By 29 Kasım 2013 Devamı →

Efervesanlarda Kalp Krizi RiskiSodyum bakımından çok zengin olan efervesan yani suda eriyen tabletlerin az tuz tüketmesi gereken kişilerde kalp krizi ve felç riskini artırabileceği ortaya çıktı.

Efervesan Kullanımına Dikkatİngiltere’deki Dundee Üniversitesi’nden Jacob George ve ekibinin araştırması, reçetesiz satılan birçok suda eriyen tabletin (efervesan) biokarbonat içerdiğini ve düzenli olarak bu ilaçları ya da vitaminleri kullanan bazı hastaların kalp krizi ve felç geçirme riskinin 5 kat arttığını gösterdi.

Araştırma ayrıca, bu hastaların yüksek tansiyon riskinin 7 kat artığını vurguladı. 7 yıl boyunca 1,2 milyon hastanın verilerini inceleyen bilim adamları, sık sık efervesan ilaç ve vitaminleri kullananların erken ölüm riskinin de yüzde 28 fazla olduğunu gördü. Yaygın kullanılan, reçetesiz satılan bazı efervesan ilaç ya da vitamin tabletlerinin 3-18 miligram tuz bileşeni olan sodyum içerdiğini belirten bilim adamları, riskin, arada bir değil, her gün bunları kullananlar için arttığına dikkati çekti.

Kaynak: Suda eriyen tabletlerde kalp krizi ve felç riski – http://haber.stargazete.com/saglik/suda-eriyen-tabletlerde-kalp-krizi-ve-felc-riski/haber-810905#ixzz2lyM9SiNc

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Faydalı Bilgiler

Etiketler:, ,


Comments are closed.