By 06 Eylül 2014 Devamı →

Ebola Belirtiler ve Korunma YollarıEbola virüsü, insanlarda ve primatlarda  (enfekte maymun, goril, şempanze, meyve yarasası, orman antilobu ve kirpi gibi) viral hemorajik ateş şeklinde ciddi hastalık formlarına yol açan ölümcül bir virüstür.

EbolaÇok tehlikeli bir virüstür. İshal, kanama, deri döküntüleri ve yüksek ateşe neden olur. Adını, Afrika’daki bir nehirden alır. Bulaşıcıdır. Kontrol altına alınmazsa salgınlar görülür. Ebola virüsü, ipliksi yapıda, yaklaşık 80 nm boyundadır. Genetik materyali RNA’dan oluşur.

Bulaşma; Hastaların (hayvanlar başlıca maymun ve meyve yarasaları) kan ve vücut sıvıları ile bulaşır. Hava yoluyla bulaşma tespit edilmemiştir.

•  Ebola Virüsü insanlarda Ebola Virüsü Hastalığına (Eski adı Ebola Hemorajik Ateşi) yol açar. İnsanlarda ve primatlarda (enfekte maymun, goril, şempanze, meyve yarasası, orman antilobu ve kirpi gibi) sıklıkla ölüme yol açan ciddi bir hastalıktır.
•  Ebola Virüsü Hastalığı salgınlarında ölüm oranı %90’lara kadar çıkabilmektedir.
• Ebola Virüsü Hastalığı salgınları öncelikle tropikal ormanların yakınında bulunan Orta ve Batı Afrika’nın ücra köylerinde meydana gelmektedir.
•  Virüs insanlara vahşi hayvanlardan geçer  ve insandan insana bulaşır.
•  Meyve Yarasaları (Fruit Bats) Ebola Virüsünün doğal konağı olarak görülmektedir.
•  Hastalığın insan ve hayvanlar için özel bir tedavisi ya da aşısı bulunmamaktadır.
Ebola ilk olarak 1976 yılında Sudan’ın Nzara ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin Yambuku kentlerinde eş zamanlı 2 salgına yol açmıştır. Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde görülen salgının Ebola Nehri yakınında bir köyde meydana geldiğinden hastalığa bu isim verilmiştir.
Filoviridae (filovirüs) ailesinin 3 üyesinden biri Ebola Virüsü olup diğerleri Marburg Virüsü ve Cueva Virüsüdür.

Ebola Virüsü 5 ayrı türe sahiptir:
•    Bundibugyo Ebola Virüsü (BDBV)
•    Zaire Ebola Virüsü (EBOV)
•    Reston Ebola Virüsü (RESTV)
•    Sudan Ebola Virüsü (SUDV)
•    Taï Forest Ebola Virüsü (TAFV).

BDBV, EBOV, ve SUDV Afrika’da görülen büyük Ebola Virüsü Hatalığı salgınlarıyla ilişkilendirilmektedir.
RESTV türü Filipinler ve Çin Halk Cumhuriyeti’nde görülmekte olup insanları enfekte eder ancak bugüne kadar bu türün insanlarda ölüm ya da hastalığa yol açtığı bildirilmemiştir. Özellikle enfekte maymun ve domuzlarla temas içinde olan çalışanlar arasında klinik belirtiler vermeden görüldüğü bildirilmiştir.

Hastalığın Bulaşması

Ebola virüsünün  doğal rezervuarı şu ana kadar ispat edilemediğinden bir salgın başlangıcında  virüsün insana  nasıl bulaştığı bilinmemektedir. Araştırmacılar ilk hastanın enfekte bir hayvanla temas sonucu virüsü aldığı hipotezini ileri sürmüşlerdir.
İnsan enfeksiyonu oluştuğunda virüsün başkalarına bulaşmasının birçok yolu vardır. Ebola enfekte insanlarla doğrudan temas yoluyla insandan insana bulaşır. Bunlar:

– Enfekte bir kişinin kanı ya da salgılarıyla doğrudan temas.
– Enfekte salgılarla kontamine olmuş objelerle temas.
– Defin işlemleri sırasında cenazeye doğrudan temas edilmesi de hastalığın yayılmasında etkendir.
–  İyileşen erkek hastaların spermleri yoluyla hastalığı 7 haftaya kadar bulaştırması mümkündür.
– Ebola Kanamalı Ateşi’ne yol açan virüsler, genellikle hasta bakımıyla uğraşırken enfekte salgılarla teması olan aileler ve arkadaşlar aracılığıyla yayılmaktadır.

Ebola Kanamalı Ateşi salgınlarında hastalık sağlık tesislerinde hızla yayılabilir (klinikler, hastaneler v.b.). Maske, elbise ve eldiven gibi uygun koruyucu ekipman giymeyen personelin bulunduğu sağlık tesislerinde virüse maruziyet riski yüksektir.
Enjektör ve ekipmanların uygun bir şekilde temizlenmesi ve imha edilmesi önemlidir. Tek kullanımlık olmayan malzemeler tekrar kullanılmadan önce sterilize edilmelidir. Sterilizasyona dikkat edilmezse virüs bulaşımı devam eder ve salgın büyüyebilir.

Ebola Hastalık Belirti ve Bulguları
•    Ateş
•    Baş ağrısı
•    Eklem ve kas ağrısı
•    Halsizlik
•    İshal
•    Kusma
•    Karın ağrısı
•    İştahsızlık

Bazı hastalarda da şu belirti ve bulgular görülebilir:
Döküntü, gözlerde kızarıklık, hıçkırık, öksürük, boğaz ağrısı, göğüs ağrısı, nefes almakta güçlük, yutkunma zorluğu, vücut içinde ve dışında kanamalar. Laboratuvar bulgularında düşük beyaz kan hücreleri ve trombosit sayısı ile yüksek karaciğer enzimleri görülmektedir. Son dönemde böbrek ve karaciğer yetmezliği görülmektedir.

Belirtiler Ebola virüsüne maruz kalındıktan 2 – 21 gün (genellikle 8-10 gün) sonra görülür. Hastaların bir kısmı iyileşirken, neden bazılarının öldüğü tam olarak anlaşılamamıştır. Bununla beraber ölenlerin virüse karşı yeterli bağışık yanıt geliştiremedikleri bilinmektedir.

Hastalığa Maruz Kalma Riski
Afrika’da teyit edilmiş vakalar şu ülkelerden bildirilmiştir:
•    Liberya
•    Sierra Leone
•    Gine
•    Nijerya
•    Demokratik Kongo Cumhuriyeti (DRC)
•    Gabon
•    Güney Sudan
•    Fildişi Sahilleri
•    Uganda
•    Kongo Cumhuriyeti (ROC)
•    Güney Afrika (importe olmuş)
Birkaç laboratuvar kontaminasyonu vakası ( İngiltere’de bir, Rusya’da iki olmak üzere) hariç tüm vakalar ve ölümler Afrika’da meydana gelmiştir.

Hastalıktan Korunma
Ebola Hemorajik Ateşi’nden korunma konusunda birçok zorluklar vardır. Ebola Hemorajik Ateşi ile insanların tam olarak nasıl enfekte oldukları bilinmediğinden az sayıda temel korunma tedbiri vardır.

Ebola Hemorajik Ateşinden etkilenen bölgelerde yaşayan insanların hastalıktan korunmak için aşağıdaki önlemlere uymaları tavsiye edilir.
•    Diğer bulaşıcı hastalıklarda olduğu gibi hastalığı önlemenin en önemli uygulamalarından biri ellerin düzenli olarak yıkanmasıdır. Ellerinizin su ve sabunla yıkanması (ya da sabun bulunmadığı yerlerde alkol-bazlı el losyonun kullanılması) cildinizden potansiyel enfekte materyalleri uzaklaştırır ve hastalığının geçişini önler.
•    Eldiven kullanılan durumlarda eldivenleri çıkarmadan önce su ve sabunla yıkayınız ve eldivenleri çıkardıktan sonra da ellerinizi yıkayınız.
•    Ölü hayvanlarla, özellikle de primatlarla temastan kaçınınız.
•    Yerel pazarlarda tüketim için satılan primatlar dahil vahşi hayvanların etini yemeyiniz.
•    Enfeksiyon olasılığını asgariye indirmek için Ebola Virüsü enfeksiyonu olduğundan şüphelenilen insan ya da hayvanlarla yakın temas ederken enfeksiyon kontrol önlemlerini uygulayınız.
•    Sağlık tesislerinde hastalık bulaşma riski yüksektir. Bu nedenle sağlık çalışanlarının bir Ebola Hemorajik Ateşi vakasını fark etmesi ve pratik viral hemorajik ateşi kontrol  önlemlerini uygulamak için hazır olması gereklidir. Bu önlemler arasında koruyucu kıyafetlerin giyilmesi (önlük, eldiven, maske, göz koruyucu ekipman gibi), enfeksiyonun yayılmasını önlemek için ekipman ve enjektörlerin sterilize edilmesi, uygun bir şekilde imha edilmesi ve hastaların vücut salgılarının da uygun bir şekilde imha edilmesi de önemlidir.
Amaç enfekte hastaların salgı ve kanlarıyla teması önlemektir. Hastanın ölmesi durumunda cesetle doğrudan temasın önlenmesi de aynı şekilde önem taşımaktadır.

Ebola Virüsü Hastalığı ile uyumlu belirtilerinizin olduğunu düşünüyorsanız

Eğer siz ya da aile bireylerinizden birinde ateş ya da titreme, kas ağrıları, bulantı, kusma veya ciltte döküntü belirtileri görülürse acilen bir sağlık kuruluşuna başvurunuz. Sağlık kuruluşuna başvurmak üzere gittiğinizde diğer kişilerle temastan ve başka yerlere yapacağınız ziyaretlerden kaçınınız.

Seyahat Dönüşünüzden Sonra

Etkilenen bölgelerden dönen kişiler hasta kişi ya da hayvanların vücut sıvılarıyla temas etmeseler bile sağlık durumlarını 10 gün süreliğine takip etmelidirler. Hasta kişi ve hayvanların vücut sıvılarıyla potansiyel temasları söz konusu olan kişiler 21 gün süreyle sağlık durumlarını takip etmelidirler.

Seyahatleri esnasında hastalanan tüm kişilerin kendilerinde sadece ateş bile görülse acilen bir sağlık kuruluşuna başvurmaları ve burada yaptıkları son seyahat ve potansiyel temaslıları hakkında bilgi vermeleri tavsiye edilir.

Hastalığın bulaşmasını önleyici gerekli önlemlerin alınabilmesi için sağlık kuruluşuna başvuru esnasında belirtilerinizle ilgili bilgi veriniz.

Gine, Liberya, Sierra Leone ve Nijerya’da Ebola Virüsü Hastalığı kaynaklı doğrulanmış, olası ve şüpheli vakalar ile ölümler (DSÖ-04.07.2014)

Yeni (1) Doğrulanmış Olası Şüpheli Ülke Toplamı
Gine
Vakalar 13 340 133 12 485
Ölümler 12 223 133 2 358
Liberya
Vakalar 77 129 234 105 468
Ölümler 28 117 97 41 255
Nijerya
Vakalar 1 0 3 1 4
Ölümler 0 0 1 0 1
Sierra Leone
Vakalar 72 540 46 60 646
Ölümler 21 234 34 5 273
Toplam
Vakalar 163 1009 416 178 1 603
Ölümler 61 574 265 48 887

İskenderun’da ebola virüsü paniği. 05.09.2014

Hatay’da yüksek ateş şikayetiyle hastaneye giden bir kişi, ebola virüsü belirtisi ile karantina altına alındı.

Edinilen bilgilere göre, ismi henüz öğrenilemeyen fakat Afrika’da çalıştığı belirtilen bir kişi memleketi Kırıkhan’a geldi. Burada ateşlenme şikayetiyle Hastaneye giden kişide Ebola virüsü belirtisine rastlandı. Ambulansla Kırıkhan’dan İskenderun Devlet Hastanesi’ne sevk edilen kişi, intaniye bölümünde karantina altına alındı. Öte yandan hastanede bulunan herkese maske dağıtılırken, sağlık Bakanlığı’na ait 2 adet Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü (UMKE) aracıda hastaneye geldi. Yine Hastane Başhekimi Veysel Yıldırım’ın da evinden hastaneye çağrıldığı bilgisine ulaşıldı.


ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri tarafından maymunlar üzerinde yapılan deneyler, ebola aşısı sayesinde salgına karşı bağışıklığın en az 10 ay sürebileceğini gösterdi. 08.09.2014

Araştırmacılar, bu sonucun insanlar üzerinde yapılan deneylerin de başarıya ulaşması umudu doğurduğunu söylüyor.

Araştırma kapsamında aşılanan maymunlar ebola virüsüne “uzun vadeli” bağışıklık geliştirdi.  Aşının insanlar üzerinde denenmesine de bu hafta ABD’de başlandı.

İngiltere ve Afrika’daki bazı ülkelerde de deneyler yapılacak.

Dünya Sağlık Örgütü şu anda Batı Afrika’daki salgında 2 binden fazla kişinin öldüğünü söylüyor.  Ebolanın yayılmasını önlemek için çeşitli deneysel tedaviler gündemde. İnsanlar üzerinde deneylere başlama kararının dayandığı hayvan araştırmalarının sonucu Nature adlı tıp dergisinde yayımlandı. Deneyde, ölümcül dozda ebola virüsü verilen dört maymunun hepsinin beş hafta sonra hayatta olduğu görüldü.

Buna karşın, sadece yarısı aşılamadan 10 ay sonra bir enfeksiyonu atlattı. Şimdilik bu tür bir aşının insanlarda ne kadar başarılı olabileceğinin en iyi kanıtı bu. Aşının insanlar üzerinde denenmesine de başlandı.

Bu deneyler Mali ve Gambiya’nın yanı sıra ABD’de ve İngiltere’deki Oxford Üniversitesi’nde gerçekleşecek. Bu çalışmalarda insanlara, takip eden güçlendirici aşıların değil sadece ilk aşının yapılacağı belirtiliyor. Şu anda mevcut doz sayısı 400 ile 4 bin arasında değişiyor. Eğer bağışıklık için çok aşı gerekiyorsa küçük doz, daha küçük miktarlar yeterli ise 4000’lik doz kullanılabiliyor. Deneylerde alınan başarılı sonuçlara karşın Dünya Sağlık Örgütü uyarıda bulundu.

DSÖ, aşı umudu ortaya çıktı diye salgınla mücadele etmekte etkin olan diğer yöntemlerin terk edilmemesi gerektiğini söyledi.


Ebola için korkutan uyarı

ABD’li yetkililer, gerekli önlemler alınmadığı takdirde, ocak ayına kadar virüs bulaşan insan sayısının 1,4 milyona yaklaşacağı tahmininde bulundu.

ABD ve Dünya Sağlık Örgütü’nden yapılan açıklama, Ebola virüsünün korkutucu boyutlara ulaşmak üzere olduğunu ortaya koydu.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nin tahminlerine göre, 20 Ocak 2015 tarihine kadar virüse yakalananların sayısı 550 bin ila 1,4 milyon arasında olabilir. Uzmanlar, bu tahminin ağustos ayındaki veriler ışığında yapıldığını da sözlerine ekledi.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan bir araştırmaya göre ise gerekli önlemler alınmadığı takdirde, kasım ayı başına kadar virüs bulaşan insan sayısı 20 bini geçecek.

Dünya Sağlık Örgütü uzmanlarının New England Journal of Medicine’daki makalesinde,2 Kasım’a kadar, Gine’de 5 bin 700, Liberya’da 9 bin 900 ve Sierra Leone’de 5 bin olmak üzere Ebola virüsü bulaşanların sayısının 20 bin 600’e ulaşmasının beklendiği kaydedildi.

Ağustos ayında yapılan açıklamada, 20 bin sayısının en erken dokuz ay içinde aşılacağı tahmininde bulunulmuştu. Şu anda 5 bin 864 kişi virüse yakalanmış durumda.

© Deutsche Welle Türkçe


Avrupa’da Ebola korkusu

Makedonya’da Ebola belirtileri gösteren bir hasta yaşamını yitirdi. Prag’da bir hasta karantina altına alındı. Ebola, AIDS’den sonra karşılaşılan en büyük salgın olarak görülüyor.

Makedonya’da Ebola belirtileri gösteren İngiliz hastanın hayatını kaybettiği açıklandı. Makedonyalı yetkililer, İngiliz vatandaşının kaldığı otelin mühürlendiğini, bir diğer İngiliz vatandaşıyla otel personelinin otelde karantinada tutulduğunu bildirdi.

Makedonya Sağlık Bakanlığı Bulaşıcı Hastalıklar Komisyonu’ndan Dr.Jovanka Kostovska, hayatını kaybeden kişinin 2 Ekim tarihinde Üsküp’e giriş yaptığını ve perşembe günü hastaneye başvurmasından birkaç saat sonra yaşamını yitirdiğini açıkladı. Kostovska, 1956 doğumlu İngiliz vatandaşında ateş, kusma ve iç kanama olduğunu ve durumunun kısa sürede daha da kötüleştiğini kaydetti. Yetkili, numunelerin testler için Almanya’ya gönderildiğini bildirdi.

Prag’da karantina

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da da 56 yaşındaki bir hastanın Ebola şüphesiyle gözlem altına alındığı bildirildi. Bulovka Hastanesi sözcüsü, kısa süre önce Liberya’yı ziyaret eden 56 yaşındaki Çek Cumhuriyeti vatandaşının karantina altına alındığını, hastaya ait numunelerin inceleme için Almanya’ya gönderildiğini açıkladı. Berlin’deki laboratuvardan sonuçların cuma günü gelmesi bekleniyor.

“AIDS’den sonraki en büyük salgın”

Hızla yayılan Ebola salgını, Dünya Bankası’nın Washington’da düzenlediği konferansta da gündemdeydi. Konferansa katılan Gine, Liberya ve Sierra Leone’nin devlet başkanları uluslararası toplumdan sağlık ekibi takviyesi ve mali yardım istedi.

Konferansa katılan Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi direktörü Thomas Frieden, Ebola salgınını, AIDS’in ortaya çıkışından bu yana tanık olunan en büyük sorun olarak nitelendirdi. İkinci bir AIDS haline gelmeden Ebola’yla mücadele edilmesi gerektiğini vurgulayan Frieden, “Otuz yıldır kamu sağlığı alanında çalışıyorum. Buna benzeyen tek şey AIDS’di” diye konuştu.

Vücut sıvıları yoluyla bulaşan ve Batı Afrika’da etkili olan Ebola virüsü şimdiye kadar 4 bine yakın kişinin ölümüne yol açtı.

12.10.2014


ABD’de ikinci ebola vakası

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Teksas eyaletindeki Dallas kentinde yer alan Teksas Presbiteryen Hastanesi’nin bir çalışanında ebola virüsü tespit edildi.

Sağlık görevlisi, 8 Ekim tarihinde eboladan hayatını kaybeden, ABD’nin ilk ebola vak’ası Thomas Eric Duncan’a müdahale eden ekibin arasındaydı. Gözetim altına alınan görevli, cuma akşamı düşük seviyede ateş şikâyetiyle tedavi altına alınmıştı.

Hastane doktorlarından David Lakey basın mensuplarına yaptığı açıklamada “İkinci bir ebola vak’asının olacağını biliyorduk, buna kendimizi hazırlamıştık” diye konuştu.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) 1 Ekim çarşamba günü, ebola teşhisi konulan ABD’li Thomas Eric Duncan’ın tecrit altında tedavi edildiğini açıklamıştı.

Duncan, 20 Eylül tarihinde uçakla Liberya’dan Dallas’a gelmişti. Ancak 42 yaşındaki Duncan, teşhisin konulmasından 11 gün sonra 8 Ekim tarihinde hayatını kaybetti.

Alarma geçen ABD’de Ebola virüsü kapmış kişilerin tespit edilerek hastalığın yayılmasının önlenmesi için Batı Afrika’dan gelen yolcuları beş havalimanında kontrol etme kararı aldı.

Kontroller, New York JFK, Washington Dulles, Chicago O’Hare, Atlanta Hartsfield-Jackson ve New Jersey Newark Liberty havalimanlarında gerçekleşiyor.

Ölümler 4 bini aştı

İlk defa Aralık 2013’te Gine’de iki yaşında bir çocukta tespit edilen Ebola virüsü, Batı Afrika’da bugüne kadar 4 bin 33 can aldı.

Hastalığın en çok etkilediği Liberya’da 2 bin 316, Sierra Leone’da 930, Gine’de 778 ve Nijerya’da sekiz kişi hayatını kaybetti.

Uluslararası sivil toplum örgütü Save the Children’dan (Çocukları Koruyun) yapılan açıklamaya göre Sierra Leone’de bir saatte ortalama beş kişi bu virüse yakalanıyor. Ölümlerin bir ay içinde ikiye katlanmasının beklendiği ülkede birçok çocuk daha doktorlar ulaşamadan evlerinde veya sokaklarda ölü bulunuyor.

CDC, Batı Afrika’da Ocak 2015’e kadar, 550 bin ila 1 milyon 400 bin kişinin Ebola virüsünün bulaşmış olabileceği açıkladı.

Henüz kesin bir tedavisi olmayan hastalığın belirtileri halsizlik, ateş, kas ağrıları, kusma, ishal ve kanama.

 

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Sağlık

Etiketler:, , , , ,


Comments are closed.