By 05 Haziran 2011 Devamı →

GENİTAL İLTİHAPLAR (ADNEKSİT)Eşinize de bulaşabilir.
Vajina, yumurtalık ve rahim kanallarında meydana gelen iltihaplar kadınlar çok sıkıntıya sokuyor. Doğru ve yeterli tedavi edilmezse hastalıklar kronikleşiyor. Bu iltihap ilişki sırasında eşinize de bulaşabilir, 0 da ilaç kullanmalı.


Akıntım var ve bir türlü geçmek bilmiyor

24 yaşındayım ve evliyim. Akıntı, baş dönmesi ve mide bulantısı şikayetiyle kadın doğum uzmanına başvurdum. Bana ‘adneksit‘ adlı bir hastalığım olduğunu söyleyip bazı ilaçlar verdi. Eşime de benim kullandığım ilaçtan yazdı. Eşimde bu şikayetlerin hiçbiri yok. İlk gittiğim doktor akıntıma vajinit tanısı koymuştu. Akıntı verdiğim ilaçlardan sonra süt renginde olmaya başladı ancak çoğaldı. Doktorum bu ilaçların şikayetlerimi azaltacağını, daha sonra 1 dozluk ilaç vereceğini, o da olmazsa beni hastaneye yatıracağını söyledi. Ne yapacağım?


Prof.Dr. Derin KÖSEBAY Vajinanın iltihabına vajinit yumurtalık ve rahim kanallarının iltihabına da ‘Adneksit‘ deniyor. Sonuçta genital organların iltihabı. Aşağıdan başlayan enfeksiyonlar eğer tedavi edilmezse veya yeterince doğru tedavi edilmezse hastalık kronikleşir ve genital organların üst kısımlarına doğru da çıkabilir. Doktorunuzun verdiği ilaçlar böyle enfeksiyonlarda kullanılan gruptan. Birçok genital organ iltihabı yapan enfeksiyon ilişki ile eşe de geçebilir. Bu nedenle doktorunuz eşinize de ilaç vermiş. Eğer ilaçları doğru kullandıysanız şikayetlerinizin geçmesi gerekir. Geçmiyorsa belki ilaç değiştirmek veya bazı tahliller yapmak gerekebilir. Bence doktorunuzla tekrar görüşün.

Rahim ağzındaki yarayı yaktırdım

39 yaşındayım. Rahim ağzında yara vardı, 10 gün önce yaktırdım. İşlemden sonra genital bölgeden berrak sıvı geliyordu, 2 gündür kanlı sıvı geliyor. Bu durum normal mi ve ne kadar zaman sürecek?

Prof.Dr. Derin KÖSEBAY – Rahim ağzında yara diye tarif edilen değişikliklerde önce yapılması gereken smear denen akıntı tahlilinin alınmasıdır. Kanser testi de denen bu işlem rahim ağzı kanserinin erken teşhisi (Hatta kanser başlamadan önceki evrede yakalanması) için kullanılır. Umarım sizde de önce bu test yapılmıştır. Yakılma denen koterizasyon elektrik akımı ile yara gibi gözüken bölgenin ortadan kaldırılmasıdır (Aynı işlem dondurarak –Krio– veya lazer ile de yapılabilir). Sonuçta nekroz olan bu dokular dökülür ve bu esnada kanlı bir sıvı zaman zaman doku parçaları gelebilir. Daha sonra da iyileşme süresince giderek azalan sıvı akışı olabilir. Yaklaşık 1 ay içinde yara epitelize olur ve şikayetler geçer.

Doğum kontrol hapı ileride sorun yaratır mı?

19 yaşında kızım. Bu yaz evleniyorum. Birkaç yıl çocuk sahibi olmak istemiyorum. Doğum kontrol hapı kullanmamın herhangi bir zararı var mı? İleride çocuk sahibi olmak istediğimde sorun yaratır mı?

Prof.Dr. Derin KÖSEBAY – Doğum kontrol haplarının kullanılmasının (Eğer tansiyon yüksekliği, pahtılaşma faktörlerinde bir bozukluk veya damar tıkanıklığı gibi bir hastalık yoksa) kullanılmasında sakınca yok. Bu ilaçları doktorun tavsiyesi ile başlamakta yarar var. Çünkü sizin bilemediğiniz veya fark edemediğiniz bir problem doktor tarafından değerlendirilebilecektir. Bu ilaç kontrol altında en az 2 sene kullanılırsa yumurtalık kanseri gibi çok ciddi bir hastalıktan yüzde 50 oranında koruduğunu da söylemekte yarar var. Adet düzensizliklerinde de yine doktorunuz uygun görürse rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Prof.Dr. Derin KÖSEBAY Derin KÖSEBAY (Memorial Hastanesi)
Sorularınız İçin : derin.kosebay@memorial.com.tr

» Rahim Ağzı Kanseri Nedir? (Video)
»
Genital Sigiller HPV Virüsüdür
» Menopoza Girdim Çocuğum Olur mu?
» Adet Düzensizliği ve Kistler
» Doğum Kontrol Hapları Hakkında
» Hepatit B ve Hamilelik
» Neden Düşük Yapıyorum
» Adetlerim Düzensiz Çocuğum Olur mu?
» İdrar Yaparken Yanma
» Spiral Ne Zaman Değiştirilmeli?
» Hepatit C ve Cinsel Yaşam
» Myom Ameliyatı Olmam Gerekiyor mu?
» Menopoz Yaklaşırken 4 Altın Kural
» Gebelik için 1 Yıl Beklenmeli
» Rahimde Küçülmeyen Kist
» Anne Olmak Hayal Değil
» Vajinal Akıntı Şikayetleri
» Korunmak Yumurtalıkları Tembelleştirir mi?
» Klamidya Nedir? Belirtileri Nelerdir?
» Doğum Kontrol Hapı Ne Kadar Kullanılmalı?
» Rahim Ağzı Kanser Aşısı
» Memeler Kontrol Edilmeli
» Doğum Şekli Nasıl Olmalı?
» Rahim Alınması Cinsel Hayatı Bitirmez
» Kürtaj Hamile Kalmayı Zorlaştırır.
» Her İlişkiden Sonra Kan Geliyor
» Kisti Aldırmadan Kurtulamazmıyım
» Serviks Kanseri
» Neden Gebe Kalamıyorum?
» Genç Kızlarda Adet Gecikmesi
» Kürtaj Sonrası Adet Sorunu
» Gebelik İçin Ne Kadar Süre Gerekli
» Menopozda Kanama Varsa
» Çikolasta Kisti için Ameliyar Şart
» Sarkom Tedavisi

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Derin KÖSEBAY

Etiketler:, , ,


1 Yorum Var "GENİTAL İLTİHAPLAR (ADNEKSİT)"

Trackback | Comments RSS Feed

  1. yasemin beycan dedi ki:

    merhabalr neolur bana yardım edin yalvarırım cok kötüyüm sorunsa KİSTİM PATLADI 9CM KADARDI PATLADI AMELİYAT OLDUM SEZERYAN GİBİ DRENDE TAKILDI VE 15GÜN İÇİNDE TEKRARLADI 6CM İKEN 10CM. OLDU 3AYDIR DA MENOPOZ İĞNE YAPILIYOR GECİCİ AYLIK İĞNELERMİŞ VE ENDOMETRİOTİK KİSTİN YALANCI KİST OLDGNU BİDAHA AMELİYAT OLMA BU HASTALIĞI BUŞEKİLDE YOK EDELİM Bİ BAKALIM NEOLACAK DEDİLER.3CÜ İĞNEMİ YAPTIRDIM MENOPOZU COK AGAR YAŞIYORM YENİ EVLİYİM 33 YAŞINDAYIM SORUN DEGİL COCUGMUN OLMAMASI ONCA KİMSESİZ YETİM VAR ORDAN ALIRIM BİR EVLAT EDİNİR BAGRIMA BASARIM ONLARDA BİZİM EVLADIMIZ!.AMA BU KİSTTEN NASIL KURTULURUM?DR.SİZCE DOGRUMU YANLIŞMI TEDAVİ UYGULUYOR??HALBUKİ DUYUMLARIM ASLA KÜÇÜLMEZMİŞ BİLEMEM AMA NEYAPACAGIMI BİLEMİYORM NASIL BİYOL İZLEMELİYİM ÖNERİNİZE ACIĞIM NEOLR YARDIM EDİN 3AYDIR ACI İÇİNDEYİM HERDEFASINDA HASTANEDE SERUM YİYORM ONCA 10GÜN YATTIM 30 YAKIN SERUM 53 KİLO OLMAMI SAGLDI EOLR YARDIM EDİN ACİL CEVAP BEKLİYORM NEOLRR NAPİM YOL GÖSTERİN NASIL KURTLCAM SİZCE AMELYAT OLİMİ??TEKRARLARSA YA BEN DR.MA GÜVENMİYORM SAMATYA HASTANESİNEDE ŞAŞKINIM CARESİZİM VE NEYAPTIMI BİLEMİYORM BİLE BAZEN YARDIM EDİN NEOLRR SAYGILAR EFENDİM