By 30 Temmuz 2011 Devamı →

ESTETİK OPERASYONLAR GEREKLİ Mİ?Medya, moda, rekabet ve kentsel yaşamın zorunlulukları kadınları güzelliklerini korumaya, daha genç ve güzel görünmeye yöneltiyor. Estetik ve rekonstrüf cerrahı Op.Dr. Orhan Murat Özdemir anlatıyor.
estetik ameliyatlarEstetik operasyonlar eskiden lüks ve birçoğumuz için erişilmezdi oysa artık gündelik hayatın bir parçası oldu. Bu değişimi nasıl yorumluyorsunuz?
Evet, estetik operasyonlar giderek yaygınlaştı. Bunda medyanın, sosyokültürel seviyenin artışının, kentsel yaşamın getirdiği zorunlulukların çok önemli rolü var. 20 yıl önce Türkiye’de 150-200 tane plastik cerrah varken bugün en ücra kentlerimizde bile çalışan oldukça başarılı plastik cerrah arkadaşlarımız var. Bu faktörler estetik operasyonların yayılmasında ve tabuların yıkılmasında etkili oldu. Estetik operasyon kavramının üzerinde durursak; kozmetoloji ile estetik uygulamalar arasında sınırın giderek belirsizleştiğini görürüz.
Estetik operasyonları nasıl sınıflandırıyorsunuz?

Estetik operasyonları (uygulamalar) yüzde ya da vücutta mevcut yapının kalitesinin artırılması, işlevinin ve gençliğinin korunması, kusurlarının gizlenmesi ile daha estetik bir görünüm alması için yapılan işlemler olarak özetleyebiliriz. Bunlar; estetik cerrahlar, dermatologlar, medikal estetik konusunda eğitim almış pratisyen hekimler ve estetisyenler tarafından yapılan kalıcı makyajdan burun ameliyatına kadar farklı uygulamalardır. Bu uygulamaların soft olanları yani geçici çözümler üreten ve girişimsel olmayanları (cerrahi bir müdahale içermeyen) Botox, dolgu, kalıcı makyaj ile lazer ve benzeri teknolojilerle bölgesel incelme, yüz gençleştirme, kılcal damar rahatsızlıklarının giderilmesi ve epilasyon gibi işlemlerdir. Ama medyada sık sık gündeme gelen ve yapı itibarıyla belirgin sonuçlar yaratan uygulamalar estetik cerrahi uygulamalarıdır. Burun, meme, yüzkarın germe, Liposuction, kepçe kulak düzeltimi gibi uygulamalar hasta isterse var olan yapıyı tamamen ve kalıcı biçimde değiştirme gücüne sahiptir.
Kadınlar tamamen değişmek mi, güzelliğini korumak mı istiyor?

Tabii hastasına göre değişiyor ama güzelleşmek ve genç görünmek öncelikli oluyor. Başta tamamen değişmek; genellikle modellerden etkilenen, görünümünden mutsuz ve belirgin bir kusuru olduğunu düşünen kadınların talebiydi. Bunu güzelleşmek yani var olanı revize etmek, rötuşlar, eklemeler yapmak dönemi izledi. Şimdilerde yapay bir güzellik anlayışı yerini belli oranlar ve diğer uzuvlara uyum dikkate alınarak ilk bakışta fark edilmeyecek operasyonlara bırakıyor. Var olmayan bir güzelliği yüzünüze kondurmak değil saklı güzellikleri ortaya çıkarmak, belirginleştirme anlayışı günümüz estetiğine yön veriyor.
Peki kadınlar hangi gerekçelerle estetik cerrahların kapısını çalıyor?

Bu; yaşa, sosyoekonomik statüye, yaşadığı toplumun kültürel yapısına ve dönemin modasına göre değişiyor. Tabii operasyon geçirmek isteyen kişinin hayatının hangi döneminde olduğu da önemli. Aynı saç modelini, rengini değiştirmek gibi öncelikle var olan görünümünü değiştirme isteği kadınları doktora götürüyor. Bir de hayatlarında önemli dönemlerin başlangıcı ve bitişi önemli. Mesela mezuniyet, üniversiteye, işe başlangıç, terfi, nişan, düğün, yeni yıl gibi dönemsel başlangıçlar olabilir. Boşanma, sevgiliden ayrılma, işten ayrılma, yeni bir çevreye girme-taşınma gibi negatif durum değişiklikleri de kişiyi estetiğe yöneltiyor.

” Medikal Estetik uygulamalarında Botoks ilk sırada. Bunu sırasıyla, lazer, epilasyon, dolgu, cilt gençleştirme sistemleri ve bölgesel incelme izliyor.”

Hangi operasyonlara ilgi arttı?

Cerrahi operasyonlarda kadında da erkekte de en çok burun ameliyatı yapılır. İkinci sırada göğüs büyütmedir. Bunu saç ekimi, Liposuction ve yüz-karın germe operasyonları izler. Medikal estetik uygulamalarda ise Botox ilk sırada. Bunu sırasıyla, lazer epilasyon, dolgu, cilt gençleştirme, yenileme sistemleri ve bölgesel incelme sistemleri izliyor. Saç lazerleri de estetik gündeminde yerini almaya başladı.

Estetik cerrahinin geri dönüşü güç olan ya da iyileşmesi zaman alan uygulamalarında yeni teknoloji ya da teknikler nasıl bir konfor sağlıyor?

Estetik cerrahide ameliyat öncesinde en büyük sorun operasyon sonrasında yüzünüzün, vücudunuzun nasıl bir sonuç alacağını görememektir; bu, en stresli konudur. Teknoloji bu konuda mükemmel bir çözüm buldu. Burun ve göğüs operasyonlarında, işlemden önce üç boyutlu fotoğrafınızı çekip özel bir programda birleştiren Vectra 3D sistemi, yapmayı tasarladığımız burnu ya da göğsü ameliyat olmadan önce sizin gerçek görüntünüz üzerinde yerleştirebiliyor. Yani burnunuzun ucunu 3 mm kaldırdığınızda ya da 250 cc’lik silikon kullandığınızda neye benzeyeceğinizi, ameliyat öncesinde her açıdan görebiliyorsunuz. Yine en büyük operasyonlardan sayılan liposuction; vaser teknolojisi sayesinde dokulara zarar vermeden yağlı bölgelere odaklanmamıza olanak veriyor ve hem iyileşme çabuk gerçekleşiyor hem de birçok noktadan giriş yapılabildiği için ondülasyon riski neredeyse tamamen ortadan kalkıyor.

Özellikle anestezi gerektirmeyen işlemler artık çok daha kolayca uygulanır oldu. Bu tabloyu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Medikal estetik çok büyük bir pazar. Araştırma-geliştirme çalışmalarına binlerce Dolar harcanıyor ve birçok yeni malzeme devreye giriyor. Bunlar biz cerrahların da tamamlayıcı olarak zaman zaman yararlandığı gelişmeler. Bunlar genellikle operasyon sonrası gündelik hayata hızla dönmenizi sağlayan, belli süre zarfında estetik vaatlerini yerine getiren sistemlerle birlikte leke tedavileri gibi lazer sistemleridir. Ben kalıcı sonuçları ve uzun vadede ekonomik oluşu sebebiyle eğer kişinin vücudu ve beklentileri de uygunsa cerrahi müdahaleyi tercih ederim.
(Cosmopolitan)

Kadınlar Neden Estetik Yaptırıyor?

Rekabet Duygusu : Daha güzel ve genç olanla rekabet gücünü arttırmak artık çok önemli. İnsanlık her zaman güzele karşı toleranslıdır.
Moda : Hiçbir zaman kusuru olmayan, kendi toplumu içinde güzel sayılacak kadınlar dahi güncel olan estetik anlayışını taklit etmek istiyor. Elinde fotoğrafla estetik cerraha gidip “bu burun, bu dudaktan istiyorum” diyenlere daha çok ilk dönemlerde rastlıyorduk. Zaman içerisinde kadınlar da bilinçlndiler ve istedikleri burnun kendi yüzlerinde hiç güzel durmayacağının bilincine varır oldular.
Yaşlılık Belirtileri ve Kusurları Gizlemek : Sarkmalar, kırışıklıklar, diyet ve sporla eritilemeyen bölgesel yağlardan kurtulmak, kepçe kulakların düzeltilmesi, dövme sildirmek, dökülen saçları geri kazanmak gibi gerçekçi estetik ihtiyaçlar.
Sağlık Sorunları : Birer rahatsızlık kaynağı olmakla birlikte görünüm olarak da rahatsızlık veren dişlerde şarap lekesi, varis ve ben gibi problemleri gidermek.
Psikolojik SOrunlar : Bazı kadınlar estetik operasyonları beğendikçe daha çok yaptırmak istiyor.
Op.Dr. Orhan Murat ÖzdemirOp.Dr. Orhan Murat Özdemir
Estetik ve rekonstrüf cerrahı

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Guzellik

Etiketler:,


Comments are closed.