By 13 Mayıs 2012 Devamı →

GENİTAL SİĞİLLERİN TEDAVİSİNDE GEÇ KALMAYINVajina çevresinde çıkan siğillerin tedavi edilmesi gerekiyor. Çünkü geç kalındığında bütün organa yayılabilir, akıntıya neden olarak rahatsız edebilir…
Et beni gibi bir şey çıktı
22 yaşında kızım. Vajinamın gerisinde et benine benzer bir şeyler çıktı. Bazen kaşıntı yapıyor. İlişkiye girerken canım acıyor. Ne olur yardım edin.

CEVAP – Prof.Dr. Derin KÖSEBAY
Dış genital organlarda et beni gibi (Aslında siğil tarzında başlayıp tedavi olmazsa büyüyebilen bu oluşumlar) HPV’nin yani Papilloma virüsünün yaptığı lezyonlardır. HPV’nin 100’den fazla tipi var. Bunlardan bir kısmı bu siğil tarzındaki şeyleri yapıyor. Bir kısmı da rahim ağzı kanserine neden olabiliyor. Condilom adı verilen bu oluşumlar eğer tedavi edilmezse bütün dış genital organları tutabilir. Şiddetli kaşıntı ve akıntılarla hastayı ciddi olarak rahatsız edebilir. İşi bu hale getirmeden, daha her şeyin başında hastaya ya lokal pomatlar uygulayarak veya elektrokoter ile condilom denen oluşumları yok ederek tedavi sağlanabilir. Bunun için de doktora gitmeniz şart. Daha fazla gecikmeseniz iyi olur. [Genital Virüsler HPV Virüsüdür]

İkinci kez anne olmak istiyorum ama…

28 yaşındayım. 2 yaşında kızım var. Bir yıldır ikinci kez çocuk sahibi olmayı istiyoruz ama olmuyor. Doktor eşime bir şeyi olmadığını söylemiş. Benim adetlerim düzensiz. Sürekli test yapıyorum. Adetim gecikince hamileyim sanıyorum. Bu yüzden stres altındayım. Sizce doktora gitsem faydası olur mu?

CEVAP – Prof.Dr. Derin KÖSEBAY
Sevgili okuyucumuz, tabii sizin de doktora gitmeniz gerekiyor. Zaten adetleriniz düzensizmiş. Adetlerin düzeltilmesi bile belki gebe kalmanızı sağlayacaktır. Her şey normal bile olsa aşırı stres gebe kalmayı engellemeye yetiyor. Bu nedenle bir an önce bu meseleyi halledin.
Rahim ağzında yara var

27 yaşındayım. Rahim ağzı yarası varken, tedavisi yapılırken cinsel istek kaybı oluyor mu? Tedaviden sonra cinsel isteksizlik devam eder mi?

CEVAP – Prof.Dr. Derin KÖSEBAY
Normalin dışında, ağrılı veya rahatsızlık hissi uyandıran her durum isteksizliğe neden olabilir. Rahim ağzı yarasının başka bir özelliği yok. Muhtemelen iltihap vardır veya yara nedeniyle ortaya çıkan akıntı vajinada tahrişe neden olmuştur. İltihapla beraber olan kokulu akıntı veya zaman zaman kanlı akıntıların olması da aynı şekilde eşlerde isteksizliğe neden olur.

Sarımtırak bir akıntım var

Vajinamda hafif kokulu, sarımtırak bir akıntı ve kaşıntı var. İdrar yollarında kılcal kurtlar çıkıyor. Doktor “İltihap var” dedi. 2 defa antibiyotik kullandım, işe yaramadı. İlişkide aşırı yanma oluyor. Hastalığım ne olabilir?

CEVAP – Prof.Dr. Derin KÖSEBAY
Hastalığınıza uzaktan teşhis koymak epey zor. Adını bilemem ama bir enfeksiyonunuzun olduğu kesin (Mesela parazitlerin yaptığı bir enfeksiyon). Kesin teşhis için belki vajinal smear belki kültür yapılmalı ama enfeksiyonun adı konulmalı. Tedavi bundan sonra geliyor ve o kısmı çok zor değil.

Prof.Dr. Derin KÖSEBAY Derin KÖSEBAY (Memorial Hastanesi)
Sorularınız İçin : derin.kosebay@memorial.com.tr

» Neden Çocuğumuz Olmuyor?
» Rahmin Ters Dönmesi Zamanla Düzelir mi?
» Kist Kısırlığa Neden Olur mu?
» Genital İltihaplar (Adneksit)
»
Rahim Ağzı Kanseri Nedir? (Video)
»
Genital Sigiller HPV Virüsüdür
» Menopoza Girdim Çocuğum Olur mu?
» Adet Düzensizliği ve Kistler
» Doğum Kontrol Hapları Hakkında
» Hepatit B ve Hamilelik
» Neden Düşük Yapıyorum
» Adetlerim Düzensiz Çocuğum Olur mu?
» İdrar Yaparken Yanma
» Spiral Ne Zaman Değiştirilmeli?
» Hepatit C ve Cinsel Yaşam
» Myom Ameliyatı Olmam Gerekiyor mu?
» Menopoz Yaklaşırken 4 Altın Kural
» Gebelik için 1 Yıl Beklenmeli
» Rahimde Küçülmeyen Kist
» Anne Olmak Hayal Değil
» Vajinal Akıntı Şikayetleri
» Korunmak Yumurtalıkları Tembelleştirir mi?
» Klamidya Nedir? Belirtileri Nelerdir?
» Doğum Kontrol Hapı Ne Kadar Kullanılmalı?
» Rahim Ağzı Kanser Aşısı
» Memeler Kontrol Edilmeli
» Doğum Şekli Nasıl Olmalı?
» Rahim Alınması Cinsel Hayatı Bitirmez
» Kürtaj Hamile Kalmayı Zorlaştırır.
» Her İlişkiden Sonra Kan Geliyor
» Kisti Aldırmadan Kurtulamazmıyım
» Serviks Kanseri
» Neden Gebe Kalamıyorum?
» Genç Kızlarda Adet Gecikmesi
» Kürtaj Sonrası Adet Sorunu
» Gebelik İçin Ne Kadar Süre Gerekli
» Menopozda Kanama Varsa
» Çikolasta Kisti için Ameliyar Şart
» Sarkom Tedavisi

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Derin KÖSEBAY

Etiketler:, , , , , ,


Yorumlar "GENİTAL SİĞİLLERİN TEDAVİSİNDE GEÇ KALMAYIN"

Trackback | Comments RSS Feed

  1. sedef mehmetoğlu dedi ki:

    doktor bey ben 3 yıl önce sezeryanla doğum yaptım.doğumda rahimle mesane arasında fistül oluşturulmuş.üç yıldır adetim idrar kanalıyla mesaneden geliyor.rahimden gelmiyor.doktorların bir kısmı rahimi alalım diyor diğeri böyle yaşamaya devam et diyor bana yardımcı olurmusunuz.bu arada ben 32 yaşındayım.her aya adet döneminde sıtma tutuyor bazen bu sıtmalar yüzünden bayılıyorum bunun gerçekten tedavisi yokmu birde kanser riski taşıyormuyum şimdiden teşekkürler……