By 28 Şubat 2011 Devamı →

GENİTAL SİGİLLER HPV VİRÜSÜDÜR
Siğiller hiç geçmiyor, sürekli çıkıyor.


10 yıl önce Papylloma adlı bir virüs çıktı, özellikle sıkıntılı ve stresli olduğum dönemlerde çıkıyor. Doktor “Vücuduna bir kere yerleşti, üzüntü ve sıkıntı olduğu zaman kendini dışarı vuruyor” dedi. Koterle yakıldı. Ben bu virüsten kurtulamayacak mıyım? Hiç zararı yok mu? Ya da iyileşmesi için krem kullanabilir miyim?


Prof.Dr. Derin KÖSEBAY Sizin de belirttiğiniz gibi dış genital organlarda siğil tarzında oluşumları yapan HPV virüsüdür. Bunun 100’den fazla tipi var ama bazıları (Düşük riskli grup) siğilleri oluştururken, bazıları da rahim ağzı kanserine neden olabiliyor. Bunun tedavisi mutlaka bir doktor kontrolünde yapılmalı. Ayrıca tedaviden sonra bu virüsten korunmak çok önemli. Virüsten korunmak için prezervatif kullanmak şart (Bu dahi korunmak için yüzde 100 yeterli olmayabiliyor). Mevcut siğillerin elektrokoter ile yakılması ve bazı kremlerin kullanılması (Antivirütik ve kemoterapatik ilaçlarla) tedavi sağlanabilir. Hastalığın tekrarlaması sizin de yeterli ölçüde kendinize özen göstermediğinizi gösterir. Bu konuda doktorunuzla görüşün. [HPV Virüsü ve Etkileri]


1 Kist varmış, alındı ama…


25 yaşındayım ve 2 yıllık evliyim. Kasık ağrısı nedeniyle jinekologa gittim. Çikolata kisti ve endometrioma teşhisi konuldu. Doktorum CA 125 adlı kan tahlili istedi. Sonuç 13.15 çıktı. Bir ilaç verdi, kontrole gittiğimde ameliyat olmam gerektiğini söyledi. Ameliyattan bir hafta önce doktor, göbekten bir iğne yaptı. Bu iğnenin yumurtalığı şişireceğini ve kistin daha kolay kazınacağını söyledi. Ameliyat sonuçlarını size yazıyorum. Çikolata kisti 5 ayda oluşur mu? İğne ne işe yarıyor? Hamile kalabilir miyim? Kist neden patalojiye gönderilmedi?


Prof.Dr. Derin KÖSEBAY Çikolata kisti denen endometrioma çok süratle oluşan bir kist değildir ama 5 ayda görünür hale geleceğini sanıyorum. Doktorunuzun yaptığı iğne herhalde yumurtalıkların çalışmasını durduran, yumurtalıktan hormon salgılamasını azaltarak fonksiyonel kistlerin küçülmesine yardım eden bir madde. Bu tip ilaçlar endometriozisin tekrarlamaması için de kullanılıyor. Endometriozis rahim, yumurtalıklar ve karın içi organları arasında sıkça yapışıklıklara neden olabilir. Ayrıca gebeliği kısmen zorlaştıran lokal değişikliklere de neden olabilir ve bu şekilde karın içinde meydana gelen bu değişikliklerin şiddetine paralel olarak gebe kalmada da zorluklar oluşabilir. Çocuk istediğiniz zaman doktorunuz bütün bu noktaları inceleyerek size en uygun tedaviyi verecektir. Son sorunuza gelince; biz ameliyathanede tırnak kessek patolojiye yollarız. Sevgilerimle.


İki tane yumurtalık kisti varmış, ne yapmalıyım?


6 aylık evliyim. 4 ay önce kasık ağrıları şikayetiyle doktora gittim. İki tane yumurtalık kisti çıktı. Biri 3, diğeri 7 santim. Doktoların bazısı açık ameliyat, bazısı kapalı ameliyat önerdi. Acaba hangisi en uygun?


Prof.Dr. Derin KÖSEBAY Yumurtalık kistlerinin çoğu iyi huyludur. Eğer bu kistler çok büyük değil, etrafına çok yapışık değil veya daha önce geçirilen ameliyatlar sonucu karın içinde aşırı yapışıklıklar yoksa, kistin şekli ve içeriği şüphe uyandırmıyorsa (Kanser açısından), tümör markırları normal değerlerde ise, laparoskopik olarak (Kapalı ameliyat) bu kist ameliyat edilebilir. Laparoskopik cerrahiyi iyi uygulayan biri için kapalı ameliyatın avantajları da olabilir (Hastanede daha kısa süre kalmak, daha az ameliyat sonrası sıkıntı, erken işe başlama gibi). Fakat bazı durumlarda da açık ameliyat daha avantajlı olmaktadır (Kanser vakalarında, karın içinde aşırı yapışıklık olan vakalarda, çok büyük kitlelerde vb). Sonuçta doktorunuz hangi metodu iyi yapıyorsa bence en doğru ameliyat şekli odur.


Prof.Dr. Derin KÖSEBAY Derin KÖSEBAY (Memorial Hastanesi)
Sorularınız İçin : derin.kosebay@memorial.com.tr

» Menopoza Girdim Çocuğum Olur mu?
»
Adet Düzensizliği ve Kistler
» Doğum Kontrol Hapları Hakkında
» Hepatit B ve Hamilelik
» Neden Düşük Yapıyorum
» Adetlerim Düzensiz Çocuğum Olur mu?
» İdrar Yaparken Yanma
» Spiral Ne Zaman Değiştirilmeli?
» Hepatit C ve Cinsel Yaşam
» Myom Ameliyatı Olmam Gerekiyor mu?
» Menopoz Yaklaşırken 4 Altın Kural
» Gebelik için 1 Yıl Beklenmeli
» Rahimde Küçülmeyen Kist
» Anne Olmak Hayal Değil
» Vajinal Akıntı Şikayetleri
» Korunmak Yumurtalıkları Tembelleştirir mi?
» Klamidya Nedir? Belirtileri Nelerdir?
» Doğum Kontrol Hapı Ne Kadar Kullanılmalı?
» Rahim Ağzı Kanser Aşısı
» Memeler Kontrol Edilmeli
» Doğum Şekli Nasıl Olmalı?
» Rahim Alınması Cinsel Hayatı Bitirmez
» Kürtaj Hamile Kalmayı Zorlaştırır.
» Her İlişkiden Sonra Kan Geliyor
» Kisti Aldırmadan Kurtulamazmıyım
» Serviks Kanseri
» Neden Gebe Kalamıyorum?
» Genç Kızlarda Adet Gecikmesi
» Kürtaj Sonrası Adet Sorunu
» Gebelik İçin Ne Kadar Süre Gerekli
» Menopozda Kanama Varsa
» Çikolasta Kisti için Ameliyar Şart
» Sarkom Tedavisi

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Derin KÖSEBAY


Yorumlar "GENİTAL SİGİLLER HPV VİRÜSÜDÜR"

Trackback | Comments RSS Feed

  1. hayriye ipar dedi ki:

    Prof. Dr. DERİN KÖSEBAY size nasıl ulasabilirim.telefon veya bulunduğunuz hastanenin tam adresini bana yollayabilirmisiniz.

  2. hulya biner dedi ki:

    merhaba ben 24 yasindayim 3yillik evliyim esimle hemen hemen hergun beraber oluyoruz buna ragmen bir cocugumuz olmadi 2defa doktora gittik esime sperm Testi bana birtakim kan testleri yapildi herseyin normal oldugu soyledi doktorumuz artik esimde bende cok uzuluyoruz herseyin rnormal olupta cocugumuzun olmamasindan psikolojik oldugunu soyluyor yakinlarim ne yapa biliriz yardimci olursaniz cok mutlu oluruz