By 30 Nisan 2009 Devamı →

DOMUZ GRİBİ BELİRTİLERİ VE ÖNLEMLERDomuz gribi nedir?

Domuz Gribi, İnfluenza A virüsünün neden olduğu ve domuzlarda salgınlara neden olan bir solunum hastalığıdır. Domuzlardan insanlara bulaşabilmektedir.

Domuz Gribinin Belirtileri nelerdir?
domuz-gribi
Belirtiler normal insan gribi belirtilerine benzer ve
– Ateş,
– Öksürük,
– Boğaz ağrısı,
– Burun akıntısı,
– Vücut ağrıları,
– Baş ağrısı,
– Titreme halsizlik bazı vakalarda kusma ve ishal bildirilmiştir. Geçmişte zatürre ve solunum yetmezliği gibi ciddi hastalık ve ölümlere neden olduğu bildirilmiştir.

İnsandan insana nasıl bulaşır?

Domuz Gribinin A/(H1N1), mevsimsel gribin bulaştığı gibi bulaşmakta olduğu düşünülmektedir. Kişiden kişiye genellikle öksürme, hapşırma gibi solunum yoluyla bulaşır. Bazen de hasta insanların ağız ve burunlarına temas etme yoluyla da bulaştığı bildirilmiştir. Hasta bir kişinin öksürüğü ya da hapşırığından çıkan damlacıkların masa gibi bir yüzeye temas etmesinin ardından başka bir kişinin bu masaya elle dokunması, ardından ellerini yıkamadan gözlerine, ağzına veya burnuna dokunması sonucu hastalık kişiden kişiye geçebilir. Hasta kişi, hastalık belirtileri görülmeden 1 gün önceden başlayarak; hastalandıktan sonraki 7 gün ve daha fazla gün boyunca bulaştırıcıdır. Bu da kişinin domuz gribi hastalığına yakalandığını daha henüz öğrenmemişken bulaştırıcı olduğunu göstermektedir. Çocuklar, özellikle küçük çocuklar, potansiyel olarak daha uzun süre bulaşıcı olabilir.

Hastalığa yakalanmamak için ne yapmak gerekir?

İnsanlar için geliştirilmiş bir aşısı henüz yoktur. Hastalıktan korunmak için rutin önlemleri uygulamak gerekir.

Bu önlemler:
– Öksürdüğünüzde ya da hapşırdığınızda ağzınızı ve burnunuzu bir kağıt mendille kapatınız. Kullandığınız mendili hemen çöpe atınız.
– Öksürdükten veya hapşırdıktan sonra ellerinizi bol su ve sabunla yıkayınız. En az 15 ila 20 saniye yıkama önerilir. Alkolle temizleme de tercih edilebilir.
– Ağzınıza, burnunuza ve gözlerinize dokunmaktan kaçının. Çünkü virüs ellerinizle başka kişilerle tokalaşma yoluyla da bulaşabilmektedir.
– Hasta kişilerle yakın temastan kaçının.
– Genel sağlığınıza dikkat ediniz.
– İyi uyuyun, fiziksel aktivitelerde bulunun, stresten kaçının, bol sıvı alın ve iyi beslenin
– Bu hastalıkla kontamine olmuş olabilecek yüzeylere temas etmekten kaçının.

Seyahat eden kişilere DSÖ neler tavsiye etmektedir?

Dünya Sağlık Örğütü uluslararası seyahatlerin kısıtlanmasını tavsiye etmemektedir. Her zaman olduğu gibi hasta olan kişilerin uluslararası yapacakları seyahatleri ertelemeleri ve uluslararası seyahat dönüşü hastalık belirtileri görülen kişilerin ise sağlık kurumlarına başvurmaları konularına dikkat etmeleri istenmektedir. Seyahat eden kişilere enfekte olma tehlikesine karşın kalabalık ve kapalı mekânlardan uzak durmaları ve akut solunum yolları enfeksiyonları olan insanlarla yakın temastan kaçınmaları tavsiye edilmektedir. Hasta olan kişilerle temastan sonra ve bu kişilerin bulundukları ortamlarla temastan sonra ellerin yıkanması hastalık riskini azaltacaktır. Ayrıca hasta insanlar hastalığın yayılmasını önleyici uygun davranışlar sergilemeye davet edilmektedir.(Sağlıklı insanlardan uzak durmak, elleri yıkamak ve öksürükle/hapşırıkla bulaşmayı engellemek için kâğıt mendil ve maske kullanmak).

Tedavisi var mı?

Oseltamivir veya zanamivir kullanımı domuz gribinin önlenmesinde CDC tarafından tavsiye edilmektedir. İlaç kullanımı hastalığın seyrini hafifletmekte ve daha hızlı bir iyileşmeyi sağlayabilmektedir. Bunun yanı sıra ciddi komplikasyonların da gelişmesi engellenmiş olur. Antiviral ilaçlara, semptomların görülmeye başlamasından itibaren ilk 2 gün içinde başlanması gerekir.

Çocuklarda acil tıbbi yardım gerektiren durumlar şunlardır:

– Hızlı nefes alma ya da solunum güçlüğü
– Mavimsi cilt rengi
– Yeterince sıvı alamama
– Uyanamama ya da uyaranlara cevap verememe
– Huzursuzluk
– Grip benzeri semptomlara ek olarak ateş ve şiddetli öksürük
– Döküntü

Yetişkinlerde acil tıbbi yardım gerektiren durumlar şunlardır:

– Solunum güçlüğü veya nefes darlığı
– Göğüs ya da karın içinde ağrı veya basınç
– Ani baş dönmesi
– Konfüzyon
– Şiddetli bulantı ve kusma
Kaynak:CDC


Domuz Gribi Bilgilendirme Broşürü Pdf (Türk Eczacılar Birliği)

Çılgın Domuz Gribi Maskeleri Sektör Oluşturdu

TÜRKİYE’DE DOMUZ GRİBİNDE SON DURUM

Şehremini Anadolu Lisesi’nde görevli bir öğretmende, domuz gribi virüsü tespit edildiği öne sürüldü. Müdür yardımcısı konuyla ilgili basın mensuplarına bilgi vermekten kaçınırken, okulun beden eğitimi öğretmeni konuyu doğrulayarak, bir proje için ABD’ye giden meslektaşının tahlillerinin pozitif çıktığını iddia etti. Alınan bilgiye göre; okulda görev yapan öğretmenlerden G.Y. ve E.U., bir proje kapsamında görevli olarak ABD’ye gitti. Türkiye’ye döndükten sonra her iki öğretmen de, yüksek ateş ve grip şikayetiyle hastaneye başvurdu. Yapılan tahliller neticesinde öğretmenlerden G.Y.’nin, domuz gribi virüsü taşıdığı öne sürüldü. Okulun müdür yardımcısı, bilgi almak üzere binaya gelen basın mensuplarını dışarıya çıkarttı. Müdür yardımcısı, okulun kapılarını kapatarak gazetecilere bilgi vermekten kaçınırken, beden eğitimi öğretmeni Seyithan Dağıstanlı iddiayı doğruladı. Dağıstanlı, “Arkadaşlarımız bir proje kapsamında ABD’ye gitti. Döndükten sonra pazartesi günü okula gelerek kendilerini iyi hissetmedikleri gerekçesiyle sevk aldılar. Bir arkadaşımızın tahlil sonuçları pozitif çıktı. Şu an hastanede tedavi görüyor. İl Sağlık Müdürlüğü’nden gelen ekipler, diğer öğretmenlere koruyucu ilaç verdi. Öğrencilere herhangi bir şey yapılmadı çünkü derse girmemişlerdi” diye konuştu.
BAKANLIKTAN YAZILI AÇIKLAMA YAPILDI (4.6.2009)
Sağlık Bakanlığından konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, şöyle denildi: “Ülkemizde tespit edilen domuz gribi (İnfluenza A/H1N1) vakalarından biri ABD’de bir süre kaldıktan sonra 31 Mayıs 2009 tarihinde ülkemize dönen ve öğretmen olarak görev yapan bir vatandaşımızdır. Şikayetleri 29 Mayıs 2009 tarihinde başlayan kişi, ülkemize döndükten sonra 1 Haziran 2009 tarihinde çalıştığı kurumdan sevk kağıdı aldıktan sonra sağlık kurumumuza başvurmuştur. Yapılan tetkikler neticesinde domuz gribi olduğu tespit edilmiştir. Söz konusu vaka yeni bir vaka olmayıp daha önce açıkladığımız 7’inci vakadır.
DENİZLİ’DE DOMUZ GRİBİ
Denizli’ye Kanada’dan gelen bir Türk vatandaşında domuz gribi A(H1N1) virüsü tespit edildiği bildirildi.
Denizli Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Kanada’dan 11 Haziran’da Türkiye’ye gelen ve 15 Haziran’da sağlık kuruluşuna başvuran bir vatandaşta A(H1N1) virüsü olduğu belirlendi.
Açıklamada şöyle denildi:
“Vatandaşımızın, son yedi gün içerisinde influenza A(H1N1) vakaları tespit edilen bir ülke olan Kanada’dan gelmiş olması ve influenza klinik tanımına uygun semptomların pozitif olması nedeniyle, hasta olası vaka kabul edilmiş, yapılan tetkiklerde influenza A(H1N1) olduğu tespit edilmiştir.
Söz konusu vatandaşımızın sağlık durumu iyi olup tedavi ve takibi devam etmektedir. Hasta ile teması olanlar da sağlık ekipleri tarafından takibe alınmıştır.”
Sağlık Bakanlığı verilerine göre, bu vaka ile birlikte Türkiye’de tespit edilen vaka sayısının 21’e ulaştığı kaydedilen açıklamada, bugüne kadar tespit edilen tüm hastaların, hastalığın görüldüğü ülkelerden yurda geldiği ifade edildi.

Denizli İl Sağlık Müdürü Erdoğan Taş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hastanın sağlık kuruluşunda tedavisinin sürdüğünü belirterek, “Diğerleri gibi Kanada’dan gelen bu misafirimizi de takip ediyorduk. Endişeye gerek yok” dedi. 22.06.2009

DOMUZ GRİBİNDE (A/H1N1) BEBEKLERİN BESLENMESİ
Bebeğimi korumak için ne yapabilirim?

Grip 2 yaşından küçük bebeklerde daha ağır seyredebilir. Bu nedenle bebeklerin korunmasına özellikle dikkat edilmelidir.
Ellerinizi bol su ve sabunla yıkamaya daha fazla önem veriniz. Bebeğinizi beslerken veya onunla ilgilenirken kesinlikle bebeğinizin yüzüne doğru öksürüp hapşırmayınız. Hasta iseniz mutlaka maske kullanınız ve bebekleri öpmeyiniz.
Anne sütü bebekleri bu hastalıktan korur mu?
Anne sütünün bebekleri hastalıklardan koruyucu etkisi oldukça fazladır. Anne sütü bebeğin bağışıklık sistemini güçlendireceğinden gribin daha ağır seyretmesini de engelleyebilir.
Grip olduğumu düşünüyorsam bebeğimi emzirmeyi sürdürmeli miyim?
Evet, emzirmeye devam etmelisiniz. Çünkü bağışıklık sisteminin gelişiminde anne sütü oldukça önemlidir. Emzirmek, bebeklerin hastalıklarla başa çıkabilmelerine de yardımcı olur.
Hastayken bebeğimi emzirebilir miyim?
Hasta olsanız bile emzirmeyi kesmeyiniz. Bebekler en az 6 ay boyunca ek olarak su bile verilmeden anne sütü ile beslenmelidir. Eğer emziremeyecek kadar hastaysanız, pompa ile sütünüzü cam bir biberona sağıp bebeğinize verilmesini sağlayınız.
Bebeğim hasta ise emzirmem doğru mudur?
Hasta olan bebeğiniz için yapabileceğiniz en faydalı şeylerden biri onu emzirmeye devam etmektir. Bebekler hasta oldukları zaman, daha çok sıvıya ihtiyaç duyarlar. Anne sütü diğer sıvı gıdalardan çok daha faydalıdır. Eğer bebeğiniz ememeyecek kadar hasta ise sütünüzü damlalık kullanarak vermeyi deneyiniz.
Emzirirken antiviral grip ilacı almak doğru mudur?

Doktor tarafından tavsiye edilen antiviral grip ilacı kullanan anneler bebeklerini emzirmeye devam edebilirler. Sağlık Bakanlığı – 01 Temmuz 2009

İngiltere 21 Yaş Altı Milli Takımı ve Manchester City’nin savunma oyuncusu Micah Richards’ın tatilini geçirdiği Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nde yakalandığı domuz gribinde iyileşme sürecine girdiği öğrenildi.

Geçen ay İsveç’te düzenlenen 21 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası’nda İngiltere’nin finale ulaşmasında büyük katkı yapan Micah Richards, turnuvadan sonra gittiği Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nde kamuoyunda “domuz gribi” olarak bilinen H1N1 virüsüne yakalanmış ve tedavisine başlanmıştı.
İngiltere 21 Yaş Altı Milli Takımı’nın formasını 11 kez giyen Richards durumunun iyiye gittiği söyleyerek, “İlk zamanlar hastalığımın göğüs enfeksiyonu ya da alkol zehirlenmesi olduğunu zannediyordum. Hastalığımdan dolayı yemek yiyemiyor ve hareket edemiyordum. Domuz gribi olduğumu ilk öğrendiğimde aklımdan her türlü şey geçmeye başladı. Çünkü her gün televizyonlarda bu virüs dolayısıyla ölen insanların haberlerini görüyorsunuz” diye konuştu.
Genç futbolcunun babası Lincoln Richards ise oğlunun durumunun şimdi iyi olduğunu ve durumunun iyiye gittiğini söyledi. “Domuz gribi” virüsüyle ilgili açıklama yapan İngiltere Sağlık Bakanlığı, şimdiye kadar Adada bu hastalık yüzünden 15 kişinin öldüğünü ve Batı Midlands’da virüsün salgın düzeyinde olmadığını açıkladı.

Manchester City kulübünden yapılan açıklamaya göre, sezon öncesi hazırlıklar için 15 Temmuz Çarşamba günü Güney Afrika’ya gidileceği duyurulurken, Micah Richards’ın ilk hazırlık dönemine katılamayacağı bildirildi. 17.07.2009

DOMUZ GRİBİ EĞİTİCİ VE BİLGİLENDİRME VİDEOLARI

h1n1

Domuz gribi aşısı insanlar üzerinde denendi
Çin’de influenza A/H1N1 gribine karşı geliştirilen aşı insanlar üzerinde denendi.Şinhua ajansının haberine göre, Çin’de eczacılık alanında faaliyet gösteren Pekin Kışing Biyolojik Ürünler grubu tarafından yapılan testler sonucu, aşının insanlar üzerinde “güvenilir ve güvenli” olduğu açıklandı.
Kışing Biyolojik Ürünler grubu Genel Müdürü Yin Veydong yaptığı açıklamada, gönüllüler üzerinde yaptıkları deneyler neticesinde herhangi bir olumsuz yan etkiye rastlamadıklarını ve gönüllülerin bulgularının üç günlük gözlem süresi boyunca olumlu yönde geliştiğini kaydetti.
Başlangıç deneyleri kapsamında aşının “güvenilir ve güvenli” olduğunu belirten Yin, şirketin, Ağustos ayında kamuoyuna aşıyla ilgili rapor sunacağını bildirdi.
Aşının 1600 kişi üzerinde denendiğini ifade eden Yin, testlerin iki ay içerisinde tamamlanacağını, 3-60 yaş arası gruba aşıdan 21 gün arayla iki doz vurulabileceğini, 60 yaş üzerine ise tek dozun yeterli olabileceğini kaydetti. 28.07.2009
DOMUZ GRİBİ AŞINIDA TEHLİKE
İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, domuz gribi aşısında skualen isimli maddenin Körfez Savaşı Sendromu gibi vücudu tahrip eden oto-immun hastalıklarına neden olduğuna dikkat çekerek, “Aylar öncesinden 20 milyon doz domuz gribi aşısı siparişi veren Sağlık Bakanlığı’nın ısmarladığı aşıda Amerika’da yasak olan bu adjuvan madde skualen var mı?” dedi.İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, domuz gribi aşısının çok tehlikeli olabileceğini bildiren haberlere her gün bir yenisinin daha eklendiğini belirterek, “Grip aşılarına tıp dilinde adjuvan adı verilen ve vücudun aşıya daha fazla tepki vermesini sağlayan maddeler ekleniyor. Alüminyum ve skualen bunlar içinde en çok kullanılanlar” dedi.Aşılara adjuvan eklenmesinin teorik olarak mantıklı olduğun belirten Prof. Dr. Küçükusta, bu sayede kısa zamanda az sayıda virüsle aşı üretmek ve böylece de daha az virüs antijeni ile daha çok insanı aşılamanın mümkün olduğunu söyledi. Ancak bu işlemin çok tehlikeli yan etkilerinin de olduğunu söyleyen Prof. Dr. Küçükusta, “Bu sebeple de Avrupa’da üç çeşit aşıda skualen kullanılıyor olsa da Amerika’da bu maddelerin aşılara eklenmesine kesinlikle müsaade edilmiyor. Oysa medyada domuz gribi aşısı üreten şirketlerin en az ikisinin hazırladıkları aşıda adjuvan kullanacakları haberleri yer aldı” dedi.
SAĞLIK BAKANLIĞI’NA DOMUZ AŞISI SORUSU
Skualen’in besinlerle sindirim sisteminden vücuda girmesi halinde hiçbir sorun olmayacağını ancak aşılarda verilmesinin yan etkilere sebep olduğunu kaydeden Küçükusta, Körfez Savaşı Sendromu gibi vücudu tahrip eden oto-immun hastalıklara neden olduğunu açıkladı. Küçükusta, “Aylar öncesinden 20 milyon doz domuz gribi aşısı siparişi veren Sağlık Bakanlığı’na birkaç sorum var. Aşı hangi firmadan alınıyor ve bunun için kaç lira ödenecek? Sağlık Bakanlığı’nın ısmarladığı aşıda Amerika’da yasak olan bu adjuvan madde skualen var mı? Eğer varsa Sağlık Bakanlığı’nın skualenin emniyeti konusundaki fikri nedir?” sorularını yöneltti.Sağlık Bakanı Recep Akdağ, “Çok insan hastalanacaktır, buna hazırlıklı olalım” dedi.
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, domuz gribinin önümüzdeki aylarda bütün dünyada çok hızlı bir şekilde yayılacağını belirtti.
Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı ile Kosova Sağlık Bakanlığı arasında “Sağlık Alanında İşbirliğine Dair Anlaşma” imzalandı.
Bakan Akdağ, bakanlıkta gerçekleşen imza töreninin ardından bir gazetecinin “Sağlık Bakanlığınca bundan birkaç ay önce yapılan bir açıklamada, hac döneminde domuz gribi ile ilgili olarak bazı önlemlerin alınmasının söz konusu olduğu söylenmişti, nasıl önlemler alınması gerekiyor?” şeklindeki sorusuna, şu yanıtı verdi: “Bu husustaki uygulamalar, Dünya Sağlık Örgütü ve hac konusundaki sağlık meselelerini yöneten Suudi yetkililerin temel yönlendirmeleri doğrultusunda yapılacaktır. Henüz kesinleşmiş kararlar mevcut değil. Bu kararların kesinleşmemiş olmasının en önemli nedeni, hastalıkla ilgili verilerin henüz toplanıyor olmasıdır. Ayrıca hastalığın aşı ile ilgili gelişmelerinin de henüz tamamlanmamış olmasıdır. Önümüzdeki bir ay gibi bir sürede bunlar netleşecektir. Biz de vatandaşlarımızı koruyacak biçimde kararlarımızı Diyanet İşleri Başkanlığı ile birlikte vereceğiz. Konuyu çok yakından takip ediyoruz.”
Bakan Akdağ, domuz gribine ilişkin başka bir soru üzerine, “Bu hastalık, bütün dünyada önümüzdeki aylarda çok hızlı bir şekilde yayılacak. Burada önemli olan kendi ülkemiz açısından bu yayılmayı yavaşlatmak, riskli grupları iyi korumak, onları aşılamaktır. Ne yapacağımızı bilmektir. Çok insan hastalanacaktır, buna hazırlıklı olalım” dedi. Hastalık konusunda bakanlık ve yerel sağlık birimlerinin vatandaşları bilgilendirmeye devam ettiğini vurgulayan Bakan Akdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Koruyucu tedbirleri çok iyi alacağız. Bulaştırmamak için ellerimizi çok iyi yıkamamız gerek, diğer koruyucu tedbirleri iyi alacağız. Bir de Sağlık Bakanlığı ve yerel sağlık yöneticilerince yapılan uyarıları takip edeceğiz. Süreç içinde bu uyarıların niteliği değişebiliyor. Her türlü iletişim mecrasını kullanarak özellikle basın aracılığıyla halkımızı aydınlatmaya devam edeceğiz. Artık domuz gribi ile ilgili bir hasta gördüğümüzde, bunu çok özel bir durummuş gibi görmekten vazgeçmeliyiz. Bu hastalık bütün dünyada yayıldı, biliyoruz ki kış mevsiminde yayılma çok hızlanacak.” Sağlık Bakanı Akdağ, Tekirdağ’daki sel felaketinin ardından içme suyunun kullanımına yönelik soruya ise “Böyle zamanlarda, o bölgedeki mahalli yöneticilerimiz, il hıfzıssıhha kurulu ile birlikte bölgeye veya şehre ait gerekli tedbirleri halkımıza iletiyorlar. Genel anlamda içme suyu ile ilgili bir sıkıntı olmamasına gayret ediyorlar. Suların klorlanması ile ilgili hassasiyetler artırılıyor. Gerekli uyarılar il içinde vatandaşlarımıza yapılacaktır” yanıtını verdi.
Ekim’de 10 Milyon Domuz Gribi Aşısı Geliyor
Domuz gribine karşı daha önce risk grubundaki 10 milyon kişiyi aşılama kararı alan Sağlık Bakanlığı, ilk partisi Ekim başında gelmesi beklenen aşının daha fazla sayıdaki kişiye yapılabileceğini açıkladı. Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Turan Buzgan, 2 firmanın H1N1 aşısını Eylül sonundan itibaren üretecek duruma geleceğini söyledi. Domuz gribi pandemisine ilişkin hazırlıklar ve yürütülen çalışmaların Pandemi İzleme Bilim Kurulu ile birlikte şekillendirildiğini anlatan Buzgan, bu kurulun aldığı karara göre ülkede domuz gribi aşısı yapılması gereken 13 milyon kişi bulunduğunu bildirdi. Ülkelerin üretimi sınırlı olan aşıya ulaşabilmek için bir yarış içinde olduğuna dikkati çeken Buzgan, Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın firmalarla bizzat görüşerek aşının temini konusunda gereken garantiyi aldığını belirtti. 2 doz halinde uygulanacak aşının ilk partisinin Ekim başında Türkiye’ye ulaşmasının beklendiğini açıklayan Buzgan, uygulamanın en yüksek risk grubundan başlanarak yapılacağını söyledi. Bilim kurulunun, öncelikli risk grubu olarak gebeleri, 6-35 ay arasındaki çocukları, diyabet, KOAH, kalp hastalığı ve bağışıklık sistemi yetmezliğine sahip kronik hastalığı olanları, sağlık personelini, elektrik, doğalgaz ve ulaşım hizmeti gören kritik görevlerdeki kamu personelini, asayiş kuvvetlerini ve Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarını belirlediğini kaydeden Buzgan, aşının yetişmesi halinde hacı adaylarının da bu gruba dahil edileceğini söyledi. İlk etapta risk grubundaki asgari 10 milyon kişinin aşılanması kararı alındığını, ancak bu sayının artırabileceğini bildiren Buzgan, ”Sipariş verilen 20 milyon dozun 3’te 1’i yılsonuna kadar, geri kalanı da 2010 başında teslim alınacak. Belki ilk dozu hemen, 2. dozu daha sonra yapabiliriz. Türkiye aşı sıkıntısı yaşamayacak” diye konuştu. Üretimi sınırlı olduğu için H1N1 aşısının ilk etapta eczanelerde satılmasının beklenmediğini kaydeden Buzgan, ”Belki 2010 yılının 2. yarısında piyasada satılabilir” dedi. Buzgan, mevsimsel grip aşısı ile H1N1 aşısının birlikte yapılmasında bir sakınca olmadığını da bildirdi.Son Dakika
Sağlık Bakanlığı, Ankara’da bir ilköğretim okulunda, yakın dönemde yurt dışı seyahatinden dönen, öğrencilerle teması olan ve hastalık belirtileri ortaya çıkan bir öğrenciden alınan numunede pandemik A (H1N1) virüsü tespit edildiğini bildirdi.Böylelikle ülkede vaka sayısının 477’ye, yerli vaka sayısının da 160’a ulaştığı açıklandı.

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, şöyle denildi: “Ankara’da bir ilköğretim okulunda, yakın dönemde yurt dışı seyahatinden dönen öğrencilerle teması olan ve hastalık belirtileri ortaya çıkan bir öğrenciden alınan numunede pandemik A (H1N1) virüsü tespit edilmiştir. Böylelikle ülkemizde vaka sayısı 477’ye ve yerli vaka sayısı da 160’a ulaşmıştır.”

Öğrencinin genel durumunun iyi olduğu, evinde izole edilerek tedavisine başlandığı kaydedilen açıklamada, “Bu vaka ile temaslı olan kişilerden alınan numuneler ulusal referans laboratuvarımız olan Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi viroloji laboratuvarında çalışılmakta olup sonuçları kamuoyu ile paylaşılacaktır” bilgisine yer verildi.

Okul tatil edilmedi

Ankara Valisi Kemal Önal ise bir öğrencide domuz gribi virüsüne rastlanan Özel Bilkent İlköğretim Okulu’nda eğitim ve öğretimin devam edeceğini, şimdilik okulun tatil edilmesinin söz konusu olmadığını bildirdi.

Önal, yaptığı açıklamada, domuz gribi virüsü tespit edilen 7. sınıf öğrencisi B.T’nin temas ettiği öğrencilerin 7’sinden alınan numunelerin Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi’ndeki laboratuvarda incelendiğini, bununla ilgili sonuçların henüz alınmadığını söyledi.

Söz konusu okulda eğitim ve öğretimin devam edeceğini belirten Önal, “Şimdilik herhangi bir tatil söz konusu değil” dedi.

Öte yandan, Özel Bilkent İlköğretim Okulu’nun internet sitesinde yer alan açıklamada da, okulun yarın tatil olmadığı bildirildi.

Ankara İl Sağlık Müdürü Mustafa Aksoy da, ilköğretim okulu öğrencisi B.T’de hafif burun akıntısı olduğunu, ateşinin bulunmadığını ve genel sağlık durumunun iyi olduğunu bildirdi.

Aksoy, Özel Bilkent İlköğretim Okulu öğrencilerinden 45 kişilik bir grubun geçtiğimiz haftalarda İskoçya’ya, daha sonra da Kapadokya’ya gittiklerini belirtti.

Domuz gribi virüsü tespit edilen B.T. ile aynı virüsü taşıdıkları şüphesiyle alınan numuneleri Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi’nde incelenen 7 öğrencinin genel sağlık durumlarının iyi olduğunu anlatan Aksoy, “Domuz gribi virüsü saptanan çocukta hafif burun akıntısı var. Ateşi bile yok. Genel durumu iyi” dedi.

Ankara’da domuz gribi vakasının daha önce de görüldüğünü kaydeden Aksoy, “Bunda abartılacak bir durum yok. Bizim endişemiz virüsün şekil değiştirerek saldırgan hale dönüşmesi. Virüste şekil ve karakter değişikliği olmadığı sürece herhangi bir endişe duymuyoruz” diye konuştu. 14.10.2009

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI 15/10/2009 Tarihli Açıklama (Saat 17:00)

Ankara da bir ilköğretim okulunda bir öğrenciden alınan numunede pandemik A (H1N1) virüsü tespit edildiği 13.10.2009 tarihli açıklamamızla duyurulmuştu. Bu gelişme çerçevesinde vakanın yakın temaslılarına ulaşılmış ve alınan numunelerde aynı okulla ilişkili ilk vaka da dâhil olmak üzere toplam 16 vaka pozitif olarak tespit edilmiştir. Bu vakalardan 13’ü öğrenci, 2’si veli ve 1’i öğretmendir.
Böylece toplam vaka sayımız 492’ye ulaşmıştır.
Tüm vakaların kontrol ve tedavileri evlerinde sürdürülmektedir. Temaslılarına ulaşılmakta ve sağlık kontrolleri yapılmaktadır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.


T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI 18/10/2009 Tarihli Açıklama (Saat 20:00)

Diyarbakır’ da İki okulda daha domuz gribi…
Bu okullarda 5 süreyle eğitime ara verildi!

18 Ekim 2009 tarihi saat 20:00 itibari ile bugüne kadar ülkemizde tespit edilen pandemik H1N1 gripli hasta sayısı toplam 551’dir. Ankara’da son 5 günde tespit edilen vaka sayısı ise 41’e ulaşmıştır.

Tespit edilen yeni vakaların genel durumları iyi olup takipleri devam etmektedir.

Öte yandan Diyarbakır ilimizde 7 yeni pandemik H1N1 gribi vakası tespit edilmiş olup bu vakaların 6 tanesi öğrencidir. Bu vakaların görülmesi üzerine, Diyarbakır İl Hıfzıssıhha Kurulu 18 Ekim 2009 tarihinde toplanarak 2 okulda (araya hafta sonu tatilinin girmesi de göz önünde bulundurularak) 19 Ekim 2009 Pazartesi gününden itibaren tedbiren 5 gün süre ile eğitim ve öğretime ara verilmesine karar vermiştir. Diyarbakır’daki vakaların da genel durumları iyi olup takipleri evlerinde devam etmektedir.

Hastalığın yayılımını engellemek için grip belirtileri olan çocuklar bu belirtiler geçinceye kadar okula, dershaneye, kreş veya bakımevine gönderilmemelidir.

Ellerin sık sık su ve sabunla yıkanması hastalığın bulaşmasını önlemede en önemli tedbirlerden biridir. Öksürük veya hapşırık esnasında ağız ve burun tek kullanımlık kâğıt mendil ile kapatılmalı ve mendil çöp kutusuna atılmalıdır. Evler ve diğer kapalı mekânlar sık sık havalandırılmalı, özellikle sık dokunulan eşyalar ve yüzeyler temizlenmelidir.

****
19/10/2009 Tarihli Açıklama (saat:19:00)

“19 Ekim 2009 tarihi saat 19:00 itibari ile bugüne kadar ülkemizde tespit edilen pandemik H1N1 gripli hasta sayısı toplam 574’dür.
Diyarbakır ilimizde yeni pandemik H1N1 gribi vakalarının tespiti ve sağlık mazereti sebebiyle okula devamsızlıkların artması sebebiyle durum değerlendirmesi yapılmıştır. Bakanlığımız Pandemi Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri doğrultusunda hastalığın yayılım hızını azaltmak amacıyla Diyarbakır il merkezindeki tüm ilköğretim ve ortaöğretim okulları ile dershanelerde eğitim ve öğretime tedbiren 26 Ekim 2009 Pazartesi gününe kadar ara verilmesi Diyarbakır İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından kararlaştırılmıştır.
Diyarbakır’daki vakaların da genel durumları iyi olup takipleri evlerinde devam etmektedir.” T.C. Sağlık Bakanlığı
20 Ekim 2009 tarihi saat 12:00 itibari ile bugüne kadar ülkemizde tespit edilen pandemik H1N1 gripli hasta sayısı toplam 582’dir.

DOMUZ GRİBİ İSTANBUL’DA


20/10/2009 Tarihli Açıklama (saat:21:45)
İstanbul ilimizde 30 Nisan – 20 Ekim 2009 tarihleri arasında 245 kişide Pandemik A (H1N1) gribi tespit edilmiştir. 18 yaş altı grupta da zaman zaman pozitif vakalara rastlanmaktadır.


Not:

Domuz Gribi Aşıları ANKARA’ ya ulaşmış olup MEB tarafından öğrencilerin aşılanmasından önce VELİ’ lere yazılı izin alınacaktır. Domuz gribi aşısına sıcak bakmayan velilerin Domuz Gribi Aşısı Nedir? yazımızı okumaları önerilir.

Konya’da Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesine başvuran iki kişide domuz gribi virüsü tespit edildi.

Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi İnfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İbrahim Erayman, Meram Tıp Fakültesinde iki kişide virüs tespit edildiğini belirtti.
Erayman, domuz gribi virüsünün bulaştığı biri tıp fakültesi öğrencisi 2 kişinin tedavi edildikten sonra taburcu edildiğini ancak kontrollerinin sürdüğünü söyledi. Yrd. Doç. Dr. İbrahim Erayman, virüs bulaştığından şüphelenilen bir hastanın da sonuçlarının beklendiğini bildirdi. Sağlık Bakanlığınca bu konuda enüz bir açıklama yayınlanmadı. 21.10.2009
DOMUZ GRİBİNDEN İLK ÖLÜM
Pnömoni (zatürre) teşhisiyle Ankara’daki bir hastanemizde takip ve tedavisi sürdürülen 29 yaşındaki bir vatandaşımız, gelişen ani solunum yetmezliği sebebiyle maalesef hayatını kaybetmiştir. Alınan numunelerde pandemik A(H1N1) virüsü tespit edilmiştir. Tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayan bu vaka ülkemizde pandemik A(H1N1) sebebiyle kaybettiğimiz ilk kişidir.
24.10.2009 tarihi saat 20.00 itibarıyla ülkemizde pandemik A(H1N1) toplam vaka sayısı 958’e ulaşmıştır.

Vatandaşlarımızın korunma tedbirlerine özenle riayet etmesi, grip belirtileri olan çocukların okul ve dershaneye gönderilmemesi, hastalık belirtisi olanların evlerinde istirahat etmeleri gerekmektedir. Ancak, genel durumda kötüleşme, solunum güçlüğü, göğüs ağrısı, nefes darlığı, bilinç bulanıklığı, 5 günden fazla süren ateş, ciddi ve sürekli kusması olan vakaların beklemeden doktora müracaatları büyük önem taşımaktadır.

500 bin dozluk Novartis üretimi ilk parti aşılar, 81 ilin sağlık müdürlüklerince sağlık kuruluşlarına sevk edildi. Pandemi Bilim Kurulu’nun verdiği kararlar dahilinde planlanan ve icra edilen ‘H1N1 Aşı Uygulamaları ve Takvimi’ne göre, ilk aşı uygulamaları sağlık personeline ve henüz yola çıkmamış hacı adaylarına bugün yapılmaya başlandı. Uygulamayla yaklaşık 350 bin sağlık çalışanının aşılanması öngörülüyor. 02/11/2009

İLK AŞI ANKARA SAĞLIK MÜDÜRÜNE

Ankara İl Sağlık Müdürü Mustafa Aksoy, Sağlık Bakanlığı Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde hazırlanan H1N1 Aşı Odası’nda domuz gribi aşısını ilk yaptıran isim oldu. Aksoy’dan sonra ise hemşire, doktor, 112 çalışanları olmak üzere çok sayıda sağlık hizmeti veren personele aşı yapıldı. Aşı uygulamasıyla ilgili ilk görüntü ve fotoğraflar, sağlık hizmetinin aksatılmaması, hijyen kurallarının ihlal edilmemesi ve birey haklarına özen gösterilmesi gibi kaygılar nedeniyle Sağlık Bakanlığı Basın Müşavirliği tarafından çekilerek, basına dağıtıldı. 2.11.2009

Domuz gribi Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nde (TSK) de görüldü. TBMM’de bir milletvekili sekreterine Domuz gribi teşhisi kondu. Dinlenmesi için izin verilen sekreterin sağlık durumunun iyi olduğu açıklandı. 4 bin kişinin çalıştığı ve bir o kadar da ziyaretçinin girdiği Meclis’te önlem olarak milletvekili odalarına dezenfektan konuldu. Aşı olacağının mesajını veren TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Parlamento Muhabirleri Derneği ziyaretinde “Aşılı ağacın meyvesi sağlıklı olur” dedi.

GATA Komutanı da grip
TSK’da ilk Domuz gribi teşhisi dün kondu. Rahatsızlanan Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA) Komutanı Korgeneral Hasan Memişoğlu’na hastanede yapılan muayenesinde Domuz gribi teşhisi konuldu. GATA’da tedaviye alınan Memişoğlu’nun durumunun iyi olduğu, 2-3 gün içinde taburcu edileceği belirtildi.
Askeri personel aşılanıyor
Genelkurmay Genel Sekreteri Tümgeneral Ferit Güler, TSK içinde de Domuz gribi şüphelisi olarak rapor edilen personel bulunduğunu açıkladı. “Ölümcül bir vakayla karşılaşılmamıştır” diyen Güler, TSK’da, aşının askeri sağlık personeli ile risk gruplarındaki personele uygulanmaya başladığını söyledi. 7.11.2009
SON DURUM :
Pandemik gripten kaybedilen vatandaşlarımızın sayısı 112 olmuştur . 23.11.2009 GÜNCEL DURUM…

Domuz Gribinden YENİ Ölümler var…

Pandemik gripten kaybedilen vatandaşlarımızın sayısı maalesef 112 olmuştur.
Halen pandemik grip sebebiyle hastanelerde yatan hasta sayısı 301’dir. Bunların 59’unun takip ve tedavisi yoğun bakımlarda sürdürülmektedir. 31 hasta solunum destek cihazına bağlı olarak takip edilmektedir.

Hayatını kaybedenlerden 63 kişide pandemik grip açısından risk taşıyan altta yatan kronik hastalık, 2 kişide gebelik olduğu tespit edilmiştir. Hastalıktan korunmanın bilinen en etkili yolu aşı olmaktır. Halen sağlık kuruluşlarında kronik hastalığı bulunan ve beş yaşından küçük olan vatandaşlarımızın aşılanmalarına devam edilmektedir. Diğer gruplarla ilgili aşı takvimi Pandemi Bilim Kurulu tarafından değerlendirilmektedir. Bu değerlendirmenin sonucu en kısa sürede kamuoyumuzla paylaşılacaktır.

Aşı olan vatandaşlarımızın, aşının koruyucu etkisi 10–14 gün sonra ortaya çıktığından kişisel korunma önlemlerini devam ettirmeleri önemlidir.

Ölümlerin görüldüğü illerimiz ve ölüm sayıları şu şekildedir: 23.11.2009

Domuz gribinden ölümler
** Grip Aşısı ve Domuz Gribi İlişkisi

** DOMUZ GRİBİ AŞISI HAKKINDA BİLİNMEYENLER – AŞININ ZARARI VAR MI?Yeni

Tayland’da burun spreyi şeklinde uygulanacak bir domuz gribi aşısının klinik denemelerinin başladığı bildirildi.

Sağlık yetkilileri, burun spreyi gibi uygulanan aşının klinik denemelerinin bugün Bangkok’taki Mahidol Üniversitesinde başladığını belirtti.
Denemelerin ardından aşının, insan sağlığına herhangi bir tehlike oluşturmadığı tespit edilmesi halinde tescil edileceği kaydedildi.
Denemeler kapsamında 15 erkek ve 9 kadının 28 günlük bir sürede değişik miktarlarda aşının test edilmesi için 12 kişiden oluşan iki gruba ayrıldığı belirtildi.
Bu grupların, ilk dozun ardından bir hafta süreyle karantina altına alınacakları ve üç hafta sonra ikinci dozun verileceği kaydedildi.
400 kişi üzerinde yapılacak diğer denemelerin sonuçlarının ise birkaç aydan önce alınmasının beklenmediği bildirildi.

Yaklaşık 30 bin Domuz gribi vakasının saptandığı ülkede hastalıktan ölenlerin sayısının 190 olduğu açıklandı.

Domuz gribi annenin karnında bebeği öldü

HATAY´ın İskenderun İlçesi´nde, geçtiğimiz hafta, yüksek ateş şikayetiyle İskenderun Doğumevi Hastanesi´ne başvuran 6 aylık hamile Ayşe Vurucu (22) tedaviye alındı. Alınan kan örneklerinden kadına Domuz gribi hastalığı teşhisi kondu. Bu yönde tedavisi süren genç annenin, dün akşam saatlerinde yapılan kontrollerinde karnındaki bebeğin öldüğü belirlendi. Bunun üzerine ameliyata alınan kadının karnındaki ölü bebeği alındı. Genç kadının tedavisine devam ediliyor. 24.12.2009

Asteğmen domuz gribinden öldü 5.1.2010

SAMSUN Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde domuz gribi teşhisiyle tedavi gören 27 yaşındaki Asteğmen Mustafa Semih Akça öldü. Vatani görevini yapmak üzere Samsun’da bulunan Akça’nın Malatya Devlet Hastanesi’nde psikolog olarak görev yaptığı belirtildi.
Samsun Garnizon Komutanlığı’nda vatani görevini yapan Asteğmen Mustafa Semih Akça, geçen yıl 12 Aralık’ta yüksek ateş ve solunum güçlüğü şikayetiyle Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne başvurdu. Yapılan ilk müdehalenin ardından domuz gribinden şüphelenilen Akça, yoğun bakım servisine alınarak solunum cihazına bağlandı.
Akça’nın Ankara Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi’ne gönderilen numunelerinde de Domuz gribi çıktı. Tedavisi yoğun bakım servisinde sürdürülen Akça’nın durumu ağırlaştı. Dün gece yaşamını yitiren Asteğmen Mustafa Semih Akça’nın cenazesi bugün askeri törenle Tıp Fakültesi Hastanesi’nden alınarak memleketi Malatya’ya gönderildi.
Yaprak KOÇER/SAMSUN, (DHA) 5.1.2010
Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, ilk vakanın belirlendiği 15 Mayıs’tan bu yana ülkede toplam bin 602 Domuz gribi vakası tespit edildiği bildirildi.
Bu sayının bugün itibariyle Türkiye’de var olan değil, sürecin başlangıcından bu yana tespit edilen toplam vaka sayısı olduğu vurgulandı.
Tedavisi hastanelerde sürdürülmekte olan laboratuvar teyitli pandemik A(H1N1) grip vaka sayının 25 olduğu, bunlardan durumu ağır olan 3 hastanın tedavisinin ise yoğun bakımda sürdürüldüğü belirtilen açıklamada, şunlara dikkat çekildi: ”Vatandaşlarımızın korunma tedbirlerine özenle riayet etmesi, grip belirtileri olan çocukların okul ve dershaneye gönderilmemesi gerekmektedir.
İki yaşından küçük çocuklar, kronik hastalığı olanlar, gebeler ve 65 yaş üstündekilerin grip belirtileri ortaya çıktığında mutlaka bir hekime müracaat etmeleri gerekmektedir.
Bunların dışındaki kişilerde grip belirtileri ortaya çıktığında evlerinde istirahat etmeleri, ancak genel durumda kötüleşme, solunum güçlüğü, göğüs ağrısı, nefes darlığı, bilinç bulanıklığı, 3 günden fazla süren ateş, ciddi ve sürekli kusması olan vakaların beklemeden doktora müracaatları büyük önem taşımaktadır.” 15.1.2010
Sağlık Bakanı Recep Akdağ domuz gribi salgınının muhtemelen tamamlandığını ve domuz gribi aşılarının bir kısmının iade edileceğini söyledi. 9.3.2010

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, H1N1 gribine karşı tedbir olarak Türkiye’nin, sipariş ettiği 43 milyon doz aşıdan yaklaşık 17 milyon dozu satın aldığını belirterek, “Bunun çok önemli bir bölümünü geriye vermek için firmalarla ön görüşmelerimizi yaptık. Ancak yaklaşık 2-3 milyon dozluk aşıyı, özellikle stoklarımızda tutmayı düşünüyoruz” dedi.Bakan Akdağ, sağlık muhabirleriyle Hekimevi’nde kahvaltı basın toplantısında bir araya geldi.

“(DOMUZ GRİBİ) SALGIN MUHTEMELEN TAMAMLANDI”
Geçtiğimiz yıl içinde Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından pandemi ilan edilen ve halk arasında “domuz gribi” olarak bilinen H1N1 virüsü salgınının hala bir tehlike olup olmadığı ve ilaç firmalarınca çıkartıldığı iddialarına yönelik bir soru üzerine Akdağ, şunları kaydetti:
“Salgın muhtemelen tamamlandı. Bilim adamlarımızın bu hususta son bir değerlendirmesine ihtiyacımız var ama elimizdeki veriler bunu gösteriyor. İkinci bir dalga sonbaharda olur mu, bu hususu tam bilmiyoruz ancak çok büyük bir dalga beklemediğimizi belirtiyorum. Bunun dışında DSÖ’nden hiçbir yetkili, bu konuyla ilgili oyuna geldiklerini falan söylemedi. Bu dünya ve Türkiye basınında yer alan haberler, iki türlü gelişti. Bunlardan birincisi Avrupa Parlamentosunda bir komisyon üyesi önerge verdi ve komisyon tarafından incelemeye alındı. Verilmiş bir karar olmadı. İkincisi de DSÖ ile ilişkili olan ama konusu enfeksiyon hastalıkları ve salgınlar olmayan bir başka yetkili açıklama yaptı. Dolayısıyla DSÖ, aldığı pandemi kararından, aşılama ile ilgili önerilerinden hiçbir zaman geri durmadı.”
Akdağ, Türkiye’de de çok iyi bir hazırlık yapıldığını, el yıkama duyarlığının geliştirildiğini ve Türk insanına bir sigorta olarak 43 milyon doz aşı siparişi yaptıklarını anlattı. Aşılama eğiliminin, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de çok düşük kaldığını ifade eden Akdağ, “Aşılama çok düşük olduğu için bu 43 milyon doz aşıyı satın almadık. Satın aldığımız aşı, yaklaşık 17 milyon doz civarındadır. Bunun da çok önemli bir bölümünü, daha önceden görüştüğümüz şekilde geriye vermek için çok başarılı bir operasyon yapmış olduk. Geri ödemeyle ilgili anlaşmaları şu anda yapmak üzereyiz. Firmalarla ön görüşmelerimizi yaptık ancak yaklaşık 2-3 milyon dozluk bir aşıyı, özellikle miadı daha uzun aşıyı, stoklarımızda tutmayı düşünüyoruz. Ne olur ne olmaz, beklenmedik bir şey olur, yeni bir dalga gelir, yeni bir antijen oluşur düşüncesiyle, bunu da yine bilim adamlarımızın görüşlerine sunuyoruz” bilgisini verdi.
Bu konuda da muhalefet yapıldığı eleştirisinde bulanan Akdağ, bilimsel kurulların, bu konuda çok doğru davranıldığını söylediklerini bildirdi. Akdağ, Türk Tabipleri Birliğinin de kendilerine destek verdiğini dile getirdi.
Satın alınan aşılardan çok az miktarının hibe edildiğini ifade eden Akdağ, bu rakamın yüz binlerle sınırlı olduğunu bildirdi.

Akdağ, domuz gribinden en çok etkilenenlerin başında gebelerin geldiğini anlatarak, “2009’da 38 hamile zatürreden hayatını kaybetti ve bunun 36’sında H1N1 tespit edildi. Ölen hamilelerin hiçbiri de aşılanmamıştı. 2008’de zatürreden yaşamını yitiren hamile sayısı 2 kişiydi. Aşı olmuş kişilerden hiçbiri de H1N1’den dolayı yaşamını yitirmedi” dedi. 10.3.2010

Domuz gribi salgını bitti

Dünya Sağlık Örgütü, domuz gribi salgının sona erdiğini açıkladı. Dünya Sağlık Örgütü’nün resmi internet sitesinden yaptığı açıklamaya göre salgın sonrası dönemle birlikte normal grip vakalarının arttığına ve domuz gribi vakalarının da yerelleşmeye başladığına dikkat çekildi.
Dünya nüfusunun, yapılan aşılarla domuz gribine karşı bağışıklık kazandığı ifade edilen açıklamada, bu bilgilerin Domuz gribi Güvenlik Komitesi tarafından verildiği ifade edildi.
Domuz gribinin mutasyona uğradığının altının çizildiği açıklamada, bu hastalığın tamamen yok olmadığı belirtildi.
Stoklarda bulunan H1N1 grip aşılarının salgına yol açan eski virüse karşı halen etkili olduğunu vurgulayan Chan, bu aşıların risk grubundaki kişileri hastalıktan korumak için kullanılması gerektiğine dikkati çekti.
DSÖ’den geçen hafta yapılan açıklamada, salgının başladığı Nisan 2009’dan beri tüm dünyada en az 18 bin 849 kişinin bu hastalıktan hayatını kaybettiği duyurulmuştu. 12.08.2010Domuz gribi güçlü döndü

DÜNYANIN 2009 yılında kabusu olan ve 191 ülkede 18 bin 500 bin insanın ölümüne yol açan domuz gribi yeniden ortaya çıktı.
Dünya Sağlık Örgütü (WHO) geçen Ağustos ayında Domuz gribi salgınının bittiğini açıklasa da, İngiltere’de domuz gribine yakalanan 302 hastadan 14’ünün ölmesi bu açıklamanın “çok erken” yapıldığını gösterdi. Doktorların tahmini ise daha da ürkütücü: “Daha fazla kurban verebiliriz. Çünkü hastalığa yol açan H1N1 virüsü daha saldırgan hale geldi. Bu kez özellikle hamileler ve çocuklar etkilenecek.” 21.12.2010
İngiltere’de domuz gribi alarmı

İngiltere’de aralarında hamile ve yaşlıların da bulunduğu ‘domuz gribine’ yakalanan 200 hasta yoğun bakımda yaşam savaşı veriyor.
Bu ünitelerdeki hasta sayının 1 haftada 2 kat arttığı açıklandı.
Ülkede yoğun kar yağışı ve soğuk havanın etkili olduğu Noel haftasında, Domuz gribi artışı tedirginlik yarattı. Domuz gribine yakalanan 190 kişiden durumu ağır 17’sinin, son derece geliştirilmiş kalp ve akciğer makinalarıyla hayatta kalmalarının sağlandığı vurgulandı. ‘Domuz gribine’ yakalanan hastaların kısa sürede kritik duruma gelmeleri, hastalığın geçen 12 ay süresince daha çok ölümcül hale gelmiş olabileceği endişesini arttırdı.
Grip ve benzeri rahatsızlıklar nedeniyle doktora gidenlerden ateş ve solunum enfeksiyonu belirtileri gösterenlerin oranının hızla tırmandığı, astım hastaları, hamile ve yaşlıların domuz gribine yakalanma riskinin yüksek olduğu vurgulandı. 24.12.2010
ÇİN’de Domuz Gribi :
Çin’in başkenti Pekin’de son 10 gün içinde “domuz gribi” olarak bilinen H1N1 virüsü nedeniyle 2 kadının hayatını kaybettiği açıklandı.
Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nden alınan bilgiye göre, 65 yaşındaki bir kanser hastası, 22 yaşındaki bir göçmen işçi yaşamını yitirdi. Ürdün’de de 26 yaşındaki bir erkek domuz gribinden hayatını kaybetti. Ürdün Sağlık Bakanı Abdullatif Wreikat, bu kişinin şiddetli zatürre nedeniyle üç gün önce hastaneye yatırıldığını, tetkiklerin H1N1 enfeksiyonu olduğunu ortaya koyduğunu açıkladı. Hafta içinde Norveç’te biri ölümcül 15 H1N1 vakası görüldüğü açıklanmıştı.
Filistinde Domuz Gribi : 14 Ölü
Filistin’de domuz gribi sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısının 14’e yükseldiği bildirildi.Filistin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Tarif Aşur tarafından yapılan yazılı açıklamada, Nablus’ta bir çocuk ve bir kadının daha ‘domuz gribi’ olarak adlandırılan H1N1 virüsü sebebiyle hayatını kaybettiği belirtildi.Açıklamada, kış mevsiminin başlamasından bu yana 385 domuz gribi vakası ile karşılaşıldığı, son 24 saatte ölen iki kişiyle beraber ölü sayısının 14’e yükseldiği kaydedildi.Öte yandan Filistin Halk Sağlığı ve Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Esad Ramlavi, Sağlık Bakanlığı’nın, hastalığın yayılma riskini ortadan kaldırmak için gerekli tüm önlemlerin Dünya Sağlık Örgütü (WHO) işbirliği ile alındığını ifade etti.İlk olarak 2009 yılında Meksika’da ortaya çıkan ‘H1N1 ‘ virüsü, kısa sürede dünya genelinde 200’ün üzerinde ülkede yayılarak binlerce insanın ölümüne yol açmıştı. 07.01.2013

Sağlık Bakanlığı, domuz gribi şüphesiyle hastanede tedavi gören 2 bin 905 hastadan 463’ünde virüs tespit edildiğini açıkladı. Ocak 2016

Sağlık Bakanlığı’ndan domuz gribi açıklaması geldi.

Grip Bilimsel Danışma Kurulu’ndan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Mevcut verilerin geçtiğimiz yıllardaki grip sezonu verileri ile karşılaştırılması yapıldığında farklı bir durum olmadığı, gribin olağan seyri içerisinde olduğu tespit edilmiştir.

Özellikle risk grubunda bulunanlar grip aşılarını grip mevsimi boyunca yaptırabilir. 2905 hastadan 463’ünde virüs tespit edildi.”


Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, ”Kesinlikle bir domuz gribi salgını söz konusu değil. Paniğe gerek yok. Yapılması gereken hijyen, sağlıklı beslenme ve istirahate dikkat etme” dedi.

Domuz gribinde en güncel vaka sayıları ne? Geçen yıla göre benzer rakamlar mı görüyoruz? Salgına işaret eden, endişelenilmesi gereken bir durum var mı?

Kesinlikle bir salgın söz konusu değil. Grip vakalarındaki artış mevsimsel. Günde 5-6 defa el hijyeni sabunlu suyla el yıkayabilmek. Bol sulu gıda almak zor değil istirahati önemsemek zor değil hijyene önem vermek zor değil. Paniğe gerek yok. Yapılması gereken hijyen, sağlıklı beslenme ve istirahate dikkat etme.

En çok endişe edilen unsur kapalı yerlerde çalışıyor olmamız temiz havayı az soluyor olmamız. Bir kişide bir grip olduğu zaman hemen bulaşacak endişesi başlıyor.

Hemen bulaşsın zaten çünkü bünyem direnç kazanmalı. Önemli olan bünyenin direnci. Direncin yüksek tutulması lazım.

Herkes aşı olmalı mı?

Hayır. Mesela ben aşı olmadım niye olayım. Sabahları yürüyorum. Sporumu yapabiliyorsam sağlıklı kahvaltı edebiliyorsam. Önemli olan direncimdir. Direnci yüksek tutmak lazım aşırı yorgunluğu telafi etmeli istirahat yaparak tedbir aldığımızda sorun olmuyor. Aşı ile sağlayacağımı bünye olarak kendim sağlamalıyım ki yarın aşıya karşı aşı yüzde 100 koruyucu değil buna karşı da direnç kazanıyor.

Antiviral ilaç temininde sıkıntılar yaşandığı yönünde iddialar var. Doğru mu?

İlaç temininde sorun yok ama reçete sayısı arttı. Kendimizi asla ilaca yaslamamalıyız. İlacın katkısı yok. İlacı çok sunuyor olmak iyi tedavi ediyoruz demek değil. Önemli olan sağlıklı beslenme, bol sulu gıda, hijyene çok dikkat etme. H1N1 veya H3N2 virüslerinden influenza A, B’den salt ölümlerin sayısı şu anda 14-15. Yaklaşık 20 günün rakamı bu.

Domuz gribi vakasının görüldüğü bir hastanede karantina gibi önlemler alınmalı mı?

Hayır. Dünyada da yok bizde de yok. Gerek yok. Virüsten korkarak değil tam aksine o virüs var mı gelecek mi ülkemize önemli olan bu durumda bünyemizin buna karşı direncidir. İzole bir dünya yok. İzole bir ortamın ne çocuğumuza ne işe giden insanımıza faydası yok.

Peki virüsler güçleniyor mu?

Tabii. Ona karşı kullandığın aşı şekil değiştiyor. Aşı yüzde 70 koruyucu gelecek yıl o aşının koruyuculuğu azalıyor. Sağlıklı bünye bu işin merkezi. 15.01.2016


Özetle

Domuz gribi nedir?

Domuz gribi, A(H1N1) tipi virüsten kaynaklanan, insanlarda hastalığa yol açan viral bir hastalıktır. Domuz gribi A(H1N1) virüsü bulaşıcıdır ve insandan insana geçmektedir. İnsandan insana öksürük ve hapşırma yoluyla bulaşmaktadır. Grip virüsü bulaşan bir yere dokunulduktan sonra, eller ağız ya da buruna götürüldüğünde de hastalık bulaşabilir. Kişiler, belirtilerin başlamasından bir gün öncesi ve 7 gün sonrasına kadar bulaştırıcıdırlar.

Domuz gribinin belirtileri, insanlarda görülen grip belirtilerine benzerdir.
Bunlar:

– Ateş,
– Öksürük,
– Boğaz ağrısı,
– Yaygın vücut ağrısı,
– Baş ağrısı,
– Üşüme ve
– Yorgunluk

gibi belirtileri içermektedir. Bazı vakalarda kusma ve ishal de görülebilmektedir.

Erişkinlerde acil müdahale gerektiren belirtiler:

– Zor nefes almak veya nefes darlığı
– Bilinç bulanıklığı
– Sık ve uzun süreli kusma

Çocuklarda acil müdahale gerektiren belirtiler:– Hızlı veya zor nefes alma
– Vücutta solgunluk ya da morarma
– Beslenememe
– Uyarılara cevapta azalma ve uykuya meyil
– Huzursuzluk
– Ateşle beraber döküntü görülmesi

Domuz gribinden kendimizi  koruma yolları:

Aşağıdaki önlemleri alarak sadece gripten değil; grip gibi solunum yoluyla bulaşan tüm hastalıklardan kendinizi koruyabilirsiniz:

– Öksürme ve hapşırma sırasında ağzınızı ve burnunuzu bir mendil ile kapatınız. Mendilinizi kullandıktan sonra çöp sepetine atınız.
– Öksürdükten ve hapşırdıktan sonra ellerinizi bol sabun ve suyla yıkayınız. Alkol içeren el yıkama antiseptikleri de etkilidir.
– Kirli ellerinizle gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmayınız.
– Domuz gribine yakalanırsanız, belirtilerin başlamasından 7 gün sonrasına ya da belirtilerinizin tamamen geçmesinden bir gün sonrasına kadar evde istirahat ediniz.
– Hastalığın bulaşmaması için çevrenizdeki kişilerden uzak durunuz.
– Bulunduğunuz mekanı sık sık havalandırınız

Domuz Gribi Eğitim Videoları
Domuz Gribi Belirtileri ve Önlemler
Domuz Gribi Belirtileri ve Önlemler II
Domuz Gribi ve Domuz Gribi İlişkisi
Domuz Gribi Aşısının Zararları
Domuz Gribine Bitkisel Yaklaşımlar
Domuz Gribine Karşı Kürler Prof.Dr. Saraçoğlu
Adet Dönemlerinde Domuz Gribi Tehlikesi
Peramivir Domuz Gribine Çare mi?
Domuz Gribi Devam Ediyor
Domuz Gribi Geri mi Dönüyor?
Şanlıurfa’da Domuz Gribine Rastlandı (2012)
Difteri Griple Karıştırılıyor
Grip Sezonu Açılıyor
Grip İlacı Zatürre Yapabilir Prof.Dr. Aykan Canberk
Grip Sezonunda Beslenme Diyetisyen Şefika Aydın Selçuk
Gripten Koruyan Çay Suna Dumankaya
Nezle ve Grip için Öneriler Suna Dumankaya
Ekinezya ve Grip Tedavisi Dr. James Duke
Grip Çayı Dr. Ahmet Toptaş
Nezle ve Grip için Beslenme Önerileri Diyetisyen Nil Şahin Gürhan
Grip Baş Ağrısıyla Gelir
İnatçı Gripten Kurtulma Rehberi Dr. Gürkan Yurteri
Türkiye’de Keçi Gribi YOK! Açıklaması
...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Haber

Etiketler:, , , , , ,


802 Yorum Var "DOMUZ GRİBİ BELİRTİLERİ VE ÖNLEMLER"

Trackback | Comments RSS Feed

 1. İbrahim Halil İnal dedi ki:

  Kardeşim 3 gūndūr hasta yemek yemiyor atesi var burnu akıyo terliyo titriyor boğazının kuruduğunu söyliyor derin nefes alıp veriyor ve uyurken domuz gribi diye sayıklıyor hastaneye gidelim dedim ikna edemedim endişelendiriyor beni bu durum

 2. Nerimann dedi ki:

  Gene hortladı galiba, acaba kamuoyundan saklanıyor mu bu domuz gribi?

 3. kosmodisk dedi ki:

  kardeşimhasta başiario acaba domuz gıribi olma ihtima li varmı şurup içirince geçio

 4. onur erzurumlugil dedi ki:

  geçmiş olsun

 5. Bende bu belirtilerim hepsi var.Telaşlıyım , fakat herkesdebu belirtiler varsa Türkiye öldü ben söyliyim.Ama ben gösteririm o domuzlara bizi domuz gribi yapmak ne demekmiş görsünler.VASİYETİM:Şu anda yok…:(

 6. justin tv dedi ki:

  tetanoz aşısı tehlikeli mi.

 7. kuryetr dedi ki:

  oda kalktı ortadan sükürler olsun kuş gribi-domuz gribi-kene derken
  artıkk bundan sonra neyi cıkarırlar blinmezz inek gribi at gribi 😀

 8. gökçem dedi ki:

  korkulacak bişey yok.. dikkatli olalım yeter

 9. zuhal düyen dedi ki:

  domuz giribi ciddiye alınması gereken bir rahatsızlıktır .. vermiş oldugunuz bilgilerden dolayı çok teşekkür ederim ..

 10. Ersin Kara dedi ki:

  Domuz gribi aramızda arkadaşlar dikkat edelim yayılmasın.Spora önem verelim

 11. betül dedi ki:

  domuz gribi geldiği gibi itsin!!!!!!

 12. yasemin demirer dedi ki:

  ya ben de ateş var . Öksürük var ateş var nefes darlığı var halsizlik var ishal var boğaz ağrısı çok kötü yani DOMUZ GİRİBİYİM

 13. ramazan ardıc dedi ki:

  domuz gribi falan yok bu uydurma bir yalandır.bizm dinimizle saglık üzerinden oynanan bir oyundur.gecensene kuş gribi vardı bütün tavuklar telef edildi.neden domuz hic telef edilmedi yada hic duydukmu. saglık bakanlıgı bana bir acıklama yapsın ölen hastaların rapor sonuclarını acıktan göstersin. bu anlaşmalı bir oyundur.2 ay öce kurban bayramını kutladık herkes günler önce tv yecıkıp bangır bangır son dakika gectiler öpüşmeyin tokalaşmayın diye bunu neden yılbaşında tekrarlamadılar ve hic duymadık kendileride gidip halkın icinde eglendiler bu reva neden aldanıyoruz bizeger haksızsam adresime msj atın

 14. sude bilici dedi ki:

  domuz grip oluyo acısı bizden çıkıyo =())

 15. senem gürler dedi ki:

  ya biz müslümanız domuzu zikrederek başımıza taç ettik kendinize gelin başlarım bu pis yaratığa bütüm domuzlara ölüm katledelim gitsin………..

 16. AYSE dedi ki:

  DOMUZ GRIBI TEKRARLARMI

 17. mert polat dedi ki:

  arkadaşlar bende öksürük ve burun akıntısı Var.Bişi olurmu????? nese bi doktora gitsek iyi olur 🙁

 18. NAZLI HİLAL ÖZMEN dedi ki:

  YAAAA NEDEN BENDEDEMİ DOMUZ GRİBİ VAR DEMEYİN ZAMAN KAYBEDECEĞİNİZE HASTANEYE GİDİN BU KADAR BASİT SANKİ SİZE BİLGİSAYARDAN DOĞRU YARDIM EDEBİLECEZ

 19. ahmet dedi ki:

  bende aşı olmadım

 20. esra gök dedi ki:

  ya bende sadece burun akıntısı var bende mi domuz gribi oldum çok korkuyorum………………….

 21. Esra Gök dedi ki:

  bende sadece burun akıntısı var acaba bende mi domuz grıbı oldum …….

 22. sami yeniceli dedi ki:

  ben domuz gribi kapan insanlara çok üzülüyorum

 23. roberth hatemo dedi ki:

  bence domuz gribi herkesi savurup gidecek!!!!!!!!!!!işte bu kadar!!!

 24. ahmet özdemir dedi ki:

  geçin dalganızı oran çok düşük olabilir ama pandemi (salgın) büyük yaygın,
  şöyle açıklayayım domuz gribinin öldürme oranı kronik hastalıgı olanlarda 1000 de 1
  saglıklı insanlarda 10000 de 1 şu günlerde ortalık da dolaşan grip virüsü H1N1 yani domuz gribi
  başka bir grib yok sayılıyor teste bile gerek duyulmuyor.
  zaten test yapılan grip hastalarınında %95 i domuz gribi hastası çıkyor.
  gelelim ölümcül olmasına grib zaten ölümcül bir hastalık tarihte çok büyük toplu ölümlere neden olmuştur.
  günümüze gelince 5 milyon insan türkiyede grip hastası ise 10000 de 1 500 kişi eder hakkın rahmetine
  kavuşacak ve bunların bir bölümü ciddi hastalıkları olan insanlar kalanlar saglıklı tahmini 150-200 kişi
  kış yeni başlıyor bence ülkenin yarısından fazlası grip olacak yani 40 milyon civarı ölüm 8 katına çıkacak.
  bunları felaket tellalıgı için söylemiyorum durumun ciddiyetini anlayalım diyorum.
  bana gelince bende klasik bütün belirtiler ateş hariç var şükür dr da gittim. dinlenme evresini iyi geçirmemi
  ve ateş yükselmesi, nefes darlıgı halinde tekrar gelmemi istedi bilginize,
  ha birde ilaçların bu virüs için fazla bi etkisi yokmuş bagışıklılıgınızı güçlendirin. gripsiz günler herkese

 25. ßİCER SEFA dedi ki:

  YA ARKADASLAR SANAL ORTAMDA BILE PANIK OLUYORSUNUZ…..

  GİDİN EN KISA SÜREDE AŞINIZI YAPDIRIN BEN VE BÜTÜN AİLEM AŞI OLDUK KIMSEDE BİR YAN ETKİ GÖRMEDIM GEREKSİZ SPEKÜLASYONLARA ALDIRMAYIN..

  BAKANLIK AŞIYI ONAYLADI SONUCTA BUKADAR DÜŞÜNENE KADAR EN YAKIN HASTANEYE GIDIP DOKTORLA KONUSUP AŞINIZI OLUN .

  HERKEZE ACİL ŞİFALAR

 26. chatlak dedi ki:

  ya ben çok halsizimm burnum akıyor ve gözlerim yaşarıyor ara sıra öksürüyorumm boğazımda hafifağrıyor ishal yok ateşimde çok az var bende grip olmuşmuyumn acaba çok korkuyorum cvp yazarmısınız lütfenn:(:(:(:(:(:

 27. gülben altınsoy dedi ki:

  h^^eps! bense war am@ bulant1 yok ajabæ bense domu&s gr!b!m!y;!m ya wa!!a çok korkuyoruw

 28. eda şahin dedi ki:

  evlenmek icin damuz aşisi olucam

 29. pessimist dedi ki:

  Bende böyle düşündüm ondan dolayı ası yaptırmıcam =)

 30. EMMMMİİİİİNNNNNEEEE dedi ki:

  NE OLACAĞIMIZI ALLAH'TAN BAŞKA KİMSE BİLEMEZ.O ZATEN BİZİ BİGÜN YANINA ÇAĞIRMAYACAK MI?BUNU HEPİMİZ BİLİYORUZ DİMİ?EEEEEEEE DAHA NE KALDI.HA BUGÜN HA YARIN HA BİRGÜN!MUTLAKA HER CANLI ÖLÜMÜ TADACAK.O YÜZDEN BENCE ŞU GÜNLERİN KIYMETİNİ BİLELİM.RABBİMİZ İN BİZDEN İSTEDİKLERİNİ YERİNE GETİRELİM.

 31. Ceren dedi ki:

  bazıları da dalga geçer gibi yazmış! yuh diyorum size ya..bunu bile dalga konusunu yapıyorsunuz..Allah beyninize şifa versin önce KADER bilmem ne nikli zat! hem demişsiniz ki ben de şu var bu var şu yok bu yok iyi de niye buraya yazıyorsunuz tereddütleriniz varsa doktora görünün!

 32. mesut yolar dedi ki:

  BAKIN ARKDAŞLARR DOMUZ GİRİBİ KONUSUNDAKI ARASTIRMALARIMA GÖREEE SİZE Bİ KAÇÇ KALICI BİLGİ VEREYİm. DOMUZ GİRİBİ ÖZLLLİKLE İSHAL VE KUSMANIN ARDINDA KESİNLEŞİYOO YHANİİ YEDİGİNİZ BESİNLERE DİKKAT EDİN. SOGUK ALIGINLI OLAN KMSELERLE TOKALAŞMADAN SELAMLASIN AYNI ORTAMDA FAZLA NEFES ALMAYIınN.ELİNİZİ GÜNDE EN AZ 4 5 KERE YIKAYIN ÇNKU HAvadaKI NEFES VUCUDUNUZA ELLERİNDEN ÇOK KOLAY BİÇİMDE YAYILABİLİYOR.ŞUNUDA SÖYLIYEYM EGER ŞÜPHELENIOSANIZ BİR AN ÖNCE GİDİN KONTROL EDİNİNN VE AŞIYI VURDURUN BEN VURDURDUM VE HİÇ Bİ YAN ETKİSİNİ GÖRMEDİM VE dunyaDA PEK ÇOK ÜNLÜ İsiM BU AŞIYI VURDURARRK İİYİ OLDUu türkiyeden ÖRNEl vereceK OLURSAMDA HEPNISZIN TANIDIGI Bİ İSİM ARDA TURAN KONTROL ALTINA GİTTİ AşıyıI VURDURDU VE İYİ OLDUu sizZ ORDAN BURDAN DUYMA LAFLARA BAKMAYIN GİDİn saglık merkezinde tedavi oluN SONUCU görÜN….

 33. zübeyir alıcıoğlu dedi ki:

  bol bol portakal yeyin kuru sogan sıpanak pırasa turşu suyu için(sirke samırsak) oldugu için hiç bişeyler olmaz allahın izniyle

 34. AŞIYA HAYIR dedi ki:

  GEÇEN SENE DE KUŞ GRİBİ WAR Dİ ŞİMDİDE DOMUZ GRİBİ Mİ ÇIKTI ŞİMDİ YE KADAR ÖLENLERDE KENDİ ECELİYLE ÖLMUŞTUR DOMUZ GRİBİ WAKASI YOKTURRRR ARKADAŞLAR AŞI YA HAYIRRR

 35. seyhan dedi ki:

  arkadaşlar doktora gidin tahlil yaptırın diyosunuz.iyi diyosunuzda ben tüm belirtilerin olduğunu fark edip doktora gittim bana üsye(üst solunum yolu enfeksiyonu)yazıp rapor vermeden okula yollamaya kalktı.ben okulda dersine girdiğim öğrencimde H1N1 olduğunu söyleyip hiç değilse tahlil yapmasının gerekli olduğunu söyleyince de dışarıda bekleyenlerin de domuz gribi olduğunu herkese rapor veremeyip tahlil yaptıramadıklarını söyledi.evde çocuğumun olduğunu söyleyip zorla 5 gün rapor aldım maskemi ve ilaçlarımı alıp eve geldim.öğrencilerime bulaştırdıysam suç bende mi?hepinize soruyorum???

 36. iso dedi ki:

  ALLAHım işalah bir daha hiç kimse hasta olmaz

 37. kadir pekmez dedi ki:

  ben dr.kadir pekmez hiç bir zaman insan kendini hasta ölücek hissetmez ancak onlar psikolejik olabilir bilinç altınızda domuz gribi yatıyorsa bu düşüncelere kapılabilirsiniz…

 38. eses_lee dedi ki:

  hasan yörür domuz gribi olmuş :))

 39. ASMİNA dedi ki:

  arkadaşlar sahiden okudumda yazılanları güleyimmmi ben de oturup kaygılanayımmı bilemedimm..bendede kaygı ve soru var hemdee bir sürrüü ama şundan eminimki burdan alacağımız cevaplar çokta sağlıklı değil ok hastalanıyoruz fakat bunun dermanı önce ALLAH tan sonrada doktor dan .arkadaşlar böyle şikayetlerimiz olduğunda hastaneye başvurmamız beklemekten daha mantıklı değilmii?? Ayrıca bende bildiğim kadarıyla şu an geçirilen griplerin hepsi a gribi virüsü inş geçirmişizdir bitmiştir.. hem sğlığımız yerindeyse herhangi bir rahatsızlığımız yoksa zatürre aşısı vurulabiliriz. tedbir için fakat yinede dr.a danışmadan yaptırmayın..ALLAH hepimize şifa versin..güzel görüp güzel düşünmeyi ve pozitif olmayı nasip etsin inşallah hepimize!!!

 40. muroooooooooooooo dedi ki:

  yaw adamim olmek korkman ya ama kus gribiyle birlesirse kesin olduruyomus ben suan oldum obur dunyadan konusuyorum
  benim kaynanam oldu oda basimin etini yiyo burda birahat yokya dunyada olmek istiyodum oldum gene rahat yok ya bikitim burdan basmka yer yokmu kurtarin beni iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

 41. MURAT ÖZEN dedi ki:

  insanın enkolay yaptığı şey: nefes alamk
  insanın en acı anı : nefes alırken acı çekmek

  adı: : domuz gribi
  geliştirenler :iki ayaklı
  amaç :PSİKOLOJİK savaş maddi çıkar stratejik GERİLİM
  durum :yukarıda yazılan yorumlar
  sonuç :ölüm(psikolojik)

  sadece: 1-spor yapmak
  2-TEMİZ OLMAK(DİKKAT)
  3-sağlıklı ve dengelı beslenmek
  4-duzenlı dinlenmek

  sonuç: zamanı gelınce ölmek:))

 42. sedanur boğaç dedi ki:

  ya bukadar sorununuz var burada bekliyeceğinize doktora gidin:(

 43. mehmet dinç dedi ki:

  bende halsizlik ,iştahsızlık, ve balgam oluyor. bu bir virüs belirtisi olabilirmi?

 44. orkide tepe dedi ki:

  tüm etkileri bende war yaa kesin domuz gribiyim:(

 45. hevin su göv dedi ki:

  çokkkkkkkkkkkkkkkkk güzelharika

 46. cet dedi ki:

  Sağ göğsümde ağrı ve biraz ateşim var, öksürük kusma miğde bulantısı yok, aceba bu bir domuz giribi belirtisimi

 47. Firat Sahiner dedi ki:

  BU GRIPLER KOMPLO

  YUKARDA BI ARKADAŞIMIZIN DEDİĞİNİ OKUDUM NORMAL GİRİBİ ALIP DOMUZ DNA SIYLA BİRLEŞTİRİİP ÖNÜMÜZE DOMUZ GRİBİ ADIYLA SUNULMUŞTUR

  ABD KADAR NUFUSU KALABALIK BI ULKEDE GUNDE 5BIN KISININ OMESI GAYET DOGAL BU DA KAZADAN KALP KRIZINDEN VS. OLEN HASTALARA DOMUZ GRIBI DIYEREK ASLINDA ONEMSIZ OLAN SEYLERI BUYUTMEYE KARAR VERIYOR LAR TURKLER DOMUZ YEMEZ NEDEN O ZAMAN TURKLERIDE BUUYOR ? TAMAM KISIDEN KISIYE GECEBILIRMIS …

  SUNU UNUTMAYIN INTERNET YANI BILGISAYAR YASAMINI 2. YASAMINIZ OLARAK DUSUNUN BILGISAYAR ORTAMINDA BILGISAYARINIZIN COKMESINI SAGLAYAN VİRUSLERİ KIM URETIR ??? TABIKI ANTIVIRUS PROGRAMLAMACILARI MAKSATLARI NEDIR ? BIRININ BILGISAYARI BI KERE COKSUN KORKUSUNDAN FORMAT ATTIGI ZAMAN BENIM ANTI VIRUSU MU UKLEMEK ZORUNDA … BUDA ABD NIN BI KOMPLOSUDUR BUNU UNUMYIN

  YUKLARIDAKI BELIRTILER BENDEDE DUN BASLADI AMA BEN NORMAL GRIBIM BU NASIL OLUYO ? 🙂

  O COK AKILLI SAGLIK BAKANIMIZIN DEDIGINE BAKIN BU SENE NORMAL GRIP VAKASI GORULMEMISTIR GORULEN HER VAKA DOMUZ GRIBIDIR …

  VARMI BOYLE BI ACIKLAMA INSANLIĞA TURK LUĞE SIGARMI CEPLERINE GIRECEK 2 KURUS PARA ICIN HALKIN SAGLIGINI HIÇE SAYARLAR

 48. funda ateş dedi ki:

  dun cok kustum ve ısalım halsızlıkte var ama atesım yok terleme gelıyo bazen doktara gıdılırm ı acaba bu yuzden beseyler yazaarsanız sevıınırım.

 49. cihan sezgin dedi ki:

  bende de var galiba allah tan ne istiyim takdir ilahi neyse o olur domuz gribi bahane

 50. ömür dedi ki:

  bence bu domuz gribi israil ve abd oyunu onlar sanki bu H1N1 virüsünü icaat etmiş gibi geliyor.Ayrıca ALLAH hepimizi bu illet virüsten korusun.

 51. haluk ubuz dedi ki:

  Ateşim var. çok hafiften başım ağrıyor; öksürük ve burun akıntım var bunlar neyin belirtisidir acaba bana biri yardım etsin ne yapmam gerekiyor.

 52. fatma sarıyılmaz dedi ki:

  çok güzel bir site

 53. Ceren Pınartepe dedi ki:

  YHA BU NE BÖYLE ARKADAŞLAR BİRAZ SAKİN OLUN YHAA
  ÖLECEĞİMİZ VARSA ÖLÜRÜZ
  DOMUZ GRİBİYMİŞ PEEHHH YEMİŞİM DOMUZ GRİBİNİ ALLAH AŞKINA YAPMAYAIN YHA
  İYİ DÜŞÜNÜN İYİ ŞEYLER OLSUN =)
  SAYGILARIMLA
  …CEREN…

 54. aylın dedi ki:

  bence domuz grıbı temizlikten ilerı gelen bır seyyyyyyyyyy

 55. dilara yıldız dedi ki:

  domuz gribinden ayrıca onu yapan domuzlardanda igreni,yom keşke öyle bir hastalık çıkmasaydida insanl

 56. merve taş dedi ki:

  4 gun once ankaaya geldım ve dısarı cıktım eve geldıgımde kuru oksuruk ates ve halsızlık hıssedıyorum bulantı kusma gıbı belırtıler yok sızzce ben domuz grıbı mıyım cvp pls.

 57. sinan çelik dedi ki:

  gözümüz aydın beyler bayanlar ben domuz gribiyim walla allah yardımcım olun ama kendi yollarımla atlatmaya çalişiyorum hastaneye gitmicem güvenmiyorum kimseye kurban olduğum ALLAHIMLA baş başayım ona sığınıyorum ve ondan yardım bekliyorum…

 58. t.k. dedi ki:

  Yaklaşık 5 gün önce şiddetli baş ağrısı halsizlik, öksürük, boğaz kuruluğu nedeniyle dinlenmeye çekildim. o kadar halsizdim ki tuvalete zor gidiyor, ağzıma tek bir lokma atamıyordum. 5 gün boyunca sürekli sıcak sulu gıdalar, meyve, meyve suları ve bir tek gripin tükettim ve dinlendim. nihayet bugun çok hafif bir öksürüğüm olsa da kendimi çok iyi hissediyorum. Bu belirtilere dayanarak domuz gribi atlattığımı düşünüyorum. özellikle daha önce atlattığım zatürreyi ve kronik rahatsızlığım olan migrenimi tetiklemesi en büyük belirtiler. dikkat edilmesi gereken nokta şu ki bu grip bazı durumlarda öldürücü;

  1) ciddi kronik bir rahatsızlığı tetiklediğinde (kalp hastalıkları gibi)
  2) bağışıklık sisteminiz bazı sebeplerden ötürü oldukça zayıfsa ( kronik hastalar, yeni doğmuş bebekler, hamile bayanlar gibi)
  3) yeterli bakım sağlanamıyorsa.

  ilk iki maddede insanların elinden pek bir şey gelmiyor, fakat üçüncü madde çok önemli. malesef yaşam koşulları ve ülkemizin de etkisi altında olduğu global kriz nedeniyle aileler yiyecek ekmek bulamazken nasıl hastalara ciddi bir bakım sağlayabilirler?
  kısacası domuz gribinden ölenlerin % 70 i aslında gripten değil, bakımsızlıktan ölüyor.

 59. ERİS MARQUİS dedi ki:

  ARKADAŞLAR BAKIN ÜLKEMIZ COOK CİDDİ BİR VİRÜSÜN ETKİSİ ALTINDA VE COK DA SERİ BİR ŞEKİLDE YAYILIYOR FAKAT HERŞEY BİZ İNSAN OĞLULLARININ ELİNDE BU KONUDA BU SAYFADA ESPİRİ YADA ŞAKA YAPMAYA GEREK YOK OKADAR BASİTE ALANLAR VAR BU VİRÜSÜ HERHALDE, NEYİN NE OLACAĞI BELLİ OLMAZ DİKKAT EDİN KENDİNİZE…HER NEKADAR BU SÖYLENENLERİ FİZİKMEN HİSSEDİYORSANIZ HEMEN PANIK OLMAYIN KORKMAYA GEREK YOK SOYLEDĞİM GIBI HERSEY BIZIM ELIMIZDE SUPENIZ BILE VARSA BU KONUDA HEMEN BIR SAĞLIK KURUMUNA GİDİN BELKİDE MEVSİMSEL GRİP DE OLABİLİR BOŞUNA PSIKOLOJINIZI BOZMAYIN YALNIZ,HIC BIR SEKLIDE KIMSEYLE TEMASDA BULUNMAYIN EN SON IHTIMAL KENDIMI ASIYLA KURTARIRIM ZIHNIYETINE DE KAPILMAYIN ASININ DA YAN ETKI YAPMASI SOZ KONUSU BEN DE CİĞER AĞRISI ÇEKIYORUM BU ARALAR BENDE KORKUMDAN HASTANEYE GIDEMIYORUM BULAŞIR BİŞEYLER DİYE AMA SİZ SİZ OLUN HER ŞEKİLDE DİKKAT EDİN KENDINİZE ( ALLAHA EMANTET OLUN )

 60. Göksel Şentürk dedi ki:

  Benim bu yazıdan anladığım şey şu, domuz gribi bir riskdir herkese bulaşabilir, her bulaştığı kişiyi öldürmüyor, zatürre veya başka hastalıkları varsa iş daha ciddi oluyor, eğer başka bir hastalığı yoksa bu gribe yakalanmışsa %99,99 ihtimalle iyileşiyor.

  Aşıyı ben bebeklerime yaptırdım bir yan etkisi falan olmadı, 1 ay sonra yeniden aşı olacaklarmış çocuklarda böyleymiş.

  Bende aşı olacağım, iş riskten korkudan falan değil, işlerim benim yokluğumda alt üst olur, ne olur ne olmaz 1 hafta hasta yatmamak namına…

  Bu arada SİGARA nın zararlarını bilmeyen yok, buna rağmen içilmeye devam ediliyorsa, bu aşıdan neden korkalım ki? Aşı bizden korksun

 61. pelin elmacı dedi ki:

  o zamn ben domuz gribiydim valla hepsi vardı bnde ateş öksürük boğaz ağrısı halsizlik, burun akıntısı kusma ishal neseki atlattım sayılır

 62. Hüseyin Akbaba dedi ki:

  Koçlar bende sadece titReme Var doktora gttim boğaz iltihabı dedi Domuz gribi miyimdir ??

 63. Musa yanık dedi ki:

  en belirgin belirtileri önce halsizlik ve ateşin başlaması sonraları boğazda kuruluğun oluşması ve domuz gribini atlatmaya başladığında da arkadaşımın dediği gibi öksürüğün oluşması nefes darlığının başlaması vs… aynen banada bişi demediler domuz gribisin gibisinden iyileşince öğrendim bende çook kötü bişi ama şuan hala iyi değilim öksürüyorum hala neyse fazla uzatmıcam.arkadaşlar korkutmayın kendinizi sürekli sıvı tüketmeye bakın özellikle su ve portakal suyu sonra ilaçlarınızı düzenli kullanın ve bol bol yatın istirahat edin dediğim gibi korkmanıza gerek yook domuz gribi oldum diye.çünkü bende böle araştırıp bakıyordum ve hastalandığımda domuz gribiyim dedim kendi kendimee sonra doktorlar bişi demedi die şüphem geçmişti yanıldığımı düşünmüştüm ama sonradan anladım…neyse geçmiş olsun ii bayramlar …..

 64. recep bostan dedi ki:

  bu belirtilerin hepsi bende var ama ben domuz gribi değilim….

 65. Nesrin dedi ki:

  bende grip oldum galiba, bogazım yara öksürüyorum burun akıntım var ve zamanlı olarak ateşim çıkıyor.. ben hamileyim ve çok korkuyorum..

 66. Aylin ÖKSÜZ dedi ki:

  OĞLUM 4 YAŞINDA PAZARTESİDEN BERİ ÖKSÜRÜK BURUN AKITISI ATEŞ VAR DOKTORA GÖTÜRDÜK AMA SOĞUK ALGINLIĞI İLACI VERİP YOLLADILAR. YARIN TEKRAR GÖTÜRECEĞİM. DOMUZ GRİBİ OLMA OLASILIĞI NEDİR?

 67. DİDEM SARIKAYA dedi ki:

  BENCEDE KENDİMİZE ÇOOOOOOOK İİ BAKMALIYIZ BEN GRİBİM AMA NE GRİBİ OLDUĞUMU BİLİYORUM BEN NORMAL GRİP AŞISIN YAPTIRDIM VE BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİCİ İLAÇTA KULLANIYORUM
  VE BENİM BAĞIŞIKLIK SİSTEMİMİ ÇOOK DÜŞÜKMÜŞ

 68. Doğa Karlıoğlu dedi ki:

  Ben Domuz Gribi Aşısı Olmayı Düşünmüyorum Ve Düşünmeyeceğim. Hem Kim Vuruldu DA Hayatta Kaldı?

 69. evren rest dedi ki:

  vallaha bazıları bendede var ne yapmam gerekiyo ama ateşim yk bulantım az var titremem yk inş. geçer allah hepinizin yardımcısı olsun arkadaslar kurban bayramınızda mübarek olsun…

 70. elçin dedi ki:

  hayata gözlerimi yeniden açmış gibiyim….allah kimseye yaşatmasın böyle bi hastalığı çok zor ölüyorum sandım ve istanbuldaki bütün hastanelere gittim bu gribe yakalanmış bile olsan domuz giribi oldun denmiyor sadece ilaç yazıp gönderiyolar ve gerçekten çok hızlı yayılıo anneme ablama kardeşime hepimize aynı gün içinde bulaştı bogaz kuruluğuyla kendini gösteriyo tam geçti derken aniden kusmalar göğüs yanmaları nefes darlığı çekiyosun sadece şunu anladım özel hastanelere para yedirmeyin arkadaşlar ne varsa devlet hastanelerinde var onların sayesinde kendime geldim ve iyileştikten sonra bu hastalığa yakalandığımı söylediler.size nasıl bişiy olduğunu anlatamam umarım kimse yaşamaz ve tedbirlerinizi almayı unutmyın belirtler warsa geçiştirmeyin insanın canından tatlı hiç bişiy yok doktara ilk gittiğimde beni kurtar bütün malımı sana vercem diye bir söz bile kullandım tahmin edin artık allahım beni sevdiklerime bağışladı sanki yeniden doğdum hayata çok daha farklı bakıyorum arkadaşlar yakalanan varsa dualarımız hep sizinle

 71. hüseyin aydoğan dedi ki:

  bu domuz gribi daha önce yokmuyduda şimdi çıktı belkide vardı ama bilinmiyordu cc allah herkese acil ş
  falar versin

 72. murat ozturk dedi ki:

  nolcak şimdi

 73. burcu dedi ki:

  artık benim için domuz gribi gayet normal bir şey okulumuzda sağlam bir kişi yok

 74. burcu dedi ki:

  domuz gribi diyebilmek için bütün belirtilerin görülmesi şart mıdır bende şu anda sadece halsizlik ve öksürük var ben domuz gribi olabilir miyim

 75. selen emiroğlu dedi ki:

  dmuz gribi oldum

 76. sanem dedi ki:

  muhammet şahin e söylüyorum bak arkadaşım
  2 gündür ateş diosun ve antibiotik mi kullanıyosunuz hala inanmıyorummmm
  HEMEN DOKTORA

 77. Musa yanık dedi ki:

  domuz gribiyim…arkadaşlar panik yapmanıza gerek yok.gidin bir hastaneye çalışıyorsanız öğrenciyseniz vs rapor alın bi novaljin iğnesini yapmasını isteyin hastalık şikayetinizi söleyin ve yazdığı ilaçları alıp düzenli bi şekilde kullanın aynı zamanda istirahatınız çok önemli, temizliğine ve bol c vitamini almanız gerekmektedir.bende ateşim çok yüksekti öksürüyordum ve bacaklarım kollarım heryanım çok ağrıyordu ara ara burun akıntısı geliordu ama 3 gündür sürekli yatıyorum ilaçlarımı düzenli kullanıp bol portakal suyu içiorum ve artık eskisine göre daha iyiyim 2 3 güne de tamamen iyi olacağım söleniyor.tabi dışarı çıkarken maske kullanmayı unutmayalım….isteyen msn nemi ekleyebilir…. mahsenci_07@hotmail.com….teşekkürler

 78. kemal kaygısız dedi ki:

  abooo bende Ateş,Öksürük,Burun akıntısı,Baş ağrısı var domuz gribimiyım bıde burnumdan kan gelio

 79. RuhsuZ GuzeL dedi ki:

  Bol bol bitki çayları için…Poşet değil ama ot olanlardan aktarda bulunanlardan yani….(Karanfil,papatya,zencefil,zerdçal,havlucan,hibüsküs,ıhlamur,adaçayı,ekenesya,tarçın,kuşburnu)Sarımsak ve soğanıda ihmal etmeyin….
  Kök olanları (Havlucan,Zencefi,Zerdeçal ve tarçın) bir cezvede 2-3 dk kaynatın…..Sonra diğer bitkilerle karıştırıp demlemeye bırakın…

  Bunları yapanın sırtı yere gelmez arkadaşlar…Gerisi yalan dolan….Sevgiye ve Sağlıcakla kalın…..

 80. ece bengünaz çakanşimşek dedi ki:

  ben daha 12 yasındayım bu belirtilerin hepsi bende var ölmektende korkmuyorum öyle ya da böyle bir gün hepimiz ölücez ya hastalıktan ya kazadan ya da ecelimizle önemli olan hayatımızdaki her anı dop dolu yasayabilmek eger bence bu belirtilere sahipsek sevdiklerimize daha fazla sarılalım onları üzmeyelim sonuçta her an ölebiliriz ben suan anneme sıkısıkı sarılıyorum bile emin olun en iyi ilaç bu

 81. Natalia Göcer dedi ki:

  Hamile bı bayanim gecem öksurmekten gecti sabah bıraz burunum aktı,oglen doguru kustum fakat atesım ya baska bolırtım yok acaba domuz grıbını baslangıcımı?cvp sevenerım kendıme ıcın degıl bebegım ıcın endısılınıyorum.

 82. SMT dedi ki:

  ölebilirsin..

 83. eda arslan dedi ki:

  domuz gribi varsa neden hiç bişey yapılmıyor

 84. gamze tutak dedi ki:

  domuz gribinin türkiyeye gelmesini onaylamıyorum

 85. elif ayda doğan dedi ki:

  bn cunartesi sabahından beri ateş öksürük hapşurma nefes alıp vermekte zorluklar yaşıyorum vede iki gündür okula gidemedim ne yapmam lazım önerilerini bekliyorum

 86. dmg dedi ki:

  Bu saydığınız belirtiler var ama bunlar normal gribin de belirtileri ben de oluyor bu belirtiler ama bir iki gün içinde geçiyor ve bir hafta sonra tekrar oluyor benim sorum bu gripin etkisi ne kadar sürüyor ve tekrar olabiliyormu???Ve daha belirgin bir belirtisi var mı?

 87. ercan yargı dedi ki:

  ben ercan bende ateş halsizlik we ölsürük war ateşim azaldı ama öksürüğüm daha geçmedi acaba domuz girbe tutulmuş olabilirmiyim ne yapmalıyım ailemi gib olmuşsam nasıl koruya bilirim

 88. semih aydoğdu dedi ki:

  ya korkmayın buda gelir buda gecer

 89. büşra karaca dedi ki:

  Bende ölüyom , eskişehirde yaşıyom, halsizim diyom inanmıyo anne baba yok ama ben yaşayamayom rezil olcam diye korkuyom doktora kuzenim melikeyle gidemiyom çünkü onun böbrekler başıma kalacak ne yapıcam imdaaaaatttttt!!!! 🙁 help me.. (dil öğrencisiym) (koyun dili yemem ) annanem para verdi ağabeye bana vermedi kıskandım.. NOT: ALFABEMİZİ 28 HARFLE KULLANIYOM R HARFİ BİLMİOYUM. :):):):) OK KİB AEO YÜZÜM KIZARIYO ANNANE SİZE SORYU HELPPPP 🙂 MOTHAAFACKİNG DİYE MSJ TONUM VAR :):)::)): I'M HAPPPYYYY BECAUSE I'M DEAD..

 90. ACİL dedi ki:

  Bendede tüm belirtiler var. Diyelim ki domuz gribiyim ne yapma gerekiyor şuandan itibaren?

 91. abdullah erdem mühürdaroğlu dedi ki:

  ben olunmamsı tarftarı ve öleceksekte ecelimizle ölürüz

 92. Yanlız adam dedi ki:

  Domuz gribi hasta olana kadar ilgimi çekmemişti,şuan hastayım internete girip belirtilerini öğreneyim ne olur ne olmaz dedim.Yukarıda belirtilerini okudum bende hiçbiri yok sadece zaman zaman hapşırık,şimdi acaba yinede tahlil yaptırayımmı diye düşünüyorum.Yoksa çarşıya pirince giderken evdeki bulgurdan olmayayım derdide var.Neden derseniz bazı hastanelerin steril ve tedavi koşulları hiçde uygun değil.Özellikle sosyal güvencesi olan hastalara veya direk hizmet veren sağlık kurumları gereken önemi vermediklerini görüyorum.Soruyorum bu güzelim ülkemizde ne zaman insanımızın sağlığı birinci sırada önem arzedecek!.Yinede hatanın kendimizde olduğunu düşünüyorum.Eleştirilerimizi ve şikayetlerimizi yerinde yapmıyoruz.

 93. Sohbet dedi ki:

  bende düştüm çok fena oldum arkadaşlar dikkat edin kendinize çok fena bu virüs..

 94. helin dedi ki:

  kesinlikle kendimizi korumalıyız ve dengeli beslenmeliyiz

 95. alev şahinkaya dedi ki:

  ya arkadaşlar benim ateşim var hafif öksürüğüm ayrıca burun akıntısı boğaz ağrısı 🙁 napıcam offff doktor diilsin dio ama haberde ziihin bulanıklığı dio bnde kendimde deilim sürekli yataktan yeni kalkmış gibi halsizim offf :((

 96. sinem yıldız dedi ki:

  valla domuz gribinden korunursanız yakalanmasssınız bukadar basit yahu adım sinem yıldız

 97. CANER ÇELİK dedi ki:

  ARKADAŞLAR STRES YAPARAK HASTALIĞINIZI İLERLETMEYİN İYİ DÜŞÜNÜN FAYDALI MEYVELER YİYİN SIKIN NARI İÇİVERİN GARİİ

 98. ceylan kurşun dedi ki:

  ya bende de 3 gündür burun akıntısı ates mıde bulantısı bogazımda yanma ve ağrı var acaba domuz grıbı mı oldm cok korkuyrm lutfen bılen bırı yardmcı olsun

 99. AYSE RUMEYSA BAYDAR dedi ki:

  BENDE 8 GÜNDÜR ATEŞ HARİÇ TÜM BELİRTİLER VAR NAPMALIYIM ACELE CEVAPLAMANIZ GEREKİO

 100. asuman dedi ki:

  ben 35 yasinda 3 cocuk annesi bir bayanim,biz ailecek domuz gribi gecirdik ve belirtilerin hepsini yasadik,ben ve 2 yasindaki oglum biraz agir gecirdik fakat yinede evde ayakta gecirdik,sadece kusmamiz ve isalimiz fazla sürdü ama en kötüsü titreme benim icin.aslinda cok panik bir ülkeyiz abartilacak bir sey yok normal siddetli atlattigimiz griplerden bir farki yok,ben gecen sene de bir grip virüsü atlattim bundan daha fazla sürdü iyilesme sürecim.o zaman domuz gribi yoktu yani sadece abarti ölenlerin de vadesi yetmis buda bahanesi olmus tamam h1n1 de gözükmüs olabilir ama sadece h1n1 vürüsünden ölmemislerdir.allaha sükür hepimiz cok iyiyiz 3-4 kilo zayifladim sadece o da 3 cocuk birden ateslendi birde ben ve esim onlara bakmaktan benim direncim zayif düsmüs ama toparladim sükür.diyecegim normaal griple arasinda bir fark yok.olmayanlaar korkmasin,olanlarda korkmasin allah acil sifa versin.

 101. O.KOCAK dedi ki:

  oğlum 8 yaşında:19.11.2009 GÜNÜ SAAT:23.00 DE RAHATSIZLANDI ANKARA HASTANESİNDEN 2 İLAÇ YAZDI ANTİBİYOTİK VE ATEŞ DÜŞÜRÜCÜ ŞİMDİ YATIYOR İÇMESİ İYİ YALNIZ ATEŞİ VAR DÜŞMÜYOR NE YAPMAM GEREK YARDIM BEKLİYOUM SAYGILAR.KATI YİYECEK YEMİYOR.

 102. onur kskr dedi ki:

  İLK gün griptim nezne vardı azda halsizli 3 gün geçti ve suan sadece öksürük var ama her dakika öksüresim geliyor.Yarın doktora gidecem hadi hayırlısı (: