By 28 Ocak 2013 Devamı →

EL VE AYAKLARDA KARINCALANMA VE UYUŞMAEl ya da ayaklarınız karıncalanıyor veya uyuşuyor, bu yakınmalara yanma, kramp benzeri şikâyetler de eşlik ediyorsa bunların önemli bir sağlık sorunundan, “periferik nöropati” diye bilinen sinir hasarlanmasından kaynaklanabileceği aklınızda olsun.

Nöropati ellerden çok ayakları ve bacakların alt kısmını etkileyen, uzun sürdüğünde insanı gerçekten canından bezdirebilen önemli sağlık sorunlarından biridir, beyniniz ve omuriliğinizi vücudunuzun diğer kısımlarına, özellikle de uç kısımlarına -ellere, ayaklara- bağlayan geniş sinir ağının herhangi bir nedenle zarar görmesiyle ilişkilidir. Nöropatinin pek çok sebebi varsa da en yaygın nedenleri şeker hastalığı ve alkol bağımlılığıdır. Tabiî ki başka nedenler de var. Örneğin böbreğin süzme yeteneğinin bozulduğu durumlarda -böbrek yetmezliği- tiroid bezlerinin yeteri kadar hormon üretemediği hipotiroidi tablolarında, sinir sistemine zarar veren virüs enfeksiyonlarında, kurşun zehirlenmesi gibi zehirlenmelerde, kötü huylu tümörler yani kanserlerde de nöropati sorunu ortaya çıkabiliyor, bir hastalık olmaktan çok farklı sağlık sorunlarında görülebilen bir sorun ya da bir klinik durum olarak kabul ediliyor. Nöropatinin vitamin eksiklikleriyle de ilişkisi olabiliyor.

Özellikle de B1, B6 ve B12 vitamini eksikliklerinde nöropatiye yakalanma ihtimalleri artıyor. Eğer günün birinde el ve ayaklarınızda uyuşma, yanma, karıncalanma gibi sorunlar ortaya çıkar, bunlar zaman içinde giderek kalıcı, daha da önemlisi şiddetlenme eğiliminde olursa probleminizin nöropati ile ilişkili olabileceği aklınızda olsun. Nöropatinin tansiyon düşmesi, idrar yapmanın zorlaşması, cinsel gücün azalması, mide felçleri, ayak ve bağırsak krampları gibi sorunlarla da beraber olabileceğini hatırlatalım.

NASIL TEDAVİ EDİLİYOR?

Tedavinin nedene yönelik planlanması en doğru olanı. Kan şekerinin düşürülmesi, alkolün kesilmesi, vitamin eksikliğinin ya da tiroid hormonu noksanlığının yerine konulması problemi kontrol altına almaya yetiyor. Ama durum her zaman bu kadar parlak olmayabiliyor, özellikle belirli bir nedene bağlanamayan yani sebebi anlaşılmayan nöropatilerde tedavi güçleşebiliyor ve bu gibi durumlarda mutlaka bir nöroloji uzmanından da yardım istemek gerekiyor.

Nöropati nedenleri   Nöropati işaretleri

– Şeker hastalığı

– Yanma

– Alkol bağımlılığı

– Uyuşma

– Vitamin noksanlığı

– Karıncalanma

– Tiroid tembelliği

– Kramplar

– Kurşun zehirlenmesi

– Tansiyon düşmeleri

– Böbrek yetmezliği

– Mide krampları

– Kanserler

– Cinsel sorunlar

Kaynak : Hurriyet
İletişim ve Sorularınız için :
Yaşasın Hayat! Teşvikiye Cad. Bayer Apt. No: 63 Kat: 5
Nişantaşı
0212 230 74 00 – 0212 236 73 00
...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Osman Müftüoğlu

Etiketler:, , , , , ,


Comments are closed.