By 01 Mayıs 2008 Devamı →

ELLERDE UYUŞMA NEDENİ?Geceleyin elinizdeki uyuşma ile mi uyanıyorsunuz?

Gece elinizde uyuşma ve sızıyla mı uyanıyorsunuz?

Elinizin ağrısı sık sık uykularınızı mı bölüyor?

El bileğinde sinir sıkışması olabilir. Sinir sıkışması genelde elini çok kullananlarda görülüyor. Sinir sıkışması, vücudumuzdaki sinirlerin anatomik seyirleri boyunca bası altında kalmaları sonucu gelişir. Sıkışma genellikle sinirin kemik veya yumuşak dokudan oluşan bir kanaldan geçtiği bölgelerde oluşur.


El bileğinde görülen sinir sıkışması (karpal tünel sendromu), vücutta en sık görülen sinir sıkışmasıdır. Burada sinir, el bileğinin iç kısmında sıkışmaktadır ve buna bağlı olarak hastalar el parmaklarında uyuşma, karıncalanma, iğne batması, uyuşukluk ve bazen de ağrıdan yakınır. Bu şikayetler daha çok baş parmak, işaret parmağı, orta parmakta ve yüzük parmağının da yarısında hissedilmektedir. Ağrı künt ya da sızlayıcı karakterde olup, dirsek ön yüzüne ve hatta omuzun dış tarafına doğru yansıyabilir.

UYUŞMA VE KARINCALANMA MI VAR?

Hastaların en tipik yakınması, gece uykudan uyandıran elde ve parmaklarda uyuşmadır. Buna bağlı uyku bozukluğu sıktır. Hasta gece elinde uyuşma ile uyanır, genellikle elini hareket ettirir, silkeler. Bu hareketle uyuşma, karıncalanmada azalma olur. Örgü örme, elişi yapma gibi tekrar tekrar ve uzun süre el bileği çevrilen hareketlerde sinirin sıkışması artacağı için uyuşma da, karıncalanma da artar. Bazı hastalar cisimleri ellerinden düşürdüğünden yakınırlar ve bunu eldeki kuvvetsizliğe bağlı zannederler. Oysa yapılan kuvvet muayenelerinde sıklıkla kuvvetsizlik saptanmaz; bu olay çoğunlukla parmak uçlarındaki duyu bozukluğundan kaynaklanmaktadır.

El bileğinde sinir sıkışmasının teşhisi, hastanın anlattıkları ve doktorun yaptığı muayene ile rahatlıkla konulabilir. Kesin teşhisi koyduran tetkik EMG denilen elektromiyografidir. O bölgedeki muhtemel kemik ve yumuşak doku problemlerini görmek açısından el bileğinin filmini çekmekte fayda vardır.

TEDAVİ İÇİN NE YAPMALI?

Tedavide altta yatan şeker hastalığı, guatr hastalığı vb. bir hastalık varsa, onun iyi kontrole alınması gerekir. Tedavinin ilk aşaması hastanın el bileğine takacağı bir atel vermektir. Bu atel el bileğini olması gereken pozisyonda tutacak, böylece sıkışma önlenmiş olacaktır. Şikayetleri yeni başlamış ve çok şiddetli olmayan hastalarda tek başına atel yeterli olabilir. İlaç olarak ağrı kesici ilaçlar, sinir uçlarını koruduğu varsayılan B vitaminleri, çok şiddetli şikayetlerde ise nöropatik ağrı tedavisinde kullanılan ilaçlar hastaya başlanabilir. Fizik tedavide bu bölgeye ağrı kesici akımlar, derin ısıtıcı ultrason tedavisi, yüzeysel ısıtıcı parafin tedavisi, iyontoforez, fonoforez gibi ajanlar kullanılır. Kas kuvveti kaybı olan hastalara kuvvetlendirme egzersizleri verilir. Diğer tedavilerden fayda görmeyen, şikayetleri çok şiddetle devam eden, muayenede baş parmak kasında giderek artan kas kuvvetsizliği olan veya kasta erime saptanan hastalarda cerrahi tedavi uygundur. Ameliyatla el bileğindeki yumuşak dokular serbestleştirilir ve sinirin sıkışması önlenir.

En çok kimlerde görülür?

* El bileğinde sinir sıkışması bazı nedenlere bağlı olabileceği gibi, bazı hastalarda altta yatan bir sebep yoktur.

 

* Genellikle sağ elde olması, daha çok sağ elimizi kullandığımız içindir.

* Günlük yaşamlarında el bileklerini çok kullananlar, bilgisayar, daktilo kullananlar, terziler, çok elişi yapanlar, müzisyenler, kasaplarda daha fazla görülür.

* Şeker hastalığı, bazı tip guatr hastalığı, gut hastalığı, iltihaplı romatizma hastalığı olanlarda, el bileğinde kırık geçirenlerde, diyaliz tedavisine girenlerde risk artabilir.

* Gebelerde bu sıkışma görülebilir, doğumdan sonra şikayetler geçer.

Yrd. Doc.Dr. Burcu Yanık -(Fatih Ünv.Hastanesi)

Daha önceki Yazısı :
BEL AĞRILARINDAN KURTULMA YOLU


Ellerin uyuşması bir haberci olabilir.

Ellerde uyuşma yakınması özellikle dâhiliye uzmanlarının sık rastladığı bir şikâyet ama sorun çoğu zaman sinir kemik kas dokusundaki problemlerden kaynaklanır. Boyunda düzleşmeye yol açan romatizmal ya da dejeneratif sorunlar ruhsal kökenli problemlere bağlı kas spazmları, boyun fıtığı gibi rahatsızlıklar el uyuşmalarının en sık görülen sebepleridir. El bileğinden geçen sinirlerin bilek kanalında sıkışması (karpal tünel ve ulnar oluk sendromu) da el uyuşmasına sebep olabiliyor. Daha seyrek olarak şeker hastalarında özellikle kan şekeri uzun süredir yüksek seyredenlerde polinöropati başlığı altında toplanan nörolojik hastalıklarda, omurilik hastalıklarında, beyin tümörlerinde ve damar tıkanıklıklarında da kolda uyuşma yakınmasıyla karşılaşmak mümkün olabiliyor. Prof.Dr. Osman Müftüoğlu


Eldeki sinir sıkışmalarına yeni tedavi yöntemi

Açık ameliyatlar terk ediliyor…

Beyin ve sinir cerrahı Opr. Dr. Ayhan Kara, eldeki sinir sıkışmalarında, artık eski açık ameliyat şekillerinin terk edildiğini ve yeni modern tedavi yöntemlerinin kullanılmaya başlandığını belirtti.
Kara, basit olarak sinirlerin geçtiği yerin etrafındaki yumuşak doku ya da kemiklerde meydana gelen değişikliklerle, sinirin baskıya uğrayıp fonksiyon kaybının yarattığı sendroma ”karpal tünel sendromu” denildiğini belirtti.
Sendromun, bilekteki karpal tünelden geçen median sinirin sıkışması sonucu ortaya çıktığını ifade eden Kara, hastalığın halk arasında ”sinir sıkışması” olarak da bilindiğini dile getirdi.
Opr. Dr. Kara, sendromun, daha çok kadınlarda görüldüğüne dikkati çekerek, ”40-60 yaş arasında, kendini daha çok hissettiren hastalık, örgü ören, dantel yapan, bilgisayar kullanan, titreşimli alet kullanan kişilerde daha sık görülüyor. Gebelik, guatr, romatizmal hastalıklar ve diyabet gibi hastalıklar da karpal tünel sendromunun ortaya çıkmasını kolaylaştırır” dedi.
Ayhan Kara, hastalıkla ilgili gelen en sık şikayetlerin ellerde ve parmaklarda uyuşukluk, karıncalanma, batma ve yanma duygusu, bilekte ve elde ağrı, güçsüzlük, eline aldığı cisimleri uzun süre tutamama, bırakma gibi durumlar olduğunu belirtti.Gece uykudan, ellerde uyuşukluğun artması ve sızlatan ağrı ile uyanma şikayetlerinin, karpal tünel sendromuna özgü bir bulgu olduğunu ifade eden Kara, şöyle devam etti:

“Hasta, elini sallayarak rahatlamaya ve kötü duygudan kurtulmaya çalışır. Tanı, hastanın şikayetleri, muayene, manyetik rezonans görüntüleme ve en önemlisi EMG denen sinir fonksiyon testiyle konur. Tedavi başlangıç aşamasında ise ilaçlar, fizik tedavi ve çeşitli el aletleriyle hareketsiz bırakarak tedavi edilir, ama el kaslarında zayıflama başlamışsa ve ilaç tedavisinden yanıt alınamıyorsa o zaman cerrahi müdahale yapılır. Günümüzde elde sinir sıkışmalarında yeni modern tedavi yöntemleri kullanılmaktadır. Eski açık ameliyat şekilleri terk edilmiştir. Artık 10 dakika gibi kısa bir sürede, endoskopik ve ışıklı bıçaklarla minimal invaziv dediğimiz küçük kesilerle operasyon gerçekleştirilmektedir.”

Karpal tünel sendromunda beslenme

Karpal tünel sendromu, ellerde ve parmaklarda uyuşma ile başlar, sonra kollara yayılabilir. Temelde neden bilekteki bir sinirin sıkışmasıdır ve şişkinlikle kendini gösterir.

Kadınlarda görülme sıklığı erkeklere göre daha fazladır. Ağrı nedeniyle uyku problemleri olabilir, sabahları ağrı şiddetlenebilir.
Karpal tünel sendromu şişmanlık, şeker hastalığı, artrit, troit, hamilelik, gut hastalığı veya bileğin zedelenmesiyle oluşur. Bilgisayar başında fazla zaman geçirme, ağır bir yük kaldırma ile tetiklenir.
B6 vitamini eksikliği de neden olabilmektedir, B6 vitamininden zengin besinlerle gerekirse desteğiyle bu sendromdan kurtulmak mümkün.
Birincil tedavide uzman hekim kontrolünde olmak gerekir. Beslenme tedavisinde ise;
* Kilo kaybı bulguları hafifletmekte, hatta önleyebilmektedir.
* Ödem problemi yaşayanlarda ağrılar artabilir, bu nedenle tuzlu ve tatlı besinlerden kaçınmak, hamur işlerinden uzak durmak, yeteri kadar su içmek, bol sebze ağırlıklı beslenmek gerekir.
* Belirli yiyeceklere karşı alerjiniz varsa semptomları artabilir, gluten, süt, peynir, yumurta, soya, mısır, koruyucu katkı maddeleri etkileyebilmekte.
* B vitamininden ve demirden zengin yiyecekleri tercih edin, beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeği tercih edin, öğünlerinizde koyu yeşil yapraklı sebzelere ağırlık verin.
* Antioksidan içeriği yüksek kırmızı meyveleri daha çok tercih edin, özellikle çilek, vişne, kiraz, böğürtlen.
* Rafine edilmiş hazır yiyeceklerden uzak durun.
* Protein ihtiyacınızı yağsız et, balık ve kurubaklagillerden karşılayın.
* Trans yağ asitlerini mutfağınıza sokmayın; margarin içeren besinler, kızartılmış ürünlerden uzak durun.
* Saf zeytinyağını yemeklerinizde ve salatalarınızda daha çok kullanın, zeytinyağını yemek piştikten sonra ilave edin.
* Kahve tüketiminizi sınırlandırın, alkolden uzak durun.
...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Sağlık

Etiketler:, , , , , , , , , , ,


212 Yorum Var "ELLERDE UYUŞMA NEDENİ?"

Trackback | Comments RSS Feed

 1. Ümran dedi ki:

  Selamunaleykum ,benim bazen gündüzleri eğer bir tarafım uyuştuğunda akşamları yatarken tüm vücüdüm tamamen uyuşuyo hareket edemiyorum sanki nefes almıyor gibi oluyorum içimden bir şeyler düşününce yada dua edince geçiyor tam uykuya dalıncada ağır bir uyuşma hareket edememe oluyor bu birkaç kez oldu acaba ne olabilir yardım edebilirmisiniz

 2. gülay uyar dedi ki:

  mrb lar sol elimin serce ve yüzük parmagımda uyuşma ve ignelenme var sebebi nedir doktara gittim emg dedi korkuyorum mümkünse sebebini ögrenmek istiyorum tşklr simdiden.

 3. Ayşe salman dedi ki:

  Mrb.lar sol elimin serçe,yüzük ve orta parmaklarında iğnelenmeye benzer bir sızı var.Bu sızı el ayasından serçe parmağı hizasına kadar devam ediyor.Ne yapmam gerekir.Cevaplarsanız sevinirim.Doktara 3 gün önce gittiğimde B vitamini ile Melax ilacı verdi.Kullanıyorum pek bir etkisi olmadı,acaba film falan mı çektirilmeliydi.Hiç bir tahlil yapılmadı.Cevap bekliyorum,gelirse sevinirim.

 4. ali akyüz dedi ki:

  merhaba bnm sag elimin orta parmagımın ucunu hissedemiyorum ndndir acaba doktar gitmelimiyim yoksa 2-3 gune gecermi ? elimin orta parmagınınn ucunu hissetmemem ne gibi sıkıntılara yol acar bana bi yardımcı olun

 5. sedat egeli dedi ki:

  arkadaşlar 3 gün öncede yorum yapmıştım alkolden diye gerçekten benimki alkoldenmiş 5 altı gündür alkol almıyorum yemin ederimki o uyuşma kesildi şimdi normale döndüm eğerki aranızda alkol kullanan arkadaşlar bu uyuşmayı yaşıyorlarsa alkolden uzak dursunlar alkol almayan arkadaşlarda doktora gidip karaciğer kalp kontrolü yaptırsınlar geçengün beyinden gelen birşey demiştim ama düzelteyim beyinle en ufak bir alakası yok kalp ve karaciğer arasında bir sorun bu arkadaşlar nereden biliyorsun derseniz tecrübelerimden dolayı biliyorum bu uyuşmayı çözemeyen doktor arkadaşlarımada tavsiyem sorunu hastanın orasına burasına bakmakla tahliller yapmakla uğraşmayın direk karaciğer kalbe yönelin sorunun cevabı ikisi çünki

 6. sedat egeli dedi ki:

  valla bendede var aynı durum ben karaciğerden geldiğini ben bira çok tükettiğim için geçen kış ayında sol el serçe ve yüzük parmağında özellikle gece yattığımda iki parmak sadece uyuşmuş kendinden geçmiş vaziyette gece iki 3 defa uyanıyordum bira içmeyi kestim 1 ay kadar hiçbirşeyim kalmadı şu son bir aydır çok artırmıştım gene aynı sorunla karşı karşıyayım özellikle yüksek alkollü biralardan kaynaklı diye düşünüyorum kendi durumumu ama uyuşmuşken bira aldınmıda o uyuşmayı kesiyor etkisi geçtimi özellikle uyurken tekrar devam ediyor bence bu durum karaciğer üzerinden özelliklede beyinden gelen sinirsel bir olay diye düşünüyorum

 7. sevinç gürkan dedi ki:

  Önce hafif başlayan sağ elimdeki uyuşma birkaç gündür iyice kendini kanıyladı. Ayrıca elim şiş ve ağrıyor.. Parmaklarımıaçıp kapamakta zorlanıyorum.Ovarak masaj yapmaya çalışıyorum ama nafile. Boyun omurlarımda düzleşme vardı uzun süredir.. Lütfen ne yapmam gerekir..El topu ile hareket yapsam iyi gelir mi..

 8. gözde özer dedi ki:

  merhaba,
  2 haftadır sol elimde serçe parmağım ve yüzük parmağında uyuşma oluyor.bazen uyuşan parmaklarımın hizasında elime ve dirseğime kadar uyuşukluğu hissediyorum. kolumu yanlışlıkla çarptığımda elektrik çarpmış gibi dirseğimdem elime doğru bi akım hissediyorum. ne yapmalıyım? tavsiyeniz için şimdiden teşekkürler…

 9. turgay sarı dedi ki:

  mesajıma cvp verecek doktoruma şimdiden tşkr ederim iki haftadır baş parmağım işaret orta ve yüzük parmağım uyuşuyor neden uyuşuyor ve ne yapmam gerekiyor iyi çalışmalar.

 10. yunus günaydın dedi ki:

  merhaba, yaklaşık 2 haftadır sol el küçük parmağımda uyuşma var. nelr yapmam gerekir.
  teşekkürler.

 11. adile teker dedi ki:

  mrb benim sol elimde yüzük parmagımda uyuşma var bugün başladı ne yapmam gerekıyor yardımcı olur musunuz lutfen …

 12. özlem günaydın dedi ki:

  merhaba ben özlem ben AS hastasıyım sağ elimde uyuşmalar oluyor normal mi? tedavi için ne yapabilirim ?

 13. Ali Engin dedi ki:

  Çin'den gelen avizelerin montajlarını yapıyorum. Yaklaşık dört ay önce ellerimde ve bileklerimde ağrılar ve uyuşmalar başladı. Elllerim sürekli metale değdiği için ve Çin malı olduğu için metal zehirlenmesinden şüphelendim. Fakat 15 gün kadar bu işe ara verdiğimde, ağrılarımın ve uyuşmaların azaldığını hissettim. Ancak bu işi yapmak zorunda olduğum için ağrılara katlanmaya devam ediyorum. Allah sonumuzu hayır eylesin…

 14. gamze dedi ki:

  merhaba benim sag serce parmagim uyusuyor cok sinirlerimi bozuyor lütfen yardim edin tessekür ederim.

 15. Zahit USLU dedi ki:

  Merhaba, Yaklaşık 6-7 senedir. belimde bir ağrı vardı. İlerleyen senelerde,(bu ağrı vucudun sağ tarafı olmak kaydıyla) baş, boyun, bel, kol, serçe parmak, aşağı doğru baldır ve ayak serçe parmağı olmak üzere hepsini kapsadı. Bu zaman zarfında ilk olarak beyin cerrahisine gittim. muayene sonucunda lif yırtılması ve yatarak tedaviyi önerdi. 15 er gün 2 seyans evde yattım. muayenede hiç bir değişiklik olmadı. Kısmen daha iyidi ileriki yıllarda özel bir hastanede ortapedi uzmanına göründüm. emar ve film çektirdim. muayene etti. boyun ve belde ufak fıtıklar buldu. bunlarında düzelmesi için spor önerdi. yüzme yürüyüş vs.. bunlar dışında birşey bulamadı. Sonuç olarak ben nöbetler halinde bu yukarıda belirttiğim bölgelerde ağırları çekiyorum. Özelllikle hava sıcaklıklarının değiştiği dönemlerde oluyor. Bana sıkıntının daha başka birşey olduğu geliyor. hiç böyle sıkın çekenler varmı? lütfen yazsın. tşkler…. şimdiden…

 16. nebiye demir dedi ki:

  öncelikle geçmiş olsun hepinize. bende üç aydır geceleri dirsekten elimin uyuşmasıyla uyanıyordum çok tetik yaptırdım doktor ilaç vermedi geceleri dirseklerimi bezlerle sardım yine olmadı b12 kullandım en sonunda hastalığımın nedenini yatağımın zeminin aşağı doğru meğilli olduğunu fark ettim. yatağımın yönünü değiştirdim. şimdi çok iyiyim bu yazıyı yatak zemininize dikkat etmeniz için yazıyorum. saygılar

 17. serkan besler dedi ki:

  ya benim sol elimde 1 haftadan beri serçe ve yüzük parmağımda uyuşma var 35 yaşında sigara bağımlısıyım ara sıra alkol alıyorum son dönemde kiloda aldım aşçıyım ama sol elimi fazla zorlayarak iş yapmıyorum ya napmam gerek burda bi doktor var mı varsa cevap yazsın ağrı kesici kas gevşeltici falan kullanmaya başladım psikolojim bozuldu..

 18. ahu güldür dedi ki:

  merhabalar iki kol dirseğimde son zamanlar güç kaybı var ve kollarımı kaldıracak halım yok geceleri kollarımı duvara yaslalıp anca o şekilde uyuyabiliyorum sizce neden kaynaklı olabilir

 19. murat çiloğlu dedi ki:

  akşamları göğüs kafesimde sızlama oluyor daha çok kalp tarafında

 20. hüseyin maden dedi ki:

  herkese merhaba çok geçmişolsun
  iki elimde de uyuşma oluyor ve orta parmaklarım çok ağrıyor ne yapmalıyım

 21. sümeyye çakır dedi ki:

  merhaba benim şikayetim sol elimin avuç içinden başlayarak omza doğru ağrı girmesi.şiddetli ve ani bir şekilde geliyor ve elimin gücü azalıyor.sabah kalktığımda da ellerimi yumruk yapamamam normal mi.

 22. meryem vural dedi ki:

  merhabalar ben aşağı yukarı 3 aydan beri sol elimde yüzük parmağım ve serce parpağımda uyuşma hissediyorum elimde güc kaybıda var..nörolojiye gittim dirseğimde sinir sıkışması olduğunu söyledi bana ameliyat dedi iki tane ilac verdi bana biri ağrı kesicii bunları kullandım bir ay oldu elimin uyuşması azaldı cok az kaldı güc kaybım oda biraz düzeldi gibi ama hala varr. ne yapmam gerekiyo yardımcı olursanız sevinirimm.. hepine allahtan acil şifalar diliyorum

  • baki kayadelen dedi ki:

   ilaçların ismi neydi acaba ben kosovada kalıyorum yazında kullanayım

 23. Oguzhan EREN dedi ki:

  şikayetim böbrek nakilliyim parmaklarımda karımcalanma,uyuşukluk,his kaybı,çatal bıçak tutamama ve şiddetli bir ağrı el parmaklarından dirseğe kadar ve yanma üşüme oluyo tedavisi nedir bunun

 24. fatma kocaman dedi ki:

  ben biliyorum kimse cevap vermicek ama yinede yazmak isterim.ben doktor doktor dolaştim k.maraşta gitmedigim doktor kalmadı ama hiçbiri ellerimin neden agrıdıgını söylemediler.butun testleri yaptılar lakin hepsi temiz çıktı deyip ağrı kesici yazıp yolladılar beni.aynı zamanda miğrenimde var hem elim hem başım çok agrıyo ğeceleri uyuyamıyorum daha 17 yaşındayım.yani kısaca şunu söylemek isterim allah kimseyi doktor doktor dolaştırmasın.hepinize acil şifalar dilerim arkadaşlar.artık işimiz allaha kaldı ben doktorlardan ümidi kestim.

  • Melih BOZYURT dedi ki:

   Kardeşim,İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi ,nöroloji bölümü, profesör doktor İhsan ŞENCAN’I, internetten bulup seyret,. sorunun cevabını bul.Umarım sağlığına kavuşursun. Florasan ışığı, migrene çok dokanır.

 25. soner aydın dedi ki:

  idrar sıkışması olduğunda yaşadığım bir problamim var. sıkışmadan sonra idrarımı yaparken sağ orta parmağımda ağrılı uyuşma oluyor, idrarımı yaptığmda ise parmağımdaki ağrılı uyuşmada gidiyor. sebebi nedir veya neyin habericisidir. çok merak ediyorum.

 26. nevzat özcan dedi ki:

  yukarıda video koyan döne DUMA ya tşk.ler.benim de sağ elimle limon sıkarken, elimin üzerinde ağrı oluşuyor. diyabetim ondan oluyor.şekeri konturol altına aldım mı geciyor. yani 150 altında (en fazla)olacak.birde sıcak iyi geliyor. tek cözüm. DR.lar.en icten sevgilerimle herkese şifalar diliyorum…

 27. medine yılmaz dedi ki:

  Sağ elim 2 haftan beri uyuşma geceleri başlayan ağrılar avucumu hissetmeme gibi problemle karşı karşıyayım. 21 yaşındayım evliyim 2 çocuğum var. kas gevşetici ağrı kesici kullanıyorum ama
  faydası yok gibi.

 28. damla aras dedi ki:

  merhaba benim sağ el bileğimde 3 tane ganglionik kist var.ameliyat tarihimi aldım.18 ocak için.fakat 15 ocakta max 3 haftalık hamile olduğumu öğrendim.bu ameliyatın herhangibir riski var mıdır?

 29. SALİHA ACAR dedi ki:

  merhaba ben saliha benimde sol elimde 3 gündür uyuşma var geceleri daha fazla uyuşuyorkortuğum için doktorada gitmedim. bu uyuşmanın sebebi nedir acaba

 30. işkender şenturk dedi ki:

  herkeşe gecmiş lşun benim şorunum bir haftadır şol omzum dış tarafı arı başladı şonra şol işaret parmahımın ucunda uyuşma başladı iki gundur şurekli uyuşma var acaba şebebi omzumun arışı olabilirmii

 31. muhammet berber dedi ki:

  slm bende yukarda ki belirtiler mevcut, baş, işaret,büyük parmak ve yüzük parmağın yarısında uyuşma karıncalanma var, yukardaki belirtiler mevcut, benim anlamadığım hangi dr gidecem, nöroloji mi? ortapedi mi? yoksa başka dr mu? teşekkürler

  • Melih BOZYURT dedi ki:

   Nöroloji bölümü, rahatsızlığınıza cevap verecektir, geçmiş olsun.

 32. safiye mutluoglu dedi ki:

  merhabalar ben safiye isvecden yaziyorum burdaki doktorlara hic guvenmiyorum suara izine gidemedigim icin sizden fikir almak istedim uzun zamandir el ve ayak uyusmalarim var.sebebi nedir bilmiyorum uzun zaman once guatir icin hap kullanmisdim 6 ay tedaviden sonra bittigini soyleyip kesmislerdi onun bir etkisi olurmu simdiden tsk ederim herkese gecmis olsun…

 33. Şevval Özkan dedi ki:

  merhaba ben şevval son 1 aydır ellerimde gerçekten büyük bir sızlama uyuşma karıncalanma ve ağrı var.geceleri uykumdan kalkıyorum ve ellerimi silkeliyorum doktora gittim ama bir şeyin yok diyor fizik tedavi de ilaçlarda cevap vermiyor bana yardım edin lütfen

 34. Mücahit akkurt dedi ki:

  Selamun Aleykum ben mücahit 15 yasındayım her hafta gece uyudugumda en az haftada 4 kez vaya 3 kez olur bu yaşımda kötu bişeymi kötu bişey se doktora gitmelimiyim lutfen cvp verin Teşekurler

 35. Rabıa KARA dedi ki:

  ıkı elımde kollarımda uyusma agrı sızlamalar oluyor.gece agrılarla uyanıyorum.doktora gıttım vıtamın ıgnesı ve kas gevsetıcı ve agrı keılar ve uyusmalarsıcı verdı.bır an ıcın agrıyı kesıyor ama bır muddet sonra tekrar agrılar uyusmalar baslıyor.su doktor fızık tedavısı onerdı ayrıca 6 senedır seker hastasıyım.bır yol gostermenızı rıca edıyorum.

  • Melih BOZYURT dedi ki:

   İzmir Dokuz Eylül Ünüversitesi Nöroloji bölümü,İhsan ŞENCAN internet’ ten izleyin. Geçmiş olsun.

 36. ertuğrul dereköylü dedi ki:

  İnternet bir çözüm değil yalnış yönlendirme aracıdır. bir doktor ellemeden görmeden tanı teşhis koymamalı. sağlıcakla kalın tanınızı koysalar bile unutmayın hastalık yok hasta vardır uygulayacağınız tedavi size özel olmalı iş bu nedenle kanlı canlı iletişim kurabileceğiniz doktorları tavsiye ederim

 37. AHMET HARMANKAYA dedi ki:

  MRB.BUNDAN 2 AY ÖNCE KARPAL TUNEL SENDROMU TEŞHİSİYLE ANNEMİ SOL EL BİLEGİNDEN AMELİYAT ETTİRDİM FAKAT SOL ORTA PARMAGINDAKİ AGRISI BİRTÜRLÜ GEÇMEK BİLMİYOR DOKTORUNA GÖTÜRDÜM İGNE VERDİ KULLANDIK FAKAT BİR FAYDASINI GÖRMEDİ YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM

 38. murat mery dedi ki:

  teşekkürler, bendeki belirtiler birebir tutuyor

 39. nuray bakır dedi ki:

  mrb benim sol parmaklarımda bu son iki aydır uyuşmalar vardı ve doktora gittigimde bana parmaklarımdan emg yapıldı ayrıca bide ignelisi yapıldı ve sonuçlarımı doktoruma gösterdigimde ameliyat olmamı söyledi ilaç tedavisi yokmuş fizik tedaviye gitsem düzelmezmi ayrıca bu sinir sıkışmasından dolayıı bacaklarıma ara sıra agrı giriyoo o yüzdenmii lütfen yardımcı olurmusunuz..

 40. Şebnem Yükselen dedi ki:

  Hakikaten pek çok insan soru sormuş, sormuş , sormuş, ama hiç bir cevap yok. Gerçekten bazı insanların e.mail'ine cevap gönderiliyormu ? O da belli değil… özür dilerim ama, o zaman, gerçekten bizler aptal gibi neden soru sorup duruyoruz ki ???? Kimse cevaplamayacak ise, insanlar birbirinin sorularını okusunlar diye mi yapıldı bu site ????

 41. DÖNE DUMA dedi ki:

  Herkese geçmiş olsun. İşim gereği bilgisayar başındayım sürekli, bende aynı sorunu yaşıyorum. Ellerimde sinir sıkışması var. Daha önce DR a gittiğimde bana kas gevşetici ilaç verdi geçici çözüm ama yeniden ağrım ve elimde uyuşma karıncalanmalar başladı, Ve ayaklarımda da zaman zaman karıncalanma var, Ve bu sefer korkutmaya başladı beni, Tekrardan dr’a gideceğim. İnternette araştırma yaparken bir video buldum bilgi almak isteyenler için; http://www.youtube.com/watch?v=3GVgGharE78 D.DUMAN

 42. melcan şekerci dedi ki:

  merhabalar ben melcan ben annem için araştırıyorum kaç senedir omuzundan aşagıya kolunu oynatamıyor bile yemek bile yiyemiyor o koluyla sinir sıkışması dediler bunun tedavisi yok ancak ameliyat dediler ama riskli oldugu için yapamayız dediler gün geçtikçe daha kötü olur lütfen yardımcı olurmusunuz

  • Melih BOZYURT dedi ki:

   Dokuz Eylül Ünüversitesi, Nöröloji bölümü ,prof dr İhsan Şencan sorununuza çaredir.İnternetten seyredebilirsiniz,alanında uzmandır, saygılarımla geçmiş olsun.

 43. deniz özdemir dedi ki:

  merhaba deniz ben benim 10 gündür aralıklarla ellerimin parmak uçlarında yanma hissediyorum bu konuda aydınlatırsanız sevinirim saygılarımla

 44. melisa alp torun dedi ki:

  9 senedir sinir sıkışması vardı bileğimde.Ara ara sol elime bileklik takıp rahatlıyordum.En az 2 ay kullanınca geçiyordu.Ama bu sene Hazirandan beri sürekli ağrıyor.Haziranın sonlarına doğru dr. gittim.Sinir testi yapıldı ve herşey normal çıktı.Dr.'um ilaç ve jel iyileştirmezse ortepedi uzmanına git dedi.Tatil dönüşü Ağustos 10 Ortepedi Hastanesi'nde el cerrahi uzmanına gittim.PROF.dr. Mustafa Herdem çok iyi bir dr. olduğunu Balcalı H astanesinden öğrendim.Teşhisi karpal tünel ve De Quervain(başparmak iltihaplanması) oldu. Direkt ameliyat dedi. %100 garanti veremiyorlar.Eskisi gibi olmazmış elim.Korkum ya operasyondan sonra hala bileğimde ve parmağımda ağrı devam ederse.BU ameliyatı olup ta rahatlayan biri varsa lütfen bana mesaj atsın.

 45. cathyzj dedi ki:

  merhaba arkadaşlar,
  bileğinizde,dirseğinizde ve boynunuzda bir şey çıkmamışsa,
  genel yorgunluk ve uyuşma fibromiyalji belirtiside olabilir.

  daha geniş bilgi için link e tiklayabilirsiniz.

  http://www.fibromiyalji.info/hastalik_belirtileri-1/

  geçmiş olsun.

 46. ece aslan dedi ki:

  merhaba ben ece.16 yaşındayım.2 haftadır sol kolumda ağrı ve sol parmaklarımda hafif karıncalanmalar var.kalbimde de batma şeklinde ağrılar oluyor.bi kere gece uyandım nefes alamıyordum.çok kötü oldum.doktora gitmekten korkuyorum.anneme söylemiyorum bu yüzden.stresten olabilir mi acaba?

 47. mustafa gedik dedi ki:

  sol el serce ve yanındaki parmaklarda yaklaşık 15 gündür uyuşma var zaman zaman artıyor az miktarda azalıyor ama sürekli uyuşma var.serce parmakla bilek kemiği arasında kalan elin kaba etin de de elin yarısını kaplayaçak şekilde uyuşmalar devam etmakte.bu konuda yardımcı olabilirmisiniz ,saygılarımla..
  NOT;yaz itibarıyla klimayla soğumaya çalışıyoruz sırtlarımda da biraz tutulmalar var sebep bu olabilirmi?

 48. gkhn mert dedi ki:

  …merhaba hocam ben ögrenciyim ama yazları boya atölyesinde calısıyorm cok yogun derecede maskesiz ve korunmasız boya ve tiner. toza mağruz kalıyorm son bi kaç gundur de nefes daralmasıyla baslayan sol serce parmagı ile yüzük parmagımda meydana gelen bileğe kadar uyusma gibi karıncalanma gibi hissedilir farklılık meydana geldi. ve gözlerimde kanlanmalar, siddetli bas ağrısı,sol burundan bi kaç damla kan gelmeye basladı sebebi nedendir ilginize tskkur ederim. İYİ GÜNLER

 49. ali topu dedi ki:

  hocam benim sol serçe parmağımda karıncalasma basladı bileğime kadar geliyor bir hafta oldu ben sımdı hangı doktara gıdeyım saygılarımla

 50. GÜRSEL KILIÇ dedi ki:

  MERHABA 1 HAFTADIR SOL ELİMDE SERÇE PARMAGIMDA BİR UYUŞMA OLUYOR AĞRI YOK TEŞEKKÜR EDERİM.

 51. ali özdemir dedi ki:

  öncelikle herkese geçmiş olsun permak ucu sızlaması ne onun yanında getirdiği boyun ağrısı hafife alınmayacak kadar ciddi bir mevzu brn ilaç taeda vi gördüm faydası yok zaman geçmeden norolojiden bir rendevu alın ve BİLEĞİNİZİM EMG SİNİ ÇEKTİRİN EĞER AMALİYATLIK BİR DURUM VARSA HİÇ DÜŞÜN MEYİN 15 DAKKA GİBİ KISA BİR SÜREDE AMALİYATINIZ BİTECEK VE KISA BİR SÜREDE AĞRINIZ GEÇECEK HERKESE SAĞLIKLI AĞRISIZ GÜNLER DİLEĞİMLE

 52. zeynep yılmaz dedi ki:

  öncelikle herkeslere geçmiş olsun
  benim sorum şu
  ben neredeyse hergün arada derin nefes aldığımda ellerime ve ayaklarıma doğru yayılan bir karıncalaşma gibi bişey hissediyorum değişik bir his acaba bu nedir nedeni nedir biliyormusunuz
  teşekkürler…

 53. Ayten Çakmak dedi ki:

  ellerim ,kollarim ve ayaklarımda uyuşma var on dakkida bir elimi ve tum vucudum uyuşuyor hareket ettikten sonra geçiyor doktorada gittim hep kas gevşetici veriyor ilaçlar bittikten sonra tekrar başlıyor bana bir yol göster misiniz .. şimdiden teşekkürler
  Ayten Çakmak

 54. Kadiriye Gündoğmus dedi ki:

  Merhaba Ben Kadiriye Gündogmus sol baş barmak sol ayak baş parmak sol kalça kemiği 3ay dır agrımaktadır fizik doktoruna ve ortapetiye gidiorum fakat agrılarım aynı şiddette ağrıyor

 55. demet aslanbaş dedi ki:

  merhaba benim sol elimde önce serçe parmak ve yüzük parmağından uyuşma başlıyor daha sonra bütün elimi sarıyor bu şikayet bir aydır var ne yapmam gerekiyor

 56. tolga çelik dedi ki:

  merhaba arkadaşlar bu konuda bilgisi olan varsa yazsın lütfen sol elimin serçe ve yüzük parmağı uyuştu yaklaşık 1 hafta oldu ama hala geçmedi tşklr.

 57. ayşe çalışkan dedi ki:

  tam 6 yıldır sol elimin parmaklarında şiddetli uyuşma var.gece olduğunda şiddetli sızlama ve uyuşma ile uykumdan uyanıyorum.kullandığım hiçbir ağrı kesici ve diğer kas gevşetici ilaçlar fayda etmiyor.artık şiddetli sakinleştirici ilaçlar almaya başladım.aynı şikayetler sağ elimdede başladı ne yapmam lazım hangi doktora başvurmalıyım tşklr.

 58. medeni YARDIMCI dedi ki:

  selam arkadaşlar 2 haftadır küçük parmağımda sızı uyşukluk hissizlik var bazende yüzük parmağıdada oluyor sebebi ne olabilir hangi doktora başvurmalıyım şimdiden teşekürler.

 59. sevgi gümüş büngül dedi ki:

  merhaba ben sevgi benımde sol serce parmagımda uyuşma avucumunyarısı uyuşuk parmaklarımı duztutunca sarce parmagım ayrı hıc hıssetmıyorum hanı dış cekımınden once ıyne yapılır uyuşur aynen oyle bana yardımcı olursanız sevınırım cok sınırlerım bozuluyor nereye muracat edeyım teşekkurler

 60. ALEV AYKAN dedi ki:

  MERHABA BEN DAHA ÖNCE BİR RAHATSIZLIK GEÇİRDİM 6 YIL ÖNCE KEMİK KANSERİ TEDAVISI GORDUM BEL OMURLARIMDA 9 KIRIK VARDI ANKARA GATA DA KÖK HÜCRE NAKLİ VE YÜKSEK DOZ KEMOTERAPİ ALDIM HALA KONTROLLERE GİDİYORUM YALNIZ IKI HAFTADIR SOL ELİMDE UYŞMA OLUYO TEKRAR HASTALIGIM NÜKSEDER DİYE HER ZAMAN İÇİMDE KORKU VAR KARINCALANIYO UYUŞUYO VEDE CANSIZ PARMAKLARIM DOKTORUMU ARAMAYA CESARET EDEMİYORUM TEKRAR HASTALIĞIM NÜKSETTİMİ ACABA DİYE KORKUM VAR BANA BİRAZ BİLGİ VERİRMİSİNİZ DURUMA GÖRE ANKARA YA GİDİP DOKTORUM BAŞVURACAM

 61. hızır keskın dedi ki:

  yahu benımde sol kolumda uyuşma boyun kısmından aşağıya dogru fızık doktorunas gıttım ama bı sonuc alamadaım bı sey yok dedı ağrı gecmıyor ne yapmam lazım

 62. erdal gözükoca dedi ki:

  sağ omuz başında kistik lezyon var.özellikle gece çok ağrılarım oluyor .doktora gittim ama bi sonuç alamadım.önereceğiniz bitkisel yöntem varmı.ilginiz için teşekkür ederim

 63. merhaba ben hamileyken kollarımda aşırı ağrı ve uyuşma vardı. iki sene önce doğum yapmama rağmen kollarımda ağrı yok ama hala uyuşma var. dündenberi sol kolum dayanılmaz bir şekilde uyuşuyor ve bu beni çok rahatsız ediyor.aranızda benim gibi şikayeti olan yada tedavi olanınız varsa ne yapmam gerektiğini söyliye bilirmi.

 64. elvan kurtulmuş dedi ki:

  benim de sağ elim uyuşarak kalkıyorum sonra biraz geçiyor gibi oluyor yüzük parmağım orta ve işaret parmağımda şişme ağrı oluyor sağ koluma kadar komple ağrıyor.gün boyu sürdüğü oluyor. bugün de iğne ile orta parmağimi deldim kan akıttım biraz o zaman uyuşma geçti.ayrıca doktora da gideceğim bugün benim boyun düzleşmesi de var dediler bilmiyorum napıcam şaşırdım artık.

 65. e.turan dedi ki:

  sürekli herkes yazmış ama doğru olan beyin ve sinir doktoruna gtmek veyaa bir ortopedi doktoruna görünmek bendede fıtık diğer adıyla karpal tünel sendorumu başlangıcı var denldi ama kesn tanı konulması içn bu iki doktra görncem amelyat olnrsa çözm veryrmş ama sinrler sedelenmşseee düzelmeye blyrmştaaa arkdşlrrr benceee szdeee hemen doktoraaa gidin kulaktan dolma bilgilerr çözm değl ii günler.

 66. ahmet tunçtürk dedi ki:

  mrb arkadaşlar benımde sag serce parmak ucunda uguşma başlamıştı sonra bu uguşmalar bıleklerime agrı olarak yansıdı ne kullandımsa ne ılac aldımsa ıleşmedı sonra bı eczanecı arkadasıma anlattım bana magnezyum tavsıye ettı aynı zamanda b12 vıtamınle beraber kullandım agrılarım kesıldı allah razı olsun gece uykusu uyuyamaz olmuştum ama zamanzaman ufakta olsa uguşmalar gerı gelıyo ama alıstım takmıyorum bu uguşmaların sebebı tamamen sinirsel kafayı takmıcaksın ben babam mıde kanserı oldunda ugusmalar basladı babam öldükten sonra agrıya dönmuştü dedımya kafayı takmayım herkese gecmış olsun hee bu arada b12 kullanırken sacım cıktını fark ettım sac dökülmesıne de iyi geliyo şayet ben sac özürlü olmayolunda ılerlerken sacım cıkması benı cooookkk sevındırdı şimdiden tesekkur ederım

 67. mebrure acun dedi ki:

  merhaba benim sol elimde gece elim bileğime kadar uyuşuyor.elimi hissetmiyorum o yüzden uyanıyorum.el işi örerkende parmak uçlarım uyuşuyor iki eliminde.ben guatr hastasıyım.onunla ne gibi ilgisi var.dr.gitmedim bana yardımcı olursanız sevinirim.tşk.ederim.

 68. seda çatalağıl dedi ki:

  meraba ben 23 yaşındayım bir bayanım 1senedir ellerimde uyuşma var çok doktora gittim ilk baslarda sinir sıkışması dediler 2kere emg çektirdim bir şey çıkmadı sonra kansızsın dediler kan iğneleri yedim romatizma dediler testlerde bişey çıkmadı sonra 15 gün fizik tedavi gordum uyuşma geçmedi önceden sadece sağ ellımdeydi şimdi sol ellımede geçdı ıkı ellımde çok uyuşuyo ve çok üşüyo ısınmıyo yazı yazdığım zaman sağ kolumda agrı oluyor bugün tekrardan kontrole gittim doktor bana uyuşmanın gecici olmıyacagını söyledı bana yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden çok teşekkür ederim

 69. MELİH ZEREN dedi ki:

  selam adım melih.benim sol kolumda ağrılar oluşuyro zamanla ellerimde uyuşma oluyor.bu kalbimede ağrı yapıyor araasıra.çiftçilşikle uğraşıyorum yani kendimizi yeterince kollayamıyoruz.kulunçlarımızda var.benim korkum babamın kalp ameliyatu olması.hırsi olbailirmi.yaşım 26 doktora gitmekten korkuyoruym

 70. fatih aslan dedi ki:

  merhaba ben 30 yasında bir erkeğim ve uzun süredir uyku halindeyken parmaklarımda uyuşma oluyor.daha önceden bunun için hastaneye gittim ve emg ye girdim orda bir şey olmadığı sölendi ve daha sonra başka bir şehirde yine hastaneye gittim ve benim boynumda kireçlenme olduğunu söledi ve ilaç verdi.ama şu an hala devam ediyor ve ben çok rahatsız oluyorum.uyku düzenim ve piskolojim bozuldu.ne olurdunuz yardımcı olun bana ne yapmalıym.uyku uyuyamıyorum rahatca. gece yine bu olay tekrarlıcak diye korkarak yatıyorum ve gecenin bir yarısı uyanıyorumm.bana acil yardımcı olursanız çok ama çok mutlu olucam. saygılar

  • Melih BOZYURT dedi ki:

   İZMİR DOKUZ EYLÜL ÜNÜVERSİTESİ,Nöroloji prof dk İhsan ŞENCAN,sorununuza çare olacaktır,internetten bakabilirsiniz,geçmiş olsun.

 71. ATİLLA ÖRS dedi ki:

  SAYIN DOKTORUM ; YAKLAŞIK BEŞ GÜN ÖNCE ARKADAŞLARIMLA MASA TENİSİ OYNADIM BU ARADA YAŞIM 38 BOYUM 163CM KİLOM 110 . KİLOLU BİR İNSANIM. VE O GÜNDEN BERİDİR. ÖZELLİKLE SOL ELİMİN İKİ PARMAĞI YÜZÜK VE SERÇE PARMAĞIM SÜREKLİ UYUŞUK. BU ARADA SOLAK BİR İNSANIM . ACABA ZORLAMADAN KAYNAKLANAN BİR OLAY MIDIR BİLMİYORUM , ÜÇ GÜNDÜR KREMLE OVUŞTURUYORUM. FAKAT GEÇMEDİ . NE YAPMAMI TAVSİYE EDERSİNİZ . İLGİNİZE TEŞEKKÜR EDERİM.

 72. BETÜL ŞENYÜZ dedi ki:

  merhaba , 30 yaşında bir bayanım.Benim şikayetim
  üç gün önce başladı .Ellerimde ve ayaklarımda iğne batması ,elektirik tutması gibi bir şey oluyor,şiddeti çok .Hiç bir kliniğe yada uzmana başvurmadım .Nasıl bir yol gösterirsiniz .Önerinizi bekliyorum.Şimdiden teşekkürediyorum.

 73. ALAADDİN PEHLİVAN dedi ki:

  merhaba benim her iki elimde uyuşma var ama genellikle sağ elde daha çok yaklaşık üç aydır bu gece ve gündüz olmak üzere devam ediyor ayrıca benim kaslarımda ağrı var doktorlar bir türlü teşhis koyadı kas erimesi diyen oldu kas ağrısı diyen oldu mesleki hastalık diyen oldu ama sonuçta netice alamadım aynı rahatsızlık kardeşimde var ve yiğenimde de var yiğenim birçok yerde tahliller ve parça alma yoluyla tahliler yapıldı ondanda sonuç çıkmadı bir türlü nedeni anlaşılamadı bu sorunları nasıl aşabiliriz ve ayrıca karıncalanma için hangi branş doktoru önerirsiniz selamlar

 74. aysegül özoğul dedi ki:

  hocam iyi günler annemin sol kolu çok ağrıyor uyuyamıyor uyuşma var elinden herşey düşüyor neden hocam yardımcı olursanız sevinirim

 75. emir haydar dedi ki:

  Mrb arkadaşlr sizdn ricam bnm sol elimde iki parmagm uyuşuyor sebeb ne dr ltfn bana yazarsanz sevinirm doktorada gitmedm ama korku yarattı içim dee şimdidn tşkrlr..!!!..

 76. ibrahim öztürk dedi ki:

  meraba arkadaşlar bende mobilya imalatıyla uğraşıyorum benimde sağ elimde işaret parmağım soğuyor diğerleride karımcalanma kışınma şişlik hissi var 4aydır biçok yere gittim bugün siyami hersek kalp damar cerrahı damarlarda daralma olduğunu söyledi bir hap verdi.daha fazla bilgi sahibi olan arkadaşlar paylaşsın teşekkürler

 77. akbilek durmuş dedi ki:

  benim ellerim dört beş yıldır uyuşuyordu fakat son zamanlarda ağrı ve uykusuzluk vardı üç doktora gittim üçüde sinir sıkışması dediler ameliyat dediler bende ameliyat olmaktan korkuyorum ilaçla tedavisi varmı?

 78. arzu kalinci dedi ki:

  ben almanyadan arzu benim ellerimde yaklasik 8yildir ugusma var ve bu boynumu ve omuzlarimida etkiliyo gecleri eldiven takarak uyuyorum doktorum amiliyat olmami tavsiye ediyo cekiniyorumm ya düzelmesse eskisi gibi olmassa mesleyim kasablik isime devam edemessem diyede cekiniyorum acaba siz ne tavsiye edersiniz

 79. Serhan Balkanal dedi ki:

  Carpal Tunnel Sendromunun cerrahi müdahale olmadan tedavisi artık mevcut. Bu konuda bilgi almak isteyenler sbalkanal@gmail.com adresine mail atabilir ya da 0541 319 41 23-0505 319 41 24 numaralı telefonlardan arayabilirler. Sağlıklı günler dilerim.

 80. Beyza İYİLİK dedi ki:

  arkadaşLar benmde orta parmaqım çoK uquşuyor.. hatta qece bunun etkisiyLe kaLkyorum.. Birde parmaqım da yamukLuk oLuştu.. Bazen saatlerce eLim uquşuk qeziyorum .. benm sorunum nedr yaRdımcı oLurmusunuz Rica ediorum..

 81. aysun şahin dedi ki:

  adım aysun yaklaşık 10 ay önce zehirli guatırdaan ameliyat oldum ama kontrollerime hiç gidemedim ellerim acayip uyuşuyor özellikle sag serçe parmagım gece daha çok oluyor kalsiyumuma baktırdım normel dendi yanlız ben evlere temizlige gidiyorum sag kolumu çok kullanıyorum ve yoruluyorum sebebi ne olabilir anneminde yaklaşık 4 yıl önce beyninden timör alınsı sonuçları temiz çıktı ama ben çok korkuyorum sorularımı tek tek yanıtlayabilirseniz çok ama çok sevinirim aysun şahin ankara

 82. haydar temel dedi ki:

  benim solelim parmak uclarından itibaren uyuşukluk koluma dirsege kadar geliyo bazen hareket etdirmede bile zorlanıyom dokdora korkuyom

 83. ayşegül güney dedi ki:

  Annemin önceden elleri uyuşuyodu oo geçti ama şimdi iki koluda çok ağrıyor bu nedenden dolayı kollarını yukarı doğru kaldırımıyo ve elleriyle herhangi bişeyi tutamıyo..
  böyle olmasının sebebi nedir acaba?lütfen sorumu yanıtlarsanınz çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim….

 84. yeliz terzi dedi ki:

  benimde sağ elimde parmaklarımda uyuşma ve agrı var gece uykumdan uyanıyorum bu agrılar sonunda
  doktora gittim bir şey yok dedi kan eksikliğindende olabilir dediler agrı kesici kas gevşetici
  kullandım ama hiçbir faydası yok uyuşukluk ve agrı daha artarak devam ediyor en son çare ameliyat heralde sinir sıkışmasıdaolabilir dediler …….

 85. ali özdemir dedi ki:

  evet arkadaşlar benimde sağ bilek ve dört parmağımda mevcut bu bazende sol elimdede 3 parmağımda gece uyandırıyo ben bursa bahar hastanesi nöroloji bölümüne gittin benim olayım yeni olduğundan ilaç verdiler kas ve ağrı geçici kullanıyorum

  ve bileğimi hareket ettirmemem yorulmamam gerektiğini aksi taktirde ilerliyebileceğini ve amaliyatla tedavi ve 10 ğün sonra eski haline gelebileceğimi söyediler ama ben hem ilaçlarımı ve bankay kas kremi kullanıyorum ve bileğimi rahatlatıyo bir sürede olsa sızı ve ağrı kalmıyo ve rahatlıyorum

 86. Şirin Baran dedi ki:

  benim işaret ,orta ve yüzük parmağımda uyuşma ,el bileğinden omza kadar ağrı gece uykumdan uyandırıyor kemiklerimde sızlama var uyandığım zaman yaklaşık ağrım 1saat sürüyor. sağ elimde genelde sağ elimi fazla kullandığım zaman oluyor bu ağrılar .ama bu ağrılar sadece sabah kalktığımda oluşuyor genellikle bunlar neyin belirtisidir?

 87. candan bolat dedi ki:

  soğuk havada üşüdüğüm zaman baş parmağım ve işaret parmağımda
  karıncalanma oluşuyor sıcakta durduğum zaman 10 dk içinde geçiyor
  sadece soğuk olduğunda oluyor nedenini söylerseniz sevinirim…

 88. sevim keleş dedi ki:

  benim ellerimde asrı bir uguşma var özellikle gece baslıyor ortabedi takıyorum artık onunda bir etkişi yok uykudan uyandırıyor asırı bir sızlama var soguk su yu hiç sevmiyor ne yapmam gerekli yarcımcı olursanız bu konuda cok sevinirim tskr ler

 89. ESRA CAN dedi ki:

  MERABALR;
  Benim iki yıldır sağ elimin dirsekten aşağıya doğru sızı ve uyuşukluk var. Özelliklede yüzük parmağım ve orta parmağımda var. Geçen yıl damar cerrahisine gittim ultrason çekildi bir şey yok dendi. Ama dönem dönem seyreden bu rahatsızlığım şimdi daha çok arttı. Nereye başvurmalıyım ve ne yapmalıyım bana yardımcı olurmusunuz.
  teşekür ederim.

 90. emine kertis dedi ki:

  benimde ellerimde ve kollarimda uyusma var doktora gittim doktor bana boyun fitigi olabilir dedi agrilar sirtima da vuruyo bir aksam acile gittim ve bana genel cehrahi doktoruna gitmemi soylediler birsuru tahlil yapildi ama ne oldugu anlasilmadi ve agrilarim uyusmalarim her gun biraz daha cogaliyor sizce ne yapmam gerekir simdiden tsk ederim

 91. Emre Saygın dedi ki:

  Benim sorunum uyuşmaktan ziyade, kalem tutamıyorum. Yumruk sıkamıyorum. Ellerimi sıkamıyyorum. Sanki içinde can yok gibi oluyor. Yazı yazamıyorum. Bir de öğrenciyim ben. Kalem tutarken ellerimdeki can kesiliyor gibi oluyor.Bir süre sonra kalemi bırakmak zorunda kalıyorum. Sıkı tutamıyorum hiçbir şeyi. Annem dirseğini yere koyarsan kılcal damarlara kan geçişi zorlaşır. Bu yüzden ellere kan geç gelir. Bu durumda ellerinde cansızlık olur diyor. Siz ne düşünüyorsunuz? Lütfen yardımcı olun. Ben öğrenciyim, kalemi tutamazsam başarı sağlayamam. Beni bilgilendirirseniz çok mutlu olurum. MSN : ''kosova.fb_1985@hotmail.com '' Cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum.. Şimdiden teşekkürler..

 92. MURAT ÇOKGEZEN dedi ki:

  Merhaba ,
  Ben dün akşam karla karışık yağmur altında 1 saat kadar top oynadım. Ellerimiz çok üşüdü fakat sağ elimde baş parmak ve yakın bölge çevresinde uyuşma karıncalanma oluştu ve yaklaşık 14 saatir devam etmekte. Tehlikeli bir sebebi olabilirmi yoksa geçicimidir.

 93. seher çetinkaya dedi ki:

  sol elimde yüzük parmak ve yanındaki en küçük parmak uyuşuk hissetmiyorum aniden oldu ve ne bölümüne gidecemi bilmiyorum ayrıca sol göğsümde ağrı yapıyo neden ileri geliyor acaba kötü bir hastalığın habercisi olabilirmi korkuyorum yardımcı olursanız sevinirim

 94. ismail duran dedi ki:

  arkadaşlar,herkes uyurken kollarının yanlış duruşu nedeni ile kolda ve parmak uçlarında uyuşma hissedebilir..ancak bu durum uyanınca 1-2 saat içinde sinirlerin serbest kalması ile azalır ve tamamen geçer.üstelik bu her zaman olmaz.ancak kollarınızda sık sık ağrı , el parmak uçlarınızda uyuşma,karıncalanma oluyorsa ve gün boyu sürüyorsa hiç panik yapmadan bir kardiyolog'a görünmenizi ve gerekli testlerinizi yaptırmanızı öneririm.sağlıcakla…

 95. Ayhan ARACİ dedi ki:

  Ben 49 yaşında Bankadan emekliyim Sağ dirseğimden parmak uçlarıma doğru uyuşmalar oluyor.Bu durum sık olmasada uzun sürmeden kolumu birkaç kez hareket ettiriyorum sonradan kayboluyor.Son zamanlardan parmak uçlarımda sanki uyuşukluk daha fazla hissetmeye başladım sebebi nedir tedavisi konusunda bilgilendirirseniz sevinirim.Şimdiden Teşekkür ederim.

 96. halil avcı dedi ki:

  herkse slm geçmiş olsun diyorum bendede 10 gündür sg el serçe parmagımda ve sag el yüzük parmagımda agrı ve uyuşma ve kütleme eklemlerde kasılma var çok acı veriyo özellikle sabahları daha çok hissediyorum .ayrıca şeker hastasıyım .ünsülini bırakalı 6 ay oldu bir emlak ofisinde çalışıyorum 4 aydır masa başındayım zaman zaman bütün bu anlatılanları dikkate alınca insan bunun ne anlama geldigini kestirebiliyor .

 97. hasan dedi ki:

  ellerimde uyuşma oluyor küçük serçe parmağım ve yüzük parmağım uyuşuyor bu nasıl geçicek nasıl olucak bu

 98. Serhan Balkanal dedi ki:

  Sayın Furkan Eken,
  Kısa yazınız üzerine yorum yapmak zor ama Carpal Tunnel olma olasılığı var. Bunun tanısı için bir nöroloji doktoruna başvurmanız gerekli. Eğer tanı bu yönde çıkarsa daha önceki yorumlarımda tedavi ile ilgili bilgi vermiştim. Sağlıklı günler dilerim.

 99. huseyin omma dedi ki:

  slm ben aslinda hastalimi nasil anlatacam onu bile bilmiyorum ama denicem benim sag ve sol elimde dirsekten assasinda uyusma vardi ozamanlar gecer diye ilgilenmedim ama simdi geceleri sanciyla yada uykumdan ciglik atarak uyanmaya basladim kas gevsetici kullandim ise yaramadi bugun muyane olmak icin gittim ama malum ben ingilteredeyim sadece kayit icin 2 ay sonrasina gun verdiler ellrimde ki uyusma neredeyse hic gitmez oldu artik uyumaktan korkar oldum elimde uzun sureli bir sey tutamiyorum otobuste giderken bile ayakta dururken bir yeri tuttumda birakmak zorunda kaliyorum suan yazarken bile parmaklarimin ucu uyusuyo benim ricam sadece randevu gunum gelene kadar bana her hangi bir ilac yada baska birsey tavsiyeniz olabilir mi unutmadan 2004 de emar cektirdim damarin bosalmasi gerektigi soylendi ama sonra doktorum tatile gitti turkiyedeyken ondan sonra bende umursamadim ama artik oyle bir seceneyim kalmadi yardimci olursaniz sevinirim simdiden tesekkurler kolay gelsin

 100. furkan eren dedi ki:

  sol elimde sürekli uyusukluk var gece sürekli uyusukluk nedeniyle uyanıyorum ve buda beni rahatsız ediyo gündüzleride bu uyusukluk dewam edio kötü bisey olabilirmi

 101. Serhan Balkanal dedi ki:

  Yüzük parmağı ve serçe parmağı uyuşan arkadaşlar; bu da bir çeşit carpal tunnel sayılır. Carpal Tunnel'de el bileğinde median sinir sıkışır. Sizin durumunuzda sıkışma dirsek seviyesindedir ve ulnar sinir sıkışır. Sıkışma olayını biraz açarsak. Sinir çeşitli sebeplerden dolayı şişer ve geçtiği tünel benzei yapı içinde sıkışır. Yani sinire bir baskı olur. Bu da uyuşma, karıncalanma ve ağrı gibi belirtileri meydana getirir. Tedavi olarak cerrahlar sinirin geçerken sıkıştığı yapıyı keserek siniri rahatlatma yöntemini uygularlar. Ancak sonuçta normal dokuya müdahale edilmiş olur. PhyBack Nesyal Therapy'de ise vücuda verilen zararsız elektrik akımları ile vücudun savunma mekanizmaları harekete geçirilir ve sinirdeki şişme çözülür. Bu şekilde altta yatan sebebe bağlı olarak değişmekle birlikte uzun süreli veya kalıcı iyileşme sağlanır. Doğal yapı korunmuştur ve herhangi bir yan etki olmaz. Detaylı bilgi için mail atabilir (sbalkanal@gmail.com) ya da telefon ile arayabilirsiniz (0505 3194124- 0541 319 4123). Sağlıklı günler dilerim. Saygılarımla.

 102. ayşe yılmaz dedi ki:

  bir süredir iki elimde de sürekli bir halsizlik, sızı, uyuşma ve karıncalanma var. sabah uyandığımda ellerim şiş ve gergin oluyor. ayrıca her iki elim de çok soğuk.bazı geceler ellerim aşırı derece uyuşmuş hissetmez halde uyanıyorum. yardımcı olursanız sevinirim.teşekkürler

 103. zehra çiçek dedi ki:

  nasıl site bu ya birtek sorunun cevabı bile yok

 104. esma demirkesenler dedi ki:

  merhaba benimde sol elimin orta .yüzük.serçe parmaklarım uyuşuyor sinirlenince daha artıyor nedeni nedir acaba cevap verirseniz sevinirim teşekkürler .

 105. Fatma dedi ki:

  meraba ben 23 yaşındayım gecen gece elimde ve ayağımda hem başımda bir uyuşma oldu ve uyku uyuyamadım ve kusunca rahatladım geçti internetten baktığim bir iki nedenlerde bana uyan sinirlilik, mide bulantısı ve kusma, kafa dersinde hassasiyet, boyun ve omuz ağrısı ve tutukluğu, elller ve ayklarda sızı, uyuşma, vücudun bazı bölgelerinde uyuşma, ağız kuruluğu, sık idrara çıkma, iştahsızlık gerçi bu çok görülmez ama, düşüncede yavaşlama ve dikkatin azalması konuşmada takılma bazen olur pek değil, durgunluk, donukluk, bazende aşırı aktivitede artış, kalp atışlarının hızlanması, yüksekten baş dönmesi, titreyen herhangi bir ışık, devamlı gürültü, yüksek ses, hava sıcaklığındaki değişiklik, uyku eksikliği ya fazla uyuma yada az uyuma, stres, düş kırıklııkları, başta yanma bazen olur, başın sıkılaştırılması gibi belirtiler bende görülüyor ne yapmalıyım

 106. ayşenur deniz dedi ki:

  merhaba 24 yaşında bir bayanım
  benim 1 haftayı aşkın bir süredir ayaklarım ve bacaklarımda yani tüm bel altımda bir uyuşma ve karıncalanma söz konusu acaba nedeni nedir bel fıtığı olmuşsa diye çok korkuyorum cevaplandırırsanız sevinirim şimdiden teşekkürler

 107. emre saygı dedi ki:

  iyi günler benim sol serçe parmakta uyuşma oluyor neden

 108. AYLA dedi ki:

  MERHABA BENİM ELİDE SÜREKLİ KARINCALANMA OLUYO BEN KALP HASTASIYIM VE AYRI YETEN İÇ ORGANLARIMDA İLTAHAP OLUŞMUŞ SİZCE BU İKİ HASTALIKTA OLABİLİRMİ BİDE BENDE KANSIZLIKTA VAR ACABA HANGİSİNDEN DOLAYI OLUYO BANA Bİ ÇÜZÜM YOLU GÖSTERİN NE OLUR BAZEN ÖYLE SIZLIYOKİ AGLAYASIM GELİYO ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

 109. volkan türkkolu dedi ki:

  herkeze geçmiş olsun arkadaşlar. bende rahatsızlığım hakkında genel ama detaylı bir bilgi vermek istiyorum. Evvala geçmiş yıllar içersinde hem sol hem sağ kolum uykudan kalktığımda sanki vücudumdan bir parça değilmiş gibi uyuşuktu yani felç olduğumu düşündüm. His 0 dı. Açıkçası çok panikledim. Isıra ısıra kollarımdaki hissi geri getirdim ama doktorada gitmedim herhalde üzerine yattım uyuştu dedim. Uzun süre bir problem yaşamadım. Bu sene başında sol omzum kürek kemiği bölgesinde aşırı rahatsızlık hissettirdi. Tarifi zor ne tam ağrı nede tam batma sanki normal duruş pozisyonunun verdiği rahatsızlık ve kireçlenme ağrısı gibiydi. Uzun süre çektim ama önemsemedim ve doktarada gitmedim genel olarak şöför hastalığı dediler( Ama mesleğim şöförlük değil). Arabayla giderken pencereden bu omza sürekli bir rüzgar vurur buda zamanla sol kolda böyle bir soruna sebeb olur dediler. Dikkat edip pencereyi fazla açmamaya özen gösterdim sonra düzeldi ama son 2 ayda sol elimin serçe ve yüzzük parmağı ve yumuşak el dokusunda uyuşmalar baş gösterdi geçmiyor bununda sigara ile ilgili olduğu söyleniyor ve şu an için geçmedi buna kaslarda istemsiz salmalar ve omuz ağrılarıda eklendi benim rahatsızlığımı geçiren veya bilgi sahibi olan bi arkadaş varsa yazabilirse sevinirm işim çok yoğun izin alıp doktara bile gidemiyorum ama başıma büyük bi iş açmasından da çekiniyorum.En azından doktor doktor dolaşmayıp direk muhatabına giderim doktorlar duymasın ama denme tahtasıda olmak istemiyorum 🙂 Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim. Tekrar herkeze geçmiş olsun acil şifa dileklerimle.

 110. gönül ağaç dedi ki:

  slm benimde sağ kolum uyuşuyo soldada var ama çok az , ben bir kaza geçirdim omuzum kırık var onun iyileşme sürecinde doktor bana bazı hareketler verdi .yapıyorum ama sağ yani kırık olan taraf uyuşur lütfen bana yardımcı olun ,,, teşekür ederim

 111. gülşah k dedi ki:

  selam benim sol elim uyuşuo özellikle küçük parmağımn uyuşkluğu hiç geçmiyo bu bi hastalık habercsiimi yoksa normal bişe mi lütfen yardımcı olun..

 112. Ali Topuz dedi ki:

  Selam arkadaşlar.Bendede 6 ay önce ayak ağrısıyla başladı bacağa doğru ağrı geldi sağ baldır üzerine oturamadım yatamadım yaklaşık iki ay sağ ayak altında şiş hissediyorum muhtemel belde basılar var bacak ağrısı devam ederken sonradanda sağ elimin serçe ve yüzük parmağında uyuşma başladı yazı yazmamı bile etkiledi daha sonra sol bacakta da sinyal vermeye başladı şimdide sol elimin serce ve yüzük parmağında uyuşma başladı.boyun fıtığı var.Şunu merak ediyorum birisi rahatsızlığımı sorduğunda olan şeyleri anlattığımda pek çoğunda psikolojik değerlendirmeler oldu.kendimizi çok dinlediğimizi söylediler kafayı çok takıyormuşuz bu sıkıntılar herkeste varmış gibi laflar.sizlerede bu tür sözler söylendimi .ağırıyor uyuyamıyorum yatamıyorum ağrı hiç kesilmiyor diyorsun diyorlarki kafayı takma.Ben diyorumki Allah kimseye amansız ,çaresiz dert vermesin .Dertlinin derdini ancak çeken bilir.Allah herkese iyilik versin.EMG nin yaptırılmasında bir sakınca varmı ışın vb.gibi

 113. ayca dedi ki:

  merhaba ben 5 aydır sol elim küçük işaret ve orta parmaklarım sürekli uyusuyor ve karıncalanıyor arada agrım oluyor ne yapmam lazım lütfen bilgilendirin

 114. melike kılınç dedi ki:

  merhaba.
  bunda 1,5 yıl önce sol bileğimde bi şişlik oluştu doktora gittik kist ( gangleon)dedi. ameliyat olacaksınız dedi ama sinirlerin üstünde olduğu için riskli dedi. ve 1 haftadırda sağ elim sürekli uyuşuyo bunun nedeni ne olabilir lütfen yardımcı olun..

 115. Okan Tekin dedi ki:

  Merhaba.
  Yaklaşık on gündür sol kolumda dirsekten başlayan ele kadar ilerleyen işaret, orta parmağı ve avuvumu etkileyen uyuşma ve karıncalanma var.Ağrı çok fazla yok. BU yaklaşık 5 dakika devam ediyor ve sonra geçiyor ama gün içersinde çok tekrarlandığı için çok rahatsız edici.Bu konuda yardımcı olacaklara şimdiden teşekkür ederim.

 116. Neslihan dedi ki:

  Merhaba.Benimde sğ bileğimde ve el parmaklarımda uyuşma ve ağrı mevcuttur.Fizik tedaviye gittim. El masajı bol bol yapmamı önerdi. Fast jel ağrı kremi verdi.Masaj yaparak sürüyorum.Ayrıca el ve ayaklarım özellikle sabahları çok şişiyor.Bunların tedavisi ve nedenleri nelerdir?

 117. esen güney dedi ki:

  slm
  ben 23 yaşındayım kollarımdakı ve elımdekı damarlar şiş halde nedei ve tedavisini öğrenebilirmiyim

 118. Bilal Sayim dedi ki:

  merhaba iyi gunler 1 hafta once agir olan alisveris torbalarini uzun mesafe tasimak zorunda kaldim ondan sonra sag elimin orta parmaginda uyusma basladi ve gecmedi. Seker hastaligim var. Amerikadayim su anda. burdaki hastaneler cok pahali ogrenci oldugum icin gitmek istemiyorum. yapabilecegim bisey varmi? ne yapmam gerekli? cevap yazarsaniz cok memnun olurum. Lutfen bir yol gosterin

 119. Serhan Balkanal dedi ki:

  Hep söylerim, sadece bir iki bulgu yazarak çözüme ulaşmak genelde pek gerçekçi olmaz. Sizin durumunuzda da bu geçerli. Siz de öncelikle bir nöroloji uzmanına görünmelisiniz. Tanıyı aldıktan sonra tekrar tartışabiliriz. Sağlıklı günler dilerim.

 120. halil erbaş dedi ki:

  merhaba benım sol el serçe parmağımda uyuşma oluyor 2 aydır aynı şekılde devam edıyor ben pazarlamacıyım devamlı her gun arac ve bılgısayar kullanıyorum işimle ilgili olabılırmı bu durumdan kurtulmam için ne yapmam gerek.benı bılgılendirirseniz sevinirim selamlar tşk ler.

 121. gözde yılmaz dedi ki:

  annemin şeker hastalığı varmı diye bilmiyoruz ama dediğiniz gibi nörolojiye gideceğiz ama annemin ailesinde şeker hastalığı olan yokmuş ilginiz için teşekkürler

 122. Serhan Balkanal dedi ki:

  Yapacağınız en iyi şey bir nöroloji doktoruna annenizi muayene ettirmektir. Anneniz de şeker hastalığı var mı?

 123. gözde yılmaz dedi ki:

  iyi günler annemin akşamları sol kolu uyuşuyordu sonra sol kolundaki dirseğinde ağrı başladı bu her zaman sürüyor
  şimdi uyuşma yok ama ağrı sürüyor ağrı yla beraber ayakları yanıyor ayrıca çok iş yapıor ondan olabilir mi
  bunun sebebleri nedir

 124. Serhan Balkanal dedi ki:

  Şeker hastalığı elbette iyi birşey değil. Ama şeker düzeyinizi kontrol altında tutarak uzun yıllar büyük problemler yaşamadan yaşayabilirsiniz. Önlemek ise maalesef şu anki bilgiler ile mümkün değil. Şeker ile kolda uyuşma arasındaki bağ özellikle kontrolsüz şeker durumlarında oluşan sinir harabiyetleri yani diyabetik nöropatiler. Kol ve bacaklarda oluşabilen uyuşma ve bazen eşlik eden ağrı ile karaktersize bir tablodur. İleri vakalarda his kaybı oluşabilir. Özellikle ayakta oluşan nöropatiler kötü ayak bakımı ile birleşince iyileşmeyen yaralara hatta uzuv kesilmelerine neden olabilir. Nöropati tedavisinde ilk şart şekeri kontrol altına almaktır. Bunun yanında sınırlı fayda da sağlasa ilaç tedavileri ve bir çeşit elektroterapi yönetmi olan PhyBack Nesyal terapi denenebilir. PhyBack Nesyal ile hastalarda çok olumlu sonuçlar alınmaktadır. Bu konuda bilgi almak isteyenler sbalkanal@gmail.com adresine mail atabilir ya da 0541 319 41 23 numaralı telefondan arayabilirler. Sağlıklı günler dilerim.

 125. gözde aksu dedi ki:

  sol kol uyuşmasıyla şeker hastalığı arasında ilişki var diyorlar peki şeker hastalığı kötü bişey mi önlenebilir mi

 126. Serhan Balkanal dedi ki:

  Carpal Tunnel Sendromunun cerrahi müdahale olmadan tedavisi artık mevcut. Bu konuda bilgi almak isteyenler sbalkanal@gmail.com adresine mail atabilir ya da 0541 319 41 23 numaralı telefondan arayabilirler. Sağlıklı günler dilerim.

 127. leyla erdemir dedi ki:

  merhaba
  öncelikle herkese geçmiş olsun acil şifalar diliyorum.
  tam dört gündür sağ elimde ki uyuşma ve karıncalanmayla mücadele ediyorum . ilk olarak sağ dirsekten elime kadar uyuşma sağ omuzumdan parmaklara kadar arttı ilk günü uyuştuğunda dr gittim işte sağ kolun ateşlendiğini ve damar şişkinliğini görünce bunun selülit dağılması olabileceğini söyledi gerekli tetkiklerin yapılması içinde mutlaka üniversite hastanesine gitmemi söyledi ee randevu aldım 2 hafta sonrasına bu rahatsızlık içinde noroloji ve fizik tedavi bölümüne randevu verdiler.

 128. gönül yeşildağ dedi ki:

  benimde sağ elimde yaklaşık 15 gündür ağrı var bileğime kadar 2gündür ise tamamiyle kullanamaz oldum elimi.hastanade hangi bölüme gitmem gerek

 129. kaya adnan turna dedi ki:

  meraba benım sol el baş parmağımda uyuşma ve karıncalanma oluyor 3 aydır aynı şekılde devam edıyor ben tır sürücüsüyüm işimle ilgili olabılırmı bu durumdan kurtulmam için ne yapmam gerek.benı bılgılendirirseniz sevinirim selamlar tşk ler.

 130. funda alkaş dedi ki:

  mrb sitenizden çok memnunum benim elimde sinir sıkışması vardı biraz sitenizden okudum ve doktora gittim doktor burada olanların aynısını söyledi hemen tedaviye başladım şimdi çok memnunum elimde sıkışma yok çok rahatım bu site çok güzel tşler

 131. tuncer yüksel dedi ki:

  yaklaşık 2 haftadır işaret ve orta parmağımda uyuşma ve karıncalanma var ağrı yok sırtüstü yattığımda omuz bölgesinde ağrı şiddetli olmasada rahatsız edecek kadar var.henüz doktora gitmedim boyun fıtığı olabilirmi yoksa kireçlenmemi yoksa sinir sıkışmasımı acaba yardımcı olunursa sevinirim.

 132. hatice çakır dedi ki:

  iyi günler ben daha önce bu siteye yorum eklemiştim ama bana cevabı gelmedi lütfen kısa süre içerisinde bana bu cevabı gönderin

 133. tevfik altıntaş dedi ki:

  sol elimin serçe parmagında 3 gün önce kendi kendine ögle saatlerinde başlayan karıncalanma halen devam etmektedir 2006 yılı eylül ayında sol kolumun pazılarında uyuşukluk şikayeti ile emg cekindim sol kolun mafsal kısmında sinir şıkışması olduğunu söylediler ameliyat olmadım kendi kendine geçti ama bu seferki farklı serçe parmakta gün boyu süren karıncalanma var 2008 yılında mr cekindik boyun filmi cekindim hepsi iyiydi bunun nedeni ne olabilir şunuda söyleyim spora başladım yaklaşık bir ay önce agırlık kaldırıyorum ondan sonra başladı ne önerirsiniz

 134. ali ilpeşin dedi ki:

  sol elimde serçe parmağım da devamlı uyuşma sol parmaklarımda güç kaybı var ne yapmam lazım önerilerinizi bekliyorum teşekkürler

 135. sabriye hatıl dedi ki:

  herkese geçmiş olsun tavsiyem bilgisayar başında mümkün oldukça az durun insanı maf ediyo ayni şikayetler bendede var ilaçları kullanın inşallah geçer

 136. Furkan Mermi dedi ki:

  başka doktora git

 137. esen kara dedi ki:

  mrh benim de sol elimde yüzük parmağımda arada bir sadece uyuşma oluyor ve 2-3 dakika sürüyor neden olabilir.

 138. tülay uyar dedi ki:

  Herkese iyi günler dilerim öncelikle.Arkadaşlar ben iki sene içerisinde her iki elimden de Karpal tünel ameliyatı oldum.Ameliyat çok basit ve çok kısa süreli bir ameliyat.Lokal olarak yapılıyor 15 dk.gibi bir süre içerisinde ameliyattan çıktım.O gün içerisinde de taburcu oldum. İyileşme süresi biraz zorlandım. Ellerinizi kullanmak biraz sıkıntı yaratıyor tabi. Ama şu an çok rahatladım en azından geceleri kabus gibi geçmiyor. Ama şimdi de ulnar sinir sıkışması oldu. Sol el küçük ve yüzük parmağımda uyuşma ağrı ve hissizlik var. Doktorum 20 günlük bir tedavi verdi ama ameliyat olmadan geçmeyecek herhalde. Sinirleri daha fazla yıpratmadan ameliyata evet demek zorunda kalacağım gibi geliyor. 21 senedir daktilo ve bilgisayar başında çalışıyorum. Karpal tunel lokal olduğu için hiç düşünmeden (doktoruma da güvendiğim için) hemen kabul etmiştim. Ama ulnar ameliyatını genel cerrahi dediği için biraz korkuyorum. Allah herkese acil şifalar versin.

 139. hatice çakır dedi ki:

  iyi günler benim sağ kolum elektirik çarpar gibi oluyor ve sonra parmak uçlarımda uyuşmalar var .telefonda konuşurken telefonu tutamıyorum parmak uçlarım uyuşuyor gece ağrılarla uyanıyorum bir kaç kere kolumun üstüne yattım ondan oluyo dedim ama gündüzleride aynı sıkıntı ile karşılaşıyorum benim size sorum bu olay kalp ile ilgili olabilir mi?

 140. metehan zan dedi ki:

  Merhaba yaklaşık beş aydır sağ el parmaklarımda özellikle yüzük parmağı orta parmak ve serçe parmğımada ağrılar var.Tokalaşma sırsasında daha çok hissediyorum,Soğuk havalarda ağrılarım dahada artıyor bu ağrıları daha çok kemiklerimde hissediyorum.Ben 32 yaşındayım iş ortamı olaratakta oldukça sitresli bir işim var ve günde en az iki paket sigara kullanıyorum ben ne yapmalıyım hangi branş dokyora baş vurabilirim beni yönlendirirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler.

 141. ayşe dedi ki:

  mrb öncelikle hepinize çok geçmiş olsun ben bu gün gitiim doktora ellerim uğuşuyordu boynumun sağ kısmana ağrılar girmeye başlamıştı sinir sıkışması dedi acucumdan ameliyot dedi ilaç tedavisi yok dedi bilmiyorum düşünüyorum

 142. hakan peksoy dedi ki:

  çok iyi açıklamıssınız bir şey anlamadım

 143. ferhunde arı dedi ki:

  iyi günler benim kollarımda sinir sıkışmasına bağlı olarak ağrılar var bir çok ilaç kullandım ama geçmedi. bitkisel yöntemlere başvurmak istiyorum bunun için bana ne önerirsiniz…

 144. muhteşem süleyman dedi ki:

  benim de hem sağ hem de sol elimin serçe ve yüzük parmaklarımda uyuşma var hatta şu anda sol parmaklar iptal oldu klavyede yazamıyorum… neyse mr da problem yok gibi ama serçe parmağı, önkol, boyun ve baş ağrıları ve karıncalanmaları yaşıyorum internette araştırırken şu dökümanı buldum çok faydalı olacağını düşünüyorum lütfen okuyun.

  http://www.istanbul.edu.tr/itf/attachments/268_Ulnar%20sinir%20s%C4%B1k%C4%B1%C5%9Fmas%C4%B1.pdf

 145. şakir akman dedi ki:

  sağlık gibi böyle önemli bir site yaptığınız için ellerinize sağlık.bir nevi vatandaşları aydınlatıp gocakarı ilaçlarından uzak tutmuşoluyorsunuz.görevinizde başarılar diler aydınlatıcı bilgilerinizi beklerim.saygılar..

 146. şakir akman dedi ki:

  iki veya üç gündür sol el parmaklarımda karıncalanmalar var.hiç bir ağır işte çalışmıyor ve sıhhatime dikkat ederim.sebebini öğrenmek istiyorum.görevinizde başarılar.teşekkür ederim saygılar

 147. tamer otaz dedi ki:

  merabalar benim 1 haftadan beri sol elimde uyuşma var ne yapabilirim

 148. SEÇİL ERTOSUN dedi ki:

  MRB BENİM SAĞ BİLEĞİMDE UYUŞMA VAR ÇOK RAHATSIZ OLUYORUM GEÇENLERDE PARMAKLARIMIDA HİSSETMİYORDUM BUNA NASIL Bİ TEDAVİ UYGULAYABİLİRİM TŞKR

 149. mehmet gül dedi ki:

  selamlar benim sol elemin serçe ve yüzük parmağım uyuşuyor bende şeker hastalığı var ondan olabilirmi şekerim ortalama 200 çıkoyor lütfen aydınlatın

 150. ilter varinlioglu dedi ki:

  merhabalar , bundan 7-8 senedir cok nadiren ama son 2 aydir surekli olarak daha cok sag elimde olmak uzere guc kaybi var , yine sag elimde olmak uzere serce ve yuzuk parmagimda uyusma hafif karincalanma var , ve nadiren de olsa kalemle yazi yazarken 2 elimlede kalemi tutamaz halde elimde gucsuzluk oluyo , kan degerlerim normal cikti. yasim: 21 onerinizi bekliyorum tesekkurler

 151. hanıfe uzun dedi ki:

  merhaba,yasım 39 meslehım hamur ısı benımde sol elımde uyusma var bı kac doktora gıttım agrı kesıcı hap ve vıtamın verdıler 1,5 senedır agrım var operasyon dedıler sızce ne kadar dogru operasyonda sakınca var mı? ısım dolayısıyle süreklı sol elım hareket ettıhı ıcın sag elımde hafıf varmış sol elim amelıyat olursa sag elımede gerekirmı? teşekkur ederim herkese gecmıs olsun .

 152. SDayan dedi ki:

  Öncelikle herkese geçmiş olsun. aynı sorunlar bende de var. Yaptığım araştırma ve tetkikler sonucunda düşüncelerimi sizlerle paylaşmak isterim. Umarım faydası olur.

  Yukarıda yazılı şikayetlerin büyük çoğunluğunun aynı nedenlerden kaynaklandığı kanaatiyle yazıyorum. En doğru ve yararlı bilgiyi yine yukarıda Serkan USKAN Bey yazmış diye düşünüyorum. Bu tür sıkıntılar dirseklerini masa üzerine dayayarak, bilgsayar başında çalışan tüm insanlarda zaman içinde şikayet konusu olacaktır. Boyundan başlar, omuzlardan kollara ve parmak uçlarına devam eder. Kollarda ve avuç içlerinde yanma, parmak uçlarında karıncalanma olur. Boyundaki ağrı bilgisayara başınız öne eğik ve sürekli aynı pozisyonda bakıyorsanız kireçlenmeden dolayı olabilecektir. Bu rahatsızlık ayrı değerlendirilmelidir. Ancak kollardaki ve parmak uçlarındaki ağrı, batma ve karıncalanmalar ( sadece sol kolda ise kalp konusunda araştırma yapılmalıdır ) ulnar sinir sisteminin dirsek bölgesinde sıkışmasından meydana gelebilir. Öncelikli çözümü aşağıda da belirtildiği gibi dirsekleri bükerek uzun süre masaya dayayıp, sinirleri sıkıştırmamaktır. Buna ileriki yaşlarda eklem yerlerini besleyen kayganlaştırıcı sıvının da eksilmesinin neden olabileceği düşüncem vardır. Ancak asıl etkinin dirsekteki sinir sıkışması olduğu kanaatindeyim. Masa başında bilgisayarla çalışanlar bu konuya dikkat etmeliler. Kullanmakta olduğum ilaçlar: Neurotene, Etol Fort ve B1,B6,B12 vitaminlerini içeren tablet. Elbette teşhis ve tedavi için en doğru yol öncelikle bir nörolog doktora başvurmaktır. Yukarıdaki ve aşağıdaki bilgiler doktora doğru bilgi vermek açısından sizlere ışık tutacaktır.

  Serkan Bey'in yazdıklarını tekrar size aktarmak istiyorum.

  Merhabalar,
  Sevgili arkadaşlar, yaklaşık 7 ay önece tanıştım sol el serçe parmak ve yüzük parmagının serçe parmağına bakan kısmındaki uyşma ile. Düzenli olarak doktorumun tavsiyesi ile 2 kür ilaç kullandım.
  İlaç tedavisi sırasında ilaçlardan dolayı hafif bir rahatlama hisetim lakin sonuçta bu hastalığı aşamadım ve son 5 aydır bu hastalıkla barışık bir şekilde yaşamaya başladım.. Pek rahatsız etmiyor ve çok önemli bir fonksiyon kaybına neden olmuyor.. Olay tamamen hastalıgın varlıgını unutup kendinizi buna alıştırıp yenmenizle güçlü olmanızla alakalı, çok şükür kolum kopman 😛 diyor.. Artık bu rahatsızlıkla barışığım. Size tavsiyem bu metodu uygulamanız ve moralinizi yüksek tutup kendinizle barışık olmanız..
  Tedavisi ameliyatla var lakin ilk bir iki ay sol eli kullanamakta zorluk çekme ve hastalıgı tedavi olayı malesef %30 yani 3/1 ileşse bile hafif bir esinti malesef alıyor.. Gerek doktor arkqaşlarım ve gerek bu konun uzmanı vede bu hastalıktan dolayı ameliyat olanlardan aldığım bilgiler bunlar..
  Ben şahsen bur riski almadım lakin sizi bilmem..

  Kulandığım ilaçlar : (Benexol B12 tablet demir vitamini – Muskoflex kapsul kas gevşetici – Majezik ağrı kesici )

  “Ulnar sinir “ bu hastalığın adı..

  Size bu konuda bir uzmanın yazısını aktarıyorum..

  Yüzük parmağının serçe parmağına bakan tarafı ile serçe parmağının tamamı ve bileğin olduğu yere kadar , bazen dirseğe kadar olan bölgede uyuşma ve karıncalanma olması ; elde “ulnar sinir “ olarak bilinen sinir damarının bir yerde sıkıştığını göstermektedir.

  Dirseğinizi bir yere çarptığınızda tüm kolunuza yayılan bir elektriksel akım yada ağrı hissettiğinizde ulnar sinirinizi hissetmiş olursunuz. Ancak zaman zaman ulnar sinirin oluşturduğu bu tablo kalıcı olabildiği gibi ,elin parmaklarını ve el bileğini rahatsız eden bir tablo oluşturabilir.

  Ulnar sinir tüm kol boyunca uzanır ve dirseği ,el bileğini geçerek sonlanır. Elin küçük parmağı ve yüzük parmağının his duyusundan ,elin parmaklarının hareketinin bir bölümünden sorumludur. Dirseğin iç yanından mevcut olan eliniz ile de hissedebileceğiniz bir tünelden geçer. Dirseğin almış olduğu bir travmadan ulnar sinir etkilenecek olursa (dirsek kırıkları sonrası gibi) sinirde gelişen ödeme bağlı olarak sinir bu tünel içerisinde sıkışır. Bu tabloya kubital tünel sendromu yada ulnar sinir sıkışma sendromu adı verilir.

  Bu durumun uzaması sonrasında sinirin üzerinde yer alan koruyucu myelin tabakası el bileği ve dirseğin hareketleri sonrasında sürtünmeye bağlı olarak aşınabilir. Bu sinir de kalıcı bir hasar oluşma ihtimali demektir. Burada elin kaslarında zayıflama kavanoz açma gibi hareketlerde zorlanma gibi şikayetler ortaya çıkar.

  Problem dirseği ilgilendiren bir patolojiden kaynaklansa da esas şikayetler sinirin etkili olduğu alan olan elde ve parmaklarda ortaya çıkar. Hem motor hem his duyusu ile ilgili sorunlar yaşanır.

  -Dirseğin iç kısmında oluşan gerginlik hissi
  -Özellikle geceleri oluşan elin küçük ve yüzük parmağında uyuşma hissi
  -Araba kullanma veya telefonla konuşma gibi dirseğin uzun süre katlı pozisyonda kalması sonrasında uyuşmanın oluşması
  -Müzikal bir instrumanı kullanırken yada elin parmaklarını ilgilendiren bir iş yapmada güçlük
  -Kavrama yada ayıklama işleminde güçsüzlük hissi
  -Tüm kolun iç yüzünde ağrı hissetme gibi şikayetler oluşabilir.

  Hastalığın tanısı koymada mevcut birçok yöntem mevcuttur. Hastadan alınan bilgi bunların en önemlisidir. Dirsek ile ilgili geçirilmiş bir sorununuz varsa doktorunuz sizden çeşitli röntgenler istiyebilir. Ayrıca elin, elbileğinin kaslarının ve sinirlerinin elektriksel yanıtını görmek üzere EMG istenebilir.

  Risk altında olan kişiler =

  1)Dirseğinin üzerine düşenler
  2) Dirsek hareketi ile ilgili işlerde çalışanlar (sekreterler, şöförler gibi)
  3) Diabetikler
  4) Artrit problemi olanlar veya troid problemi olanlar
  5) Alkolikler risk altında olan kişilerdir.

  tedavisine gelince”¦..

  1-Dirseği olabildiğince düz tutarak sinirin sıkışmasını engellemek,
  2-Gögüs üzerinde kolların çaprazlaşmasını engellemek,
  3-Sık telefon görüşmeleri yapıyorsanız dirseği kullanmayacağınız bir sistem oluşturmak (megafonla konuşmak gibi)
  4-Çalışma masasınızı ayarlayarak dirseğin kırılmış pozisyonda kalmasını engellemek,
  5-Geceleri kullanacağınız,kolun pozisyonunu ayarlayan ateller,
  6-Spor esnasında dirseği koruyan dirsekliklerin kullanımı
  7-Steroid enjeksiyonu (ödemi azaltmak üzere)

  Bunlarla geçmeyen durumlarda cerrahi tedavi yapılır.

  Eğer konservatif tedavi ile kas güçsüzlüğü ortadan kaldırılamıyorsa yada ağrı şikayetleri sürüyorsa ileri tetkikler yapılarak cerrahi tedavi planlanmalıdır. Cerrahi de birçok yöntem mevcuttur, ancak en sık olarak anterior submuscular transpozisyon adı verilen sinirin geçtiği kemik tünelin arkasından önüne alınması olarak tarif edilebilecek işlem uygulanır. Cerrahi tedaviden sonra rehabilitasyon planlanarak elin gücünün tekrar kazanılması sağlanır.

  Hülasa ; bir fizik tedavi uzmanına bizzat muayene olmanızı öneririm.

  geçmiş olsun dileklerimi sunar , acil şifalar dilerim.

  Sevgili arkdaşlar benden bu kadar, son tavsiyem siz yineden en yakın bir doktara gidip bire bir bilgi ve tedavi için talepte bulunun yada kendinile barışık olup, öz güvenle unutun gitsin 🙂
  Sevgiyel kalın, allahtan şifa afiet dilerim.. Hepimize gecmiş olsun..

 153. elif dedi ki:

  merhaba beni gece uykumdan uyandıran tüm kolumda uyuşmalar oluyodu,ama son zamanlarda önce sağ omuzuma vuran ağrı devamında el uyşması ve baş parmağımın avuç içine doğru durması gibi şikayetlerim oluyor sizce bu nedendir.BEN FMF hastasıyım bunla bir alakası olabilirmi birde daha çok canım sıkıldığı zamanlar oluyo lütfen cevap yazın

 154. mehmet öksüz dedi ki:

  merhaba sol elimde serçe parmağım ve yüzük parmağımda sürekli uyuşma oluyor bunun sebebi birkaçgün önce kolumu sandalyenin köşesine çarpmıştım bu olabilirmi çünkü çarptığımda da yine uyuşma olmuştu

 155. muhittin atakan dedi ki:

  Merhaba benm sol kuş parmağımla yanındaki parmak uyuşuyordu ortopediye gittim [emg] yapıldı [dirsek üstü tuzak nöropatisi]
  teşhisi konuldu. doktor B12 vitamini ve ağrı kesici yazdı geçmesse ameliyat dedi .arkadaşlar başka tedavi yolu varmı teşekkürler.

 156. Oğuz Üzgen dedi ki:

  Bilmem cevap verirmisiniz ama çok korkuyorum 17 yaşımda bir delikanlıyım, sağ elimin parmaklarının sadece son ikisinde bu ağrı oluyor,zaman zaman ikisi birden bazende tek tek ağrıma batma hissi,zedelenme,yanma gibi uyarılarla karşılaşıyorum,o ara hangi parmağım ağrıyorsa onu kullanamıyorum bir parmağım eksikmiş gibi oluyor.Sabahları parmağımda acı içinde uyanıyorum.Ağrı sadece parmaklarımın ucunda meydana geliyor.Çok aşırı bilgisayar kullanıyorum ve ortamımın ısısı çok düşük..Sizden ricam ne yapmam gerekir doktora gitmeye üşeniyorum,yardımcı olmanızı bekliyorum.Cevap verirseniz size duacı olucam.Teşekkürler

 157. tuncer ertugrul dedi ki:

  mhb sol yüzük ve serçe parmaklarımda 15 gündür uyuzma var diken diken batmalar oluyor kime gitmem gerekir

 158. sibel kozanoğlu dedi ki:

  merhaba benimde 1 haftadır sol serçe ve işaret parmağımda uyşma var .neden ileri gelir bilen varsa veya bu sebeble doktora giden varsa bana yazarmısınız.

 159. ayşegül ablak dedi ki:

  merhaba benimde sağ elimde uyuşma oluyor 2yıl önce doktora gittim ve bana damarda tıkanma olduğunu söyledi ve kullanmam için bana ellik verdi uzun bir süre kullandım ve geçti ama malesef 2haftadır tekrar gene başladı benim annemdede aynı şey olmuştu ve ameliyat olmuştu aslında banada söylemişti ama o ellik sayesinde daha geriye atacanı söylemişti bana yardımcı olabilirmisiniz?şimdiden tşk ediyorum size

 160. volkan kara dedi ki:

  sol kolum omuzumdan dirseğime kadar ağrıyor.sol parmaklarım da karıncalanma oluyor ne yapmam gerekir yardımcı olursanız sevinirim iyi geceler.

 161. ecem korkmaz dedi ki:

  merhaba benimde 3 4 haftadır sol serce, yüzük ve orta parmağım da uyuşmalar oluyor daha sonrada kolumun her tarafı ağrımaya başlıyor bundan öncede boynum da agrı oluyordu bunun bir etkisi olur mu bilmiyorum ama bana yardımcı olursanız sevinirim.

 162. buse çöl dedi ki:

  merhaba benım sağ uyuşuyor sızlıyor napabililrim??????/

 163. nevin öz dedi ki:

  Ben uzun yıllardır çekiyorum elimdeki uyuşmaları,önce sağ elimde idi ve bir doktor bana ameliyattan önce atel kullanmamı önerdi,bir ay gece gündüz takmamı sonrada sadece geceleri takmamı önerdi ve bu şekilde gecelrei rahat yatmaya başladım ama şimdi de sol elimde başladı,ona da atel alacağım,en azından geceleri rahat uyuyorum,tavsiye ederim,zira ameliyat olanlar da çok rahat değiliz diyorlar,atel i medikalcilerden elinizin ölçüsüne göre alabilirsiniz,hepinize şifa diliyorum.

 164. hasta dedi ki:

  doktora gidin önemli bir sorunun başlangıcı olabilir. sonra gec kalmıs olursunuz ve kolunuza yazık olur. tabi sorun kolda ise, ya kafadaysa,:) o zaman size yazık olur.
  tümor de olabilir şeker hastalıgıda, ama büyü ihtimalle sinir sisteminde aşınmadır. aynı sorun bende de var. doktor b ya da b12 vitamini verdi. kullanıyorum 20 gün oldu bi değişiklik yok. 10 gün daha kullanacak ayrıca bu on gün icinde kolumu biraz daha duz tutmaya calısacam. duzelmezse bi ekg cektirecem.

 165. elmas erdogan dedi ki:

  merhaba ben elmas benim sag elimde bir senedir paramklarimda uyusma ve bileyimde cok kötu ayrim var elim agrimaya basladimiydi his bir is yapamiyorum doktora gittim bende kan talili aldi ve hic birseyim olmadigini söyledi ben okadar rahatsizimki lutfen bana yardim edin cok rahatsizim ben isvecten yaziyorum ne yapabilirim

 166. kaan ozberk dedi ki:

  10 gundur gece uyaniyorum sol elim bilegim serce parmagim uyusmus sekilde uyaniyorum tekrar uyuyorum uyandigimda yeniden sol elim uyusmus sekilde uyaniyorum….. gun icersinde herhangi bir agrim veya uyusma olmuyor sadece uyurken,, uyurken cok elimi basimin altina koyuyorum acaba ondanmi diye dusundum ama onceden neden olmuyordu diye kendime sordum ve suphelenmeye basladim,bilgilendirirseniz sevinirim herkese acil sifalar….

 167. hülya karagöz dedi ki:

  meraba benım 2 haftadır sol parmak uçlarımda uyuşma ve karıncalanma var doktora gıtmedım gıtmem gerekırmı sızce nedenlerı nedır kısaca bılgı verebılırmısınız

 168. Tuğçe KIZILTUĞ dedi ki:

  Bir haftadır sağ ve sol bileklerimde sızı hissediyorum.bu sızı bileklerimle sınrlı kalmıyor parmak uçlarımada yayılıyor.doktora gittim romatizma belirtileri dedi.bu sene sınava hazırlanıyorum elimden kalem düşmüyor dolayısıyla.herkes çok kalem tutmaktan ve stresten kaynaklandığını söylüyor.doktor bana romatizma ilacı ve ağır bi ağrı kesici verdi bir iki gün kullandım ama yan etkileri çok olduğundan bıraktım.romatizma öyle bi kaç ilaçla geçiştirilecek bi hastalık değil ama kafalarına göre ilaç veriyorlar.yukarda metindeki belirtiler bende de var sinir sıkışması olduğunu düşünüyorum.tabi başka bi doktorada gidicem.ağrılar devamlı değil ara sıra oluyo ama her seferinde etki süresi artıyor.artık bi çözüm lazım!

 169. nur dedi ki:

  ofof bende var uyuşmalar….bıktım bıktım…

 170. tubakoçak dedi ki:

  benim 1 haftadır sağ kolum uyuşuyor sabah kaltıgımda parmaklarmı hısetmiyorum sağ elimle hiç bişe yapamıyorum tavsiye edebileceğiniz birşey varmı.

 171. İbrahim TİBET dedi ki:

  Merhabalar,
  Sevgili arkadaşlar, yaklaşık 7 ay önece tanıştım sol el serçe parmak ve yüzük parmagının serçe parmağına bakan kısmındaki uyşma ile. Düzenli olarak doktorumun tavsiyesi ile 2 kür ilaç kullandım.
  İlaç tedavisi sırasında ilaçlardan dolayı hafif bir rahatlama hisetim lakin sonuçta bu hastalığı aşamadım ve son 5 aydır bu hastalıkla barışık bir şekilde yaşamaya başladım.. Pek rahatsız etmiyor ve çok önemli bir fonksiyon kaybına neden olmuyor.. Olay tamamen hastalıgın varlıgını unutup kendinizi buna alıştırıp yenmenizle güçlü olmanızla alakalı, çok şükür kolum kopman 😛 diyor.. Artık barışığım side tavsiyem bu metodu uygulamanız ve morelinizi yüksek tutup kendinizle barışık olmanız..
  Tedavisi ameliyatla var lakin ilk bir iki ay sol eli kullanamakta zorluk çekme ve hastalıgı tedavi olayı malesef %30 yani 3/1 ileşse bile hafif bir esinti malesef alıyor.. Gerek doktor arkqaşlarım ve gerek bu konun uzmanı vede bu hastalıktan dolayı aleyiatla tedavi olanlardan aldığım bilgiler bunlar..
  Ben şahsen bur riski almadım lakin sizi bilmem..

  Kulandığım ilaçlar : (Benexol B12 tablet demir vitamini – Muskoflex kafsul kas gevişetici – Mazecik ağrı kesici )

  “unlar sinir “ bu hastalığın adı..

  Size bu konuda bir uzmanın yazısını aktarıyorum..

  yüzük parmağının serçe parmağına bakan tarafı ile serçe parmağının tamamı ve bileğin olduğu yere kadar , bazen dirseğe kadar olan bölgede uyuşma ve karıncalanma olması ; elde “unlar sinir “ olarak bilinen sinir damarının bir yerde sıkıştığını göstermektedir.

  Dirseğinizi bir yere çarptığınızda tüm kolunuza yayılan bir elektriksel akım yada ağrı hissettiğinizde ulnar sinirinizi hissetmiş olursunuz. Ancak zaman zaman ulnar sinirin oluşturduğu bu tablo kalıcı olabildiği gibi ,elin parmaklarını ve el bileğini rahatsız eden bir tablo oluşturabilir.

  Ulnar sinir tüm kol boyunca uzanır ve dirseği ,el bileğini geçerek sonlanır. Elin küçük parmağı ve yüzük parmağının his duyusundan ,elin parmaklarının hareketinin bir bölümünden sorumludur. Dirseğin iç yanından mevcut olan eliniz ile de hissedebileceğiniz bir tünelden geçer. Dirseğin almış olduğu bir travmadan ulnar sinir etkilenecek olursa (dirsek kırıkları sonrası gibi) sinirde gelişen ödeme bağlı olarak sinir bu tünel içerisinde sıkışır. Bu tabloya kubital tünel sendromu yada ulnar sinir sıkışma sendromu adı verilir.

  Bu durumun uzaması sonrasında sinirin üzerinde yer alan koruyucu myelin tabakası el bileği ve dirseğin hareketleri sonrasında sürtünmeye bağlı olarak aşınabilir. Bu sinir de kalıcı bir hasar oluşma ihtimali demektir. Burada elin kaslarında zayıflama kavanoz açma gibi hareketlerde zorlanma gibi şikayetler ortaya çıkar.

  Problem dirseği ilgilendiren bir patolojiden kaynaklansa da esas şikayetler sinirin etkili olduğu alan olan elde ve parmaklarda ortaya çıkar. Hem motor hem his duyusu ile ilgili sorunlar yaşanır.

  -Dirseğin iç kısmında oluşan gerginlik hissi
  -Özellikle geceleri oluşan elin küçük ve yüzük parmağında uyuşma hissi
  -Araba kullanma veya telefonla konuşma gibi dirseğin uzun süre katlı pozisyonda kalması sonrasında uyuşmanın oluşması
  -Müzikal bir instrumanı kullanırken yada elin parmaklarını ilgilendiren bir iş yapmada güçlük
  -Kavrama yada ayıklama işleminde güçsüzlük hissi
  -Tüm kolun iç yüzünde ağrı hissetme gibi şikayetler oluşabilir.

  Hastalığın tanısı koymada mevcut birçok yöntem mevcuttur. Hastadan alınan bilgi bunların en önemlisidir. Dirsek ile ilgili geçirilmiş bir sorununuz varsa doktorunuz sizden çeşitli röntgenler istiyebilir. Ayrıca elin, elbileğinin kaslarının ve sinirlerinin elektriksel yanıtını görmek üzere EMG istenebilir.

  Risk altında olan kişiler =

  1)Dirseğinin üzerine düşenler
  2) Dirsek hareketi ile ilgili işlerde çalışanlar (sekreterler, şöförler gibi)
  3) Diabetikler
  4) Artrit problemi olanlar veya troid problemi olanlar
  5) Alkolikler risk altında olan kişilerdir.

  tedavisine gelince”¦..

  1-Dirseği olabildiğince düz tutarak sinirin sıkışmasını engellemek,
  2-Gögüs üzerinde kolların çaprazlaşmasını engellemek,
  3-Sık telefon görüşmeleri yapıyorsanız dirseği kullanmayacağınız bir sistem oluşturmak (megafonla konuşmak gibi)
  4-Çalışma masasınızı ayarlayarak dirseğin kırılmış pozisyonda kalmasını engellemek,
  5-Geceleri kullanacağınız,kolun pozisyonunu ayarlayan ateller,
  6-Spor esnasında dirseği koruyan dirsekliklerin kullanımı
  7-Steroid enjeksiyonu (ödemi azaltmak üzere)

  Bunlarla geçmeyen durumlarda cerrahi tedavi yapılır.

  Eğer konservatif tedavi ile kas güçsüzlüğü ortadan kaldırılamıyorsa yada ağrı şikayetleri sürüyorsa ileri tetkikler yapılarak cerrahi tedavi planlanmalıdır. Cerrahi de birçok yöntem mevcuttur, ancak en sık olarak anterior submuscular transpozisyon adı verilen sinirin geçtiği kemik tünelin arkasından önüne alınması olarak tarif edilebilecek işlem uygulanır. Cerrahi tedaviden sonra rehabilitasyon planlanarak elin gücünün tekrar kazanılması sağlanır.

  Hülasa ; bir fizik tedavi uzmanına bizzat muayene olmanızı öneririm.

  geçmiş olsun dileklerimi sunar , acil şifalar dilerim.

  Sevgili arkdaşlar benden bu kadar, son tavsiyem siz yineden en yakın bir doktara gidip bire bir bilgi ve tedavi için talepte bulunun yada kendinile barışık olup, öz güvenle unutun gitsin 🙂
  Sevgiyel kalın, allahtan şifa afiet dilerim.. Hepimize gecmiş olsun..

 172. serkan uskan dedi ki:

  bılgısayar kullanmaktannnnnnnn 🙂

 173. filiz simsek dedi ki:

  merhaba benim iki el ve kolumda uyusma ve agri var. Hamilelikte oldu enson 1 ay once el bileklerimden igne oldu ama yine agri 2 gundur basladi, ne yapacagimi bilemiyorum oneriniz nedir ? uyuyamiyorum elime eldivenide var metalli fakat ise yaramiyor. Bana cevap yazarsaniz sevinirim, tesekkurler.

 174. nagehan nuğral dedi ki:

  Zeynep hanım bence tekrar doktora gitmelisin ve baştan aşğıya chek-up yaptırmalısın bu anlattıkların ciddi şeyler .allah korusun çok kötü sonuçları olabilir. umarım kötü bir şey yoktur. Acil şifalar dilerim

 175. Recep kaban dedi ki:

  merhaba benim 2 ve 3 senedir yanlız sol elimin serçe parmagında sızı ve agrılar oluyorama cok siddetli bazende geceleri sol elimin serce parmagını soguk suya yıkayınca hemen agırıyor en az 15 sanıye suruyor bu agrı ani çarpmalarda dahi oluyor ne kadar dr gititimsede bırsey anlayamadılar yok bir seyin dediler lutfen bana yardımcı olurmusunuz cevabınız bekliyorum

 176. zeynep dedi ki:

  merhaba ben 24 yaşındayım 3 ay içerisinde rejim yapmadan 25 kilo verdim son 2 haftadır bazı sabahlar sol elimde karımcalanma oluyor akşama kadar sürüyor ve kalbimde sancı şeklinde ağrılar oluyor 2 gündür kollarımda kırmızı bene benzeyen ufak lekeler çıkmaya başladı kilo verdiğimde doktora gittim hiç bi teşhis koymadı ilaçda vermedi herşeyin normal olduğunu söyledi ama hala kilo veriyorum lütfen bana yardım edin

 177. Naci CANSU dedi ki:

  Merhaba,7-8 gündür sol elimde uyuşukluk ve karımcalaşmalar oluyor,Bazen dirsek ve omuzuma kadar çıkıyor,agrı veza sızı olmuyor sabahları fazla uyuşuyor .Neyapmalıyım ve Nereye baş vurmalıyım Teşekürler

 178. emine ak dedi ki:

  öncelikle acil şifalar herkese..benim annemin bilekleri ve parmakları sürekli uyuşma ve sancı oluyor..ve bazende kolu sanki felçli gibi donup kalıyor uzun bir süre kıpırdatamıyor doktorun verdiği ilaçlarında hiçbir etkisini görmüyor..ne yapmalıyız yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler

 179. mücayit koç dedi ki:

  merhabalar omuz yırtıgından amaliyat oldum kolum 20 gün askıda kaldı ve bilegimde sinir skışması meydana geldi egm yapıldı sinir sıkışması tedavisi ilacla gecermi veya ne yapmam gerekir yardımcı olrsanız sevinirim teşekkürler ankaradan mücayit koç v not şu an gabateva 100mg antiepilepetik ve vitamin kullanıyorum.

 180. nagehan nuğral dedi ki:

  merhaba,
  4 hafta önce sağ bileğimin üstüne düşmem sonucu kırık teşhisi konularak alçıya alındı sağ kolum. ancak başka bir doktorun bakması sonucu kırık olmadığı kaslardayırtılma yada sinir sıkışması olabileceği söylendi. daha sonra ağrılarımın devam etmesi üzerine başka bir doktora gitim ve oda sağ el bileğimin mr'ını istedi. bugün mr sonucunu aldım ama doktorum ameliyatta olduğu için görüşemedim. mr kanısı, ulnada negatif ulnar varyans varyasyonu izlenmiştir. şeklindedir. bu ne anlama gelmektedir.

 181. ebru sayan dedi ki:

  ben gebeydim fakat doğum yaptıktan sonra 2 ay oldu fakat elimin uğuşması hala geçmedi bu nedenden dolayı hiçbir iş yapamamaktayım bunun için ne yapabilirim doktora gittim ama emzirmemden dolayı ilaç vermeyip elimin sadece emarı çekildi ondan sonrada daha teşhis koymadılar lütfen bana bilgi verir misiniz…

 182. FATMANUR KAZANÇ dedi ki:

  ya çok rica ediyorum ben.annemde de var annem el ve ayağında olan ağrıları nedeniyle bir şey yapamaz hale geldi.ben orta sona gidiyorum evde bütün yük bende yapmaktan asla şikayetçi değilim ama annemin bu haline de dayanamıyorum lütfen yardım edin bir doktor açıklamalı birşeyler göndersiniz benim gibi çocuklarda vardır mutlaka lütfen annelere yazık ya lütfen yardım edin bu konuya duyarlılık göstereceğinize eminim rica ediyorum yardım çoooooooooooooooooooooooookkkk teşekkür ederim.

 183. zeynep celikci dedi ki:

  sol ayagımda ve koluda uyuşmalar var agrı var ne yapmalşıyım …

 184. Fikret dedi ki:

  Bende bir kaç soru soracaktım ama vazgeçtim.
  19 kişi soru sormuş hiç kimse cevap alamamış.
  burdan bir teşhis konulmaz ama en azından bir yol gösterme amaçlı bir cevap verilebilirdi.

  [Admin : Site içinde cevabı olan sorulara tek tek cevap verilemiyor ve bazı kişilere “kişiye özel” cevaplar gönderiliyor.]

 185. ismail altay dedi ki:

  şu bir hafatadır ellerimde uyuşma oluyor bu genelikle geceleri ce uzandıgımda oluyor agır işte calışıyorum ondan olurmu

 186. fikret savcı dedi ki:

  önce sol elimde daha sonra sağ elimde ağrı uyuşma karıncalanma olmağa başladı. ellerimi hor kullandığım senelerce daktilo kullandığım ağır şeyler kaldırdığım vede ellerimle hayatımı kazandığım için olacak bu sıkıntılar beni buldu. aynı zamanda şeker hastasıyım. şeker hastalığınında ellerde uyuşma yaptığı söyleniyor. dr ear çektirde sağ elde bilekte ve dirsekte sinir sıkışmaları ulnar. sol bilekte sinir sıkışmaları ve neticede ameliyat. Ü ç dr gittim ameliyat dediler karar vermek çok zor iyi bir dr bulmak yine zor her gittiğimiz dr aynı şeyi söylüyor ameliyat.Allah hepimize şifea versin amin…

 187. AHMET ERTILMAZ dedi ki:

  selam ben AHMET ERYILMAZ 48 yaşında bıraz gobekliyim alkol alıyorum şekerim yok kandegerlerim normal az olmakla beraber krosterim yuksek tansiyonum yukselmiyor konturol altında Buyuk 13 Kuçuk 7 sagkulak arkasında enseme dogru tatlı birsızı sol elimin küçük ve birustü parmaklarım uyuşuyor sol ayak baş parmagımın tırnakaltı bellibelirsiz uyuşmavar saygılar

 188. şeref karaman dedi ki:

  ellerım uyuşuyor ve ağrıyor sabahları daha çok uyuşuyor ve bıara başim ve boynum çok ağıyordu sağ kulağimın arkası boyuna doğru ağırıyordu fakat şuan ellerımde var ellerımı sıcak suya koyuyorum bıraz azalıyor ne yapmam gerekıyor sagılar

 189. nazife gültekin dedi ki:

  3 sene önce boyun fıtığından ameliyat oldum .3 tane disk değiştirildi . fakat şuan iki el bileğimde uyuşma ve ağrı var ancak ağrı omuzumdan bileğime kadar ilerlemesi beni çok rahatsız ediyor.kitap okuyamıyorum iş yapamıyorum herhangi bir şey tutamıyorum el bileklerimde şişlik var zaman zaman kaşınma var ne yapacağımı bilemiyorum yardımcı olursanız sevinirim

 190. Gülfer AKMAN dedi ki:

  Benim iki elimde uyuşma,parmaklarımda şişmeve yanma oluyor ve sonra ellerime ateş basıyor bunun için ne yapmalıyım:)(teşekkürler)

 191. suna can dedi ki:

  iyi günler arkadaşlar bende 1 aydan fazla süredir eldeki karıncalanma ve uyuşmadan şikayetçiydim.doktora gitmeden önce internette baya araştırdım bunla ilgili karpal tünel sendromu deniliyormuş bu rahatsızlığa parmak uçlarından yukarıya doğru yayılıyor ve bu hızlı bir şekilde olmaya başlamıştı.bunu nedeni hipotroit şeker hormonol bozukluk uzun süre daktilo el işi bilgisayar işi boyun fıtığı ve düzleşmesi vesair miş.yüksek tansiyon ve ilaçları falanda yaparmış.çeşitli nedenler.ben doktora gittim ve tetkikler sonucu boyun emarı çekildi.önemli bir şey çıkmadı.sonra emg tetkiki yaptırdım buda elle ilgili test.onun sonunda ikisindedekarpal tünel sendromu çıktı.buda bilekteki sinir sıkışması imiş.ilaçlar biraz rahatlıyormuş kas gevşetici ağrı kesiciler fakan ama kesin çözümü eğer gece bile uyanıyorsanız uyuşma karıncalanmalar nedeniyle küçük bir cerrrahi müdahale imiş 20 dakka falan sürüyormuş.lokal el uyuşturulup yapışlıyormuş.2 yada 3 saat kalıp çıkıyoremuşsun 1 hafta o eli kullanmıyorsun sonra yavaş yavaş yemek yemeyle başlayıp fazla ağır işler olmamak üzere normal yaşantıya başlıyormuşsun.bazen bir elin ameliyatı diğer elide rahatlıyormuş ama bazaen bir el iyileştikten sonra diğerindende olabiliyormuşsun
  ben karar verip 3 _ 4 gün içinde olacağım.hepimize acil şifalar diliyorum arkadaşlar

 192. Abdulkadir oguz dedi ki:

  merhaba ben almanyadan yaziyorum benim 5 yildan beridir kompile sol tarafim uyusuyor senelerdir gitmedigim doktor kalmadi bir care bulamiyorlar ne yapacagimi sasirdim lutfen bana yardimci olursaniz cok sevinirim saygilar

 193. serap kılıçkaya dedi ki:

  süpersiniz amca annemin işine çok yaramış saolasııın

 194. gülçin k. dedi ki:

  ben kasabım sağ elimde orta parmağın ucu uyuşuyor 20 gündür devam ediyor lütfen bunun nedenini açıklayın şimdiden teşekkür ederim …..

 195. Yasin KİRAZLI dedi ki:

  Yaklaşık 20 günden beri sol el serçe ve yüzük parmağı civarında uyuşma oluyor.Ağrı sızı hissetmiyorum.Bazen bileğimide etkiliyor, bu uyuşma zaman zaman geçiyor nedeni ne olabilir hangi doktora başvurmalıyım şimdiden Teşekkürler…

 196. sametyolcu dedi ki:

  ıyı gunler benım sol serce parmak yanındakı prmakta uyusma oluyor neden

 197. n.gezen dedi ki:

  arkadaşlar ben bu rahatsızlığa 12 sene öce yakalandım. tomgrofi ve emg de bi bulguya rastlanmadı .8 ay sonra düzeldi.netten cumartesi felçi olarak arayıp okuyun.kolun vücudun altıda uynmasından dolayı sinirlerdeki zedelenmegibi bi şey.işin kötüsü beni yine buldu5 gündür artan güç kaybı ve serçe yle yüzük parmağında karınçalaşma var .. sizi korkutmak istemem ama ilrlediğinde bacaklarada vuruyor.moral önemli,hepimize geçmiş olsun.

 198. HÜLYA NUR dedi ki:

  merhaba. yaklaşık bir haftadır sol elimin serçe parmağında uyuşma ve ağrı var.Elimde de hissizlik olmaya başladı.Sol elimi yeterince kullanamadığımı farkettim.OMUZUMUN BOYNUMA EKLENDİĞİ YERDE DE AĞRI VAR.BUNUN SEBEBİ VE TEDAVİSİ NEDİR.

 199. fuat saraçoğlu dedi ki:

  sol elimde küçük parmakta uyuşma var yardımcı olursanız sevinirim saygılar

 200. fatma onal dedi ki:

  merhaba benımde sol kolumda agrı ve parmak uclarımda uyusma var bırde dudagımda doktora gıttıgımde hıc bıseyım olmadıgını psıkolojık oldugunu soyledı lutfen yardımcı olun ne yapmam gerekıyor

 201. Arbitrul dedi ki:

  Merhaba ben bir ara bilgisayar başında uzun süre kaldım klavye ile uğraştım o kadar dalmışım ki hiç farketmemişim elimin uyuştuğunu.Herhangi bir ağrı yok sadece serçe parmağım ve sol elimin sağ bölgelerinde uyuşma var sanki dolgun gibi bir his var elimde 5-6 saattir geçmeyince şüphelendim ve korktum lütfen yardım edermisiniz doktora gitmeden önce burdan bir yardım aliyim dedim.

 202. lida dedi ki:

  benımde sol bacagımda var nedeni ndir

 203. burcu toprak dedi ki:

  merhaba benim sağ bilegimde uyuşma ve agrı doktor beni emara gönderdi ve kendi doktorum yoktu aynı hastanede başka bi ortapedi doktoruna gittim bana bişeyim olmadıgını söyled, fakat emar çekiminde sonucunda:(negatif ulnar varyans) capital scaphoip kemiklerinde milimetrik ebatta kistik dejeneratif rezorbsiyon alanları(capital kemik dorsal komşulugunda 4×7 mm boyutlarında kistik lezyon(ganglion) negatif ulnar varyans mevcuttur ama doktor bana hiç birşeyim olmadını söyledi gönderdi lütfen yardımcı olun