By 15 Mart 2012 Devamı →

GERD NEDİR NASIL TEDAVİ EDİLİR?



GERD – Gastroözofajeal Reflü Hastalığı

Gastroözofajeal Reflü HastalığıNerdeyse herkes mide yanması olgusuna sahiptir. Çok yenilen yemek veya özellikle baharatlı gıdalar göğüs veya boğazınızın arka kısmında ayırt edilen acılı bir hisse sebep olur. Bir hafta içerisinde çok kez mide yanması hissettiğinizde ve bunun sebebinin belirli gıdalar olmaması durumunda, mide yanmasından daha da fazlası olabilir. GERD olarak bilinen bir durum söz konusu olabilir. GERD çoğunlukla kolay biçimde tutarlı mide yanması olarak tarif edilir. Ancak, altında yatan sebep, görünenden daha karmaşıktır.

GERD; gastroözofajeal reflü hastalığı demektir. Gıdayı yediğinizde, gıda yemek borusundan mideye doğru hareket eder.

Yemek borusunu mideden ayıran; alt özofajeal sfinkter (LES) olarak bilinen, bu kas, sindirim esnasında kapanarak midenizdeki asidin yukarı çıkmasını veya özofagus içerisine geri akışını önler. Gastroözofajeal reflü hastalığı bulunan insanlarda LES ya anormal biçimde zayıftır ya da beklenmedik bir biçimde bir defada dakikalar boyunca gevşer. Bu, midenizdeki asidin yemek borusu içerisine çıkmasına imkân verir. Mide asidi yemek borunuz ve boğazınızla temas ettiğinde, yanma hissine ve neticesinde bir tür mide yanmasına sebep olur. Tedavi edilmezse GERD; ülsere, yemek borusunun daralmasına ve hatta yemek borusu kanserine sebep olacak biçimde yemek borusunu ciddi zarara uğratır.

GERD ve Mide Yanması

GERD ve mide yanması aynı özofajeal eylemsizliğin sonuçlarıdır, LES gerektiği gibi kapanmadığında mide asitleri yemek borusuna ilerler. Ancak, mide yanmasıyla aralarındaki fark, mide yanmasının olağan olması ve birkaç dakika ile birkaç saat sonrasında geçmesidir. GERD ise, haftada iki veya daha fazla sayıda mide yanmasının ortaya çıkmasıdır. Ayrıca, çok yemek yemeyi veya mide yanmasını tetikleyen gıdaların tüketilmesini gerektirmez.

GERD yemek borusunu etkilediğinden, GERD ile ilişkili başka bulgular da mevcut olabilir. Boğazınızın ardındaki yiyeceğin tadını hissedebilir veya yedikten sonra kusabilirsiniz. Asit, ses kısıklığına veya geçmeyen boğaz ağrısına sebep olacak biçimde boğazınızı da etkileyebilir. Sessiz reflü olarak bilinen hiçbir bulgu hissedememe şansıda vardır.


GERD’in Sebepleri

GERD’i oluşturan ana neden, alt özofajeal sfinksterin zayıflamasıdır. Fakat GERD gelişimi olasılığınızı artıran fiziki ve yaşam tarzınıza bağlı etkenler de mevcuttur.

Fiziki Risk Etkenleri

GERD için daha uygun bir ortam oluşturan yaygın fiziki risk etkenleri bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi hiyatus hernisi olarak bilinir. Bu, midenin diyaframı yukarıya itmesi halidir. Daha az sık olan bir diğer sebep ise cildi ve bağlantı dokularını sıkılaştıran sklodermidir. Hamilelik veya aşırı kilolu olmak da GERD’e katkı sağlayabilir.

Yaşam tarzı Risk Etkenleri

GERD bazen yaşam tarzı seçimleriyle ortaya çıkar, bunlardan en yaygın olanı tükettiğiniz gıda türleridir. Baharatlı, kızarmış veya asidik yiyecekler GERD’i tetikleyebilir. Sigara kullanımı gibi, alkol ve kafein de katkıda bulunur.

GERD’li Çocuklar

Yemek borularının henüz gelişiyor olması ve asit geri akışını önlemek için gerekli tüm görevleri yerine getirmeye tam olarak hazır olmamasından ötürü bebekler ve çocuklar da GERD’den muzdarip olabilir. Çoğu çocuk, geliştikçe GERD’i yener; ancak GERD’in devam etmesi ve daha büyük sorunlara yol açması da mümkündür. GERD’li bebekler için kusmaları ve tükürük çıkartmaları; bir yaşından sonra ise hırıltılı ses çıkartmaları ve kilo almada güçlük çekmeleri tipik bir durumdur.

Çocuklarda GERD’in tedavi edilmemesi halinde, yaşamlarına başka komplikasyonlar ilave edebilir. Tahriş, kanama, astım ve yutkunma zorluğuna yol açacak biçimde yemek borularına ilişkin güçlük çekebilmektedirler.

GERD Önemlidir

GERD’in tedavi edilmemesi durumunda, bazı önemli hastalıkları ortaya çıkartabilir. Yemek borusunun mide asidiyle sürekli olarak tahrip edilmesi halinde, yemek borusu daralabilir ve nefes alma ve yutkunmayı zorlaştırabilir. Ülserler ve yemek borusu duvarında meydana gelen kanama da özofajitis olarak bilinen bir durumu ortaya çıkartabilir. Bu durum, yemek borunuzdaki normal hücrelerin bağırsak çeperine daha yakın olanlarla değiştiği kanser öncesi bir durum olan Baret özofagusuna da yol açar. Neticede, son çalışmalar GERD’in yemek borusu kanseri riskinizi neredeyse 44 kat artırdığını göstermiştir. GERD basit bir mide yanması gibi görünebilir; ancak hayati tehdit içerecek bir duruma gelmeden önce tanılanması şarttır.

GERD’in Teşhisi

Düzenli olarak iki haftadan daha fazla süre mide yanması yaşayan birinin doktora başvurmaya ihtiyacı olabilir. Hekim, kapsamlı testler gerçekleştirmeden yalnızca şikayetlerinizi dinleyerek GERD’i tanılayabilir.

Daha fazla incelemeye gerek duyuluyorsa, GERD’i doğrulayabilecek çeşitli testler bulunmaktadır.

* Endoskopi: Endoskopi doktora, gırtlağınızdan geçen bir boru vasıtasıyla yemek borunuzu yakından inceleme şansı verir. Bu, yemek borunuza mide asitlerince zarar verilip verilmediğini teşhis edebilir.

* 24 Saatlik pH probu: Asit geri akışını teşhis etmenin en iyi yolu, yemek borunuzun içerisine bir boru gönderen 24 saatlik pH probudur. Bununla birlikte, endoskopinin aksine, boru bir gün süreyle yerinde kalır. LES’in yakınına yerleşir ve bu bölge etrafındaki asit düzeyini kontrol eder. Sonuçlar yüksek ise, bu GERD belirtisidir.

* Baryum Röntgeni: Baryum olarak bilinen kireç benzeri bir sıvı yutmak suretiyle Röntgen sıvının vücudunuzdaki ilerlemesini izleyebilir ve yemek borusu, mide veya bağırsağın üst kısmıyla ilgili tüm sorunlara işaret eder.

GERD’in Tedavisi

GERD’in yaygın iki türlü tedavisi mevcuttur: yaşam tarzı değişiklikleri ve ilaç tedavisi.

Reflüyü tetikleyen gıdalardan kaçınarak GERD bulgularından kurtulabilirsiniz, bunlar:

– Çikolata
– Kafein, alkol veya karbonatlı içecekler
– Asidik yiyecekler ve gıdalar
– Baharatlı gıdalar

Bazı aşırı kilolu insanlar için, beslenme alışkanlığını değiştirmek de GERD’in etkisini azaltabilecek kilo kaybıyla neticelenebilir. Buna ilaveten, gıdaları yavaşça ve daha küçük porsiyonlar halinde tüketmek de midenin gıdaları işlemesine zaman verebilir.

Ayrıca, bazı yaşam tarzı değişiklikleri de daha rahat etmenizi sağlayabilir. Yatağınızın başını yükseltmeniz, yerçekiminin biraz yardım etmesiyle asitlerin yemek borusu içerisine geçmesini önleyebilir. Midenizi sıkıştırmayacak bol kıyafetler giymenizin yardımı olabilir. Son olarak, sigara kullananlar için; asit geri akımını tetikleyen sigara kullanımını bırakmanızın zamanı gelmiş olabilir.

Doktor, ilaç tedavisi de önerebilir. Bunlardan en yaygın olanları, raftan satın alınabilecek antasidler ve asit indirgeyicilerdir. antasidler midedeki asidi etkisizleştirirken, asit indirgeyiciler ise asit üretimini azaltırlar. Antasidler, mide yanmasına yönelik ani ve kısa süreli rahatlama sağlamak için tasarlanmıştır. Öte yandan, asit indirgeyiciler uzun süreli mide yanması bulgularından arınma imkanı sunar. Çoğunlukla, alındıkları bir saat içerisinde fayda sağlamaya başlarlar.

Doktorunuz, yalnızca mide bölgesi yerine bütün vücudunuz tarafından üretilen asit miktarını bastıran proton pompası inhibitörlerini de tavsiye edebilir. Asit indirgeyiciler veya antasidlerle çözüm üretilemeyen mide yanmaları için, proton pompası inhibitörleri uzun süreli rahatlama sağlasa da, işe yaramaları diğer ilaçlarınkinden daha uzun sürer.

Son olarak, alt yemek borusu sfinkterini güçlendirmeye ve içeriği mideye taşımaya yönelik tasarlanmış tavsiyeler bulunmaktadır. Bunlar, prokinetikler olarak bilinmektedir. Ne yazık ki; tamamen etkili olmalarını önleyen bir dize yan etkiyle birlikte gelmektedirler.

Hiçbirinin işe yaramaması durumunda son seçenek ameliyattır. Hastaya göre farklı prosedürler mevcuttur, ancak her birinin amacı LES’i güçlendirmektir.

Gerd Nasıl Tedavi Edilir?

GERD İlaçları

Nerdeyse herkes, ara sıra mide yanması olgusuna sahiptir. Çok yenilen yemek veya özellikle baharatlı gıdalar göğüs veya boğazınızın arka kısmında ayırt edilen acılı bir hisse sebep olur. Bir hafta içerisinde çok kez mide yanması hissettiğinizde ve bunun sebebinin belirli gıdalar olmaması durumunda, mide yanmasından daha da fazlası olabilir. GERD olarak bilinen bir durum söz konusu olabilir. GERD çoğunlukla kolay biçimde tutarlı mide yanması olarak tarif edilir.

GERD’den muzdarip insanlarda alt özofajeal sfinkter işlev bozukluğu (LES) bulunmaktadır, bu düzensiz bir biçimde açılabilir veya düzgün biçimde kapanmayabilir. Bu, midenizdeki asidin yemek borunuza girmesine neden olur. Mide asidi, yemek borunuzla ve boğazınızla temas ettiğinde tahrişe sebep olur.

T.C. Saglık Bakanlıgı

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Faydalı Bilgiler

Etiketler:, , , , , ,


Comments are closed.