By 20 Aralık 2009 Devamı →

DOMUZ GRİBİ TAMİFLU’YA DİRENÇ SAĞLADIAlmanya’da Tamiflu’ya Dayanıklı İlk Vaka
Almanya’da Domuz Gribinin tedavisinde kullanılan Tamiflu adlı ilaca yanıt vermeyen ilk Domuz Gribi vakası tespit edildi. Münster Üniversite Hastanesi’nden yapılan açıklamaya göre, “Virüs ilaca dirençli hale geldi“. DOMUZ GRİBİ TAMİFLUYA DİREÇ SAĞLADI
Münster Üniversitesi Hastanesi Mikrobiyoloji Enstitüsü Başkanı Georg Peters, “Domuz Gribi teşhisiyle hastaneye kaldırılan bir hastaya uygulanan terapi kapsamında hastaya verilen Tamiflu ilacının hiçbir etki yaratmadığının belirlendiğini” söyledi.
Yapılan açıklamada Tamiflu’nun herhangi bir etkiye sebep olmamasının, virüsün ilaca karşı dayanıklılık kazandığının bir işareti olduğu belirtildi.
Söz konusu hasta Tamiflu ile tedavisi öncesi ve süresince gözlem altında tutularak, hastalığın seyri incelendi. Mikrobiyoloji uzmanı Georg Peters, “inceleme sonucunda virüsün, şu an eldeki az sayıdaki Domuz Gribi tedavisi için kullanılan ilaçlara kısa sürede dirençli hale geldiğini” tespit ettiklerini belirtti.
“Aşı en iyi korunma yöntemi”
Münster Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Norbert Roeder de son araştırma sonuçları ışığında Domuz Gribi tedavisinde gündeme gelen ilaçların dikkatli şekilde kullanılması gerektiğini belirtti. Roeder, Tamiflu adlı ilacın sadece A tipi H1N1’in (Domuz Gribi) tespit edildiği kronik hastalarda kullanılması gerektiğini vurguladı.
Norbert Roeder, “En başından beri belirttiğimiz gibi, Domuz Gribi aşısı hastalığa karşı en etkili korunma yöntemidir” diye konuştu.
Münster hastanesi uzmanları, Almanya’da çoğunluğun henüz Domuz Gribine yakalanmadığını belirterek, bu yüzden “henüz virüs bulaşmamış kişilerin aşı yaptırmalarının doğru bir yöntem olacağını” vurguluyor. Uzmanlara göre, söz konusu virüsün gelecekte nasıl bir değişim göstereceği henüz bilinmiyor.
Tamiflu’ ya direnç gösteren domuz gribi vakalrı daha önce de Japonya, Danimarka ve ABD’de rapor edilmişti.Domuz Gribine Karşı İ.Saraçoğlu Kürü
Domuz gribine karşı diğer bitkisel kürler
Peramivir gripte yeni umut mu?
Domuz Gribi Aşısının Zararları
Domuz Gribi Belirtiler ve Önlemler

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Haber

Etiketler:, ,


Comments are closed.