By 29 Ocak 2011 Devamı →

GIDINIZ KAÇ SANTİM
Bel çevresi, bel-kalça oranı derken şimdi de boyun çevresi ölçülüyor. Boyun çevresinin genişlemesi, kalp ve damar, diyabet, obezite gibi birçok hastalık riskinin arttığına işaret. Uzmanlar uyarıyor: Boyun çevresinin kadınlarda 34, erkeklerde 37 santimetrenin Üstüne çıkmasına İzin vermeyin.


Gıdınız Kaç Santim
Malum erkeklerde bel çevresinin 102, kadınlarda 88 santimetreyi geçmesi ‘alarm’ sayılıyor. Hatta son zamanlarda bu oranlar erkeklerde 94, kadınlarda 80 santimetreye kadar düşürüldü. Çünkü karın çevresindeki yağlanma, obezite, diyabet, kalp ve damar hastalıkları, hipertansiyon gibi ciddi sağlık sorunlarına zemin hazırlıyor. Sonra buna bel-kalça oranı eklendi. Erkekler için sağlıklı bel-kalça oranı 1, kadınlar içinse 0.8. Şimdi de vücuttaki yağlanmadan nasibini alan, boyun çevresi ölçülüyor. Boynun adem elması diye bilinen bölümünden Ölçüm yapılıyor.

Diyetisyen Elvan Odabaşı Kanar, “Yapılan çalışmalar santral, yani karın bölgesi yağlanmalarının, boyun çevresiyle ilişkili olduğunu ortaya çıkardı. Karın çevresindeki yağlanma direkt kardiyovasküler hastalıklar açısından bir risk göstergesi. Boyun çevresinin kadınlarda 34, erkeklerde ise 37 santimetrenin altında olmasının sağlıklı beden ağırlığına işaret ediyor” diyor.


BEDEN KİTLE İNDEKSİNE BAKMAK YETMİYOR

Kanar, “Artık sağlık, kilo değerlendirmesinde beden kitle indeksi yetmiyor. Bel, kalça, boyun çevresi, vücuttaki yağ-kas kompozisyonuna bir arada bakılıyor. Zaten boyun çevresinin genişse, bel çevresi de geniş oluyor” diyor.

Çin’de 3182 diyabet hastasıyla yapılan bir çalışma kadınlarda boyun çevresinin 35, erkelerdeyse 39 santimin üzerine çıkması durumunda metabolik sendromun (insülin direnci, hipertansiyon, yüksek kolesterol hastalıklarının bir arada görülmesi) riskini artırdığını ortaya koydu. Beden kitle İndeksi yağ dağılımının vücudun neresinde olduğunu göstermiyor. [Ancak boyun çevresi ölçümü direkt olarak santral yağlanmayla ilişkili. 2010 yılında Michigan Üniversitesi’nde yapılan bir başka çalışmada boyun çevresinin diyabet, hipertansiyon ve uyku apnesiyle ilişkili olduğu görüldü.

MENOPOZLA BİLE İLGİSİ VAR


Bir araştırmaya göre menopoz öncesinde boyun çevresi 39 santimin üzerine çıktığında tansiyon, kolesterol, şekerle ilgili riskler artmaya başlıyor. Kadınların boyun çevresinin 39 santimetrenin altında olması menopoz döneminde yaşanabilecek sağlık sıkıntılarını azaltıyor. Boyun çevresi kalınlığının 42 santimetrenin üzerine çıkıldığında insülin direnci riski de artıyor.

Uludağ üniversitesi Tıp Fakültesi’nde 469 gebeyle yapılan bir araştırma da boyun çevresi genişliğiyle horlama arasında ilişki saptandı. Horlayan gebelerdeyse gebelik hipertansiyonu ve gebelik zehirlenmesi görülme riski daha yüksek. Uzmanlar, gebelikte boyun çevresinin 34,7 santimetreyi asmamasını öneriyor.

Diyetisyen Elvan Odabaşı Kanar

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Diyet


Comments are closed.