By 06 Ekim 2008 Devamı →

EVDE ELMA SİRKESİ YAPIMIEvinizde Tamamen Doğal Yollarla Elma Sirkesi Yapımı

ELMA SİRKESİ yapımı için en uygun elma türü şeker oranı yüksek kış elmalarıdır. Değişik çeşitlerin bir araya getirilerek kullanılması da sirkeye ayrı bir lezzet katar. Sirke yapımında kaçınılması gereken elma türleriyse ham ve ekşi olanlardır. Sirke yapımında dikkat edilecek en önemli konuysa hijyendir. Elmalar yıkandıktan sonra, kullanılacak malzeme ve kavanozlar sıcak suyla iyice yıkanmalıdır.

Elmalar küçük parçalara ayrıldıktan sonra preslenerek veya katı meyve sıkacağından geçirilerek suları çıkarılır. Meyve suyundaki şeker fermantasyona uğrayarak önce alkole, sonra ise asetik bakterilerinin yaptığı fermantasyonla asetik asite, yani sirkeye dönüşür. Sirke yapımında iki faktör çok önemlidir; bakterilerin verimli çalışmasını sağlayacak sıcaklık ve oksijen (havalanma). Havayla teması arttırmak için mümkün olduğunca geniş ağızlı ve sığ bir kavanoz seçilir. Meyve suyu, üstte boşluk kalacak şekilde kavanoza doldurulduktan sonra, meyve sineğinin geçemeyeceği, fakat havalanmanın sağlanabileceği temiz bir bez/tülbentle kavanozun ağzı kapatılır. Günde bir kez karıştırarak havalanmayı sağlamak sirkeleşmeyi hızlandırır. Sirkeleşme için ılık ( 15-25 C ) bir ortam tercih edilir ve kavanozlar güneş ışığından uzak, loş bir yerde saklanır. Kullanılacak kaplar cam veya ahşap olmalıdır, metal kap tavsiye edilmez. Yapım sırasında sirkeleşmeyi hızlandırmak için daha önce yapılan doğal elma sirkesi katılabilir. Sirke, seçilen elma türü ve koşullara göre üç- altı hafta içinde oluşur.

Sirke kokusu alınmaya başlandığından itibaren, her gün tadarak istenilen tat ve asit derecesi (yüzde 4-8 asit oranı) elde edilene kadar işleme devam edilir. Elde edilen sirke fermantasyonun devamını engellemek için birkaç kat tülbentten, kahve filtresi vb. filtrelerden veya süzme yoğurt kesesinden geçirilerek iyice süzülür. Böylece meyve kalıntılarından arındırılır. Hava almasına olanak vermeyen ince uzun şişelere, tam dolacak şekilde aktarıldıktan sonra serin, loş, güneş ışığı almayan bir yerde saklanır. Ne kadar süzersek süzelim, ev koşullarında doğal elma sirkelerinde fermantasyon tam olarak durdurulamaz; şişede, şifai özelliklerinin göstergesi olan ve “anne” ismi verilen yumuşak kaygan yapısıyla deniz anasını andıran düz bir tabaka oluşur. Bu tabaka bakterilerin atıklarından oluşur ve sirke kullanılacağı zaman atılır. Doğal sirkeler rafine olanlara göre daha bulanıktır. Fakat pastörize veya damıtılarak üretilen rafine elma sirkeleri, yüksek sıcaklıklardan ötürü, ona şifai özellikleri kazandıran enzimler, mineral maddeler, iz elementler, vitaminler, pektin, malik ve tartarik asitler açısından fakirleşir, bir kısmını tamamen yitirir. Kullanıldığı yerler Hazırladığımız sirkeleri salatalarda, çorbalarda vs. aroma vermek amacıyla kullanabiliriz.

Şifai amaçla kullanmak için; bir bardak suya 2 tatlı kaşığı elma sirkesi ve 1-2 tatlı kaşığı bal katarak, günde 3 kez, mümkünse yemeklerden önce (fazla kilo problemi için de etkili olan elma sirkesi bu amaçla kullanılacaksa mutlaka yemeklerden önce alınmalıdır) kullanılır. Elma sirkesi koruyucu sağlık amacıyla, sürekli olarak günde bir kez sabahları açken ve alınmalıdır. İyileştirici özellikleri

* Besinlerin verimli kullanımını, metabolizmanın sağlıklı işleyişini, vücudun asit alkali dengesini korumasını sağlar. Örneğin kalsiyumun daha verimli kullanımını sağlayıp, bir yandan kemiklerin yeniden gerekli kalsiyumu almasını desteklerken, bir yandan da eklemlerdeki kalsiyum birikimini kırar. Uzun süreli kullanımı eklem ve kemiklerdeki sertlik ve sıkıntılara son verir.
* Sodyumun etkisini yansızlaştırarak yüksek tansiyondan korur.
* Kolesterolü düşürür. İçerdiği doğal asitler ve enzimler kanın daha sağlıklı ve ince akmasını sağlar.
* Başta damarlar, karaciğer, böbrekler olmak üzere vücudu detoksifiye eder, yağlı-mukus kalıntıları parçalar.
* İçerdiği yoğun potasyum sayesinde hücre büyümesini destekler.
* Soğuk algınlıklarında, boğaz enfeksiyonlarında, bronşitte içilebilir ya da buhusu yapılır.
* İdrar yolları enfeksiyonlarında, sindirim bozukluklarında, kramplarda, yaban arısı sokmasında, saçta kepekte, uyku bozukluklarında, kulak çınlamasında da kullanılır. basur için herhangi bir yan etkisi genelde yok kullananlarda şikayet az. sağlıcakla kalın.

Necdet Seyfeli ‘ye teşekkürler

 

Konuyla ilgili Yazılar :
Elma Sirkesi İle Zayıflama -1
Elma sirkesi İle Zayıflama – 2

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Kısaca

Etiketler:, ,


25 Yorum Var "EVDE ELMA SİRKESİ YAPIMI"

Trackback | Comments RSS Feed

 1. melek talaş dedi ki:

  Bi arkadasm 1 haftada 5 kilo verdi kilolu olmasna ragmen.bende denicem

 2. Burak Başaran dedi ki:

  elma sirkesi

 3. kemal dişli dedi ki:

  elma srk. faydası sayılamayacak kadar çok amasyada misket elmasından bol miktarda urettim
  is t eyenlere temin edebilirim 05446231259

 4. suna akdoğan dedi ki:

  slm herkese bewnde deneyecem elma sirkesini sonucu yazarım inş 🙂

 5. Faik Teke dedi ki:

  Elma sirkesi alırken gerçek elma suyundan yapılmış olmasına dikkat edin. Sentetik yolla elde edilen asetik asit (Sirke ruhu) sirke yapımında kullanılmaktadır.Bundan almayın.Fayda yerine zarar verir.Kendiniz elmaları meyva sıkma makinasından geçiriniz.Suyunu ve posasını ağzı geniş kavanoza koyunuz. Bir iki salkım üzümü ezerek kavanoza ilave ediniz.Karıştırınız Ağzını tülbentle örterek fermantasyona bırakınız.2-3 ay sonra süzerek yavaş fermantasyana bırakınız. Sirkelesince şişelere doldurunuz.Tadından ve kokusundan sirke oluştuğunu anlarsınız.Ziraat Tek. Kimya MÜhendisi Faik Teke.'22.07.2011

 6. deniz özder kaya dedi ki:

  arkadaşlar ben bir bardak ılık suyun içine bir yamak kaşığı elma sirkesi bir tatlı kaşığı balı her sabah karıştırarak bir hafta içtim…eşimde içti..kış boyunca asla grip ve nezle olmadık..denemenizi tavsiye ederim..

 7. ugur ozturk dedi ki:

  ewet tansiyonada iyi geliyo bn dzc sultan markalı elma sirkesi kullanıyorum cok faydalı herkeze tafsiye ederim bu linkten bulabilirsiniz http://www.facebook.com/pages/DZC-Sultan/160129030698932?sk=wall

 8. fatma güraydin dedi ki:

  Yüksek tansiyona iyi gelir mi

 9. d. dedi ki:

  selmlar ben elma sirkesine baslayali 2 hafta oldu. kilo kaybi yok ama muthis bir zindelir var. istahi kesiyor

 10. afyonlu dedi ki:

  slm arkadaşlar arkadaşlar emin misiniz ben de şeker ve tansion hastasıyım ve kiloluyum 110 kilodayım ve kila veremiyorum eğer taviye ederseniz bende kullanmak istiyorum salıcakla kalın =)

 11. ugur öztürk dedi ki:

  ben dzc sultan elma we alıç sirkesi aldım cok faydalı düzenli kullanıyorum bütün şikayetlerim geçti herkeze tavsiye ediyorum bu marka sirkeyi

 12. murat salman dedi ki:

  ben murat salman elma sirkesi bal su ile tok karnına ictim cok faydasını gördüm fakat miğdemi cok fena yabtı koruyucu ilclar ilac almama ramen ne yaba bilirim

 13. Recep Demirkılıç dedi ki:

  evde yapılacak sirke için, kaynatılarak soğutulmuş suyun içine bir avuç Nohut, bir dilim Ekmek, bir kaşık Şeker, bir kaşık Tuz atıldığını da duymuştum..

 14. ibrahim sarı dedi ki:

  Elma sirkesinin SEBOREİK DERMATİT hastalıklarına ve kepeklenmeyede iyi olduğunu duydum ve uyguladım.Gerçekten sonuç çok güzel oldu ,benim sorunlarımı bitirdi.Sabah ve akşam yatmadan aç karna 1 çorba kaşığı bir bardak suya katıp içiyorum.

 15. sude naz sapanoğlu dedi ki:

  süper ama karışık

 16. Kenan AKMAN dedi ki:

  HERSENE birtorba grip,nezle ilacı tüketirdim.İki senedir böyle bir rahatsızlığım olmadı. Yaz aylarında yürümek bile zoruma gidiyordu. Yorgunluktan ne yapacağımı bilemiyordum. Elma sirkesi ve bal sayesinde kendimi çok zinde hissediyorum. Elma sirkesini kendiniz yapınız.

 17. Ayşe derya gemici dedi ki:

  arkadaşlar peki marketlerde satılan elma sirkesi işe yarar mı?bilgisi olan var mı..

 18. özcan dedeal dedi ki:

  ben spor yaparak kilo veriyordum fakat kışın verdiğim kiloları geri alıyordum . ne zmaanki bu elma sirkesi , su ve bal karışımını kullanmaya başladım vücudumun daha dinç olduğunu hissettim ve sonuçta da 3 ayda 98 kilodan 75 kiloya indim . kendime güvenim geldi elma sirkesi kullanın arkadaşlar şiddetle tavsiye ediyorum . elma sirkesiyle birlikte birazda beslenmenize dikkat edin yeter .

 19. samanla dedi ki:

  merabalar evet arkadaşımıza katılıyorum dereotu bu şekilde yenirse iştahı müthiş kesiyor elma sirkeside aynı tavsiye ederim

 20. döndü yampal dedi ki:

  arkadaşlar size bir tavsiyem daha olucak her yemekten 15 dk. önce bir tutam dereotunu yiyin ihmal etmeden metabolizmayı dengeliyormuş yani tiroid sorununuz varsa dengeliyormuş ben şu an yapıyorum elma sirkesi ilede destekliyorum inanın akşam yemeğimi geç saatte yememe rağmen yarım kilo gitmiş ama tabiki yediklerinize dikkatde etmeniz gerekiyor hareketde ederseniz inanıyorum iyi sonuçlar alacağınıza eğer istediğim sonucu almaya devam edersem yine yazarım salıcakla kalın

 21. serdar dedi ki:

  arkadaslar sirkeyi Peygemaber Efendimiz (s.a.v)'de tavsiye etmiştir. Onun yavsiye ettiği birşey sizce zarar verirmi?

 22. sude dedi ki:

  cidden gerçek mi yaa kila verdiriyor mu inanın içime bir umut doldu inşallah gerçekten işe yarar çok teşekkürler++

 23. Mazlum Mazlum dedi ki:

  Wallami arkadaslar Yaw bu bi sakami. Olamaz… Herkesmi? Su bildigimiz bir cok cesidi olan SIRKE haa…
  Amaniiin hanim muthis seker hastasi bendeyse sanki cift balkon göbek. Ne yaptiysam zayiflayamiyorum. Haftada alti gun spora gitmekten sporu sevmez oldum. Orda 1gram verirken sonrasi evde yuz gram aliyorum. Kendime engel olamiyorum. Muthis tad alma duyum var. Aman doktor falan demeyin herkes bi havadan caliyor. Kelin merhemi olsa….
  Uc hafta önce kalb krizi gecirdim. Fazlaliklar yuzunden.
  Hemen yarindan itibaren gereken malzemeleri toplamaya basliyacagim. Insallah istahimi keser.
  Kusura bakmayin heycanimdan selam bile veremedim.
  Hosca ve selametle esen kalin

 24. halime odag dedi ki:

  bnn seker hastasıdım sekerim 400 den asagı inmiyorduu bunu kulanınca sekerimm 100 150 oldu hepize cok tesekkur edşorum

 25. samanla28 dedi ki:

  ben 100 kilo idim kendi çabalarımla 80 lere indim artık zorlanıyorum çünkü iştahlı bi insanım yemeyi çok seviyorum bi mucize arayışındayım elma sirkesinin bu kadar faydalı olduğunu bilmiyordum deniycem neticeyi yazarım bilgilerinize teşekkürler