By 13 Mart 2013 Devamı →

ELEKTRONİK SİGARANIN ZARARLARISağlık Bakanlığı, daha az zararlı olduğu düşüncesiyle bazı vatandaşların tercih ettiği elektronik sigaralar konusunda uyarıda bulundu.

elektronik sigaraBakanlık yetkilileri, Türkiye’de ruhsatlı elektronik sigara bulunmadığını belirterek, “Bu sigaralarda güvenli doz aralığı bulunmadığından ölümcül olabiliyor” diyerek şu bilgiyi verdiler:

ELEKTRONİK SİGARA KAPALI ALANDA YASAK

“Elektronik sigaralar kaçak yollarla ülkeye sokuluyor. Ruhsat başvuruları var, ancak kabulü çok da mümkün görünmüyor. Bu tür sigaraların da içilmesini kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Çünkü bunların içinde de nikotin bulunuyor. Tek bir çekişte çok fazla dozda nikotin vücuda alınabiliyor. Bu da ölümlere bile neden olabiliyor. Kapalı alanda elektronik sigara içenlere de cezai müeyyide uygulanıyor. İçen kişiye 72 TL, işyerine ise 1200 TL’den 5 bin TL’ye kadar ceza kesiliyor”.

Toplum Sağlığı Merkezi Tütün Denetim yetkilileri, “4/7/2012 tarihli ve 6354 sayılı kanunun 9. maddesi ile bu fıkrada yer alan “tütün ürünleri” ibaresine “tütün ürünü ihtiva eden ve etmeyen nargile ile benzerleri” ibaresi eklenmiştir. Tütün ürünleri ve tütün ürünü ihtiva eden ve etmeyen nargile ile benzerleri on sekiz yaşını doldurmamış kişilere satılamaz ve tüketimlerine sunulamaz. Kapalı ortamlarda nargile ve benzerlerinin içilmesi yasaktır” dedi.

İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğünün “Elektronik Sigara” konulu yazısı.

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Haber

Etiketler:,


Comments are closed.