By 08 Eylül 2012 Devamı →

ENDER SARAÇ İLE SAĞLIKLI FAST FOODHayatımızın bir parçası olan fast foodu sağlıklı kılmak için Ender Saraç ve Başak Tanrıverdi sağlıklı fast food zinciri Kür’ü kurdular…Ne kadar zararlı olduğunu artık büyük ölçüde biliyoruz bilmesine ama yemeden de duramıyoruz. Çünkü hepsi hem kolay ulaşılabilir hem de lezzetli. Yani tam, karnıbahar haşlayacak, brokoli çorbası yapacak vakti ve sabrı olmayan şehir insanına göre. Levent’te, Kanyon ve Metrocity alışveriş merkezlerinin metro girişinde bulunan Çarşı Pazar alışveriş merkezindeyim. Etrafım bir yerlere yetişmeye çalışan, bir kısmı takım elbiseli ama hepsi çok telaşlı hanımlar ve beylerle çevrili. Herkesin, hepimizin çok acelesi var. Bu yüzden yemek yemelerimiz de yürümelerimize benziyor. Burada yola “Fast food madem bu kadar hayatımızın bir parçası, o zaman onu sağlıklı kılmanın bir yolu olmalı” diyerek çıkan ve sağlıklı fast food zinciri Kür’ü kuran Dr. Ender Saraç ve şef Başak Tanrıverdi ile buluşuyorum.

Nasıl bir ihtiyaçtan doğdu sağlıklı fast food zinciri kurma fikri?

Ender Saraç : Obezitede çok gerilerdeyken Avrupa üçüncüsü olduk. Türkiye her yıl kendi rekorunu kırıyor. Küçük Amerika oluyoruz. Özellikle son 10 yıldır ülkemiz hızla kalkındı. Şehirleşme ve satın alma gücü arttı. Süpermarkete gidip az bir paraya birçok sağlıksız şeyle doluyor sepetler. Oysa sağlıksız fast food yerken lezzeti olduğu kadar yaşamınızdan kaç sağlıklı yılı çaldığınızı da hesap etmelisiniz. Çocuğunuza beyaz undan yapılma, puf gibi ekmek içinde vıcık vıcık yağda kızartılmış et, yanına da aşırı tuzlu, mayonezli patates kızartması ve kola eklediğinizde “Yavrum bir an önce kalp krizi geçirip ölmen için elimden geleni yapıyorum” mesajı veriyorsunuz.

Kür ne kadar zamanda hazırlandı?

Yaklaşık iki yıldır üzerinde çalışıyoruz. Sene başından beri de hizmet veriyor. Çok tecrübeli bir ekibimiz var. Başak (Tanrıverdi) becerikli elleriyle sağlıklı yemeklere lezzet katıyor. Genç, çıtı pıtı bir diyetisyen arkadaşımız var Zeynep Köse. Bir de eşim Benan (Kurtuluş) Hanım var, patroniçe (gülüyor).

“Eldivene de karşıyım prezervatife de…”

Kür’de suşi, kebap, dürüm, pizza, lahmacun, poğaça, kek var, peki ne yok?

Ender Saraç : Mevsim dışı hiçbir şey yok bir kere. Beyaz un yok, organik tam buğday ve çavdar unu var. Beyaz şeker yok, hurma şurubu var. Trans yağ yok. Kızartma yok. Pet şişe yok. Her şey seramik bıçakla kesiliyor, metal değmiyor. İçecekler de aynı şekilde antioksidan özellikleri bozulmadan, bütün halde sıkılıyor. Temizlik tamamen organik malzemelerle yapılıyor. Hiçbir şekilde eldiven kullanılmıyor. Elinizi yıkayıp sabunladıktan sonra eldivene gerek yok. Çünkü benim şefimin ellerinde şifa var. Plastik eldiven giydiğinde o enerji yiyeceklere geçmiyor. Prezervatife de o yüzden karşıyım. Eşler arasındaki enerji alışverişini kesiyor.

En çok neler tercih ediliyor?

Ender Saraç : Sağlıklı kebabımız ve lahmacunumuz çok tutuluyor. Kabızlığa karşı kek de öyle… Organik tam buğday ve çavdar unundan yapılan simidimiz, şişmanlatmayan poğaçalarımız var. Keçi yoğurdundan, az yağlı ayranımız, keçi sütünden kefirimiz var. Şişmanlatmayan çikolatalar var, adet öncesi krizleri için. Hanımlar bayılıyorlar. Organik tam buğday unundan yapılan Ramazan pidesi çok sevildi.

Paket servis uygulamız da var…

Ender Saraç : Özel tercihlerinize, sağlık sorunlarınıza ya da gıda intoleransı testi sonuçlarınıza göre menüler hazırlanıyor. Üç ana, üç ara öğün sağlıklı ambalajlarla paketleniyor. Yakındaysanız kapınıza geliyor, uzakta oturuyorsanız siz alıyorsunuz. Günlük paket bedeli 80 TL. Ayrıca danışmanlık ve catering hizmetimiz de var.

Yeni şubeleri ne zaman göreceğiz?

Ender Saraç : Bu konuda acele etmiyoruz çünkü öncelikli amacımız para kazanmak değil. Türk toplumunda organik tarımı ya da en azından iyi tarımı ve mevsimsel ürün ağırlıklı gıda kullanımını yaygınlaştırmak. Kür’ün şubelerini alacak kişilerinde ilk amacının bu konsepti yaymak olması gerekiyor. Özellikle Bağdat Caddesi, Nişantaşı, İzmir, Ankara ve Bursa’dan teklifler var. 2013’te Türkiye’nin dört bir yanında göreceksiniz inşallah.

“Zararlı her şeyi sağlıklı hale getirmek elimizde”

Siz neden sadece sağlıklı ürünler sunan bir restoran-büfeyi tercih ettiniz?

Başak Tanrıverdi: Sağlıklı yemek pişirmek her şefin önceliği olmalı zaten. Başka türlüsü bana mesleki tatmin yaşatmazdı. Bir şef olarak kendinizi ileri bir noktaya götürmek istiyorsanız malzemenizi daha iyi tanımak ve hazır olandan uzak bir şeyler yaratmalısınız. Doğru alışveriş yapıp doğru metotlarla pişirildiğinde zararlı gibi görünen her şeyi sağlıklı bir yemeğe çevirmek elimizde. Bu temel düşünceyle yola çıktığım için Ender Bey’le yaptığımız çalışmalar benim için çok tatmin edici.

“Bende estetik yok”

Siz nasıl bakıyorsunuz kendinize?

53 yaşındayım, hiçbir sağlık sorunum yok. Bilinçli beslenme, egzersiz, dini ritüeller, antioksidan,vitamin ve oligo elementleri kullanma… Galiba bütün bunlar işe yarıyor (gülüyor). Kötü alışkanlıklarım yok. Genelde sebze-meyve, tahıl, balık ağırlıklı besleniyorum. Yüzümde de vücudumda da estetik yok. Yüzüme termaj yaptırdım, monofazik radyofrekans. Tamamen doğal. Bir de çok basit vitamin enjeksiyonları… Çok yoğun botokslar olduğu zaman belli mimikleri yapamıyorsunuz. Bu işin geldiği en üst nokta bu. O bir temel oluşturuyor. Onun üstüne de vitamin ve antioksidanlarla yapılan mezoterapi…

“Bayram tatlıları pankreası katletmesin”

Oruçtan normal beslenme düzenine geçerken nelere dikkat etmek gerekiyor?

İlk bir-iki gün midesi gaz yapıp şişen, bulanan, safra kesesi zorlanan, tansiyonu fırlayan, içi mide asidiyle yananlar olacaktır. Yumuşak geçiş yapmak gerekiyor. Bol sıvı alınmalı. Çorbayı, kompostoyu ve salatayı eksik etmemek gerekiyor. Balık, yumurta beyazı gibi hafif beyaz proteinlerle başlanmalı. İlk üç-dört gün kolalı içeceklerden, kızartmalardan, alkolden ve sigaradan uzak durulmalı. Bayramda ikram edilen likörler, şekerler ve tatlılarla pankreaslarını katletmesinler.

“Sahte Ender Saraç’la chat yaptım!”

* Başak Hanım’la birlikte Kanaltürk’te hafta içi her sabah 10.30’ta “Ender Saraç’la Sağlıklı Ramazanlar” isminde bir sağlıklı yaşam programı yapıyoruz. Programın Ramazan’dan sonra da devam etme durumu var. Birkaç farklı teklif de var. Bir değerlendirme yapacağız.

* En çok sorulan soru; “Nasıl kilo verebilirim?” Uçakta, trende, programlarda… İlk söylediğim şu oluyor; emek vermeden olmaz. Bizim insanımızın başına gelmeden jeton düşmüyor. O tansiyon bir çıkacak, kalp sıkışacak veya bir yerde tümör çıkacak ondan sonra hadi bakalım diyorlar. Bana bir şey olmaz deniyor. Hastaneler bana bir şey olmaz diyen yüzbinlerce insanla dolu. Sana bir şey olur!

* Bize gelemeyecek olanlar internetten (kursagliklifastfood.com ,@kurgida ve @haydrendersarac) takip edebilirler. Ama adıma açılmış birçok sahte site ve sosyal medyahesabı var. Bu sitelere girip kendimle chat yaptım! Çoğu, ismimi kullanarak ürün pazarlıyor. İsmimle bağlantıda gösterilen ürünlerin çoğu yalan.

Güliz Arslan

Ender SARAÇ Uz.Dr. Ender SARAÇ
Adres: Yasemin Sok. No: 9 34330 – 1. LEVENT – İSTANBUL Tel: 212 283 10 80
Email: info@endersarac.com

Son Yazıları :
Cinsel İsteksizliği Gideren Çay
Bağırsak Kanserine Karşı Köri
Hızlı Zayıflamaya Yardımcı Detoks Çorbası
2 Beden İncelten 10 Hareket
Zayıflatan Acı Biber Çayı
Diyete Başlama Teknikleri
Yazın Saçlar Özel Bakım İster
Misutgaru Gerçekten Zayıflatıyor mu?
Sağlıklı Kilo Aldıran Diyet
Diyet Yaparken Kabızlığa Son
Metabolizbayı Hızlandıran Baharatlar
Su İçmeden Diyet Yapılmaz
Depresyon için Beslenme Önerileri
Kilolardan Kurtulmak İçin Detoks
Reflü için Pratik Tarifler
Oruç Tutarken Baş Ağrısına Karşı
Kansızlığa Kınalı Çözüm
Ender SARAÇ’la Ramazan
Cinsel Gücü Arttıran Altın Öneriler
Ender Saraç’tan Zayıflatan Kurallar
Kilonuzu Korumak İçin
Ayurveda’ya yapılması gerekenler
Sağlıklı Kilo Vermek
İştah Kontrolü
Yaza Sağlıklı Zayıflayarak Girin
Sıçrayarak Zayıflama
Ender SARAÇ Doktorum Proğramında
Kilo Verdiren 12 Altın Tavsiye
Evinizi Diyete Hazırlayın.
Metabolizmanız Kışa Hazır mı?
Tansiyon Düşüren Formüller
A Gribine Karşı Mikropsavar Gıdalar
Yorgunluk Gideren Doğal Besinler
Keçi Peynirini Deneyin
Ender SARAÇ’tan Zayıflama Önerileri
Egzersiz Nasıl Olmalı

Tüm Yazıları İçin

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Ender Sarac

Etiketler:, , , ,


Comments are closed.