By 06 Haziran 2011 Devamı →

DUKAN DİYETİ ZARARLI MI?Dukan diyetine dikkat edin
Prof.Dr. Osman MÜFTÜOĞLU – Fransız beslenme uzmanı Dr. Pierre Dukan’ın geliştirdiği beslenme planı, ‘Dukan diyeti’ olarak biliniyor. Bu popüler diyetin zararlı olabileceği yönünde bazı kuşkular var.Ben de bu “aşırı protein yüklü” diyetin önceki benzerleri gibi başarısız ve zararlı olabileceğini düşünen hekimlerden biriyim. Nedeni şu…
FORMÜL DİYETLER BAŞARISIZDIR
DUKAN diyeti her şeyden önce “formül diyetler”den biri. Bu nedenle uzun vadede başarısız olabileceği kesin bir beslenme planı. Bildiğiniz gibi herkesin kilo alma nedeni farklıdır. Eğer kilo almaya neden olan sağlık problemini çözmez, genetik kusuru, metabolik sorunu, hormonal problemi doğru belirleyip ona uygun bir “kişiye özel beslenme planı” üretemezseniz adı ne olursa olsun hiçbir “formül diyet”in kalıcı bir faydası olmaz.
REÇETE DİYETLER KALICI FAYDA SAĞLAMAZ
Ben popüler beslenme planlarına “reçete diyetler” diyorum. Kimin önüne koysanız, kime uygularsanız başlangıçta mutlaka kilo verdiren ama problemi çözemedikleri için, bırakıldıkları zaman verilen kiloları hızla geri aldıran beslenme planlarıdır bunlar. Tıpkı reçetenizdeki baş ağrısı ilaçları gibi: Kullanırsanız başınızın ağrısı geçer, ama kesince yeniden başlar!
KETOZA SOKAR!
Dukan diyetine üçüncü ve en önemli eleştirim ise şu: Bu diyetinin başlangıç döneminde –üreticisi bu döneme “atak veya saldırı dönemi” adını veriyor- sadece protein tüketimine izin veriliyor.
Yani yalnızca et, balık, yumurta ve yağsız süt ürünlerini hem de sınırsız miktarda yiyip içiyorsunuz. Böyle “protein bombası” bir diyetin metabolizmayı hızlandırdığı, karbonhidrat alımını sıfırladığı, yağ kazanımını minimuma indirdiği için depolanmış yağları harekete geçireceği doğru ama bu uygulamanın sizi son derece tehlikeli “ketoz” hali ile baş başa bırakacağını da bilmeniz lazım.
İştah zaten kesilir
Ketoz hali, bedenin metabolik olarak iflasa sürüklendiği bir süreçtir. Aşırı proteinli besinlerin ciddi bir kas kaybına neden olabileceğini de unutmamanız lazım. Ayrıca bu dönemde ortaya çıkan ketoz hali zaten iştahınızı da neredeyse sıfıra indiriyor. Yani artık tamamen gündemden düşen ünlü “Atkins diyeti” ile bu diyet arasında ciddi bir fark yok. Belki azıcık hafifletilmiş, kıyafet değiştirmiş bir şekli ama özü, hemen hemen aynı. Diğer taraftan bu diyeti uzun süre yapmanız ya da sık sık tekrarlamanızın da riski var.
Dukan Diyeti Nedir? Nasıl Uygulanır?

KALP RİSKİ VAR!
Mesela koroner kalp hastalığına yakalanma riskini arttıracağı kesin. Gut hastalığını tetikleyeceği hatta akut gut krizlerine yol açacağı yüksek ihtimal.Kısacası bu diyeti hiç kimsenin özellikle de böbrek, kalp, karaciğer problemi bulunanların, elli yaşını geçenlerin, şeker hastalarının, hamilelerin uygulamalarını asla tavsiye etmem.Son bir hatırlatma daha: Artık bu tür reçete diyetlerden vazgeçmenin zamanı çoktan geldi, geçiyor. Formül veya reçete diyetler zayıflatsa bile ya hasta ediyor ya da metabolizmayı bozarak daha sonra yeniden ve de fazlasıyla kilo aldırıyor. İlle de bir reçete istiyorsanız tavsiyem şu: Yediklerinizi azaltın, fiziksel aktivitenizi çoğaltın!
Cep telefonları karsinojenik mi?
BENZETME son derece can sıkıcı ama pek de yanlış da sayılmaz! Benzetmeyi yapan ünlü ve tecrübeli bir hekim. Üstelik kanser konusunda uzman. Diyor ki; “Mikrodalga fırınlar yemeği, cep telefonları ise beyninizi pişirir!” Cep telefonlarını dikkatsiz kullanmanın sağlığımızı olumsuz yönde etkilediği, kanser oluşumunu tetikleyebildiği yönünde uzun süredir bir tereddüt hatta ciddi bir endişe var. Bu yöndeki endişelerini sık sık gündeme getiren hekimlerden biri de benim. Üç yıl kadar önce Star Tv ana haberde Sevgili Uğur Dündar’la yaptığımız bir söyleşide bu konudaki endişelerimi açık ve net bir şekilde anlattım.
Bana göre, “cep telefonları özellikle kanser riski bakımından dikkatle izlenmesi gereken yeni teknolojilerden biri, hatta birincisidir. Oluşturduğu elektromagnetik alan ve yaydığı elektromagnetik radyasyonun (EMR) özellikle beyin ve kulak ile ilgili bazı sorunlar yapabilmesi mümkün olabilir”.
Ne yapmalı?
CEP telefonu kullanmaktan vazgeçmek yerine EMR zararlarını en aza indirecek bazı önlemler almak zorundayız. Mesela daha az EMR yayan cep telefonlarını kullanabiliriz. Konuşmak yerine SMS mesajlarından yararlanabiliriz. Daha da kolayı “kulaklık”la EMR’nin beyin üzerinde tahribatını ciddi ölçüde azaltmaya çalışabiliriz. Yatarken başucumuzdan uzak tutabiliriz. Cebimizde, kalbimizin üstünde taşımayabiliriz! Benim önerim en azından on yaşından daha küçük çocuklara, özellikle de hamilelere cep telefonu kullanımında kısıtlama getirilmesidir. Mesela ilköğretim okullarında cep telefonu kullanımı pekâlâ yasaklanabilir. Aileler ve okullar eğitilebilir. Ayrıca sabit telefonlar kullanmak da faydalı olabilir.
Dünya Sağlık Örgütü endişeli
SON durum şu: Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptırdığı yeni bir çalışma cep telefonu kullanımının beyin kanseri yapabileceği yönünde bulgulara ulaşıldı. Örgüte bağlı kanser araştırma merkezinin bir yöneticisi geçen hafta düzenlenen uluslararası bir toplantıda “cep telefonunun kanser yapma riski olduğunu ve cep telefonu-kanser ilişkisinin yakından izlenmesi gerektiğini” açıkladı. Bunu da “çok sayıda kanser uzmanının ortak fikri” olarak açıkladı.

Prof.Dr. Osman MÜFTÜOĞLU
İletişim ve Sorularınız için : Süleyman Seba Caddesi No:39 Akaretler 34357 Beşiktaş İSTANBUL
Tel:(212) 2367300
Son Yazılar :
* Çölyak Hastalığı Yayılıyor
* Kolestrol İlaçları Tehlikeli mi?
* Kolestrol Neden Yükselir?
* Yorgunluk ve Hipoglisemi İlişkisi
* D Vitamini Sorunu
*
Depresyonu Tetikleyen Sorunu Bulmak
* Bitkisel Yağlar Sağlıklı mı?
* Zayıflama Hapları ve Zararları
* Domates ve Prostat
* Detoks Kürü Yapmalı mı?
* Menopoz Kolestrolü Yükseltir mi?
* Bir Avuç Fındık Şişmanlatır mı?
* Karaciğer Yağlanması Neden Yaygın?
* Omega-3 Yağ Asitleri
* Her gün Aspirin Yutmak Ne Kadar Doğru?
* Tiroid Nodülü Nedir?
* Metabolizmanız Hızlı mı Yavaş mı?
* Diyet Programları Neden Başarısız?
* Neden Kilo Alıyoruz?

Tüm Yazıları İçin
...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Osman Müftüoğlu

Etiketler:, , ,


7 Yorum Var "DUKAN DİYETİ ZARARLI MI?"

Trackback | Comments RSS Feed

 1. berrin dedi ki:

  ben dukan diyeti yaptım ciddi bir kilo da verdim ancak metabolizmam bozuldu kas oranım düştü normalden cok fazla kilo aldım ancak hiçbir şekilde veremiyorum bende başlangıçta verdiğimi görünce herkese öneriyordum ancak cok kötüyüm suan

 2. knn tr dedi ki:

  bırakın Allah aşkına burada kas kaybı olur yazılmış başka bir sitede başka bir diyetisyen bu diyette kas kaybı olmaz yazmış.hiç birinin işine gelmemiş bu diyet.karatay diyetindede benzer şeyler var aslında.şeker ve karbonhidrat denilen fuzuli şeyler zaten mahvediyor insanı.

 3. göktan bulut dedi ki:

  Eklemeyi unuttum,Michel Montignac’ın “yedikçe zayıfla” kitabını okumanızı önerim Dukan’a avukatlık yapan şahıslar…. lütfen okuyun ve bilinçlenin…. koyun gibi sürü peşine takılmayın…. kilo kaybedeceğinizi sanıp sağlığınızı kaybetmeyin….tabii bu bir öneri….siz bilirsiniz…Ve artık o kadar çok sıkıldımki kendisini uzman sanıp herkesin tv ye çıkıp şunu ye-yeme-yao-yapma diye ahkam kesmesinden… çok şükür herkes profesör oldu çıktı…dünkü mankenler bile…

 4. göktan bulut dedi ki:

  DUKAN DİYETİNİ SAVUNANLAR ACABA ONA ASİSTANLIK MI ETMİŞ?YOKSA BU KONUDA KARİYERİ OLAN İNSANLAR MI?MERAK ETTİM…

 5. emrah kılıç dedi ki:

  Sayın Profesör Müftüaoğlu

  Eğer bu Dr. Pierre Dukan 'ın diyeti hakkında yaptığınız haksız eleştirileri akademik bir hiper kıskançlık sebebi ile yapmıyorsanız , muhakkak ticari kaygılarınız nedeni ile yapıyorsunuz.

  Belki ortalama bir insanı haksız eleştirilerinizle kandırabilirsiniz , ancak milyonlarca dukan diyeti kitabı okurunu ve bu diyeti uygulayanları kandıramazsınız.

 6. Maksim JUkov dedi ki:

  Dr bey sizden ricam kitabı okumanız dediklerinizin % 98 den bahsediyor. Sizde haksız değilsiniz kesinlikle haklısınız. Dr larımızın hepsine bilgileri konusunda kesinlikle saygım sonsuz. Bazı insanların kilo vermelerinde aslında pisikolojik nedenler var bu konuda bu kitap yardımcı oluyor yani Fransız Dr demek istedim zaten zamanla bence insan neyi nasıl yemesi gerektiğini anlayabiliyor diye düşünüyorum ama önemli olan insanın psikolojisini ve yemek düzenini duzeltiyor bu kitap belli bir düzen getiriyor kendine. Ayricada yemek azaltarak değil günlük ihtiyacın fazlasını yememeli bir insan ve aktiviteyi çoğaltacak zaten zayıflar ve formunu korur.

 7. Zuhal SARI dedi ki:

  Biz Dukan Diyeti uygulayanlar olarak Sn. Pierre Dukan'ın yazmış olduğu kitabı baştan sona okuduk.Ve siz diyetisyenlerin ezbere yaptırdığı diyetlerden çok hem diyetin neyi alıp götürdüğünü hem de vücudumuzu ve metabolizmamızın nasıl çalıştığını öğrendik. Ben şahsen sadece uygulamak isteyenlerin değil eleştirmek isteyenlerin de bu kitabı alıp okumasından yanayım.Eskiden yediğim sağlıksız abur cubur ıvır zıvır beyaz şeker pilav makarna beyaz ekmek yerine protein tüketimi, günlük karbonhidrat ihtiyacımızın da Dukan'ın önerdiği ve işlevi dünyaca bilinen yulaf kepeği tüketerek fazla kilolarımızdan ve yağlarımızdan kurtulmanın nesi zararlı anlamıyorum.Bir çok kilolu kişinin 15-35 kg arası fazlalığı varken kalp krisi riski taşımayıp sağlıklı beslenerek bu riski taşımasını hangi uzmanlığınıza dayanarak yorumlayabiliyorsunuz ben şahsen anlamıyorum.Kitabı okuyun lütfen.Ama özetle şunu söyleyeyim sıfır karbonhidrat değil diyetin hiç bir evresinde.Sadece fazla karbonhidrat tüketimi yok ama sıfır değil.