By 17 Şubat 2009 Devamı →

ERKAN TOPUZ BROKOLİ VE LAHANA KÜRÜMESANA KANSERİNDEN BROKOLİ VE LAHANA İLE KORUNULABİLİR Mİ?

Prof.Dr. Erkan TOPUZ Son araştırmalar brokoli, karnabahar ve lahananın mesane kanserini önlediğini gösteriyor. Bu üç sebzeyi çiğ olarak katı meyve sıkacağında geçirin. Karışımı kahvaltı ya da öğle yemeğinden sonra 1 bardak için.

MESANA KANSERİNE KARŞI BROKOLİ VE LAHANA KÜRÜMesane kanseri teşhisi kondu. Tümör 2 ay içinde tekrarladı. Uygulanan tedavi doğru mu?
31 yaşındayım. Sık idrara çıkma, idrar kaçırma, idrarda yanma gibi şikayetlerle doktora gittim. Doktor “Mesanede (idrar kesesi) yara var” dedi. Elektrikle yakma tedavisi uygulandı. Patoloji raporu mesane kanseri (skuamöz metaplazi) yönünde geldi. 2 ay önce şikayetlerim tekrarladığı için doktora gittim. Yine yakma tedavisi uygulanacağı söylendi. Tedavide doğru yolda mıyım?

CEVAP: Mesane kanseri boya, katran, lastik, deri, petrol, kimya, metal ve tekstil sanayi çalışanlarında sık görülür. İş yerinde kalman kimyasal maddeler solunum, sindirim ve deri yoluyla vücuda girerek uzun vadede mesane kanserine neden olabilir. Bir başka önemli neden sigaradır. Mesane tümörü sigara içenlerde içmeyenlere oranla 4 kat daha fazla görülür. Kronik (uzun süreli) mesane enfeksiyonları da mesanede tahrişe yol açarak kansere yol açabilir. İçtiğimiz suda arsenik miktarının fazla olması da mesane kanseri sebebidir. Tedavi, tümörün büyüklüğüne, evresine, yerine göre değişir. Erken evrede hastadaki lezyon ya yakılarak ya da ameliyatla çıkartılır. Tümör mesane katlarını tam olarak geçmemişse sistoskopi yapılarak hasta belli aralıklarla sıkı kontrole alınır. Tümör nüks ettiği için doktorunuz ikinci kez yakma tedavisi önermiş. Bu tedavinin ardından nüks riskini azaltmak için mesaneye Bcg aşısı ya da bazı sitostatikler (kemoterapi ilaçları) konulacaktır. Aşı tedavisi dediğimiz bu yöntem en az 6 ay uygulanacaktır. Tümör mesane katlarını geçerse ameliyat, radyoterapi ve kemoterapi gibi tedavi seçenekleri gündeme gelir.

İmmün sistemini güçlendirmek ve tümörün nüks riskini azaltmak için önerilerim şunlar:
–  Tedaviden sonra sıkı kontrolden geçin.
–  Sigara ve alkolden uzak durun.
–  Bol bol su için.
–  Günde 2 avuç işlenmemiş kabak çekirdeği tüketmeniz sık idrara çıkma, yanma gibi şikayetleri azaltabilir. Kabağı fırında pişirdikten sonra 1 kaşık bal ve cevizle tuketmek de faydalıdır.
–  Hem idrar söktürücü etkisi hem de demirden zengin olduğu için günde 1-2 demet maydanoz yiyin.
–  Mesane tümörlerinde selenyum ve E vitamini faydalıdır, bu iki desteği doktorunuza danışarak belli aralıklarla kullanabilirsiniz.
–  İdrar yolu enfeksiyonu için omega 3 ye bromelain (ananas hapı) da faydalıdır.
–  Asitli içeceklerden kaçının. Tatlı elma, ananas ve domates suyu için. Her gün 1-2 bardak ayran içmeyi ihmal etmeyin.
–  İmmün sisteminizi güçlendirmek için her gün taze çekilmiş çörek otu, dereotu tohumu, keten tohumu gibi desteklerden birini seçerek 1 çorba kaşığı tüketin.
–  Adaçayı, civanperçemi, mercanköşk, kuşburnu, rezene, zencefil ve papatya çayı için. Çayınıza şeker yerine tarçın ve limon kabuğu ekleyin.
–  2008 yılının son ayında açıklanan bir çalışmaya göre, düzenli folik asit kullananlarda mesane kanseri daha az görülüyor. Doktorunuza danışarak folik asit kullanın.
–  2008 Mart ayında dünyanın en önemli mecmuası Cancer Research dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre brokoli lahana ve karnabahar mesane kanserini önlüyor. Önce bu üç sebzeyi sirkeli suda bekletin. Daha sonra katı meyve sıkacağından geçirip karışımı kahvaltıdan ya da öğle yemeğinden sonra 1 bardak için.

Babam gırtlak kanseri. Ameliyat olması şart mı?
Babam 1 yıl önce gırtlak kanserine yakalandı. Lazer tedavisi gördü. Hastalık tekrarladığı için doktorlar ameliyatla gırtlağın alınmasını tavsiye ediyor. Siz ne önerirsiniz?

CEVAP : Gırtlak kanserlerinin yüzde 90’ı sigaraya bağlı oluşur. 20 yılın üzerinde sigara içenlerde gırtlak kanseri oranı çok yüksektir. Gırtlak tüberkülozu gibi kronik enfeksiyonların da bu hastalıkta rol oynadığı iddia ediliyor. Ayrıca gırtlaktaki poliplere çok dikkat etmek gerekir, erken devrede alınmazlarsa kansere çevirebilir. Ses kısıklığı en önemli belirtisidir. Uzun süreli sigara içenler, 1 aydan daha uzun süren ve antibiyotiğe yanıt vermeyen ses kısıklıklarında dikkatli olmalı.

Geçmeyen boğaz ağrısı, yutkunmakta zorluk, boyunda şişlik, öksürük hastalığın diğer belirtileridir. Erken devrede birinci tedavi seçimi ameliyattır. Gırtlağın önemli işlevlerinden biri, konuşma sesini meydana getirmesidir. Son yıllarda konuşmayı korumak amacıyla kısmi gırtlak çıkarılması teknikleri uygulanıyor. Ama ileri evre tümörlerde gırtlağın tamamen alınması ilk seçenektir. Gırtlağın tamamen alınması hastalara Yüksek oranda yaşam süresi sağlamasına rağmen konuşma sorunu ortaya çıkarır. Hastalar rahatça konuşabilir hale gelmesi için çeşitli cihazlar kullanılabilir. Fakat cihazla konuşma, el kullanmayı gerektirmesi ve monoton mekanik bir ses oluşturması nedeniyle hastaları rahatsız edebiliyor. Ve bazı hastalar ameliyat istemeyebiliyor. Eğer tümör uygun bir yerdeyse radyoterapi, ameliyata alternatif olabilir. Hastalık ilerlemişse kemoterapiye başlanır, daha sonra bu tedaviye cerrahi ya da radyoterapi eklenebilir. Gırtlak kanseri nüks ettiğinde yine ilk seçim cerrahidir. Fakat yüksek dozlarda radyoterapi alanlarda cerrahi girişim çok zordur. Bu nedenle kemoterapi yaklaşımı düşünülebilir. Gırtlak kanserinin uzak metastaz yapma riski düşüktür, en sevdiği yer akciğerdir. Fakat bu kişilerde sigaraya bağlı olarak akciğerde ikinci bir primer tümör ortaya çıkabilir.

Prof.Dr. Mehmet Erkan TOPUZErkan Topuz

Sorularınız İçin: etopuz@istanbul.edu.tr

Önceki Yazılar :
* Erkan Topuz Saba Tümer ile Bugün
* Pet Şişe Sular Kanserojen mi?
* Sigara Hakkında Uyarılar
* Doğum Kontrol Hapları Ne Kadar Kullanılmalı?
* Erkan Topuz’dan ŞOK Açıklamalar Video
* Kaktüs Radyasyonu Emer mi? Video
* Kanserden Korunma Önerileri
* Pankreas Kanseri Uyarıları Video
* Meme Kanserine Karşı Altın Gıdalar
*
Bebeğinize İkinci El Yatak Alın
* Pankreas Kanserine Alternetif Tedavi
* Karaciğer Metastazında Tedavi Önerileri
* Karaciğer Yağlanmasına Karşı
* Kanser Hastaları Kobay mı?
* Prostatdan Nasıl Korunurum?
* Fibrokist Nedir? Fibrokistlerden Nasıl Korunulur?
* Kemoterapi Sırasında Ağızda Çıkan Yaralar
* Testis Tümörü Tevasi ve Beslenme
* Kanser Hakkında Yanlış Bilinenler
* Meme Kanserine Karşı Havuç Suyu
* Erkan Topuz ARENA Programı – Video
* Çocuklara Sebze Yedirmek
* Kan Kanseri ve Kansızlık İçin Öneriler
* Buğday Çimi ile Gelen Sağlık
*
Beyin Tümöründe Tedavi Yöntemleri
* Ödemi Doğal Yollarla Azaltabilirsiniz
* Bilekte Kitle Oluşumu
* Küçük hücreli Akciğer Kanser Evreleri
* Cilt kanserinden Korunmak
*
Sarımsağı pişirmeden önce en az 15 dakika bekleyin
*
Ağız içindeki yara kanser belirtisi mi?
*
Erkan TOPUZ’dan Mide Kanseri önerileri

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Erkan Topuz

Etiketler:, , , , ,


8 Yorum Var "ERKAN TOPUZ BROKOLİ VE LAHANA KÜRÜ"

Trackback | Comments RSS Feed

 1. Ömer ÖZBEK dedi ki:

  merhaba hocam babam gırtlak kanseri geçen sene kemoterapi alırken arrest geçirdi. Bu senede boğazı şişti , yutmada sorunu var , sesi çok kısıldı , ancak doktora gittigimizde bize uygun dozda kemoterapi vereceklerini söylediler bizde tamam diyerek kabul ettik ancak gecen seneki dozların aynısını verecekler arrest olma ihtimali varmı hocam size tanısmak istedim lütfen cevaplarsanız sevinirim .

 2. sevilay dumanli dedi ki:

  merhaba,annemde düsük derecede yüzeyel mesan tümörü belilerndi,ameliyatla tümör cikartldi vede tekrarlamasi da %30 gibi dediler.3 ay sonra tekrar kontrole gitmesi gerek,acaba tekrarlasi olabilirmi yada konrollerini hic ihmal etmeden seneler sonra yasam süresinde risk olurmu,anneme birsey olcak diye cok korkuyorum,lütfen cevap yazin,bide ne yapmasi gerek?cok tesekkürler ederim.

 3. Emre halıcı dedi ki:

  babamın mesanesinde tümör var 1 kez ameliyat oldu ve biz buna bitkisel çözüm yolları arıyoruz hicbiryerde yok yardımcı olursanız sevinirim.

 4. atilla kılıç dedi ki:

  Babam Daha 2 gün evel doktora gıttıgınde akcigerde boloncukLar oldugu söylendı ve bunun ne gıbı riskleri var.. Doktor: Uçak , Agır bıse kaLdırmaktan ,Sigara gibi SeyLerden uzak durması söLendıı .. Acaba bunu sebebı nedir??

 5. dinemis aykan dedi ki:

  hocam beden temizliği için yapılacak lavmanın bi zararı varmı,bi dr sakıncalı olduğu söylüyor bu konuda aydınlatırsanız sevinirm tşk.

 6. ayşe akgül dedi ki:

  iyi günler annemde mide gasriti çıktı birde midede iltihap varmış ne yapmamız gerekiyor sayın hocam ayrıca annem 10 aya girdi sağ tarafından felç geçirdi yemeğini blendirden geçirip yediriyoruz konuşamıyor yürüyemiyor doktora götürüp getiriyoruz kontrollerine sürekli anneme bizler çok iyi bakıyoruz bize ne öneririsniz sayın hocam beni aydınlatırsanız çok sevinirim saygılarımla

 7. zafer dedi ki:

  hani nerede nezaman gelir bunun cevabıı haa

 8. Fatma Canbay dedi ki:

  bende tümör var. temporal kemik mr
  inceleme metodu:gerçek t2w aksiyal,koronal
  tse t1w aksiyal
  bulgular: sağ temporalde ,internal akustik kanal içine doğu uzanan T1a'da hipointens,T2A'da serebellar parankime göre izointens sinyal karakterine sahip,düzgün konturlu yaklaşık 10×9,5mm boyutlarında akustik nörinomu düşündüren yoğun kontrast tutulumu gösteren kitle lezyonu izlenmektedir.
  BU 15.01.2008 VE 23.05.2008 tarihli çalışmalar ilekarşılaştırıldığında, kitlenin boyutsal niteliğinde belirgin değisiklik saptanmadı.
  ne yapabilirim..