By 30 Ağustos 2011 Devamı →

EBOLA VİRÜSÜ BLOKE EDİLDİBilim adamları, ölümcül ebola virüsüyle mücadelede etkin olabilecek bir keşif yaptı. Virüsün enfeksiyon yapan proteini bloke edildi ve ebolanın ölümcül faaliyetine başlayamadığı görüldü.
Sonuçları Nature’da yayımlanan iki araştırmayı yürüten bilim adamları, Ebola virüsünün, enfeksiyona yol açabilmek için NPC1 hücre proteinine ihtiyaç duyduğunu buldu.Hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde, bu proteinin bloke edilmesiyle veya şeklinin değiştirilmesiyle virüsün ölümcül faaliyetine başlayamadığı görüldü.Harvard ve New York’taki Albert Einstein Tıp Fakültesi bilim insanları ile Boston’daki Brigham and Women’s Hastanesi uzmanları, yaptıkları araştırmalarda, aynı sonuca ulaştı. Bilimciler, insan metabolizmasında yer alan, kolesterolün hücre zarından geçişini sağlayan NPC1 proteininin çalışmaması halinde, Ebola virüsünün de enfeksiyona yol açamadığını tespit etti.

Virüsün, hücrenin içine girebilmek için vücuttaki mevcut bu ulaşım sistemini kullandığını tahmin eden bilim adamları, bu ulaşım aracının çalışmaması halinde virüslerin de enfeksiyona neden olamadığını kaydetti.

ÇOKLU ORGAN YETMEZLİĞİ İLE ÖLDÜRÜYOR

NPC1 proteinini bir süreliğine değişikliğe uğratma veya bloke etmenin yollarını arayan uzmanlar, bunun, kolesterol değerleriyle ilgili soruna yol açabileceğinin farkında olduklarını, ancak ölümcül Ebola virüsünün etkisiz hale getirilmesi için kısa süre için bu durumun tolere edilebileceğini düşünüyor.

Ebola virüsü, akraba Marburg virüsü ile birlikte filovirüsler grubunda yer alıyor. Virüs, 1976’da Kongo’da Ebola nehri kıyısındaki salgında tespit edildi. Hemorajik ateş ve yoğun kanamaya neden olan virüs çoklu organ yetmezliğiyle hastayı öldürüyor. Ebolaya karşı aşı veya antiviral bir ilaç bulunmuyor. Hatta virüsün yayılma şekliyle ilgili tartışmalar bile sürüyor. Ebola virüsünün biyolojik saldırıda kullanılma ihtimali ise korku yaratıyor.

* Ebola Belirtileri ve Korunma Yolları

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Haber

Etiketler:


Comments are closed.