By 29 Ağustos 2010 Devamı →

GEBELİK İÇİN BİR YIL BEKLEYİNDüzenli ve korunmasız cinsel ilişkiye giren sağlıklı karı-kocaların bile 1 yıl içinde çocuk sahibi olma şansı yüzde 70-75 civarında. Eğer yeni evliyseniz ve 4-5 aydır çocuğunuz olmuyorsa telaşlanmayın, bir yıl sonra doktora gidin.
5 aydır ilaç kullanmıyorum ama hamile kalamadım.
22 yaşında, 1.5 yıldır evli bir kadınım. Evliliğimin ilk ayında doğum kontrol hapı kullandım. 6-7 ay sonra hapları düzenli kullanmadığım için hamile kaldım. 2.5 ay sonra da düşük yaptım. Doğum kontrol haplarını 4 ay daha kullanıp bıraktım. 5 aydır ilaç kullanmıyorum ama hamile kalamadım. Doktora gittiğimde smear testi yapıldı, rahim ağzında kızarıklık ve iltihap olduğu söylendi. Eşime de, bana da ilaç verildi. Adet dönemine 1 hafta kala siyah renkli akıntım oluyor. Bütün bunlar çocuğumun olmasına engel mi?
Doktorunuz size smear testi yapmış ve muhtemelen bir enfeksiyon (belki de mantar) saptamış ve kontrolde ilaçları tekrar kullanmanızı önermiş. Demek ki hastalık tam geçmemiş. Bence tedaviyi tamamlayın. Ayrıca 4-5 ay çocuk olmaması önemli değil. Sağlıklı karı-kocaların bile 1 yıl içinde ancak yüzde 70-75’i gebeliği sağlayabiliyor, telaş etmeyin. Adet öncesi lekelerin olması belki ufak bir hormonal bozukluğun işareti olabilir. Doktorunuza başvurursanız gerekli ilacı o da lüzumlu görürse verecektir.
Tüylenme için tetkik yaptırdım, prolaktin çok mu yüksek?
Tüylenme şikayeti sebebiyle hormon tetkikleri yaptırdım ve prolaktin hormonu 31,90 değerinde çıktı. Bu değer çok mu yüksek? Memelerden süt gelme veya adet düzensizliği gibi şikayetlerim yok. Ne yapmalıyım, tedavisi zor mu?
CEVAP Prof.Dr. Derin KÖSEBAY
Prolaktin değeriniz çok yüksek değil. Aşırı tüylenmenin nedenlerini araştırırken yumurtalık, böbrek üstü bezi, tiroid hormonlarının incelenmesi gerekir. Ayrıca pek çok genç kadında görülen polikistik over için de mutlaka ultrason muayenesi yapılmalı. Bozukluğun yeri saptandıktan sonra tedavide ne yapılabilir ancak o zaman konuşulabilir. Tüylü olmak biraz da irsiyetle ilgili. Bunu da göz önüne alarak kadının değerlendirilmesi gerekir. Yani her tüylü kadında mutlaka bir hormonal bozukluk olması da gerekmez.
Yumurtalığımdaki sancı yüzünden yürümekte zorlanıyorum.
30 yaşındayım, sol yumurtalığımda zaman zaman sancı hissediyorum. Bu yüzden yürümekte zorlandığım bile oluyor. Ancak ağrı kesici içtiğimde sorun ortadan kalkıyor. Acaba bu ciddi bir sorun yaratır mı? Ya da ağrı kesiciyle geçtiği için sıkıntı yaratmaz mı?
CEVAP Prof.Dr. Derin KÖSEBAY
Vücudun herhangi bir yerindeki ağrının ilaçlarla bir süreliğine geçmesi hiçbir anlam ifade etmez. Yumurtalıklarda ağrı yapabilecek pek çok şey olabilir: Kistler, tümörler, kistlerin kendi etrafında dönmesi sonucu ani ortaya çıkan ağrıyla kistlerin yırtılması, yumurtalıklar ve çevresinin iltihapları gibi daha pek çok neden ağrı yapabilir. 30 yaşındasınız, her kadın gibi hiçbir şikayetiniz olmasa bile yılda bir kez jinekolojik muayeneden geçmelisiniz. Bu şikayetler olduğu için mutlaka doktorunuza görünmenizi öneririm.
Prof.Dr. Derin KÖSEBAY

Derin KÖSEBAY
Sorularınız İçin : derin.kosebay@memorial.com.tr» Rahimde Küçülmeyen Kist
» Anne Olmak Hayal Değil
» Vajinal Akıntı Şikayetleri
» Korunmak Yumurtalıkları Tembelleştirir mi?
» Klamidya Nedir? Belirtileri Nelerdir?
» Doğum Kontrol Hapı Ne Kadar Kullanılmalı?
» Rahim Ağzı Kanser Aşısı
» Memeler Kontrol Edilmeli
» Doğum Şekli Nasıl Olmalı?
» Rahim Alınması Cinsel Hayatı Bitirmez
» Kürtaj Hamile Kalmayı Zorlaştırır.
» Her İlişkiden Sonra Kan Geliyor
» Kisti Aldırmadan Kurtulamazmıyım
» Serviks Kanseri
» Neden Gebe Kalamıyorum?
» Genç Kızlarda Adet Gecikmesi
» Kürtaj Sonrası Adet Sorunu
» Gebelik İöin Ne Kadar Süre Gerekli
» Menopozda Kanama Varsa
» Çikolasta Kisti için Ameliyar Şart
» Sarkom Tedavisi

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Derin KÖSEBAY

Etiketler:, , , ,


1 Yorum Var "GEBELİK İÇİN BİR YIL BEKLEYİN"

Trackback | Comments RSS Feed

  1. yasmin ylmz dedi ki:

    selamlar 9 yillik evliyim 7 yasina bir oglum var ikinci bi cocuk daha istiyoruz ama normal yallarla 14 aydir hamilelik gerceklesmyo ilk hamileliyimde ucuncu ay hamile kalmistimdusuk yada olu dogum yasamadim doktor sonuclarina gore hersy normal benimde esiminde gerekli testleri yapilditupler de bi tikanma yada baska etkenler olabilirmi?ilk hamileliyim normal yollarla olupta bunda kisirlik soz konusu olurmu?