By 24 Ekim 2008 Devamı →

DOĞUM YENİDEN DOĞMAKTIRDoğurmak, yeniden doğmak gibidir.

Doğurmak, yeniden doğmak gibidirÇocuk doğurma yaşı, büyük kentlerde 30’lara ulaştı, 40’lara doğru ilerliyor. Meslek sahibi kadınlar, anne olmayı planlarken, artık ince eleyip sık dokuyorlar. Gelişmiş ülkelerde yaşlı nüfus çoğunlukta. Aileler genellikle tek çocukla yetiniyor. Bir yandan evlatlarına iyi bir eğitim ve sağlam bir gelecek sağlamak için çocuk sayısını kısıtlıyorlar, öte yandan da kadınlar sosyal yaşamdan uzaklaşmayı veya kariyerlerini kaybetmeyi göze alamıyorlar. Tabii çirkinleşmekten de çekiniyorlar. Çünkü artık daima aktif, genç ve güzel olmak ‘in’; kendini ailesine adamış fedakar bir anne tablosu ise neredeyse ‘out’ hale geldi! Oysa anne olmak dünyanın en güzel şeylerinden birisidir. Bir anne bebeğini doğururken, kendisi de yeniden doğar! Sağlıklı gebelik ve doğumlar, kadınların güzelleşmesine, uzun yıllar gençliğini korumasına yardımcı olur.

GEBELİĞE BAĞLI DEĞİŞİMLER

Hamilelik döneminde birçok kadın hem gereğinden fazla kilo alır, hem de ciltleri bozulur. Vücut formunun bozulması, cilt lekeleri, dolaşım bozuklukları, kılcal damar çatlamaları, varisler, karın ve göğüslerdeki çatlaklar gibi sorunlarla karşılaşır. Gebelik sırasında cilt daha fazla yağ üretir, ter bezleri ise daha yavaş çalışır.

Bu sorunların tümü üç nedenden kaynaklanır:
1. Östrojen hormonunun yükselmesi
2. Kilolarla artan vücut ağırlığı ve hareketsizlik
3. Güneş etkileri Hamilelik bilinçli bir şekilde yaşanacak olursa, bunların çoğu önlenebilir. Bir kısmı zaten doğumdan sonra geçer. Gebelik boyunca beslenme ve harekete özen gösterilmesi çok önemlidir. Böylece hem bebek daha sağlıklı olur, hem anne doğumdan sonra kolayca formuna kavuşur, hem de çatlaklar ve ödemler büyük ölçüde önlenir. Düzenli egzersiz yapın. Hareket varisleri, ayak bileklerinde ve ayaklarda su birikmesini (ödem) önler, karın kaslarını kuvvetlendirir, doğumu kolaylaştırır. Çatlaklara gelince… Karın ve göğüslerin hacmi genişlediği için deri gerilerek çatlar. Bu çatlaklar yeni oluştuğunda tedavi edilmeleri mümkündür. Özellikle mikrodermabrazyon uygulaması, hamilelik çatlaklarında çok etkilidir.

KİLO VARİSE YOL AÇAR

Hamileliğin ileri aylarında, vücut ağırlığı bacak damarları üzerindeki basıncı artırır. Bunun sonucunda hamile kadınların bazılarında varisler meydana gelir. Bu nedenle ne kadar az kilo alınırsa, o kadar iyidir. Varisler en çok baldırlarda, üst bacak bölgesinde, vajina ve anüste görülür. Doğumdan sonra kilo verilince, nispi bir düzelme olur. Neyse ki, varisleri gidermek için gayet etkili tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Hamileliğin özellikle son aylarında az veya çok herkeste ödem görülür. Önlem olarak gebelik boyunca tuzu azaltın. Gebelik süresince ödem söktüren ilaçlar kullanmayın. Bu tür ilaçlar vücut sıvısının atılmasına yol açar ve bebek için tehlike yaratır. Ayaklarınız şişiyorsa, her fırsatta biraz yükseğe kaldırıp uzatın. Uyurken, altına yastık koyun. Gebelikteki ödemler, doğumdan sonra kaybolur.

LEKELERİN ÇOĞU GEÇİCİDİR

Gebelik sırasında ciltte çeşitli lekeler oluşabilir. Bunların çoğu östrojen seviyesinin yükselmesine bağlıdır. Bu lekeler doğumdan sonraki ilk yıl içinde kaybolur. Ancak güneş bu lekeleri pekiştirir. Bu nedenle hamilelik boyunca cildin güneşten korunması gerekir. Gördüğünüz gibi; doğru beslenip, doktorunuzun tavsiye ettiği egzersizleri yaparsanız ve fazla kilo almazsanız, güneşten de korunursanız gebelikten korkmanıza gerek yok. Hormonal değişikliklerin yol açtığı tüm sorunlar ve lekeler, doğumdan sonra geçer. Bebeğinizi emzirirken, karın kaslarınız toparlanır. Kalıcı lekeler sadece güneşten kaynaklanır. Vücudun deformasyonu ise fazla kiloların ve hareketsizliğin eserleridir. Doğurmak, yeniden doğmak gibidir.

Dr. Yasemin AMATO

* Dr. Yasemin Amato Kimdir?

Uyurken Güzelleşmek Mümkün mü?
Cilt Lekeleri ve Kurtulma Yolları
Parlak Bir Cilt İçin Öneriler
Siyah Noktalara Karşı Doğal Maskeler
Cilt Problemlerinin Kaynağı Şeker ve Karbonhidrat
Bebeğiniz için Nemlendirici Seçimi
Nemlendirici Seçimi
Göz Çevresi Kırşıklıklarına Savaş Açın
Yumurta Akı Mucizesi
K Vitamini
Vücut Ritmi ve Cilt Bakımı
Doğum Yeniden Doğmaktır
Vücut Ritme ve Cilt Bakımı
Cilt Bakımı Neden Gerekli
Çatlaklardan Kurtulmak
Ağız Kokusu Nasıl Giderilir?
Photo Aging Nedir?
Kusursuz Güzellik
Diyet Yapmak Uzmanlık İster
Selülitlere Radyo Frekansı
Doğru Yürüyüş Nasıl Olmalı?
Sağlıklı Bir Yıl İçin
Kış ve Cildiniz
Kahvaltının Faydaları
Faydalı Güzellik Formülleri
Domatesle Sihirli Maske
Yeşil Çay ve Diyet
Akne İzleri
Kafeinle Yağlara Veda
Tonik Tavsiyeleri
Doğal Cilt Temizleme
Kuru Ciltler İçin Temizleyici
Saçlara Yapılan Yanlışlar

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları

Etiketler:, , ,


1 Yorum Var "DOĞUM YENİDEN DOĞMAKTIR"

Trackback | Comments RSS Feed

  1. selin lüleç dedi ki:

    ya nadixa nasıl bi krem?bana bi etkisi olmuo pek önce benzamycın kullandım iyi geldi ama tekrar etti az miktarda yanaklarımda alnım ve çenem eski hali gibi oldu şu an nadixayı verdi doktor sabh ve akşam kullnmamı söledi peki nadixayı sürdükten sonra yüzüme fondöten pudra allık sürmemde sakınca olurmu?cvp yazarsanız sewinirim