By 08 Ocak 2011 Devamı →

EN MEDYATİK DOKTORLAR2010’UN EN MEDYATİK DOKTORLARI

TV’de sağlık haberciliğinde geçen yıl görüşlerine en çok başvurulan doktorlara bakılırsa, beslenme sorunlarının TV’deki reytingi oldukça yüksek”¦

Interpress’ten alınan verilere göre, 2010 yılında, uzmanlık alanıyla ilgili görüşlerine en fazla başvurulan isim Prof. Dr. Osman Müftüoğlu oldu. Prof. Dr. Müftüoğlu, yıl içinde 118 kez, çeşitli kanallardaki haber ve programlarda görüşlerini aktardı. İkinci sırada ise, yine beslenme konusunda verdiği bilgilerle öne çıkan, uzman diyetisyen Dr. Ender Saraç yer aldı. Aynı listenin üçüncü sırasına baktığımızda ise, yine beslenmeyle ilişkili görüşleriyle tanınan bir isim görüyoruz; Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu. Tüm bunlar şunu gösteriyor ki; geçen yıl televizyon kanalları, sağlık haberciliğinde en çok beslenmeyle ilgili sorunları haber yapmış.

Ana haber bültenleri ondan vazgeçemiyor!

Listede dördüncü sırada, kalp cerrahı Prof. Dr. Bingür Sönmez, beşinci sırada ise kanser uzmanı Prof. Dr. Erkan Topuz var. Oysa ana haber bültenlerinde görüşlerine en fazla başvurulan doktorlar listesinde aynı isimlerin birden bire yer değiştirdiği görülüyor. Yıl içinde ana haber bültenlerine en fazla konuk olan isimlerin başında Prof. Dr. Erkan Topuz var ve hemen onun ardından da Prof. Dr. Bingür Sönmez geliyor. Aynı listede bir başka kalp cerrah daha var; Dr. Mehmet Öz üçüncü sırada yer alıyor. Ancak bu isimlerden de yine kanserde ve kalp hastalıklarında beslenme konusunda görüşler, öneriler alınmış. İlginçtir, 118 haberde görüşlerine yer verilen Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, ana haber bültenlerine çıkmayı pek sevmiyor. Aynı isimler içinde, ana haber bültenlerine en az çıkan isim, Prof. Dr. Osman Müftüoğlu.

En çok görüş alınan isimlerden biri de Prof. Dr. Murat Tuncer. Ancak Prof. Dr. Tuncer’in, Sağlık Bakanlığı’ndaki görevi nedeniyle farklı bir durumu söz konusu olduğu için, basının bu isme ilgi göstermesi çok doğal. Geçtiğimiz yıl, Sağlık Bakanlığının yaptırdığı kanser araştırmaları ve sigara kampanyaları gibi konularda görüşleri alınan ilk isim Prof. Dr. Murat Tuncer olmuştur.

Bu araştırmadaki istatistikler, uzmanlık alanıyla ilgili olarak görüşlerine en çok başvurulan doktorların, 2010 yılında TV’deki haber olma adetlerini göstermektedir. Adı geçen doktorların kendi TV programları, sağlık konusunda görüş alma dışında konuk oldukları program ve haberler ile özel hayatlarıyla ilgili haberler bu değerlendirmeye dahil edilmemiştir.

TV KANALLARI, 2010’DA EN FAZLA ONLARIN GÖRÜŞLERİNE BAŞVURDU

Doktor Adı Uzmanlık Toplam Haber/Adet
Prof.Dr. Osman Müftüoğlu 1 Osman Müftüoğlu İç Hastalıkları Uzmanı 118
Dr. Ender Saraç 2 Ender Saraç Diyetisyen 81
Prof.Dr. İbrahim Adnan SARAÇOĞLU İbrahim Saraçoğlu Fitoterapi Uzmanı 60
4 Bingür Sönmez Kalp Cerrahı 60
Prof.Dr. Erkan Topuz 5 Erkan Topuz Onkolog 52
Mehmet ÖZ 6 Mehmet Öz Kalp Cerrahı 37

Doktor Adı Uzmanlık Ana Haber Bülteni/Adet
Prof.Dr. Erkan Topuz 1 Erkan Topuz Onkolog 23
2 Bingür Sönmez Kalp Cerrahı 19
MEhmet ÖZ 3 Mehmet Öz Kalp Cerrahı 18
Ender SARAÇ 4 Ender Saraç Diyetisyen 14
5 Haydar Dümen Ürolog 13
Prof.Dr. Osman Müftüoğlu 6 Osman Müftüoğlu İç Hastalıkları Uzmanı 8
...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Haber


Comments are closed.