By 04 Mart 2013 Devamı →

DOMUZ GRİBİ KIBRIS’A SIÇRADIGazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Dörtyol Polis karakolunda vardiya amiri olarak çalışan 57 yaşındaki Müfettiş Muavini Kemal Erüreten, dün akşam saatlerinde tedavi gördüğü Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde hayatını kaybetti.

domuz gribiBir hafta önce karın ağrısı şikayetiyle gittiği Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde yatılı tedaviye alınan ve yaşadığı şikayetleri ‘domuz gribi’ şüphesini doğurunca Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin yoğun bakım ünitesine sevk edilen Erüreten, nefes almakta güçlük çektiği için solunum cihazına bağlandı.
Kesin tanının konulması için bir yandan Erüreten’den alınan numunenin Türkiye’ye gönderilmesi hazırlıklarını yürüten sağlık görevlileri bir yandan da sağlığına kavuşması için sefer oldu ancak sevilen polis subayı dün akşam saatlerinde yaşamını yitirdi.

Önce ‘safra iltihaplanması’ teşhisi konuldu

Karın ağrısı şikayetiyle Gazimağusa Devlet Hastanesi’ne başvuran Kemal Öner Erüreten’e önce ‘safra iltihaplanması teşhisinin konulduğu öğrenilirken, aynı zamanda şeker hastası da olan Erüreten’in tedavisi sırasında dikkat çekici bir şekilde gribe tutulduğu bildirildi.

Griple birlikte nefes almakta da güçlük çeken ve ‘domuz gribi’ olabileceği düşünülen Kemal Öner Erüreten hemen Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne sevk edildi ve yoğun bakıma alındı. Burun akıntısından numune alınan ve pazartesi günü tahlil için Türkiye’ye gönderileceği öğrenilen Erüreten, ne yazık ki kurtarılamadı.

Kuzey Kıbrıs’ta domuz gribi tahlillerinin yapılamadığını söyleyen bir yetkili “Kemal Erüreten’in şu an domuz gribine yakalandığını kesin olarak söyleyemeyiz. Türkiye’ye göndereceğimiz akıntı örneği tahlil edilecek ve gelecek sonuca göre karar verilecek” dedi.

Sağlıkçılar endişeli

‘Domuz gribi’ şüphesiyle kaldırıldığı hastanede Kemal Öner Erüreten’in hayatını kaybetmesi, tedavi gördüğü Gazimağusa ve Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastaneleri’nde paniğe neden oldu.

Erüreten’in özellikle Gazimağusa’da tedavi gördüğü sırada çok sayıda ziyaretçisinin olduğunu belirten hastane çalışanları, “Gerçekten domuz gribine yakalanmışsa, mikrop onu ziyaret eden kişilere ve biz çalışanlara da bulaşmış olabilir” diyerek endişelerini dile getirdi.

Gazimağusa Devlet Hastanesi çalışanları, dün akşam saatlerinden itibaren maske takmaya başlarken, Erüreten’in bacanağı ile aynı odada kaldığı hasta ve yakınlarını tedbir amacıyla hastaneye çağırarak kontrol altına aldı.

Bu arada, Kemal Öner Erüreten’in domuz gribi şüphesiyle kaldırıldığı Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde hayatını kaybettiğini öğrenen çok sayıda Gazimağusalı vatandaş hastaneye akın etmeye başladı.

Akşam saatlerinden itibaren ateş ve grip şikayeti olan yaklaşık 10 kişi ‘domuz gribi olabiliriz’ diyerek Gazimağusa Devlet Hastanesi’ne başvurdu. Başvuranlardan bazıları kontrol amacıyla hastanede kontrol altına alındı.

Domuz Gribi Eğitim Videoları
Domuz Gribi Belirtileri ve Önlemler
Domuz Gribi Belirtileri ve Önlemler II
Domuz Gribi ve Domuz Gribi İlişkisi
Domuz Gribi Aşısının Zararları
Domuz Gribine Bitkisel Yaklaşımlar
Domuz Gribine Karşı Kürler Prof.Dr. Saraçoğlu
Adet Dönemlerinde Domuz Gribi Tehlikesi
Peramivir Domuz Gribine Çare mi?
Domuz Gribi Devam Ediyor
Domuz Gribi Geri mi Dönüyor?
Şanlıurfa’da Domuz Gribine Rastlandı (2012)
Difteri Griple Karıştırılıyor
Grip Sezonu Açılıyor
Grip İlacı Zatürre Yapabilir Prof.Dr. Aykan Canberk
Grip Sezonunda Beslenme Diyetisyen Şefika Aydın Selçuk
Gripten Koruyan Çay Suna Dumankaya
Nezle ve Grip için Öneriler Suna Dumankaya
Ekinezya ve Grip Tedavisi Dr. James Duke
Grip Çayı Dr. Ahmet Toptaş
Nezle ve Grip için Beslenme Önerileri Diyetisyen Nil Şahin Gürhan
Grip Baş Ağrısıyla Gelir
İnatçı Gripten Kurtulma Rehberi Dr. Gürkan Yurteri
Türkiye’de Keçi Gribi YOK! Açıklaması

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Haber

Etiketler:, ,


Comments are closed.