By 27 Ekim 2009 Devamı →

DOMUZ GRİBİ BELİRTİLERİ VE ÖNLEMLER 2Domuz Gribinden Kayatını Kaybeden Sayısı : 415 Ankara (28 yaş), 1 D.Bakır (34 yaş), 1 Konya (37 yaş)……..

Vaka Sayısı : +2500 pandemik A(H1N1)

Domuz gribi bir can daha aldı.
Manisa’da domuz gribi şüphesiyle hastaneye kaldırılan 28 yaşındaki Yusuf Demirtaş öldü.

Manisa’nın Salihli İlçesi’nden, domuz gribi şüphesiyle Manisa Devlet Hastanesi’ne kaldırılan 28 yaşındaki Yusuf Demirtaş öldü. Manisa Devlet Hastanesi Başhekimi Salih Karabaş, “Hastayı 20.30 sıralarında kaybettik. Geldiğinden beri durumu iyi değildi. Zaten solunum cihazına bağlı yaşıyordu” dedi.

Demirtaş’ın raporunda zatüre tanısıyla öldüğü belirtilirken, İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi’ne gönderilen kan örneğinin sonucunun yarın öğle saatlerinde açıklanacağı bildirildi. Demirtaş’ın cenazesinin sabah saatlerinde yakınlarına teslim edileceği ve Salihli’de toprağa verileceği ifade edildi. Bu hastanın domuz gribinden ölmediği açıklandı.

Domuz gribinden bir ölüm daha (DHA) 29.10.2009
DİYARBAKIR Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne erken doğum şüphesiyle başvuran 8 aylık hamile 34 yaşındaki Beşire Bozkurt domuz gribinden öldü

Bozkurt’un hastanede sezaryenle doğum yaptığı ve ikiz çocuklarının biri doğumda, diğerinin de dünyaya geldikten 3 gün sonra öldü. Hastanede durumu kötüleşen Bozkurt’un yoğun bakım ünitesine alındığı, ancak yapılan tüm müdahaleye rağmen kurtarılamadığı belirtildi. Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimliği, yaptığı yazılı açıklamada, hastananın virüsü dışarıdan kaptığı öne sürüldü.

Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde domuz gribi virüsünden öldüğü açıklanan 34 yaşındaki Beşire Bozkurt, ilk hamileliğini yaşarken, 15 Ekim günü erken doğum şüphesiyle Diyarbakır Kadın ve Doğum Hastalıkları Hastanesi’ne gitti. İkiz çocuklara hamile olan Bozkurt, burada boş kuvöz, bulunmadığı gerekçesiyle Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne sevkedildi. Bozkurt, burada geçen 23 Ekim cuma günü sezaryenle doğum yaptı. Doğum sırasında bebeklerden biri yaşamını yitirirken, diğeri kuvöze alındı. Ancak ikinci bebek de doğumdan 3 gün sonra yaşamını yitirdi.

Sağlık durumu kötüye giden ve solunum güçlüğü çekin Bozkurt, daha sonra yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alındı. Ancak Bozkurt, tüm müdahelelere rağmen domuz gribi virüsünden bugün yaşamını yitirdi.

HASTANE: VİRÜSÜ DIŞARIDAN KAPTI
Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimliği, Bozkurt’un ölümüyle ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

Beşire Bozkurt“İkiz gebelik preterm eylem, solunum güçlüğü, öksürük, balgam yakınmaları nedeniyle 16.10.2009 tarihinde üniversitemiz Araştırma Hastanesi’ne başvuran 34 yaşındaki hastanın yatışı yapıldı. Hastamızın hastaneye kabulünde akciğer enfeksiyon bulguları mevcuttu (solunum sıkıntısı, öksürük, balgam). Hasta yatırıldığında pnömoni (zatürree) tanısı konuldu ve tedavisine başlandı. Şüphe üzerine hastadan numune alındı. Alınan numune Sağlık Müdürlüğü tarafından Ankara Refik Saydam Hıfzıssıhha Başkanlığına gönderildi. Hastanın genel durumunun kötüleşmesi üzerine hasta entübe edilerek reanimasyon kliniğine nakledildi. Bebeklerin genel durumunun kötüleşmesi nedeniyle aile onayıyla sezeryan ameliyatı ile bebekler alındı. Bebeklerin biri doğumda, diğeri 3 gün sonra ex oldu (öldü.) Alınan numunenin H1N1 pozitif gelmesi üzerine hasta izole edildi. Tüm müdahelelere rağmen hastamız kurtarılamayarak 29.10.2009 tarihinde ex olmuştur. Mevcut bulgular nedeniyle hastanın bu virüsü dışarıdan kaptığı dolayısıyla hastanemizden bulaşmadığı düşünülmektedir. Bugün itibariyle hastanemizde H1N1 tanısı konmuş başka bir hasta bulunmamaktadır. Hastanemize grip şüphesiyle gelen hastalar için izole ayrı bir klinik tahsis edilmiştir. Burada hastalar 24 saat doktor kontrolü altındadır.”

HASTANEYE YÜRÜYEREK GELDİ
Domuz gribinden ölen hamile Beşire Bozkurt’un yakınları, isyan ederken, domuz gribinin hastaneden bulaştığını öne sürerek, konuyu yargıya taşıyacaklarını söyledi.

Sağlık Bakanlığı tarafından da domuz gribi virüsünden yaşamını yitirdiği açıklanan Beşire Bozkurt’un cenazesi bugün akşam saatlerinde yakınları tarafından alındı. Beşire Bozkurt’un amcası Ahmet Çiçek, yeğeninin bir hafta kadar önce yürüyerek hastaneye geldiğini belirterek, “Burada doğumunun yaklaştığını söyleyip hastaneye yatırdılar. Hiç bir şeyi yoktu. Bize öldükten sonra domuz gribi olduğunu söylediler. Eğer domuz gribi olmuşsa kesinlikle hastanede bulaşmıştır. Biz hakkımızı sonuna kadar arayacağız. Yasal yolara başvuracağız, bu durumun sorumlularının cezalandırılmasını istiyoruz” dedi.

Beşire Bozkurt’un cenazesi yakınları tarafından alınıp toprağa verilmek üzere Diyarbakır’ın Eğil İlçesi Balım Köyü’ne götürüldü. 29.10.2009

Tedavisi hastanelerde sürdürülmekte olan laboratuvar teyitli pandemik A(H1N1) grip vaka sayımız 16’dır. Bunlardan durumu ağır olan 3 hastanın tedavisi ise yoğun bakımda sürdürülmektedir. 29.10.2009

Konya’da altta yatan kronik hastalığı bulunan 37 yaşında bir bayan vatandaşımız hastaneye yatırıldığı gün hayatını kaybetmiş ve alınan numunede pandemik A(H1N1) pozitif bulunmuştur. Pandemik gripten vefat eden toplam kişi sayısı 3’e yükselmiştir.

2 yaşından küçük çocuklar, kronik hastalığı olanlar, gebeler ve 65 yaş üstündekilerin grip belirtileri ortaya çıktığında mutlaka bir hekime müracaat etmeleri gerekmektedir. Sağlık Bakanlığı Basın Açıklaması 29/10/2009

Domuz gribi can almaya devam ediyor.
Durumu ağır olan 9 hastanın tedavisi ise yoğun bakım servislerinde sürüyor.

Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasına göre, bugüne kadar laboratuvar teyitli ve tedavisi hastanede sürdürülmekte olan 32 domuz gribi vakası bulunuyordu.

Söz konusu 32 kişiden Ankara’da tedavi gören 27 yaşında bir erkek sağlık çalışanı ile Konya’da Pandemik grip nedeniyle tedavisi devam eden 22 aylık bir kız ve kronik hastalığı olan 14 yaşında bir erkek çocuğu hayatını kaybetti.

Böylece, Pandemik gripten hayatını kaybedenlerin sayısı 6 oldu.

Durumu ağır olan 9 hasta ise yoğun bakım servislerinde tedavi ediliyor.


Eğer gripseniz, domuz gribisiniz!
Panik Salgını
Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, virüsle ilgili önemli ve düşündürücü bir açıklamada bulundu.

Hacettepe Üniversitesi öğretim üyesi ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, “Mevsimsel grip dönemi henüz başlamadı. O yüzden şu andaki grip vakalarının tamamı domuz gribi” dedi.

Bu nedenle domuz gribi şüphesiyle numune alınmasının gereksiz olduğunu ifade eden Ceyhan, grip belirtileri gösteren herkese domuz gribi gözüyle bakıldığını ve doktoru gerek görüyorsa ilaç alıp evlerinde istirahat etmeleri gerektiğini söyledi.

Türkiye’de hızla yayılan domuz gribinde “Bilinenden bin-iki bin daha fazla domuz gribi vakamız var” dedi..


Dünyadan :
Ukrayna’nın Ternopol kentinde yaşanan, türü henüz belirlenemeyen grip salgınında 7 kişinin öldüğü bildirildi.

 

Ukrayna Sağlık Bakanlığı Ternopol Bölge İdaresi Başkanı Bogdan Onıskiv tarafından yapılan basın açıklamasında, 26 Ekim tarihine kadar grip sonucunda oluşan komplikasyonlar sebebiyle ölen 7 hastanın genç, fiziki olarak güçlü ve grip dışında hiçbir sağlık problemi olmayan kişiler olduğu belirtildi.

Ternopol’de hızla yayılan ve henüz kaynağı belirlenemeyen bu grip nedeniyle sadece geçen hafta 6 binden fazla kişinin sağlık kuruluşlarına başvurduğunu kaydeden Onıskiv, insanların salgını ciddiye almadıklarını, çok azının grip aşısı olduğunu ve ancak hastalığa yakalandıktan birkaç gün sonra doktora başvurduklarını ifade etti.

Onıskiv, bir grip türünün ancak 10 günde belirlenebildiğini vurgulayarak, Ukraynalı ve İngiliz bilim adamlarının bu türü belirleme çalışmalarının devam ettiğini ve yakında sonuç alabileceklerini belirtti.

Salgının Ternopol kentindeki çöp temizleme sorunlarıyla ilgisi bulunmadığını kaydeden yetkili, Ternopol’e gelen çok sayıda göçmenin bu hastalığı yurt dışından getirmiş olabileceğini ifade etti.


İsviçre Sağlık Bakanlığı Bulaşıcı Hastalıklar Direktörü Thomas Zeltner, İsviçre’de yayımlanan COOP dergisine verdiği röportajda H1N1 adlı domuz gribi hakkında ilginç açıklamalarda bulundu.

Domuz Gribi’nin en çok hamilelerde, küçük yaşlardaki çocuklarda ve astım hastalarında görülebileceğini belirten Thomas Zeltner şu açıklamalarda bulundu:

“Benim önerim baş ağrısı, ateş, halsizlik ve vücut ağrıları olan hastaların derhal doktora baş vurmalarını öneririm. Bu hastalıktan korunmanın ilki aşı olmak, ikincisi hastalık belirtileri görülür görülmez doktora baş vurulması, kalabalık topluluklardan sakınılması, tokalaşmamak, elleri çok iyi bir şekilde sabunla yıkamak ve de maske kullanmak başlıca korunma şekilleridir. Yalnız şunu belirtmeliyim ki; elleri yıkarken bilhassa parmak aralarını ovarak yıkamak gerekir. Bu hastalığın pençesinde olan ülkeler arasında İsviçre de bulunuyor. Fakat paniğe gerek yok, gerekli önlemler bakanlığımızca alınmış olduğu için ve bu uyarılarımıza halkımızda uyarsa bu zor durumu kolayca atlatacağımıza inanıyorum. Öte yandan bu hastalıktan korunmak için de yediğimiz gıdalara da çok önem vermeliyiz. Herkesin şu sıralarda bol yoğurt, patates, balık, soğan, mantar, sarımsak ve ceviz yemelerini öneririm”


Uzmanlardan Domuz Gribi Uyarıları :
Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Klinik Şefi Prof. Dr. Ziya Mocan, domuz gribinden korunma yollarıyla ilgili sorularımızı yanıtladı.

Domuz gribinden nasıl korunabiliriz?
Doğal yollardan beslenmek bizi domuz gribinden koruyabilir mi?
Birincisi bağışıklık sistemimizi yüksek tutmamız lazım. Bunun için beslenmemize dikkat edeceğiz. Yeterli uyumak, düzenli egzersiz yapmak, sigarayı bırakmak ve alkolden uzak durmak domuz gribinden korunmanın başlıca kuralları… Bitkisel olarak da bazı gıdaları ön planda tutmamız lazım. Bol yeşil gıdalar, narenciye ve sarmısak tüketilmeli.

A VE C VİTAMİNİ TÜKETİN!
Vitaminler domuz gribinden korur mu?
Özellikle hangi vitaminlerin alınması yararlıdır?

‘Vitaminlerin domuz gribinden koruması’ diye bir şey söz konusu değil! Yani genel olarak vücut direncini artırmak için kullanılır ama hiçbir zaman koruması söz konusu değildir ancak yardımcı faktör olabilir. Ama A ve C vitamininden zengin gıdalarla beslenmek önemlidir. Maydonoz, sarmısak ve soğan bol vitamin içerir.

Tavuk suyuna çorba ve soğan suyu, domuz gribine iyi gelir mi?
Hayır. Vücudun direncini yükseltebilir ama tavuk suyuna çorbanın ekstra bir koruyuculuğu yoktur! Tavuk suyuna çorbada yağ oranı fazladır. Et suları, iştahı arttırır. İştah artınca, vücut direncinde belki bir miktar koruyucu etki gösterebilir ama domuz gribine karşı koruyucu olamaz.

Bu virüs bir hapşırıkla kaç metreye hastalık taşır?
İki metreye kadar taşıyabilir. Birisi asansörde hapşırırsa, grip kapma oranınız yüzde 100’e yakındır. Açık havada yaşamadığımız için bulunduğumuz alanı sık sık havalandırmamız gerekir. Kapalı alanda mikrop bir saat asılı halde yaşıyor. Bir hapşırık etraftaki 10 hatta 20 kişiyi hasta edebiliyor. Hapşırırken ağzımızı elimizle değil de, dirseğimizle kapamalıyız. Böylece öksürme ya da hapşırma yoluyla dışarı atılan mikrop, bizim ceketimizin üzerine gelir ve elimizle de başkalarına bulaştırmamış oluruz.

Hastalık, ateş çıktığı andan itibaren mi bulaşmaya başlıyor?
Birisi yüzünüze hapşırdığı zaman bulaşıcılık süresi ortalama iki gündür. Yani siz mikrobu kaptıktan iki gün sonra hasta olmaya başlarsınız. Eğer siz mikrop aldığınızı düşünüyorsanız; dört gün ile bir hafta arasında hasta olmadıysanız, mikrop kapmamışsınız demektir. Ateşiniz düştükten bir hafta sonra da başkasına bulaştırmazsınız.

ELİNİZİ SU VE SABUNLA YIKAMAYA ÇALIŞIN!
Ellerimizi günde kaç kez ve ne şekilde yıkamalıyız?

Çok sık yıkamalıyız. Günde en az beş-altı kez yıkamamız gerek.

El yıkarken neye önem vermeliyiz?
Elinizi yıkarken, su ve sabunla yıkamaya özen gösterin. Sabunun; sıvı ya da normal sabun olması fark etmez. Dikkat edilmesi gereken en az 30 saniye ellerin yıkanmasıdır. Su bulunmayan yerlerde antibakteriyel jeller kullanılabilir.

GRİP OLANLAR MASKEYİ DIŞARI ÇIKARKEN TAKMALI!
Maske koruyucu mu? Kimler maske takmalı; grip olan kişi mi yoksa gripten korunmak isteyen kişi mi?
Grip olan kişi hastaneye gitmek için topluluk içine çıkacaksa maske takmalı. Ama korunmak isteyenler, çevrelerinde şüpheli de biri varsa maske takmak zorundadır.

ÖPÜŞMEYİN!
Toplu taşıma araçlarında nelere dikkat etmeliyiz?

Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Klinik Şefi Prof. Dr. Ziya Mocan, domuz gribinden korunma yollarıyla ilgili sorularımızı yanıtladı. Mocan, “Beslenme sisteminize dikkat edin, sigara ve alkolden uzak durun ve bol bol vitamin tüketin” dedi.

Eğer bir şekilde yanınızda birisi aniden hapşırdıysa, en kısa zamanda elinizi yıkayıp, daha sonra burnunuzu tuzlu suyla yıkayın. Birisiyle karşılaşınca hemen öpüşmemeye özen gösterin.

Ailede domuz gribine yakalanan olursa ne yapılacak?
Gripli kişi ayrı bir odada mı kalacak?

Evde küçük bir karantina ortamı yaratmaya çalışın. Diyelim ki; evde gripli var. Onun eşyalarını sık sık dezenfektanla silmeye çalışın. Çarşaf ve tabaklarını da ayrı yıkayıp, odasını sık sık havalandırmaya özen gösterin.

KUSMA VARSA…
Hangi durumlarda hastaneye gidilmelidir?

Nefes darlığı çeken, cildinde hafif morarmalar olan, öksürüğü artan ve ateşle birlikte ishal olan çocukların derhal hastaneye başvurması gerekir. Yetişkinlerde de nefes almada zorluk, göğüs ve karında basınç hissi, beyin fonksiyonlarında yavaşlama ve şiddetli kusma hastalığın belirtileri arasındadır. Derhal hastaneye gidilmelidir! [Domuz Gribi Belirtirleri ve Önlemler]

Domuz gribinden 9’uncu ölüm
İstanbul’da bugün domuz gribinden 13 yaşındaki bir kızın ölümünden sonra Ankara’da da 65 yaşında bir kadın hayatını kaybetti…

Sağlık Bakanlığı, İstanbul’da tedavisi devam eden 13 yaşındaki bir kız çocuğunun domuz gribinden hayatını kaybettiğini duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, İstanbul’da Pandemik grip nedeniyle tedavisi devam eden 13 yaşında bir kız çocuğunun yaşamını yitirdiği, bu vefatla Pandemik gripten kaybedilen vatandaşların sayısının 9 olduğunu bildirdi.

Durumu ağır 8 hastanın tedavisinin ise yoğun bakımlarda sürüyor.

Bugün Şanlıurfa’da 4 yaşındaki bir kız çocuğu daha “domuz gribi”nden hayatını kaybetmiştir.. 2.11.2009
——————————————————————-
Pandemik grip nedeniyle çeşitli illerde tedavileri sürdürülen hastalarımızdan 24 ve 31 yaşlarında 2 bayan ile 55 yaşında bir erkek ve 5 yaşında 1 erkek çocuk olmak üzere 4 vatandaşımız maalesef hayatını kaybetmiştir. Bu vefatlarla beraber

Pandemik gripten kaybedilen vatandaşlarımızın sayısı 15 olmuştur. 04.11.2009

Pandemik grip nedeniyle çeşitli illerde tedavileri sürdürülen hastalarımızdan 28 yaşında bir erkek, 32 ve 33 yaşlarında 2 bayan ve 6 yaşında 1 kız çocuğu olmak üzere 4 vatandaşımız maalesef hayatını kaybetmiştir. Bu vefatlarla beraber Pandemik gripten kaybedilen vatandaşlarımızın sayısı 19 olmuştur. Sağlık Bakanlığı 5.11.2009

09/11/2009 Tarihli Açıklama (16:45)

Pandemik grip nedeniyle çeşitli illerde tedavileri sürdürülen hastalarımızdan 9 ve 40 yaşında iki erkek ve 3 yaşında bir kız olmak 3 vatandaşımız maalesef hayatını kaybetmiştir. Bu vefatlarla beraber Pandemik gripten kaybedilen vatandaşlarımızın sayısı 30 olmuştur.

Pandemik grip nedeniyle çeşitli illerimizde 5, 13 ve 26 yaşlarında 3 vatandaşımız ve 1 yaşından küçük bir bebeğimiz olmak üzere toplam 4 vatandaşımız maalesef hayatını kaybetmiştir. Bu vefatlarla beraber Pandemik gripten kaybedilen vatandaşlarımızın sayısı 40 olmuştur.

Halen pandemik grip sebebiyle hastanelerde yatan hasta sayısı 145’tir. Bunların 33’ünün takip ve tedavisi yoğun bakımlarda sürdürülmektedir. 9 hasta solunum cihazına bağlı olarak takip edilmektedir.

Hayatını kaybedenlerden 19 kişide pandemik grip açısından risk taşıyan altta yatan kronik hastalık, 1 kişide gebelik olduğu tespit edilmiştir. 20 vatandaşımızda ise altta yatan bir hastalık olmadığı anlaşılmıştır.

Altta yatan kronik hastalığı bulunmayan 20 vatandaşımızdan 2’si sağlık çalışanı, 10’u 25 yaşından küçüktür. 11.11.2009

Pandemik grip nedeniyle çeşitli illerimizde 20 vatandaşımız daha maalesef hayatını kaybetmiştir. Bu vefatlarla beraber Pandemik gripten kaybedilen vatandaşlarımızın sayısı 60 olmuştur.

Halen pandemik grip sebebiyle hastanelerde yatan hasta sayısı 202’dir. Bunların 40’ının takip ve tedavisi yoğun bakımlarda sürdürülmektedir. 11 hasta solunum cihazına bağlı olarak takip edilmektedir.

Aşılama çalışmalarının başlamasından bu yana hacı adayları ve sağlık çalışanlarından (güvenlik ve temizlik hizmetlerinde çalışan sözleşmeli personel, idari işlerde çalışan personel, eczacılar, serbest çalışan diş hekimleri de dahil olmak üzere) tüm sağlık çalışanlarından toplam yaklaşık 250 bin kişi aşılanmıştır. Aşılananlar arasında hayatı tehdit edici ciddi yan etkilere rastlanmamıştır. Sağlık kuruluşlarında çalışan bazı personelin aşılama kapsamına alınmadığına dair yapılan açıklamalar ve haberler gerçeği yansıtmamaktadır.

Çok sayıda vatandaşımızın hastanede, bazı vatandaşlarımızın yoğun bakım ünitelerinde takip edilmesine ve bu hastalarımızın da bir kısmının maalesef hayatını kaybetmesine neden olan pandemik gripten korunmanın bilinen en etkili yolu aşılanmaktır.

16 Kasım 2009 Pazartesi gününden itibaren 6 ay–5 yaş arası çocuklarımızın ve tüm yaş gruplarındaki kronik hastalığı olan vatandaşlarımızın aşılanmalarına tüm illerimizde başlanacaktır.


Ölümlerin görüldüğü illerimiz ve ölüm sayıları şu şekildedir: 19.11.2009

Domuz gribinden ölümler
** 16.11.2009 Pandemik grip nedeniyle çeşitli illerimizde toplam 13 vatandaşımız maalesef hayatını kaybetmiştir. Bu vefatlarla beraber pandemik gripten kaybedilen vatandaşlarımızın sayısı 73 olmuştur.

Halen pandemik grip sebebiyle hastanelerde yatan hasta sayısı 249’dur. Bunların 56’sının takip ve tedavisi yoğun bakımlarda sürdürülmektedir. 21 hasta solunum destek cihazına bağlı olarak takip edilmektedir.

Hayatını kaybedenlerden 30 kişide pandemik grip açısından risk taşıyan altta yatan kronik hastalık, 2 kişide gebelik olduğu tespit edilmiştir. Altta yatan kronik hastalığı bulunmayan 41 vatandaşımızdan 2’si sağlık çalışanı, 26’sı 25 yaşından küçüktür. 16.11.2009

Pandemik grip nedeniyle hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısı maalesef 93 olmuştur.

Halen pandemik grip sebebiyle hastanelerde yatan hasta sayısı 280’dir. Bunların 59’unun takip ve tedavisi yoğun bakımlarda sürdürülmektedir. 15 hasta solunum destek cihazına bağlı olarak takip edilmektedir. 20.11.2009

(www.xprodoksit.com)


Aileden biri domuz gribiyse ne yapmalı

Domuz gribi olarak bilinen H1N1 virüsü Türkiye’de olduğu gibi dünyada da gündemi işgal etmeye devam ediyor.

Almanya’da Domuz gribi konusunda araştırma yapan Robert Koch Institut, ailenizde birisi domuz gribine yakalandığında nasıl davranılması gerektiğini sıraladı:
– Eğer ağır hasta değilse, ailede domuz gribine yakalanan birey evde kalmalı.
– Domuz gribine yakalanan kişi evin içinde karantina altına alınmalı, diğer aile bireyleri sürekli maske kullanmalı. Hastaya iki metreden fazla yaklaşılmamalı.
– Hijyene normal zamanda olduğundan daha fazla önem verilmeli: Giysi ve bulaşıklar daha yüksek derecede suyla yıkanmalı. Herkes kendi havlusunu kullanmalı. Ev sık sık havalandırılmalı. Eller sık sık yıkanmalı. Asla aynı yataktan uyunmamalı.
– Evde bebek ve hamile varsa, hastanın onlarla iletişime geçmesi kesinlikle yasaklanmalı
– Domuz gribine yakalanan kişi hastalığın başlamasından 7 gün sonra virüsü başkasına bulaştırmaya başlar.

Domuz gribi hastası kadın sağlıklı bebek doğurdu

Çin’in kuzeyinde bulunan Hıbey eyaletinin Çinhuangdao şehrinde, İnfluenza A/H1N1 virüsünün yol açtığı domuz gribi hastası bir kadın, sağlıklı bir erkek çocuk dünyaya getirdi.
Halkın Günlüğü gazetesinin haberine göre, 11 Kasımda nefes alma güçlüğü ve yüksek ateş şikayetiyle hastaneye başvurduğu belirtilen hamile kadında Domuz gribi virüsü tespit edildiği belirtildi.
Kadının tedavisine geleneksel Çin tıbbı ilaçlarıyla başladıklarını kaydeden doktorlar, kadının durumunun ağırlaşması üzerine bebeğin bu durumdan etkilenmesinden endişe duyarak dün sezaryenle doğumu yaptırdı.
Operasyonun ardından doğan çocuğun sağlık durumunun iyi olduğunu ve Domuz gribi virüsüne rastlanmadığını kaydeden yetkililer, bebeği doğar doğmaz annesinden ayırdıklarını söyledi. Doktorlar, annenin zatürre tedavisi gördüğünü ve durumunun ciddiyetini koruduğunu belirtti.


Domuz gribinde korkulan oldu!
Dünya genelinde yayılmaya devam eden ve 6 binden fazla insanın ölümüne yol açarak yarım milyon kişiye bulaşan domuz gribi salgınında korkulan oldu. Virüsün mutasyona uğradığı açıklandı.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından cuma günü yapılan açıklamada, Norveç’te salgının yol açtığı ilk iki ölümün ardından alınan domuz gribi virüsü örneklerinde mutasyona rastlandığı belirtildi.
Ancak WHO, mutasyonun, daha bulaşıcı ve daha tehlikeli bir A(H1N1) virüsü tipine yol açmamış göründüğünü kaydetti.
WHO açıklamasında, “Norveç Sağlık Enstitüsü, WHO’yu üç H1N1 virüsünde mutasyon tespit edildiği yönünde bilgilendirmiştir. Virüsler ülkede salgının ilk iki ölüme ve bir kişinin de ağır bir şekilde hastalanmasına yol açmasının ardından izole edilmiştir” denilirken, sonraki vakalarda bu tür bir duruma rastlanmadığı belirtildi.
Norveçli uzmanların 70’ten fazla hastadan alınan örnekleri analiz ettiği ve testlerde başka mutasyon tespit edilmediği ifade edildi. Bunun mutasyonun ülke geneline yayılmadığını gösterdiği belirtiliyor.
VİRÜS ÇOKTAN MUTASYONA UĞRAMIŞ!
WHO sözcüsü Gregory Haertl AFP’ye yaptığı açıklamada, bu durumun şimdilik çok önemli bir etkisi olduğunu düşünmediğini söylese de örgütün Brezilya, Çin, Japonya, Meksika, Ukrayna ve ABD’de nisan ayında benzer mutasyonların tespit edildiğini açıklaması kafaları karıştırdı.
Mutasyonların ara sıra ve kendiliğinden meydana geldiği sanılırken, şimdiye dek az sayıda hastanın mutasyona uğramış virüslerden etkilendiği ve bir yayılmanın söz konusu olmadığı düşünülüyor.
TAMIFLU’YA DİRENÇLİ YENİ DOMUZ GRİBİ VAKALARI
Dünya Sağlık Örgütü, mutasyon sonucunda virüsün halihazırda kullanılan Tamiflu ve Relenza gibi ilaçların etkinliğini ortadan kaldırmadığını öne sürerken ABD’de virüsün Tamiflu’ya direnç gösterdiği tespit edildi.
ABD’de Tamiflu adlı anti-virüs ilaca karşı direnç geliştirmiş yeni domuz gribi vakaları belirlendi.
Amerikan sağlık yetkilileri, Kuzey Karolina eyaletinde son 6 hafta içerisinde, ilaca dirençli virüsle hastalanmış 4 vaka belirlendiğini açıkladı.

 

Dünyada Nisan ayından beri bu türden 52 vaka belirlendi. Bunlardan 15’i ABD’de ortaya çıktı. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi yetkilileri, ülkedeki tüm vakaların yalıtıldığını kaydetti. Tamiflu, virüse karşı kullanılan 2 ilaçtan biri.
WHO verilerine göre, domuz gribinin nisanda Meksika ve ABD’de ilk kez ortaya çıkmasından bu yana yaklaşık 6 bin 750 kişi yaşamını yitirdi. 21.11.2009

Pandemik gripten kaybedilen vatandaşlarımızın sayısı maalesef 112 olmuştur.

 

Halen pandemik grip sebebiyle hastanelerde yatan hasta sayısı 301’dir. Bunların 59’unun takip ve tedavisi yoğun bakımlarda sürdürülmektedir. 31 hasta solunum destek cihazına bağlı olarak takip edilmektedir.
Hayatını kaybedenlerden 63 kişide pandemik grip açısından risk taşıyan altta yatan kronik hastalık, 2 kişide gebelik olduğu tespit edilmiştir.
Hastalıktan korunmanın bilinen en etkili yolu aşı olmaktır. Halen sağlık kuruluşlarında kronik hastalığı bulunan ve beş yaşından küçük olan vatandaşlarımızın aşılanmalarına devam edilmektedir. Diğer gruplarla ilgili aşı takvimi Pandemi Bilim Kurulu tarafından değerlendirilmektedir. Bu değerlendirmenin sonucu en kısa sürede kamuoyumuzla paylaşılacaktır. Aşı olan vatandaşlarımızın, aşının koruyucu etkisi 10–14 gün sonra ortaya çıktığından kişisel korunma önlemlerini devam ettirmeleri önemlidir. 23.11.2009


Domuz Gribi Güncel Harita : 241 ölü 03.12.2009

 


Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan yazılı bir açıklamada, Türkiye’de domuz gribinden ölenlerin sayısının 195’e yükseldiği bildirildi: “Pandemik gripten kaybedilen vatandaşlarımızın sayısı maalesef 195 olmuştur.

Halen pandemik grip sebebiyle hastanelerde yatan hasta sayısı 287’dir. Bunların 94’ünün takip ve tedavisi yoğun bakımlarda sürdürülmektedir. 38 hasta ise solunum destek cihazına bağlı olarak takip edilmektedir

ÖLENLERİN YÜZDE 35’i 50 YAŞ ALTINDAKİ SAĞLIKLI KİŞİLER

Açıklamada, domuz gribinden ölenlerin 69’unun (yüzde 35’inin) 50 yaş altındaki, daha önce sağlıklı olduğu bilinen kişilerden oluştuğu bilgisi veriliyor ve “aşı”nın, hastalıktan korunmanın en etkili yöntemi olduğuna tekrar vurgu yapılıyor. Domuz gribi aşısından, aile hekimliği merkezleri ve hastanelerden ücretsiz olarak yararlanılabileceği de verilen bilgiler arasında yer alıyor. 30.11.2009

Domuz Gribinde Ölü Sayısı : 241 3.12.2009

Pandemik gripten kaybedilen vatandaşlarımızın sayısı maalesef 296 olmuştur. 7.12.2009

Halen pandemik grip sebebiyle hastanelerde yatan hasta sayısı 347’dir. Bunların 113’ünün takip ve tedavisi yoğun bakımlarda sürdürülmektedir. 99 hasta ise solunum destek cihazına bağlı olarak takip edilmektedir.


Pandemik gripten kaybedilen vatandaşlarımızın sayısı maalesef 415 olmuştur. Pandeminin başlangıcından itibaren kaybedilen bu vatandaşlarımızdan 27’si gebe veya lohusadır.

Hastalıktan korunmanın en etkili yolu aşılanmaktır. Gebe ve lohusalarımız aşılamada öncelikli gruplar arasında yer almaktadır. 16.12.2009

Domuz Gribi Eğitim Videoları
Domuz Gribi Belirtileri ve Önlemler
Domuz Gribi Belirtileri ve Önlemler II
Domuz Gribi ve Domuz Gribi İlişkisi
Domuz Gribi Aşısının Zararları
Domuz Gribine Bitkisel Yaklaşımlar
Domuz Gribine Karşı Kürler Prof.Dr. Saraçoğlu
Adet Dönemlerinde Domuz Gribi Tehlikesi
Peramivir Domuz Gribine Çare mi?
Domuz Gribi Devam Ediyor
Domuz Gribi Geri mi Dönüyor?
Şanlıurfa’da Domuz Gribine Rastlandı (2012)

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Haber

Etiketler:, , ,


28 Yorum Var "DOMUZ GRİBİ BELİRTİLERİ VE ÖNLEMLER 2"

Trackback | Comments RSS Feed

 1. emel özel dedi ki:

  bu kadar insanı ölüme götüreb bir şeyi bu kadar lakayıtlık la yorumlayan arkadaşlara hayrat ediyorum ya ölen sizin anneniz babanız eşiniz kardeşiniz veya çocuğunuz olsaydı bu kadar rahat olabilirmiydiniz ben kimsemi kaybetmedin ama kaybeden insanları düşünerek konuşuyorum belki bende ölebilirim lütfen duyarlılık

 2. özlemnur orta dedi ki:

  bence de asi yaptirmamiz gerek

 3. özlemnur orta dedi ki:

  bence yalan çünkü cani allah aliyor.ve bu asi yüzünden can gidiyor hepsi yalan abaka zubaka.

 4. melike ero dedi ki:

  arkadaşlar çok panik yapıyorsunuz korku hastalıgı tetikler ne kadar güçlü olursanız okadar iyi yapmanız gereken temiz bi çevre ve bolbol sebze meyve emin olun bunu yapmanız en isi olur bu hastalığı bende yaşadım ve bunu kendim atlattım kendi doktorum oldum hastanelerde ki virüs hasta olmayanıbile hasta eder uzak durun kendi doktorunuz olun ve görüceksiniz. saygılarımla

 5. İnan Güven Yaşa dedi ki:

  sallayın. eceli gelmiş adama bahanedir grip kanser vs. domuz gribini atlatırsın başka bişiden gidersin Hayatın kuralı bu her canlı doğar yaşar ölür. Yaradanın mesajı DAİMA TEMİZ OLUN!! OLMAZSANIZ BEN SİZİ TEMİZ KALMAYA MECBUR EDERİM gibi… Aşımı oluyosunuz hap mı alıyosunuz alın sadece sürünmemek için alın. doğu kesimlerinde daha fazla olmuştur bu grip ama halkın umurunda olmadığından herkes farkında olmadan iyileşiyor ama batı kesimi bambaşka eline diken batsa kolunu alçıya aldırıyor e öyle olanlara da gribin adı yeter telaş yapmalarına Sağlıklı günler

 6. sohbet dedi ki:

  valla bugun grip oldum ama sadece burnum akıyor

 7. AYDIN dedi ki:

  SELAM ARKADAŞLAR BENDE GECEN AY BU BELIRTILERDEN HASTANEYE GİTTİM
  TEST SONUCUM POZITIF ÇIKTI YANI (H1N1) ARDINDAN MUDEHALEYE IZIN VERMEDEN EVE GELDİM.
  HANI TABIRI CAIZSE KOCA KARI ILACLARIYLA (NANE LİMON IHLAMUR ÖKSÜRÜK ŞURUBU FELAN DERKEN 4 GÜN SONRA OLDUKCA DINC HISSETTIM KENDIMI
  TEKRAR HASTANEYE GİTTİGİMDE GRIBI ATLATTIGIMI OGRENDIM TEST NEGATIF CIKTI COKTA ÖNEMSENECEK Bİ HASTALIK OLDUGUNU SANMIYORUM
  BENCE BINLERCE INSAN NORMAL GRIPTEN DHA AZ HASARLA ATLATIYO
  EN AZINDAN GUNLERCE BURNUN AKMIO TAVSIYEM ASIYA GUVENENLER TABIKI ASI OLMALI OLMAYANLARADA LIMONO MANDALINA GIBI SOYUP YEMELERINI TAVSIYE EDIYORUM TAMAM ISGENCE GIBI AMA FAYDASINI EMIN OLUN GORURSUNUZ.

 8. arkadaşlar çok telaşlanmayınız bence bu domuz gribi salgını deglde telaşlanma salgını bende grib atlatm 1 hafta önce basım felakaet agrıyodu bogazm biraz agrıyodu atesim az wardı burnum ve gözüm akıyodu ama korkulacak bişi yoktu sizde korkmayın en yakın zamanda doktorunuza baş wurunuz maske takınız ellerinizi sık sık yıkanıyınız bol su we sabun ile kimseyi öpmeyin uzaktan selamlasın bence beni dinlerseniz hiç birsey olmaz grib kapımızda hersey bizim elimizde

 9. mrl dedi ki:

  ya korunun ilaçlarnsıda alın korkmayınnnn abrtmyn

 10. mrl dedi ki:

  bnde vr tm belrltlr ates hariç atesm yok artk:S:S antbytgmı fln kulnnym dms grbnsn demdlr;)

 11. denz&ilk dedi ki:

  ya şimdi her hapşurana burnu akana öksürene domuz grıbısın dıyolar doktorlarda cozutmuş durumda 🙂 ama eğer astım bronşit kalp rahatsızlığı falan yoksa çok korkulacak şey yok altta tetikleyici bir hastalık varsa öldürü olabiliyor ben araştırdım yanı ciddi bir hastalıgınız yoksa kendınıze bıraz temız bakmanız sizi koruyacaktır diye düşünüyorum

 12. büşra dedi ki:

  ben domuz grıbinden korkuyorum hastayım domuz gribinin bazı belirtileri bende

 13. denz&ilk dedi ki:

  valla bende korkuyorum bu gripten canım sıkılıyor ama dikkatlı olcaz şimdi önümüz bayram tokalaşmayın öpmeyın halanızı teyzenizi:) ben şahsen öyle yapcam kimse kusura bakmasın hayatımda domuz görmeden domuz gribinden gitmek istemıyorum:=)

 14. hakan dedi ki:

  At Gribi cıkmış HEm domuz gribinden Korkmayın Atamızda Yakalanmış ama Adı eskiden İspanyolca bişemizz korkcak bişe yok ama AT GRİBİDE CIKMIŞ :S yalan sanmayın

 15. AYŞE VAURAL dedi ki:

  BENİM DE VÜCUDUM AĞRIYOR, ÖKSÜRÜK VAR, 37.6 ATEŞ VAR,HALSİLİK TE VAR.HASTANEYE GİTSEM Mİ
  ?

 16. ceren denizli dedi ki:

  bnm istanbulda yaşıorum hastaım gribim başım az ağrıo boğazım şiş ve ishalım cok korkuorum doktora gitmelimiyim

 17. hulusi tilki dedi ki:

  Ben almanyada yasiyorum almanlarin yarisi donuz giribine yakalandi bende iclerindeyim ama doniz giribi antibiyotik alir evde bir hafta istirahat ederseniz gecer panik yapmayin sadece bir iki hafta öksürügü kalir sonra oda gecer tavsiyem yakalanmadan asi olmak ve yakalaninca hemen happini kullanmak.

 18. özlem çetin dedi ki:

  bence seneye kedi köpek gribi çıkar.

 19. aylin dedi ki:

  denizli emsan okulunda domuz gribimi var ya herkes korkuyor

 20. kübra seven dedi ki:

  benim de burum akıp boğazım kuruyor ve de karnım çok ağrıyor bazen başım çok ağrıyor

 21. betsi beste dedi ki:

  abartı bnce neden dıger ülkelere bu kadar vaka otaya cıkmıyorkı.. bızım doktorlar kucuk bı agrıda sızıda dırek domuz gıbı dıyorlar..

 22. G ÇOLAK dedi ki:

  BEN DOMUZ GIRİBİNİN ABARTILDIĞINI DÜŞÜNÜYORUM

 23. ahmet kayacı dedi ki:

  ben doktora gittim faranjitmiş. boğazım ağrıyordu.

 24. zeynep tunç dedi ki:

  bence her sene bi gırip çıkıyo seneyede inek gırıbi çıkar vala

 25. Zafer ULUTAŞ dedi ki:

  Arkadaslar 1 tanesi oLsa ne oLr .. grip oldunuz dielim .. hastaneye gidin 38 dereceden fazla ateşiniz warsa gogogo hastane :)) Allah' Korusun ! 🙁

 26. esin ışık dedi ki:

  bunlardan sadece biri görüldügündemi hastaneye baş vurmalıyız yok söylenen belirtilerden hepsi yada bir kacı görüldügündemi baş vurmalıyız cevap verirseniz sevinirim

 27. volkan kavas dedi ki:

  sağlık bakanına teesüflerimizi iletiyoruz..

 28. mehtap karacan dedi ki:

  sadece ateş domuz gribinin bir belirtisi ola bilirmi.bu durumda h1n1 testi taptırmalımıyız