By 20 Ekim 2009 Devamı →

DOMUZ GRİBİNE KARŞI BİTKİSEL TEDAVİDomuz Gribine Karşı Bitkisel Tedavi?

Domuz gribine karşı aşı yaptırmaktan çekinen bir çok kişi tarafından Domuz Gribi – H1N1 gribinden korunmak için Bitkisel Kür veya Bitkisel tedavi olup olmadığı yönünde sorular gönderilmedir. Bu hastalıktan korunmak için öncelikle kişisel temizliğe dikkat edilmeli bilhassa el temizliğine azami dikkat edilmelidir. Bu hastalığa karşı korunmak için en sağlıklı yol mutlaka en yakın sağlık kuruluşlarına başvurmaktır. (Bitkisel Korunma Yöntemi Henüz Yoktur)

Domuz Gribi H1N1 Virüsü

 

Domuz gribi, A (H1N1) tipi virüsten kaynaklanan, insanlarda hastalığa yol açan viral bir hastalıktır. Hastalık ilk kez Meksika ve ABD’de görülmüş ve daha sonra birçok ülkeye yayılmıştır.

Domuz gribini tedavi eden ilaçlar var mıdır?

Evet. Domuz gribinin tedavisi veya bu hastalıktan korunmak için doktor kontrolünde kullanılabilecek ilaçlar mevcuttur. Bu ilaçlar doktor tarafından önerilmedikçe, reçetesiz olarak kesinlikle kullanılmamalıdır

Domuz Gribi şüphesi olan çocuklardaki acil müdahale gerektiren belirtiler nelerdir?
Hızlı veya zor nefes alma
Vücutta solgunluk ya da morarma
Beslenememe
Uyarılara cevapta azalma ve uykuya meyil
Huzursuzluk
Ateşle beraber döküntü görülmesiUzmanlar Domuz Gribi ve diğer bulaşıcı enfeksiyonlara karşı bağışıklık sisteminin güçlü tutulması gerektiği konusunda hemfikir.

Domuz Gribine karşı bağışıklık sistemini güçlendiren bitkisel çay :
Bitkisel Çay için gerekenler ; Ekinezya, Ihlamur, tane karanfil, humuskus, ada çağı, kök zencefil.

Gün içerisinde tane karanfil çiğnenebilir. Yemeklerde sarımsak ve soğan tüketimine önem verilmelidir.

Adaçayı ile günde 2-3 kez gargara yapılabilir.

İşte bağışıklık sistemini domuz gribine karşı güçlü tutmak için tüketmeniz gereken gıdalar:

Domuz gribi hastalığına yakalandığınız zaman virüsü yenebilmek için en önemli ön koşul, bağışıklık sisteminizin güçlü olması. İşte bağışıklık sistemini domuz gribine karşı güçlü tutmak için tüketmeniz gereken gıdalar:

Kırmızı biber: Portakalda bulunan C vitamininin 2 katını içerir. C vitamini gribin etkisini yüzde 80 oranında azaltabilecek kadar güçlü bir silahtır.

Yoğurt: İçinde bağırsaklarda mikroplarla savaşan yararlı bakteriler olan probiyotik bulunur. Böylece grip virüsü vücutta barınamaz.

Yeşil çay: Bağışıklığı güçlendiren “epigallocatechin gallate” isimli kimyasalı içerir. Günde 3 fincan tavsiye ediliyor.

Ginseng: ABD’li bilim adamları günde 2 tane 200mg’lık ginseng kökü kapsülü alan insanların grip riskinin yüzde 31 azaldığı belirlendi. Bağışıklığı harekete geçirir.

Badem: Hastalıklarla savaşan antioksidan E vitamini bakımından zengindir. Gripten korunmak için her gün bir ara öğün olarak 24 tane badem yemeye çalışın.

Taze patates: İçindeki “beta carote ”, gribe karşı koruma özelliğini verir. Vücutta A vitaminine çevriliyor ve grip tedavisinde önemli rol bir oynuyor.

Tavuk suyuna çorba: Vücutta mukus üretimini artırarak gribin boğaz ağrısı ve öksürük gibi etkilerini yatıştırmaya yardımcı olur.

Sarımsak: Sülfür maddesi grip sezonunda bu hastalığa yakalanma riskini 2.5 kat azaltıyor ve virüsü öldürme özelliği de bulunuyor. Taze sarımsak daha etkili.

Zencefil: İçeriğinde doğal olarak bulunan “gingerol” maddesi, her türlü enfeksiyonu uzakta tutmaya yardımcı. Zencefil çayını tercih edebilirsiniz.

Ceviz: Antioksidan selenyum soğuk algınlığı, grip ve kansere karşı koruma sağlar. İçindeki selenyum oranı diğer tüm gıdalardan 10 kat oranında daha fazladır.

Turunçgiller: Önemli bir C vitamini kaynağıdır. Özellikle sigara kullanıyorsanız gribe yakalanma riski daha yüksek olduğu için bol bol C vitamini almanız gerekiyor.

Bal: Doğal olarak antibakteriyel özelliklere sahiptir. Çaya ya da yoğurda katarak tüketirseniz etkisi daha da güçlü olur.

Lahana: Ispanak ve lahana gibi koyu yeşil renkli yaprağa sahip sebzeler, bağışıklık sistemini gribe karşı güçlendiren D vitamini bakımından zengindir.

Mantar: Beta-glucan isimli gribe karşı koruyan bir madde içerir. Bağışıklığın grip virüsünü tanımasını ve onu yok etmek için harekete geçmesini sağlar.

Yulaf: Lif, E ve B vitamini ayrıca bağışıklık sistemini güçlendiren mineraller ve beta-glucan’lar bakımdan zengindir.

Elma: Bilim adamları, düzenli olarak elma yiyen insanların gribe yakalanma riskinin azaldığını ortaya koydu. Günlük C vitamini ihtiyacının yüzde 25’ini karşılar.

Kırmızı et: Bağışıklık sistemini harekete geçirmek için kırmızı et tüketmek gerekiyor. Yetişkinlerin günde ortalama 40-60 gram et tüketmesi tavsiye ediliyor.

Balık: Omega 3 tüketimini artırarak grip ve benzeri enfeksiyonları uzakta tutabilirsiniz. Haftada 2 porsiyon balık tüketilmeli.

Soğan: Doğal antibiyotikler içerir. Bunun yanında gribe karşı bağışıklık sistemini güçlendiren “quercetin” isimli bir madde de bulundurur.


Domuz gribine karşı keçiboynuzu

Domuz gribini yenmek için beslenme şeklinize de dikkat etmeniz gerekiyor

ANTALYA Gazipaşa Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Mehmet Çınar, kalsiyum, demir ve çinko yönünden zengin olan keçiboynuzunun vücudun bağışıklık sistemini güçlendirdiğini belirterek, “Domuz gribine karşı keçiboynuzu tüketin” dedi.

Keçiboynuzunun bazı hastalıkların yanı sıra domuz gribinden korunmak için en iyi yiyeceklerden biri olduğunu kaydeden Başhekim Dr. Çınar, “Keçiboynuzu gelişmekte olan ve okul çağına gelen bir çocuğun A, B, D ve E vitaminlerini karşılamaktadır. Bu vitaminler insanlarda kansızlığı önlediği ve bağışıklık sitemini düzenlediği gibi fiziksel gelişmede de faydalı olmaktadır. Keçiboynuzunun özellikle çocuklarda görünen astım, alerjik bronşit, grip ve akciğer kanserine karşı koruyucu bir özelliği vardır” diye konuştu.

Dr. Mehmet Çınar, Gazipaşa halkının Domuz gribi salgınından dolayı tedirgin olduğunu, her gün onlarca kişinin kendilerinden bilgi edindiğini söyledi. Dr. Çınar, domuz gribinden mevsimsel grip enfeksiyonundan korunmak için alınan önlemlerle korunulabileceğini kaydetti. Dr. Mehmet Çınar, “Kişilerle yakın temastan uzak durmak, ellerimizi sık sık yıkamak, beslenmemize dikkat etmek bizi hastalığa karşı koruyacaktır” dedi.

Domuz gribinin belirtileri hakkında da bilgi veren Dr. Çınar, “İnsanlarda görülen grip belirtilerine benzer. Ateş, öksürük, boğaz ağrısı, yaygın vücut ağrısı, baş ağrısı, üşüme- titreme, yorgunluk gibi belirtileri içerir. Bazı vakalarda kusma ve ishal de görülebilir” diye konuştu.

BUDA DOMUZ GRİBİ DİYETİ

ERCİYES Üniversitesi Hakan Çetinsaya Deneysel ve Klinik Araştırma Merkezi Tıbbi Farmakoloji Uzmanı Dr. Ahmet İnal, domuz gribi virüsüne karşı ceviz ve sirkenin etkili olduğunu söyledi.

Farmakoloji Uzmanı Dr. Ahmet İnal, Domuz gribi diyeti yapmak isteyenler için önerilerde bulundu. Diyet için çok fazla para harcamaya gerek olmadığını belirten Dr. İnal, “Akşamdan 1 bardak suya 1 tatlı kaşığı elma sirkesi ve 1 adet ceviz konularak sabah kadar bekletilir. Sabah kahvaltısından önce içilen su bağışıklık sistemini güçlendirir. Yine kahvaltıdan önce 1 avuç siyah çekirdekli üzüm yenmeli, üzümün çekirdekleri ağızda ezilmelidir. Ayrıca eğer kokusundan rahatsız olunmuyorsa 1 veya birkaç diş sarımsak çiğnenerek yenmelidir. Sabah ve öğle arasında ise ekinezya çayı virüse karşı iyi gelecektir. Öğlen ise bol proteinli gıdalar (yağsız et, derisi alınmış tavuk eti, balık) yenmeli, yanında bol yeşil yapraklı bitkiler (tere, roka, dere otu, maydanoz) tüketilmelidir” dedi.

NANE LİMON ÇAYI

Dr. İnal, ikindi vakti içilen nane limon çayının H1N1 virüsüne karşı insan vücudunu koruyacağını ifade ederek şu bilgileri verdi: “Ayrıca birer tane elma, mandalina ya da portakal kesinlikle yenmelidir. Akşam ise yine protein içeriği yüksek olan kuru baklagiller (nohut, kuru fasulye, yeşil mercimek) yenilmeli. Yanında ince sivri biber taze bir şekilde tüketilmelidir. Akşam yemeğinden sonra kırmızı biber C vitamini deposu olması nedeniyle tercih edilmeli.”


Dr. Ender SARAÇ

Önerileri :

DOMUZ GRİBİNE KARŞI BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİZİ GÜÇLENDİRİN

Son dönemde Domuz Gribi’yle yatar, Domuz Gribi’yle kalkar olduk. Bu hastalığın zararlarından ve tehlikelerinden bahsedildikçe toplumda genel bir tedirginlik oluştu. Doğal yollarla, beslenmenize dikkat ederek ve aşağıdaki önerilerimi okuyarak domuz gribine karşı rahatlıkla korunabilirsiniz. Hatta genel olarak bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirip, genelde çoğu enfeksiyona karşı korunma sağlayabilirsiniz. Bu öneriler bir enfeksiyona yakalandıysanız iyileşmenizi kolaylaştırabilir ama daha önemlisi mevcut enfeksiyonunuzun üzerine seconder enfeksiyon dediğimiz ikinci enfeksiyonun binmesine ve sorun oluşturmasına engel olabilir. Bu hastalıktan korunmanın, tedavi etmeye göre çok daha önemli olduğunu bir kere daha hatırlatalım.

Genel beslenme önerileri

Vücut direncini artırmak için mutlaka yeterli miktarda protein almak gerekir. Bu proteinler tercihen az yağlı olmak üzere tavuk etinin beyaz kısmı, balık, yumurta, kırmızı et, yoğurt, peynir, süt gibi gıdalar olmalı. Ayrıca bitkisel protein kaynaklarını artırmak için de yeşil mercimek, nohut, soya fasulyesi, kuru börülce, bezelye gibi gıdaları da arttırın.
C vitamini bolca alın. C vitamini en yüksek olarak turunçgillerde var. Gerçekten de limon, mandalina, greyfurt v.b. bütün turunçgillerde C vitamini yüksek orandadır. Ancak yine C vitamininin çok yüksek olduğu başka sebze ve meyve kaynaklan da var. Örneğin; taze sivribiber, kivi, maydanoz, yeşillikler, kuşburnu, nar, kuzu kulağı otu ve genelde ekşi meyveler iyi bir C vitamini kaynağıdır.
Çinko: Bağışıklık sisteminin iyi çalışması için önemli bir mineral de çinkodur. Yeterli çinko, enfeksiyonlara karşı direnci artırır. Kırmızı et, kabak çekirdeği, kabuklu deniz ürünleri iyi birer çinko kaynağıdırlar.

BU GIDALARI AZALTIN

Özellikle kanda aşırı şekeri ve yağı yükselten bir beslenme tarzı, mikroorganizmanın üremesini artırarak enfeksiyonları kolaylaştırabilir. Bu nedenle çok yağlı beslenme tarzı ama özellikle de şeker ve unu yüksek olan gıda yüklemesi önermem. Bu nedenle beyaz ekmek, aşırı beyaz şeker tüketimi, beyaz unlu gıdaların fazla tüketilmesi, mayonez, yağlı şarküteri gibi gıdaların fazla tüketilmesi genelde bağışıklık sistemi için iyi değildir.

İŞTE YARARLI BESİNLER
Limon, greyfurt, maydanoz, sivribiber, kivi, tere, roka, turp, keçi peyniri, doğal yoğurt, doğal yumurta, dereotu, taze zencefil, soğan, sarımsak, yağsız kırmızı et, tavuk eti ve but (derisiz), taze balık, kuşburnu marmelatı, kızılcık şurubu, böğürtlen, ananas, sebze çorbası, meyve salatası, bezelye, sarı mercimek, nohut, deniz börülcesi, tofu, soya fasulyesi, şitake mantarı, kırmızı biber, badem, kızılcık marmelatı, yulaf ezmesi…
Bu 6 doğal ilaç hem bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor, hem de korunmada ve tedavide destek sağlıyor.
Umca :
Tamamen doğal bir bitkidir. Solüsyonları düzenli kullanıldığında genel olarak enfeksiyonlara karşı direnci arttrır.
Echinesya : Kızılderililer’den günümüze kalan bir bitkidir. Hapları bağışıklık sistemini güçlendirir. Echinesya preparatları hiç ara vermeden en fazla 20 günlük kürler halinde kullanılmalıdır. Sonrasında ara verilip tekrar başlanılabilir.
Betaglucan : Genelde ekmek mayası mantarından elde edilen betaglucan preparatları yan etkisiz bir şekilde bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Hem korunmada hem de tedavi de büyük bir destek sağlıyor.
C vitamini : Her türlü grip ve soğuk algınlığına karşı destekleyicidir.
Çinko : Bağışıklık sisteminin başarıyla çalışması için gerekli olan önemli bir mineraldir.Çok yüksek dozda ve uzun süre alınması önerilmez.
Kefir : Kefir veya hapları da vücut direncini arttırır. İyi bir bağışıklık sistemi için güçlü bir destektir.

Virüsün hastalık yapıcı etkisini azaltmak için acil olarak ne yapabilirsiniz?

Eğer metroda, otobüste, uçakta, dershanede, sinema salonunda, hastane bekleme odalarında kısacası toplu bekleme yerlerinde hasta olduğundan şüphelendiğiniz birisi size doğru hapşırdıysa veya aynı bardaktan su içtiyseniz veya riskli bir cinsel ilişkide bulunduysanız…
Eve gittiğinizde ilk iş elinizi, yüzünüzü iyice sabunlamak olsun. Ardından adaçayı veya antiseptik herhangi bir gargara kullanın.

1 litre kaynar suyun içerisine 5-6 damla okaliptüs yağı damlatın, başınızın üstünü küçük bir çarşaf veya havlu ile kapatın. Gözünüzün yanmaması için gözünüzü de kapatın ve derin derin burundan ve ağızdan nefes alın, bu işlemi birkaç defa tekrarlayın. Okaliptüs yağı ile buğu yapmanın solunum sistemini dezenfekte edici etkisi vardır.
Ağızda karanfil çiğneyin. Yanınızda karanfil bulundurun. Karanfilin virüs, bakteri ve mantarların üremesini azaltıcı bir etkisi vardır. Günde 3-4 kez, 1-2 adet karanfili ağza alıp çiğneyip emebilirsiniz. Ama karanfilin fazlası zararlı olabileceği için asla yutmayın.
Domuz gribinden korunmak için en önemli bir doğal tedavi de ozon tedavisidir. Şüpheli durumlarda hastalıktan hem korunmak hem de tedaviye yardımcı olmak için ozon tedavisine başvurabilirsiniz.

Gripten Koruyan 6’lı Çay Tarifi

–  2-3 parmak taze veya kuru kök zencefil

–  2 adet tane karanfil 1 küçük tutam hibiskus

–  Yarım tatlı kağışı kuşburnu

–  1 tutam ekinesya

–  1 tutam ıhlamur

Hazırlanışı: Bir bardak suya tüm malzemeyi koyun. 1-1.5 dakika kadar kaynatın, 3-4 dakika demleyin. Sonrasında süzün ve ılınınca içine bir parça bal koyarak için. Bu çaydan günde 3 fincan içebilirsiniz. Bu dönem boyunca hiçbir zaman çok kaynar veya çok soğuk yiyecek ve içecekleri tüketmeyin.

Dr. Ender SARAÇ

* Domuz Gribi Belirtileri ve Önlemler.
* Domuz Gribi Bilgilendirme Videoları.
* Grip Aşısı ve Domuz Gribi İlişkisi.
* Domuz Gribi Aşısının Zararı Var mı?

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: İlginç

Etiketler:, , ,


14 Yorum Var "DOMUZ GRİBİNE KARŞI BİTKİSEL TEDAVİ"

Trackback | Comments RSS Feed

 1. Ahmet Toptaş dedi ki:

  DOMUZ GRİBİNE KARŞI
  DOĞAL DESTEK: KEKİK

  Kekiğin ( Thymus vulgaris L., Thymus zygis) bileşiminde bulunan thymol ve carvacrol mikro organizmaların çoğalmasını önlemektedir. Thymol’ün fenolden 20 kat daha güçlü etki gösterdiği bilinmektedir ve en güçlü bakteri ve virüs öldürücüleri arasında yer almaktadır. Kekiğin HSV-1, HSV-2 ve ACVres virüslerine karşı etkili olduğu bilimsel çalışmalarla ortaya konmuştur.
  Kekik, Sağlık Bakanlığı’nca açıklanan tedbirlere ilave olarak, korunma amaçlı temizlikte kullanılabilir. Bunun için; 2 yemek kaşığı ince kıyılmış veya öğütülmüş kekik fincana konur, üzerine 1 limonata bardağı kaynar su ilave edilir, ağzı kapalı olarak 15 dakika bekletilip süzülür. Yemeklerden önce ve sonra eller yıkanır, elde edilen sulu kısımla ovuşturulur, tırnak içlerinin iyice temizlenmesi sağlanır. Salgın geçene kadar uzun tırnakların kesilmesi önerilir. Bu kekikli suyla ağız gargara yapılır ve buruna da çekilir. Mutfak, lavabo ve banyodaki ıslak yerler bu kekikli suyla silinebilir.

  Kaynak: Dr. Ahmet Toptaş, Alman kanunlarına göre düzenlenip izin verilen
  BİTKİLERLE MODERN TEDAVİ, Gonca Yayınevi, İstanbul 2009,
  ISBN: 978-9944-790-31-4, (0212)5285076-5286005.

 2. berna guzel dedi ki:

  şimdik ellerinizi yıkayın kendinizi iyi korvyvn

 3. Serkan Gölçik dedi ki:

  çok faydalı ve yararlı bir bilgilendirme olmuş elinize sağlık

 4. SALİHA ERDOĞRUCULAR dedi ki:

  BEN ITP HASTASIYIM (TROMBOSİT DÜŞÜKLÜĞÜ 50 ALTINA DÜŞÜYOR) DOMUZ GRİBİ AŞISI VURULURSAM ZARARI OLUR MU

 5. ebru dedi ki:

  Sadece dengeli beslenme ve yukarıdaki önlemlerle atlatılabilir domuz gribi.Ben aşı düşünmüyorum.Herkesin şahsi görüşü..

 6. melek özkök dedi ki:

  bogazlarım yanıyordu bogazlarım agrıyor gece ateşlenıyorum.baş agrısı öksürük burun akıntım var birde idralim sarı yeşil gelıyor.bana yardımcı olurmusunuz.

 7. ahmet dedi ki:

  yüksek ateş bulantı boğaz ağrısı halsizlik var ama burunda akıntı yok grip sonuçta burun akıntısı ile olur diye biliyorum domuz gribi olabilir miyim sizce?

 8. Oğuzhan Kangıran dedi ki:

  Ben oğuzhan 5/5 yhe gidiyorum arkadaşlar bu sebzeleri ve meyveleri tüketilim domuz giribinden kaçınalım arkadaşlarımızın solunum yaparken yaklaşmıyalım benim size belirtilerim iyi günler

 9. oğuzhan sarıoğlu dedi ki:

  çok güzel olmuş elinize sağlık:)

 10. canan dedi ki:

  kaan eklemiş mantar hapının tam adını vermenizi rica ederim

 11. Ahmet Ural dedi ki:

  Domuz gribine karsı ,gecen gun eczanem shiitake adlı bir mantar hapı önerdi,bağışıklık sistemini güclendiriyormus.Tüm aile günde iki kere kullanmaya basladık.Oglumun sınıfında domuz gribine yakalandı iki arkadası ,bizimkisi sapasağlamki hersene devamlı hasta olurdu.Ası falanda yaptırmayı dusunmuyorum.Hersey bağışıklık sisteminde bitiyor.Tavsiye ederim kullanın yan etkiside yok!!

 12. kaan dedi ki:

  merhaba ben 1 yasında bir öğrenci son günlerde çok öksürüyorum acaba domuz gri olmus olabilirmiyim.İstanbulda yasıyorum.Ateşim yok fakat bazen okuldan geldikten sonra uykum geliyor ve uyuyorum.Acaba domuz gribine yakalanmış olabilirmiyim.Bir de okula otobüsle gidiyorum.Beklediğim durak ise hastanenin tam karşı sı bu sorun yaratabilirmi

 13. Olcay Kaştan dedi ki:

  Öğretmen arkadaşlarımla gün boyu tartışmalar yaratan domuz gribi ne zaman kapımızı çalacak diye endişelenirken kendimizden çok öğrencilerimize sınıfta bir dizi önlemler almadan alı koyamadık..umarım bu grip Mimar Sinan ilköğretim okuluna sıçramadan son bulur…….YILMAK YOK …..Mücadeleye devam.

 14. serap anamur dedi ki:

  Arının ürettiği kendisini kış şartlarından korumak için kovanıın etrafını kapladığı propolis isimli bir gıda takviyesi var tamamen doğal oaln bu ürün antibiyotik yerine Türkiye hariç her ülkede kullanılıyor tavsiye ederim