By 07 Ocak 2013 Devamı →

DOMUZ GRİBİ TEKRAR GÜNDEMDEÇin’in başkenti Pekin’de son 10 gün içinde “domuz gribi” olarak bilinen H1N1 virüsü nedeniyle 2 kadının hayatını kaybettiği açıklandı.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nden alınan bilgiye göre, 65 yaşındaki bir kanser hastası, 22 yaşındaki bir göçmen işçi yaşamını yitirdi. Ürdün’de de 26 yaşındaki bir erkek domuz gribinden hayatını kaybetti. Ürdün Sağlık Bakanı Abdullatif Wreikat, bu kişinin şiddetli zatürre nedeniyle üç gün önce hastaneye yatırıldığını, tetkiklerin H1N1 enfeksiyonu olduğunu ortaya koyduğunu açıkladı. Hafta içinde Norveç’te biri ölümcül 15 H1N1 vakası görüldüğü açıklanmıştı.

Filistinde Domuz Gribi : 14 Ölü

Filistin’de domuz gribi sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısının 14’e yükseldiği bildirildi.

Filistin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Tarif Aşur tarafından yapılan yazılı açıklamada, Nablus’ta bir çocuk ve bir kadının daha ‘domuz gribi’ olarak adlandırılan H1N1 virüsü sebebiyle hayatını kaybettiği belirtildi.

Açıklamada, kış mevsiminin başlamasından bu yana 385 domuz gribi vakası ile karşılaşıldığı, son 24 saatte ölen iki kişiyle beraber ölü sayısının 14’e yükseldiği kaydedildi.

Öte yandan Filistin Halk Sağlığı ve Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Esad Ramlavi, Sağlık Bakanlığı’nın, hastalığın yayılma riskini ortadan kaldırmak için gerekli tüm önlemlerin Dünya Sağlık Örgütü (WHO) işbirliği ile alındığını ifade etti.

İlk olarak 2009 yılında Meksika’da ortaya çıkan ‘H1N1 ‘ virüsü, kısa sürede dünya genelinde 200’ün üzerinde ülkede yayılarak binlerce insanın ölümüne yol açmıştı.

50 kişi domuz gribine yakalandı

Ürdün’de bu yıl kış aylarında 50 kişinin domuz gribine yakalandığı belirtildi. Ürdün Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Evdah el-Ezrei, yaptığı açıklamada “Bu yıl kış aylarında 50 kişi “domuz gribi” olarak adlandırılan H1N1 virüsüne yakalandı. Ancak kayıt altına alınmayan vakaların da olduğunu belirtmek gerekir” diye konuştu. Ezrei, dün ölen 26 yaşındaki gencin Ürdün’de domuz gribi nedeniyle hayatını kaybeden ilk kişi olduğunu söyledi.

Bir ülkede 29 kişiyi vurdu 29.01.2013

Kosova’da iki hafta önce, H1N1 teşhisi ile tedavi altına alınan 37 yaşındaki bir kadının hayatını kaybetmesinin ardından, Priştine Üniversite Hastanesinin Enfektoloji bölümünde domuz gribine yakalanan 29 kişinin daha bulunduğu açıklandı.

Kamu Sağlığı Ulusal Kurumu, 29  kişinin Domuz gribi olarak bilinen H1N1 virüsünü kaptığının kan tahlilleri yapıldıktan sonra  tespit edildiğini bildirdi. Priştine Üniversitesi epidomologu Naser Ramadani H1N1 virüsüne yakalanan 29 kişinin şu anda durumlarının iyi olduğunu ve gereken tedavi yöntemlerinin uygulandığını açıkladı. Priştine Üniversite Hastanesinin enfektoloji kliniğinde hasta ziyaretleri durduruldu, gribi önlemek amacıyla vatandaşlara aşı yapıldı.

Paniği azaltmak amacıyla Kosovalı doktorlar H1N1 gribinin mevsimsel bir grip olduğunu açıklarken, gribin tedavisi için gerekli miktarda aşının bulunduğunu bildirdiler. Dünya Sağlık Örgütü de Kosova’ya gereken yardımı sunarken gelişmeleri yakından izlediğini belirtti.

Sağlık Bakanlığı’ndan domuz gribi açıklaması 30.01.2013

Domuz gribi vakalarının tekrar görülmeye başlandığı iddiaları üzerine Sağlık Bakanlığı yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada. “Bilindiği üzere Pandemik İnfluenza A H1N1 virüsü 2009 yılında tespit edilmiş ve o dönemde domuzlarda görülen grip virüsünden de genetik materyal aldığı için “domuz gribi” olarak adlandırılmıştır. 2009 yılında ilk kez ortaya çıktığı ve insanların bu virüse karşı bağışıklığı olmadığından çok sayıda kişiyi etkilemiş ve pandemiye (kıtalararası salgına) yol açmıştır. 2009 yılından günümüze kadar geçen sürede dünya genelinde pek çok insan bu virüsle karşılaşıp bağışıklık geliştirdiğinden 2009 yılındaki salgın riski artık söz konusu değildir. Pandemik grip, 2011 yılından itibaren Dünya Sağlık Örgütü tarafından mevsimsel grip olarak değerlendirilmektedir.

H1N1 grip virüsü, dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de görülmeye devam etmektedir. Ülkemizde son birkaç aydır H1N1, H3N2 ve İnfluenza B tipinde mevsimsel grip virüsleri görülmektedir. Ancak yukarıda da açıklandığı üzere bu grip virüsleri hem dünya hem de ülkemiz için artık tehlike oluşturmamakta, görülen vakalar da bu kapsamda değerlendirilmektedir”

Domuz gribi kâbusu geri mi dönüyor? 14.02.2013

İki ilde domuz gribi paniği yaşanırken bir kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Şavşat’ta özel bir şahsa ait fırında çalışan Ali K (28), Şavşat Devlet Hastanesi’ne şiddetli baş ağrısı ve ateş teşhisiyle başvurdu.

Ateşinin düşmemesi sonucu Ali K, Trabzon’daki Ahi Evren Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Hastanesi’ne sevk edildi. Burada yapılan ilk müdahalenin ardından domuz gribi belirtileri ortaya çıktı. Ali K, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti. Ali K’ın cenazesi Artvin’in Ardanuç ilçesinde toprağa verildi.

Ali K’ın erkek kardeşinin de yüksek ateş teşhisiyle aynı hastanenin Göğüs Cerrahisi Servisi’nde tedavi altında tutulduğu belirtildi.

Konuyla ilgili bilgi veren Trabzon Ahi Evren Kalp Damar Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Celal Tekinbaş, hastanın 10 gün önce ağır zatürre teşhisiyle kendilerine geldiğini belirterek şöyle konuştu:

‘Biz burada hastaya gerekli müdahaleyi yaptık. Durumu ağırlaşınca cihaza bağladık. Kendisinden aldığımız kanı ise Ankara Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi’ne göndererek tahlil ettirdik ve gelen sonuçtan domuz gribi olduğu belirlendi. Domuz gribi kesin tanısı konuldu ve tedavisi yoğun bakım ünitesinde sürüyordu. Durumu kötüleşti ve hastanemize geldiği hafta içerisinde hayatını kaybetti.”

ADANA’DA H1N1 VİRÜSÜ ŞÜPHESİ İLE BİR KİŞİ TEDAVİ ALTINA ALINDI 14.02.2013

Adana’nın Kozan ilçesinde H1N1 virüsü şüphesi ile bir kişi tedavi altına alındı.

Edinilen bilgiye göre, bugün öğle saatlerinde sağlık ocağına giden 45 yaşındaki Ayşe T., aile hekiminin yönlendirmesiyle Kozan Devlet Hastanesi’ne götürüldü. Acil serviste doktor kontrolünde tek kişilik bir odada bir süre gözlem altında kalan Ayşe T., ileri tetkik için H1N1 virüsü şüphesi ile ambulansla Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi.

Bu arada, hastanenin acil servisinde bulunan görevlilere ve hastalara tedbir amaçlı maske dağıtıldı. Maskeleri takan hasta ve hasta yakınları ‘Domuz gribi şüphesi var dediler, bizde taktık’ dediler.

Bazı hasta yakınları ise neden maskeyi taktıklarını bilmediklerini belirttiler.

Erzincan’da bir kişi domuz gribi şüphesiyle kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. 15.02.2013

YOLDA FENALAŞTI

Erzincan’da, domuz gribi şüphesiyle tedavi görürken durumu ağırlaşınca Elazığ Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne sevk edilmek istenen 57 yaşındaki Dursun Kahraman, yolda fenalaşınca kaldırıldığı Tunceli Devlet Hastanesi’nde yaşamını yitirdi. Kahraman’ın kesin ölüm nedeni, yapılacak otopsiden sonra belirlenecek.

TÜM MÜDAHALEYE RAĞMEN YAŞAMINI YİTİRDİ

Erzincan’da rahatsızlanınca tedavi altına alındığı Devlet Hastanesi’nde vücudunda ‘domuz gribi’ virüsüne rastlanan Dursun Kahraman, daha donanımlı bir hastanede tedavi görmesi kararlaştırılınca ambulansla Elazığ Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne sevk edilmek istendi. Ambulansla yola çıkartılan Kahraman, güzergah üzerindeki Tunceli’de fenalaşınca hemen Tunceli Devlet Hastanesi Acil Servis’e götürüldü. Kahraman’ın getirilmesi nedeniyle Acil Servis’teki diğer tüm hastalar başka servislere gönderilip, hasta kabulu yapılmadı ve sivillerin girişine izin verilmedi. Acil Servis personeline özel kıyafetler dağılıp, Kahraman’a müdahale edildi. Ancak, Kahraman yapılan tüm müdahaleye rağmen yaşamını yitirdi.

Kahraman’ın cenazesi, gerekli işlemlerin yapılması için tekrar ambulansla Erzincan Devlet Hastanesi’ne geri gönderildi. Kahraman’ın kesin ölüm nedeni, burada yapılacak otopsiden sonra belirlenecek.

Domuz Gribi Eğitim Videoları
Domuz Gribi Belirtileri ve Önlemler
Domuz Gribi Belirtileri ve Önlemler II
Domuz Gribi ve Domuz Gribi İlişkisi
Domuz Gribi Aşısının Zararları
Domuz Gribine Bitkisel Yaklaşımlar
Domuz Gribine Karşı Kürler Prof.Dr. Saraçoğlu
Adet Dönemlerinde Domuz Gribi Tehlikesi
Peramivir Domuz Gribine Çare mi?
Domuz Gribi Devam Ediyor
Domuz Gribi Geri mi Dönüyor?
Şanlıurfa’da Domuz Gribine Rastlandı (2012)
Difteri Griple Karıştırılıyor
Grip Sezonu Açılıyor
Grip İlacı Zatürre Yapabilir Prof.Dr. Aykan Canberk
Grip Sezonunda Beslenme Diyetisyen Şefika Aydın Selçuk
Gripten Koruyan Çay Suna Dumankaya
Nezle ve Grip için Öneriler Suna Dumankaya
Ekinezya ve Grip Tedavisi Dr. James Duke
Grip Çayı Dr. Ahmet Toptaş
Nezle ve Grip için Beslenme Önerileri Diyetisyen Nil Şahin Gürhan
Grip Baş Ağrısıyla Gelir
İnatçı Gripten Kurtulma Rehberi Dr. Gürkan Yurteri
Türkiye’de Keçi Gribi YOK! Açıklaması

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Sağlık

Etiketler:, , ,


Comments are closed.