By 17 Ekim 2009 Devamı →

DOMUZ GRİBİ AŞISININ ZARARLARIGrip Aşısı Konusunda Uzmanlar Uyarıyor : “Dünya Sağlık Örğütü Örgütü aşıyı onayladı, aşı hastalıktan korunma için yapılır ve hastalık ortaya çıktığında aşı olunmamışsa çok geç kalınmış olabilir ve tehlikeli sonuçlara sebep olur.”

Domuz gribi aşısının ilk 500 binlik bölümü 19 Ekim 2009’da Ankara’da olacak. Ankara, İstanbul ve Adana’da test merkezleri kurulacak. Aşılanmayan öğrenci kalmayacak.

Domuz Gribi Aşısı Türkiye'deMilli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, domuz gribi ile ilgili olarak Sağlık Bakanlığı’nın, tüm tedbirleri aldığını belirterek, “Domuz gribine karşı tüm okullarda aşı uygulanacak” dedi. Bakan Çubukçu, Tekirdağ’da katıldığı bir lisenin açılış törenindeki açıklamalarında “Biz de, hastalığın görülmesi ve yayılması durumuyla ilgili kararlar aldık. Biliyorsunuz 16 milyon çocuğumuz okul çağında. ‘Okullarda ne tür tedbir alabiliriz’ diye görüşmeler yaptık Hastalığın yayılması durumunda eğitimin aksamaması için telafi eğitim olarak diğer koşullarda ne yapabiliriz konusunda ekip oluşturduk” dedi. Çubukçu, büyük bir felaket beklentisi içinde olmadıklarını en iyi ve en kötü senaryolar için hazırlıklar yaptıklarını sözlerine ekledi.

Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Turan Buzgan, 500 bin dozluk ilk parti domuz gribi aşısının 19 Ekim Pazartesi günü Ankara’da olmasının beklendiğini bildirdi. Buzgan, 3 aşı firmasından aşı alımı bağlantısı yapıldığını belirterek aşıların Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi’nde test edileceğini anlattı. Buzgan, bunun 5 gün ile 3 haftalık bir süreç alabileceğini kaydetti. Buzgan, ayrıca domuz gribi tam testleri yapmak üzere Ankara, İstanbul ve Adana’da 3 yeni laboratuar kurulacağını bildirdi.
Dünya Sağlık Örğütü Onay Verdi

“Dünya Sağlık Örgütü onay verdi”
İ.Ü. Tıp Fakültesi Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr Selim Badur :

“Domuz gribi aşısı Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tararından çok sıkı kontrol edildi ve güvenliği hakkında klinik çalışmalar yapıldı. WHO sadece aşıyı değil aşı içindeki katkı maddelerini güvenlik testine tabi tuttu.”

Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Haluk Eraksoy:
“Domuz gribi için üretilen aşının ölümcül bir etkisi yok. WHO aşının yan etkileri ve güvenilirliği konusunda uzun zaman detaylı araştırmalar yaptı ve tam onay verilip aşı klinik kullanıma sunuldu. Zaten hem ABD hem de WHO yetkilileri bunun altını çiziyorlar. İnsanlarda ‘Grip olmayabilirim o halde neden aşı olup yan etkilerini yaşayayım’ mantığı oluşuyor. Aşı ilaç değildir. İlaç tedavi yönteminde kullanılır ve sonradan alındığında da çok geç kalınmış değildir. Ancak aşı hastalıktan korunma için alınır ve hastalık ortaya çıktığında aşı olunmamışsa artık çok geç kalınmıştır

ABD’de “Aşılar tehlikeli” kampanyası hortladı.
Amerika’da aşıların güvenli olmadığını belirten Anti Vaccine Movement adlı hareket, “Domuz gribi aşısı domuz gribinden daha tehlikeli” diye kampanya başlattı.
Tüm dünya domuz gribi hastalığından nasıl korunulacağı yönündeki tartışmalara kilitlenmiş durumdayken bu tartışmanın en ateşli şekilde yaşandığı ülkelerin başında ABD geliyor.

New York Times gazetesi, işte bu aşı tartışmasını sayfasına taşıdı. Gazete Amerika’da aşı karşıtlarının domuz gribi aşısıyla bir kez daha güç kazandığını belirterek haber kanalı CBS tarafından yapılan anketin sonuçlarını yayınladı. Buna göre Amerikalıları’ın sadece yüzde 46′ sı domuz gribi aşısı olacağını söylüyor. Konu çocuklar olduğunda ise bu sayı daha da aşağı düşüyor. Her 10 aileden sadece 6’sının çocuklarını aşılattırmayı düşündüğünü kaydeden NYT, Sağlık uzmanlarına göre geri kalan yüzde 40’lık kesimin büyük tehlike altında olduğuna dikkat çekti. Uzmanlar özellikle hamile kadınların aşıyı olmadan domuz gribine yakalanmaları durumunda çok büyük ölüm riski taşıyacaklarım bildirdi.

Hastanelerde 18 yaş altı ziyaretçiye yasak

Buna rağmen kendilerine Anti Aşı Hareketi (Anti Vaccine Movement) diyen bir grup, aşının virüsten daha tehlikeli olduğu konusunda dev kampanyalar yürütüyor ve internet üzerinden organize oluyor New York’ta 8 yaşındaki bir çocuğun domuz gribi aşısı olduktan sonra ölmesinin ardından şimdi tüm kampanyalarında bu çocuğu kullanıyor. ABD’li sağlık yetkililerine göre ile aşı ile çocuğun ölümü arasında bir ilişki yok Gazeteye konuşan sağlık uzmanları; “Eğer çocuklar ve hamile kadınlar aşı olmazlarsa, domuz gribine yakalandıkları zaman en büyük ölüm riski onlarda olacak” ifadelerini kullandı. Anti Aşı Hareketi aşının içindeki katkı maddelerinin Ölümcül hastalıklara yol açabileceğini, 1976’da olduğu gibi Guillain Barre sendromu ile sinir hastalıklarını tetikleyebileceğini belirtiyor. Öte ‘yandan birçok hastanenin çocukların hastalardan grip virüsünü kapmasını engellemek için 18 yaş altında hasta ziyaretçilerine izin vermeyeceği açıklandı.

Domuz gribi aşısıyla ilgili iddialar vahim. Ölümcül olabileceği bile söyleniyor. En yetkili ağız, Prof. Dr. Ceyhan iddialara yanıt verdi.

Türkiye’yi domuz gribi korkusu sardı. Salgının önüne geçmek için Ekim ayı sonunda uygulanması beklenen aşı daha yapılmadan tartışmaya neden oldu. Aşının ölümcül olabileceği kaygıları dile getirilirken domuz gribi hastalığını atlatmış Türk profesör bu eleştirilere yanıt verdi.

Hacettepe Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, “Yan etkiler diğer uyguladığımız aşıların yan etkilerinden farklı değil. Bu virüs şekil değiştirip daha ölümcül olmasın diye aşının yapılması gerekiyor. Bekleyip görelim olmaz. Ölümcül seyrederse bunun pişmanlığı olmaz” dedi.

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan xprodoksit.com’un sorularını yanıtladı. Ceyhan’ın çok tartışılan domuz gribi aşısıyla ilgili değerlendirmeleri şöyle:

-Aşının yan etkilerinin etkisinden daha ölümcül olabileceği konuşuluyor. Bu eleştirileri nasıl değerlendiriyorsunuz?

Herhangi bir ilaç veya aşının yan etkisi olmaması mümkün değil. Su hayati bir sıvı. İçmeden yaşanmaz, ama çok fazla çok içerseniz sudan bile zehirlenmek mümkün. Tıpta etkiler ve yan etkiler masaya yatırılır. Etkileri ağır basıyorsa yan etkileri ağır basmıyorsa buna tamam denir. Bu aşının ölümcül olabileceği iddiaları asılsız ve bilimsel dayanağı yok. Aşı henüz herhangi bir ülkede uygulanmaya girmedi.

-Bu aşının özelliği, diğerlerinden farkı nedir?

Yapı olarak aslında bu bir grip aşısı. İçindeki maddelerde aşağı yukarı aynı. Yan etkileri mevsimsel grip aşısının yan etkileri ile benzer. Geçmişte aşının yan etkilerinden değil, üretimden kaynaklanan bazı hatalar nedeniyle sorunlu aşılar olmuştu. Bu aşıyı o yaşanan sorunlarla karıştırmamak gerek.

-İçindeki adjuvan maddesiyle ilgili eleştiriler var. ABD’deki aşılarda bu madde yok. Bu nasıl bir sıkıntı yaratır?

Bizim şu an kullandığımız bütün aşılarda bu madde var. Sadece ABD aşı firmalarına büyük paralar ödeyerek adjuvansız aşı üretimi istedi. Adjuvan bir alüminyum bileşiğidir. Belli bir yan etkisi var. Eğer paranız varsa, gücünüz varsa, parayı ödeyerek bunu yaptırırsınız. ABD yaptı ama onun için bu şekilde üretilen aşılar yetecek mi göreceğiz. Mevcut aşıyı ABD dışında bütün batı ülkeleri kullanacak.

-Aşı yaptırmaktan çekinenler var. Beklemek isteyenler için ne dersiniz?

Hafif seyrediyor, aşıyı yapmadan beklesek diyenler var ve olacaktır. Ama bu suçiçeği için olsa tamam. Belli sıklıkta seyrediyor. O zaman beklersiniz. Ancak burada böyle bir şansımız yok. Bekleyip göreyim olmaz. Ya aşılayacak ya da aşılamayacaksınız. Virüsün şekil değiştirip daha ölümcül olmasından korkuyoruz. Ölümcül seyrederse onun pişmanlığı olmaz.

-Aşı geldiğinde nasıl uygulanacak? İsteyen herkes yaptırabilecek mi?

Aşı daha gelmeden nerede nasıl bulacağım telaşı başladı. Böyle bir olay yok. Aşı kimsenin isteğine bırakılmayacak. Ne serbest piyasada ne eczanelerde olmayacak. Sağlık Bakanlığı aşıları aşı merkezlerine dağıtacak. Başta gebeler, bebekler, sağlık personeli olmak üzere risk grubuna belli bir liste dahilinde yapılacak.

-Sizin de domuz gribine yakalandığınızı biliyoruz. Nasıl atlattınız?

Eşimle geçen Temmuz’da ABD’ye gittiğimizde yakalandık. İki gün hafif ateş ve kırgınlıkla atlattık. Evde dinlendim. Eğer kronik bir başka rahatsızlığınız yoksa ilaç kullanmak da gerekmiyor. Ateş düşürücü, ağrı kesici kullanılabilir. Bilkentte hastalanan öğrenciler açısından da büyük bir sıkıntı yok. Onlar da bir iki güne iyileşir. Şu anki haliyle korkulacak bir durum yok. Aşının nedeni virüsün şekil değiştirip daha öldürücü olmasını önlemek.

Domuz gribi aşısı hakkındaki tartışmalara son noktayı Türkiye Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlık Derneği Başkanı koydu. 22 Ekim 2009

Türkiye Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlık Derneği Başkanı ile Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Gaye Usluer, domuz gribi aşısının hiçbir yan etkisinin bulunmadığını söyledi.

Prof.Dr. Gaye Usluer, virüse karşı üretilen domuz gribi aşısının herhangi bir yan etkisinin bulunmadığını söyledi. Prof.Dr. Usluer bu konuda Türkiye’de bir bilgi kirliliği yaşandığını ifade ederek şunları söyledi:

“Aşının gücünü arttırmak için ‘Adjuvan’ denilen maddeleri içeren aşılar ile saf antijen içeren adjuvansız aşılar hazırlanmıştır. Aşı içeriğinde bulunan antijene bağlı yan etkiler her iki aşı için de şüphesiz aynı olacaktır. Burada akla gelen adjuvanların yan etkilerinin neler olabileceğidir. Bugün tüm dünyada aşı üretiminin en önemli kısmını karşılayan şirketlerin adjuvan olarak kullandığı madde skualen denilen bir maddedir. Skualenin sağlıklı bir insanın kanında serbest olarak dolaşma birlikte olan bir madde olmakla birlikte kozmetik sanayiinde kullanılmaktadır. Bu madde grip aşılarında 1997’den beri kullanılmakta olup, bugüne kadar 20 milyon kişiye olan uygulamada hiçbir ciddi yan etki görülmemiştir. Şu anda Türkiye bir ciddi kirli bilgi ağı bulunmaktadır. Herkes konuşuyor. Konuyla ilgili bilgili olan, olmayan konuşuyor. Bilgi dışındaki kaygılar toplumun genelini genel toplum kaygıları olarak yansıyor. Bilgi kirliliğini birazda medya ve hekim arkadaşlar birlikte yapıyoruz.” 22.10.2009 / DHA.

T.C. Sağlık Bakanlığının 27/10/2009 Tarihli Açıklama (H1N1 AŞI TAKVİMİ İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI)

Evrensel nitelikleri ve daha çok da ülkemizi ilgilendiren boyutları ile H1N1 Pandemisi (salgını) sürecini hassas bir biçimde takip ediyoruz. Bu süreçte kamuoyumuzu medyamız aracılığı ile eşit, hızlı, açık ve şeffaf bir biçimde bilgilendiriyoruz. Medyamızın bu husustaki konuk taleplerini de Bakanlık Bürokratları ve Pandemi Bilim Kurulu Üyelerimiz içerisinden aynı prensiplerle karşılıyoruz.

Bu oldukça yoğun, hassas ve önemli süreçte bazen çeşitli spekülasyonlarla karşılaşıyor ve halkımızın kafasını karıştırıcı, olumsuz algılamalara sebep olabilecek dedikoduların üretildiğini üzülerek görüyoruz.

Kamuoyumuzu doğru bilgilendirmek konusunda sürece olan desteklerine her zaman şükran duyduğumuz medyamızın ilgililerinden, muhabir arkadaşlarımızdan istirhamımız Sağlık Bakanlığı’nın resmi açıklamaları dışında spekülatif bilgilere itibar etmemeleridir.

Bu vesile ile H1N1 Aşı Takvimi ile ilgili aşağıdaki hususları dikkatinize bir kere daha önemle sunuyoruz:

1- Aşıların Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkez Laboratuarlarımızda yapılan ön kontrolleri olumlu sonuçlanmıştır. Bu gelişmeden yola çıkarak zaman kazanmak ve gecikmelere sebebiyet vermemek için aşıların illere sevki yapılmıştır. Söz konusu Ulusal Referans Merkezimizden son kontrollerle ilgili olumlu rapor alınmadan aşı uygulamasına başlanılmayacaktır.

2- Aşı uygulamasına başlanılacağına dair gün ve tarih verilerek üretilen spekülatif haberler doğru değildir. Uygulama için her türlü hazırlık tamamlanmıştır. Son kontrollerin olumlu raporu alındığında hem bu husus hem de aşı uygulamasının aşamaları medyamız aracılığı ile kamuoyumuzla paylaşılacaktır.

3- Sağlık hizmetlerinin aksatılmaması, hijyen kurallarının ihlal edilmemesi ve birey haklarına özen gösterilmesi gibi kaygılar dikkate alınarak aşı uygulamaları ile ilgili medyamızın görüntü talepleri Müşavirliğimiz tarafından hem görüntü hem de fotoğraf olarak temin edilecek ve bütün medya kuruluşlarımıza ulaştırılacaktır.

H1N1 Pandemi süreci aynı zamanda bir sosyal ve toplumsal sorumluluk sürecidir. Bu sürecin iletişim ayağını birlikte yürüttüğümüz medyamızın konuya bu çerçevede gösterdiği hassasiyete teşekkür ediyoruz.

02 KASIM 2009 TÜRKİYE’DE İLK DOMUZ GRİBİ AŞISI YAPILDI

500 bin dozluk Novartis üretimi ilk parti aşılar, 81 ilin sağlık müdürlüklerince sağlık kuruluşlarına sevk edildi. Pandemi Bilim Kurulu’nun verdiği kararlar dahilinde planlanan ve icra edilen ‘H1N1 Aşı Uygulamaları ve Takvimi’ne göre, ilk aşı uygulamaları sağlık personeline ve henüz yola çıkmamış hacı adaylarına bugün yapılmaya başlandı. Uygulamayla yaklaşık 350 bin sağlık çalışanının aşılanması öngörülüyor.

İLK AŞI ANKARA SAĞLIK MÜDÜRÜNE YAPILDI…

Ankara İl Sağlık Müdürü Mustafa Aksoy, Sağlık Bakanlığı Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde hazırlanan H1N1 Aşı Odası’nda domuz gribi aşısını ilk yaptıran isim oldu. Aksoy’dan sonra ise hemşire, doktor, 112 çalışanları olmak üzere çok sayıda sağlık hizmeti veren personele aşı yapıldı. Aşı uygulamasıyla ilgili ilk görüntü ve fotoğraflar, sağlık hizmetinin aksatılmaması, hijyen kurallarının ihlal edilmemesi ve birey haklarına özen gösterilmesi gibi kaygılar nedeniyle Sağlık Bakanlığı Basın Müşavirliği tarafından çekilerek, basına dağıtıldı.

Aşı yaptıracaklar dikkat!
İşte domuz gribi aşısının yan etkileri…

Domuz Gribi aşısı yaptıracaklara, aşılar uygulanmadan önce bazı bilgilendirme formları dağıtılıyor

Bu formlarda aşı yaptıracak kişilere aşının yan etkileriyle ilgili Sağlık Bakanlığı’nın uyarıları da bulunuyor.

Türkiye’de, İtalya’da üretilen “fosetria” adlı H1N1 aşısı uygulanmaya başlandı. Aşı olacaklara hastanelerde bilgilendirme formları da dağıtılıyor. Formlarda aşının kimlere yapılmayacağına ilişkin uyarılar var. Buna göre, yumurtaya karşı allerjisi olanlar, önceki grip aşılarına allerji gösterenler, çevresel sinir sistemi bozukluğundan kaynaklanan gbs sendromu geçirmiş kişiler ile kauçuğun hammaddesi olan latex’e allerjisi olanların aşı olmamaları isteniyor. 38 derece ve üstü ateşi olanlar da aşı yapılmayacak gruplar arasında yer alıyor.

NTV’nin haberine göre, bilgilendirme formunda aşının yan etkilerine ilişkin uyarılar da var. Buna göre, aşı uygulanan yerde kızarıklık, hassasiyet ve şişlik oluşacak, baş, kas ve eklem ağrısı yaşanabilecek. Ateş, mide bulantısı, terleme, üşüme ve titreme ile lenf bezlerinde şişlik de yan etkiler arasında.

Formda, çok nadiren görülebilecek korkutucu yan etkilere dair uyarılara da yer veriliyor. Ciddi allerjik reaksiyonlar, beyin dokusu, sinir, böbrek ve damar iltihabı, bilinç kaybı ve istemli kaslarda şiddetli ritmik kasılmalar, yüz felci ve solunum sistemi rahatsızlıkları bunlar arasında sayılıyor.

Bilgilendirme formunda bu ağır yan etkilerin, yıllardır kullanılan mevsimsel grip aşılarında zaman zaman görüldüğü hatırlatılıyor. Domuz gribi aşılarında bu tür belirlenmiş yan etkilere şu ana kadar rastlanmadığı, sadece görülebileceği varsayımından yola çıkılarak bu uyarıların yapıldığı vurgulanıyor.

Aşısı da hasta etti!
Domuz gribi aşısı olan 2 sağlıkçı hastanelik oldu…

MUŞ’a gönderilen 900 doz domuz gribi aşının öncelikli olarak sağlık çalışanlarına uygulanmasına devam edilirken, Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde erkek hemşire olarak görev yapan 29 yaşındaki Erhan Savaş ile aynı hastanenin gelir biriminde görevli memur 32 yaşındaki Ahmet Can, dün yapılan aşıdan yaklaşık 5 saat sonra rahatsızlanınca hastaneye müracaat etti. Kalp hastası olan Erhan Savaş Devlet Hastanesi’nin Yoğun Bakım Servisi’nde tedavi altına alınırken, Ahmet Can ise aynı hastane gözetim altında tutuluyor. İl Sağlık Müdürü Dr. Kenan Akpolat, “Korkulacak birşey yok” dedi.

Sağlık Bakanlığı tarafından 2 Kasım Pazartesi günü Muş’a gönderilen 900 doz domuz gribi aşısı, 3 Kasım Salı gününden itibaren, öncelikli risk grubu içinde yer alan sağlık çalışanlarına yapılmaya başlandı.

Muş Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde erkek hemşire olarak görev yapan Erhan Savaş ile yine aynı hastanenin gelir biriminde görevli memur evli ve 1 çocuk babası Ahmet Can’a dün aşıları uygulandı. Mesai bitimi evlerine dönen 2 kişi, aşı yapıldıktan 5- 6 saat sonra rahatsızlık hissetmeye başladı. Savaş ve Can, nefes darlığı, kas ve eklem ağrıları şikayetleriyle Devlet Hastanesi’ne müracaat etti. Muş Devlet Hasanesi’nde tedavi altına alınan 2 kişiden kalp hastası olan Erhan Savaş, Yoğun Bakım Servisi’nde tedaviye alınırken, Ahmet Can’ın ise Acil Servis’te gözetim altında tutulduğu bildirildi.

İl Sağlık Müdürü Dr. Kenan Akpolat, domuz gribi aşısı yapıldıktan sonra rahatsızlanan ve yoğun bakımda olan Erhan Savaş’ın kalp hastası olduğunu belirtti. Dr. Akpolat, “Her aşıda olduğu gibi domuz gribi aşısında da bu tür şikayetler olabilir. Erhan Savaş, tedbir amacıyla bulunduğu yoğun bakımdan normal servise çıkarılacak. Yine kontrol amaçlı gözetim altında tutulan Ahmet Can da taburcu edilecek. Korkulacak birşey yok” dedi.

Rahatsızlığının kesin sonucunu bilmediğini belirten Ahmet Can, “Salı günü öğlen saatlerinde aşı olduk. Yaklaşık 5 saat sonra vücudumda halsizlik ve eklemlerimde ağrılar oluşmaya başladı. Benden alınan numuneler Ankara’ya gönderildi. Şu anda kendimi iyi hissediyorum. Belki de psikolojiktir” diye konuştu.

BURSA’nın Orhaneli İlçesi Devlet Hastanesi Acil Servisi’nde görevli hemşire 22 yaşındaki Şeyda Kartal, domuz gribi aşısı yapıldıktan bir süre sonra rahatsızlanınca hastanede tedavi altına alındı. Hemşirenin sağlık durumunun iyi olduğunu belirten İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, “Herhangi bir aşıdan sonra böyle bir durum yaşanabilir. 10 bin kişiye domuz gribi aşısı yapıldı. Sadece bir kişide bu durum ortaya çıktı” dedi. Hemşire Şeyda Kartal

Orhaneli Devlet Hastanesi Acil Servis’te görev yapan hemşire Şeyda Kartal, dün Sağlık Bakanlığı’nca gönderilen domuz gribi aşısını yaptırdıktan bir süre sonra rahatsızlandı. Aşı yapılan kolunda kaşıntı ve kızarıklık ortaya çıkan Şeyda Kartal, çalıştığı hastanede tedavi altına alındı. Tansiyon ve kalp çarpıntısı şikayetleri olduğunu söyleyen Şeyda Kartal, burada görevli olan tek hekim tarafından Bursa Çekirge Devlet Hastanesi’ne sevk edildi. Çekirge Devlet Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesi’ndeki müdahalenin ardından gözlem altında tutulan Şeyda Kartal’ın sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi. İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, tüm aşıların aşırı duyarlı kişilerde reaksiyon verebileceğini söyledi. Dr. Akan, “Hemşire arkadaşımızda aşı yapıldıktan birkaç saat sonra ufak bir kalp çarpıntısı başladı. Hastanemizdeki imkanların kısıtlı olması ve tek hekimin bulunması nedeniyle, kendisi rahatsızlığın belirlenmesi için Çekirge Devlet Hastanesi’ne sevk edildi. Rahatsızlığın aşıya bağlı olup olmadığı bilinmiyor. Konuyu araştırıyoruz. Bursa’da 10 bin kişiye aşı yaptık. Sadece bir kişide bu durum ortaya çıktı” diye konuştu. 5.11.2009

Buldan’da domuz gribi aşısı olan doktor fenalık geçirdi.

Denizli’nin Buldan ilçesindeki sağlık çalışanları, domuz gribine karşı aşılandı. Aşı yaptıran bir doktor fenalık geçirdi.

Abdullah Sayıner Göğüs Hastalıkları Hastanesinde doktorlar ve sağlık çalışanlarına Domuz gribi aşısı yapıldı. Hastanede görevli Dr. Hamdi Topçu, aşı vurulduğu sırada fenalık geçirdi.

Doktor arkadaşları tarafından ilk müdahalesi yapılan Topçu, iki saat hastanede müşahede altında tutuldu.

Neden fenalaştığını bilmediğini ifade eden Dr. Topçu, aşının etken maddesinin yumurta olduğunu, yumurtaya karşı bir alerjisi olmamasına rağmen aşı vurulduğu sırada birden halsizleştiğini ve bilincinin kaybolduğunu söyledi. Domuz gribi aşısının kesinlikle hastanelerde doktor gözetiminde yapılması gerektiğini dile getiren Topçu, daha sonra taburcu oldu.

Not: Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamaya göre ilk 2 günde hacı adayları ve sağlık çalışanlarına 80bin aşı yapılmış

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, okul öncesi eğitim kurumlarındaki öğrencilerin yarından itibaren aşılanmaya başlanacağını söyledi. (16.11.2009)

Bakan Akdağ, temaslarda bulunmak üzere geldiği Erzincan’da Vali Abdülkadir Demir’i makamında ziyaret etti.

Domuz gribi ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında gazetecilere bilgi veren Akdağ, yarından itibaren okul öncesi eğitim kurumlarındaki öğrenciler ile sürekli hastalığı olan vatandaşların beyan usulüne göre aşılanmasına başlanacağını anımsattı. Akdağ, vatandaşların aşı konusunda tereddüt etmemelerini istedi.

Bilim adamlarının salgın konusunda geçen hafta sonu itibariyle yaptığı tahminlere göre, 400 bin vatandaşın hastalanmış veya hastalığı geçirmiş olabileceğinin bildirildiğini hatırlatan Bakan Akdağ, şöyle devam etti:

400bin kişi hastalanmış olabilir ama kış mevsimi boyunca hastalandırabilecek bir virüs var ortada. O zaman öncelikli risk guruplarını aşılayacağız. Aşının bazı yan etkileri var. Her biyolojik maddenin ve aşının yan etkileri olabilir. 300 bine yakın sağlık çalışanı aşılandı. Onların hepsi işinde gücünde. 400 bin kişinin hastalığı geçirdiğini düşünün. 60’ın üzerinde hayatını kaybeden vatandaşımız var. Demek ki aşının yan etkileriyle hastalığın risklerini karşılaştırdığımız zaman hastalığın riskleri kıyaslanamayacak kadar yüksek. O zaman devletimizin Avrupalı ülkeler gibi, çağdaş ülkeler gibi imkanlarını kullanarak, zamanında hareket ederek vatandaşına sağladığı bu sigortayı vatandaşımız kullansın diyorum ben.”

“Yeni aşı alımı” konusundaki bir soru üzerine Recep Akdağ, Türkiye’nin elinde 2 milyon 400 bin doz aşı bulunduğunu, halen kullanılmaya devam eden aşıların kasım, aralık ve ocak ayında takviye edileceğini söyledi.

-HAZIRLIKLIYIZ-

Türkiye’nin domuz gribi olayına hazırlıklı olduğunu anlatan Sağlık Bakanı Akdağ, “Hazırlıklı olmak çok önemli. Türkiye olarak biz bu meseleye çok hazırlıklıydık. Başından beri bir bilimsel kurul hazırlık yapmıştı. Bakanlık olarak bu hazırlıkları sıkı bir biçimde de takip ettik. Yaz mevsiminde Avrupa’ya hastalık yayıldığı halde Türkiye’ye bu hastalık gelmedi. Sonbahara doğru, kışa doğru bunun geleceğini de biz vatandaşa ilan etmiştik” diye konuştu.

Akdağ, hastalığın yayılmaması için bireysel tedbirlerin iyi uygulanması gerektiğini vurgulayarak, “Yani toplumun çok kullandığı yerlere dokundurduğumuzda ellerimizi iyi yıkarsak ki bunun sayısı 5-10 olabilir, sabunla yıkarsak. Kapalı yerleri iyi havalandırıp, hasta olanların başkasına bu hastalığı bulaştırmaması için gerektiğinde maske takmalarını, öksürdüklerinde tek kullanımlık mendil kullanarak o mendili çöpe atılmasını sağlarsak bireysel olarak bu hastalığın yayılmasını yavaşlatabiliriz” dedi.

Domuz Gribi Aşısı olduktan sonra öldüler

Almanya’da, aralarında 21 aylık bir çocuğun da bulunduğu 7 kişinin domuz gribi aşısı olduktan sonra öldüğü bildirildi.

Bild gazetesinin haberinde, 21 aylık çocuğun akciğer enfarktüsü geçirdiği, domuz gribine karşı Pandemrix aşısı olduktan bir gün sonra hayatını kaybettiği belirtildi. Haberde, aşı sonrasında 6 kişinin daha öldüğü kaydedildi.

Thüringen eyaletinin Weimar kentinde 65 yaşındaki bir kadının aşı olduktan sonra hayatını kaybettiği, kadının daha önceden bazı rahatsızlıkları bulunduğu ve ölümünün aşıyla ilgili olmadığı bildirildi.

Bayer şirketinde çalışan 46 yaşındaki bir kişinin, aşı olduktan bir gün sonra kalp krizi geçirerek öldüğü, Thüringen eyaletinde 55 yaşındaki öğretmen Franz K’nın aşı olduktan 6 saat sonra evinde kalp krizinden öldüğü, ancak kalp krizinin aşıyla ilgisi olmadığı belirtildi.

Wuppertal kentinde şeker hastası olan 65 yaşındaki bir kadının, aşı olduktan 2 gün, 92 yaşındaki bir başka kadının da aşı olduktan 3 gün sonra hayatını kaybettiği ifade edildi.

Thüringen kentinde dün de nefes yollarından hasta olan bir kişinin hayatını kaybettiği, bu kişinin cuma günü Domuz gribi aşısı olduğu kaydedildi.

Almanya’da domuz gribine yakalananların sayısının yaklaşık 76 bin olduğu, ancak gerçek sayının daha da fazla olabileceği bildirildi. Ülkede domuz gribinden ölenlerin sayısının da 20’ye yükseldiği belirtildi.

Paul-Ehrlich Enstitüsü sözcüsü Susanne Stöcker, ölümlerin aşıdan kaynaklandığını söylemenin mümkün olamayacağını, aşı olmaları tavsiye edilen risk grubunda bulunan ağır hastaların, bu hastalıklar nedeniyle hayatını kaybedebileceğini söyledi.

Aşının bununla bir ilgisinin bulunmadığını ve tehlikeli olmadığını ifade eden Stöcker, “Bildiğimiz kadarıyla aşının yararı risklerinden daha fazla” dedi.

Alman Çocuk Doktorları Birliği Başkanı Wolfram Hartmann, aşının çocuklar için de bir tehlikesi olmadığını, Avrupa’dan yüzlerce çocuk doktorundan gelen raporları okuduğunu ve aşının çocuklar tarafından kaldırılabildiğini, herhangi bir komplikasyon olmadığını belirtti.

Federal Sağlık Konferansı’na başkanlık eden Thüringen Eyaleti Sağlık Bakanı Heike Taubert de herkesi aşı olmaya çağırdı.
(ERB-HA-EA-SRP)13:00 17/11/09
******************************************
Domuz Gribi Aşısı olan 2 hamile kadın, çocuğunu kaybetti :

PORTEKİZ’in başkenti Lizbon’da bir hastanede hamile bir kadının, domuz gribi aşısı olduktan sonra bebeğini kaybettiği kaydedildi.

Hastane yetkilileri kesin teşhisin konulması için otopsi raporunun beklendiğini açıklarken İspanyol La Vanguardia gazetesi geçen Pazar günü de Portekiz’in Portalegre kentinde buna benzer bir vaka görüldüğünü, 34 haftalık hamile bir kadının grip aşısı olmasının akabinde bebeğini kaybettiğini yazdı.

İkinci vakanın meydana geldiği özel CUF Hastanesi Jinekoloji Servisi Başkanı Conceicao Telhado, yaptığı basın toplantısında bebek kayıplarının Domuz gribi aşısından meydana geldiğine dair henüz kesin veriler olmadığını, otopsi sonuçları sonucu kesin teşhise varılacağını belirterek, “Belki de aşılama sonrası yaşanan bebek kayıpları tamamen tesadüftür” dedi. Portekiz Sağlık Bakanlığı Sekreteri Manuel Pizarro, birçok testten geçirilen aşıların ‘tam güvenli’ olduğunu söyledi.

Geçen yıl 263 ceninin 28 hafta ve üzerindeyken kaybedildiğini Portekiz’de Sağlık Bakanlığı hamile kadınların A Gribi aşısı yaptırmalarını tavsiye ediyor. 19.11.2009

Çocuklara aşı yaptırmalı mı?

Domuz gribi aşısı konusundaki tartışmalar sürerken aileler de çocuklarını koruma konusunda endişeli.

“Çocuğum hasta. Hekimimiz “büyük olasılıkla 2009 H1N1 (Domuz) Gribi” olduğunu söylüyor. Ancak test yapılmadı, emin değiliz. Peki bu durumda H1N1 aşısı yaptırmalı mı, yaptırmamalı mıyım?” Anadolu Sağlık Merkezi’nden Genel Cerrahi uzmanı Prof. Dr. Metin Çakmakçı bu sorunun cevabını açıklıyor.

Bu sıralar özellikle okul dönemindeki çocuk anne-babalarının en merak ettiği soru

Domuz (H1N1) gribi salgını devam ederken okulların ailelere gönderdiği aşılanma belgeleri ebeveynlerin kafasında soru işareti oluşturuyor. Birçok anne baba aşı yaptırıp yaptırmamak konusunda kararsız kalıyor. Anadolu Sağlık Merkezi (ASM) Tıbbi Direktörü, Genel Cerrahi uzmanı Prof. Dr. Metin Çakmakçı, salgının giderek artacağına ve en etkili korunma yolunun ise aşılanma olduğuna işaret ediyor.

Merak edilen bir başka nokta, bu dönemde yaşanan tüm griplere Domuz gribi olarak yaklaşılması. Peki bu durumda gribal enfeksiyon geçirenlerin aşılanması gerekiyor mu, gerekmiyor mu?

Prof. Dr. Metin Çakmakçı konuya şöyle açıklık getiriyor.

Yapılan muayenede, yüksek ateş, kırgınlık, halsizlik, boğazda yanma ve ağrı ile baş ağrısı gibi gribal belirtiler görülüyorsa bunun nedeni yüzde 90 oranında 2009 H1N1 gribidir.

Bu kişilerde tanı, PCR testiyle kesin olarak konduysa, aşılanmasına gerek yoktur. Ancak, bunun dışında 2009 H1N1 gribi kesin tanısı konmamış vakaların, olası vaka olarak kabul edilmesi nedeniyle, aşılanmaları gerekir.”

T.C. Sağlık Bakanlığı Uyarıyor :

“Domuz Gribi Aşısının Etkisi 10-14 gün sonra ortaya çıkıyor”

Halen sağlık kuruluşlarında kronik hastalığı bulunan ve beş yaşından küçük olan vatandaşlarımızın aşılanmalarına devam edilmektedir. Diğer gruplarla ilgili aşı takvimi Pandemi Bilim Kurulu tarafından değerlendirilmektedir. Bu değerlendirmenin sonucu en kısa sürede kamuoyumuzla paylaşılacaktır.

Aşı olan vatandaşlarımızın, aşının koruyucu etkisi 10–14 gün sonra ortaya çıktığından kişisel korunma önlemlerini devam ettirmeleri önemlidir.

Bir parti domuz gribi aşısı geri çekildi

Türkiye’ye de grip aşısı veren ilaç firması Glaxosmithkline, Kanada’nın aldığı 7.5 milyon doz aşıdan 172 bin dozu geri çekme kararı aldı. Gerekçe, hayati tehlike oluşturabilecek alerjik reaksiyon riski

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), GlaxoSmithKline ilaç şirketine ait domuz gribi aşısının Kanada’ya gönderilen bir partisinin “ciddi” alerjik reaksiyona neden olduğunu, söz konusu aşının geri çekildiğini bildirdi.

DSÖ sözcüsü Thomas Abraham, Kanada’da aşıya karşı alışılmamış oranda “ciddi” alerjik reaksiyonun belirlenmesi üzerine, bunun nedenini bulmak için gerekli araştırmaların yapılmakta olduğunu açıkladı.

Sözcü, DSÖ’nün bu aşamada aşılanmayla ilgili önerilerinde bir değişiklik yapmayacağını belirterek, “Öncelikle Kanada’da ne olup bittiğini anlamamız gerekiyor” dedi.

GlaxoSmithKline sözcüsü Gwenan White da bir parti domuz gribi aşısına karşı normalden fazla alerjik reaksiyon tespit edildiği yönündeki haberlerin ardından bir tavsiye yayımladıklarını söyledi.

Sözcü, Kanada’daki sağlık görevlilerine söz konusu aşıyı kullanmamaları tavsiyesinde bulunduklarını, sağlık yetkilileri ile firmanın olayı araştırdığını kaydetti.

White, aşırı alerjik reaksiyona neden olduğu belirtilen bu partide 172 bin doz aşı bulunduğunu, Kanada’ya toplam 7,5 milyon doz aşı dağıtıldığını ifade etti.
Glaxosmithkline Firmasının Orjinal Açıklama Metni (İngilizce)

Okulda aşıdan vazgeçildi
Az sayıda velinin domuz gribi aşısına ‘evet’ demesi üzerine Sağlık Bakanlığı, öğrencileri okullarda aşılamaktan vazgeçti. Öğrenciler isterlerse sağlık ocaklarında aşılanacaklar.

Domuz gribine karşı başlatılan aşı kampanyasına ilgisizlik Sağlık Bakanlığı’nı endişelendirdi. Öğrenciler için okullara gönderilen ön bildirim formlarının dönüşlerin de az sayıda velinin aşıya “evet” dediğini gösterdi. yaklaşık 17 milyon ortaöğrenim öğrencisinden bugüne kadar yalnızca 800 bin öğrenci aşı oldu. Sağlık Bakanlığı bu gelişmeler üzerine öğrencileri okullarda aşılamaktan vazgeçti. Onlar da diğer risk grupları gibi sağlık merkezlerinde aşılanacak. Pandemi Bilim Kurulu üyesi Mehmet Ceyhan, aşılanma oranlarının çok düşük olması halinde 30 milyon kişinin hastalanacağını, yaklaşık 2 bin kişinin de hayatını kaybedeceğini tahmin ediyor. Ceyhan, “Dünyada bu planlar hazırlanırken çok dikkate alınan bir konu olmadı. Çünkü daha önceki pandemilerde böyle bir problem ortaya çıkmamıştı” dedi.

İlgi çok düşük kaldı Ceyhan, kampanyaya ilginin düşük olmasını etkileyen faktörler arasında kanaat önderlerinin aşıya yaklaşımının da etkili olduğunu savundu. Ceyhan, şöyle konuştu: “Salgın sırasında yapılan aşılamalarda salgının seyri, ortaya çıkan komplikasyon sayılarını direkt etkileyen birinci faktör. Özellikle bilim dünyasının aşıya yaklaşımı, halk önderlerini aşıya yaklaşımı aşılama oranlarını etkileyen faktörler.”

Adjuvansız aşılar da geldi

Öte yandan, hamileler için istenen 100 bin doz adjuvansız aşı Türkiye’ye ulaştı. Aşıların testleri, Ankara Hıfzıssıhha Laboratuvarları’nda yapılıyor.

Ölüm sayısı 8750
Dünyada domuz gribinden öldüğü belirlenenlerin sayısı 8 bin 750’ye ulaştı. Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezinin derlediği son rakamlara göre, A/H1N1 virüsünden ölümlerin dünyadaki çeşitli bölgelere göre dağılımında Güney Amerika yaklaşık 3 bin kişi ile birinci sırada yer alıyor. Kuzey ve Güney Amerika’daki ölümlerin toplamı 5 bini aştı. İşte kıtalar, ülkeler ve ölüm sayıları:
– Güney Amerika: 2978
– Kuzey Amerika: 2230
– Kuzeydoğu ve Güney Asya: 931
– AB ve EFTA (İzlanda, Norveç, İsviçre ve Liechtenstein): 898
– Güneydoğu Asya: 374
– Avustralya ve Pasifik: 216
– Orta Amerika ve Karayipler: 175
– Akdeniz ve Orta Doğu: 698,
– Diğer Avrupa ülkeleri ve Orta Asya: 139,

Domuz gribi aşısında domuz yağı bulunmuyor.
SAĞLIK Bakanlığı Pandemi İzleme Kurulu üyesi Prof. Dr. İsmail Balık, özel bir toplantı için gittiği KKTC’de, “Hastaların yaklaşık yüzde 80’i son 15 günde kaybedildi. Domuz gribi aşısı olsalardı, ölmeyeceklerdi. ‘Aşı olmayın’ diyenlere şimdi soruyorum, bu ölümlerin vebalini üstlenebilecekler mi” şeklindeki açıklamalarının gitmesi gereken yerlere gittiğini söyledi. Domuz gribi aşısında domuz yağı bulunmadığını belirten Prof. Dr. Balık, aşılanmak için henüz geç olmadığını, aşı olunması durumunda, Türkiye’nin bu salgından en az şekilde etkileneceğini ifade etti. Aşı ile alakalı ölümlerin söz konusu olmadığını aktaran Balık, aşı sonucu felç olma oranının da aşı ile bağının kanıtlanamadığını söyleyerek, “Var olması durumunda bile son derece düşük bir risk” dedi.

***
Hamileler ve öğrenciler aşılanmaya başladı 7.12.2009

Pandemik A (H1N1) önlemleri kapsamında bugün hamilelere yönelik aşılama çalışmalarına başladı.Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı okullarda da aşılamaya başlanacağını söyledi.

Fransa’dan ilk parti olarak 100 bin doz getirtilen “SANOFİ PASTEUR” isimli, gebeler için kullanılacak “adjuvan” katkı maddesi içermeyen özel aşı, doğum evleri, Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması (AÇSAP) ve hamile takibinin yapıldığı sağlık ocakları ile hastanelerde ücretsiz olarak yapılacak.

Bir seferlik 0,5 mililitrelik tek doz yapılacak olan aşı, gebeliğin başlangıcından itibaren uygulanabilecek.

Aşının koruyucu etkisi, en erken 10 gün sonra kendini gösteriyor.

Sağlık Bakanlığı, Pandemik A gribinin gebelerde ağır seyredebildiğini ve ölüm riskinin diğer gruplara göre daha yüksek olduğunu belirterek, “Bu sebeple bütün gebelerin aşılanma konusunda hassasiyet göstermeleri gerektiğini” bildirmişti.

Pandemik A gribine karşı koruyucu önlem olarak önce hacı adayları, sağlık personeli, kronik hastalığı olan ve 6 ay-5 yaş arasındaki çocuklar aşılanmaya başlanmıştı. Sağlık Bakanlığı, 5 aralık Cuma günü yaptığı açıklamada, çok sayıda kişinin hastalanmasına ve bazı ölümlere de yol açan pandemik grip hastalığından korunmanın en etkili yolunun “aşılanmak” olduğunu vurgulayarak, “aşı uygulamasının halen 6 ay-50 yaş arası herkes ile 50 yaşın üstündeki risk gruplarında sağlık kurumlarında ücretsiz olarak yapıldığını” duyurmuştu. 7.12.2009

20 Hamile Domuz Gribinden Öldü

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, domuz giribi aşısına talebin arttığını belirtirken hamilelerin mutlaka aşı olmalarını önerdi. Hamileler için farklı bir aşı getirdiklerini hatırlatan Bakan Akdağ, “Hastalığı geçiren hamileler de diğer insanlara göre ölüm riski 6 kat fazla. Son rakamlara göre 20 hamile, domuz gribinden (H1N1) dolayı hayatını kaybetmiştir” dedi.

Sağlık Bakanı Akdağ, hamileler konuşuna dikkat çekerek şunları söyledi: “Özellikle hamilelerle ilgili bir hususa işaret etmek istiyorum. Hastalığı geçiren hamileler de diğer insanlara göre ölüm riski 6 kat fazla. Çok zaruri olmadığı halde toplumda oluşmuş olan bir takım endişelerden dolayı hamiler için farklı bir aşı getirttik. Bunun için mutlaka bütün risk grubunda olanlar aşılanacak elbette. Ama hamileler asla bu hususta ihmal göstermesin. Önümüzdeki 1- 2 hafta içinde hamileleri izleyen ebeler, onları evlerinde de ziyaret edecek. Son rakamlara göre 20 hamile, H1N1’den dolayı hayatını kaybetmiştir. Oysa 10 yıldan bu yana Türkiye’de annelerin ölümünü önlemek için çok ciddi bir çaba gösteriyoruz.”

Halkın tüm hastanelerden kolayca hizmet alabilir durumda olduğunu söyleyen Sağlık Bakanı Recep Akdağ, ilaç yazdırmak için emeklilerin hastane yerine sağlık ocakları ve aile hekimliğine başvurmalarını önerdi. Sağlık Bakanı Akdağ, herkesin hastane kapısına koşması halinde durumu ciddi olan hastaların hizmet almasını zorlaştırdığını anlatırken katkı parası alınmasının ana amaçlarından birinin hastanelerdeki yığılmaları önlemek olduğunu bildirdi.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, şöyle konuştu:

“Sağlık ocağı ve aile hekimine gidildiğinde sizden para talep edilmiyor. Eğer reçete yazılmışsa, sizden 2 lira isteniyor. Bu büyük bir para değil. Devlet ya da üniversite hastanesinde reçete yazdırılması halinde 8 lira ücret alınıyor. Reçete verilmemişse 5 lira alınıyor. Bunlar hastanelere gidiş açısından çok gereksiz kullanımı ortadan kaldırmak için düşünülmüş tedbirlerdir. Aksi takdirde hastaneler, bu yükü taşıyamaz hale geliyor. Zaten acil bir durum varsa, acil servise başvurulmuşsa, katkı payı falan hiçbir şey alınmıyor. Aynı şekilde zyatan hastadan da katkı payı istenmiyor.”

Domuz Gribinden Korkunç Skandal

Dünyayı ayağa kaldıran domuz gribi salgınıyla ilgili korkunç bir şüphe ortaya atıldı. H1N1 virüsünün aslında abartıldığı kadar ölümcül, salgının da şiddetli olmadığı; grip konusunda dünyanın bir numaralı otoritesi olan bir profesör ile 3 arkadaşının, danışmanlık yaptıkları ilaç şirketlerine para kazandırmak için panik yarattığı iddia edildi.

Rotterdam Üniversitesi’nde görev yapan Profesör Albert Osterhaus, dünyada grip konu olduğunda akla gelen tek isim. Hatta bu nedenle kendisine bilim dünyasında takılan ad: Doktor Grip. SARS ve kuş gribi paniklerinde hep Dünya Sağlık Örgütü’nün krizi önlemek için başvurduğu ilk isim o oldu. Şimdi Hollandalı “Doktor Grip” ile ilgili bir iddia tüm dünyayı kasıp kavuruyor.

İddiayı Hollanda basını yazdı

İlk kez saygın bilim dergisi Science’da kısa bir makale ile dile getirilen, ardından Hollanda’da yayınlanan De Telegraaf gazetesi tarafından yayınlanan iddia, grip salgınının Doktor Grip’in servetinde dramatik bir artışa sebep olduğu yönünde. Profesör Osterhaus Avrupa İnfluenza Bilimsel Araştırma Grubu’nun Başkanı. Aynı zamanda Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) danışma kurulu olan SAGE’nin de üyesi. Hatta WHO, domuz gribiyle ilgili olarak “küresel pandemi” kararı aldığında Osterhaus SAGE’ye başkanlık ediyordu. Ancak bunun yanında Osterhaus’un bir de aşı geliştirip üreten bir şirketi var. Profesör aynı zamanda da Roche, Novartis, Baxter, Mediimmune, Glaxo, Sanofi Pasteur gibi ilaç şirketlerine de maaşlı danışmanlık yapıyor. Yani küresel bir Domuz gribi salgının fayda sağladığı tek bir isim varsa o da Osterhaus. Hem şirketinin değeri bu süreçte oldukça artmış durumda hem de danışmanlık ücreti.

DSÖ’yü de yönlendirdi.

Ama daha vahim olan ise Danimarka’nın Information ve İsveç’in SVG gazetelerinde çıkan iddialar. Vatan Gazetesi’nin haberine göre; bu da SAGE’deki 8 kişilik heyette yer alan Osterhaus ve 3 arkadaşının “danışmanlık yaptıkları ilaç şirketlerinin baskısıyla DSÖ’yü yönlendirerek aslında var olmayan bir paniği tüm dünyaya yutturduğu” iddiası. SAGE’de yer alan Osterhaus’un yakın arkadaşı Profesör Frederick Hayden, Roche ve Glaxo’nun maaşlı danışmanı. Profesör Arnold Monto, “40 yıldır küresel salgını bekleyen adam” olarak biliniyor ve burundan verilen Domuz gribi ilacını üreten Medimmune, Glaxo ve Viro Pharma şirketlerine danışmanlık yapıyor. Yine aynı heyette yer alan David Salisbury, İngiltere’deki imunizasyon programının başkanı ve ilaç şirketleriyle danışmanlık ilişkisi içinde… Yani 8 kişilik heyetin en etkili 4 ismi ilaç şirketleriyle organik bağ içinde. Domuz gribini JP Morgan’ın tahminlerine göre ilaç şirketlerine 7.5-10 milyar euro para kazandıracak bir hastalık konumuna yükselten süreçte de bu bilim adamlarının yönlendirmesinin hayati önem taşıdığı biliniyor. Bu uzmanların desteğiyle hazırlanan raporlarda WHO domuz gribine karşı aşılamayı 24 kez, ilaçlı tedaviyi de 18 kez önerirken, sık el yıkamanın önemine ise sadece 2 kez değinildi.

’Salgın’ tanımını değiştirdi

Bu konudaki en önemli kanıtlardan biri Der Spiegel dergisine konuşan ve grip konusundaki araştırmaları değerlendiren Cochrane Teşkilatı’nın başkanı Epidemolog Tom Jefferson’un altını çizdiği gerçek. Buna göre DSÖ, Nisan 2009’da yine bu bilim adamlarının tavsiyesiyle tüm dünyada hükümetlerin referans aldığı “pandemi” (salgın) tanımını değiştirdi. Eski tanımda WHO’nun bir hastalığı pandemi olarak ilan edebilmesi için yeni bir virüsün ortaya çıkması, hızla yayılması, insanların bu hastalığa bağışıklığının bulunmaması, yüksek ölüm oranına sahip olması ve bulaşma oranının yüksek olması gerekiyordu. Ancak Nisan ayında alınan kararla WHO, bu son iki şarttan vazgeçti ve ölüm oranı yüksek olmayan Domuz gribi hastalığı bir anda pandemi tanımının içinde kendine yer bulmuş oldu. Ardından 11 Haziran’da WHO “küresel salgın” kararı aldı. Tüm dünyada hükümetler milyonlarca doz aşı siparişi verdi, ilaçlar stok edilmeye başlandı. Yani ilaç sektörüne milyarlarca dolarlık bir gelirin kapısı aralandı. İddiaya göre WHO’nun bu kritik kararları aldığı toplantılara profesörlerin taşvikiyle Glaxo, Novartis ve Baxter’in temsilcileri de gözlemci sıfatıyla ilk kez katıldı.

Hakkında soruşturma başlatıldı

Tüm bu iddiaların gazetelerde yer bulmasının ardından Hollanda parlamentosu Doktor Grip hakkında soruşturma başlatılmasına karar verdi. Düzenlenen özel oturumda Osterhaus’un bağlantıları didik didik edildi. Ancak meclis ülkedeki bir numaralı sağlık otoritesi olarak gördükleri profesör ile bağları koparmamayı kararlaştırdı. Şimdi ise Rus meclisinde (Duma) bir hazırlık yapılıyor. Duma’nın Sağlık Komisyonu Cenevre’deki WHO temsilcilerine iddiaların detaylı bir şekilde incelenmesi talimatı verdi.
Profesör David Salisbury
– SAGE’nin üyesi
– İngiltere’deki imunizasyon programının başkanı İlaç şirketlerine danışmanlık yapıyor.
Prof. Albert Osterhaus
– Avrupa İnfluenza Bilimsel Araştırma Grubu’nun Başkanı.
– Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) danışma kurulu olan SAGE’nin üyesi. Hatta WHO, domuz gribiyle ilgili olarak “küresel salgın” kararı aldığında SAGE’ye başkanlık ediyordu.
– Aşı geliştirip üreten Viros Cope adlı bir şirketi var.
– Aynı zamanda Roche, Novartis, Baxter, Medimmune, Glaxo, Sanofi Pasteur gibi ilaç şirketlerine maaşlı danışmanlık yapıyor.
Profesör Arnold Monto
– SAGE’nin üyesi
– Burundan verilen Domuz gribi ilacını üreten Medimmune, Glaxo ve Viro Pharma şirketlerine danışmanlık yapıyor
Profesör Frederick Hayden
– SAGE’nin üyesi
– Bir numaralı aşı üreticileri Roche ve Glaxo’nun maaşlı danışmanı.
DOKTOR GRİP’İN İŞİ Mİ?

Rotterdam Üniversitesi Profesör Albert Osterhaus, dünyada grip konu olduğunda akla gelen tek isim. Hatta bu nedenle kendisine bilim dünyasında takılan ad: Doktor Grip. SARS ve kuş gribi paniklerinde hep Dünya Sağlık Örgütü’nün krizi önlemek için başvurduğu ilk isim o oldu.

Harvard Üniversitesi: Salgın çok şiddetli değil.

ABD’li ve İngiliz bilim adamları Domuz gribi salgının dünyayı tahmin edildiği kadar şiddetli vurmadığını öne sürdü. Amerika’daki Harvard Üniversitesi ve İngiliz Tıbbi Araştırma Konseyi tarafından yürütülen araştırmalarda ABD’deki domuz gribinden ölüm oranları ve önceki grip sezonlarındaki ölüm oranları incelendi. Buna göre domuz gribinden ölüm oranı her yıl grip yüzünden ortalama 36 bin kişinin yaşamını yitirdiği ülkede, ortalamanın biraz altında kalabilir ya da en kötü ihtimalle bunun çok az üzerine çıkabilir. Ağustos ayında ABD Başkanı’nı bilgilendiren Bilim ve Teknoloji Danışmanları Konseyi tarafından hazırlanan bir raporda domuz gribinden ölü sayısının 30 bin ile 90 bin arasında olacağı hesaplanmıştı. Harvard Üniversitesi profesörü Marc Lipsitch, hatalı olduğunu öne sürdüğü bu tahminin sınırlı verilerle yapıldığını söylüyor.

WHO açıklama yaptı: İddialar kesinlikle asılsız

İDDİALAR üzerine WHO sözcüsü Gregory Hartl, bir açıklama yaptı. WHO toplantılarına ilaç sektöründen temsilcilerin bulunmasının doğal olduğunu söyleyen sözcü, toplantıda bulunan temsilcilerin hiç söz hakkı olmadığını ve toplantının gidişatını etkilemediğini sözlerine ekledi ve “Aşı yapıyoruz ve bu yüzden aşının içinde olanları bilmemiz gerek” dedi. WHO’da çalışan herkesin geçmişlerinin çok sıkı bir biçimde incelendiğini açıklayan Hartl, adı skandala karışan Frederick Hayden’in Dünya’daki en iyi virolog olduğunu ve grip hakkında birşey sorulması halinde cevap verecek ilk kişinin Hayden olması gerektiğini belirtti. WHO’nun çalışanlarının finansal geçmişlerini kamuoyuyla paylaşmalarının şimdilik mümkün olmadığını söyleyen Hartl WHO’nun özgür bir kurum olduğunu açıkladı.

Domuz Gribi Aşısının Farkı Yok

Dünya genelinde etkili olan domuz gribi salgınına karşı üretilen ve içindeki maddeler nedeniyle tartışmalara neden olan H1N1 aşısının, mevsimsel grip aşılarından farklı olmadığı öne sürüldü.

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halis Akalın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, grip aşısı yaptırmanın, bu hastalığın ve neden olduğu diğer komplikasyonların önlenmesi için en etkili yol olduğunu söyledi.

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi de olan Akalın, İnfluenza (grip) aşılarının, “inaktif aşılar (canlı virüs içermeyen)” ve “canlı virüs içeren aşılar” olmak üzere 2 tip olduğunu, ayrıca aşıların, içinde “Adjuvan” bulunup bulunmamasına göre de iki gruba ayrıldığını belirterek, şöyle devam etti:

“Canlı virüs içeren aşılar içinde hastalık yapıcı etkisi oldukça azaltılmış az miktarda virüs bulunur ve bu aşılar burundan püskürtülerek uygulanır. İnaktif aşılar içinde ise virüsün hemaglütinin adı verilen bir parçası bulunur. Hemaglütinin virüsün solunum yollarına tutunmasını sağlayan yapıdır. Virüs solunum yollarına tutunamazsa hastalık oluşturamaz. Virüs cansız hale getirildikten sonra bu hemaglütinin yapısı alınarak aşı için (antijen olarak) kullanılır. Bu aşının uygulanmasından 7-10 gün sonra bağışıklık sistemimiz hemaglütinine karşı koruyucu proteinler (antikor) oluşturur. Bu koruyucu proteinler hemaglütinine bağlanarak solunum yolu hücrelerine virüsün tutunmasını engellerler ve böylece hastalıktan korunuruz.”

Prof. Dr. Akalın, tüm dünyayı etkileyen bir salgınla karşı karşıya olunduğu ve çok fazla kişiyi aşılamak gerektiği için daha az “hemaglütinin” kullanarak antikorun yeterli miktarda ve uzun süreli olmasını sağlamak amacıyla aşıların içine ayrıca adjuvan konulduğunu dile getirdi.

Adjuvanın aşının içindeki görevinin, hemaglütinine karşı daha uzun süreli ve yeterli miktarda antikor yapımının sağlanması olduğunu anlatan Akalın, uzun yıllardan beri aşıların içinde adjuvan kullanıldığını vurguladı.

En sık kullanılan adjuvanların “Alüminyum fosfat” ve “Squalene” olduğuna işaret eden Akalın, “Avrupa’da üretilen ve uygulanan aşıların çoğu bu adjuvanlardan birini içermektedir. Ülkemizde kullandığımız A gribi (H1N1) aşılarının içinde de adjuvan olarak ‘Squalene’ bulunmaktadır. Daha önce yaklaşık 40 milyon kişiye uygulanmış olan mevsimsel grip aşılarında da bu adjuvan kullanılmış ve önemli bir yan etki bildirilmemiştir” diye konuştu.

Akalın, çocukluk döneminde uygulanan bazı aşıların içinde de adjuvan olarak alüminyum fosfatın kullanıldığına dikkati çekerek, şunları söyledi:

“H1N1 aşısının içinde bulunan ‘thiomersal’ adlı koruyucu madde de genel olarak aşılarda koruyucu olarak bulunur. İnsana hiç bir zararının olmadığı bilimsel olarak gösterilmiştir. Yalnız bu aşıda değil birçok virüs aşısında koruyucu madde olarak uzun yıllardan beri kullanılmaktadır.”

GEBELERE YAPILAN AŞILAR İLE İLGİLİ ÖNEMLİ AÇIKLAMA (16.12.2009 SAAT 13.30 )

Bugün bir gazetede yer alan “Ülkemizde hamilelere yapılan pandemik grip aşısının ABD’de yapılan testlerde etkisiz çıktığına ilişkin” haber üzerine; aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek görülmüştür:

Üretici firma tarafından sadece ABD’deki 6-35 aylık çocukların aşılamalarında kullanılan ve erişkin aşılarına göre yarı doz antijen içeren aşının dört serisindeki antijen miktarı, olması gereken değerden daha düşük bulunmuş ve yaklaşık 800 bin doz aşı sahadan geri çekilmiştir.

Geri çekme işlemi yapılmakla beraber, Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından yapılan açıklamada; aşının güvenliği ile ilişkili herhangi bir sorun bulunmadığı, geri çekilen aşıdan yapılan çocuklarda istenen bağışıklık cevabının sağlanmasında herhangi bir sorun olmadığı; bu çocuklara bir doz daha aşı uygulanmasına gerek olmadığı açıklaması da yapılmıştır.

Haberde bahsi geçen üretim yeri ABD olan aşıyla ülkemizde kullanılan aşı aynı değildir. Ülkemizde gebelere uygulanan pandemik grip aşısı erişkin aşısı olup, üretim yeri Fransa’dır ve antijen miktarı da farklıdır.

Öte yandan, ülkemizde kullanılan aşıların her serisi kullanıma sunulmadan önce Ulusal Referans Laboratuarımız olan Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi tarafından biyolojik kontrole tabi tutulmaktadır. Gebelere halen uygulanan aşı da kullanıma sunulmadan önce antijen miktarı ve etkinliği dâhil kontrol edilmiş ve herhangi bir olumsuzluk tespit edilmedikten sonra kullanıma sunulmuştur.

Pandemik grip gebe ve lohusalarda ağır ve ölümcül seyredebilen bir hastalıktır. 14.12.2009 tarihi itibarıyla, ülkemizde 27 gebe ve lohusa pandemik grip sebebiyle hayatını kaybetmiştir.

İnsan hayatının söz konusu olduğu bu süreçte daha duyarlı olunması gerektiğini tekrar hatırlatmakta fayda görüyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur. T.C. Sağlık Bakanlığı

Domuz Gribi Eğitim Videoları
Domuz Gribi Belirtileri ve Önlemler
Domuz Gribi Belirtileri ve Önlemler II
Domuz Gribi ve Domuz Gribi İlişkisi
Domuz Gribi Aşısının Zararları
Domuz Gribine Bitkisel Yaklaşımlar
Domuz Gribine Karşı Kürler Prof.Dr. Saraçoğlu
Adet Dönemlerinde Domuz Gribi Tehlikesi
Peramivir Domuz Gribine Çare mi?
Domuz Gribi Devam Ediyor
Domuz Gribi Geri mi Dönüyor?
Şanlıurfa’da Domuz Gribine Rastlandı (2012)

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Haber

Etiketler:, , ,


182 Yorum Var "DOMUZ GRİBİ AŞISININ ZARARLARI"

Trackback | Comments RSS Feed

 1. Mahmut dedi ki:

  Dogru ise – faydali ise
  neden SAGLIK BAKANLIGI bu grip sonucu olen kimselerin
  bildirilmesine kisitlama koydu … ???

 2. canan dedi ki:

  Bakanlık ölüleri saydı saydı,şimdi esas salgının pik yapacağı dönemde niye sustu?Başka bir ülkede yapılmıyor,saymanın halk sağlığına bi etkisi yok diyen sayın bakan felaket senaryoları üretip 20,23,60,70,100,110…. diye Allah’ın her günü sayım yapıp milletin psikolojisini bozarken halk sağlığına faydası olacağını mı düşünüyordu?Yoksa (aşılar elde kalmasın) diye,her sene normal gripten,zatürreden ölen kaç kişi olduğu gerçeğini unutup,haber bültenlerinden nefret ettirecek derecede peş peşe ölüm sayımları yapmak iyi mi geliyordu…Virüs mutasyona uğrayabilir deniyor aşının bi anlamı kalmayabilir,esas şimdi ölümcül zamanı ve sayın bakan sustu,ne tesadüf aralık sonu aşılamada bitti bitiyor,yani konuşmanın anlamı kalmadı!Aşı yaptırıp yaptırmamak herkesin özgür iradesi,sadece Roche firmasının arkasında (Amerika eski savunma bakanının) olduğu ve tamiflu ilacının (Roche aracılığıyla çıksa bile ona ait olduğu) bi gerçek ve bi anlam ifade ediyo,aşıdan elde edilen karlar,aşını içindeki maddeler hepsi muamma,bu aşının yan etkisi 10 sene sonrada çıkabilir,aslolan insanlığı bu hale düşürenler,bu ikilemlere sürükleyenler.Ya seneye,öbür sene.?.Kırım Kongo kenesi,deli dana,kuş gribi,sars,domuz gribi…Yazık değil mi,birilerinin cebine milyon dolarlar girsin diye değer mi diken üstünde durmaya,şu güzelim dünyayı zehir etmeye,ben bu gribe bir öğretmen arkadaşımı verdim,hiç beklemezken,eğer bu bir komploysa diyecek ne kaldı,ne kaldı bu kumpasa…!!!! SADECE ŞU LİNKE TIKLAYIN VE GERÇEKLERİ OKUYUN

 3. figen çelikkal dedi ki:

  ya buyorumları yazan arkadaşlar herhelde uzun yıllar tıp okumuş kardeşim niye insanların kafasını karıştırıyosunuz niye önce saglıkçılar aşı oluyo onca prafösör olun derken size ne oluyo arkadaşlar yanlış yapıyosunuz sizzzzz susun saglıkçılar konuşsunnnnnn

 4. duygu dedi ki:

  bütün yorumları okudum çok saçma yorumlar var. ben aşı yaptırdım ve hiçbirşeyim yok.aşı olupta ölen felçolanlar var demişsiniz aşı yüzünden öldüğünü ispat ediyormusunuz? peki şunu sorayım sizlere aşı yapınca ölenler felç kalanlar vardı ya hani bide aşı yapılmayan ölen kaç kişi var hiç baktınızmı.bi karşılaştırın bakalım.hangisi daha mantıklı geliyor. bi arkadaş çok iyi bi yere değinmiş bebeklikten beri kaç aşı vuruluyoruz kaç tanesinin içeriğini inceledi aileniz.kaç çocuk felç oldu kaçı öldü? biride obama yapsın bende yapcam diyordu obamada yaptırdı merak etme haberleri izlersen öğrenirsin.bu aşı yaptırmayın öldürür diyenler çok bagnaz insanlar domuz gribi olduktan sonrada yaptırsan bi faydası olmayacak iş işten geçmiş olacak…

 5. salim cem dedi ki:

  peri ark. arkadaşım sizde endişelisinizzz…BEN GALİBA DOMUZ GRİBİ OLDUM…Artık aşı yaptırsam nolur bilmiyorum..aşı hakkında bende kötü şeyler duydum ama benim kronik hastalıgım war we OCAK aynda sonra cok tehlıkeli ay gelyo KIŞ geliyooo.illaki aşı olmam şart…astım çok illet bi karaciğer hastalığı…ölmekten iyidir deyıp yaptrcam baska carem yok we hadi felç kaldım diyelim allah kımseye wermesin ölim dha iyi…AMA BENDE İNANIYORUMKİ BU AŞI ÖLÜMCÜL OLSA NİYE ÇIKARSINLAR!!!!!!!

 6. manolya dedi ki:

  çok merak ediyorum neden bukadar yan etkisi olan bi aşıyı üretsinler nede milyonlarca insan ların ölümne sebep olsunlar bintane zarar saydılar kulaktan dolma laflarla biraz mantıklı olun.bakan milyonların önünde aşı oldu ölümcl olsa olurmuydu her ilaç ın yan etksi vardır bu nekadar abartıldı.ben yaptırdım elbetteki bende çok çelişkide kaldım ama gebeyim ve risk gurubundayım inşallah bigün vurdurmayanlar pişman olmaz.inşallah bende vurdurduğum için pişman olmam

 7. peri ark dedi ki:

  niçin çoğu arkadas basbakanımzı ornek verir anlamıyorum,bizler o ve aılesi ile aynı sartlara sahıp değılız aynı immune sistemı destekleyeciler kapımızda doktorlarla sureklı kontrollerle de yasamıyoruz bızler bence canımızı kurtarmaya bakalım en tehlıkelı 2 ay gelıyor.once asıya yan etkısı sole bole dıye camur atıldı,sonra ası yaptıranlarda oyle buyuk bır sey gorunmeyınce yok 2 yıl yok 5 yıl sonra bısıler olacakmış gecelım bunları,eger bır ulke oyunu olsaydı da kus grıbı gıbı bı kac ulkede cıkardı heryerı kendı ulkelerı dahıl goruluyor buna ne dersınız?:medya şişirio bız de garıpler ınanıyoruz ne derlerse:( tabı herkesın kendı kararı

 8. Emre Aktaş dedi ki:

  bence aşı olmayın aşı eönceden bir kronik hastalığın varsa etkisini o zaman gösteriyor beim tercihim domuz giribi aşısı olmayın . sağlığınıza zarar vermeyin

 9. burak yalçın dedi ki:

  biz de dün olduk.şimdi ise çok korkuyorum.ABD nin oyunu bir kaç yıl sonra öldürücü etkisinin olduğu söyleniyor.böyle bir şey olabilir mi duyum alanlar var mı

 10. gamze şimşek dedi ki:

  ya başbakanla göbeğiniz birmi kesildi kimse yaptırmak zrnda değil oda değil ama bence yaptırılmalı 2 3 ayda 250 kişi oldu btn aşıların yan etkieri olduğu gibi bununda olması muhtemel bence vurulmalı tartışmaya gerek yok

 11. ahmet çal dedi ki:

  ben 20 yaşındayım.penesiline karşı alerjim var grip aşısı olabilir miyim?

 12. GÜLBEN dedi ki:

  Doktor Mehmet Ceyhan aşının diğer aşılardan bir farklı yan etkisi olmadığını söylüyor fakat aynı zamanda bu sitede aşını yan etkileri felç saktlık olacağını söylüyor .Madem diğer aşılardan hiç bir farklı yan etkisi yok neden felç ve sakatlık olacağını yazıyorsunuz ????

 13. Sözüme Güvenin dedi ki:

  Sallamayın İşkembe-i Kübradan yok beyin felciymiş de yok kobaymıymış da yok bilmem neymiş. Arkadaşlarım ben İzmir'de yaşıyorum. Sağlık Ocağına gittim aşı oldum. Çocuklarım ve eşim de oldu. Bizi gören bütün apartman gitti oldu. Kimsede ne bir sakatlık, ne bir yaramazlık olmadı. Öyle bildik, bilmedik yere ahkam kesip milletin hayatıyla oynamayın. Burada "Olmayın kobay mısınız" diyen aklı evveller yarın o yorumdan etkilenip aşı yaptırmayan ve sonucunda ölen bir insanın vebalini nasıl ödeyeceğini hesaplıyor mu? Bir an önce gidip aşınızı olun!

 14. fatih dedi ki:

  arkadaşlar öncelikle bu yazdıklarım aşıyı vurdur vurdurma tavsiyesi değildir……

  şunu söylemek istiyorum ben bu aşıyı oldum allaha şükür bir problemimde yok sapa sağlamım haa ilerde çıkar derseniz onuda bilemeyiz olmazda demiyorum olabilir ama olaya şöyle bakarsak bu gün kullandığımız ilaçların hangisinin yan etkisi yoktur acaba 1 yaşındaki çocuklarımıza yeri geldiği zaman antibiyotikleri vermeden çekinmiyoruz antibiyotiğin verdi zararı bence hiç bir ilaç vereceğini zannetmiyorum yani şimdi aşıyı vurdurmamakla sağlıklımı yaşamak istiyorsunuz bu kadar sağlığınızı düşünüyorsanız sigara kullanmayın ( kulllananlara ) telefon kullanmayın radyasyon var yediğiniz sebzeler hormon dolu , havada dolaşan radyo yayınları ,telsiz yayınları , telefon yayınları , Wifi yayınları vunların hepsi vücudumuzun içinden gelip geçiyor insan ömrü neden kısalıyor acaba işte bunların yüzünden ve devletin bakanı , profları çıkıp aşıyı vurunun diyor onlara inanmıyorsunuz kim olduğu belli değil birileri çıkmış diyorki bu aşı zararlı acaba bu aşı bu kadar saydığım şeyden dahamı zararlı buyurun yorumun cevabınıda siz düşünün saygılar

 15. incinaz dedi ki:

  ben eşim ve 19 aylık oğlum 6gün önce bu aşıyı olduk çok şükürki hiç bir yan etkiini görmedik hastalıktan korunmanın yolu aşı ağlıklı günler

 16. oktay karaca dedi ki:

  bende çok kararsızım bilmiyorum ama vurulmama yınum daha cok yani %45 vurulucam gerisi vurulmucam ya önlem için korunmak için ası vurulmalıyız diolar ertesi gun domuz gribi asısı vuruldu ertesi gun ÖLDU işte ne bilim yan etki tesirinde kaldı gibi seyler anlamadım gitti

 17. dost dedi ki:

  bence aşı olun. ben olalı 2 gün oldu. hiçbirşey yok. sadece biraz kas ağrısı çekiyorum.ama normalmiş.2 gündür ölmediğime göre güvenli…

 18. Kerem Işık dedi ki:

  Bu hastalık özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan insanları olumsuz etkiliyor. bağışıklık siteminin güçlenmesi için bol miktarda C Vitamini almak gerekli. benim bir hocam vardı günde yarım limon yiyerek giribal enfeksiyonlardan korunduğunu söylüyordu. bende bunu denemiştim ve gerçekten arkadaşlarım ciddi şekilde grip geçirirken ben çok rahat atlatmıştım.gribe, domuz gribine ve birçok hastalığa karşı C vitamini çok faydalıdır. özellikle bu salgın zamanında tüketilmesi faydalı olur diye düşünüyorum. Tabi takdir Allah'ındır.

 19. seval doğan dedi ki:

  tamam aşıyı olduk diyelim …yan etkilerinde ne vardı yüz felci,beyin felci ölmezde sakat kalırsak ne olucak…?

 20. Burcu Küçüksaraç dedi ki:

  Bende eşim ve 2 yaşındaki kızımla dün aşı olduk. Aşı yapılan kolda ağrı ve hafif terleme oldu. Yalnız eşim ve kızımda ishal de oldu. Dün tanıdığımız bir hastane çalışanı neden oldunuz keşke olmasaydınız dedi. Bizim hastanede hocalarımız bize sakın olmayın içinde civa var 15-20 sene sonra etkisi çıkacak bunların dedi. Ben de açıkçası pişman oldum. Bu arada çalıştığı hastane de Akteniz ün. hastanesi. Biliyoruz ki üniversite hastaneleri herşeyi didik didik incelerler. Oraya basit bir hastalık için giden bile hemen çıkamaz. O yüzden duyduklarım beni çok endişelendirdi. Burada yazamıcağım şeyler de var. Kimsenin aklını daha fazla karıştırmak istemediğimden yazmıyorum. Ama kızdığım birşey var niye doktorların yarısı yaptırın yarısı yaptırmayın diyor. Demekki ortada birşeyler dönüyor.

 21. nilüfer dedi ki:

  bende kararsızım olsakmı olmasakmı karar veremedik 8yaşında kızım var ve çok çabuk hasta oluyor birgünde 20defa karar değiştiriyorum napıcamı şaşırdım birisi çıkıp adam gibi birşey söylemiyor

 22. Sevcan PERVER dedi ki:

  Merhabalar ben de dün grip aşısı biraz korka korka eşim ile beraber oldum. Çünkü vücut yapımız eşim ve benim gribal enfeksiyonlara dayanıklı olmadığı için bu gribe yakalanır isek kolay kolay atlatamıyacağımızı düşündük. Oğlumuz 8 yaşında fakat sınıfında hiç kimse olmadığı için oda kesinlikle istemiyor Biz de zorlamadık onu. Sağlık Bakanlığına bu konuda bence çok büyük sorumluluklar düşüyor ama bence yeteri kadar halkı aşı konusunda bilinçlendirmemeleri hiçhoş değil bence. Domuz gribinden ölenler bence o ülkelerin Sağlık Bakanlıklarının büyük ayıbı diyorum ve herkesi aşı olmaya davet ediyorum. Teşekkürler

 23. Adem AKYÜZ dedi ki:

  4 yaşındaki oğlum,9yaşındaki kızım,eşim ve ben ailece gidip aşı olduk.Hafif kas ve eklem ağrısı,aşı yapılan kolda ağrı,hafif ateş ve baş ağrısı haricinde ciddi bir yan etkisi görülmedi.Kızımda ise bu yan etkilerin hiç biri olmadı.
  Bu ülkede bu gibi durumlarda sağlık bakanlığına bağlı en az 30 kişiden oluşan ve her biri dalında uzman bilim heyeti vardır.Bu tür aşılar ve korunma yöntemleri bilim heyeti tarafından kabul edildikten sonra hiç kimseye laf etmek düşmez.Devlet halkını senden benden daha iyi düşünür.Kimse merak etmesin değerli bir sağlık bakanımız ve ekibi olduğu sürece,değerli doktorlarımız olduğu sürece onlara güvenmeli ve söylediklerine kulak vermeliyiz.Bilgi kirliliği ve kulaktan doğma yanlış bilgilerle halkı yanıltmak ve tereddüte düşürmek kimsenin hakkı değildir.

 24. yusuf akça dedi ki:

  merhaba gönül dostları ben baypas kalp ameliyatlı 59 yaşında bir kişiyim
  15 gün önce domuz gribi aşısı oldum şu ana kadar hiçbir yan etkisi olmadı
  inşaallah bundan sonrada olmaz.

 25. SİNAN ÇELİK dedi ki:

  MERHABALAR ARKADAŞLAR KAKARIMI VERDİM VE BUGÜN GİDİP AŞI OLDUM BEN LALELİDE TURİZM İLE UGRAŞİYORUM DOĞAL OLARAK HEP YABANCILARLA İÇ İÇEYİZ KAPMA OLANAĞIMIZDA YÜKSEK VE ÇALIŞAN PERSONELLERİMİZDEN BAYAN OLAN BİRİ KAPTI YAKLAŞIK 1 HAFTA ÖNCE HASTANEYE GİDİP AŞI OLDU VE AŞININ FAYDALI OLDUĞUNU SÖYLEDİ VEGERÇEKTENDE HASTALIĞI GEÇTİ SİZLERE TAVSİYEM HASTALIĞI KAPMADAN SİZDE AŞI OLUN YARIN ÇOK GEÇ OLABİLİR SİZN İÇİN MALUM BİLİYORSUNUZ YETERLİ SAYIDA İLAÇ YOK SAYGILARIMLA…

 26. berna özkara dedi ki:

  walla bence bu aşı çok iyi ben bu aşıyı olujam çünkü virüs gün geçtikçe yayılıyo benje herkes olmalı okullarda hep felç oluruz diye ön yargılar dolanıyo …bu çok yanlışş sınıfta tek ben aşı oluyorum herkes bana felç olda gör diyolar halk çok önyargılı konuşuyoo bu aşıyı bu kadarda kötü bulmamalılar çünkü virüs bulaşınca geri dönüş yok ama aşıyı olursak virüsten korunabiliriz..:):):):)

 27. selen aydın dedi ki:

  evet samet hiçbirimiz prof değiliz. iikide değiliz. bilim insanı dediğimiz kişiler aralarında çatışıyor. biz kimi dinleyelim?

 28. büşra gokmen dedi ki:

  yaw bnce aşıolunn gittikçeyayılıyo wirüs olunn 195 kişi olmuş grpten ölen olun olun olunnnnnnn

 29. elif şanlı dedi ki:

  ya bu aşı için imza istiyorlar çünkü alerji olup olmamasınada bakıyorlar ve civa bütün aşılarda var bu aşının dayanmasını sağlıo.eğer yumurtaya alerjiniz varsa yaptırmayın die.yoksa güvenliğiyle bi alkası yok ve bu durum çok konuşuldu uygun bulanda var bulmayanda var onun içinde imza topladılar.ve amerikadaki aşılar bizimkinden farklı.onlarınki canlı virüs bizimki cansız ve cansız olnalar daha farklı.o yan etkilerde diğer mevsimler grip aşılarından farkı yok.ve dikkat ettiyseniz bazı kişiler rahatsızlıkları olduğu halde aşı yaptırmışlar hemen aşıyı kötülemeyin. ve türkiyedeki bu konularla ilgili olan ilk 5 doktorlardan biri kesinlikle yaptırın demiş.o eklem ağrıları faln da domuz giribinden dha az acı verici.bn yaptırmak da istiorm ama bir sürü söylenti var yok bilmem kaç yaşında bişi oluomuş die. bnde korkuorm ama işte korunmamızı sağlıycak. süreklide el yıkanmaz bnde öğrrenciyim teneffüslerimi daha çok dinlenmek için kullanıorm.el yıkayamıorm daha çok dezenfektanları kullanıorm.ama sabun dha etkili.onun içinde vurunmak istiorm.eğer aşı olupta domuz girbine yakalanırsak daha hafif bi şekilde atlatırız yada olmayız.bide şey var aşının etkisi 10-15 gün sonra oluomuş.o süre arasında yakalanırsak yinede aynı şekildemi geçircez yoksa daha hafif mi?bu arada ewet kesinlikle yaptırılmalı eklem ağrısımı-kurdeşem dökme gibi sorunlar mı yoksa domuz giribinden 40 derece ateşle yatmak mı siz karar verin artık ama bn dha çok yaptırlmasını istiorm.ve neden gençlerimizi yok etmek için faln diolar?ne alaka belkide o gençlerden binlercesi mesela bilim adamı olcak ve yurt dışında çalışmak isticekler onlara kaznçları olcak(kötü bi örnek ama).yok etmek istedkleri faln yok sadece onların gencimi olcak alla alla.herkesin kendi fikri bnde düşüncelerimi ve fikşrlerimi paylaştım.gerisi size kaldı…

 30. salih dedi ki:

  millet piskopat olmus resmen paronaya …

 31. Turgay dedi ki:

  Arkadaşlar ben otuz yaşındayım. 5 gün önce 18 aylık bebeğim, eşim ve ben donuz gribi aşısı olduk. Hiç birimize şuana kadar en ufak bir yan etkisi olmadı. Olmamak bence daha büyük riskli onun için herkese tavsiye ederim…

 32. .1453. dedi ki:

  BİRİLERİ DOMUZ GRİBİNE AŞISINA TAKAR, BİRİLERİ 2012DE KIYAMET KOPABİLİR DER HERKESTE AYRI Bİ FELAKET SENARYOSU YA RAHAT OLALIM BİRAZ. MADEM ÖLÜMDEN BU KADAR KORKUYORUZ NEDEN İCRAAT YOK? ANLAMIYORUM YANİ ÖLECEĞİN ZATEN BELLİ OTUR BİRAZ İLME KAFA YOR BİŞEYLERİ ÖĞRENMEYE ÇALIŞ İNANDIĞIN ŞEYİN GEREKLERİNİ YAP. AMA KAFA YORACAK DAHA FARKLI ŞEYLER VAR TABİ. DİĞERİNE ZAMAN YOK. OTURUN DÜŞÜNÜN ÖNCE YA BEN NEREYE GİDİYORUM DİYE… BENCE HAYATTA DOMUZ GRİBİNDEN DAHA ÖNEMLİ ŞEYLER VAAR. ÇÜNKÜ YAPABİLECEĞİMİZ BİŞEY YOK YA OLURSUNUZ AŞIYI YA DA OLMAZSINIZ BU KADAR.

 33. .1453. dedi ki:

  YANİ İNANAMIYORUM BİRİ BU YORUMLARI OKUDUKTAN SONRA HAYATTA AŞI OLMAM DEMİŞ. ARKADAŞLAR BURDA YAZANLARIN HANGİSİ NE BİLİYOR ÇOK MERAK EDİYORUM. SANKİ HEPSİ PROF HEPSİ DOKTOR HERKES ETRAFTAN ŞURDAN BURDAN BİŞEYLER DUYMUŞ ONLARI YAZIYOR. YOK ONDA ŞU GÖRÜLMÜŞ MÜŞ MÜŞ AMA HEP MÜŞ. OLUP OLMAMAK SİZİN BİLECEĞİNİZ İŞ AMA BEN DE NORMAL AŞILARDAN DAHA FARKLI BİR TESİR GÖSTERECEĞİNİ SANMIYORUM. AYRICA EŞŞEĞİNİ SAĞLAM KAZIĞA BAĞLA ÖYLE TEVEKKÜL ET DEMİŞLER. KADERDE VARSA ÖLECEĞİZ DEMEKLE OLMUYOR BU İŞLER. TABİ Kİ KADERDE VARSA ÖLECEKSİN ONA İNANCIMIZ ZATEN TAM. AYRICA DA BU KADAR ABARTMAYIN İYİCE PARANOYAK OLDU MİLLET. OLMAK İSTİYOSANIZ OLUN İSTEMİYOSANIZ OLMAYIN TABİKİ YAN ETKİSİ OLACAKTIR AMA DİĞER AŞILAR GİBİDİR TABİ Kİ BU BENİM DÜŞÜNCEM VE BEN EHİL KİŞİ DEĞİLİM Bİ VATANDAŞIM. AŞI OLMA TARAFTARIYIM KORKULACAK BİŞEY OLDUĞUNU DA SANMIYORUM HEMEN FELAKET SENARYOLARI YAZMAYIN AMERİKALILAR GİBİ.

 34. samet dedi ki:

  BENCE BU İŞLER PARA KAZANMAK İÇİN ÇIKARILAN SAÇMALIKLAR. ADAMLAR VİRÜSÜ ÜRETTİ SONRA AŞILARDIR KOLONYALARDIR SABUNLAR İLAÇLAR MİLLET DELİ GİBİ BUNLARA YÖNELDİ. 20 MİLYON AİDSLİ VAR TÜRKİYEDE NEDEN 200 KİŞİ GRİP OLDU DİYE BU KADAR OLAY ÇIKARILDIKİ. BU OYUNLARA GELMEYELİM VÜCUDUMUZA DA SAÇMA SAPAN İLAÇLAR SOKUP DENGEMİZİ BOZMAYALIM. TAZE MEYVE SEBZE HERŞEYE İYİ GELİR..TABİ BENİM DÜŞÜNCEM BU SADECE AMA MANTIKLI OLAN BU DEĞİL Mİ ??

 35. selen aydın dedi ki:

  ha birde semra güldürdün beni tevekkül lazımda bu ne böyle saldım çayıra mevlam kayıra:)

 36. selen aydın dedi ki:

  Aşı henüz faz 4 deneme aşamasında. faz üç hayvanlarda 4. de insanlar,yani insanlar denek olarak kullanılıyor. Böyle bir uygulamanın her ülkede bu kadar çarpık şekilde uygulanması insanları tedirgin etti diye düşünüyorum. böyle genel bir deney sonucu umarım işlerine yarar. :)insanlar okadar çaresizki tüm bunlara karşı biliçli yada bilinçsiz kendini aşıya teslim etmiş. bu kadar kişinin aşılandığını duyunca çok şaşırdım. niye bukadar korkuttu bizi bu grip hala anlamış değilim yılda defalarca kez grip oluyoruz. bir çok kişide hastalık hafif semptomlar gösteryor. aşının yığınla komplikasyonu ortada… hala aşıya sarılıyoruz.Umarım herkes bir an önce kafasını toplar ve bireysel olark korunma önlemlerini arttırır. Aklıma denize düşen yılana sarılır sözü geldi:) yüzmeyi öğrenmek kimin umrunda…

 37. benay dedi ki:

  arkadaşlar sakın vurulmayın zaten aşı etkisini 2 hafta sonra gösteriyormuş.koruyucu bir yanı yokmuş.korunabilmenin yolu sadece aşı deil.biz kendimizde korunabilirmişiz.biz hocayla konuştuk olursak ta istirat eder meyve tüketir mandalina muz nar falan geçiyormuş vurulmayın bizim okulda kimse vurulmuyo hücre azalması oluyomuş hücre azalınca hücre kanaması oluyomuş felç kalabiliriz.zaten vurulursak vurulan yer şişiyomuş bide morarıyo aşırı ağrı oluyomuş.melek özkayalar walla tırstım yazmışın yazcak bi şey bulamdın mı

 38. ibrahim can albayrak dedi ki:

  valla ben yaptırmıcam kim yaptırırsa yaptırsın benim umrumda değil bizim okulda kimse yaptırmıyor

 39. curbucur dedi ki:

  termal kameralar kaldırıldı ,normal grip aşıları tükendi, zatürre aşısı tükendi, grip ilaçları tükendi. eczaneler yok satıyo MUŞ MUŞ MUŞ …

 40. Ahmet Topcu dedi ki:

  walla tırstım haaaaa

 41. melek özkayalar dedi ki:

  benim kızımda alerjik astım hastası sınıfındaki hiçkimse aşı olmadığı için oda olmak istemiyor.ikna edemiyoruz zaten ne için ikna edeceğiz onuda bilmiyoruz.inanın korkudan ödüm patlıyor ya birşey olursa diye.tevizyonda önce aşıyı kötülediler şimdiyse mutlaka olun diyorlar.acaba avrupada hangi ülkeler bu aşıyı kullanıyor?şimdiye kadar kaç kişi aşılandı ? risk bu kadar büyükse okulları birsüre kapatsınlar çocuklarımız gözümüzün önünde olsun bence…

 42. talihsiz ömer dedi ki:

  benim annemde sağlık personeli, o aşı oldu ama yanlış yaptı bizede getirdi ben olmuycam büyük ihtimal kardeşimde olmayacak,babam kesin olmayacak….sakın sizde yaptırmayın sağlık personelleride devlete çalışıyor satılmışız….

 43. ibrahim cebe dedi ki:

  kobay olarak seçildik tabi.. önceden hava alanlarında termal kameralar vardı bu kameralar varken virüs yoktu.. bu kameralar kimin istegiyle ve hangi mantıkla kaldırıldı acaba.. maksat belli türkler hasta olsun nasıl olsa aşıyı vurunurlar… sakıncalı bence ..

 44. yemliha dedi ki:

  ya alamıyorum bu aşıya zararlı diyen kim bir yetkili ağız vaya doktordan duymadım.kim bu vebalin altına girer zararını bile bile aşı olun der .sağlık bakanı olun ben oluyorum dedi yarın bi gün aşıdan zarar gören karşısına çıkmazmı dava açmazmı senin yüzünden diye o bunları düşünmedimi bu sorumluluğun altına girermi.

 45. Nejdet GÜCÜK dedi ki:

  Ben bugün domuz gribi aşısı oldum bakalım zararı olacak mı olursa size burdan söylerim 🙂 geçmiş olsun herkese…

 46. osman ay dedi ki:

  hocam domuz gribi aşısı öldürürmü

 47. İlhan BULUT dedi ki:

  İki çocuğumda aşılarını sağlık ocağında oldular. Bu yıl mevsimsel grip aşılarınıda yaptırmıştık. Doktorumuza danıştık. Yaptırmakta fayda var dedi. Ben ve eşimde aşıyı olmayı düşünüyoruz.
  Aşı konusunda yapılan spekülasyonların stokların şu an sınırlı olmasından kaynaklı olduğunu düşünüyorum. 75 milyon insan 2 milyon aşı fark çok dimi ? Riskleri göze almak tamamen kişisel tercih.
  Şu ana kadar yaptırdığımız aşılara yada kullandığımız ağrı kesicilerin prospektüslerine bakarsanız yan etkiler bölümünün oldukça kabarık ve hoş olmayan komplikasyonlarla dolu olduğunu görürsünüz. Ölen insanların çoğunda kronik bir hastalık belirtilmemiş bu önemli bence. Kararınızı verirken bunuda göz önünde bulundurmalısınız.
  Önümüz bayram. Biz bayramları bol öpücüklü kutllarız. Vaka artar ve aşıya talep olursa istesenizde bulamayabilirsiniz. Karar verirken bazı detayları atlamayın lütfen.

  Saygılarımla…

 48. AZİZ dedi ki:

  !!!arkadaşlar hepiniz bi ayrı telden konusuosunz..doğru kendinizce fikirleriniz var onu savunuosunuz ama bn bu lanet A tipi gribine yakalanmış birisi olarak cahillik etmeyin şu aşıyı olun diorum..virüse yakalanınca iş işten geçio…bu virüsten öleck insan sayısı aşı olursak %70 oranında azalack..içinde her ilaçta olan yan etkileri var baş dönmesi mide bulantısı falan…hepinz Allah'a emant olun…

 49. burak balcı dedi ki:

  öncelikle sözüme bismillahirrahmanirrahim diye başlıyorum h1n1 aşısı olmak için devletimiz zorunlu tutmuyor ısrarcıda olmamıştır yaptırmıyabilirsiniz başbakan yaptırmamış biz niye yaptıralım demeyin başbakan risk grubunda değil ben h1n1aşısı OLMADIM ama ananem oldu haca gidiyor birşeyde olmadı amerikada donuz eti yendiği için grip olma riskide azmış siz bilirsini unutmayınki her canlı ölümü tadacaktır bu ayeti celiledir.allaha tefekkür edin gerisini allaha bırakın

 50. semra dedi ki:

  bu domuz gribi kıyamet alemeti çünkü yahudilerin tevratında kıyamete yakın bi süre kala biyolojik savaş başlatacakları yazılıymış ve bu h1n1 domuz gribi vieüsü kendiliğinden oluşan bir virüs değil labaratuvar ortamında gelişen bir virüs ve yahudiler bu savaşı başlattı.kıyamet çok yakın bence iyiylik yapın…….

 51. bi dost dedi ki:

  yya bi insanın aklı olsa aşıya kanmaz.yaa deneme tahtasımıyız da bizde deniyorlar haksızmıyım arkadaşlar.valla siz biliniz aklım hiç bişeye ermez oldu…

 52. seda asan dedi ki:

  arkadaslar bu tuzaklara düsmeyelim.benimde kafam karısık ası konusunda ama asının yan etkileride hafife alınacak gibi degil herkes bisey diyor bi doktor ası sart derken digeri sakın yaptırmayın diyor.Allah hepimizin yardımcısı olsun.gecmis yıllardada bu tür bir salgın sonucu acil üretilen ası yüzünden ölümler ve felcler olmus ve ası kampayasına 10.günde son verilmis bunlar gözardı edilmesin.

 53. gülşen demir dedi ki:

  ben astım hastasıyım olmam gerek ama karar vermiş değilim bi de 7 aylık bebeğim var onun bünyesi aşı kaldırır mı. allah korusun aşıdan sonra ölen çocuk haberi okudum. allah emenet. ne yapsam bilmem

 54. ece tekgül dedi ki:

  domuz gribi aşısına artık h1n1 değilde a1 deniliyomuş herkes duysunnnnnnnnnnnnnn!

 55. OZLEM TUNCER dedi ki:

  arkadaslar cok abartmıyomuyuz sızcede bı suru doktor oturmus calısmıs ası yı bulmus bız burda yok ole yok bole ben tıbba sokakta konusulandan daha cok ınanırım arkadas su an olu sayısı 73 bana soyleyın mılyonlarca kısı ası oldu dunyada ve kac kısı öldu yapmayın o zaman bekleyın vırus sızı bulsun ya mutasyon a ugrar da tedavı sı ımkansızlasırsa ne yapacagız bence rahat olun her asının rıskı var ben kızamık asısı yaptırıp olen bılıyorum eeee o zaman onudamı yaptırmayalım sankı su an kullandıgımız ılacların ılerıde vucudumuz da ne etkı bırakacagını bılıyormuyuz eeee o zaman onuda ıcmeyelım bırakalım hasta olup surunerek olelım BEN OLUCAM 2 OGLUMADA YAPTIRCAM ……..SONUCTA BEN DOKTORLARDAN DAHA AKILLI DEGILIM ……SAGLICAKLA

 56. sema aydın dedi ki:

  eee burası türkiye bir aşıya bile nokta koyamıyor ne diyelim allah kimseyi şaşırtmasın

 57. Hasan Celal Kural dedi ki:

  Tıp Adamlarımız bağışıklık sistemini güçlü tutun diyor tamam sağolun da bu milletin hepsi doktor değilki insanlar başığışıklık sistemini güçlü tutmak için ne gerekir ne yapmaları lazım o zaman diyceklerki. 1günde 2 elma 3 soğan 2 sarımsak vb yani formülü verecek günlük kullanım şekli gibi onu uygulasın insanlar koruyucu tedbir olarak. Ellerimi yıkamaktan ellerim yara oldu artık ancak bana bi mail geldi el yıkama temizlik ilkelerine + olarak günde en az 3 kez ılık tuzlu su ile gargara yapın ve burnunuzu sümkürün ve ılık tuzlu su çekin burnunuza diye (Tuz Miktarı 2 çay kaşığı kadar yani az / bir su bardağına) ve çok miktarda sıcak içecek tüketin diyor bana mantıklı geldi ve ailece uyguluyoruz . Dr.Vinay Goyal imzalı

 58. Hasan Celal Kural dedi ki:

  Böyle bir ülke daha varmı acaba. Bu ne acizlik biz insan olarak bilgimiz yok ancak bu işi bilen tıp adamlarımız yok mu var öyleyse Sağlık Bakanı ve Tıp Komitesi birlikte çıkar, Ey Millet bu aşıyı şu guruplara yapmamız gerekiyor bu işte seçenek hakkı yok biz diyorsak olacak demiyorsak olmayacak diycek böyle seçenek li olursa bu millet ne yapsın doktor bilgisi yokki karar versin ister istemez bir sürü fetva çıkıyor. akşam kızım belge getirdi ben karar veremedim annesi hayır dedi ben ne yapayım şimdi. Herşey de aciciz hiç değil millete ön ayak olun bilgi verin insanlar ona göre hareket etsin. Tıp adamları da dahil herkez bir şey söylüyor. Ya aşı olunacak deyin yada olunmayacak deyin veya sadece aşı değil ilaç olarak ta tevdavisi var deyin. Şimdi Milletteki inanç aşı olmasak öleceğiz anlamında bu merak iki sözle giderilir nasıl bir ülkeyiz ya. Kendi kendine yetemeyeni hep yerler zaten. Allah yardımcımız olsun. Bu sadece yorum olarak kalacak zaten de….

 59. esra dedi ki:

  dün formlar elimize tutuşturuldu.bu ciddi kararı vermek zorunda kaldık.bir tarafta koskoca profesörler ,diğer tarafta aşı yaptırmayan devlet adamları…bir anne baba olarak yaptırmadığımızda karşılaşacağımız vicdan azabı çok daha ağır bastı.kendimize de 4 yaşındaki kızımıza da yaptırma kararı aldık. allah sonumuzu hayır etsin.

 60. ddd dedi ki:

  virüs de ölmemek için şekil değiştiricek o zaman bu arada bu iştekiler de aşı üretmeye devam edecek…

 61. ddd dedi ki:

  görme bozukluğu düzeltilemez bir sorun mudur?:::..

 62. TAYAHRUN dedi ki:

  merhaba bende ailem ve çocuklarım için endişeliyim, yazılı ve görsel basında vb alanlarda o kadar farklı bilgiler varki şaşkınım. Eğer aşı sağlıklı ise sorun yoksa! aşı yaptırmamak şayet denildiği gibi sonu bir afete dönecekse, dediğiniz bilgi kirliliği oluşturan yanlış bilgi sitelerini ve olur olmaz beyanat veren yetkililer hakkında neden ilgili cumhuriyet savcıları gereğini yapmıyorlar? doğru nedir? hala bilemiyoruz. halkın sağlığını tehlikeye hiç kimse atamaz. İllaki insanın eline bıçık – silahmı alması gerekir terör estirmek için?
  —Mademki insan sağlığı için aşı olmak gerekiyor, ohalde okullar çocuklarımızdan neden "aile izin" imzalı belgeleri istiyor? Burda kim kendisini kurtarmaya çalışıyor?
  —Okullarda aşı yapılırken bir görevli doktor bulundurulamazmı ? Hazır bulunan Dr.Çocukları muayene eder aşı yaptırabilir belgesi doldurarak aşıları yapılamazmı?
  (tabi aşı proğramı nedir bilemiyorum )
  —eğer grip geçirdiysek zaten bağışıklık sistemimiz gelişmişmidir?
  —grip geçiren birisi (aşağı yukarı tüm grip vakaları a tipi deniliyor) ne gribi geçirdiğini bilmiyor bu şahıs yinede aşı olmalımıdır?
  —Örneğin hepatit aşısının koruma sağlayıp sağlamadığı test edilebiliyor
  —bu aşıda sonuçta vüris koruma sağlayıp sağlamadığı bilinebilecekmi
  —biz çocuğumuzu aşı yaptırmazsak, aşı yaptıran çocuklar aldığı virüsü kendi bağışıklık sistemini geliştirirken azda olsa grib belirtilerini okul çevrelerine bulaştırıcı
  olmazmı?
  —diger bir deyişle Gripten korunma yöntemlerini kullanan ve aşı olmayanlar, aşı olanların tehditi altında olabilirmi?
  —bir zamanlar "çernobilli" çayı içen güvenilir bilinen!kötü örnekler olunca birkez değil binkez duraklıyoruz…
  —örnek olarak aşı vurulanların aşı formülleri acaba genel aşılarla aynımı idi??????
  —bağışıklık sistemi düşük kronik hastalar için, aman grip olmasın diye önerilerde bulunan Dr.lar şimdi onlar için TV.lerde aşı olsun diyor!!!!!!!
  —HERYERDE AŞI KONUŞULUYOR ARTIK RÜYALARIMIZDA KABUSA DÜNÜŞTÜ …
  –BEN ÇOCUKLARIM ,AİLEM VE ÜLKEM İÇİN MUTLU RENK CÜMBÜŞÜ İÇİNDE RÜYALARIMA DEVAM ETMEK İSTİYORUM .
  –LÜTFEN YARIM EDİN……
  BUNA BENZER YANIT BULMAYAN KAFAMIZA TAKILAN SORULARI BİR YETKİLİ ÇÖZERSE, HELEKİ BU "BİLGİ KİRLİLİĞİ" DENEN ZARARLI BİLGİLERİ ortadan kalkarsa kendimizi daha GÜVENDE ve HUZURLU hissedeceğiz.
  NET KARARLAR VERECEĞİZ……
  TÜM İNSANLIĞA SAĞLIKLI, GÜVEN VE HUZUR DOLU GELECEK DİLEKLERİMLE HOŞCA KALIN……..

 63. hasan..duyrsun. 31... dedi ki:

  mrb bu aşı neden bukadar panikle yapılıyor başbakan neden yaptırmıyor
  cumhur başkanı millet vekilleri bu devlet büyükleri medya önünde yaptırsın
  vatandaş yaptırır. abd,de yasaklanan aşı türkiyede panikle yapılıyo neden hiç
  düşündünüzmü bir ülkenin en değerli varlıkları çocuklar bir ülkenin geleceği çocuklar ünce çocuklar en basit yer okullar ilacın etkisi görme bozukluğu
  geri zeka bunları yaptıktan sonra TÜRKİYE ne hale gelir biliyomusunuz
  hiç bir zaman türkiyeyi deviremediler buda yeni oyun adamlar bizimkiler gibi
  5 yıllık hesap yapmıyolar en az 50 yıllık hesap yapılıyorbuda bir milletin çöküşü demektir. saygılar arkadaşlar

 64. Adil KARADENİZ/Giresun - Tirebolu dedi ki:

  Bütün ülkenin kafasını karıştıran aşı konusunda benim de kafamı karıştırdınız. Daha dün sabaha kadar ne aşısı beeee diyordum. Ama dün sabah elime o meşhur formu verdiklerinde ki o form kimin eline geçse ve söz konusu canından çok sevdiği çocuğu olsa aynı şekilde apışıp kalacaktır. iki seçenek arasında kalıyorsun. Ya FELAKET SENARYOSU gerçekleşecek olursa ban aşıya izin vermediğim için çekeceğim vicdan azabı, Diğer seçenek ya böyle bir tehlike yoksa o zaman GÖZ GÖRE GÖRE ZEHİRİ ÇOCUĞUNA ENJEKTE ETTİMENİN sorumluluğu. Çocuklarımızın seçme hakkı yok. Sorumluluk Anne – Babalara ait.
  Aşılatmazsam salgın olursa pişman olacağım..
  Aşılatırsam salgın olmazsa aşnın yan etkileri ha bugün ha yarın ya çıkarsa diye 10 yıl eli yüreğinde bekleyeceğim.
  İki ucu b…. lu değnek.
  Başbakan "Aşı olmayacağını" söledi . Neden korkuyor açıklamadı bile.
  MADEM Kİ TEHLİKE YAKIN O ZAMAN TEDBİR ALMALIYIZ..
  -ÖNÜMÜZDE KURBAN BAYRAMI VAR. DEVLET BABAMIZ BAYRAMDA VİRÜS TEDBİRi ALMALI. SEYAHAT YASAĞI KOYMALI DİYORUM.
  Allaha emanet olun.

 65. ALİ UZUN dedi ki:

  Arkadaşlar aşının faydası olduğu kadar zararlarıda var yok değil.faydaları zararlarından daha üstün fakat aşıyı yaptırdıktan sonra sende görülen yan etkisine yapıla bilecek bir tedavi yok Aşının panzehiri bulunana kadar yani üretime geçene kadar aşı olmanızı tavsiye etmiyorum.Bu zaman içerisinde nasıl H1N1 hastalığına yakalanmayız diye bir düşünceniz varsa bunun cevabıda hergün elinizi yıkamanız gerekenden daha fazla yıkayın aksırırken ve öksürürken ağzınızı selpakla kapatınız ve selpağı sürekli yenileyiniz aldığınız gıdanın yeterli olduğuna dikkat edin c vitamini veren meyveler, sebzeler yiyin.kalabalık ortamlarda, arkadaşlarınızla yakın mesafede irtibat içinde olmayın tokalaşmayı minumum seviyeye indirin gerekirse hiç yapmayın bunlara dikkat ederseniz arkadaşlar H1N1 hastalığının üzerinizde görünme etkisi % 1 dir.

 66. gülay dedi ki:

  merak ediyorum şimdiye kadar yaptırdığınız hangi aşıyı incelediniz acaba?bütün aşıların yan etkileri aynı siz bi de kızamık aşısına bakın.Çocuklarımız doğar doğmaz aşı yaptırıyoruz ama incelemedik dimi kızamık aşısından yıllar önce bir sürü çocuk felç geçirdi noldu heoimiz paşa paşa aşı yaptırdık çocuklarımıza bu işin şakası yok bence……………..

 67. YASEMİN DEMİR dedi ki:

  BİLMİYORUM ÇOK KARASIZIM AŞI YAPTIRSAKMI YAPTIRMASAKMI KARARSIZ KALDIK AMA ÇOK KORKUYORUZ

 68. erhan x dedi ki:

  yaw bu millete iyilikte yaramıyor.adamlar aşı getirip vurmazlarsa neden getirmedi diye hükümete yüklenirsiniz.güzel bir hizmet devletten ..önce risk grubunda olanlar sonrada belli bir program dahilinde herkesin aşı olabileceği imkan sağlanmış daha ne istiyoruz.ayrıca beyin verilmiş bizlere düşünün karar verin ister vurun ister vurmayın.karar sizde benmi? kendimde çocuklarımda bilime inanarak faydasına inandım ve vuracam

 69. büşra dedi ki:

  arkadaşlar sizi yanıltmak istemem ama SAKIN BU AŞIYI OLMAYIN…! çünkü bazıları diyorlarki diğer aşılardada CİVA var bişi olmaz ama bu aşıya konulan civa biraz hatta fazlasıyla çok koyulmuştur. İnsanların aklında OLALIMMI OLMAYALIMMI die bir soru dolaşıyor ama karar sizin eğer ECEL DOLMUŞSA AŞI OLSAKTA ÖLECEĞİZ OLMASAKTA haksızmıyım?

 70. burcu güneyt dedi ki:

  Bende oLmak İstemiyorum AsLındaa ama AiLem oL diooo Bugün Asıı oLcm LANET OLSUN İSTEMİ,YORUM ASLINDa çünkü haberlerdede sölolar bi diolar ası öldürcek bi diolar öldürmicem daha bu sabah izledim haberleri ve söle dediler ası kesinlikle yaptırmayın felçe çevioriyor dedielr öteki kanalı izledim ordada söle dediler aşı kesinlikle olun çok faydalı bi ası dşolar KAFAM ÇOK KARISTI ama ailem zoruyla bugün aşı olcam aq.

 71. aysun darçın dedi ki:

  Elime verilmiş bir form veli onay belgesi gözümün önünde çocuĞum sanki elim kolum baglı yaptırsam mı? yaptırmasam mı? hele bu yorumlar beni hepten allak pullak etti. Sorumlulugu kimse kabul etmez kızıma bişey oldugunda. bunun sorumlulugunu bir anne olarak almak daha güç hedef gelecek nesil ben buna inanıyorum üstüme düşen , sorumluluklarımı temizlik konusun da vede beslenme olarak çok çok daha dikatli davranırım. Aşıyı yaptırmıycam yok anam onay vermiyorum. HELEKİ BU YORUMLARDAN SONRA..

 72. senol i. dedi ki:

  Makedonyali ,Osmanli Torunlarindan ben Senol i.
  herkeze saglikli ve infektion`suz günler diliyorum…

  -Dikkat ben Uzman veya profesör degilim ,
  9 lisandan okuya bilecek forumlari ve diskusiyonlari, mediyalari izliyorum..
  -her Infektiona H1N1 gribi gibi panige düsmeyin..psihologi çok ünemli…haste degilken , kendinizi haste etmeyin..
  her tür gribine panik yapmak gerek yok..
  -Diyelim ki asi almadik : ve ,2-3 gün ateş ve kırgınlık yasayabiliyorsak. evimzde kaliyoruz(bu önemli).
  kronik bir rahatsızlık yoksa ilaç ta kullanmak lazim degilmis. ( biraz rahat olabiliyormusunuz?)
  ağrı kesici, ates düsürücü kullanılabiliriz. ( kolay mi ? )
  insalah 2-3 günde de bu gribi atlatiriz iyileşiriz. ( ve imun sistemimiz imun olabiliyor )
  korkulacak bir durum yok. hareket edin , spor , vitamin c ( meyva yeyin),yogurt,sogan ,ceviz….
  –osmanli dedelerimiz zamandan söylerken , bize ata sözü kalmis : günde sarmisak yemesen bile , sarmisak bahçesinin yanindan geçmelisin- demisler (hakli atalarimiz)
  -Yine temaya dönüyorum :
  -Zaten asi herkeze verilemiyor , örnek: 38° üstü olanlar, yumurtaya alerji olanlar,diger grip asilarina alerji olanlar,kaucuga alerji gösterenler , ve bu grupa ait olanlara…
  –(Ben izviçrede yasadigim için rezerve bulunsun diye burada Tamiflu satin aldim ve Relenza..
  eger ki symptomlar varsa, pazardan yardim yoksa, rezerve bulunsun diye,tabiki kendi kendime tedavi yapmayacagim "LOGO", ;
  -burada bonbon seklinde Bitkisel Made Cystus 052 infekt.durdurabiliyor.
  (Korkmayin biz okadar kolay ölümü yasasak bile mutlu olmaliyiz…)
  Allahin Dedigi Olur

 73. ENDİŞELİ dedi ki:

  GERÇEKTEN NOLCAK

 74. temel dedi ki:

  arkadaşlar okulda aşı icin kağıt dağıtmışlar.karar veremedim ne yapsak acaba?

 75. hatice dedi ki:

  olsak bi dert olmasak bi dert olursak şayet benim çocuğumun vebalini kim üsttelenecek.aşı yaptırınca . iki arada bi derede kaldık ne olur allah rızası için artık önem içeren açıklamalar yaparsanız sevinirim
  artık uyku bile uyuyamıyoruz .kendimizden vazgeçtik .ama herşey çocuklar için. allahım hayırlara vesile kıl.kimse olmak istemiyo.kararsızım.allahım sonumuzu hayırlı et.

 76. tugba dedi ki:

  yukarda ki yazıda profösörler olun diyor yorumlar olmayın ben size mi inancam yoksa okumuş her şeyin içinde olan pröfösöremi??????????????????????????????

 77. fbli dedi ki:

  olcaz da ölcez mi

 78. zehra aksoy dedi ki:

  olsakta olmasakta ölcez kara ecel 🙂

 79. senol i. dedi ki:

  Makedonyali ,Osmanli Torunlarindan ben Senol i.
  selam herkeze asadaki adreslere girip kendiniz cevap alip , davranin ve karar verin…

  ASO3,MF59,AFO3 – birbirlerinden ne farki oluyor ve H1N1 arasindaki fak ne?anlayamadim ben.. ya siz?
  Ӣ Exact mechanisms not yet fully elucidated.
  Ӣ MF59: Two proposed mechanisms (1)
  Ӣ Antigen delivery
  Ӣ Indirect immune potentiation (via JunB and Ptx3) and
  APC recruitment and activation.
  Ӣ AS03: no publicly available data.
  Ӣ AF03: no publicly available data.
  Ӣ preclinical studies show reversible inflammatory
  changes including increase in white blood cells
  —-
  http://www.who.int/vaccine_research/documents/Brief_overview_of_use_of_oil-in-water_emulsions.pdf
  AF03 ist das der Immunverstärker von Sanofi Pasteur
  Squalene-containing emulsion (2.5% emulsion)

  MF59 Novartisìn buda çok interessant:
  (squalene 9.75 mg, polysorbate 80 1.175 mg, sorbitan trioleate 1.175mg)
  —-
  Novartis, another big pharma, announced on 13 June that it, too, has produced a swine flu vaccine using cell-based technology and the proprietary adjuvant MF59®. The MF59® adjuvant is oil based and contains Tween80, Span85, and squalene [25]. In studies of oil-based adjuvants in rats, the
  animals were rendered crippled and paralyzed. Squalene brought on severe arthritis symptoms in rats, and studies in humans given from 10 to 20 ppb (parts per billion) of squalene showed severe immune system impact and development of autoimmune disorders [26].
  Novartis was in the news in 2008 for a clinical trial of a H5N1 vaccine in Poland. The trial was administered by local nurses and doctors who gave the vaccine to 350 homeless people, leaving 21 died; and were prosecuted by the Polish police [27, 28]. Novartis claimed the deaths were unrelated to the
  H5N1 vaccine [29], which had been “tested on 3500 other people without any deaths.”
  —-

  Kenney RT and Edelman R. Survey of human-use adjuvants. Expert Review of Vaccines April 2003;2(2):167-88.

  “Vaccines may be linked to Gulf War Syndrome, Chiroweb.com, June 12, 2000.
  http://www.chiroweb.com/archives/18/13/04.html

  “Homeless people die after bird flu vaccine trial in Poland”, Mathew Day, Telegraph, 2 July 2008.
  http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/poland/2235676/Homeless-people-die-after-bird-flu-vaccine-trial-in-Poland.html

  “Homeless people die after trials of bird-flu vaccine”, 10 July 2008, Pharmaceutical Portal for Poland,
  http://www.pharmapoland.com/next.php?id=62409

  “Polish industry not dented by deaths”, Emma Dorey, Entrepreneur, 21 July 2008.
  http://www.entrepreneur.com/tradejournals/article/181991358.html


  GlaxoSmithKline’s vaccine will be made up of antigens of the recently isolated influenza strain, and also contains its own proprietary adjuvant system AS03 that has been approved in the EU along with its H5N1 bird flu vaccine in 2008. According to the European Public Assessment Report [30], AS03
  adjuvant is composed of squalene (10.68 milligrams), DL-a-tocopherol (11.86 milligrams) and polysorbate 80 (4.85 milligrams). The H5N1 vaccine also contains 5 micrograms thiomersal, as well as Polysorbate 80, Octoxynol 10, and various inorganic salts. The company is aggressively promoting
  various adjuvant systems as its ‘adjuvant advantage’ that reduces the dose of vaccines [31].
  ——

  Pandermrix = European Public Assessment Report [EMEA] 27 September 2009.
  http://www.emea.europa.eu/humandocs/PDFs/EPAR/prepandrix/emea-combined-h822da.pdf

  Vaccine adjuvant system technology background information. GlaxoSmithKline, accessed 25 July 2009,

  Collin N, de Radiguès X, Kieny MP; the World Health Organization H1N1 Vaccine Task Force.New
  influenza A(H1N1) vaccine: How ready are we for large-scale production? Vaccine. 2009 Jun 26 in press
  doi:10.1016/j.vaccine.2009.06.034

  Vitamin-E ile ilgili :

  AS03 (GSK- ten) DL-α-tocopherol (11,86 mg), var
  o synthetik Vitamin-E.
  vitamin E de ne Risko var? bunun cevabi oldumu?

  AS03
  —–
  Mechanism of action
  Ӣ Exact mechanisms not yet fully elucidated.
  Ӣ MF59: Two proposed mechanisms (1)
  Ӣ Antigen delivery
  Ӣ Indirect immune potentiation (via JunB and Ptx3) and
  APC recruitment and activation.
  Ӣ AS03: no publicly available data.
  Ӣ AF03: no publicly available data.
  Ӣ preclinical studies show reversible inflammatory
  changes including increase in white blood cells
  —–
  http://www.who.int/vaccine_research/documents/Brief_overview_of_use_of_oil-in-water_emulsions.pdf

 80. AHMET ARİS dedi ki:

  YORUMUN EN SONUNDA ASSAAIDA BI TES DOMUZ GRIBI ASIISI OLACAKMIYIM OLMUCAKMIYIM BIRDE KARARSZIIM VAR EVET%9 HAYIR%67 KARASIZIM%24 BEN KARARSIZIM DEDIM PEKI SIZ HANGISI KABUL EDICEKSINIZ

 81. züleyha yüksel dedi ki:

  allah rızası için biri çıkıp net bir şey söylesin aşı olalımmı olmayalımmı bizi aydınlatsın doktorun biri aşı olun diyo biri olmayın diyo biz neyse ama geleceğimiz olan çocuklar için büyük tehlike

 82. AHMET ARİS dedi ki:

  BEYLER HERKESE GORE BI YORUM VAR AMA ONCE BIR ARASTIRMA YAPMALI BNECE HANGISI DAHA IYISE ONU SECEMLI BENDE BU KONUDA AZDA OLSA TEREDDUT DUYUPRUM AMA COU PROF DR LAR VURULMAMIZI TAVSIYE EDIYORLAR SIZ NE DIOSUNUZ ?:

 83. dila dedi ki:

  OLSAM FELÇ OLMASAM DOMUZ GRİBİ napam sis söleyin!!!!

 84. süleyman demir dedi ki:

  ben devletimin saglık bakanlıgına inanıyorum aşı ailecek olacagız tavsiye etmekle olmaz mantıklı olmak yeterli yazık etmeyelim çocuklarımıza 0lmaz demeyelim yarın toplu ölümleri engelleyin derim saygılar

 85. ensar kopuz dedi ki:

  kesınlikle yaptırmam bu yahıdilerın oyunudur
  ömür biitiyse aşılar uzatmaz

 86. Mustafa Önder dedi ki:

  Arkadaslar ben avusturyadan katiliyorum ve asida oldum hic bir yan etkisi olmadi
  Herkese tavsiye ederim olmayi son pismanlik fayda etmez

 87. Her öne gelen doktor kesildi.avrupa sağlık örgütü zararsız olduğunu söylüyor.Profesörler de zararsız diyorlar Kardeşim senmi bileceksin bunu.?Yoksa sendemi profesör oldun aniden?Normal grip aşısındada ayni riskler var diyor bilim adamları.Bence hemen aşı olmalıyız…..

 88. mulla ucer dedi ki:

  bililm adamlarının inasnları aydınlatıp insanların aşi olu olamam kararını verebilmeleri için aşının güvenli olup olamdığını kamooyu önünde açıklaması gerekir bilinçsiz insanlarla dolu ülkemizin bir kaşık suda fırtına koparan insanların tepkisini almamak için tıp iliminin doğruda n televizyon ekranlarında tartışılıp doğru isikameti bularak insanların aşı olup olmama endişelerini gidermelidir buda TÜRKİYE sağlık bakanlığı bünyesinde geliştirilerek insanların aydınlatılması gerekir.

 89. çılgın mucit dedi ki:

  domuzgrıbi sakın olmayın arkadaş lar

 90. ali dedi ki:

  saolun iyice korktum

 91. fehmi gulumser dedi ki:

  bence aşı olsanada ölecen aşı olmassanda olecen en iyisi aşı olmayın ben çanakkale kirazlı Y.İ.B.O okuyorum bizim okulda isteyen oluo isteheyen olmuo.

 92. enes akan dedi ki:

  ben aşı olcam sizedetavsiye ederim

 93. buse akça dedi ki:

  neden amerikadaki aşı gibi adjuansız aşı yok türkiyede bazı şeyleri bilmek için doktor olmak gerekmiyor illede bu aşıyı öneren doktorlar olduğu gibi kötüleyen doktorlarda var aşı olmakta olmamakta risk evet aşı kötülenmemeli bencede sonuçitibariyle bu aşıyı olan insanlarda var fakat bence içöinde ne olduğunu bilmeden hiçbir aşıyı olmamalıyız

 94. onur çetinkaya dedi ki:

  ben domuz giribi aşısı vurulmayalaım ölümcül.felc olma.vb….. gibi zararı var sahlıklı bir hayat için saglıklı hayat

 95. N. Ziyagil dedi ki:

  millette çok bilgi kirliliği var. siz kim oluyorsunuz da doktor olmadan araştırmadan
  aşıyı kötülüyorsunuz. bu aşıları zaten seneye istesenizde istemesenizde olacaksınız. çünkü domuz gribi aşısı normal aşılarında içine eklenecek. bu sene yapılamadı çünkü hastalık hızla ilerliyor vakit kalmadı. bu aşı bir çok testten geçti.
  bazı kişiler amigo kızın aşı dan sonra yürüyemediğini vs söylüyor. araştırmadan etmeden konuşmayınız o kızın zaten önceden de bir hastalığı varmış hasta olan kişiler bu aşıyı yaptırmamalı alerjisi olan astım tiroid vs vs en ufak bir rahatsızlığınız bile olmamalı. biz kobay falan değiliz ilk öncede bizde denenmiyor. bu aşı birçok yerde yapıldı. hatta ukraynada aşı bitti millet maceristana aşı olmak için akın etti. bütün iyi imkanları kulaktan dolma saçma sapan bilgilerinizle suistimal ediyorsunuz. eğer bu aşıyı olursak hastaşığı biraz olsun durdurabiliriz eve şuı an türkiyede çok büyük bir salgın yok ama ilerki aylarda toplu ölümler başlayacak. lütfen aşı olmayanlar başkalarını da kışkırtmaya çalışmasın

 96. aylin reipen dedi ki:

  merhabalar bence asi olmayin cagrisi yapmayin birakin buna doktorlar karar versin bir konu hakkinda bilinmeyenler olsanda herbir agizdan yorum yapmak yanlis cünkü ister istemez belki de kötü sonuclara yol acabilir asi yaptirmaqyin su olur bu olur denmesi yanlis bunu ancak doktorlar bile bilir ama bilgisi olan olmayan konusuo benncce yapilmasi gereken bir saglik kurulusuna danisin ve onlara sagliginiz hakkinda dogru bilgiler verin hernengi alerjik yada hastaliginiz varsa belirtin siz söylemezseniz kimsede bilmez asi olursunuz sonrada iste bu asi böyle yapti dersiniz bence herseyden önce bilinclilik önemlidir bilincli olalaim saglimiza dikkatedelim deriimmmmmmmmm

 97. büşra büşra dedi ki:

  arkadaşlar olmayın nolursunuz bu aşının yüzünden felç olan ölen sakat kalan var olmayın aşı neden Recep Tayip erdoğan yaptırmıyo niye obama kızlarına yaptırmıyo bizi deniyolar yaptırmayın aşı ölürsek ölürüz ama aşıdan ölmeyelim Allah yardımcımız olsun …… bi kesin bişey söleyin bizee yağğğğğğğ

 98. napcann? dedi ki:

  yawww ne domuz gribiymiş bee sağlık bakanının ası olduğu gösterildi ama domuz gribi aşısımıydı bilemiyorumm
  ben 7.sınıf öğrencisiyim bizim okullarada gelcekmiş ben vurulucam bişe olma ihtimali çok az mış zaten
  ama son kararım değil belkide olmam ama su anda gribim yha domuz gribiysen neyse herkese güle güle

  bu arada ben kızım:)

 99. aylin reipen dedi ki:

  arkadaslar asiyla herkez farkli yorumlarda bulunuo kobay falan die ama alakasi yokki kobaylikla cünkü bu asiyi suan cok fazla sipariseden ülke almanya yani eger konuya bu acidan bakarsak almanyada kobay konumunda bununla alakasi yok bu domuz gribinin daha da degisip farkli boyutlara ulasilmasindan korkuldugundan asi gelistirildi,tabikide yan etkileri olucaktir ama yani asiyla domuzgribini yaymak istiyorlar denmesinde cok sacma bununla alakasi yok.askerlere ve okullara uygulanmak istenmesinde cünkü toplulugun cok yogun oldugu yerlerde daha fazla boyutlara erilmesini önlemek amaclidir ama tabiki bazi alerjik problemleri olan yaptirmamali her asinin yan etkisi vardir ama benim istedigim net olarak bilinmesi gereken asi negibi yan etkiler gösterebilir birde bu asinin gerekliligi yüzde kactir bence halki net olarak aydinlatmalilar yoksa heerkez konusacak…..herkez yorum yapicak kesin sonuc verilsin……………

 100. serpil dedi ki:

  askerlere aşı yapılmasın ogluma aşı yapılırda bişey olursa suçlusu orgeneraldir ben bir ane olarak ogluma aşı yapılsın istemiyorum aşıyla domuz vürüsünü tüm insanlara yayacaklar

 101. aylin reipen dedi ki:

  arkadaslar merhabalar ben almanyada yasiyorum burda dahada tehlikeli boyutta diebilirim benimde iki oglum var cocukdoktoruna sordum bana asiyi önermedi ancak kronik hastalara yapilacagini önerdi ,tabiki asinin yan etkileri ve de teklikie boyutu varmi henüz net degil cünkü asi yeni gelistirildi icindeki maddelerde cogu insanda belki farkli yan etkiler doguracaktir,bence bu asinin daha detayli incelenmesi gerekli ama tabiki bu domuz gribide teklikeli bir hastalik yani bu hastaliga cok saglikli bir vücud ancak dayana bilir ,keske daha güvenilir az yan etkisi olan bir asi olsaydi iste asiya bakilarak domuz gribininde nedenli boyutta bir hastalik oldugunuda anlaya biliriz cünkü bu virüs cok sekiller degistirebilr ve daha kötü sonuclar ortaya cikabilir iste asinin amacida bu zaten ama bence asiyi daha fazla incelemeliler ve ondan sonrada halka cagrida bulunulmali yani asidan daha emin bile degiliz daha dogrusu hic bir ülke emin degiiiiiiiiiillllllllllllll

 102. hatice tutüncu dedi ki:

  bizimö canımızı ortada bulmadılar herhalde başbakanımız herşeyin en iyisini bilir o yaptırmazsa zaten vardır sebebi cocuk dogurup buyutmek okadar kolaymıkı bir anda kendimizi tehlikeye atalım ya önce hastalıgı gonderıyo sonra ilacı bız bu kadar cahil ülke deyiliz biz inançlı müslüman devletiz bize domuzun işi yok devletimiz iyi bilir allah büyük allah yardımcımız olsun hasta olanlarada şifa olsun bugu ne kadar hastalık yokmuydu sankı vardı ama basın bukadar şeyler çıkarmıyodu şimdiye kadar gırıpten ölen olmamışmı araştırılsın bakalım binlerce boşverin bu devletin şansı zaten nereye el atsa kırılıyor ama durmak yok yola devam allah yardımcıları olsun saygılar

 103. Emre dedi ki:

  Bazı arkadaşlar kobay yapacaklarsa bugüne kadar yaparlardı demişler. Mesele bu değilki. Bu aşı uzun vadede güvenlimi… Okulda aşı yaparken Kızamığa Suçiçeğine imza istemiyorsun buna istiyorsun. Ne anladık bundan…???

 104. ali dedi ki:

  sus sen kim gonuşma

 105. cengiz dedi ki:

  İYİDE AŞI OLMAYALIMDA NAPALIM ÇAREMİZ YOKKİ BAŞIMIZDAKİLER HALKINI DÜŞÜNMÜYOKİ KENDİ POPOSUNU KURTARMAYA BAKIYO MİLLETİ ÇARESİZ BIRAKIYO BEN ŞİMDİ NAPICAM BİZ NAPICAZ BUNUN CEVabınıKİM VERİCEK DEVLETTMİ HİÇ SANMIYORUM ((((((( KARDEŞLER BU AŞILARIN İÇİNDE %7 CIVA VAR BU AŞILARI BİZE VURUYOLAR MECLİSTEKİLERE CİVASINI ARITIP ÖLE VURUYOLAR BU HAKMI

  İŞTE BİZİM ÜLKEMİZ BUKADAR ACİZ BİR ÜLKE YABANCILAR YAPIYO KALİTELİ AŞILARI KENDİLERİNE
  BİZİM HAKLKIMIZA İÇİNE MADDE KATIYO BİMMEM BAŞKA BİŞİ KATIYO SONUÇTA HALKA ZARAR VERİYO

  SEN VURULDUĞUN ZAMAN SANIYOMUSUN DENİZE GİDE BİLCEN KIŞA BİLCENNN NO NO NO CİVA AK CİĞERE YERLEŞTİĞİ ZAMAN VÜCÜT SİCAKLIĞI ARTIĞI SDÜRECE CİVA BUHARLAŞIR VE KANSER OLMAYA BAŞLARSIN SENİ ZEHİRLEMEYE BAŞLAR EYYY KARDEŞLERİM VURULSAK SAKAT KALCAZ VURULMASAK ÖLÜP GİDİCEZ BİZ NAPICAZ BUNU DEVLETE BİLDİRİZ PROTESTO EDİN BİŞİLER YAPALIM LÜTFENNN EPOSTALARINIZI GÖNDERİN SAYGILARLA

 106. MELİKE KARAGÖZ dedi ki:

  bence ilk durumda aşı olunmasın yani biz akıllılar olmayalım ilk SAVAŞLIM (neymiş lan bu yaşatmıcak bu yabancılar bizi ———–bir keneymiş bir kuş gribiymiş bir domuz gribiymişş ooooooooooooo)bu olay eşşek gribine kadar gider valla bu ne yaaaaaaaaaaaaaaaaaa
  kendimize dikkat edelim
  iyi markalı jeller kullanalım
  almıcaklarsa ellerinizi yıkayın temiz olun oleynnnnnnnnnnnnnnnnnnnn
  AŞIYA HAYIR GRİBE SAVAŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞ OLEY OLEYY OLEYYYYYYYY

 107. İNCİ YILDIZ dedi ki:

  bence olmayınaman DİKKATTTTTTTTTTTTT

 108. talha yaşar dedi ki:

  bence olmayın kanserojen etkisi var siz bilirsiniz ama bakın aşı olanda ölüyo olmayanda ölüyo

 109. distanza dedi ki:

  MİLLET YETKİLİLER , SAĞLIK BAKANLIĞI , HIFSISIHHA , AÇIKLAMA YAPIYOR AŞILAR DENENDİ BİR PROBLEM YOK DİYE ZATEN BIRAKIN BU AŞIYI DİĞER İLAÇLARIN AŞILARIN YÜZDE 90 I YURTDIŞI MENŞEELİ BU ADAMLAR BİZİ KOBAY OLARAK KULLANMAK İSTESELER İNANIN BUNU DAHA ÖNCE YAPABİLİRLERDİ NE YANİ BİZİ TOPLU HALDE BU AŞI İLEMİ TEMİZLEYECEKLER …YAPMAYIN YAHU İNANIYORUMKİ BU ÖLEN VATANDAŞLARIMIZDA HASTALANDIKTAN SONRA KEŞKE BİZDE AŞI LSAYDIK DEMİŞLERDİR SAYGILAR …E R H A N

 110. Fatih Ay. dedi ki:

  Bu kafaya hayret ediyorum. Gavurun ilacı diyen de olmuş, kobay olmak istemeyen de olmuş. Sanki eczaneden alıp yuttukları ilaçlar, film çekildikleri röntgen cihazları, MR cihazları babaları tarafından Türkiye de üretilmiş.
  Bu kafadaki adamlara zaten aşı yapmayacaksın. Bırakacaksın ölecek. Aldıkları nefes zarar zaten.
  Birde çok bilmiş eda ile yorum yazmazlar mı, ölümden beter.

  Bu kafa matbaa osmanlıya geldiğinde de gavur icadı demişti. Kesin bunların dedeleri dedi. Genetik olsa gerek bunlarada sıçramış.

  Bu millet yıllarca çocuk felci aşısına, kızamık aşısına kısırlaştırıyor diye karşı çıktı. O günün çocukları şimdi evlendi boy boy çocukları var. Hiç biride kısır olmadı.

  Bir şey biliyorsanız yazın. Sanki efendiler hekim.

  Bu mesele okuldan kaçıp sağda solda hayt gezenlerin değerlendireceği bir konu değil.

  Okuyun yazın, biraz ilim irfan öğrenin. İşkembe-i kübranızdan sallamayın.

 111. mehmet algız dedi ki:

  arkadaşlar sakın korkmayın aşıda kesinlikle diğer aşılara oranla daha fazla yan etki yoktur böyle bir şey münmkün değil ülkemizde bu aşı yılabaşına kadar 20 milyon kişiye yapılacak sizce hangi ülke 20 milyon vatandaşını riske atar böyle bir mantık yürütmeyelim yok kobay mışız size bir örnek vereyim şu anda bilgisayarın gözleri bozduğu söyleniyor telefonun radyasyon yaydığı söyleniyor peki size soruyorum 20 yaşından 50 yaşına kadar telefon kullanan insan war mı yok bu demektir ki biz telefonun 20 25 sene kullanımının bze ne tür bir yan etkisi olacağını bilmiyoruz aynı şekilde bilgisayar da bilgisayar belki 25 sene kullanılırsa oluşabilecek yan etkiyi bilmiyoruz ama sonuçta bunları kullanıyoruz bnce aşının kesnlikle olunması lazım

 112. zeynep dedi ki:

  aşı olsam mı olmasammı bilemedim sizce ne yapayim???????????

 113. ASİ GENÇ dedi ki:

  !!!!!!!!!!!!!! Yav kardeşim okul yaptırmak istiyonuzmu diyorlar varbunda biişte çıkar kokusu …. madem faydalı direk bas aşıyı kardeşim doru deilmi arkadaşlar lide hocaya soruyom bu neden diye aşı azzmış :D…:D

 114. D€FN€ KARA dedi ki:

  o kadar zararsız yan etkileri yok denildi o zamn neden başbakan,cumhurbaşkanı… aşı olmuyor neden aşı olmaktan korkuyorlar çok saçmaa ya ayrıca aşı olduktan sonra da domuz gribi olabiliyormuşsun eeee o zaman ne diye vuruluyoruz ki eninde sonunda domuz gribi olacaz zaten aşıyı olup bilmediğim yan etkilerini çekeceğime olmam daha iyi sağlık bakanlığı herkese bu aşıyı vurdurmak için zararsız felan deip duruyor sonra türkiye de ölen çocukların bazılarını buluyorlar hemen domuz gribinden öldü çocuk kalp krizi geçirse bile domuz gribinden ölmüş oluyor KESİN OLARAK DOMUZ GRİBİNDEN ÖLEN !=>''1''<=! KİŞİ VARMIŞ ama tabi bunu söylemezler anca milletin gözünü korkutup aşıya teşvik etmeye çalışıyorlar

 115. BAHAR AKDEMİR dedi ki:

  EVET EVET GENÇLERİMİZİ DE ÖLDÜRMEYE ÇALIŞIYOR OLABİLİRLER BENDE AÇIKÇASI AŞIYI VURDURSAMMI VURDURMASAM MI DÜŞÜNÜYORUM MEVSİMSEL GRİP AŞISINI VURDURDUM FAKAT DOMUZ GRİBİ AŞISINDAN KORKUYORUM GERÇİ VİRÜS OLARAK PEK FARKLI YOK DİYORLAR AMA
  NORMAL GRİP AŞISINI VURDURDUM ÇOK ŞÜKÜR BİŞEY OLMADI AMA DOMUZ GRİBİ AŞISINI VURDURMAKTAN AÇIKÇASI KORKUYORUM BAKSANA BAŞBAKAN BEN BİLE VURDURMAM DİYOR NEDEN ADAM ÖLMEK İSTEMİYOR EEE BİZ NEDEN ÖLELİM BENCE ERKEN DAHA DİYE DÜŞÜNÜYORUM ÖNCE BİR DENENSİN BAKALIM İYİ OLDUĞU ISPATLANSIN ONDAN SONRA BAKARIZ ARKADAŞLAR TAM OLARAK BİE BİLGİ YOK YANİ ÖLDÜRÜCÜ OLUP OLMADIĞINA TIPTA TAM OLARAK KANITLANMAMIŞ BİŞEYİ VURDURMAKTA BENCE OLMAZ DOKTORLAR BİLE BEKLEYİN TEMİZ OLUN DİYOR VE ÖNLEMLERİNİ ALIN DİYOR YANİ ÖNCE HÜKÜMET BAŞINDAKİLER VURDURSUN SONRA BİZ BU BİR TUZAK OLABİLİR AMERİKANIN BİLEMEYİZ BEKLEMELİYİZ

 116. sena yıldız dedi ki:

  waLLa bnce yaptırmayın salıkLı dio ameriKa awa 1 haftada 64 Can qidio madem saLıkLı o saman onLarda yaptıRSnn tüRkiyeyei deney oLarak kuLLanıoLLar….. waRAMI böLe bişi

 117. ömer senkir dedi ki:

  yaner dudura wwuu bu nasıl iş kafamız karısdı yetkililer bi çağresini bulsun.. biz yaptıralım mı yaptırmayalım mı? bilenler bizleri bilgilendirsin lütfen

 118. selin yuksel dedi ki:

  ewet olmayalımmmmmmmmmmmmm………………………….

 119. sevgi aktaş dedi ki:

  bilmiorm ama bunu nasıl söylesem bende cumartesi günden beri bir kırıklık karn ağrısı baş dönmesi ishal halsizlik eklem ağrıları var bugün salı hala geçmedi doktora gittk fakat basit bir iğneyle yolladı ilaçlarıda kullandkça halsizleşiorm ne yapmalıym bilmiorm ya domuz gribiysem çok üzülüorm ———

 120. ayla temel dedi ki:

  Artık güven kalmadı okuduğum bu yorumlardan bunu anlıyorum yalan yanlış davranışlar bizleri bu hale getirdi cernobil olayında da bakanlar cıktı tv lerde cayları yudumladı oysa şu 10 yıl içinde kanserden nice insanlar öldü köyümde yaşlı insanlar akçiğer ca(kanser)den öldü dedemiz ninemiz yoköyle bir hal aldıki gençler bile daldan düşen elma gibi kanser oluyo gözlerimiz buna şahit oldu bu nedenle güvenmiyorum doğru şey yapsalarda

 121. BEYTULLAH BALCI dedi ki:

  BEN BU AŞININ UZUN SÜREÇTE TEHLİKELİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM YANİ RİSK GRUBUNDA BİRİNCİ SIRADA OLAN ÇOCUKLARIMIZIN GELECEĞİNİ ETKİLEYECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM BU OLASILIKLAR DOĞRULTUSUNDA BİRDE ÜLKEMİZ BAŞBAKANININ ÜÇÜNÇÜ ÇOCUĞU MUTLAKA DÜŞÜNÜN DEMESİ VS GİBİ AÇIKLAMALARDA CANIMI SIKIYOR. O YÜZDEN ÇOCUKLARIMA YAPTIRMAYI DÜŞÜNMÜYORUM BİR DE GENÇ NESİLİN FAZLA OLMASIDA BİR AYRINTI ACABA BİRİLERİ BİZİM GENÇLİĞİMİZİMİ ÇÖKERTMEYE ÇALIŞIYOR.

 122. MEHMET İHSAN SEVEN dedi ki:

  AŞILAR NEREDEN GELİYOR ACABA

 123. ismet güler dedi ki:

  ben vurulmuyacam cenep allah korur kımı vurdıyo kımı vurma diyo yok kuş gırıbı dedıler adamın tavuk cıflıgını yakdılar bırı uzmanlardan adamgıbı bışey söylemıyokı ha bıraz dıkatlı olalım yeder genel olarak gıda bısal adam pazardan meyve alıyor onu iyi gene elını karışdırıyo olmaması gerek sonradan almıyo cıkıyo almıyacaksın nıcın elını suruyon be adam cok sacma bışey yanı bunu sadece domuz gırıbı icın demıyom butun hasdalık olabılır cok şukur yaş 22 igne furulmadım sadece askerden furuldum oda kacdım yakaladılar vurdular allah korusun tum musluman arkadaşlarımızı ve degerlı türk halkımızı 44

 124. gül dedi ki:

  salaklar biz kobaymıyız sağlık bakanı sözde ilk ben vurdurcam diyo ne bileyim aşı gercekten domuz gribi aşısımı ben vurdurmam cocuklarıma obama bile yaptırmamış bu aşılara ancak biz inanırız neden biliyomusunuz çünkü burası bir adım bile ilerleyemeyen türkiye

 125. elcin demırler dedi ki:

  ya ası olupta domuz grıbı olursak nolacak bırde ıcınde hangı maddeler var acıklansın

 126. lazım degil ......... dedi ki:

  ben valla zararlı olup oldugunu hiçç bilmiyorum ama domuz gribini cıkaranın varyaaa
  obama kızlarını ası yaptırsın bende yapacam yoksa yapmam manyaklar kısacası zararlıııı…

 127. aziz dedi ki:

  siz aşıyı olmayın da bize kalsın.abd,derin devlet,hükumet vb eğer bizi kobay olarak kullanmak isteseydi diğer kızamıkçık,hepatit diye domuz gribi aşılarını vururdu da (ki bu sene 3 doz hepatit,1 doz kızamıkçık aşısı vuruldum ve turp gibiyim)haberiniz olmazdı.her şeyde olduğu gibi bunda da komplo yaratmakta üstümüze yok.Ben vurulacağım ve eğer bir şey olursa burada size yazacağım ama tabi siz o zamana kadar domuz gribinden ölmemişseniz!

 128. bayram alıcı dedi ki:

  herşey biz türklerin başinamı geliyo türk coçukları cok zeki olduğu için hedefleri coçukları zehırlemek cok bilmişler önce kendi cocuklarına denesinler biz coçuklarımizi sokakta bulmadik bizim coçuklarımızı kurban olduğum allah korur kulun korumasına gerek yok yaşadığımız bu hayatı zehır etmelerine izin vermiyek

 129. philip winston dedi ki:

  bunların allah belalarını versin rant uğruna insanları çok rahat bir şekilde harcaya bilecek insanlar adam gibi cevap vermezler açıklamalar yetersiz neden imza toplanıyor sorumlulukmu alınmak istenmiyor. yukarıda okumuş olduğum bir yazıda doktorlardan biri eşi ile birlikte yakalanmış bu hastalığa ve evinde istirahat ederek atlatmışlar bu hastalığı öyle yazıyor NEDEN kendileride bu aşıyı olmamışlar??

 130. hakan demir dedi ki:

  kardeşim domuz gribi nedir kim biliyor,doktorun kimi yaptırın diyo kimide yaptırmayın diyor ALLAH aşkına bir delikanlı çıkıpta gerçek neyse onu konuşssun milletde gerçekleri ögrensinn.normal grip aşısının ne oldugunu bilemezken neydigi belli olmayan bir hastalıgın aşısı ne derece güvenli bilemiyoz. biri çıksında elini vicdanına koyup olanı biteni açıklasın dogrusuyla,önce bu aşıyı bize satanlar kullansın vede ilk yaptıranda halkın gözü önünde saglık bakanı olsun''!''tabiki halkın güvendigi biri tarafından yapılsın vede halka yapılan aşının aynısı olsunn!!! özel bir aşı geliyorsa onlara bu milletin eli hep yakalarında olacaktır!!

 131. ramazan kaya dedi ki:

  arkadaşlar bu aşının eyer ölümcül etkisi olsaydı üretmezlerdi

 132. ölüme çeyrek kala türkiye dedi ki:

  aşı olup yan etkileryle sürünmektense onları amaçlarına ulaştrmaktansa gripten ölelim daha iyi

 133. yavuz öz dedi ki:

  Türkiyede domuz gribinden 1 kiş ölmüş, aslında her sene normal gripten 10000 insanımız ölüyormuş, bunun için aşı alınmıyormuş.
  1 kişi için 43 milyon domuz gribi aşısı alınmış üstelik dünyada en son risk taşıyan ülkeyiz.
  Bunu profesörlerimiz televizyonda söyledi ben izledim.
  Her sene bu kadar insanımız ölürken yetkililerimiz kılını kıpırdatmıyormuş.
  Ayıbımıza bakın her sene normal gripten 10 bin insanımız ölüyormuş,
  insanlarımız normal grip aşısını bulamıyormuş.

 134. serkan güleç dedi ki:

  benimde iki çocuğum var riskli grupta aşı yaptırsammı yaptırmasammı hiçbir uzman yan etkilerini söylemiyor devlet büyükleri canlı yayında yaptırırlarsa bende yaptıracağım

 135. muhammed üçok dedi ki:

  Yukarı tükürsek bıyık asağı tükürsek sakal.Resmen böyle.Domuz gribi asısı olursak ölecez.Olmasak yine ölecez.Nasıl olacakki bu simdi.Bana sağlam bir bilgi lazım.Denensin daha cok denensin.Ölecezmi,felc mi kalacaz.Bir ası cıkartıyorlar o da riskli cıkıor.Nasıl is ki bu?

 136. T.Köksal dedi ki:

  Obama bile kızlarına aşı yaptırmamış,Başbakan canlı yayında torunlarına aşı yaptırırsa bende çocuklarımı aşılatacağım.Vatandaş sözü.

 137. isimsiz dedi ki:

  önce başbakanda cumhur başkanında ve diğer yetkililerde deneyin çocuklarımız sevdiklerimiz sakat kalsa ölse bunun hesabını kim vercek sözde herkeze kağıt imzalatıyolar siz kendinize güvenmiyosunz biz bu konuları bilmiyoruz nasıl kendmize güvenelim sevdiklerimizi nasıl tehlkye atlm sizin buna vicdanınız el veriyrmu?

 138. merve toker dedi ki:

  bencede aşı felan yaptırmayalım amerikanın oyunları bizde kobay olmayalım

 139. Havva AKPINAR dedi ki:

  Bu aşıyı çocuklarıma yaptırmaktan da, yaptırmamaktan da korkuyorum.

 140. merve kaya dedi ki:

  yaa arkilr bu asilrrii yptrmyn bz kobayy miizz nie bzm asimz cnli dgl nie icn de ee civa vr

 141. Memet Karadayı dedi ki:

  dünyanın hiçbir yerinde bu aşı ile ilgili hükümetler halkına bu kadar ısrarcı davranmıyor. hastalığın
  yayılmaya başladığı ülkede bile bu kadar panik yaşanmamış ve halkını bu aşıyı olması için mecbur
  bırakmamış ısrarcı olmamış. bizim ülkemizde bu aşı gündeme getirildikten sonra zararları ile ilgili bazı
  açıklamalar çıktı. Hıçbir hastalık vakası görülmeyen ülkemizde zararlarından bahsedilince bir anda bomba gibi domuz gribi vakaları haberlerde çıkmaya başladı.Halkı panığe sokup gönüllü KOBAY haline mi getirilmek isteniyoruz……DÜŞÜNMEMİZ LAZIM …….!

 142. nevbahar GÜZEL dedi ki:

  ben ce bir kişide baskanda falan denen sin ve test yapılsın ve güven liyse bizde olalım aşı yyaannnnnnnnnnnniiiiiiiiiiiiiiiiiiii

 143. okçu dedi ki:

  domuz giibi aşısı tehlike

 144. İsİmSiZzZ... dedi ki:

  BENCE SAKIN AŞI OLMAYIN BİR KADINA YAPMIŞLAR AŞIYI KADIN GERİ GERİ YÜRÜYORMUŞ İLERİ YÜRÜYÜNCE DÜŞÜYORMUŞ SAKIN AŞI OLMAYIN!!!!!!! İLERİ YÜRÜYÜNCE DÜŞÜYORMUŞ YAN ETKİSİ… SAKIN OLMAYIN AŞI ÖLDÜRÜRRR!!!!!!!!

 145. ercan karabayraktar dedi ki:

  mrb arkadaslar ne yapacagız bılmıyorum yeterlı acıklama yapılmıyor.eger iyi saglıklı bı ası olsaydı gonullu gönülsüz armazlardı su krıtık zamanda herkes mecburı yaptıracak derlerdi.
  ercan3782@hotmail.com

 146. melankolik dedi ki:

  ya bende yaptırmıcam çünkü bu aşı kısırlığa neden olabiliyormuş

 147. ZAFER ŞAHİN dedi ki:

  NEDEN YAN ETKİLERİNİN NELER OLACAĞINI HALKA AÇIK VE SEÇİK OLARAK YETKİLİ AĞIZLAR AÇIKLAMIYOR.GENELDE ÇEKİMSER KONUŞMALAR BASINDA ÇIKIYOR.BENCE BU AŞI YETERİNCE TESTEN GEÇİRİLMEDİ.

 148. ahmet cıldır dedi ki:

  lan o aşıyı yaptıranda akıl yok be:)))))

 149. bengü dedi ki:

  ama çok zararlı olduğu söyleniyor. Ben vurdurmam

 150. didem zengin dedi ki:

  korkum bizi aşıda kobay olarak kullanmalrı

 151. İBRAHİM OK dedi ki:

  NE YAPACAĞIMI BİLMİYORUM HERKESİN BEKLENTİSİ AŞI AMA BU AŞI GÜVENİLİR Mİ KİMSE BİLMİYOR TEK BİLDİĞİM BU HASTALIĞIN DERHAL ÖNLENMESİ İNŞALLAH FAZLA BÜYÜMEDEN ÖNLEMLER ALINIR LÜTFEN BİRAZ DAHA GAYRET GÖSTERELİM. İLGİLİLERE DUYRULUR

 152. derya akgün dedi ki:

  bemin 3 tane çocuğum var. okulda sözde aşı yapacaklarmış ama bizden imzalı kağıt almadan yapmayacaklarmış. eee eğer çok doğru bir aşı ise neden sorumluluk almıyorlar. açıkcası okullarda b ize sorulmadan devletin yaptığı aşılar var. bu aşıda bizden neden onay imzası isteniliyo. ben yaptırmayacağım çocuklarıma açıkcası güven vermiyor bana bunlar

 153. gerek yok dedi ki:

  ne verirlerse versin bu aşıyı olmam çok tehlikeli ingilterede bilim adamları bir test yapmış domuz gribinden ölenlerin sayısı domuz gribi aşısından ölenlerin sayısından daha azmış birde bunların içinde aşı olupta felç geçirenler varmıl

 154. havva konuk dedi ki:

  bende çok korkuyorum bu hafta okullara geliyomuş aşılar 2tane oğlum var olsakta kortum olmasakta sanki doktorlarda tam bilmiyo gibi yani hiçbişey beni tatmin etmiyo allahım sonumuzu hayır etsin.

 155. cansu güler dedi ki:

  ben domuz gribi yüzünden ölen gence aşı vurulup vurulmadıgını merak ediyorum o da sonucta bi kaç gün kontrol altındaydı müdahaleler ona da yapıldı madem aşı yararlı koruyacak o neden öldü başka bi kızda da haberlerde geçmişti kız koşabiliyor ama yüyümeye başlayacak oldugunda
  düşüyor geri geri giderken gidiyor ama normal yürüyemiyor bunlar niye oldu o zaman
  aşı zararsızda bu durum nerden kaynaklandı lütfen doktorlardan aşi konusunda daha ayrıntılı bilgiler istiyoruzz açıkcası bende aşı olmamayı düşünüyorum

 156. daadadlalalwrlaiwlrişaldacdwd dedi ki:

  bunlar amerika ve benzeri ülkelerde yasaklanmış iğneler türkiye ye 500 bin tane gönderdiler ama sadece test etmek için sakın vurunmayınız kobay olmak isteyenler denesin….

 157. halit dedi ki:

  ben aşı olmak istemem çocuklarıma yaptırmıyacambuda derin devlet işi görünüyoryada insanlar korkutmak için ortalığı karıştırıyorlar an etkisşi yok diyorlar ama çoğu kişide var olduğunu söylüyor yok kuş grıbi yok deli dana domuz grıbı müslüman bir kişi domuz etmi tüketiyor domuz grıbı yurt dışına tatile gidenlerde özel kolejlerde okuyan çocuklar devlet okullarında neden yok çünkü devlet okulana giden bir çocuk yurt dışı tatili yapamaz çoğu abartı ALLAHA verecek bir canımız var ecel bundan olacaksa yada yada ecellin gelmiştir domuz grıbi sebebdir temizliğimizi dikkat edersek hiç birşey olmaz ALLAHIN izniyle inş.

 158. harun ihan dedi ki:

  sayın hekimler yada doktorlar bu alının yan etkileri ne olabilir bunu herkes konuşuyo aşı telikeli diye şimdi biz napıcaz karar veremedim olsakmı olmasakmı
  olsak baska bi risk olmasak baska bi risk napıcaz ya bişşeyler söleyin ama söledikleriniz salam bilgi olsun eger ölümcül bi aşıysa türkiyede insan kalmaz herkes olur aşıyı neolurr salam bi bilgi verin

 159. yusuf sonumutt dedi ki:

  saolllll çok yardım cı oldunuz aşı olacam @mail alfonzo__yusuf@hotmail.com@@@@@@@@@@@@@@@@@

 160. ayşe dedi ki:

  amerikanın oyunlarına yine düştük ben sağlıkçıyken vurunmayı düşünmüyorum allah sonumuzu hayır etsin

 161. esra koç dedi ki:

  valla bu konuda sözüne güvenebileceğimiz bir kişi varsa o da sayın UĞUR DÜNDAR…her konuda olduğu gibi bu konuda da bir açıklama yaparsa çok seviniriz…..

 162. ewremlab dedi ki:

  ewt arkadşlar bncede aşı olunmamalı bn saglık öğrencisiyim her gn hastanedeyim ama bn bile olmıcam yaptırılmamalı

 163. cansu demirezen dedi ki:

  Arkadaşlar sakı donuz gribi olmayın douz gribi açısını oldukta sonra her tür hastalıga yaklana bilirsi kanser,kalp kirizi ve bunlar cok küçük hastalıklar daha büyüq hastalıklarlada karşılana bilirsiniz şunuda düşününün nede donuz gribi ilk amerikada denenmedide türküyede denendi ölümcül bir aşı oldugu içi türkiyede denendi lütfen olmayın…

 164. Zambak Kan dedi ki:

  Ben de aşı olunmasını istemeyenlerdenim. Kızımın okulunda 1 vaka görülmüş bie 1-2 gün önce … Bugün bir Dr.geldi. Aşı yaptırmak istenilip, istenilmediği konusunda onya kağıdı verilecek. Eeee…ne yapalım. Şaşırıp kaldık. Bütün veliler istemiyor. Yapılacaksa önce Başbakan'a sonra Cumhurbaşkanına, sırasıyla bütün bakanlara ve milletvekillerine yapılıp, hemen şu günlerde güvenirliği test edilsin ne dersiniz bence en iyi seçilmişler onlar olmalı… Halk değil.

 165. MEHMET YAZGAN dedi ki:

  sana katılıyorum umay kardeşim bencede bu birazda rant meselesi biz yine avrupalı,ların oyununa geldik galiba ne yapalım ALLAH yardımcımız olsun bir zamanlar honkonk nezlesi, tavuk gribi, yok bilmem ne gribi şimdide domuz gribi….

 166. umay nazenin dedi ki:

  aşılamak için en saf ülke olarak seçildik galiba. bu virüs hiç bir sınır komşumuzda aynı paniği yaratmazken neden biz bu kadar abarttık. insan düşünmeden edemiyor. acaba aşılanırsak kimler neler kazanacaklar….?

 167. ayşe arayan dedi ki:

  peki her hangi bir sorumluluk alıyormusunuz

 168. can dedi ki:

  tırstım valla ben yaptırmıcam

 169. pınar kavlak dedi ki:

  merkel bile amerikadaki aşıyı olurken biz niye bu aşıyı olmakta bu kadar hevesliyiz.

 170. gizem yıldız dedi ki:

  arkadaşlar bencede domuz gribi aşısı yapmayın sonucu kötü olabilir

 171. feyza ceren dedi ki:

  amerikada yasakLanmıs bı asıyı neden türkiyede uyquLuoLar kobaymıyızzz bızzz doktorLar kesinLikLe ası oLmayıın dıoo ne biçim üLke buu yaa !!!!!

 172. seyma g dedi ki:

  umarım bu hastalık da birgün tarih olur. Zira olması beklenen durumlar ister istemez insanı korkutuyor.

 173. domuz aşısı adamı öldüre bilirmiş

 174. yılmaz öztürk dedi ki:

  hocam bilgi veriyorsun ama koruma süresini bilmiyorsun.koruma oranını vermiyorsun.aşı yapıldığı halde biçim değiştirilse koruma ne olacak söylemiyorsun.bu flakon aşının hangi avrupa ülkelerinde yapılacağıda açıklanmıyor.onlar tek olan enjektörlü civasız aşıları tercih ederler.saygılar.

 175. sidar ekmekçi dedi ki:

  bizde şaştık kaldık

 176. ibrahim çok dedi ki:

  ya gavurun yaptığı ilaca güvenmeyin belkide bu hastalığı onlar çıkarttı…

 177. Faruk dedi ki:

  Kesinlikle AŞı Yaptırılmalı aksi halde sonucu kötü olacak gibi bu işin 🙁

 178. umut dedi ki:

  tehditli kubay olmak istiyenler kulansın

 179. umut dedi ki:

  lan kimse olmasın bu aşıyı tehlikeli kubay olmak istiyenler olusun.

 180. CAFO dedi ki:

  BAKALIM NE OLACAK

 181. kaan sekan dedi ki:

  saooooooooooollllllllllllllun

 182. MEltem Meltem dedi ki:

  Ya şimdi bu aşıyı yaptırmak konusunda tereddütler olsada aşı olmadan hastalık virüsü kapılırsa sanırım geri dönüşü yok gibi. Aşıları getirtselerde biran önce aşıyı olsak. Haksızmıyım aksi görüşü olan var mı?