By 30 Mayıs 2011 Devamı →

DUKAN DİYETİ NEDİR NASIL UYGULANIR?Dukan diyeti teorisinin ilk temelleri 1975’lerde atıldı
Protein temelli bir beslenme sunan Atkins diyeti ile karşılaştırılan Dukan diyeti teorisinin ilk temelleri 1975’lerde atıldı. O dönemde ilk obez hastasıyla karşı karşıya kalan Dr. Pirre Dukan, 70’lerde düşünülenin aksine aşırı kiloyu düşük kalorili ve az besin tüketilen diyetlerle ortadan kaldıramayacağını düşündü. Hastalarının yeniden kilo almasını istemeyen Dukan, 4 adımlı zayıflama yöntemini ortaya attı. Araştırmaya başladığı ilk günden 20 yıl sonra kitabı ‘Je ne sais pas maigrir’ (Nasıl kilo vereceğimi bilemiyorum) piyasaya çıktı.
Sağlığına kavuşmak isteyen erkek obez hastası sayesinde diyeti geliştirdiğini söyleyen Dukan, kitabında hazırladığı 100 ürünlük liste sayesinde katı sınırlamaları ortadan kaldırıyor.Dukan kitabında diyetin en önemli özelliği olarak sık sık ve istenildiği kadar yemek yeme olduğunu vurguluyor.Beslenme uzmanı Dr. Pierre Dukan tarafından geliştirilen Dukan Diyeti, 2000’de Fransa’da kitap olarak satışa çıktı. 30 yıllık araştırma sonucunda kitap halini alan rejim sadece Fransa’da 5 milyondan fazla satarak ülkenin en çok satan kitabı oldu. 14 dile çevrilen ve 32 ülkede basılan Dukan Diyeti, dünyanın en çok ziyaret edilen sanal kitap mağazası Amazon.com’da da bir haftadır en çok satan kitap. Amazon’da 49 gündür en çok satan 100 kitap listesinde yer alan Dukan Diyeti, New York Times gazetesinin en çok satanlar listesinde de birinci oldu. Kitap, “5 milyon Fransız yanılıyor olamaz” cümlesiyle tanıtıldı. Düşes Catherine’in başladığı diyet, düğünden sonra tüm dünyanın dikkatini çekti.

Her gün 20 dakika yürüyüş zorunlu
Dukan, zayıflamak isteyenlere pek çok gıdayı serbest bırakıyor. Bunları 10 farklı kategoride toplayan diyetisyen, diğer diyetlerin yasakladığı hemen hemen bütün besinlerin kullanımına izin veriyor. Günde 1.5 litre sıvı tüketmenin zorunlu olduğu diyette her gün 20 dakika yürüyüş yapmak da beslenme düzeninin tek zorunlu fiziksel aktivitesi. Dukan diyetinin bir de internet sitesi var. Bu site sayesinde zayıflamak isteyenler kilolarını ve ideal kilolarını yazarak internet sitesinden destek alabiliyor. Sanal alemde yapılan yorumlar 6 haftada 20 kilo kaybeden olduğunu da 2 haftada 2 kilo veren olduğunu da gösteriyor. Fakat ortalama 2 haftada 5 kilo veriliyor.

En az 1,5 litre su için
Su diyette mutlaka olmalı. Çünkü su, böbrekleri çalıştırarak yanmış yağların vücuttan atılmasnı kolaylaştırır. Su içmeden diyet yapmak ve yağları yakmak vücuda zarar verir, kilo verme sürecini yavaşlatır. Vücuttaki yanmış yağların atılmaması durumunda selülitler ortaya çıkar. Sadece su da değil, çay, kahve ve kola da bu kategoriye dahil edilebilir. Fazla tuz vücuda zararlıdır. Az tuzlu bir beslenme düzeni tansiyonu düşürür.


Düşes Catherine’i iki beden zayıflatan Dukan Diyeti’nin ikinci adımı, saldırı dönemi karbonhidrat ve yağı bırakarak protein
ağırlıklı bir beslenme düzeni izler. Kalori sayma derdi olmadan her türlü eti, yumurtayı ve balığı yiyerek bir günde bir kilogram verebilirsiniz.

Dukan Diyeti’nin saldırı döneminde kişi en fazla 7 gün boyunca sadece belirli besinleri tüketmek zorunda. Bu süreç kişinin vermek istediği kiloya, yaşa ve geçmişte yaptığı diyetlere bağlı. Bu kategorideki besinleri açlık hissettiğiniz her anistediğiniz kadar ve istediğiniz gibi yiyebilirsiniz. Kalori sayma derdi ve aç kalma uğruna zayıflamayı öneren beslenme düzenlerinin aksine bu diyette besin kategorileri haricinde bir sınır yok. Dr. Dukan listede yer almayan besinler için ise “Listede olmayan besinleri şimdilik unutun, ama unutmayın ki yakın gelecekte özlediğiniz besinleri tekrar, kilo derdi olmadan yiyebileceksiniz” diyor.

Ne kadar pişerse o kadar az yağ kalır

Kuzu eti haricinde her türlü yağsız et tüketilebilir. İstediğiniz etleri, yağ, krema ya da benzeri soslarla süslemeden yemek gerekir. Etlerin kızartılması en çok tavsiye edilen yöntem fakat bunları tencerede pişirebilir ve haşlayabilirsiniz. Fakat yemek yaparken unutulmaması gereken tek şey şudur “Et ne kadar pişerse yağ o kadar azalır. Bu da Dukan Diyeti’nin protein diyeti düşüncesine en uygunudur”

Balıklara limon sosu

Her türlü balık yenilebilir. Konserve içinde yağlı olarak satılan balıklar haricinde bütün balıklar yenilebilir. Yağlı, beyaz, kılçıklı, dondurulmuş, füme her türlü balık tavsiye edilir. Sardalya, mezgit, ton balığı, somon istenildiği gibi yenilebilir. Yengeç etinden esinlenilerek üretilen surimi de yenilebilen besinler listesinde yer alıyor. Bazı uzmanların sağlıksız olarak tanımladığı surimi, besin kalitesine sahip bir ürün. Aynı etlerde olduğu gibi balıkları da sıvı ya da katı yağ kullanmadan, biraz limon ve soya sosuyla pişirin.

Kabuklular: Karides, ıstakoz, midye ve ahtapot gibi besinleri de tüketebilirsiniz. Bunlar besleyici ve doyurucu oldukları için diyetinize renk
katar.

Ciğer, dil serbest

Ciğer, böbrek ve dil yenebilir. Ciğer vitamin deposu olmasına karşın kolestrol oranı yüksek bir besindir. Kalp-damar rahatsızlıklarıan davetiye çıkartabileceği için dikkatli yemek gerekir.

Tavuk göğsü yiyin

Derisi yüzülmüş vaziyette ördek ve kaza izin var. Elbette bu kategorinin en çok tüketilen besini tavuktur. Çok yağlı olan kanat kısmı haricinde her yeri yenilebilen tavuğun özellikle göğüs kısmı yağsız olduğu için tavsiye edilir. Hindi de listede yer alan besinlerden biridir.
Süpermarketlerde satılan tütsülenmiş tavuk ve hindi, düşük yağ oranı nedeniyle tavsiye edilir. İtalya’nın pastırmaya karşılığı olarak tanımlanan bresaola’ya da izin var. Bu kategorideki besinlerin yağ oranı yüzde 2 ile 4 arasındadır.

Düşes diyete annesi sayesinde başladı…

Galler Prensi William ile uzun süreli bir ilişki sonrasında Nisan ayında evlenen ve Düşes olan Catherine’in düğün öncesinde annesi Carole tarafından diyete başladığı tahmin ediliyor. 56 yaşındaki eski hostes kraliyet düğününden iki ay önce “Bu diyet çok başarılı. Evet, Dukan Diyeti uyguluyorum” diye açıklama yapmıştı. Middleton ailesine yakın kaynaklar, Carole’un kızı Catherine’e de bu diyeti tavsiye ettiğini iddia ediyor. Düğünden bir ay önce Mart ayında, zayıflamaya başlayan Catherine hakkında “Dukan diyeti uyguluyor” tartışmaları başlamıştı. Mart ayında
başladığı diyetle 29 Nisan’a kadar iki beden zayıflayarak ünlü tasarımcı Sarah Burton’ın tasarladığı gelinliği giyen Catherine’in ardından ‘Dukan Diyeti’ tüm dünyada yok satmaya başladı. Düğün töreninde şekilli vücudu ve dar elbisesiyle gelin Catherine’den daha çok konuşulan küçük kardeş Pippa Middleton’ın da Dukan Diyeti’ne Düşes ile başladığı öne sürülmüş fakat resmi kaynaklar tarafından doğrulanamamıştı. Sadece Fransa’da 5 milyon satan, 1.5 milyondan fazla Fransız kadının uyguladığı diyet için saygın kitap eleştirmenleri “1.5 milyon Fransız kadın yanılıyor olamaz” diyerek Dr. Pierre Dukan’ı övmüştü.

Asla öğün atlamayın!
Diyet, sık sık istenildiği kadar yemek yemeyi öneriyor. Böylelikle hiçbir sıkıntı yaşamadan zayıflayabilirsiniz. Doktor Dukan, kahvaltıyı atlamamak gerektiğinin altını çiziyor

Asla ama asla öğün atlamayın: Öğün atlamak sadece diyete değil vücudunuza da zarar verir. Bir öğün yemek yemeyerek almadığınız kalorileri vücut sonraki öğünde daha fazla depolar. Bu sayede vücudun dengesi bozulur, daha çok kalori vücuda girer. Öğün atlamak diyete ve zayıflama isteğinize büyük zarar verir. Aynı zamanda hissedilen açlıkla birlikte Dukan Diyeti’nde yer almayan yasaklı gıdaları tüketme ihtimaliniz artar.
Yemekleri sevin: Diyet listesindeki yemekler arasında bazılarını ayırın. Bunlar diğerlerine göre daha çok sevdikleriniz olsun. Böylelikle yemek yemekten kaçmayın.
Listeyi gözden geçirin: İlk bir hafta boyunca yemeğe başlamadan önce masadaki yiyeceklerin listede olup olmadığını kontrol edin. Zamanla bu durum alışkanlık halini alır.
Kahvaltıyı es geçmeyin: Kahvaltı diyetin en önemli adımı. Yağsız sütle yapılmış kahve ya da aspartane ile tatlandırılan çay, haşlanmış yumurta ve 1 dilim hindi gayet doyurucu ve diyet için yeterli olabilir.
Lokantada yerken dikkat: Lokantada yemek yerken, istediğiniz yiyeceği sossuz olarak sipariş edin. Tatlı olarak da kahve, meyveli yoğurt ya da yağsız sütten yapılmış tatlılar.

Ketçap tuzlu uzak durun
* Baharat, sarımsak, soğan ve sirke yemeklerin yanında kullanılabilir. Bu sayede beyin tok hisseder.
* Vanilya ve tarçın ise yemeklerin şekerli olduğu hissini veriyor.
* Şekersiz yapılan turşular, limon yenilebilir.
* Tuz ve hardala da izin var ama fazla kullanılmaması şartıyla.
* Ketçap çok tuzlu olduğu ve doğal olmadığı için kesinlikle yasaktır.
* Şekersiz sakızlar tavsiye edilir.
Suyu unutmayın
* Su, Dukan diyeti için çok önemlidir. Ne kadar azimle diyet yaparsanız yapın, gerekli miktarda su tiketmediğiniz zaman yanmış yağlar vücuttan atılmaz ve vücuda hasar verir. Normal suyun yanı sıra maden suyu, çay, kahve ve benzeri içecekler tavsiye edilir. Diyet boyunca günde en az bir buçuk litre su içmek zorunludur.

Halsizlik hissedilebilir
* Dukan diyetinin bazı yan etkileri görülebilir. Bunlar arasında halsizlik olabilir. Vücuda aşırı yüklenmemek gerek, onun yerine günde 20 dakika yürüyüş mutlaka yapılmalıdır. Diyetin üçüncü gününde bu halsizlik ortadan kalkar. Saldırı evresinde ağız kokusu ve ağız kuruluğu yaşanabilir. Kilo verildiğinin kanıtı olan bu yan etkileri su içerek ortadan kaldırılabilir.
Hergün 2 yumurta
Dukan diyetinde yumurta tüketmek serbesttir. Yağsız yapılan omlet, rafadan ya da katı yumurta gönül rahatlığıyla yenilebilir. Yumurtaya tat katmak için karides, yengeç ve benzeri besinleri ya da baharat ve soğan ekleyebilirsiniz. Yüksek kolesterolü olan birisi haftada 3-4 yumurta sarısından fazlasını yememeli. Yumurtanın beyazı istenildiği gibi yenilebilir. Eğer yumurtaya alerjiniz ve kolesterol sorununuz yoksa her gün iki yumurta yiyebilirsiniz.

Yağsız süt protein deposu
Yağsız süt, yağsız yoğurt, yağsız peynir ve yağsız krema tüketimi serbest. Bu besinler protein deposu oldukları için saldırı evresinde çok önemlidir. Yapay tatlandırıcıların kullanıldığı aromalı meyve yoğurtları ve benzeri süt ürünlerinden uzak durmak gerek. Doğal yoğurtları ve yağsız olması şartıyla aromalı yoğurtları tercih edebilirsiniz. Fakat diyetin saldırı evresinde daha çabuk kilo kaybetmek istiyorsanız bunları tüketmeyin. Bu ürünler zayıflama hızınızı yavaşlatır.
1.aşama ne zaman bitecek?
Diyetteki saldırı dönemi ortalama beş gün sürer. Vücudun metabolizmasına zarar vermeden yaklaşık 9 ile 18 kilo verilebilir. Eğer dokuz kilodan az vermek istiyorsanız, bu diyeti üç gün boyunca uygulayın. Üç günlük kısa saldırı döneminde 2 ile 5 kilogram verebilirsiniz. 5 kilodan az vermek istiyorsanız diyeti bir günde uygulayabilirsiniz. Ani protein diyeti sayesinde vücut besinlere tepki verir ve zayıflama süreci başladığı gibi bon bulur. Bir günlük diyette yaklaşık bir kilo verilir.

Saldırı dönemi için bir günlük ideal menü

* Kahvaltı: Kahve ya da çay, iki küçük kase dolusu yağsız yoğurt ya da 225 gram yağsız peynir. Bir dilim hindi, tavuk ya da haşlanmış yumurta.
*  Atıştırmalık: Bir kase yağsız yoğurt ya da 115 gram yağsız peynir.
* Öğlen: Tavuk budu, somon fileto, biftek.
* Atıştırmalık: Yağsız yoğurt ve bir dilim hindi.
* Akşam: Baharatlı karides, tavuk, midye ya da haşlanmış biftek.

Doktor Öz’den de onay aldı
Medyatik doktor Mehmet Öz, Dukan Diyeti’ni ilk okuduğunda çok şaşırdığını, fakat sürecin detaylarını öğrendikten sonra gayet başarılı bulduğunu açıkladı
Amerika’nın önde gelen doktorlarından Doktor Mehmet Öz, katıldığı bir televizyon şovunda Dr. Pierre Dukan’ın zayıflama programını beğendiğini açıkladı. Dr. Öz “Dukan ile çok zaman geçirdim çok bilgili birisi. 35 yıllık kariyeri boyunca incelediği binlerce hastadan sonra bu diyeti geliştirdi. Bu kolay bir diyet, ilk iki dönemi geçtikten sonra istediğiniz herşeyi yiyebilirsiniz. Dukan, bu beslenme düzeni sayesinde tekrar kilo alınmayacağını öne sürüyor” dedi. Dukan’ın teorisini okuduğunda çok şaşırdığını ve bu beslenme düzeninin işe yaramayacağını düşündüğünü söyleyen Öz “Fakat daha sonra Dukan ile röportaj yapıp, diyetin ayrıntılarını öğrenince bu yöntemi gayet mantıklı buldum” dedi.

Destek döneminde protein ve sebzelerin yanısıra meyve ve peynir tüketip verdiğiniz kiloları geri almayı engelleyeceksiniz

Düşes Catherine’i zayıflatarak gelinliğe sığdıran Fransız doktor Pierre Dukan’ın geliştirdiği diyetin en önemli bölümü üçüncü evre, destek dönemidir. Diyetin başlarında verdiğiniz kiloları vücudunuza geri almamanız için oluşturulan bu dönemde kendinizi ‘daha az sağlıklı’ besinlerle şımartmayı da ihmal etmeyin. İlk iki aşamada verdiğiniz kilolar meyve, ekmek ve peynirin serbest olduğu destek döneminin uzunluğunu belirler.

1 kilo için 10 gün

Destek sürecinin geçiş aşamasının kaç gün süreceği tamamen size bağlı. Önceki iki aşamada verdiğiniz kilolar, geçiş ve destek sürecinin uzunluğunu belirler. Dr. Dukan, önceki aşamalarda verilen her 1 kilogram için sürenin 10 gün uzamasını istiyor. Eğer önceki dönemlerde kişi 6 kilo verdiyse, 6×10 hesabıyla geçiş sürecinin 60 gün (2 ay) olması gerekiyor.

Tam tahıllı ekmek

Diyetin ilk iki aşamasında kesinlikle yasak olan ekmeği bu dönemde tüketebilirsiniz fakat beyaz ekmekten uzak durulmalıdır. Beyaz un işlemden geçirildiği için kişinin kilo almasını kolaylaştırır. Tam tahıllı ekmekler ise daha sağlıklıdır. Diyetin bu aşamasında günde iki dilim ekmek yeme hakkınız var. İki dilimi ister kahvaltıda, ister öğle yemeğinde ister akşam üstü çay ve peynir ile yiyebilirsiniz.

Günde 40 gr peynir

Diyetin daha önceki dönemlerinde sadece az yağlı sütten yapılma peynirlere izin vardı fakat üçüncü aşamada birçok peynirlere izin var. Sert beyaz peynir, Gouda ve çedar peynirini bir gün içinde yenilebilir. Mayalanmış peynirler ve keçi peynirine ise izin yok. Dukan kitabında “40 gramlık peyniri sadece bir öğünde tüketin” diyor. Yağsız ve diyet peynirlerden ise uzak durmak gerek.

Sıra patatese geldi

Dr. Dukan zayıflamak isteyenlerden bu dönemi ikiye bölmelerini istiyor. Çünkü artık menüye patates, pasta ve pilav gibi nişastalı ürünler giriyor. İkiye böldüğünüz bu dönemin ilk kısmında haftada bir öğün nişastalı ürüne izin var. İkinci bölümde ise haftada iki öğün nişastalı yemek yiyebilirsiniz.

Yemek yerken TV izlemeyin

Üçüncü aşamanın ilk kısmında haftada sadece bir öğün ‘kutlama yemeği’ olarak da adlandırılan yemekleri yiyebilirsiniz. Dukan, isteğe göre kahvaltı, öğle yemeği ya da akşam yemeğinde istediğiniz daha az sağlıklı besinleri ve özlediğiniz yemekleri tüketmeye izin veriyor. Başlangıç, ana yemek, tatlı ve bir bardak şaraba izin veren Dukan, “Arkadaşlarınızla buluşacaksanız, kutlama yemeklerini saklayıp onlarla beraber yemeniz en doğrusudur” önerisinde bulunuyor. Dukan, “Televizyon izlerken ya da kitap okurken yemek yemeyin” dedi.

Haftada birgün protein tüketin

Kutlama yemeğinin de dahil olduğu diyette zayıflamak için protein ağırlıklı beslenmeye devam etmek gerek. İşte bu yüzden Fransız diyetinde haftanın bir günü sadece protein ağırlıklı beslenmek gerek. Saldırı döneminde yapıldığı gibi et, deniz ürünleri, yumurta, yağsız süt ürünleri ve sakatatların yenilmesi gerek. Dr. Dukan bu sayede daha önce verilen kiloların tekrar alınmasının önüne geçileceğini belirtiyor. Dukan, protein ağırlıklı beslenmenin perşembe günü olmasını gerektiğini tavsiye ediyor. Fakat eğer perşembe uygun değilse Dukan’ın önerdiği günler çarşamba ya da cuma. Hafta boyunca proteinli beslenme düzenini sakın atlamayın.

Menüye meyve ekleniyor

VİTAMİN deposu olduğu için meyveler çok sağlıklı ve doyurucudur. Fakat aşırı tüketildiği zaman şeker hastaları için istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Diyetin bu döneminde meyvelere izin var. Dukan, muz, üzüm, kiraz, kuru meyve ve kuruyemişler haricinde günde bir porsiyon meyve yenilmesini tavsiye ediyor.

Meyveler nasıl tüketilecek

Yenilmesi gereken meyveler arasında elma, çilek ve karpuz gibi çok farklı boyutlarda besinler yer aldığı için her porsiyonun dengeli olması gerek. Armut, portakal, elma ve mandalina gibi besinler öğünde orta büyüklükte bir tabak oluştururken çilek gibi daha küçük meyveleri bir kasede yiyebilirsiniz. Bir dilim kavun ya da karpuz da yenilebilecek meyveler arasında. Fakat bu meyveleri bir günde sadece bir öğünde yiyebilirsiniz.

Dukan Diyeti
Dr. Pierre Dukan

UYARI: Bu beslenme yöntemi protein ve et ağırlıklı olduğu için gut ve tansiyon sorunu olanlar bu yöntemi danışman eşliğinde uygulasınlar.

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Diyet

Etiketler:, , ,


2 Yorum Var "DUKAN DİYETİ NEDİR NASIL UYGULANIR?"

Trackback | Comments RSS Feed

  1. mrakyuz dedi ki:

    2 gün oldu başlayalı daha tık yok …

  2. bulut kirca dedi ki:

    yagdan sekerden uzakk durun soslardan cikolatadan pizzadan kebaptan buskivi tatlilardan kuzu eti yaglardan kesinlikle uzak durun beyaz ekmegi yuzde 70 azaltin her gun kilo vermezseiz bana yuh deyin