By 23 Ekim 2007 Devamı →

FACEBOOK NE İŞE YARAR“Facebook” mudur nedir…

Şu kadar arkadaşı varmış, Jude Law kankisiymiş, aman ne mühim… Bana arkadaşını söyle, kim olduğun güme gitsin! Bir tür “hamili kart yakinimdir”…

Abonesi ol, sosyalleşme komasına gir:

www.facebook.com! “Facebook” internette yeni bir dönemi simgeliyor. İnsanlar mahremiyetlerine düşkünken, sanal kimliklerle anonimliklerini garantilemek isterlerken, birdenbire açılıp saçılarak, her daim erişilebilir olarak anonimanın dibine vurmaya başladılar. Belki de “sanal” kimlikleri “kendilerini” yuttu! “Avatarlarına” dönüştüler…

Bilmem kimin şu kadar arkadaşı varmış, Jude Law kankisiymiş, aman da ne mühimmiş… Bana arkadaşını söyle de kim olduğun güme gitsin! Bir tür “Hamili kart yakinimdir” yani…
Söyler misiniz, çok mu yalnızsınız?
Millet sevgili bulmak için kurslara yazılır, iş değiştirir, çeşitli gruplara üye olur ya hani, işte yalnız insanların yeni vitrini “facebook”!

İtiraz edenim olacaktır ama bana ne.
Ya da kime ne? Yani, benim ne gün ne ruh halinde olduğumdan, hangi gün hangi saatte kiminle nerede buluşacağımdan, hangi seyahatteydim, ne yaptım, ne gördüm, ıvırı zıvırı… Bunlardan kime ne?
Canlı yayın teşhirciliği!
Toplu bir “Bizi Lütfen Gözetleyin” histerisi! “15 dakikalık ünlülüğü” sündürüp durma eziyeti.
İşte Bilirkişi olarak yazıyorum:
Ha, iyi tarafları yok mu bu sanal sosyalleşme komasının?
Var.

 • Sevgiliniz bir sosyal şebecikse, sosyal şebekelerde aidiyet peşinde koşuyorsa, ait olma-yer bulma zaafı varsa terk edin. Ona sahip olamazsınız.
 • Bir başka yararı da “hayır” demeyi öğrenebilmeniz. “Hayır, seninle arkadaş olmak istemiyorum!” demek iç sıkıcı bir reddetme halidir. Bir dersiniz, iki dersiniz, “ignore” etmekten dejenere olur rahatlarsınız. “Hayır” demek kolay gelmeye başlar, karakterli olur simbiyotik toplaşmalardan uzak durursunuz.
  Bugünkü yazımın ana fikri şu:
  Birilerinin elinin altında, bir tık ötesinde ya da gözünün önündesiniz diye kazançlı duruma geçemezsiniz, tam tersine kolay ulaşılabilir olmanın banalliğinde “kendi”nizden olup eksi puanları haneye eklemekten yorgun düşersiniz.
  Bu kadar “kolay” olmamak lazım, oyunun kuralı bu…
  İyi oyunlar herkese…

  Kılavuz Karga Oyunu!

  Kadın: Facebook’ta tam
  253 arkadaşım var!
  Erkek: İnsanın o kadar arkadaşı olmaz!
  * * *
  Erkek: İnternette bir sürü gruba üyeyim…
  Kadın: O zaman bendeki üyeliğini iptal ediyorum!
  Öptüm sizi
  www. ilhanuckan. com
  Faks: (0212) 505 63 88

  İlhan UÇKAN

 

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Eğlence

Etiketler:


12 Yorum Var "FACEBOOK NE İŞE YARAR"

Trackback | Comments RSS Feed

 1. eda keskin dedi ki:

  facebook iğrenç

 2. Ramis Uyar dedi ki:

  Hüseyin t. kardeş çok sağol. Yazdıklarınıza katılıyorum.

 3. hüseyin t. dedi ki:

  Evet bende Face in gereksiz oldugunu düsünüyorum. Face insanlari birbirinden daha da uzaklastirdi. Herkes orda ama kimse yok. Cevrimdisi yapmis kendini. Kimse kimseyle muhatap olmak istemiyor. Zaten cevrimici iken de kimsenin kimseyle konustugu yok. Herkes birbirini gözetliyor. Ne yapmis, hangi fotografini koymus, cocuguna ne giydirmis vs. Bunu yapanlar insanlarin zaaflarindan faydalanarak köseyi dönenler. Toplumu fitne ve fesada sürüklemekten baska biseye yaramadi Face. Insanlardaki röntgenleme dürtüsünün baska bir sekli olarak yorumlanabilir.
  Internette arastirma yapan, kafa calistiran, bilgisini gelistiren bir toplum yaratmaktansa, bön bön ekrana bakan, vaktini falancanin videosu filancanin fotografi, falan kime ne yazmis, filan neden böyle demis gibi insan icin zarardan baska etkisi olmayan bir olusuma götürmüs. Durum maalesef budur.

 4. seda dedi ki:

  ya ben hiç facebook kullanamıyomn yardımedin nolur

 5. BEYZA REYHANLI dedi ki:

  BEN BİRAZ TEKNOLOJİ FAKİRİYİM AMA ŞUNU İYİ BİLİYORUM ÇOĞU CHAT SİTELERİNDE ÖZELLİKLE GENÇLER YOZLAŞMAYA YÖN TUTMUŞ DURUMDA ARGO KONUŞMALAR BOŞA ZAMAN KAYIPLARI HİÇ BİR BİLGİ ALIŞVERİŞİ YOK BİRBİRİNE KİTAP İSMİ TAVSİYE EDENİ BİLE GÖRMEDİM YAZINIZ GÜZEL AMA YERİNDE KULLANILIRSA EĞER TEKNOLOJİDE GÜZELDİR

 6. dilara dedi ki:

  bumu işte öpyüm

 7. Ercan CANER dedi ki:

  Bence de bu kadar basit olmamak gerekli…

 8. Göker Kahraman MGK dedi ki:

  Helal 😉

 9. elem siyah dedi ki:

  terk taraflı düşünüosunuz buda sadece geri kafalılıktır

 10. ayfer kaya dedi ki:

  çok haklısınız bi facebook furyasıdır gidiyor. çevresindeki insanları anlayamayan ya da sizin deyiminizle yalnızlığı oynayanların işi. şaşırıyorum bu insanlara.. işiniz yok mu sizin demek geliyo içimden ama aslında facebook'taki ÖNEMLİ işleri sanıyorum kapasitelerini ancak dolduruyordur:-D… ayrıca yorumlarınız çok hoşuma gitti..

 11. ceren öztrük dedi ki:

  saolun ya bnm arkadaşta facebook deyip duruodu bnde o ne demiodum altta kalmamak hemen internete girdim baktım we buldum saolun şimdi biliorum ne demekk çok soalun ya siz bitanesiniz !!!!!!!!!!!(:

 12. DİLEK ALTUN dedi ki:

  VALLA SÜPERSİNİZ TEK KELİMEYLE