By 09 Temmuz 2008 Devamı →

ENJEKTÖRLE KENE ÇIKARTMABolu İl Genel Meclisi üyesi Fahrettin Tanyar, Türkiye’nin başındaki kene belasına harika bir çözüm buldu. Tanyar’ın icat ettiği basit bir alet, birçok vatandaşımızın ölümüne sebep olan keneyi enfeksiyon tehlikesi olmadan yerinden çıkarıyor. Fahrettin Tanyar “Lisans filan istemem, vatana-millete hayırlı olsun” diyor.
Enjektörle Kene Çıkartma Yöntemi

Bolu İl Genel meclis üyesi Fahrettin Tanyar kendi buluşu olan kene çıkartma yöntemini şu şekilde anlattı; “Kenenin vücutta olduğu tespit edilir edilmez yanımızda bulunan plastik enjektörün ağzı bıçakla kesilir, bir zımpara ile enjektörün ağzı çapak kalmayacak şekilde düzleştirilir, enjektörün içine 3-4 damla sabunlu su konulur, kesilmiş enjektör kenenin üzerinde vakum yaptırılmak suretiyle beklenir, deriden ağız kısmı çıkmış kene, el değmeden alınır ve yakılmak suretiyle imha edilir.”

Fahrettin Tanyar kene ile ilgili pratik çıkartma yöntemi için lisans başvurusunda bulunmadığını da vurgulayarak; “Bu buluşumu önce ordumuza daha sonra köylümüze ve çiftçimize ve nihayetinde Bolu halkına adıyorum “ biçiminde konuştu.

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Fotoğraf Albümü

Etiketler:, ,


Yorumlar "ENJEKTÖRLE KENE ÇIKARTMA"

Trackback | Comments RSS Feed

 1. Asude dedi ki:

  valla hemen evdeki enjektörün kafasını uçurup cebime atayım yaz geldi heran birine lazım olabilir 😉

 2. cavid dedi ki:

  aklına saglık abim
  cogu defa işe yaradı ama bu işe yaramadıgında diger yontemlere basvurudm

 3. ayşe dedi ki:

  ben denedim başarılı olamadım malesef.kedimden kene çıkmadı

 4. mert doğru dedi ki:

  çok teşekkürler

 5. xprodoksit dedi ki:

  3-4 damla sabunlu su kenenin çıkmasında etkiliymiş ve bir müddet enjektörü çekili halde bırakarak beklenmesi gerekiyormuş.

 6. ramazan kemik dedi ki:

  ben denedim ama başarılı olamadım,daha sonra cerrahi müdahaleyle çıkartabildim keneyi….