By 09 Mayıs 2007 Devamı →

EL MASAJIELLERDEKİ ENERJİ :
Masaj son derece rahatlatıcı bir uygulamadır. Vücuda enerji kazandırarak iç denge sağlar. Masaj vücuttaki gerginlik ve tıkanmaları gevşetir, ruhumuz üzerinde stres giderici bir etkiye sahiptir. Bunun sebebi, bazı hareketlerin ve dokunuşların stres giderici hormon olan “oksitosin hormonunun” salgılanmasına yol açması ve aynı zamanda endorfin gibi mutluluk hissi veren bazı hormonların salgılanmasını teşvik etmesidir. Konu masaj olduğunda ellerimiz hiç kuşkusuz ki en önemli silahımızdır. Ancak ellerimizi hemen hemen her şey için yoğun şekilde kullanırız. Ellerimiz ve beyin arasında iki yönlü doğrudan bir bağlantı vardır. Eller beynin verdiği emirlere göre hareket eder ve 1 cm3 başına 3.500 sinir ucu bulunan parmak uçları beyne sürekli olarak yeni mesajlar yollar. Bu oldukça önemli bir görevdir. O halde neden ellerimize de arada bir masaj yapmayalım? El masajı aynı zamanda kendinizi gerçekten harika hissettiren bir uygulamadır.

ELLERİNİZİN REFLEKS BÖLGELERİNE MASAJ :

İki bilye kullanarak ellerinizde bulunan refleks bölgelerini uyarabilir ve bütün vücudunuza enerji akışı sağlayabilirsiniz. Refleks bölgeleri iç organlara etki eden noktalardır. Örneğin parmaklarımızın elle birleştiği bölge göz ve kulakların refleks bölgesidir. Beynin refleks noktası işaret parmaklarının alt üçüncü boğumudur. İşaret parmağının ucundaki refleks bölgesiyle hafızanızı, serçe parmaklarının ucundaki refleks bölgesiyle çevrenizle ilgili algılarınızı harekete geçirebilirsiniz. Bunu nasıl mı yapacaksınız? Bilyeleri önce avucunuzda düzgün şekilde ileri geri yuvarlamaya başlayın. Daha sonra bilyeleri her bir parmak üzerinde yukarı aşağı hareket ettirin. Bunun ardından bilyeleri her bir avucunuzda yuvarlayın. Daha sonra bir bilyeyi işaret parmağınızdan orta parmağınıza doğru, diğer bilyeyi ise orta parmağınızdan yüzük parmağınıza doğru ileri geri hareket ettirin.

BİLYELERLE ZİNDE KALIN :

İşte size başka bir egzersiz: Bir bilyeyi başparmağınız ve işaret parmağınız arasında, daha sonra başparmağınız ile sırasıyla orta parmak, yüzük parmağı ve serçe parmak arasında yuvarlayın. Daha sonra başparmağınız ile serçe parmaktan başlayarak aynı egzersizi işaret parmağına doğru tekrarlayın. Bu hareketi her iki elinizde de aynı anda uygulayın. Bu egzersiz koordinasyon ve konsantrasyonunuzu artıracaktır. Daha sonra bilyeleri bir süre parmaklarınızın arasında gezdirin. Bunun ardından bilyeleri bırakın ve parmak uçlarınızı birbirine bastırarak ellerinizi birleştirin. Daha sonra hızla ellerinizi çırpın. Son olarak da ellerinizi kurutmak ister gibi sallayın. Bu egzersiz kan dolaşımını hızlandıracak ve etkinleşen refleks bölgelerinizi tekrar uyaracaktır.TAG : MASAJ, ENERJİ, STRESS

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Faydalı Bilgiler

Etiketler:,


Yorumlar "EL MASAJI"

Trackback | Comments RSS Feed

  1. tülay dedi ki:

    ben kemal abiyi çok seviyorum vede çok iyi bi para almasını istıyorum inşallah en iyi para ödülünü alırsın