By 19 Ocak 2008 Devamı →

EN FAYDALI YAĞYıllardır hepimiz için büyük bir derttir hangi yağı kullanacağımız. Tek bildiğimiz, yağlar ailesi içinde işimize en çok yarayan yağların “sıvı yağlar” olduğudur. Ayçiçek yağı bu konuda çoktan gözden düştü ve mısır özü yağıyla zeytinyağı kafa kafaya geldi. Bu ikilinin rekabeti yetmiyormuş gibi aralarına üzüm çekirdeği yağı, çörek otu yağı, balık yağı, keten tohumu yağı gibi güçlü ve iddialı rakipler eklendi; neticede yağlar dünyası birbirine girdi.
Peki ama hangi yağın yararı nedir ve nerelerde kullanılır? Hangisi hangi derdimize deva, hangi ağrımıza şifa olur? Son günlerin ağır mevzusu olan yağlar savaşını ele aldık ve yedi büyük rakibi bir araya getirerek içeriklerini ve yararlarını sıraladık. Bakın bakalım bünyenize en yarayan yağ hangisiymiş…

Balık yağı

Yıllardır ilaç olarak kullanılan, balık yağında bulunan ve pek çok faydası tespit edilen Omega 3, vücutta sentezlenmiyor ve dışarıdan alınması gerekiyor. Yemeklerimize dâhil olmak için şişeye giren balık yağı, hamsiden elde edilmesine rağmen kokmuyor. Su ürünleri uzmanı Erol Demirbay’ın girişimi ile alıcısıyla buluşan hamsi yağını diğer balık yağlarına oranla organik yapan ve neticede sofralık hâle getiren nedenler; bu balığın ömrünün iki-üç yılla sınırlı olması, diğer balıklara oranla daha az ağır metal barındırması ve sadece planktonlarla beslenmesi olarak sıralanıyor. “Klasik”, “Silver” ve “Golden” türleri bulunan bu yağın en makbulü, balığın tüm vitaminlerinin toplandığı baş kısmından elde edilen Golden. 16 kilo hamsiden yarım litre Golden elde ediliyor.

Yararları: Kuvvetli bir afrodizyak olan balık yağı; nörolojik vakaların tedavisinde, çocukların beyinsel ve fiziksel gelişiminde, kalp damar hastalıklarının önlenmesinde, kalp sağlığını korumada, iltihabi hastalıkların tedavisinde etkin rol oynuyor. Kolesterol seviyesini düzenleyen, bağışıklık sistemini güçlendiren, trigliserid seviyesini düşüren, kanın pıhtılaşmasını ve damar sertliklerini önleyen, tansiyonu düzenleyen, zekâyı kuvvetlendirerek Alzheimer’e yakalanma riskini düşüren, kanser ve felç riskini azaltan balık yağı gerçekten mucizevi bir ürün.

Nerelerde kullanılır? % 100 kokusuz olan balık yağı; tüm yemeklerde, mezelerde ve salatalarda kullanılabiliyor.

Çörek otu yağı

Asrın favori şifalı ürünü sayılan çörek otu, “kutsanmış tohum” olarak biliniyor. Çörek otu yağı, hoş kokusu, Omega 3 ve Omega 6 yağ asitlerini içermesiyle bağışıklık sistemini alerji ve enfeksiyonlara karşı güçlü kılar. Sağlıklı hücreleri virüslerden koruyarak tümör oluşumunu da önlediği iddia edilen bu yağ, vücutta lenfler vasıtasıyla sindiriliyor. Tutankamon’un mezarında bulunan çörek otu yağı, iddialara göre iyileştirici ve güzelleştirici özelliğiyle Kleopatra’nın en sevdiği gıda ve bakım malzemesiymiş. İbn-i Sina bu yağın uyuşukluğa iyi geldiğini söylerken; Hipokrat, karaciğer ve mide hastalıklarının tedavisinde ondan vazgeçememiştir. Öyle ki, Eski Ahit’te çörek otunun mucizelerinden söz edilmektedir. Güney California’da bir kanser araştırma laboratuarında, % 100 doğal çörek otu yağının tümör tedavisinde negatif yan etkiler olmadan büyük başarı sağladığı kanıtlanmıştır.

Yararları: Virüsleri, mikrop ve mantarları yok eden, solunum borusunu genişleten, kan şekerini düzenleyen, zindelik veren çörekotu yağı, romatizma tedavisinde ve kanın pıhtılaşmasını önlenmede etkilidir. Diğer başlıca yararları arasında; cinsel gücü artırması, idrar söktürmesi ve içerdiği antioksidanlarla vücuttaki tahribatı ve yaşlanma belirtilerini azaltmasını sayabiliriz.
Nerelerde kullanılır? Soğuk kullanılması makbul olduğundan, salatalarda kullanabilir ya da soğuk yiyeceğiniz gıdaların üzerine ilave edebilirsiniz.

Fındık yağı

Sıvı yağların en sağlıklısı olduğu iddia edilen fındık yağı, insan vücuduna en az zarar veren ve en çabuk yakılan yağ. Kolesterol, kan şekeri, kalp-damar hastalıkları üzerinde düzenleyici ve iyileştirici bir etkiye sahip. Fındık meyvesinden kimyasal işlem görmeden elde edilen bu yağın, oksitlenme ve acılaşma süresi bilinen tüm sıvı yağlara oranla daha uzun ve insan vücuduna en yararlı yağlar sıralamasında ilk sırada yer alıyor.

Yararları: Kolesterolü düşürdüğü, kan şekerini düzenlediği bilinen, kalp damar hastalıklarını önleyen fındık yağı, organizmaların büyümesine olumlu katkıda bulunuyor.
Nerelerde kullanılır? E vitamini deposu olarak anılan fındık yağı, pilav, kızartma ve sulu yemeklerde kullanılıyor. Ayrıca pasta ve bisküvi sanayiinde en çok kullanılan yağ.

YAZI: ARZUM UZUN(Esquire)
KAYISI YAĞININ FAYDASI
KANTARON YAĞI İLE SAÇ KÜRÜ
YAĞI KETEN TOHUMU YAĞI

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Faydalı Bilgiler

Etiketler:, , ,


Yorumlar "EN FAYDALI YAĞ"

Trackback | Comments RSS Feed

 1. hasan dedi ki:

  bu bitkilerin bazu hastalıklara iyi geldiğini yazmışsınız fakat neden yapılış şeklini uygulamasınıda yazmadınız.

 2. çağla dedi ki:

  yaa ne dıoosuunuzz yaa beenn yapmaddııımm onuu i… yapmııış

 3. ahmet akbaş dedi ki:

  ha hahaaaaaaaaaaaaa çokkkkkk güzel yazmışsın saamet

 4. samet sarı dedi ki:

  çokkkkkkkkkkkkkkkkk kötü olmuş berbat bir şekilde ööööööööö kusc am şimdi yani

 5. azçık daha yağla ilgili bilgi verebilirdiniz

 6. çağla cansıra dedi ki:

  açık daha bilgi ekleye bilirdiniz bence kötü olmuş

 7. BASRİ DEMİROK dedi ki:

  İyide bu millet bu yağları zaten yiyemiyor.
  tanrıda zenginden yana en yararlı besinleri sanki onlar için yaratmış.
  bu konuları fazla dillendirmeyin malum ülkemizdeki sıvı yağ işi akp nin bakan ve c.başkanının çocuklarının elinde . ondada bir devaliasyon yaparlar
  kötü ayciçek yağı nın kilosu 6,7 ytl ,ASLINDA KONU BUDEĞİL AMA BULDUĞUM HERFIRSATDA BUNLARI KUSMAM GEREK.