By 07 Şubat 2010 Devamı →

DOMUZ GRİBİ DEVAM EDİYORDOMUZ GRİBİ BİTTİ HABERLERİNE SAĞLIK BAKANLIĞINDAN YALANLAMA GELDİ!

Tüm dünyayı salgın alarmına geçiren ve Türkiye’de de ekim ayından ocak başına kadar 600’den fazla kişinin ölümüne neden olan A gribinin kış bitmeden sezonu kapattığı iddia edildi. Dünya Sağlık Örgütü’nün son olarak A gribi salgınıyla ilgili “İlaç firmalarının başlattığı sahte salgındı” açıklaması yapmasının ardından Sağlık Bakanlığı’nın A gribi için bünyesinde oluşturduğu kriz merkezini kapattığı öne sürüldü.Bu iddiaların basında yer almasının ardından Bakanlık bir açıklama yaparak kriz merkezinin kapanmayacağını açıkladı.

domuz gribi

Sabah Gazetesi’nden Hüsniye Oral’ın haberine göre Bakanlık, A gribi kriz merkezi için görevlendirdiği personeli yeniden eski görevlerine gönderdi. Salgın tehdidi ile birçok kişinin ölümüne yol açabileceği ihtimaliyle korunma önlemleri alan ve bu çerçevede hastalıktan korunmak için üretilen A gribi aşısı alan bir çok ülke, hastalığın artık tehdit oluşturmadığı düşüncesiyle aşıları iade etmek için girişimlerini sürdürüyor.

DÜNYADA 14 BİN 286 İNSANI ÖLDÜRDÜ

Avrupa Birliği Üyesi ülkeler (2290)
Avrupa ülkeleri ve O. Asya (457)
Akdeniz ve Ortadoğu. (1450)
Afrika (116)
Kuzey Amerika (3642)
Orta Amerika ve Karayipler (237)
Güney Amerika (3190)
Kuzey Doğu ve Güney Asya (2294)
Güney Doğu Asya (393)
Avustralya ve Pasifikler (217)


SAĞLIK BAKANLIĞI: PANDEMİ KRİZ MERKEZİ KAPANMAYACAK

Bakanlığın Pandemi Kriz Merkezi’nin Pandemi Bilim Kurulu ile beraber çalışmalarına devam etmektedir.

”Söz konusu haberde yer alan ‘Bakanlık Kriz Merkezi kapandı’ bilgisi tamamen yanlıştır. Bakanlık Pandemi Kriz Merkezimiz, Pandemi Bilim Kurulu ile beraber çalışmalarına devam etmektedir.

Yine haberde yer alan ‘Bakanlık teslim alınmayan 35 milyon doz aşıyı iade edecektir’ bilgisi de doğru değildir. ‘Teslim alınmayan’ bir miktarın iadesinin nasıl olacağını anlamakta güçlük çekiyoruz.

Halk sağlığını ilgilendiren bu tür konularda ilgili mercilere doğrulatılmadan yapılan haberler, kamuoyunu yanıltmaya sebep olmaktadır.

Bu konuda daha hassas davranılması hususunu bir kere daha hatırlatarak, kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi için bu bilgilendirmeyi ilgilerinize sunarız.”

Risk devam ediyor, el yıkamaya devam!


Türkiye’de domuz gribi salgının “yatıştığı” belirtilirken, uzmanlar riskin devam ettiğini, vatandaşların kişisel hijyen tedbirlerini bırakmamaları uyarısında bulundular.

Samsun İl Sağlık Müdür Yardımcısı Erdinç Özoğlu, yaptığı açıklamada, 2009 yılının kasım ayından günümüze Samsun’da 30 kişinin domuz gribinden hayatını kaybettiğini, Türkiye genelinde domuz gribi nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının ise 600’ü bulduğunu belirtti.

Samsun’da domuz gribi nedeniyle kasım ayından beri bin 100 kişinin hastaneye yattığını, bu kişilerden 365’inde domuz gribine rastlanıldığını anlatan Özoğlu, şunları kaydetti: “Samsun’da takip ettiğimiz hastalardan 30’unu kaybettik. Bunlardan 20’si Samsun ikametli, yarıya yakının altında ise herhangi bir kronik hastalık yoktu. En son 18 ocakta bir kişi domuz gribinden hayatını kaybetti. Ülkemizin bulunduğu yarım kürede İnflüenza A’ya bağlı grip mevsimi henüz geçmiş değil.”

Domuz gribi salgını ile birlikte insanların sağlıklı beslenmeye ve kişisel hijyen tedbirlerine ağırlık verdiklerine işaret eden Özoğlu, “Domuz gribi sayesinde insanlar el yıkamaya önem vermeye başladı. İnsanlarımız artık kişisel hijyen konusunda daha dikkatli bu önemli bir kazanım” diye konuştu.

Riskin devam ettiğini, el yıkama, kol içine hapşırma, tokalaşmama, kucaklaşmama gibi kişisel tedbirlerin alınmaya devam edilmesi gerektiğinin altını çizen Özoğlu, şöyle devam etti: “Sadece gribe yönelik değil, bütün enfeksiyon hastalıkları yönünden kişisel hijyenik tedbirlerin alınması gerekiyor. Geçen sene Samsun’da 43 Hepatit A vakası tespit ettik. Bu hijyen konusunda gereken özeninin gösterilmediği demektir. Hepatit A varsa demek ki, hijyenik koşullara yeterince dikkat edilmemiş. Gribal hastalıklara, enfeksiyon hastalıklarına, Hepatit A gibi bulaşıcı hastalıklara karşı kendimizi korumak için hijyenik koşullara çok dikkat etmemiz gerekiyor. El yıkama, kol içine hapşırma, kullanılan mendilin atılması, çiğ yediğimiz yiyeceklerin iyi bir şekilde yıkanmasına dikkat etmemiz gerekiyor.”

Samsun’da domuz gribine karşı 46 bin kişinin aşılandığını da bildiren Özoğlu, aşılamanın toplum sağlığı merkezlerinde devam ettiğini ancak aşıya karşı talebin ciddi oranda azaldığını vuruladı.

Domuz gribi geçirmeyen ve aşı olmayan kişilerin domuz gribi olma risklerinin halen devam ettiğini söyleyen Özoğlu, Sağlık İl Müdürlüğü olarak, domuz gribi salgını ile ilgili çalışmalarının, hastalığın yoğun olduğu dönemlerdeki gibi devam ettiğini sözlerine ekledi. 10.2.2010

Domuz gribi salgını bitti

Dünya Sağlık Örgütü, domuz gribi salgının sona erdiğini açıkladı. Dünya Sağlık Örgütü’nün resmi internet sitesinden yaptığı açıklamaya göre salgın sonrası dönemle birlikte normal grip vakalarının arttığına ve domuz gribi vakalarının da yerelleşmeye başladığına dikkat çekildi.

Dünya nüfusunun, yapılan aşılarla domuz gribine karşı bağışıklık kazandığı ifade edilen açıklamada, bu bilgilerin Domuz gribi Güvenlik Komitesi tarafından verildiği ifade edildi.

Domuz gribinin mutasyona uğradığının altının çizildiği açıklamada, bu hastalığın tamamen yok olmadığı belirtildi.

Stoklarda bulunan H1N1 grip aşılarının salgına yol açan eski virüse karşı halen etkili olduğunu vurgulayan Chan, bu aşıların risk grubundaki kişileri hastalıktan korumak için kullanılması gerektiğine dikkati çekti.

DSÖ’den geçen hafta yapılan açıklamada, salgının başladığı Nisan 2009’dan beri tüm dünyada en az 18 bin 849 kişinin bu hastalıktan hayatını kaybettiği duyurulmuştu. 12.08.2010


Domuz gribi olan hacı öldü

Konya’ da hacdan gelen ve iki gün önce domuz gribi şüphesiyle hastaneye kaldırılan Mehmet Yurdakul isimli şahsın hayatını kaybettiği bildirildi.

Mekke’de rahatsızlanarak tedavi altına alınan Mehmet Yurdakul (80), Konya’da tedavi gördüğü Meram Eğitim ve Araştırma Hastanesinde hayatını kaybetti.

Aynı ambulansla Mekke’den Konya’ya getirilen İsmail Kondu’nun (65) ise Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesinde tedavisinin sürdüğü bildirildi.
Yurdakul ile Kondu, 1 Aralık Çarşamba günü Suudi Arabistan’a gönderilen ambulans uçakla Konya’ya getirilmişti. Hastaların, Domuz gribi şüphesiyle tedaviye alındıkları bildirilmişti. AA 3 Aralık 2010


Domuz gribi geri döndü: 10 ölü
Dünyada geçen yıl salgın olan domuz gribinden, İngiltere’de son 6 haftada 10 kişinin öldüğü bildirildi.

İngiltere Sağlık Koruma Kurumundan yapılan açıklamada, ölenlerin tamamının sağlık sorunları bulunan 65 yaşın altındaki yetişkinler olduğu belirtildi.

Kurumun Solunum Hastalıkları Dairesi Başkanı Profesör John Watson, son haftalarda, mevsimsel H1N1 ve B gribi vakalarında artış olduğunu söyledi.
Kurum, bir grip salgınının bir sonraki yıl mevsimsel grip olarak ortaya çıkmasının sıkça rastlanan bir durum olduğunu, geçen yıl salgın olan H1N1’in geri dönmesinin sürpriz olmadığını da bildirdi.

H1N1 gribi geçen yılın Mart ayında ilk olarak Meksika’da patlak vermiş, tüm dünyada hızla yayılmıştı. Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) rakamlarına göre virüs yüzünden 18 bin 450 kişi yaşamını yitirdi. 11.12.2010
Domuz gribi güçlü döndü

DÜNYANIN 2009 yılında kabusu olan ve 191 ülkede 18 bin 500 bin insanın ölümüne yol açan domuz gribi yeniden ortaya çıktı.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) geçen Ağustos ayında Domuz gribi salgınının bittiğini açıklasa da, İngiltere’de domuz gribine yakalanan 302 hastadan 14’ünün ölmesi bu açıklamanın “çok erken” yapıldığını gösterdi. Doktorların tahmini ise daha da ürkütücü: “Daha fazla kurban verebiliriz. Çünkü hastalığa yol açan H1N1 virüsü daha saldırgan hale geldi. Bu kez özellikle hamileler ve çocuklar etkilenecek.” 21.12.2010
İngiltere’de domuz gribi alarmı

İngiltere’de aralarında hamile ve yaşlıların da bulunduğu ‘domuz gribine’ yakalanan 200 hasta yoğun bakımda yaşam savaşı veriyor.

Bu ünitelerdeki hasta sayının 1 haftada 2 kat arttığı açıklandı.
Ülkede yoğun kar yağışı ve soğuk havanın etkili olduğu Noel haftasında, Domuz gribi artışı tedirginlik yarattı. Domuz gribine yakalanan 190 kişiden durumu ağır 17’sinin, son derece geliştirilmiş kalp ve akciğer makinalarıyla hayatta kalmalarının sağlandığı vurgulandı. ‘Domuz gribine’ yakalanan hastaların kısa sürede kritik duruma gelmeleri, hastalığın geçen 12 ay süresince daha çok ölümcül hale gelmiş olabileceği endişesini arttırdı.

Grip ve benzeri rahatsızlıklar nedeniyle doktora gidenlerden ateş ve solunum enfeksiyonu belirtileri gösterenlerin oranının hızla tırmandığı, astım hastaları, hamile ve yaşlıların domuz gribine yakalanma riskinin yüksek olduğu vurgulandı. 24.12.2010
Sri Lanka’da domuz gribinden 22 kişi öldü

Sri Lanka’da H1N1 virüsünden son iki ayda 22 kişinin öldüğü bildirildi.
Sağlık Bakanlığı, 25 Ekimden beri bu hastalıktan 22 kişinin öldüğünü, aynı süre içinde hastalığa yakalananların sayısının da 342 olduğunu belirtti.

Şiddetli yağmurlar ve serin havanın, hastalığın ilerlemesinin nedenlerinden olduğu kaydedildi.
Mısır’da ikinci lanet: Domuz gribinin dönüşü
2009 yılında 18 bin 500 bin insanın ölümüne yol açan domuz gribi salgını yine etkili olmaya başladı. Ekim ayından bu yana 24 kişinin yaşamına mal olan H1N1 virüsü Mısır’da son 3 ay içerisinde 51 kişinin ölmesine yol açtı.

Önlenebilecek mi
Mısır genelinde hastalığa yakalanan 264 kişinin halen hastanelerde tedavi gördüğü açıklandı. Nil Televizyonu’nun, Sağlık Bakanlığı verilerine dayandırdığı haberinde, genellikle kırsal kesimde etkisini gösteren domuz gribine son 3 ayda bin 145 kişinin yakalandığı ve bu hastalardan 51’inin hayatını kaybettiği belirtildi. Yetkililer, yaşlı ve çocukların, H1N1 virüsüne karşı bağışıklık sistemlerinin zayıf olduğuna işaret ederek, domuz gribinin, Mısır’da salgın haline dönüşmemesi için çaba sarf edildiğini kaydetti. 27.12.2010

Hırvatistan’da domuz gribi can aldı

Hırvatistan Sağlık Bakanlığı, domuz gribiyle bağlantılı komplikasyonlar yüzünden bir kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Bakanlığın Hırvatistan resmi ajansına yaptığı açıklamada, 100 dolayında kişinin de bu hastalıktan mustarip olduğu belirtildi.Sağlık Bakanı Darko Milinoviç’in konuyla ilgili ayrıntılı bilgi vermediği kaydedildi.Hırvatistan’da geçen yılki küresel Domuz gribi salgınında 20’den fazla kişi hayatını kaybetmişti. A.A. 28 Aralık 2010
İngiltere’yi domuz gribi korkutuyor

İngiltere’de Domuz gribi hızla yayılıyor. Hastanelerde neredeyse yer kalmadığından önemli kanser ameliyatlarını bile erteliyor. Yoğun bakım ünitelerindeki her yedi yataktan birinde bir grip hastası yatıyor. Grip hastalarının çoğu, Domuz gribi diye anılan H1N1 gribinden mustarip. Longridge’de hastaneye kaldırılan Julie Ellison (31), doğumda Jessica adını verdiği bebeğini kaybetti, birkaç saat sonra da can verdi.
Türkiye’de tehlike yok Sağlık Bakanı Recep Akdağ, bu yıl yeni bir Domuz gribi salgını beklemediklerini açıkladı. Akdağ, dün Meclis Genel Kurulu’nda milletvekillerinin sorularını yanıtlarken, “Virüs hala dünyada dolaşıyor. Ama her yıl şu mevsimlerde üç grup özellikle yaygın olarak görülür. Artık Domuz gribi virüsü de toplumda mevsimsel grip durumuna geçti. Geçen yıl ki salgın durumu bitti, bilimadamlarımız böyle bir tehlikeyi beklemiyor” dedi. 29.12.2010

Almanya’da domuz gribinden 2 kişi öldü
Almanya’nın Göttingen hastanesinde, biri çocuk 2 kişinin domuz gribinden öldüğü bildirildi.

Bild gazetesinde yer alan haberde, hastanede 3 yaşındaki bir kızda ve 51 yaşındaki bir adamda H1N1 virüsü tespit edildiği, her iki hastanın da daha sonra hayatını kaybettiği belirtildi.
Aşağı Saksonya Eyaleti Sosyal İşler, Kadın, Aile, Sağlık ve Uyum Bakanı Aygül Özkan, bu konuda panik olunmaması için uyarıda bulundu.

Bakan Özkan, özellikle 60 yaşın üzerinde ve hamile olanlar ile kronik hastalığı bulunanların, gribe karşı korunmak amacıyla aşı olmasını önerdi.
Aşağı Saksonya Eyaleti Sağlık Dairesi Başkanı Matthias Pulz da, son ölümlerin, grip virüsünün zararsız olmadığını gösterdiğini söyledi. 03.01.2011


Bulgaristan’da domuz gribi alarmı
Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da domuz gribi salgını ilan edildi.

Bulgaristan’da hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle yayılan domuz gribi yüzünden başkent Sofya bölgesinde salgın ilan edildi.

Ulusal Salgın Hastalıkları Danışmanı doktor Angel Kunçev, domuz gribi olarak bilinen H1N1 virüsünün 2–3 haftaya kadar tüm ülkeyi etkisi altına alacağını öne sürdü.

Kunçev, “Trud” gazetesine açıklamasında Sofya’da hastalananların oranının 10 binde 300’ü geçtiğini belirterek, yakın bir zamanda Blagoevgrad, Pazarcık ve Plevne bölgelerinde de grip salgını ilan edileceğini kaydetti.

Doktor Kunçev, gözetim raporlarına göre hastalananların yüzde 98’inin H1N1 domuz gribi, geri kalan yüzde ikisinin ise bir başka grip türüne yakalandıklarını söyledi.

Domuz gribinin genelde 20 ila 40 yaşlarındaki kişilerde daha etkili olduğunu belirten Kunçev, grip olanları zaman kaybetmeden doktora başvurmaları konusunda uyardı.

Grip salgını nedeniyle alınan önlemler kapsamında Sofya’da, sağlık kurumlarında hasta ziyaretlerine sınırlamalar getirildi. 19.01.2011

Hollanda’da domuz gribi can almaya devam ediyor

Hollanda’da, geçen hafta 9 kişinin domuz gribine yol açan H1N1 virüsünden dolayı hayatını kaybettiği bildirildi.

Hollanda Sağlık Bakanlığına bağlı Devlet Halk Sağlığı ve Çevre Enstitüsü (RIVM) verilerine göre, geçen hafta 9 kişinin daha yaşamını yitirmesiyle, ülkede ekim ayından bu yana domuz gribinden ölenlerin sayısı 20’ye yükseldi.

RIVM tarafından yapılan açıklamada, 399 kişinin de bu hastalıktan dolayı hastanelerde tedavi altına alındığı belirtildi.

Hollanda’da hafif bir salgının bulunduğuna işaret edilen açıklamada, tedavi altına alınan hastaların çoğunun 0-5 yaş grubundaki çocuklar olduğu kaydedildi. 29.01.2011

Irak’ta domuz gribinden 3 kişi öldü

Irak’ın güneyinde yıl başından bu yana domuz gribine yol açan H1N1 virüsünden dolayı 3 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Sağlık bakanlığı sözcüsü Hura Abdullah, geçen ay ülkenin güneyinde 69 vaka tespit ettiklerini, bu vakalardan üçünün ölümle sonuçlandığını belirtti.

Sözcü, ölenlerden birinin Divaniye, diğer ikisinin ise Basra’dan olduğunu kaydetti. 02.02.2011

Makedonya’da bir çocuk domuz gribinden öldü

Makedonya’nın başkenti Üsküp’te, kamuoyunda domuz gribi olarak bilinen H1N1 virüsünü taşıyan 8 yaşında bir çocuğun öldüğü bildirildi.

 

Başkent Üsküp’teki Devlet Hastanesi Bulaşıcı Hastalıklar bölümünde yoğun tedavi altına alınan çocuğa gereken tıbbi müdahalenin yapıldığı, ancak kurtarılamadığı belirtildi.

Üsküp Devlet Hastanesi Bulaşıcı Hastalıklar bölümü sözcüsü Dr. Sanya Marinkoviç, hastanın gecikmeyle hastaneye getirildiği için kurtarılmadığını ve H1N1 virüsü tespit edilen diğer hastaların durumunun iyi olduğunu söyledi.

Yunanistan’da domuz gribinden yaşamını yitirenlerin sayısının 34’e ulaştığı bildirildi.

Yunan basını, sağlık kuruluşlarının yıl başından bu yana domuz grisinden ölenlerin sayısının 34’e ulaşması nedeniyle “kırmızı alarmda” olduklarını belirtirken, ülke nüfusunun yalnızca yüzde 5,9’unun grip aşısı olduğunu kaydetti.

Geçtiğimiz yıllarda aşı yaptıranların nüfusun yüzde 10,5’ini oluşturduğuna dikkat çekilirken, yetkililerin, aşılanma konusunda çekinceli davranan halka, aşı yaptırılması yönünde çağrıda bulundukları, virüsün yalnızca çeşitli sağlık sorunları bulunan yaşlıları değil, genç ve sağlıklı kesimi de etkilediğinin altını çizdikleri belirtildi.

Domuz gribi nedeniyle yıl başından bu yana hastanelerde tedavi altına alınan hastaların sayısının 146’ya ulaştığı, bunlardan 77’sinin ise yoğun bakım ünitelerinde bulunduğu açıklandı.

Virüs nedeniyle dün 15 kişinin daha müşahede altına alındığı kaydedilen haberlerde, önümüzdeki haftalarda virüsün etkisinin daha yoğun olarak görülmesinin beklendiği de vurgulandı. 08.02.2011

Yunan bakan domuz gribi oldu

Yunanistan İçişleri Bakanı Yannis Ragusis’in domuz gribi olarak adlandırılan A/H1N1 virüsüne yakalandığı bildirildi.

Atina’da yayımlanan Ethnos gazetesi, geçen Cuma rahatsızlanan ancak çalışmalarını sürdüren Ragusis’in iki gün önce yüksek ateşle evinde tedavi altına alındığını yazdı.

Gazete, Yunanlı bakanın dün doktor tetkikinden geçtiğini ve sözkonusu virüse yakalandığının doğrulandığını kaydetti.

Öte yandan, ülkede 2011 yılı başından buyana H1N1 nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısının 74’e yükseldiği açıklandı.

Son 24 saatte 7 kişinin daha hayatını kaybettiği belirtilirken, yoğun bakım ünitelerinde gözlem altında tutulanların sayısının 126 olduğu kaydedildi.

Sağlık yetkilileri 48 saati aşkın süre yüksek ateşi olan şahıslara doktorları ile temasa geçmeleri çağrısında bulunurken, halka da grip aşısı yaptırmalarını tavsiye ettiklerini vurguladı. 18.02.2011

Samsun’da domuz gribinden ölüm

SAMSUN Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde domuz gribi (H1N1) teşhisiyle tedavi gören 47 yaşındaki M.B. hayatını kaybetti.

Ordu’da oturan ve evlerde boya yapatak geçinen M. B., geçtiğimiz hafta içerisinde Domuz gribi (H1N1) şüphesiyle Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi’nde tedavi altına alındı.

Yapılan tetkikler sonucunda Domuz gribi olduğu kesinleşen M.B., geçtiğimiz Cuma günü hayatını kaybetti. OMÜ Klinik Bakteriyoloji ve İnfeksiyon Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr.Hakan Leblebicioğlu, hastanın geldiğinde durumunun kötü olduğunu belirterek “Solunum yetmezliği problemi vardı. Domuz gribi kesin tanısı konuldu ve tedavisi yoğun bakım ünitesinde sürüyordu. Durumu kötüleşti ve hastanemize geldiği hafta içerisinde hayatını kaybetti” dedi. 9.3.2011

Okul müdürü domuz gribinden öldü

SİVAS’ta soğuk algınlığı şikayeti ile başvurduğu hastanede 23 gündür tedavi gören Yıldızeli Çok Programlı Lisesi Müdürü 38 yaşındaki Şuayip Pişkin, yaşamını yitirdi. Hastane, okul müdürünün ’domuz gribi’ olarak bilinen H1N1 virüsü tanısıyla tedavi gördüğünü açıkladı. 16.04.2011

Domuz Gribi Eğitim Videoları
Domuz Gribi Belirtileri ve Önlemler
Domuz Gribi Belirtileri ve Önlemler II
Domuz Gribi ve Domuz Gribi İlişkisi
Domuz Gribi Aşısının Zararları
Domuz Gribine Bitkisel Yaklaşımlar
Domuz Gribine Karşı Kürler Prof.Dr. Saraçoğlu
Adet Dönemlerinde Domuz Gribi Tehlikesi
Peramivir Domuz Gribine Çare mi?
Domuz Gribi Devam Ediyor
Domuz Gribi Geri mi Dönüyor?
Şanlıurfa’da Domuz Gribine Rastlandı (2012)

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Haber

Etiketler:, ,


Yorumlar "DOMUZ GRİBİ DEVAM EDİYOR"

Trackback | Comments RSS Feed

  1. selda dedi ki:

    Domuz Gribi sınıra dayandı desenize, gene işimiz var 🙁

  2. Nezahatt dedi ki:

    Domuz gribide teget geçecek bizi öyle mi? :))