By 07 Mayıs 2009 Devamı →

ERKAN TOPUZ SORU CEVAPE vitamininden zengin besinlerin başında gelen fındık kanserden ve kalp damar hastalıklarından koruyor. Son araştırmalara göre, fındığın iç kabuğuyla birlikte tüketilmesi daha faydalı. Prof. Dr. Erkan Topuz, her gün bir avuç fındık tüketilmesini tavsiye ediyor.
Kardeşim tedaviye cevap vermedi. Bize tavsiyeleriniz nelerdir?
Kardeşim 4 yıl önce malin melanom teşhisiyle 5 defa nüks ameliyatı geçirdi. Lenf bezleri temizlendi. Temadol, Dekanone. selenyum ve imuneks kullanıyor. Koltuk altı ve boynundaki lenf bezlerinde şişme var. Kardeşim şu ana kadar uygulanan tedaviye cevap vermedi. Tedavi konusunda sizin önerileriniz nelerdir? Bu hastalığın tamamıyla iyileşmesi mümkün mü? A.A.
CEVAP : Şu anda kardeşinizin boynunda şişlik var. Bu nedenle uygulanan tedavi doğru. 3 ay sonra yapılan değerlendirmede tedaviye yanıt değerlendirilecektir. Eğer kardeşinizin bu ilaçlardan fayda görmediği anlaşılırsa doktorunuz başka bir kemoterapiye geçer. Tümör lokalse radyoterapi de yapılabilir. Fakat malin melanom genellikle radyoterapiyle dirençli bir tümördür. Malin melanomda bağışıklık sistemini güçlendirmek ön plandadır.Kardeşinize önerilerim şunlar:

– Gece yatmadan yarım saat önce 18-21 miligram melatonin hormonu kullanın.
– Doktorunuza danışarak yüksek dozda (5-6 gram) C vitamini alabilirsiniz. İmmün sisteminizi güçlendirmek için reishi ve cordyceps mantarı haplarını deneyebilirsiniz.
– Son çalışmalarda, hayvan deneylerinde milk thistle’ın (devedikeni sütü kapsülü) faydalı olduğu gösterildi.
– Beta karoten immün sistemini güçlendiren çok önemli bir maddedir. Her gün 1-2 bardak domates ve havuç suyu içerek ihtiyacınız olan beta karoteni temin edebilirsiniz.
– Portakal, mandalina, kan portakalı, turunç, limon gibi turunçgilleri kabuğuyla birlikte rondodan geçirdikten sonra 4-5 çorba kaşığı tüketin.
– Fındık da immün sistemi güçlendiricisidir. E vitamini ve selenyumdan zengin besinlerin başında gelen fındık kanserden ve kalp damar hastalılarından korur. Özellikle kavrulmamış fındığı tercih edin. Çünkü kabuğunu kırdıktan sonra fındığın üzerindeki iç kabuğuyla tüketmek çok daha faydalı. Son araştırmalar, iç kabuğuyla tüketilen fındığın kabuksuz fındığa göre yüzde 60-65 oranında daha fazla antioksidan ihtiva ettiğini gösteriyor.
– Yoğurdu bol tüketin.
– Mevsimi geçmeden çağlayı bol miktarda yemeye çalışın.
– Günde 2 tane kabuklarıyla birlikte organik elma yiyin ya da suyunu için.
– Şu dönemde bol bol ısırgan tüketmeye çalışın.
– Haftada 2 kez kurubaklagil yiyin.
Özellikle yeşil mercimek, kuru fasulye ve nohudu tercih edin.
– Kemoterapi gördüğünüz için protein almak zorundasınız. Haftada 1 kez kırmızı et tüketin. Diğer günler öncelikle balık, hindi ve tavuğu tercih edin.
– Kuarsetin denen çok faydalı bir madde ihtiva ettiği için her gün yemekler içinde ya da salatanızda 1 soğan tüketmeye çalışın.
– Ellagic asit denen kanser savaşçısı bir madde içerdiği için böğürtlen, böğürtlen yaprağı ve kökü çayı için.
– Acıbademde bulunan bir madde de cilt kanserlerinde faydalı. Ancak günde 5 taneden fazla acıbadem tüketmeyin.


Babam prostat kanseri.

Babam 78 yaşında. 4 yıl önce prostat kanseri teşhisi konuldu. Tümörün 10 üzerinden 9 derecesinde agresif olduğu söylendi. 41 seans radyoterapi uygulandı. 2 yıl PSA (prostat kanserini gösteren kan testi) seviyesi normaldi. Fakat daha sonra PSA 5.5’e yükseldi. Doktor, kemik sintigrafisi istedi ve kemikte metastaz olduğu belirlendi. Takiben 3 ay Estacyt hapı verildi. Fakat kalp yetmezliği, taşikardi yaptığı için bu ilaç bırakıldı. Ardından Ketaconzol ve Delta Cortril uygulandı. Karaciğer enzimlerinde yükselme görüldüğü için bu ilaçlar da bırakıldı. Bu süreçte PSA 60-80’e çıktı. Bel ağrıları olunca 14 seanslık radyoterapi uygulandı. Babam şu anda kemoterapi görüyor. Ancak tedaviye rağmen son PSA’sı 150 olarak belirlendi. Bu arada 10 gün önce yapılan üst batın MR’ında karaciğerde 2 adet 1 santimlik metastaz saptandı. Babam kemoterapi nedeniyle çok halsiz. Son 2 yılda 10 kilo verdi. Yan etkiler konusunda önerileriniz nelerdir? Tedavide doğru yolda mıyız? H.C.

Cevap : Prostat kanseri erken evrelerde ameliyatla tam şifa bulabilir. Metastaz yoksa hastalara hormon tedavisi uygulanır. PSA normale inince 1 yıl sonra bu tedavi kesilir. Ancak ileri evrelerde yalnız radyoterapi ve hormonoterapi yapılır. Bu hastalarda ömür boyu PSA kontrol edilmeli. Hormon tedavisi altında PSA’da yükselme varsa uzak tarama yapılmalı. Kemik metastazı çıkarsa kemik takviye edici ilaçlara geçilmeli. Ağrı çoksa kemiklere radyoterapi de yapılabilir. Kemik metastazı tespit edilirse hormon tedavisi değiştirilmeli. Buna rağmen cevap alınmazsa kemoterapiye geçilmeli. Babanıza da şu ana kadar doğru tedaviler uygulanmış. Şu dönemde böbrek, karaciğer fonksiyon testlerinin sıkı kontrol edilmesi ve beslenmesine özen gösterilmesi gerekiyor. Babanıza her gün 2 bardak domates suyu içirin. Bol miktarda yoğurtlu ısırgan yemeği yedirin. Domates suyu içemiyorsa hapını (likopen) verebilirsiniz. Yaşlı olduğu için hastanızın milk thistle (devedikeni sütü kapsülü) almasında yarar var. Yine prostat kanserinde burdock (dulavrat otu tableti), boswellia bitkisi hapı, dandelion (karahindiba hapı) faydalı besin destekleridir. Şeker ve tansiyonu yoksa babanıza günde 1 çorba kaşığı meyan kökü (kullanım detayı) de verebilirsiniz.

Prof.Dr. Mehmet Erkan TOPUZErkan Topuz

Sorularınız İçin: etopuz@istanbul.edu.tr
Faks: 0212 505 65 20

Önceki Yazılar :
* Erkan Topuz Saba Tümer ile Bugün
* Pet Şişe Sular Kanserojen mi?
* Sigara Hakkında Uyarılar
* Doğum Kontrol Hapları Ne Kadar Kullanılmalı?
* Erkan Topuz’dan ŞOK Açıklamalar Video
* Kaktüs Radyasyonu Emer mi? Video
* Kanserden Korunma Önerileri
* Pankreas Kanseri Uyarıları Video
* Meme Kanserine Karşı Altın Gıdalar
*
Bebeğinize İkinci El Yatak Alın
* Pankreas Kanserine Alternetif Tedavi
* Karaciğer Metastazında Tedavi Önerileri
* Karaciğer Yağlanmasına Karşı
* Kanser Hastaları Kobay mı?
* Prostatdan Nasıl Korunurum?
* Fibrokist Nedir? Fibrokistlerden Nasıl Korunulur?
* Kemoterapi Sırasında Ağızda Çıkan Yaralar
* Testis Tümörü Tevasi ve Beslenme
* Kanser Hakkında Yanlış Bilinenler
* Meme Kanserine Karşı Havuç Suyu
* Erkan Topuz ARENA Programı – Video
* Çocuklara Sebze Yedirmek
* Kan Kanseri ve Kansızlık İçin Öneriler
* Buğday Çimi ile Gelen Sağlık
*
Beyin Tümöründe Tedavi Yöntemleri
* Ödemi Doğal Yollarla Azaltabilirsiniz
* Bilekte Kitle Oluşumu
* Küçük hücreli Akciğer Kanser Evreleri
* Cilt kanserinden Korunmak
*
Sarımsağı pişirmeden önce en az 15 dakika bekleyin
*
Ağız içindeki yara kanser belirtisi mi?
*
Erkan TOPUZ’dan Mide Kanseri önerileri

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Erkan Topuz

Etiketler:, , , , , ,


18 Yorum Var "ERKAN TOPUZ SORU CEVAP"

Trackback | Comments RSS Feed

 1. dilek çevik dedi ki:

  merhabalar hacam ben 23 yaşındayım 5 senelik evliyim edet düzensizliği yüzünden çoçuğum olmuyor doktara gittim kist var dediler sonra emin ola bilmek için prf dr gittim kist yok dedi ama tedaviden sonra beni loporoskobi ameliyatı oldum sonra 2 ay sanra adetim düzenli olmaya başladı ama ben düzenli gıtmedigim için 3 ay sonra adetim gene düzensiz olmaya başldı ama 3 aydır düzenli oluyorum ama gene çoçuğum olmuyor sizce ne yapmalıyım eşimde sorun yok test yaptırdık sorun bende ama sonuç gene çoçuk yok çocuk çok istiyoruz lütfen beni bilgilendiriniz şimdiden tesekkür ederim

 2. buket kahvecioğlu dedi ki:

  merabalar hocam 20 yasında takayasu arteriti hastasıyım henuz tanı bır ay once capa tıp fakultesınde kondu crp sedım karacıger enzımlerımın yukseklıgınden arasatırılmaya baslandı 1aydır prednol ve metotraxın kullanıyorm ama ılaçlar bıraz agır gelıyor ve ıcmedıgım zaman agrılarım tekrar baslıyor anjıo onerılmıstı erken teshıs oldugu ıcın vazgecıldı ama bu bı omur bu ılaclara baglımı kalıcam çok kılo aldırdı ve burakınca yıne ağrılarım oluyor gerekırse sızın hastanız olmayı ıstıyorum lutfen benı cevapsız bırakmayın sızce yapılan tedavı doğrumu bas ağrım ve bas donmesı cok oluyor bırde sıfalı bıtkılerden ne onerırsınız?

 3. ramazan selek dedi ki:

  merhaba hocam
  eşimin endimetrusu var. 5 senedir dogum kontrol hapı kullanıyor.bir zararı varmı?
  cevaplar mısınız

 4. Beral Ergüç dedi ki:

  Merhaba,
  42 yaşında akciğer kanserine yakalanmış bir ağabeyim var. Neo-adjuvan tedavi sonrası Siyami Ersek'te ameliyatla sağ üst lobu alındı ve geride hiçbirşey kalmadı. Ancak 1,5 ay sonra önce belde yumuşak dokuda, sonra beyinde 1,5 cm.lik, kemikte ve tükürük bezlerinin bulunduğu yerdeki lenflerde tümör çıktı. Beyinden Gamma-knife oldu 2 ay önce. 1 seans kemoterapi ve çok kereler de radyoterapi gördü. Şu anda 3. kemoyu görmesi gerekirken, daha 2.ciyi yaptıramadık.Çünkü ağız içi mantarı ve sonrası ciddi kilo kaybı, diş çekimi ve şimdi de enfeksiyon derken hala bekliyoruz. Normalde tedaviye tümörleri çok hızlı yanıt veriyor,ama biz tedaviye bir türlü devam edemedik. Şu anda enfeksiyondan dolayı antibiyotik alıyor, ateşi çıkmazsa 3 gün sonra kemoterapi olabilir dendi. Genç, İstekli, yaşam dolu, 43 yaşında bir insan ve kemoterapi görebilmesi için bir yandan da kan değerlerinin yükselmesine ve vücudunun toparlanmasına ihtiyacı var. Yemek yiyemiyor,midesi bulanıyor artık. Hızla tedavi olabilmesi için ASTRAGALUS hapıyla bünyeyi takviye etmek istiyoruz. Kemoterapiyle birlikte kullanılıyormuş. Acil Sizin düşüncelerinizi rica ediyorum

 5. AHMET TARIK OCAK dedi ki:

  İYİ GÜNLER HOCAM… BABAM 73 YAŞINDA VE 4 SENE ÖNCE YAPILAN PSA DA SONUÇ 11 ÇIKTI.BUNUN ÜZERİNE DOKTORUMUZ BİOPSİ YAPTI VE EN DÜŞÜK DEREC E DEDİ..GRADE DÜŞÜK DEDİ.VE TAKİP ÖNERDİ.HALEN TAKİP EDİLİYOR…EN SON 2 AY ÖNCE PSA 19 ÇIKTI VE HORMON TEDAVİSİ ÖNERİLDİ..YAPILAN TEDAVİMİZ DOĞRU MU TEŞEKKÜRLER…ALTERNATİF OLARAK BAŞKA NE KULLANABİLİR…

 6. ela karakoca dedi ki:

  İYİ GÜNLER HOCAM…..

  LAZER EPİLASYON YAPTIRMAK İSTİYORUM AMA DÜŞÜNÜNCE HİÇ MANTIKLI GELMİYOR O IŞINLAR…
  SİZDEN DUYMAK İSTİYORUM……… AÇIKCASI ZARARI OLUR MU NEDİR BİLGİLENDİRİRSENİZ SEVİNİRİM ÇOK TEŞEKKÜRLER HOCAM…

 7. tuba gültekin dedi ki:

  sayın hcm bn 28 yaşındayım 2 göğsümde 5×2 milimlik kise rastlandı.3 ay sonra tekrar ultrasyona girdiğimde sol göğsümde 3×2 milimlik kis görüldü
  kislarin çogaldı .bana yardımcı olurmusunuz bu konu beni çok korkutuyo.yardımınızı bekliyorum en kısa zamanda cevaplarınızı bekliyorum…

 8. ibrahim aslan dedi ki:

  penisin kenarında 1 tane benek vardı aniden o benekler artı ne yapmam gerek

 9. mustafa sarıoğlu dedi ki:

  Merhaba hocam babama 2007 yılında prostat kanseri teşhisi kondu. omurilikten ameliyatla tümör alındı. 10 gün ışın tedavisi gördü. kemik metaztazı var. 3.5 yıl içersinde kemoterapi yapıldı. iyiydi. yalnız son zamanlarda tekrar rahatsızlandı ve hastanede yatıyor. babam 67 yaşında. doktorlar kemiklerde yayılma var dediler. ve kemikler için ışın tedavisi yapacaklar. sizce bizim tedavimiz doğrumu? ne yapmamızı önerirsiniz saygılar…

 10. seçil kuşcu dedi ki:

  Hocam merhaba,
  Annem kolon kanseri teşhisiyle ibni sina da tedavi görmekte iken ankara üniversitesi cebeci ibni sina onkolojide kemoterapi almaya başladı.Bu ikinci kürü.Tümör karaciğerinin tamamına da dağılmış 4.çevrede denildi.Şu an yeni kemoterapi aldı 3 gün geçti ve hiç iyi değil.Sürekli mide bulantısı ve baş dönmesi var.Hiçbirşey yemek istemiyor.Sürekli yorgun ve hep uykusu var.En az on tane prof.dr arkadaşa gidip sonuçları gösterdik ama hepsi Allah'tan umut kesilmez dedi.Şu an Dç.Dr.Bülent Yalçın kontrolünde kemoterapi almakta.Bir dostumuz sizi önerdi.Ne dersiniz size de getirsez bir sonuç almamız mümkün mü?Tamam anlıyorum sonuçları görmeden herhangi birşey söylemeniz imkansız ama bu anlattıklarım doğrultusunda az da olsa bir umut var mı?Kanser vajinadan başlamış bağırsaklara yayılmış ordan karaciğerin tamamını sarmış durumda.Size niye yazıyorum umut umuttur hocam hele söz konusu anneniz olunca tüm umutlar bir kez daha umuttur….Tamam gelin dedğiniz an ben nasıl olursa olsun Yeter ki siz gelin tamam bi umut var deyin.Teşekkür ederim.İyi akşamlar.(Hocam mümkünse eğer siz cevaplar mısınız?)
  Not:Hocam nolur ukelalık olarak yorumlamayın bu güne kadar başımıza neler geler anlatsam inanmazsınız

 11. nesli genc dedi ki:

  sayin hocam
  ben su anda 6 aylik hamileyim kollarimda ,bacaklarimda ve belimde sis ve kizarik seklinde bezeler cikti 15 , 20 tane kadar var bir tanesi büyük yuvarlak 3 santim kadar dokununca agri yapiyor . daha önce bilegimde 1 santim kadar cikmisti ameliyatla aldirdim yurt disindayim burdaki doktorlar beni tatmin etmiyor acaba bunlarin bebegime zarari olurmu simdiden tesekkürler

 12. asmin dedi ki:

  babam mide kanseri simdi yeni bir mantar türü var kırmızı reishi diye fayda saglarmı baska neler yapabiliriz

 13. aysegul sener dedi ki:

  iyi günler,babam 56 yaşında ve 5 yıl önce prostat kanseri oldu..1buçuk yıl önce kemiğe metastas yaptı radyoterapi görmeye başlamıştı,ancak şiddetli bulantı ve kusma sebebiyle hastaneye yatırdık.babama radyoizotop tedavisi uygulandı.şimdi tekrar kemoterapiye başlanacak,uygulanan yöntem doğru mu?tavsiyeleriniz nelerdir?yardımcı olursanız çok sevinirim..ayrıca çok kilo kaybetti,iştahsızlığı da devam ediyor ne yapmalıyız?

 14. gül çıbıkçı dedi ki:

  iyi günler
  babam 2 şubat tarihinde cerrahpaşa tıp fakültesinde sağ kemiloktemi ameliyatı oldu. bu bölgeden kitle ligasure denilen bir alet yardımı ile temizlendi. bize verilen evrakta çekuma yerleşmiş ülserevegetan lümeni tamamen dolduran kitle. şeklinde idi. yapılan pataloji incelemesinde pozitif çıktı. okmeydanı onkoloji servisinde kemoterapi tedavisine başlandı 12 aylık 15 gün ara ile tedavi süreci başladı. ara sıra kanda düşüklükler başladı şu anda 6 cı seanstan sonra PLT DÜZEYİ 22 olduğu için tedaviye ara verdik. doktorun söylediği düzelmez ise tedaviyi keseceği oldu. bundan sonra ne olacağı hakkında hiç bir bilgimiz yok sizden az da olsa bir açıklama rica ediyorum.

 15. Tanju dedi ki:

  Erkan bey merhabalar..
  Annem 1996 yılında özafagus ameliyatı oldu. Şu anda kilo kaybı ve mide bulantıları şikayetimiz var. Ancak annemi en çok rahatsız eden şey düzensiz dışarı çıkmalar veya çıkamamalar. Sizin katıldığınız bir TV programında hastaların kolon grafisinden artık korkmamaları gerektiği yeni yöntemlerin geliştiği ve bu işin korkulacak hiç bir yönü kalmadığını belirtmişsiniz. Bu konuda bize bilgi verirseniz çok sevinirim. Bu cihazdan Ankara da var mı? Ben bir kaç hastaneye sordum ancak sonuç alamadım.
  Saygılarımla

 16. erdal dedi ki:

  kardeşim 2008 yılının şubat ayında ctf hast sağ 8 9 10 kostaları alındı ve ewing sarkomu teşhis konuldu daha sonra 6 kür kemoterapi gördü ve kontrole gitti tekrardan 13 kür kemoterapi ve eşliğinde radyoterapi aldı ve 2009 13 mayısta 11. kosta nüks belirtisi ile tekrar aqmeliyat alındı 6 7 ve 11 12 kostaları alındı bundan sonraki tedavisi için ne önerirsinz nasıl beslenmeli tşkrlr

 17. kamile kartop dedi ki:

  Ben 39 yaşında bi bayanım benim şikayetm ; 6 ay önce çamaşır asarken belim hırtladı. Yakı kağıdı yapıştırdım ağrı kesildi ve şu anda 10 gündür yine ağrıyo ben göğüs kanseriydim göğsüm alındı 5 sene oldu doktorlar kanserin belime geçebileceğini sölüyolar acaba ne yapmalıyım böle bişy mümkün mü? bel ağrıları için ne yapmalıyım yardımcı olablır mısınız? egzersiz yapsam bi zararrı olablır mı?belimde ki ağrı karnıma doğrı yayılıyo aşırı ağrı oluyo.

 18. EYÜP ÇAKIR dedi ki:

  hocam ben kolit hastasıyım önerileriniz nelerdir