By 24 Aralık 2011 Devamı →

FRANSIZ PIP MARKA SİLİKONLARSon günlerde Fransız Hükümeti tarafından bir Fransız firması olan PIP marka meme protezlerinin kullanıldığı hastaların protezlerini değiştirmeleri gerektiği şeklinde bir uyarısı olmuştur. Uyarının nedeni firmanın sanayi tip silikon kullanması olarak açıklanmıştır.

PIP Meme ProtezleriMeme protezleri, bilindiği gibi vücutla hiçbir ilişkiye girmeyen, alerji oluşturmayan, tümör geliştirme riski taşımayan, son derece güvenli, tıpta kullanılan silikon yapısında olan, protezlerdir. Tüm dünyada ve ülkemizde büyük basarı ile meme büyütme ameliyatlarında sorunsuz kullanılmaktadır. Son günlerde yapılan uyarı, bir Fransız firmasının kısa bir dönemde ürettiği protezleri kapsamaktadır ve ülkemizdeki kullanım sayısı çok sınırlı olmakla birlikte tarafımızdan araştırılmaktadır. Derneğimiz, bu protezlerin kullanıldığı bilinen hastaların doktorlarına müracaat ederek rutin kontrollerini yaptırmalarını önermektedir.

Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği, Bugüne kadar meme protezi ameliyat olmuş hastaların, protezlerini güvenle kullanabileceklerini, endişe etmelerini gerektirecek bir durum olmadığını, meme protezi ameliyatı olmayı düşünen hastaların ise gönül rahatlığı içinde bu ameliyatı olabileceklerini kamuoyuna saygı ile duyurmaktadır.


Estetik ameliyatları içinde ilk sıralarda yer alan meme protezinde, mutlaka kullanılacak silikonların sertifikasının hekimden alınması, ameliyatın maliyetinden önce güvenliğinin sorgulanması gerekiyor.

 

Uzmanlar, tester silikonların kullanılmasının, sanayi tipi silikonların meme protezlerinde kullanıldığı gerekçesiyle yüksek risk taşıdığı belirtilen ‘‘Poly Implant Prothese (PIP)” markalı silikonlardan daha da tehlikeli olabileceği uyarısında bulunuyor ve Hollanda firması Rofil Medikal’in ürettiği ‘‘M” marka protezlerin de PIP protezlerle eşdeğer olduğu yönünde uyarı yapıldığını ifade ediyor.
Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği Yönetim Kurulu adına açıklama yapan Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sühan Ayhan, PIP markalı protezlerin 2001’den sonra ‘Poly Implant Prosthese Company’ tarafından Fransa’da imal edildiğini, yapılan kontroller sırasında protezin içinde kullanılan silikon jel içeriğinin Avrupa CE uygulamasında belirtilenden farklı olduğu gerekçesiyle hasta güvenliği sebebiyle 2010 Mart ayında piyasadan kaldırıldığını belirtti.

İlgili firmanın son 5-6 yıl içinde Türkiye piyasasına girmeye çalıştığını, ancak sınırlı kullanım olanağı bulabildiğini ifade eden Ayhan, ‘‘Derneğimiz, bu protezlerin kullanıldığı bilinen hastaların doktorlarına başvurarak rutin kontrollerini yaptırmalarını önermektedir” dedi.
M” markalı silikonlara dikkat
Ayhan, dernek olarak belirttikleri uyarıların dikkate alınması gerektiğini ifade ederek, şunları kaydetti:
‘‘PIP marka protez kullanılmış olan kadınlar, en kısa zamanda cerrahlarına başvurmalı. Kendilerine ayrıntılı bir muayene ve radyolojik incelemeler yapılmalı. Protezde herhangi bir yırtık veya sızma şüphesi varlığında iki protez de çıkarılmalı. Herhangi bir bulgu yoksa bile, hasta istiyorsa protezler koruyucu olarak çıkarılmalı.

Doktorlar, PIP protez kullanılmış olan hastalarıyla temasa geçmeli ve yukarıda belirtilen konuları tartışmalı. Protezler çıkarıldığında, protezlerin sorunlu olup olmadıkları sağlık otoriteleriyle paylaşılmalı.

Uluslararası Plastik Cerrahi Derneğinden (IPRAS) gelen son uyarıda da, bir Hollanda firması olan Rofil Medikal’in ürettiği ‘M’ marka protezlerin PIP protezlerle eşdeğer olduğu, PIP protezlerin muhtemelen yeni bir isimle piyasaya sürüldüğü ve Haziran 2010’da Rofil M protezlerinin kullanımının durdurulması için uyarıda bulunulduğu belirtilmektedir.”

Derneğin, bugüne kadar meme protezi ameliyatı olmuş hastaların endişe etmelerini gerektirecek bir durum olmadığı, kalitesi kanıtlanmış protezler kullanılan hastaların protezlerini güvenle kullanabilecekleri açıklamasında bulunduğunu belirten Ayhan, ‘‘Meme protezi ameliyatı olmayı düşünen hastalar ise gönül rahatlığı içinde bu ameliyatı olabilir, ancak mutlaka doktorlarına hangi protezin kullanıldığı sorulmalı, protezlerin etiketleri saklanmalı ve ameliyat sonrası yıllık kontroller yaptırılmalı” dedi.

Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği

Fransa’da meme protezi takılan 20 kadında kansere rastlandığı bildirildi.

Sağlık Ürünlerini Denetleme Kurumu’ndan yapılan açıklamada, sağlık yetkililerine 20 kanser vakasının bildirildiği ancak bu vakaların protezle bağlantısının olup olmadığının henüz bilinmediği belirtildi.
Fransa’da şimdiye kadar, Fransız şirketi Poly Implant Prothèse (PIP) marka protez taşıyan yaklaşık 30 bin kadından sadece 8’inde kanser vakası teşhis edilmiş, bunların hiçbirinde bu silikonların kansere yol açtığına dair bir bağlantı bulunamamıştı.

65 ülkeye satılan ve Güney Amerika ülkelerinde kullanılması yasak olan PIP göğüs implantlarında sanayi tipi silikon jel kullandığı saptanan şirketin bu tarihe kadar tüm dünyada, 300 bin sahte implantı farklı ülkelere gönderdiği ortaya çıkmıştı.
Kolombiya sağlık makamları da, ülkede yaklaşık 15 bin kadının bu silikonlardan göğüs protezi yaptırdığını belirtmişti.
O silikonlardan 1412’si Türkiye’de

 

Dünyayı sarsan slikon skandalıyla ilgili açıklama yapan Sağlık Bakanlığı, Türkiye’ye getirilen 1257 çift slikondan 1412 adetinin kulanıldığını açıkladı.
Sağlık Bakanlığı, hatalı silikon skandalıyla ilgili yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, PIP Poly Implant protezlerine ilişkin, İlaç Eczacılık Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan bilgi notu paylaşıldı.

Söz konusu implantların Türkiye ithalatçısı ile görüşüldüğü ve implantların ilgili sağlık kurum/kuruluş/kişilerine yapılan faturalandırma bilgilerinin kontrol edildiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“İlk olarak 3 Mart 2008 tarihinde PIP implantlarının ithal edilmeye başlandığı, 30 Mart 2010 tarihine kadar satışının yapıldığı, toplam 1257 çift (2514 adet) ürünün Türkiye’ye getirildiği ve ülke genelinde 706 çift (1412 adet) implantın kullanıldığı tespit edilmiştir.

Bakanlığımız tarafından bugüne kadar implant takılan kişilerden çoğuna ulaşılmıştır. Henüz ulaşılamayan kişilere de ulaşılmaya devam edilmektedir.

Ulaşılan kişilere, söz konusu implantlar ile kanser arasında bir bağlantı olduğuna dair bilimsel veri olmadığı ifade edilmektedir. Yapılan görüşmelerde ilgili kişilerden öncelikle implant kartında yer alan implant marka adını kontrol etmeleri, hekimlerine ve/veya operasyonu gerçekleştiren ilgili sağlık kurum/kuruluşuna başvurmaları, her 6 ayda bir göğüs ve aksiller lenf nodu alanını hedef alan ultrason taraması yaptırmaları istenmiştir.

Ayrıca implantın yırtılması, parçalanması gibi olumsuz durumlarda derhal hekimlerini ve/veya operasyonun gerçekleştirildiği ilgili sağlık kurum/kuruluşları ile Bakanlığımız İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğünü bilgilendirmeleri önerilmiştir.

Ülkemizde bugüne kadar PIP implantları kullanımıyla ilgili olumsuz herhangi bir vaka tespit edilmemiştir. Avrupa Birliği ülkeleri ile imalatçı ülke sağlık otoritelerinin araştırmaları Bakanlığımız Piyasa Gözetimi ve Denetimi Daire Başkanlığı tarafından takip edilmektedir.”

Fransa’da patlak veren skandalda, üretici firmanın 13 yıl boyunca sağlık müffetişlerinin denetimi sırasında hatalı silikonları sakladığı ortaya çıkmıştı.

Sağlığa zararlı olduğu belirtilen silikonlardan dünya genelinde 400-500 bin adet satıldığı tahmin ediliyor.

Sahte Silikoncu Tahliye Edildi

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Guzellik

Etiketler:, ,


Comments are closed.