By 19 Eylül 2010 Devamı →

ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIRDr. Mehmet ÖZ ‘ün kolonoskopi incelemesinde karşılaştığı sürpriz herkesi şaşırttı, en azından aklını karıştırdı.
Çoğu insan birbirine “Kanserden korunmak amacıyla sağlıklı beslenme kurallarını uygulamanın gerçekten de yararı var mı?” diye sormaya başladı. Prof.Dr. Osman MÜFTÜOĞLUYanıtı ben hemen vereyim: Var! Siz doğru bildiklerinizi yapmaya devam edin. Nedeni şu:

Elimizde binlerce insan üzerinde yapılmış yüzlerce araştırma, bilgi ve tecrübe var. Kanserden korunmada doğru beslenmek herkes için doğru bir yaklaşımdır.

Araştırmalar, kanserde yalnızca genetik faktörlerin rol oynamadığını, başta beslenme olmak üzere farklı yaşam tarzı seçimleri ve çevresel faktörlerin de oldukça etkili olduğunu gösteriyor.

Şunu da çok iyi biliyoruz: Sadece “iyi beslenerek” kanserden korunamayız!

Kanser oluşumunu kolaylaştıran çevresel faktörleri (kanserojenler) uzaklaştırıp, kanseri teşvik eden besinsel unsurları azaltabilirsek, kanser oluşumuyla mücadele eden bitkisel kaynaklı bileşenleri vücudumuza yeteri kadar kazandırıp, kanserde rolü olduğu bilinen biyolojik mekanizmaları psikolojik sorunların beslediğini unutmazsak, ruhsal yanımızı da besleyip gözetirsek, bağışıklık sistemimizin koruyucu temel güç olduğunu aklımızdan çıkarmazsak, kanserle savaşta işimiz bir hayli kolaylaşır.

Yaşam tarzının kanserden korunmada son derece etkili bir önlem olduğunu gösteren çok sayıda kanıt var. Vücudumuzda her gün binlerce kanser hücresi oluşuyor, sağlam bir bağışıklık sisteminde bunların tamamı yok ediliyor. Bağışıklık gücünü korumanın en önemli belirleyicisinin “doğru beslenmek” olduğu da biliniyor.

Beyaz un beyaz şeker trans yağ

Şekeri, beyaz unu, tuzu, omega-6 zengini yiyecekleri (ayçiçeği, mısırözü yağı gibi) azaltmak, hidrojenize yağlar (margarinler), trans yağlar (bazı margarinler ve fırın-pastane ürünleri), yapay tatlandırıcılar, renklendiriciler, aroma vericilerle üretilmiş yiyecek içecekleri kullanmamak, temiz su içmek de önemlidir.

Fırsat buldukça meditasyon ya da yoga yapmak, inanç dünyamızı zenginleştirmek, orucun ve diğer dini görevlerin yerine getirilmesiyle sağlanan huzurun güçlendirici etkilerinden yararlanmak, stresi, depresyonu, korkuyu, umutsuzluğu, öfkeyi, üzüntüyü kendimizden uzak tutmaya çalışmak da etkili önlemlerdir.

İlaçlara dikkat
Her gün 20-30 dakika fiziksel egzersiz yapmanın, fırsat buldukça 15-20 dakika güneşlenmenin hastalıklardan korunmaya ama özellikle kanserle mücadeleye güçlü bir katkı verdiği kesindir.

Ayrıca kimyasal bir çöplük haline gelen çevremizdeki kanserojen maddelerden korunmak da kanserle mücadelenin en etkin yollarından biridir.
Lüzumsuz ilaç kullanmaktan kaçınmak, böcek ve sinek ilaçlarından uzak durmak, kimyasal temizlik ürünlerini kullarken dikkatli olmak, kontrolsüz üretilmiş kozmetik ürünlerin birer kanser bombası haline gelebileceklerini aklımızdan çıkarmamak, yapay kimyasallarla doldurulmuş yiyeceklerden uzak durmak da önemli noktalardır.
Genetik miras da önemli
Kanserden korunmak için alınabilecek daha pek çok önlem var ama bunların birçoğunu –yazılıp çizilenlerden– zaten öğrendiniz.

Şimdi aklınıza şöyle bir sorunun geleceğini de tahmin ediyorum: “Madem bu önlemler etkili ve madem bu önlemleri Dr. Mehmet Öz kendi yaşamında büyük bir dikkatle uyguladı, neden kanser riskiyle karşı karşıya kaldı?” Bu sorunun kesin bir yanıtı maalesef yok. Genetik faktörler, ruhsal etkenler, farkına varmadığı bazı toksinler, kanserojenler etkili olmuş olabilir. Genetik eğilim muhtemelen en önemli belirleyici…

Prof.Dr. Osman MÜFTÜOĞLU
İletişim ve Sorularınız için : Süleyman Seba Caddesi No:39 Akaretler 34357 Beşiktaş İSTANBUL
Tel:(212) 2367300

Son Yazılar :
* TROİD Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekenler
* Bilinçli ve Sağlıklı Beslenme
* Memehmet ÖZ’de Kanser Olabilir
* İnsülin Drenci Diyeti
* Kanser Testleri Ne Kadar Güvenli?
* İnsülin Direnci Belirtileri ve Önlemler
* Enerji Düzeyinizi Arttırın
* Üzüm ile Gelen Sağlık
* Bu Hapları Yasaklayın

Tüm Yazıları İçin

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Osman Müftüoğlu

Etiketler:, ,


Comments are closed.