By 12 Mart 2013 Devamı →

EL TİTREMESİNİ CİDDİYE ALINAcıbadem Adana Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Cem Ortaçbayram, tıpta ´tremor´ olarak adlandırılan el titremesinin bazen stres anında bazen de tiroid bezi hastalıkları nedeniyle görüldüğünü belirterek, kullanılan ilaçların yan etkisi olarak da ortaya çıkabilen bu sorunun, kimi zaman Parkinson gibi çok önemli nörolojik hastalıkların ilk belirtisi olduğunu vurguladı.

el titremesiOrtaçbayram, “Tremorun nedenleri çeşitli olduğu için, görülme sıklığı da buna bağlı olarak değişiklik gösteriyor. Örneğin, ortostatik tremor daha çok 40 yaş üzerinde görülürken, Parkinson kaynaklı tremorların ortaya çıkma riski 60–65 yaşından sonra artıyor.

Bu nedenle, tremorun sıklığı hakkında bilgi vermek güç oluyor. Metabolik nedenler, stres ve kafein kullanımı gibi etmenler tüm tremorların sıklığını hesaplamayı imkansız kılıyor. Ancak esansiyel tremor, 100 binde 350 gibi bir sıklıkla dünyada en fazla görülen hareket hastalığı olarak nitelendiriliyor” dedi.

Dr. Cem Ortaçbayram, klinik görünümüne ve orijinine göre el titremelerini şöyle sıraladı:

Esansiyel tremor: En sık rastlanılan bu tremor türü genellikle ellerde başlıyor ve her iki elde birden görülüyor. Önce tek elde görüldüyse, ortalama üç yıl içinde diğer elde de ortaya çıkıyor. Ailesel olan ya da olmayan türleri bulunuyor.

Tremor genellikle yazı yazarken, eşyaların tutulmasında ya da ince motor hareket gerektiren durumlarda belirginleşiyor. Bu tremor türü alkol alınınca duruyor, uykuda kayboluyor ve stresle artıyor. Öte yandan el titremelerine, ses veya dil tremoru da eşlik edebiliyor.

Parkinson tremoru: Parkinson hastalığında görülen bu tür, genellikle tek taraflı başlıyor ve çoğunlukla istirahat halinde ortaya çıkıyor.

Tipik belirtisi ise para sayma hareketi yapar gibi, işaret ve başparmağın birlikte titremesi oluyor.

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Sağlık

Etiketler:, , , ,


Comments are closed.