By 01 Nisan 2012 Devamı →

DÜZTABANLIK NE ZAMAN ANLAŞILIR?Bir çocuğun düztaban olup olmadığının 7-8 yaş civarında belli olduğunu belirten uzmanlar, erken yaşlarda düztabanlıkla ilgili teşhisin konulamayacağını söylüyor.
Düztabanlık 7-8 yaşlarında teşhis edilirÇocuklarda görülen düztabanlığın genelde genetik geçişli olduğunu, doğuştan oluşmayan vakalarda da belli bir yaştan sonra gelişebildiğini vurgulayan İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tahir Ögüt, ailelerin belli bir yaşa kadar çocuklarının düztaban olup olmamasıyla ilgili endişeye kapılmaması gerektiğini söyledi.
Aslında 5 yaşına kadar tüm çocuklar düztabandır. 5 yaşına kadar olan bu durum maalesef suistimal ediliyor” diyen Prof. Dr. Öğüt şunları söyledi:
“5 yaşına kadar özel ayakkabı, tabanlık gibi şeyler asla kullanılmamalı. Çocuğun çıplak ayakla yürüyüp kaslarının gelişmesi gerekiyor sadece. Bazı anaokullarında ayak taraması adı altında çocukların düztaban olduğu söyleniyor ve özel ayakkabılar pazarlanmak isteniyor. Bu tam bir sahtekarlık. 3 yaşında 5 yaşındaki bir çocuğun ayağında bu olmaz. Bir çocuğun düztaban olup olmadığı 7-8 yaş civarında belli oluyor.”
Düztabanlığın çaresiz bir rahatsızlık olmadığını, doğuştan gelen ileri derecede bir düztabanlığın 8-9 yaşından itibaren normal bir ayak haline getirilebildiğine dikkat çeken Prof. Dr. Öğüt, ”Erişkin düztabanlıkta da yine bu aynı. Gecikmeden hasta uzman hekimlere giderse ayak ameliyatla normal hale getirilebilir” diye konuştu.
AŞIRI KİLO DÜZTABANLIK SEBEBİİleri yaşta ortaya çıkan düztabanlık hakkında da bilgi veren Prof. Dr. Öğüt, genellikle bu rahatsızlığın 35 yaş sonrasında ortaya çıktığını ifade etti. Bu yaş grubundan sonra ortaya çıkan düztabanlığın en büyük nedeninin aşırı kilo olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. Öğüt, şöyle devam etti:
”Belli bir yaştan sonra obez hastalarda düztabanlık çok görüyoruz. Bu rahatsızlık ABD’de çok yaygın. Bunun dışında kişinin romatolojik bir hastalığı varsa buna bağlı olarak da hastalık gelişebiliyor. Bu aslında bir tendonun dejenerasyonuna yani yıpranmasına bağlı gelişiyor. Bu yıpranma da aşırı kilo, aşırı zorlama gibi sebeplerle ortaya çıkıyor. Erişkin tipi düztabanlığın 1, 2, 3, 4 diye evreleri var. 1. evrede hastaya tabanlık veriyoruz. 2. evrede deformite oluşmuş oluyor, taban çökmüş, topuk dışa doğru kaymış oluyor. 3. evrede ise rahatsızlık daha da ilerlemiştir ve bunu ancak eklemleri sabitleyerek düzeltebiliyoruz. 4. evrede ise ayağı ameliyat ediyoruz.”

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Çocuk Bebek

Etiketler:, ,


Comments are closed.