By 29 Aralık 2011 Devamı →

FARSAK KAHVESİAstım hastalığına çare olduğu iddiasıyla farsak ağacı ile yüzde 100 doğal 10 farklı ürün geliştiren 71 yaşındaki Tuncer Gültang, gelecek yıl elde etmeyi planladığı 1 milyon dolarlık satış geliriyle asıl üretici konumunda bulunan köylülere kendi işletmelerini kurma fırsatı sunacak.
Farsak Kahvesi

Esas olarak ayakkabı sektöründe faaliyet gösteren bir sanayici olan Gültang, yaptığı açıklamada, bir süre öncesine kadar astım hastalığı ile mücadele ettiğini, doktorların kronik hale geleceğini söylediği hastalığından farsak ağacından yapılan kahve sayesinde kurtulduğunu belirtti.
Hastalığını atlatmasının ardından doğal ürünler üretmeye karar verdiğini ifade eden Gültang, “Amacımız dünya standartlarının üzerinde ürün çıkartmak.
Eğer standardı biz koymazsak, başkasının standartlarını taklit ederiz” dedi.
Bu amaca ulaşmak için bilimden yararlanmanın önemine değinen Gültang, kendilerinin de ürünlerini üretirken bilimsel kriterleri esas aldıklarını söyledi.
“Farsak Projesi” olarak bilinen projeyi Sakarya Üniversitesinin ders programına dahil ettiğini anlatan Gültang, Türkiye Franchising Derneğinin de (UFRAD) projeyi destekleme yönünde karar aldığını belirtti.Ürünlerin geliştirilmesi konusunda Çukurova Üniversitesindeki öğretim üyeleri ve öğrencilerle gruplar kurmaya başladıklarını ifade eden Gültang, “Bu grupların kurulmasındaki amaç şu: Üniversite artık köye gidecek. Böylece üniversitedeki bilgi köylere kadar ulaşacak” diye konuştu.

Köylülere verilecek eğitimin ardından köylülere sertifika verileceğini kaydeden Gültang, sertifika alan köylüleri onurlandırmak için üniversite cübbesi giydireceklerini söyledi.

Kahveden deterjana tam doğal ürünler
Yetiştirdikleri ürünler hakkında da bilgi veren Gültang, ürünlerini yetiştirirken bugüne kadar hiçbir kurumdan hibe desteği almadıklarını ancak makine ihtiyacını sponsor desteğiyle sağladıklarını söyledi.

Ürünleri arasında yer alan farsak kahvesinin özellikle solunum yolu rahatsızlıkları ve KOAH’a karşı etkili olduğunu belirten Gültang, söz konusu ürünün Adana-Feke’de üretildiğini dile getirdi.

Sponsor firmaların sağladıkları makineler sayesinden farsak ağacından elde ettikleri yağı şampuan imalatında kullandıklarını anlatan Gültang, şampuanın saçlara güç verdiğini söyledi.

Şampuanın üretilmesi konusunda Anadolu Üniversitesindeki öğretim üyelerinden de yardım aldıklarını dile getiren Gültang, şampuanın formülünün bu şekilde ortaya çıktığını kaydetti. Gültang, şampuanın İstanbul’da fason olarak üretildiğini bildirdi.

Farsak ağacının yağından sabun da ürettiklerini belirten Gültang, ürettikleri sabunun da özellikle mantar hastalıklarına iyi geldiğini dile getirdi.

Proje kapsamında üretilen bir diğer ürünün de “özgür tavuk yumurtası” olduğunu anlatan Gültang, ürünün Çukurova Üniversitesi öğretim üyeleri ve öğrencilerinin yanı sıra köylülerin katkılarıyla üretildiğini belirtti.

Yine aynı üniversitenin ve köylülerin katkılarıyla doğal ortamda yetişen zeytin ağaçlarından tek tek toplanarak ve toplandığı gün düşük ısıda sıkılarak üretilen zeytin suyunun üretimini de gerçekleştirdiklerini ifade eden Gültang, zeytin suyunun sedef, mantar, egzama hastalığına karşı etkili olduğunu söyledi.

Gültang, bütün bu ürünlerin yanında proje kapsamında nar, dut, andız pekmezleri ile tamamen doğal deterjan üretiminin yapıldığını da dile getirdi.

2012 hedefi 1 milyon dolar
Ürünlerinin pazarlanmasına yönelik olarak “Kardeş aile” sistemi kurduklarını anlatan Gültang, bu proje sayesinde köylülerin yetiştirdikleri ürünleri tüketicilere rahatlıkla ulaştırabildiğini söyledi.

Ürünlere tüketici tepkisinin nasıl olduğuna ilişkin de konuşan Gültang, “Ürünlere gelen tepkiler olağanüstü güzel. Gelecek yıl piyasaya ciddi anlamda girerek en az 1 milyon dolar ciro elde edeceğiz” dedi.

Gelecek yıl valilikler ve kaymakamlıklarla bir protokol imzalayacaklarını, bu protokol çerçevesinde elde ettikleri bütün kazancın yüzde 20’sinin köylülere işletme kurmaları için verileceğini bildiren Gültang, “Çok sayıda üniversitenin destek verdiği proje sayesinde sadece çıkış noktamız olan Toroslar değil, yurt genelindeki köylüler doğal ürünleri ile gelirlerine gelir katacaklar” diye konuştu.

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Haber

Etiketler:, , ,


Yorumlar "FARSAK KAHVESİ"

Trackback | Comments RSS Feed

 1. Fevziye Can dedi ki:

  bizde 1 aydır size ulaşmaya çalışıyoruz telefonlarınıza ulaşılmıyor..madem bu kadar gerçekçişiniz telefonlarımıza cevap verin.açık adresinizi verin biz gelip alalım.böyle yaptıgınız sürece insanları kandırdığınızı düşünüyoruz.

 2. XprodoksiT dedi ki:

  Yukarı da yazı sonuna eklediğimiz "Satış Adresi" linkine tıklandığında sayfanın en altında "SATIN AL" butonu eklenmiş online satın alınabiliyor.

 3. ırmak gülpenbe dedi ki:

  Mrb… DİLEK ERTEN hnm 'a katılıyorum madem bukadar iddalısınız neden bukadar ulaşılmazsınız?

  İnsanlara bu kadar umut verirken site kurmayı biliyorsunuz..Ürünün onlıne satışınıda sunun da çaresiz insanlar faydalansız..

  iyi günler…

 4. ahmet agdık dedi ki:

  ben buronşit hastasıyım nasıl temin ederim ürünü

 5. Duran OK dedi ki:

  mrb tuncer bey bulmuş oldugunuz farsak kahvesi anlattıklarıza göre çok faydalı bir ilaç ama neyazıkki bu ilacı bulmak bir o kadar zor bu konuda bize yardımcı olabilirmisin saygılar….

 6. DİLEK ERTEN dedi ki:

  ayrıca nice insanlarımız var çaresizlik içinde hep bir arayış içerisinde ve sizi izledikten sizi keşfettikten sonra işte bir ışık, bir umut diyoruz lütfen bu ürün bukadar etkilise bukadar dogruysa bizi inandırın ve tkrr umudumuzu yitirmeden bize yardımcı olun ve yönlendirin size nasıl ulaşabilecegimiz konusunda….. SAYGILAR …..

 7. dilek erten dedi ki:

  mrh pardon ama bukadar doğruysanız neden iletişim adreslerinize ulaşılamıyor bu işin bu ürünün ticaretini yapıyorsun madem ulaşabilecegimiz adreslerinizde olmalı????? burdaki her iki numaranızada ulaşılamıyor insanları aydınlatmak adına lütfen sorumluluk alın ve ve sipariş verebilicegimiz bir online site açın….

 8. Ertuğrul ÖZBAY dedi ki:

  uzun bir süredir koa hastasıyım.aynı zamanda siğara kullanıyorum.Antalya da yaşıyorum.farsak kahvesini nasıl temin edebilirim.

 9. zafer özgüler dedi ki:

  lütfen bizede farsak bitkisini temin edebilmemiz için bir iletişim numarası verirmisiniz.

 10. mürşide mine yeşil dedi ki:

  Tuncer Bey'in kendisinden temin edebilirmiyiz,yaptığı ürünleri..bilgilendirirseniz sevinirim..teşekkürler..

 11. GÖNÜL ÇALIK dedi ki:

  farsak kahvesini nasıl temin edebiliriz. uzun süredir koahla mücadele ediyorum yardımcı olursanız çok sevinirim

 12. yelda doğruer dedi ki:

  tuncer bey farsak bikisini nasıl temin edebiliriz.koah ve astım bronşit hastasıyım bana yardıcı olurmusunuz