By 09 Eylül 2012 Devamı →

GIDA SAHTEKARLARI PEYNİRE DE EL ATTIGıda sahtekarları kokmuş ve küflü peynirlerden kaşar ve krem peynir üretiyor. İGTOD Başkanı Karlı, “Piyasada 4-5 liraya satılan kaşar peynirler sorunludur” dedi.
Gıda sahtekarları vatandaşın sağlığıyla oynamaya devam ediyor. Hileli ürünlere her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Son olarak kaşar ve krem peynirde sahtekarlık yapıldığı ortaya çıktı.
İstanbul Gıda Toptancı Tüccarları Derneği (İGTOD) ve Rami Kuru Gıda Sitesi Başkanı Mustafa Karlı, vatandaşı gıda ürünlerinde yapılan hilelere karşı uyardı.
UCUZ ÜRÜNÜ ASLA ALMAYIN
Özellikle yumurta, peynir, sucuk gibi sık tüketilen ürünlerde hile yapıldığını ifade eden Mustafa Karlı, “İade için gelen küflü, 1 ay soğuk hava deposunun dışında bekleyen kokmuş peynirleri geliştirdikleri bir yöntemle kurutuyorlar. Daha sonra bu kokmuş ürünleri eritip krem peynir ve kaşar peyniri haline getiriyorlar” dedi. Vatandaşı satın aldıkları ürünlerin markalarına dikkat etmeleri konusunda uyaran Karlı, “15 liralık kaşar peynir dururken üzerinde 4-5 liralık etiket olan ürünü satın alırsanız yediğiniz şey sağlıklı bir peynir olmaz” diye konuştu.
BAYAT BULGUR YEDİRİYORLAR
Geçmiş yıllarda yüksek enflasyon nedeniyle gıda toptancılarının stok yaptıklarını ve mal satmadan para kazanmaya çalıştıklarını ifade eden Karlı, günümüzde stok yapılmadığını söyledi. Gıda ürünlerinde yapılan bir başka hileye daha dikkati çeken Karlı şu bilgileri verdi:
“Stok yapılmadığı için bizlerin Rami’de sattığı ürünlerde hep bir sirkülasyon yaşanıyor. Ürünler sürekli yenileniyor, sürekli taze. Ancak marketlerde satılan özellikle private label (özel üretim) kuru gıda ürünlerinde ciddi sıkıntılar var. 2 yıl depoda bekleyen bulguru yeni ürün gibi paketliyorlar. Üstüne 1 yıl da son kullanma tarihi ekleyip insanlara bayatlamış bulguru yediriyorlar. Bunlar ticari ahlaka aykırı.”
...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Haber

Etiketler:, , , ,


Comments are closed.