By 18 Ekim 2009 Devamı →

DOMUZ GRİBİ DİYARBAKIR’DADiyarbakır’ da İki okulda daha domuz gribi…
Bu okullarda 5 süreyle eğitime ara verildi!

18 Ekim 2009 tarihi saat 20:00 itibari ile bugüne kadar ülkemizde tespit edilen pandemik H1N1 gripli hasta sayısı toplam 551’dir. Ankara’da son 5 günde tespit edilen vaka sayısı ise 41’e ulaşmıştır.Tespit edilen yeni vakaların genel durumları iyi olup takipleri devam etmektedir.
Öte yandan Diyarbakır ilimizde 7 yeni pandemik H1N1 gribi vakası tespit edilmiş olup bu vakaların 6 tanesi öğrencidir. Bu vakaların görülmesi üzerine, Diyarbakır İl Hıfzıssıhha Kurulu 18 Ekim 2009 tarihinde toplanarak 2 okulda (araya hafta sonu tatilinin girmesi de göz önünde bulundurularak) 19 Ekim 2009 Pazartesi gününden itibaren tedbiren 5 gün süre ile eğitim ve öğretime ara verilmesine karar vermiştir. Diyarbakır’daki vakaların da genel durumları iyi olup takipleri evlerinde devam etmektedir.

Hastalığın yayılımını engellemek için grip belirtileri olan çocuklar bu belirtiler geçinceye kadar okula, dershaneye, kreş veya bakımevine gönderilmemelidir.

Ellerin sık sık su ve sabunla yıkanması hastalığın bulaşmasını önlemede en önemli tedbirlerden biridir. Öksürük veya hapşırık esnasında ağız ve burun tek kullanımlık kâğıt mendil ile kapatılmalı ve mendil çöp kutusuna atılmalıdır. Evler ve diğer kapalı mekânlar sık sık havalandırılmalı, özellikle sık dokunulan eşyalar ve yüzeyler temizlenmelidir.

19 Ekim 2009 tarihi saat 19:00 itibari ile bugüne kadar ülkemizde tespit edilen pandemik H1N1 gripli hasta sayısı toplam 574’dür.
Diyarbakır ilimizde yeni pandemik H1N1 gribi vakalarının tespiti ve sağlık mazereti sebebiyle okula devamsızlıkların artması sebebiyle durum değerlendirmesi yapılmıştır. Bakanlığımız Pandemi Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri doğrultusunda hastalığın yayılım hızını azaltmak amacıyla Diyarbakır il merkezindeki tüm ilköğretim ve ortaöğretim okulları ile dershanelerde eğitim ve öğretime tedbiren 26 Ekim 2009 Pazartesi gününe kadar ara verilmesi Diyarbakır İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından kararlaştırılmıştır.
Diyarbakır’daki vakaların da genel durumları iyi olup takipleri evlerinde devam etmektedir.

20 Ekim 2009 tarihi saat 17:00 itibari ile bugüne kadar Diyarbakır ilimizde toplam 23 pandemik H1N1 gribi vakası tespit edilmiş olup bunlardan 17 tanesi öğrencidir. Vakaların genel durumları iyi olup takipleri evlerinde devam etmektedir.20 Ekim 2009 tarihi saat 12:00 itibari ile bugüne kadar ülkemizde tespit edilen pandemik H1N1 gripli hasta sayısı toplam 582’dir.
[Domuz Gribi Belirtileri ve Önlemler]

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Haber

Etiketler:,


Comments are closed.