By 21 Aralık 2010 Devamı →

GEBELİKTE YÜKSEK TANSİYONA KARŞIBitter çikolata gebelikte yüksek tansiyon riskini önleyebilir

En tatlı yiyecek çikolata aynı zaman da ilaç gibi faydalı. Özellikle bitter çeşidi. Yapılan araştırmalara göre hamileliğin ilk üç ve son üç ayında çikolata yiyen kadınların tansiyon, insülin direnci ve kan lipit değerlerinin düzenli olduğu saptandı. Ama miktarını abartmayın.

Çikolatayı hiç ilaç olarak düşündünüz mü bilemem ama “Mutluluğun resmini çiz” dense çoğu kimse sanırım tablonun bir köşesine çikolata resmi çizer. Sanırım geçen sene çikolatanın kalp ve damar işlevlerini destekleyici ve vücudumuzda oksidatif hasarlara karşı koruyucu etkilerinden bahsetmiştim. Dünyaca ünlü Yale Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden bir ekip tarafından yürütülen ve yeni yayımlanan bir çalışmanın sonuçları ilgi çekici. Araştırmada, mademki çikolatanın kalp ve damar işlevleri ve insülin direnci üzerinde etkisi var, o halde gebelikte ortaya çıkan yüksek tansiyon vakalarında siyah çikolatanın preeklamsi riskinin azaltılmasında etkili olabilir diye düşünülerek bir çalışma planlanmış. Aslında bu konuda daha önce yapılan iki çalışmada net bir karar vermek mümkün olamamış. Bu çalışmalardan birinde normal miktarda çikolata tüketimiyle göbek bağında artan teobromin (çikolatanın temel bileşenlerinden biri) miktarının preeklamsiye karşı yüzde 60 civarında koruyucu rol oynadığı tespit edilirken, diğerinde bu şekilde bir koruma gözlenememiş. Ancak olumsuz sonuç bildirilen çalışmanın yöntem olarak eksik olduğu görülmüş.

35 YAŞINDAN SONRA DİKKAT

Preeklamsi, gebelikte ortaya çıkan, gerek anne gerekse bebeğin sağlığını ve yaşamını tehdit eden önemli bir sorun. Genel olarak gebeliğin 20’nci haftasından doğuma kadar olan süre ve doğumdan sonraki bir hafta içerisinde ortaya çıkabilen, yüksek kan basıncı, ödem ve idrarda protein (proteinüri) gibi bulgularla seyreden bir hastalık. Görülme sıklığı yüzde 5-10 kadar. Ancak 35 yaşından sonra gebe kalanlarda ve gebelik öncesi tansiyon, böbrek ve damar işlevleriyle ilgili sorunu olanlarda risk daha yüksek. Uzun süreli saha çalışmaları sonucunda preeklamsili kadınlarda gebelik sırasında ortaya çıkan bu belirtilerin doğum sonrasında da devam ederek yüksek tansiyon, insülin direnci ve kan lipit değerlerinde ortaya çıkan sapmaların kalıcı olabildiği gözlenmiş. Önlemek amacıyla preeklamsi gelişme riski yüksek olan kadınlarda doğum öncesi düşük dozda aspirin, kalsiyum ve E vitamini ve C vitamini verilmesiyle de kayda değer bir başarı sağlanamamış.

Yeni çalışmada, çikolata tüketiminin preeklamsi riskini önleyip önleyemeyeceği, yararlı olabilmesi için ne kadar miktarda tüketilmesi gerektiği ve hamileliğin hangi döneminde daha yararlı olabileceği sorularına cevap aranmış. Çalışma Yale Üniveristesi Tıp Fakültesi hastanesinde kontrollerini yaptıran ve burada doğum yapmayı planlayan 2 bin 508 gebe kadın üzerinde yürütülmüş. Kanımca bu sayı tatminkar bir sonuç alınabilmesi için yeterli. Araştırma süresince gebe kadınlarda çok sayıda parametre göz önüne alınarak izlenmiş.

HAFTADA ÜÇ KEZ YİYEBİLİRSİNİZ

Sonuç olarak, haftada en az bir ile üç servis çikolata ürünleri tüketen kadınlarda preeklamsi gelişme riskinin en az yarı yarıya düştüğü tespit edilmiş. Tüketilen miktar arttıkça daha etkili olacak diye bir şey yok. Yani haftada bir ya da üç defa siyah çikolata ürünlerini tüketmek yeterli. Çikolata ürünlerinden kasıt sadece çikolatalı şekerlemeler değil, sıcak çikolata içeceği ve kakaolu ürünler de dahil. Araştırmada gebeliğin ilk üç ve son üç ayında düzenli çikolata tüketmeyen kişilerde preeklamsi riskinin artış gösterdiği gözlenmiş.

Şekerli ürünler yerine içecekler

ARAŞTIRMACILAR çalışmada kadınların kullandıkları çikolata ürünlerinin kalitesi üzerinde herhangi bir denetimleri bulunmadığını belirtiyor. Bu bakımdan alınan sonuçları siyah çikolata ya da sütlü çikolata şeklinde sınıflandırabilmek mümkün değil. Ancak daha önce yayımlanan çalışmaların sonuçları gözönüne alınarak yapılacak bir değerlendirmede flavonol içeriği bakımından daha zengin olan siyah çikolatanın daha etkili olacağını ileri sürmek sanırım yanlış bir değerlendirme olmaz. Bir hususa dikkat etmekte yarar var; çikolata şekerlemelerini fazlaca tüketip alınacak kiloları doğum sonrası vermek oldukça zor. Şekerli ürünler yerine içecek şeklinde tüketmek daha doğru bir seçim.

Gebelikte Yüksek Tansiyona Karşı Prof.Dr. Erdem Yeşilada
Çikolata Tansiyonu Düşürüyor
Tansiyon ve Kolestrole Karşı Kür Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu
Tansiyona Karşı Böcek Tüketimi
Tansiyon Sorunu Prof.Dr. Osman Müftüoğlu
Hipertansiyon Tedavisi ve Diyet Prof.Dr. Osman Müftüoğlu
Tansiyon Düşüren Formüller Dr. Ender Saraç
Yalancı Hipertansiyona Dikkat Prof.Dr. Osman Müftüoğlu
Tansiyon Hafıza Kaybı Yapıyor
Yüksek Tansiyon ve Kolestrol için Zeytin Yaprağı Prof.Dr. Erdem Yeşilada
Tansiyonu Düşük Olanlar Daha Şanslı Prof.Dr. Osman Müftüoğlu
Kahve Tansiyonu Yükseltir mi? Prof.Dr. Erdem Yeşilada
Tansiyon İlaçları Cinsel Gücü Azaltır mı? Prof.Dr. Osman Müftüoğlu
Tansiyonu Yükselten Besinler Dyt.Özlem Sert Aydın
Dirençli Tansiyona Çözüm Umudu

Prof.Dr. Erdem YEŞİLADAProf. Dr. Erdem YEŞİLADA
Sorularınız İçin : eyesilada@yeditepe.edu.tr

* Metabolik Sendrom ve Bitkisel Çözümler
*
Sonbahar İçin Bitkisel Çaylar
* Eklem Kireçlenmesinde Beslenme
* Nanoteknoloji Zararlı mı?
* Çay Algılamayı Etkiliyor
* Kahve Tansiyonu Yükseltir mi?
* Hamilelikte Çemen Tohumu Kullanımı
* Tip 2 Diyabetin İlacı Çemen Otu Tohumu
* Safranın Kısırlık Üzerine Etkisi
* Tarçın Alzheimer’den Korur mu?
* Spor ve Diyet Yapmadan Zayıflanır mı?
* Ortalama Yaşam Süresi Nasıl Uzuyor?
* Mate Çayı Zayıflatır mı?
* Eklem Kireçlenmesinde Glukozamin Kullanımı
* Şerbetçi otu Sinirsel Uykusuzluğun İlacı
* Zayıflama ilaçları ile Gelen Ölümler
* Altın Çilek Efsanesi
* Hamilelikte Hangi Bitkisel İlaçlar Kullanılabilir?
* Hamilelikte Bitkisel İlaç Kullanımı
* Alzheimer ve Demansı Önlemek için
* Şeker Hastaları İçin Muhteşem Üçlü
* Bitkilerin İlaç Haline Gelmesi Zararlı mı?
* Doğru Bitkisel Tedavi Nasıl Olmalı?
* İdrar Yolu Enfeksiyonu için Kranberi
* Damar Sertliğine Karşı Siyah Çikolata
* Ekinezya Tablet Kullanmayın
* Meyve ve Sebze Kanserden Korur mu?
* Yüksek Tansiyon ve Kolestrol içn Zeytinyaprağı
* Menopozdaki Kadınları Sarı Kantaron Kurtarıyor
* Sarı Kantaron ve Yaraları İyileştirme Gücü

Tüm Yazıları…

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Erdem Yeşilada


Comments are closed.