By 08 Ağustos 2009 Devamı →

EL VE AYAK TERLEMESİNDE KLEMPLEME YÖNTEMİMuğla’nın Marmaris ilçesindeki bir klinikte aşırı terleme (Hiperhidrozis) hastalığına Tayvan yöntemiyle son veriliyor.
Bu tedavi sonucunda Almanya’dan tedavi için gelen Leyla Kemer’in bütün terleme sorunlarından kurtuldu. Genel Cerrah Ünsal Aybek 2003 yılında Tayvan’a Dr Lin’in yanına giderek altı aylık eğitim alıp bu yöntemi Türkiye’de ilk uygulayan kişi oldu.El Terlemesinde Yeni Umut
Genel Cerrah Ünsal Aybek, 2004 yılında Türkiye’de uygulamaya başladığı ve halen devam ettiği endoskopik yolla sinirleri kesmeden klipsleme yöntemiyle sinirleri sıkıştırarak aşırı terlemeyi önlüyor. Bu yöntemin son derece güvenilir olduğuna ve bu yöntemle aşırı terleme kesin ve kalıcı olarak tedavi edilmekte olduğuna işaret eden Aybek, “Aşırı terleme hastalığı olan insanlar da fiziksel ve ruhsal rahatsızlıklar doğar. Günlük aktivitelerini ve iş hayatını olumsuz etkiler. Devamlı terli ayak ve ellerle gezmek, ıslak koltukaltlarıyla dolaşmak insanları çok rahatsız eder. Ama bu hastalığın en önemli etkisi psikolojik olanlardır. Hastalar koltukaltı terinden dolayı bazen birkaç kere elbise değiştirmek zorunda kalıyorlar, kendilerine güvenleri azalıyor, günlük aktivitelerden kaçınırlar.Hastaların elleri sürekli terlediğinden el sıkışmaktan kaçınırlar. Bu durumlardan sürekli endişeli oldukları için depresyona girerler. Yazı yazmak, müzik aleti kullanmak, bilgisayar kullanmak, vb. işleri yaparken başarısız olurlar” diyor.
Genel Cerrah Ünsal Aybek, bu yöntemle bin hastayı iyileştirdiğini belirtirken, Almanya’dan gelen üniversite öğrencisi 30 yaşındaki Leyla Kemer, “Benim terleme sorunum yaklaşık 20 senedir devam ediyor. İnsanlarla elim çok terlediği için tokalaşamıyorum. Bilgisayar veya cep telefonu kullanırken zorluk çekiyorum. Internetten Genel Cerrah Ünsal beyin Marmaris’te ameliyat yaptığını öğrendikten sonra telefonla görüşüp ameliyat olmak için Marmaris’e geldim. Almanya’da çok doktora gittim ama orada sinirleri kesiyorlar, tedavinin uzun sürmesi ve başka yan etkilerinin olması yüzünden bu klipsleme yöntemini seçtim. Ancak Almanya’da bu yöntemle ameliyat yapılacak bir hastane bulamadım” dedi.
Daha sonra ameliyata alınan Leyla Kemer yarım saat süren ameliyat sonrasında kendine geldi. Bir gün hastanede yatırılan Kemer, doktorun kontrolü sırasında ameliyat öncesi korktuğunu, ameliyat yapılırken hiçbir şey hatırlamadığını söyleyerek, “Ameliyat sonrası ellerim kuru bu çok güzel bir şey. Senelerdir ıslak ellerle hayatımı sürdürüyordum. Ameliyata girerken korkmuştum ama şimdi hiçbir şey hatırlamıyorum çok mutluyum şeklinde konuştu. Genel Cerrah Ünsal Aybek’te “Bu yeni yöntemde ameliyatta koltuk altlarından yarım santimlik 2 adet kesikle girilerek endoskopik yöntemle sinirler görülerek aşırı terlemeye yol açan sinirlere klips takılıyor. Sinirleri kesmeden klipsleme yöntemiyle sinirleri sıkıştırarak terlemeyi önlüyoruz ve ameliyattan kısa bir süre sonra elleri kuru oluyor. Ameliyat yarım saat sürüyor” ifadelerini kullandı.

Dünya’da ilk kez 1996’da Tayvan’lı Dr. Lin tarafından bulunan Türkiye’de ilk kez Marmaris’te Op.Dr. Ünsal AYBEK tarafından uygulanan klempleme yolu ile Endoskopik Toraks Sempatik Blokaj tekniği, En başarılı tedavi yöntemi olarak aşağıdaki hastalıkları tedavi eder.
1-Hiperhidrozis (Aşırı el, ayak ve koltukaltı terlemesi)
2-Facial blushing (Ani yüz kızarması)
3-Üst Karın Kanserlerindeki Aşrı ve Dişer şikayetler.
4-Sempatik Bozukluklar.
HİPERHİDROZİS
1-Yüz terlemesi.
2-El terlemesi
3-Koltukaltı terlemesi(bomidrozis)
4-Ayak terlemesi
5-Tüm vücut terlemesi

Farklı terleme bozukluklarını Kalıcı olarak sadece sempatik cerrahi uygulamaları tedavi eder.Sempatik cerrahi uygulamalarda; hastalarda vücutlarının herhangi bir bölgesinde reflex terleme oluşabilir. Bu uygulanan yeni method ile refleks terleme oranı el ve koltukaltı bölgelerindeki terlemede % 1’in altındadır ve klipleme yöntemi olduşu için eşer reflex terleme oluşur ise kliplerin çıkarılması ile reflex terleme ortadan kalkar.

FACIAL BLUSHIG (ROSACEA)(Yüz kızarması):

Yüz kızarması hiperhidrozise benzer, aynı zamanda sempatik bozuklukların bir çeşididir. Rosacea (Red spots) yüzdeki yeni damar oluşumlarına başlı olarak oluşan yüz kızarmasının bir sonucudur. Yüz cildi güneş ışınları ile yavaş yavaş kızarık ve aşrılı hale gelir. Yüz kızarıklışı olan insanlar halk içerisinde çekingen bir davranış sergilerler. Sosyal yaşam ve öşrenme süreci bu insanlar için rahatsız edici hale gelmiştir. Yüz kızarmasının uzun süreli sonucu olarak sosyal fobi oluşabilir. Yüz kızarması da hiperhidrozis gibi sempatik cerrahi ile tedavi edilir. Fakat ciddi reflex terleme oranı % 17 civarındadır.

Op.Dr. Ünsal AYBEK İletişim Bilgileri :
0532 423 35 77 –
unsalaybek@yahoo.com
Ahu Hetman Hastanesi :

Adres : 167. Sok. No:3 48700 Marmaris / TURKEY
Telefon : +90 252 417 77 77


* El ve Ayak Terlemesine Çözüm
* Aşırı Terlemeye Karşı Adaçayı – Dr.Elif Güveloğlu
* Ter Kokusu ve Terlemeye Karşı Tarifler


Yaz aylarıyla birlikte koltuk altı terlemesi şikayetlerinin arttığını belirten Doç. Dr. Tarık Çavuşoğlu, “Koltuk altından açtığımız üç minik kesiden lokal anestezi ile aşırı terlemeye neden olan bezleri, bir saatlik operasyonla alıyoruz” dedi.

Kırıkkale Üniversitesi (KÜ) Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tarık Çavuşoğlu, yaz mevsimi öncesinde aşırı koltuk altı terlemesi şikayeti ile kendilerine gelenlerin çoğunluğunu kadınların oluşturduğunu söyledi. Terlemenin, vücutta ısı arttığında düşürmek için devreye giren bir mekanizma olduğunu belirten Çavuşoğlu, “Vücudun bu önemli işlevi aşırı terleme sorununa dönüştüğünde kişinin sosyal yaşamında ciddi sıkıntılara neden olabiliyor” dedi.

“Hiperhidrozis” adı verilen hastalığın sosyal çekingenlik ve güven kaybına neden olarak, kişinin tüm yaşamını olumsuz etkilediğini, toplumdan uzaklaşmasına yol açtığını kaydeden Çavuşoğlu, şunları söyledi:

“Aşırı koltuk altı terleme sorunu olan hastalara nispeten yeni bir yöntem olan lazer tedavisi uyguluyoruz. Yaz mevsimi öncesinde bu şikayetle gelenlerin çoğunu kadınlar oluşturuyor. Koltuk altından açtığımız üç minik kesiden lokal anestezi ile aşırı terlemeye neden olan bezleri, en fazla bir saatlik operasyonla alıyoruz. Hastalar operasyondan üç-dört gün sonra işlemin sonuçlarını görebiliyor.”

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Faydalı Bilgiler

Etiketler:, , , , ,


7 Yorum Var "EL VE AYAK TERLEMESİNDE KLEMPLEME YÖNTEMİ"

Trackback | Comments RSS Feed

 1. Kerem dedi ki:

  arkadaşlar evde kendi kendinize iyontoferez uygulayabilirsiniz. benim de el ve ayaklarımda aşırı terleme vardı. ben uyguladım çok memnun kaldım. tamamen geçti diyebilirim. 8 – 10 seanstan (kişiden kiye değişiyo kiminde 5 kiminde 20. seanstan sonra etki ediyo) sonra terlemeniz kesilene kadar devam edin. bi deneyin birşey kaybetmezsiniz. burun linkler: http://www.xprodoksit.com/yazi/iyontoforez-cihazinizi-kendiniz-yapin iyontoforezcihazi blogspot com/2012/04/iyontoforez-cihazi-yapimi-ve-kullanimi.html

 2. esma dedi ki:

  lütfen hemen cevaplayın

 3. esma bozkurt dedi ki:

  sosyal güvence geçerlimi yoksa özel hastanemi

 4. hilal yılmaz dedi ki:

  mustafa bey merhaba.bende aynı sıkıntıları yaşıyorum..siz ameliyat oldunuzmu ?memnunmusunuz tavsiye edebilirmisiniz ve ücreti ne kadarmış?bilgi verirseniz memnun olurum..

 5. el terlemesi dedi ki:

  arkadaşım benimde ellerim ve ayaklarım çok fazla terliyor.seninde bahsettiğin gibi ikiside aynı anda başlıyor ve duruyor..çok uzun zamandan beride bununla yaşıyorum fakat ben biçok yöntemi araştırıp doktorlarla konuştum iyontoforez botoks vs.gibi yöntemler çözüm olmuyor ya sürekli yinelemen gerekiyor yada biyerden sonra tekrarlıyor.en kalıcısı klipsli ets ben bu hafta randevumu aldım yalnız marmariste yapılıyor bi görüşmeni tavsiye ederim.

 6. mustafa öcal dedi ki:

  ayaklarım terlediği zaman ellerimde terliyo ayaklarım terlemediği zaman ellerimde terleme olmuyo benimkisi aşırı tedavisi nedir iyontoforez botoks yoksa amaliyatmı lütfen yardımcı olursanız sevinirim çok çaresizim

 7. XprodoksiT dedi ki:

  TEDAVİDE 5 YÖNTEM VAR
  Terlemenin çocukların ve ergenlerin sosyal yaşantısını, okul ve iş hayatını, psikolojik durumunu etkiliyorsa tedavi edilmesi gerektiğini vurgulayan Dr. Öztürk, "Öncelikle terlemeye sebep olacak bir rahatsızlığı olmadığı kanıtlanan hastanın deri hastalıkları uzmanına yönlendirilmesi gerekiyor. Deri hastalıkları uzmanı hafif ve orta derecede şikayeti olan hastalara öncelikle terlemeyi önleyen pomad ve spreyler önerebilir. Bu tedaviden yarar görmeyen ve ileri derecede şikayeti olan hastalarda diğer tedavi yöntemleri uygulanmalıdır" diye konuştu.
  Öztürk'ün verdiği bilgiye göre aşırı terlemenin tedavisi 5 şekilde yapılabiliyor.
  İlaç Tedavileri: Terlemeyi etkileyen birçok ilaç mevcuttur. Ancak bunların durgunluk yaratma, ağız kuruluğu, görme bulanıklığı, idrar yolları problemleri ve hatta kalp krizi riskini artırma gibi yan etkileri bulunduğundan genellikle tavsiye edilmez.
  Terleme önleyici merhemler ve spreyler: Basit tedavi şeklidir. El ve ayak terlemelerinde hafif ve orta şiddetteki olgularda kullanılabilir. Sıkıştırma etkisi ile ter kanalının ağzını fiziksel olarak tıkar ve ter bezlerinden ter atılmasını önler.
  İyontoforez tedavisi: Aşırı el ve ayak terlemesinde kullanılır. Eller ve/veya ayaklar içinde elektrolit solüsyonu veya metal plaka bulunan küvete konulur. Solüsyon veya plakadan insanı rahatsız etmeyen düşük şiddette elektrik akımı verilir. Etki şekli elektrik akımının oluşturduğu iyonların ter kanallarını (basit olarak su musluğunu) belirli bir süre kapatılması olarak tanımlanabilir.
  Botulinum toksin tedavisi (botoks): Özellikle koltuk altı terlemelerinde kullanılır. El ve ayak terlemelerinde de uygulanabilir.Terlemeye neden olan sempatik sinirleri felç ederek ter bezlerinden ter üretimini önlemek için kullanılmaktadır.
  Cerrahi tedavi: Özellikle el ve koltuk altı terlemelerinde uygulanmaktadır. Kalıcı çözüm sağlar. Cerrahi tedavinin esası aşırı çalışarak fazla terlemeye sebebiyet veren sempatik sinirlerin kesilmesi veya çıkarılmasıdır. Bazen sempatik zincir ve dalları klips ile sıkıştırılabilir veya koter ile yakılabilir.