By 01 Mart 2011 Devamı →

EKİNEZYA TABLETLERİNİ KULLANMAYINEKİNEZYA TABLETLERİNİ KULLANMAYIN


Ekinezya soğuk algınlığı tedavisinde ne kadar etkili?


Kurutulmuş ekinezya özütüyle hazırlanmış tablet veya kapsül gibi ürünlerin kullanıldığı araştırmalarda bu bitkinin soğuk algınlığında ETKİLİ OLMADIĞI sonucu ortaya çıkmış.
Tıp dünyasının en önemli bilimsel dergilerinden biri olan Annals of Internal Medicine’ın 24 Aralık 2010 tarihli son sayısında popüler bir bitkisel ilaç olan ekinezya ile ilgili klinik bir çalışmanın sonuçları yayımlandı. Buna göre ekinezya ürününün soğuk algınlığından koruyuculuğu bulunmuyor.


Çalışmanın tasarımı tamamen bilimsel kriterlere uygun olarak yapılmış. Soğuk algınlığı şikayetlerinin başlangıç safhasında olan 12-80 yaşları arasında seçilen 719 gönüllüye kalitesi bilinen tablet şeklinde bir ekinezya ilacı verilmiş. Belirtilerin görüldüğü ilk gün sekiz tablet ve takip eden dört gün dörder tablet verilmiş. Hastaların şikayetlerindeki değişim bilimsel kriterlere göre sorgulanmış (WURSS-21).


Kullanılan ilacın kalitesi, klinik araştırmanın tasarımı ve gönüllü sayısı bakımından çalışma ideal ölçekte. O halde ekinezya ürünleri soğuk algınlığının önlenmesinde etkisiz mi? Bu ilacı şimdiye kadar kullanan milyonlarca kişi hayal mi gördü?


Bitkisel ilaca karşı anlamsız bir tavır içerisinde olan akademik unvanlı bazılarını görür, “Ben zaten söylemiştim etkisiz olduğunu!” dediklerini duyar gibiyim. Ancak söz konusu klinik çalışmayla ilgili yayın ayrıntılı olarak incelendiğinde sonuçlarının gerçekçi olmadığı, yanlış olduğu açıkça görülüyor. İsterseniz bu ayrıntıları inceleyelim.


ŞURUP MU TABLET Mİ?


Söz konusu klinik çalışmada tablet şeklinde ekinezya ürünü kullanılmış. Bu konuda birkaç yıl önce yazdığım yazımda da belirttiğim gibi gözlemlerime göre şurup gibi sıvı şeklindeki ekinezya ilaçları belirgin bir şekilde daha etkili.


Şimdiye kadar ekinezya ürünlerinin etkinliği konusunda çeşitli araştırma grupları tarafından yürütülmüş klinik çalışmalar incelendiğinde, ekinezya ürünlerinin etkili olduğunu bildiren üç çalışmada sıvı şeklinde ürünler kullanılmış. Buna karşılık ekinezya ürünlerinin etkisiz olduğu sonucuna varılan beş çalışmada ise kurutulmuş ekinezya özütüyle hazırlanmış tablet ya da kapsül gibi katı ürünler kullanılmış.


Bir başka dikkati çeken husus ise ekinezyanın olumlu etkileri tespit edilen çalışmalarda çoğunlukla toprak üstü kısımlarının, köklerine göre daha etkili olduğu gözlenmiş. Halbuki söz konusu klinik çalışmada ekinezya köklerinden hazırlanan tabletler kullanılmış.


DOZ VE KULLANIM SÜRESİ ÖNEMLİ


Söz konusu klinik çalışmada sorgulanması gereken diğer olumsuz hususlar ise şunlar: Uygulanan istatistik ve değerlendirme yöntemlerinin yetersiz olması. Gönüllülere sadece tek doz seviyesi uygulandığından yeterli dozun uygulanıp uygulanamadığı şüphesi. Ekinezyanın bağışıklık sistemi üzerinde etkili olduğu deneysel olarak ortaya konulmasına rağmen hastalık başladıktan sonra sadece dört gün ekinezya uygulayarak bağışıklık sisteminin ne derecede etkili hale getirilebileceği…


Şimdi olumsuz düşünenlerin bu görüşlerini tekrar değerlendireceklerini umuyorum. Görüldüğü gibi çok mükemmel gibi görülen ve bu nedenle önemli bir dergide yayımlanan bir çalışmanın bile önemli açıkları olabiliyor. Her zaman tekrarladığım gibi bilimsel görüş yarım bardak suyun boş ve dolu kısımlarını eşit derecede görebilmektedir.

Ekinezya ve Grip Teavisi Dr. James DukeProf.Dr. Erdem YEŞİLADAProf. Dr. Erdem YEŞİLADA
Sorularınız İçin : eyesilada@yeditepe.edu.tr

* Metabolik Sendrom ve Bitkisel Çözümler
*
Sonbahar İçin Bitkisel Çaylar
* Eklem Kireçlenmesinde Beslenme
* Nanoteknoloji Zararlı mı?
* Çay Algılamayı Etkiliyor
* Kahve Tansiyonu Yükseltir mi?
* Hamilelikte Çemen Tohumu Kullanımı
* Tip 2 Diyabetin İlacı Çemen Otu Tohumu
* Safranın Kısırlık Üzerine Etkisi
* Tarçın Alzheimer’den Korur mu?
* Spor ve Diyet Yapmadan Zayıflanır mı?
* Ortalama Yaşam Süresi Nasıl Uzuyor?
* Mate Çayı Zayıflatır mı?
* Eklem Kireçlenmesinde Glukozamin Kullanımı
* Şerbetçi otu Sinirsel Uykusuzluğun İlacı
* Zayıflama ilaçları ile Gelen Ölümler
* Altın Çilek Efsanesi
* Hamilelikte Hangi Bitkisel İlaçlar Kullanılabilir?
* Hamilelikte Bitkisel İlaç Kullanımı
* Alzheimer ve Demansı Önlemek için
* Şeker Hastaları İçin Muhteşem Üçlü
* Bitkilerin İlaç Haline Gelmesi Zararlı mı?
* Doğru Bitkisel Tedavi Nasıl Olmalı?
* İdrar Yolu Enfeksiyonu için Kranberi
* Damar Sertliğine Karşı Siyah Çikolata
* Ekinezya Tablet Kullanmayın
* Meyve ve Sebze Kanserden Korur mu?
* Yüksek Tansiyon ve Kolestrol içn Zeytinyaprağı
* Menopozdaki Kadınları Sarı Kantaron Kurtarıyor
* Sarı Kantaron ve Yaraları İyileştirme Gücü

Tüm Yazıları…

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Erdem Yeşilada


Comments are closed.