By 01 Haziran 2011 Devamı →

EKLEM KİREÇLENMESİNDE GLUKOZAMİN KULLANIMIKireçlenmede glukozamin tercih edilmeli
Yaşam süresi uzadıkça insanların yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bazı hastalıklar daha fazla dikkat çekmeye başlıyor. Bunlardan biri de osteoartrit ya da halk arasında bilinen adıyla eklem kireçlenmesi.

Eklem kireçlenmesi hastalarında şikayetleri gidermek, hastalığın ilerlemesini yavaşlatmak ve yaşam kalitesini artırmak için ilaç uygulamalarının yanı sıra bazı ilaç dışı uygulamalar da yapılıyor. İlaç uygulamalarında ağrının giderilmesi amacıyla ağrı kesiciler ve iltihap gidericiler (steroidal yapıda olmayan iltihap gidericiler veya siklooksigenaz-2 inhibitörleri) uygulanmaktadır. Ancak bu uygulamalarda ilk grup ilaçlardan bazılarının karaciğer işlevleri üzerindeki yan etkileri, ikinci gruptaki ilaçların ise mide-bağırsak sisteminde kanama riski ve kıkırdak metabolizmasında yaptığı olumsuz değişiklikler (steroidal yapıda olmayan iltihap gidericiler) ya da kalp ve damar sisteminde yol açtığı riskler (siklooksigenaz-2 inhibitörleri) nedeniyle sürekli kullanılmalarından kaçınılıyor.Şu an için eklem kireçlenmesi hastalarında, bu sorunun ilaç uygulamalarıyla tedavi edilmesi mümkün görünmüyor. Ancak hastalığın ilerlemesini yavaşlatacak önlemler alınması en akılcı yaklaşım. Tabii bu uygulamalarda vücudun bir tarafını düzeltmeye çalışırken diğer taraflarını bozmamak önemli. Glukozamin sülfat bu konuda dikkati çeken ideal bir doğal ilaç. Glukozaminoglukan zincirlerinin biyosentezinde rol oynaması nedeniyle eklem kıkırdağının yapısında yer alan maddelerin (agrekan ve diğer proteoglikanlar) üretimini sağlıyor.

Ayrıca eklemlerdeki kıkırdağın bozunmasına yol açan enzimlerin (metaloproteinazlar) etkisini azaltıyor. Yani hem yeni kıkırdak oluşumunu uyararak onarımını sağlıyor hem de kıkırdağın kaybını önlüyor. Bütün bu bulgular deney hayvanları üzerinde yapılan ayrıntılı çalışmalarla da ortaya konulmuş.

Ürünün kalitesi çok önemli

Glukozamin tuzlarının insanlar üzerindeki etkinliğini inceleyen klinik çalışmaların sonuçları, bazı olumsuz raporların dışında belirgin bir etkisinin bulunduğunu gösteriyor. Diğer taraftan glukozamin preparatlarıyla yapılan klinik çalışmaların büyük çoğunluğunda hastalara verilen ilacın içerik analizi yapılmadığından ilacın kalitesiyle ilgili yeterli bilgi verilmemiştir. Dolayısıyla bilhassa olumsuz sonuçlar alınan klinik çalışmalarda sonuçların ne derecede güvenilir olduğunu değerlendirebilmek mümkün olamıyor. Yani acaba kullanılan ürün içerisinde yeterli miktarda glukozamin bulunuyor mu? Bu kanımca son derece önemli bir durum.

Glukozamin sülfat preparatı kullanılarak diz eklemi kireçlenmesi hastaları üzerinde İtalya’da Siena Hastanesi’nde yapılan bir klinik çalışmanın sonuçlarından bahsetmek istiyorum. Bilimsel ölçekte kurgulanan çalışmada, üç ay süreyle 30 hastaya günde bin 500 miligram glukozamin sülfat tableti, 30 hastaya ise etken madde taşımayan tablet verilmiş. Sonuçlar ikinci aydan başlayarak altı ay boyunca hastaların şikayetlerindeki azalmaya bağlı olarak değerlendirilmiş (WOMAC indeksi).

Sonuç olarak glukozamin sülfat verilen hastaların ağrılarında istatiksel olarak belirgin şekilde sağlanan hafiflemenin yanı sıra hareketliliğin arttığı, boş ilaç verilen gruba oranla ağrı kesici ya da iltihap giderici ilaca olan gereksinimin belirgin şekilde azaldığı gözlenmiş. Ağrı kesici ya da iltihap giderici ilaca olan gereksinimin azalması sonucunda yan etki bildirimlerinin glukozamin verilen grupta çok daha düşük olduğu tespit edilmiş.

O halde eklem kireçlenmesi hastalarında glukozamin taşıyan ürünlerin kullanılması hem eklemlerdeki kıkırdak kaybının önlenmesi ve onarımı bakımından yararlı olabilecek hem de ağrı kesici ve iltihap giderici ilaçlara olan gereksinimi azaltacağı için yukarıda bahsettiğim yan etkiler azaltılabilecektir. Ancak kullanılacak ürünün kalitesine dikkat etmek son derece önemli.

Prof.Dr. Erdem YEŞİLADAProf. Dr. Erdem YEŞİLADA
Sorularınız İçin : eyesilada@yeditepe.edu.tr

* Metabolik Sendrom ve Bitkisel Çözümler
*
Sonbahar İçin Bitkisel Çaylar
* Eklem Kireçlenmesinde Beslenme
* Nanoteknoloji Zararlı mı?
* Çay Algılamayı Etkiliyor
* Kahve Tansiyonu Yükseltir mi?
* Hamilelikte Çemen Tohumu Kullanımı
* Tip 2 Diyabetin İlacı Çemen Otu Tohumu
* Safranın Kısırlık Üzerine Etkisi
* Tarçın Alzheimer’den Korur mu?
* Spor ve Diyet Yapmadan Zayıflanır mı?
* Ortalama Yaşam Süresi Nasıl Uzuyor?
* Mate Çayı Zayıflatır mı?
* Eklem Kireçlenmesinde Glukozamin Kullanımı
* Şerbetçi otu Sinirsel Uykusuzluğun İlacı
* Zayıflama ilaçları ile Gelen Ölümler
* Altın Çilek Efsanesi
* Hamilelikte Hangi Bitkisel İlaçlar Kullanılabilir?
* Hamilelikte Bitkisel İlaç Kullanımı
* Alzheimer ve Demansı Önlemek için
* Şeker Hastaları İçin Muhteşem Üçlü
* Bitkilerin İlaç Haline Gelmesi Zararlı mı?
* Doğru Bitkisel Tedavi Nasıl Olmalı?
* İdrar Yolu Enfeksiyonu için Kranberi
* Damar Sertliğine Karşı Siyah Çikolata
* Ekinezya Tablet Kullanmayın
* Meyve ve Sebze Kanserden Korur mu?
* Yüksek Tansiyon ve Kolestrol içn Zeytinyaprağı
* Menopozdaki Kadınları Sarı Kantaron Kurtarıyor
* Sarı Kantaron ve Yaraları İyileştirme Gücü

Tüm Yazıları…


Glukozamin sülfat kıkırdağa faydalıProf.Dr. Osman MÜFTÜOĞLU

Osteoartrit tedavisinde kullanılan birçok besin desteği var ama bunlardan üçünün kullanımı bir hayli yayın. Glukozamin sülfat doğal ürünlerin en çok rağbet göreni. Osteoartrit için kullanıldığında kıkırdaklarda bulunan bazı özel moleküllerin üretimini artırarak, kıkırdağın kendisini yenilemesine yardımcı olduğu belirtiliyor. Bu ürün karides ve istiridye gibi kabuklu deniz ürünlerinin kabuklarından üretiliyor. Glukozamin sülfatın eklemlerde yaptığı en önemli değişim kıkırdak oluşumunu sağlamak. Ancak bazı çalışmalarda kıkırdağın beslenmesini de artırabildiği gösterilmiş.
Bu çalışmalar glukozaminin eklemlerdeki şişlik, ağrı ve hareket kısıtlılığı gibi problemleri azaltmada önemli yararlarının olabileceğini iddia ediyor. Glukozamin sülfatın tablet ve ampul şeklinde formları eczaneler ve besin desteği satan mağazalarda bulunabilmektedir. Bir günde alınması gereken miktar 750-1500 mg civarındadır. Bu desteğin deniz ürünlerine alerjisi olanlar ve mide problemi yaşayanlar tarafından daha dikkatli kullanılması gerekiyor. Bizim tavsiyemiz faydalı olabileceğini düşündüğümüz bu önemli bitkisel desteğe mutlaka doktor tavsiyesi ile başlanması ve etkinliğinin izlenmesi yönündedir.
Glukozamin sülfat çoğu kez kondroidin sülfat ile birlikte kullanılmaktadır. Bunun nedeni birlikte kullanımın glukozaminin gücünü artıracağının düşünülmesidir. Kondoridin sülfatın tek başına kullanılması tavsiye edilmemektedir.
...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Erdem Yeşilada

Etiketler:, , ,


2 Yorum Var "EKLEM KİREÇLENMESİNDE GLUKOZAMİN KULLANIMI"

Trackback | Comments RSS Feed

  1. derya dedi ki:

    glukozamin alıcaksanız size xxx adresine bir göz atmanızı öneririm. hem çok seçenek çok hemde müşteri temsilcileri oldukça ilgili. Benim dizlerimle ilgili problemlerim vardı ilk başlarda romatizma olduğunu düşündüm ve ne alacağımı bilmiyordum saolsunlar oldukça ilgili davrandılar ve hangi eklem desteğini kullanmam gerektiği konusunda bilgi eksiğimide kapattılar.

  2. gülser öztekin dedi ki:

    evet benimde dizlerimde sıvı kaybı vardı doktorum sıvı yüklemesi yapıcaktı fakat ben nutrıway glucosamine with boswvellia özü içeren beslenme destek ürünü kullandım 2 kutu ve hiç ağrım kalmadı doktorum sıvı yüklemeye gerek yok dedi.