By 07 Haziran 2010 Devamı →

GIDA TAKVİYELERİ TEHLİKELİ Mİ?Gıda takviyelerinin bilinmeyen tehlikeleri

Prof.Dr. Mehmet ÖZ – Beslenme takviyeleri geniş yelpazede, vitamin ve mineraller, bitkisel ürünler, amino asitler, doku ekstraktları ve diğer bileşimler içeren ürünleri kapsar. Çoğu besin takviyesi (takviye olarak söz edeceğim) hastalıkları önlemede inanılmaz derecede işe yarıyor. Örneğin; folik asit doğuştan oluşan özürleri, kalsiyum ve D vitamini ise kırıkları önleyebiliyor. Ancak, bütün takviyeler etkili değildir. On binlerce takviye satılmakta ve sadece bazıları çok etkili olmaktadır. Daha da kötüsü, bazıları yarar sağlamaktan çok zarar vermektedir…

GIDA TAKVİYELERİ TEHLİKELİ Mİ
Size besin takviyeleriyle ilgili en önemli güvenlik koşullarından bazılarını özetleyip bu takviyeleri güvenle seçebilmeniz için öneriler sunacağım:

Besin takviyesi üreticileri, ürünlerinin etkili olduğunu satmadan önce kanıtlamak zorunda değillerdir.

Takviye üreticileri, ürünün içeriğinin yan etkisi olduğu biliniyorsa, tüketiciye yan etkilerden bahsetmek zorunda değildir. Bileşmiş bitkisel takviyelerin sağlığa etkileri hakkında çok az şey bilinir.

Etiketlerde yazan içeriklerin miktarı genellikle hatalıdır: Çoğu takviye etikette yazdığından daha farklı miktarlarda içeriklere sahiptir. Araştırmalar düşük kaliteli takviyelerin hem perakende satış mağazalarında hem de internette satıldığını ortaya çıkardı. Bazı uzmanlar satılan her dört besin takviyesinden birinin, miktarları yanlış etiketlediğini tahmin ediyor.
Özellikle internet üzerinden satışa sunulan birçok takviyede, enfekte edici etkenlere rastlandı.
Gıda takviyelerin güvenli kullanımı için işte 8 ipucu:

1. Bu takviyeleri güvenle kullanmanızın en iyi yolu ihtiyacınız olmayan takviyelerden kaçınmaktır. Takviyeleri ancak sizin için gerçekten faydalı olacak içerik(ler) hakkında sağlam bilginiz varsa kullanın.
2. Sadece ihtiyacınız olan içeriğe sahip takviyeleri tercih edin. Eğer D vitaminine ihtiyacınız varsa yalnızca D vitamini içeren bir takviye alın.
3. Birden fazla bitkisel içeriği olan takviyelerden kaçının. Birden fazla bitkinin sağlığınız üzerindeki etkisini belirlemek çok zordur.
4. Eğer reçeteli ilaç kullanıyorsanız veya bir sağlık durumunuz varsa doktorunuza, almayı düşündüğünüz takviyenin sizin için uygun olup olmadığını sorun.
5. Hastalık iyileştirici olarak satılan takviyelerden uzak durun, örneğin; diyabeti, yüksek tansiyonu veya yüksek kolesterolü tedavi etme amaçlı satılan takviyeler gibi… Bu takviyeler reçeteli ilaçlarla birlikte daha çok enfekte etme özelliğine sahip olurlar.
6. Kilo vermenize, cinsel ya da atletik performansınızı artırmaya yardımcı olduğu öne sürülen takviyelerden kaçının. Bu takviyeler yalnızca reçeteli ilaçlarla değil aynı zamanda tehlikeli türevlerle de enfekte edici hale gelir.
7. Eğer takviye ürününün herhangi bir yan etkisi olursa derhal ürünü kullanmayı bırakın ve doktorunuza haber verin.
8. Takviye ürünlerini dikkatle seçerek ve özenle kullanarak, ciddi yan etki yaşama riskinizi en aza indirgerken, takviye ürününden maksimum faydayı elde edebilirsiniz.

GÜNLÜK DOZ: D VİTAMİNİ
D vitamini, günlük sağlıklı beslenmenizin önemli bir parçasıdır. C vitamininin bağışıklık sistemine olan bütün faydalarını duymuşsunuzdur ama şimdi alfabede bir harf ilerlemenin tam sırası. Aslında D vitamininin soğuk algınlıklarıyla savaşmada daha önemli bir vitamin olduğu ortaya çıkmıştır. Benim yaşlanma karşıtı listemin önemli bir üyesi olan D vitamini, vücudumuzda pek çok role sahiptir:
– Kalsiyum emilimi ve kemik sağlığını güçlendirme
– Bağışıklık fonksiyonlarını artırmak
– Sinir ve kasların sağlıklı çalışması
– Bazı kanser türlerine karşı koruma
Bu kadar mükemmel bir besleyici olan D vitamini, her zaman, hak ettiği ilgiyi göremiyor. Bunun nedeni doğadaki çok az yiyeceğin D vitamini içermesi olabilir. En iyi kaynaklar somon, ton balığı, uskumru ve balık ciğeri yağıdır.
Dana ciğeri, peynir ve yumurta sarısı da az miktarda D vitamini içerir. Eğer bu yiyecekler size çekici gelmediyse iyi haber: Günlük dozunuzu alabilmek için ağızdan D vitamini almanıza gerek yok! D vitamini, güneş ışığından gelen UV ışınlarıyla da vücudunuzda üretilir.

UV ışınları, daha sonra karaciğerinizde kullanılır hale getirilen D vitamini sentezini tetikler. Bu da güneşli bir günde dışarıda geçireceğiniz 10-15 dakikanın D vitamini almak için en iyi yollardan biri olduğu anlamına geliyor. Güneş koruyucu sürmenin yeterli D vitamini almanızı engelleyeceğini unutmayın.

Prof.Dr. Mehmet ÖZ MEhmet ÖZ
* Toksik Şişkinlik ve Nedenleri
* Çölyak Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri
* Kanser Risk Faktörleri
* İki Hafta Diyeti
* Kalp Krizi ve Mide Yanması
* Yorgunluk ve Halsizlik Aynı mı?
* ACAİ Bitkisin Sırrı Ne?
* Yoğurt ile Gülümseyin
* Doğru Beslenme Önerileri Mehmet ÖZ
* Genç Görünme ve Genç Kalmak
* Ev Yapımı Ketçap Kullanın
* Doğal Tatlandırıcışar ve Şeker
* Kalp Sağlığı için 5 Öneri
Tüm yazılar için

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Mehmet OZ

Etiketler:,


Comments are closed.