By 25 Aralık 2011 Devamı →

FEMTO LAZER İLE BIÇAKSIZ TEDAVİFemto Saniye Lazer Katarakt Tedavisi

Dünyagöz Hastaneler Grubu, Türkiye’yi bıçaksız katarakt cerrahisi ile tanıştırıyor. Türkiye’de ilk kez uygulanacak Femto Saniye Lazer teknolojisi ile katarakt sorunu hem hekim hem de hasta açısından en konforlu şekilde lazer uygulama ile tedavi ediliyor. Aynı ameliyatla uzak ve yakın göz içi mercekleri implantasyonu ile gözlüklerden de kurtulmak mümkün.

Katarakt cerrahisi bugün teknolojik olarak çok ilerlemesine rağmen ameliyatlarda ender de olsa insan elinin engelleyemediği bazı komplikasyonlar görülebilmektedir. Bu komplikasyonların oluşmaması için doktor deneyimi çok büyük önem taşımaktadır. Bugün gelinen noktada göz cerrahisinde bir devrim niteliği taşıyan lazerle katarakt tedavisi dönemi başlamıştır.

Katarakt cerrahisinde insan eli ile yapılan bir çok basamak Femto Saniye Lazer’in sahip olduğu özel görüntüleme teknikleri yardımı ile bilgisayar kontrollü olarak gerçekleştirilmektedir.

Katarakt tedavisinde komplikasyon riskini minimuma indiren ve ameliyat sırasında hastaya yüksek güvenlik ve konfor sağlayan yeni yöntemin diğer bir avantajı da ameliyatın en önemli aşaması olan yapay göz içi merceğinin yerleştiği yuvanın kusursuz olarak hazırlanması. Bu sayede yeni teknoloji kataraktın yanı sıra miyop, hipermetrop ve astigmat gibi kırma kusuru olan hastalara gelişmiş göz içi mercek yerleştirmesi ile uzak ve yakın gözlüklerine bağımlılığı azaltma seçeneği sunuyor.

Katarakt Hastaları Dikkat!

Katarakt tedavisinde dikkat edilmesi gerekenler;

* Kurumun teknolojik ve hijyenik altyapısı
* Hekimin deneyimi ve katarakt konusundaki uzmanlığı
* Amerikan Sağlık idaresi (FDA) onaylı, katlanabilir Alcon IQ lensler olması
* Ameliyatınızın sadece göze özel dizayn edilmiş ameliyathanelerde yapılmalıdır.
* Ameliyatınızı olacağınız ameliyathanenin ve ameliyatınızda kullanılacak malzemelerin sterilizasyonunun yeterli olmaması komplikasyon riskini arttırır, göz enfeksiyonlarına neden olabilir

Katarakt Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kataraktın ilaçla tedavisi olmadığı için çözüm yöntemi cerrahidir. Ameliyatta saydamlığını kaybeden opaklaşmış lens alındıktan sonra yerine yapay mercek yerleştirilerek, hastanın tekrar iyi görmesi sağlanır. Görme bulanıklığı hastanın günlük işlerini aksatacak seviyede (okuma güçlüğü, televizyon izleme güçlüğü, araba kullanmada zorluk) ise ameliyat kararı hastanın ihtiyaçlarına göre uzman hekimler tarafından belirlenir.

Tıbbi tedavi ilaç, göz damlası, egzersiz ya da gözlükle katarakt yok edilemez. Tedavinin tek yolu gözdeki kataraktlı lensin saydam göz içi lensi ile değiştirilmesidir. Katarakt operasyonu başarı oranı çok yüksek bir ameliyattır.

Doktorunuz gözünüzde katarakt başladığını belirtiyor ise ameliyatınız için uygun zaman seneler sonrası olabilir. Yeni gözlük reçetesi ile görüşünüz iyileşebilir. Büyüten lensler ya da kuvvetli ışık günlük hayatı kolaylaştırabilir. Kataraktınız günlük hayatınızı etkiliyor ve okumak, araba kullanmak gibi aktivitelerinizi zorlaştırıyor ise onunla yaşamak zorunda değilsiniz.

Kataraktın tek tedavi yöntemi ameliyattır. Ancak ne zaman ameliyat gereklidir sorusunun cevabı ameliyatta kullanılan tekniğe bağlıdır. Hastanemizde dünyada geliştirilen son yöntem olan FAKO (Fakoemülsifikasyon) tekniği ile katarakt ameliyatları yapılmaktadır. Bu yöntemde ameliyat için kataraktın olgunlaşmasını beklemeye gerek olmadığından hasta uzun bir müddet az görerek yasamak zorunda değildir.

Kural olarak görmeniz 20/40 ise bunun günlük yaşamınıza önemli etkisi vardır. Bu etki her kişide farklı olabilir. Pilot olan birisinde operasyona daha erken dönemlerde ihtiyaç olabilirken diğer meslek gruplarında daha geç dönemde ameliyat gereksinim haline gelebilir.Güvenlik göz önüne alındığında katarakt tedavi edilmez ise insanı sınırlayan bir faktör olabilir. Yol işaretlerinde, trafik işaretlerinde, gece yolculuğunda, merdivenlerde, kişileri tanımada, ilaç etiketini okumada, çek yazmada, belge imzalamada sorunlar yaşayabilirsiniz.

Ameliyat Teknikleri

Fako Yöntemi (Fakoemülsifikasyon Tekniği):

Dünyagöz Hastaneleri’nde katarakt ameliyatları FAKO tekniği ile yapılmaktadır.

Fako en gelişmiş katarakt ameliyat tekniğidir. Hastanemizde gerçekleştirilen Fako tekniğinde göz içine 2.2 mm’lik kesiden girilir. Bu derece küçük bir kesiden ancak çok deneyimli katarakt hekimleri ameliyat yapabilir. Katarakt ameliyatı sırasında özel bir sıvı olan Viscoat kullanılır. Viscoat ile doğal merceğin gözün diğer tabakalarından zarar verilmeden ayrılması sağlanır. Her hastaya özel tek kullanımlıktır.

Saydamlığını yitirmiş göz içi merceği ultrasonik ses dalgaları yayan özel bir cihazla göz içinde parçalanarak emilir. Yapay, katlanabilir bir mercek göze yerleştirilir. Kesi küçük olduğundan dikişe gerek duyulmaz. Dünyagöz Hastaneleri’nde FDA onaylı katlanabilir göz içi merceği olan Alcon IQ lensleri kullanılmaktadır.

Fako yönteminin en büyük avantajı erken dönemde görme netliğinin sağlanmasıdır. Enfeksiyon ihtimali sebebiyle iki gözün ameliyatı aynı gün yapılmaz. iki gözün ameliyatı arasındaki sürenin en erken 1 hafta olması önerilir.

Katarakt tedavisi, mikrocerrahi gerektiren çok önemli bir ameliyattır;
Ameliyatın başarısını, hekimin tecrübesi ve göz içine konulan merceğin kalitesi doğrudan etkiler. Günümüzde farklı özelliklere sahip mercekler bulunmaktadır. Son jenerasyon multifokal mercek seçeneği ile miyop ve hipermetrop, toric mercek ile astigmatınız tedavi edilebilmektedir.

Viscoelastik Madde Nedir? Ne işe Yarar?

Viskoelastik, katarakt ameliyatının her safhasında göz içindeki dokuların (gözün ön boşluk derinliği, saydam tabakayı besleyen hücreler gibi) korunması amacıyla kullanılan jel yapısında bir maddedir. Ameliyat sırasında göz içi merceğinin sorunsuz olarak yerleştirilebilmesi için viskoelastik madde önemlidir. Dünyagöz Hastaneleri’nde Alcon firmasınca üretilmiş Viscoat isimli viskoelastik madde kullanılır.

* Katarakt Nedir?
* Katarakt’a Karşı YUMURTA
*
Katarakt Ameliyatlarında Sıfır Hata

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Faydalı Bilgiler, Göz

Etiketler:, , , , ,


Comments are closed.