By 17 Nisan 2011 Devamı →

Erkeklerde Diyet SeçimiErkeklerin sağlıklı yaşam ve düzenli beslenme konularına biz kadınlar kadar kafa yormadıklarını biliyoruz. Bu nedenle özellikle kilo verme ve yeni beslenme alışkanlıkları kazanma sürecinde olan erkek arkadaşlara destek olmak şart. Uzm.Dyt. Selahattin DÖNMEZ, sevgilinize diyet koçluğu yapmak için ihtiyacınız olan bilgileri bizimle paylaştı.

Diyet KoçluğuDoğru Diyeti Seçmek Şart

Erkek arkadaşınıza doğru diyeti anlatın. Artık “Diyette karbonhidratı mı azaltalım, proteini mi artıralım?” gibi tartışmaları unutmalı. Ona tüm besinlerden kararınca yemenin doğru olduğunu açıklayın. Doğru diyetle hastalıklardan (kardiyovasküler hastalıklar, hipertansiyon, tip 2 diyabet, osteoporoz, kanser) ve şişmanlıktan kolayca kurtulabileceğini hatırlatın. Kilo fazlalığının nedeni ne olursa olsun (hormonal, metabolik, psikolojik) sağlıklı beslenme eğitimini temel almasını sağlayın. Yasaksız bir diyet onu motive edebilir.

Günde 4-5 Öğün Yeterli

Erkek arkadaşınızın kafasındaki ‘Günde sekiz öğün yemek gerekir ya da akşam 19:00dan sonra yemek yenmez gibi yargıları unutmasını sağlayın. Kalitesiz beslenme ve fiziksel aktivite eksikliği metabolizmanın işleyişinin bozulmasına neden olur. Bu nedenle ona bir günde dört veya beş öğün yemek yemeyi ihmal etmemesi gerektiğini söyleyin. Öğünleri arasında üç saat bıraktığı sürece çalışma ve yaşam şekillerine göre istediği gibi beslenebilme özgürlüğüne sahip olacak. Bu da onun diyet baskısına dayanamayıp kısa sürede pes etmesini engelleyecek. Bir günde tek veya iki öğün yemek yiyen bireylerin yaşları ilerledikçe yağlanma oranları artar ve kilo verme süreçleri oldukça zorlaşır. Bu kuralı ona hatırlatın.

Light Ürünler Rafa Kalktı

Kilo vermek ve kilo korumak amacıyla her geçen gün yenisi çıkan “Light” adı altında satılan ürünlere paydos! Artık yağı azaltılmış ürünler tüketmek en sağlıklısı. Erkek arkadaşınızın markette light ürünlerin satıldığı raflar yerine sağlıklı besinlere yönelmesini sağlayabilirsiniz. Pişirme şekline dikkat edildiğinde içinde koruyucu madde içeren hazır besinlerden uzak durmak çok kolay. Tek yapmanız gereken gıdaların içeriklerine dikkat etmek.

Kalori İhtiyacına Uygun Yeterli Besin Öğesi Almak Şart

Dengesiz besin öğesi alımı metabolizmanın yavaşlamasına ya da durmasına neden olabilir. Bu nedenle bireylerin yaşlarına göre almaları gereken vitamin ve mineral değerleri vardır. Onu, aşırı yemek veya hiç yememek gibi uç davranışların metabolizma üzerinde olumsuz etki yaratacağına inandırmalısınız. Eğer erkek arkadaşınız çok fazla kalori alıyor ve yaşına uygun besin öğelerini uyguladığı beslenme ile karşılayamıyorsa ya kronik bir hastalığa ya da şişmanlığa çözüm bulmakta zorlanacaktır. Bu nedenle kilo vermek isteyen erkek arkadaşınızın kalsiyum, potasyum, magnezyum, A, C ve E vitaminleri içeren bir multivitamin desteği almasını sağlayın.

Çeşitli Besin Gruplarını Bir Arada Tüketin

Sağlıklı beslenme için erkek arkadaşınızın daha fazla koyu yeşil, sarı renkte sebze, kuru baklagil, taze meyve, rafine edilmemiş tahıllar, az yağlı süt, peynir ve yoğurdu gün içerisinde tüketmesi gerekiyor. Besinlerin birbirleriyle etkileşimleri alınan faydayı artırıyor.

Kilo Kontrolünü Düzenli Fiziksel Aktivite ile Sağlayın

Sağlıklı bir diyet sonucu düzenli kilo kaybı oluşur. Sonrasında ise verilen kiloları kontrol altına almak için fiziksel aktivite şarttır. Erkek arkadaşınızın düzenli olarak kilo vermesini istiyorsanız her gün 90 dakika fiziksel aktivite yapmasını sağlamalısınız. Unutmayın bir saatlik yürüyüş 370 kalori, dans 330 kalori, koşma ve bisiklet 590 kalori, yüzme 510 kalori, aerobik hareket 480 kalori, basketbol ise 440 kalori harcatır.

Besinlerin Gücünü Hissedin

Proteinler hem diyet için hem de erkeklerin bünyesi için önemli bir besin öğesidir. Ancak proteinin aşırı tüketimi yağlanmaya ve romatizmal hastalıkların oluşumuna neden olabilir. Bu nedenle erkek arkadaşınıza vücut için gerekli olan toplam protein ihtiyacının büyük bir kısmını bitkisel kaynaklardan (kuru baklagil, tahıl, kuru yemiş vb.) az kısmını ise hayvansal gıdalardan (et çeşitleri, süt ürünleri, yumurta vb.) alması gerektiğini anlatmanızı öneririz. Çünkü her gün 4-5 köfteden fazla kırmızı et tüketimi ileride rektum ve kolon kanseri görülmesi riskine zemin oluşturuyor. Haftanın iki günü yağsız kırmızı et, bir günü hindi eti, bir günü tavuk eti, üç günü balık tüketmenin sağlığa en olumlu katkıyı sağlayacağını unutmayın. Özellikle bitkisel protein kaynaklarından zengin beslenen kişilerde inme ve kalp hastalıkları, tip 2 şeker hastalığı, ağız, yemek borusu, akciğer, mide ve kolon kanseri gibi bazı ciddi hastalıkların daha seyrek görüldüğü biliniyor.

Haftada En Az İki Kez Balık Tüketin

Evet, artık hepimizin bildiği gibi günlük diyetimizde bol bol balık tüketmemiz gerekiyor. Haftada iki kere düzenli olarak sekiz köfte ölçüsünü geçmeyecek kadar balık (ortalama 240 gr) tüketmeniz kalp sağlığınızı korumanıza yardımcı olur ve kilo almanızı engeller. Bu nedenle özellikle akşam yemeklerinde balık yemeyi tercih edin.

Doğru Beslenme İçin Sağlıksız Alışkanlıklarınızı Bırakın

Ona daha önceden bilinen tuz, şeker ve unu kapsayan üç beyazı tamamen diyetten çıkarma fikrinin artık tarih olduğunu söyleyin. Yenilen besinlerde tercihen diyetisyen kontrolünde bilinçli olarak azaltma yapmak veya yeme sıklığını değiştirmek sağlıklı kilo vermek için yeterli. Ama tabii ki yine de sağlıklı beslenme için rafine edilmiş, kolesterol içeriği, şeker ve enerji miktarı yüksek değerde olan besinleri günlük diyetinizde bulundurmamanız gerektiğini unutmayın. Abur cubur yeme alışkanlığını bırakın ve sağlıklı atıştırmalara yönelin.

Besin Adı Doymuş Yağ (g) Kalori (kcal)
1 karper peynir 6 114
3 köfte kadar dana eti 6,1 49
1 su bardağı tam süt 4,6 158
Kızarmış orta boy balık 2,8 185
Dondurma 3 top 4,9 145
Meyveli Yoğurt 2 110
3 köfte kadar kızarmış tavuk 3,3 215

Bol Sebze Yiyin

Mevsime uygun değişik sebzeleri bol bol tüketmeye çalışın. Haftada en az üç kez koyu yeşil yapraklı, haftada en az iki kere sarı-turuncu renkli sebzeler tüketin. Bu sebzeleri haftada üç kere kuru baklagillerle değiştirerek, haftada üç kere de diyetinize nişastalı sebzeler ekleyerek tüketmeniz, metabolizmanızı kronik hastalıklara ve kansere karşı güçlendirici etki gösterir.

Artık Alkolü Hayatınızdan Çıkarmalısınız

Alkollü içkiler enerji verirler ancak yaşam için gerekli besin öğelerini asla sağlayamazlar. Alkolün aşırı tüketimi siroz, hipertansiyon, sindirim sistemi kanserleri gibi ölümcül hastalıklarla sonuçlanır. Bu bilgileri mutlaka erkek arkadaşınızla paylaşmalısınız. Alkolle ilgili bazı yeni araştırmalar yapılıyor. Eğer birey hiç alkol kullanmamışsa ve orta yaşta günde bir, iki kadeh tüketmeye başlamışsa bu kişinin kalp hastalıklarına yakalanma riski çok yüksektir. Alkol tüketimi (özellikle düzenli kullanılıyorsa) günde iki kadehi geçmemeli. Bunun yanı sıra genç yaşta başlayan ve uzun vadede orta düzeyde seyreden alkol alımı varsa beyin hücreleri ölür, siroz ve hafıza kaybı görülebilir.

İşte alkol tipleri ve kalori miktarları.

1 su bardağı normal bira : 144 kalori
1 su bardağı light bira : 108 kalori
1 kadeh beyaz şarap : 100 kalori
1 kadeh kırmızı şarap : 100 kalori
1 kadeh tatlı şarap : 141 kalori
1 duble viski, cin, votka, rakı : 96 kalori

Selahattin DÖNMEZ Sağlıklı kilo verme sürecini anlatıyor…
Kilolu insanlar popüler diyetlerin baskısı altında kilolarını önce kaybedip sonra geri alırlar. Uzmanlar her çeşit besin grubundan, yeterli miltarda almanın uzun vadede sağlıklı kilo verimi için yeterli olduğunu yıllarca anlatmaya çalıştı. Kendi klinik deneylerime göre bana başvuran hastalarıma normal yemeği nasıl sağlıklı hale getirebileceklerini anlattım ve yıllardır yaptığım porsiyon eğitimi ile ciddi olumlu sonuçlar aldım. Bu nedenle mutlaka diyetisyen ve beslenme uzmanı eşliğinde size özgü beslenme davranışınızı geliştirecek, kendi beslenme kültürünüze uygun beslenme modeli geliştirmenin doğru yol olduğuna inanıyoru. Eklemekte fayda var; kısa sürede kilo verdirme hedefi koyan popüler diyetlerin tuzağına düşen kişiler yıllar boyu diyete bağımlı yaşarlar. Çünkü bu diyetler uzun vadede metabolizmanızın çalışma hızını bozabilir ve bunu telafi etmek çok zor olabilir.

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Selahattin Dönmez

Etiketler:, , ,


Comments are closed.