By 30 Haziran 2010 Devamı →

ERKEKLER VE DİYETZayıflama, daha doğrusu “incelme” tutkusu bulaşıcı bir hastalık gibi erkeklere de sirayet etti.
erkekler ve diyetFena da olmadı. Çünkü bu bir “feminenleşme” falan değil. Ayrıca kilo probleminin olumsuz sonuçları erkeklerde kadınlardan daha fazla. Bellerindeki simitlerden kurtulamayan göbeklerini ciddiye almayan erkeklerin çoğu çok geçmiyor 3-5 yıl içinde “şeker, tansiyon ya da kalp hastası” oluyor. Yani kilo sorunu kadınlardan çok erkeklerin canını yakıyor.Kadınlar ve erkeklerde kilo probleminin kökenleri ve ortaya çıkış şekli biraz farklı. Kadınlar daha çok kalça ve bacaklardan kilo alırken erkekler daha ziyade bel ve göbekten şişmanlıyor. Son zamanlarda bu fark da azaldı. Göbekten kilolanan yani beli kalınlaşıp karnı büyüyen kadınların sayısında da artış var. Bu ayrı bir yazı konusu ama birinci nedenin kadınlar arasında da alkolün yaygınlaşması olduğunu hemen belirtelim.

FELLİNİ KADINLARI

Kadınlarda (özellikle menopoz döneminde) orta yaşta kazanılan kilolar daha çok bacak baldır ve kalçalarda birikir. Doğruyu söylemek lazımsa karından değil de bu bölgelerden kilo alan kadınlar estetik ve mekanik problemler bir yana atılırsa daha keyifli ve mutlu yaşlanır. Mesela bu tür kiloların menopoz sorunlarını özellikle terleme uykusuzluk ateş basması gibi şikâyetleri hafiflettiğini düşünenler var. Bilhassa Akdenizli kadınlar yaşlandıkça bu şekilde kilo alma eğilimindeler. Tabiî ki kalçasını “Fellini kadınları” kadar genişleten obez kadınlardan bahsetmiyorum.

TOSUNLAŞAN ERKEKLER

Gelelim erkek şişmanlığına… Erkek şişmanlığı daha çok gövdesel bir şişmanlık. Yani erkekler “armut” gibi yağlanan kadınların tersine “elma” şeklinde yağ depoluyor, yani tosunlaşıyor! Bel çevreleri genişledikçe de kalp tansiyon şeker kolesterol ve gut yönünden risk artıyor. “Armuda mı, elmaya mı benziyoruz?” sorusunun en kolay yanıtı mezurayı alıp aynanın karşısına geçmekle verilebiliyor. Eğer mezurayla ölçtüğünüz karın çevresi erkeklerde 94, kadınlarda 80 cm.’yi geçiyorsa sağlık riski başlamış demektir. Rakam erkeklerde 100, kadınlarda 88 cm.’i geçmişse sorunun tehlikeli boyutlara ulaştığından emin olabilirsiniz.

Eğer daha net bir sonuç almak istiyorsanız bel çevrenizi ölçtükten sonra kalça çevrenizi de ölçün, elde ettiğiniz rakamları kalça/bel çevresi şeklinde oranlayın. Bu oranın erkeklerde 0,90, kadınlarda 0,80’den yüksek bulunması riskli ve tehlikeli kabul ediliyor.

INSÜLIN DIRENCI ERKEKLERI VURUYOR

Erkek tipi şişmanlığın kadın ve çocuklar arasında da yaygınlaştığını (hatta salgına dönüşme eğiliminde olduğunu) biliyoruz. Bu problemin arkasında yazılarımızda sık sık konu ettiğimiz “insülin direnci” var. Insülin direnci yalnız gövdesel şişmanlama anlamına da gelmiyor. Direnç ortadan kaldırılmazsa kısa bir süre sonra kolesterol yüksekliği hipertansiyon trigliserid fazlalığı HDL kolesterol azalması kan şekeri yükselmesi hatta şeker hastalığı ile birlikte kalp damar hastalıkları ve gut hastalığı kapınızı çalabiliyor. Insülin direncinin erkeklerde daha sık görülen bir sorun olduğu biliniyor.

Ellili yaşlar sonrasında ortaya çıkan bel çevresi genişlemesinin ille de insülin direncinden kaynaklanması gerekmiyor. Yaşlandıkça azalan testosteron seviyelerinin de önemli bir katkısı olduğu anlaşılıyor. Hatta herhangi bir nedenle testosteron seviyesindeki düşme ciddileşirse bel çevresindeki simit daha hızlı kalınlaşıyor.

Işin estetik yanı bir yana sağlıkla ilgili kısmı da önemli olduğu için “erkek şişmanlığı” konusunu gündeme getiren Melis Alphan kocaman bir teşekkürü hak etti.

Prof.Dr. Osman MÜFTÜOĞLU
İletişim ve Sorularınız için : Süleyman Seba Caddesi No:39 Akaretler 34357 Beşiktaş İSTANBUL
Tel:(212) 2367300

Son Yazılar :
* Omega-3 Faydaları
* Kolestrol Nedir?
* Protein Tozları Kas Yapar mı?
* OMEGA Sözlüğü
* Botoks’da Son Gelişmeler
* Enginar Karaciğeri Korur mu?
* Zayıflama Sektörüne Dikkat!
* Çocuklar Diyet Yapmaz
* Genç ve Sağlıklı Cilt İçin
* Diyet Gazisi Olmayın
* Göbeğiniz Varsa Dikkat
* Medeni Diyet ve Mutlu Son
* Antioksidanlar Kanseri Önler mi?
* Suda Bekletilen Ceviz Kolestrolü Düşürür mü?
* 2010 Beslenme Anayasası
* Bel İncelten Diyet Planı
Tüm Yazıları İçin

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Osman Müftüoğlu

Etiketler:, ,


Comments are closed.