By 05 Haziran 2011 Devamı →

EHEC BAKTERİSİ TÜRKİYE’DE Mİ?Öldüren virüs 12 ülkeye yayıldı : Almanya’nın kuzeyinde görülen ve bu ülkede şimdiye kadar 18 kişinin ölümüne neden olan EHEC virüsünün Avrupa’daki 10 ülkenin yanı sıra ABD’ye yayıldı ancak kaynağı henüz bulunamadı. Uzmanlar uyardı…
Almanya dışındaki hastaların büyük bölümünün kısa süre önce bu ülkeyi ziyaret ettikleri ya da bu ülkeden gelenlerle temasları olduğu bildirildi.
Bugüne kadar Almanya’da 18 hasta, İsveç’te de 1 hastanın yaşamını yitirmesine neden olan virüsün daha önceden de bilindiği, nadir görüldüğünü, ilk kez salgına dönüştüğü açıklandı.

Pekin Gen Bilimi Enstitüsü ve Hamburg-Eppendorf Üniversite Hastanesi’nden araştırmacılar, EHEC’in “mutasyona” uğramış iki ayrı bakteriden kaynaklandığını, antibiyotiklere karşı direnç kazandığını ve son derece tehlikeli olduğunu açıkladı. Alman Nefroloji Birliği Başkanı Reinhard Brunkhorst, hastalarda kanlı ishal olarak da bilinen dizanteriform ishale yol açan ayrıca, kılcal damar kanaması akut böbrek yetmezliği olarak görülen Hemolitik Üremik Sendromu’nu (HÜS) tetikleyen EHEC virüsü vakalarının sayısında azalma görüldüğünü bildirdi.
Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Holger Eichele, salatalık, sebze ve domates tüketilmemesi yönündeki uyarıda değişiklik olmadığını, kaynağın kesin olarak bilinmemesine rağmen Robert Koch Enstitüsü tarafından yapılan bir araştırmaya göre EHEC bakterisinden rahatsızlananların büyük çoğunluğunun salatalık ve domates yediğinin tespit edildiğini söyledi.

UZMANLAR UYARDI

Alman Ulusal Sağlık Enstitüsü Robert Koch Enstitüsü EHEC bakterisinin kaynağını bulmanın çok zor olduğunu açıkladı.

Uzmanlar sorunun çıkış noktası kesinlikle saptanana dek salatalık, marul ve domates yenmemesi uyarısını tekrarladı ve sebzeleri kaynar ya da sirkeli suda yıkamanın da sorunu çözmediğini savundu.

Rusya’nın, EHEC virüsü kaynağının meyve sebzelerle ilgisi olmadığı yönünde yapılan açıklamaya rağmen Avrupa’dan tarım ürünlerinin ithal edilmesine yasak koyması nedeniyle tepkilerin odağındaki Rusya’nın Başbakanı Vladimir Putin “Bu salatalıkları yiyenler ölüyor. Bu salatalıklar gerçekten de çok pis kokuyor” diye konuştu:

Almanya Başbakanı Angela Merkel, İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero’dan özür dilerken, Avrupa Birliği’ne zararın telafi edilmesi çağrısında bulundu.

Avrupa ülkeleri ve ABD’de hastalığına yakalananların tümünün Almanya’dan transit geçtiği, veya da turist olarak bu ülkede bulunduğu belirlendi. Ölümcül virüsünün etkilediği kişi sayısının 1500’ü geçmesiyle, klinikler kan bağışı çağrısı yaptı. Ağır vakalarda, doktorlar hastaların kanını değiştirildiği açıklandı.

LE FIGARO’NUN YORUMU

Fransız gazetesi Le Figaro, Almanya’nın kuzeyinde ortaya çıkan, kısa süre içinde başka ülkelere de sıçrayan EHEC’in yol açtığı enfeksiyonları ele alırken, şunları yazdı:

“EHEC skandalı Avrupa’nın birçok konuda görüş birliği içinde olmadığını gösteren bir örnek. Her ülke kendine göre tavır takınıyor. Almanya ölümcül salatalıklar yüzünden İspanya’yı suçluyor. Elbette ulusal bir sorun olan nükleer enerji ve santraller konusunda Berlin tek başına hareket ederek, nükleer enerjiden vazgeçme kararı aldı. Göç konusunda ise İtalya Fransa ile tartışarak, AB kurallarını ihlâl ediyor. Yunanistan’ın borç krizinde çıkan sürtüşme de cabası. AB’nin yöneticileri, AB Konsey Başkanı Herman von Rompuy, AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ve AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, muhtelif cephelerdeki çatlakları kapatmaya hiçbir katkıda bulunmadı.”

İtalya’dan La Stampa gazetesi de EHEC salgını karşısında Avrupa’nın bocaladığını yazarken, “Kesin olan bir nokta var: Her bulaşıcı hastalığa kısa zamanda çare bulunabileceğine inanma devri geride kaldı” diye yazdı.

Bir başka Fransız gazetesi, Katolik La Croix ise aynı konuyla ilgili yorumunda, EHEC skandalının Avrupa’da işbirliği ve dayanışmanın ne kadar gerekli olduğunu ortaya çıkardığını bildirdi.

Gazete, “Avrupalılar çok aceleci biçimde, düşüncesizce yöneltilen suçlamalardan sonra ülkeden ülkeye değişen tek taraflı önlemler alındı. Oysa bu kriz sıkı bir işbirliğini zorunlu kılıyor. Alman Risk Değerlendirme Enstitüsü Fransız Gıda Güvenliği Ajansı uzmanlarıyla birlikte bakterinin teşhisi için ortak bir metot geliştirdi. İtalya’da bir laboratuar da bu konuda çalışıyor. Bu, doğru bir yol. Bu işbirliği genişletilmeli. Herkesin başına gelebilecek bu tehdide karşı ihtiyatlı bir seferberlik sağlanması gerekir” diye devam etti.

Münih’te yayımlanan Süddeutsche Zeitung, Almanya’daki açıklamaların İspanya’yı zor durumda bırakmasına ilişkin, “Bu üzücü bir durum, kesinlikle telafi edilebilir ama diplomatik bir tartışma için gerekçesi olmamalı. Avrupalılar bunun yerine Avrupa Komisyonu’nun neden Almanya’nın bu konudaki uyarısını, kendisi kontroller ve test yapmaksızın bire bir alıp yayımladığını sormalı. Bundan çıkarılması gereken makul sonuç şu olmalı: Bundan sonra böylesi durumlarda iki kez kontrol yapılmalı” görüşünü aktardı.

Berliner Zeitung, Alman yetkililerin izlediği yöntemi anlatırken, “En iyisi hiçbir şey bilinmediği durumlarda susmak”, Märkische Oderzeitung ise “Tarım ve Tüketiciyi Koruma Bakanı Ilse Aigner ile Sağlık Bakanı Daniel Bahr bugüne kadar izledikleri kriz yönetimiyle başarılı bir izlenim uyandırmadı” diye yazdı.


Öldüren bakteri en çok kadınları vuruyor

Öldüren bakteri en çok kadınları vuruyor. Bakteriden en çok, yaz diyeti gibi nedenlerle sebze ağırlıklı beslenen kadınların etkilendiği belirlendi.

Almanya’da sebzelerden yayıldığı tahmin edilen EHEC bakterisi için çember daralıyor. İki haftada Almanya’da 19, İsveç’te bir kişinin ölümüne sebep olan hastalık için Alman yetkililer, salgının başladığı noktaları araştırıyor.

Vatan’ın haberine göre, bakteri bulaşanların sayısının dün 2 bin 400’e ulaştığı bildirilirken Almanya’nın kuzeyindeki Luebeck’te bulunan bir lokantada yemek yiyen 17 kişinin hastalanması şüpheleri artırdı. Alman Ulusal Hastalık Kontrol Merkezi lokantayı incelemeye aldıklarını açıkladı. Luebeck Üniversitesi’nde görevli mikrobiyolog Werner Solback “Lokanta hastalıktan sorumlu değil ama hastalığın nasıl yayıldığını bulmalıyız” dedi. Geçen ay liman kenti Hamburg’da yapılan bir festivalin de hastalığın yayılmasına sebep olabileceği tahmin ediliyor.

DİYET DAVETİYE ÇIKARIYOR

Almanya, Danimarka ve İsveç’in de aralarında bulunduğu 10 Avrupa ülkesinde görülen salgın Çek Cumhuriyeti’ne sıçradı. Amerika’da yaşayanları tehdit eden koli basili hastalığı teşhisi konulan 90 kişiden 2’sinin Almanya’ya gittiği belirtildi. Bu arada salgının ardından Almanya’daki hastaneler halktan kan bağışında bulunmasını istedi.

Ölen 20 kişiden 13’ünün kadın olması dünya basınında yeni bir tartışma başlattı. Bilim adamları kadınların erkeklere göre daha sağlıklı beslendiğini ve bu yüzden salata ağırlıklı bir beslenme düzeni izlediklerini açıkladı. Bu beslenme düzeninin de koli basiliye davetiye çıkardığının altı çizildi.

SAĞLIK BAKANLIĞI UYARDI

Sağlık Bakanlığı, Almanya’da birçok kişinin ölümüne neden olan Enterohemorajik Escherichia Coli (EHEC) bakterisine ilişkin, Türkiye için endişe edecek bir durum olmadığını açıkladı. Son iki hafta içerisinde EHEC’in görüldüğü ülkelere seyahat eden kişilerden kanlı ishal görülenlerin ve hastalıktan şüphe edenlerin en yakın sağlık kuruluşuna müracaat etmeleri istendi.

Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, basında EHEC mikrobuna bağlı Avrupa’da ve özellikle Almanya’da hastalık ve ölümlerin görüldüğü haberleri üzerine komisyon oluşturulduğu belirtildi. EHEC’in hayvan veya insan dışkısıyla kirlenmiş su ve gıdayla bulaşan bir bakteri olduğuna işaret edilerek, EHEC’in kanlı ishalle seyreden bir hastalığa sebep olduğu ifade edildi.

‘TÜRKİYE’DE ‘ŞİMDİLİK’ RİSK YOK’

Bu mikroba bağlı oluşan hastalığın genellikle bir hafta içerisinde tedaviyle düzeldiği vurgulanarak, çok nadiren ani gelişen böbrek yetmezliği tablosuna bağlı ölüm görülebildiği bildirildi. Açıklamada, “EHEC, 2005 yılından bu tarafa ülkemizde bildirimi zorunlu hastalıklardan olup ülkemizde laboratuvar teyitli EHEC vakası görülmemiştir. Konu, Bilim Kurulumuz, Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğümüz ve Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığımızca yakından izlenmektedir. Bugün itibarıyla ülkemiz için endişe edecek bir durum olmamakla birlikte Bilim Kurulu, EHEC dahil su ve besinlerle bulaşan hastalıklardan korunmak için dikkat edilmelidir” denildi.

Virüslü Salatalık Paniği


Salgının kaynağı fasulye de değil!

Avrupa’yı etkisi altına alan ölümcül EHEC salgınının kaynağı olarak ortaya atılan fasulye filizleri de aklandı. Yapılan ön testlerin sonucuna göre, Hamburg yakınlarındaki çiftlikte yetişen filizler, salgının kaynağı değil.

Almanya’nın Aşağı Saksonya Eyaleti Tarım Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, çiftlikten alınan 40 örnekten 23’ünün incelendiği ve sonucun negatif çıktığı bildirildi. Diğer örnekler üzerindeki testlerin ise sürdüğü belirtildi.

 

Aşağı Saksonya Tarım Bakanı Gert Lindemann, dün yaptığı açıklamada, salgının kaynağının, Hamburg ve Hannover kentleri arasındaki Uelzan bölgesindeki bir organik besin çiftliğinde üretilen soya filizleri olabileceğini ifade ederken, kesin konuşmak için test sonuçlarının beklenmesi gerektiğini söylemişti.

Almanya’dan yayıldığı tahmin edilen EHEC salgınının sorumlusu olabileceği düşünülen Gaertnerhof Bienenbuettel çiftliğinin sahibi Klaus Verbeck ise çiftliğinde öldürücü bakteriyi barındıran soya filizlerinin üretildiği iddiasını reddetmişti.

Şu ana kadar 12 ülkede tespit edilen ölümcül EHEC bakterisi, 22 kişinin ölümüne, 2 binden fazla insanın hastalanmasına yol açtı.


Sağlık Bakanlığı’ndan EHEC açıklaması – 07 Haziran 2011

Sağlık Bakanlığı, Avrupa’da ölümlere yol açan EHEC bakterisine Türkiye’de rastlanmadığını açıkladı. Ancak bakanlık bakterinin ithal sebze ve meyvelerden çok turistler ile gelebileceği uyarısında bulundu.

Bakteri ile mücadelede kişisel temizliğin önemine dikkat çeken Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Seracettin Çom, belediyeleri de su sistemlerine otomatik klor sistemi kurmaları konusunda uyardı.

Çom, “Bu bahsedilen bakteri ülkemizde sürveyans dediğimiz takip sistemimizin içinde 2005 yılından beri izlediğimiz bir bakteri. 2005 yılından beri ülkemizde EHEC bakterisi görülmedi. Yani şu anda sınırlarımız içinde yok. Ancak dışarıdan gelebilir” dedi.

Peki, Avrupa’da onlarca kişinin ölümüne neden olan EHEC Türkiye’yi de etkiler mi?

Türkiye’de bakteriye henüz rastlanmadı ancak bu, hiç gelmeyeceği anlamına da gelmiyor. Bakanlık, Türkiye genelindeki 50 merkezde ishal vakalarının numunelerini düzenli olarak incelettiriyor.

“Ülkemizde kitlesel olarak büyük insan çoğunluklarını etkilemesini şu anda düşünmüyoruz” diyen Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Seracettin Çom, kişiden kişiye bulaşmanın çok zor şartlarda gerçekleştiğini söyledi, bakterinin ağız ve büyük abdest yolu döngüsüyle bulaştığını hatırlattı.

Bakteriye karşı kişisel hijyenin büyük önem taşıyor. Bakterinin yayılmaması için belediyelerin de otomatik su klorlama sistemi kurmaları gerekiyor. Çom, etlerin yüksek ısıda pişirilmesinin, sebze ve meyvelerin bol suyla yıkanmasının da öneriler arasında olduğunu söyledi ve şu önerilerde bulundu:

“Özellikle hanımlar dışarıdan getirilmiş sebze ve meyveleri mümkünse hafif ılık suyla ve bolca yıkamalı. Yıkadıktan sonra kendi ellerini de yıkamalı ve kurulamalılar. Kurulamada kâğıt havlu ya da bildiğimiz bez havlu kullanılır. Bez havlu kullanılıyorsa o bez havlular da fazla takılı kalmamalı sık sık onlar da yıkamaya gönderilmelidir.” 07 Haziran 2011


Ölümcül virüs komşuda

Yunanistan’da, bir Alman turistte EHEC bakterisi tespit edildiği bildirildi.

Yunan medyası, hastaneye kaldırılan 53 yaşındaki kadında EHEC bakterisi saptandığını duyurdu. Salgınla mücadele kurumu yetkililerinin, hastadan alınan örneklerde yapılan iki ayrı laboratuvar incelemesinin sonuçlarının pozitif çıktığını, ancak kesin tanı için gerekli tüm incelemelerin tamamlanması gerektiğini belirttikleri kaydedildi.

EHEC bakterisini muhtemelen ülkesinde kaptığı tahmin edilen Alman hastanın, yapılan incelemelerin ardından memleketine döndüğü ifade edildi. Yetkililerin, turizm sezonunun başlamasıyla ülkeye EHEC bakterisinin girme riski bulunduğunu, ancak endişe edilecek bir durumun sözkonusu olmadığını kaydettikleri bildirildi.

ALMANYA’DAKİ VAKA SAYISI AZALIYOR

Bu arada salgının çıkış noktası olan Almanya’da Sağlık Bakanı Daniel Bahr, E. coli (EHEC) salgınında vaka sayısının azaldığını söyledi.

AB Sağlık ve Tüketici Politikası Komiseri John Dalli ve diğer yetkililerle başkent Berlin’de bugün görüşecek olan Bahr, dün gece ARD televizyonuna yaptığı açıklamada, E. coli salgınında tehlikenin geçtiğini söylemeyeceğini, ancak yeni vaka sayılarının analizinin salgının azalmakta olduğu ümidi verdiğini belirtti.

Sağlık Bakanı Bahr, E. coli bakterisinin kaynağının asla bulunamayabileceğini de yineledi.

E. coli yüzünden Almanya’da şimdiye kadar 24 kişinin hayatını kaybettiği, 2 bin 325 kişinin ise hastalığa yakalandığı bildiriliyor. Diğer Avrupa ülkeleri ile ABD’de hastalananların sayısı ise 100’ü geçti.

EHEC salgının nedeni henüz bilinmemekle beraber sağlık yetkilileri salatalık, domates, marul ve sebze filizlerinin yenmemesi konusunda uyarıyor. 08.06.2011


EHEC virüsü 14 ülkede 26 can aldı

Almanya’da başlayan, 12 Avrupa ülkesinin yanı sıra ABD ve Kanada’da da görülen EHEC bakterisinin kaynağını bulma çalışmaları sonuç vermedi. Federal Almanya Sağlık Bakanı Daniel Bahr, İsveç’te de 1 kişinin ölümüne neden olan EHEC bakterisi salgını yüzünden Almanya’da ölenlerin sayısının 25’e yükseldiğini bildirdi.

Sağlık Bakanı Bahr, kaynağı belirlenemeyen hastalıkta azalma görüldüğünü, teşhis konulan 700’e yakın hastanın durumunun ciddi olduğunu belirtirken, EHEC bakterisinin kaynağı kesin olarak belirleninceye kadar domates, salatalık, salata ve filiz yenilmemesi uyarısını yineledi.

Almanya’nın Saksonya-Anhalt eyaletine bağlı Magdeburg kentinde bir çöp konteynerinde EHEC bakterili salatalık parçası bulunduğu açıklandı.

Çöp konteynerinin EHEC’ten rahatsızlanan bir aileye ait olduğunu belirlenirken, salatalık parçasının üzerinde tespit edilen EHEC bakterisinin, salgın hastalıklara neden olan türden olduğu saptandı.

YUNANİSTAN’DA EHEC’Lİ HASTA

Yunanistan’ın başkenti Atina’da fenalaşan bir 53 yaşındaki Alman turistte EHEC bakterisi tespit edildi. Almanya’ya dönen hasta ile ilgili yapılan iki ayrı laboratuvar incelemesinin sonuçları pozitif çıktığı belirtildi. Turizm sezonunun başlamasıyla Yunanistan’a EHEC bakterisinin girme riski bulunduğu, ancak endişe edilecek bir durum olmadığı ifade edildi. Böylece EHEC’in yol açtığı hastalığa şimdiye kadar Almanya’nın yanı sıra İsveç, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, İsviçre, Fransa, Hollanda, Norveç, İspanya, İngiltere, Yunanistan, ABD ve Kanada’da rastlanmış oldu.

ALMANYA’DA HİJYEN KARNESİ

Almanya başta olmak üzere toplam 14 ülkede görülen EHEC hastalığı ile mücadelede temizlik kurallarına titizlikle uyulması istendi. Almanya’da 25 kişiyi öldüren 1900 kişinin hastalanmasına neden olan salgın üzerine federal ve eyalet tarım bakanları lokantacılık sektörü ve gıda üreticilerine hijyen karnesi verilmesine karar verdi. Hijyen karnesi renk skalasında yeşil, “Herşeyin yolunda olduğunu”, kırmızı ise “Önemli hijyen noksanlıklarının bulunduğunu” gösterecek. İşletmelerin girişine asılacak hijyen karnesi, tüketicileri mutfak temizliği konusunda bilgilendirmiş olacak. Aynı zamanda, Almanya genelinde yürürlüğe girecek bir hijyen yasası üzerinde çalışıldığı açıklandı.

Deutche Welle, hijyen uzmanlarına dayanarak, bir sanayi ülkesi Almanya’da hemen her alanda hijyen konusunda büyük noksanlar bulunduğunu bildirdi. Federal Tüketiciyi Koruma ve Gıda Güvenliği Dairesi’nin geçen yıl gıda ürünleri alanındaki 545 bin işletmede yaklaşık 1 milyon denetim yaparken, işletmelerin 4’te 1’inde çok önemli eksiklikler tespit edildiği kaydedildi.

Uzmanlar sağlık için ellerin sık sabunla yıkanmasını, tüketilecek sebzelerin çok iyi temizlenmesini istedi. 09.06.2011


Almanya’da dört yeni kurban almasıyla birlikte, ölümcül Ehec bakterisi salgınından Avrupa’da ölenlerin sayısı 47’ye yükseldi.

Alman makamlarının açıklamasına göre, İsveçli bir kadının hayatını kaybetmesiyle, ölümlerden sadece biri Almanya dışında meydana geldi.

Almanya Federal Sağlık Enstitüsü, ülkede toplam 3 bin 801 kişi çok tehlikeli ve bulaşıcı Ehec bakterisinden tedavi altına alındı ve bunlardan 834’ünde böbrek ve SHU adı verilen nörolojik yetmezlik dolayısıyla ciddi komplikasyon oluştuğunu belirtti.

Ülkede salgın hastalığın zirveye ulaştığı 30 mayıstan bu yana yeni vaka sayısında düzenli düşüş olduğu da kaydedildi. 30.06.2011

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Haber

Etiketler:,


Comments are closed.