By 25 Nisan 2007 Devamı →

DOĞUM VE KİLO SORUNUEMZİREN ANNELER İÇİN ZAYIFLAMA ÖNERİLERİ

Bebeğinize süt vermek, hamilelikten önceki formunuza daha çabuk dönmenize yardımcı olacaktır.

* Süt vermek, en azından doğumdan sonraki ilk 12 ay boyunca kilo vermenizi hızlandıracaktır. Amerikan Kadın ve Doğum Uzmanları Birliği’nin açıklamasına göre, emzirme süreci rahminizin gebelik öncesi boyutlarına ve formuna dönmesine yardımcı olan bir takım hormonların bedeninize salgılanmasını sağlıyor.

* Ne varki, doğumdan hemen sonraki dönemde kilo vermenizi hızlandırması için süt vermeye çok güvenmeyin. Çoğu durumda, asıl kilolar emzirme sona erdikten sonra gitmeye başlar.

* Yine aynı şekilde, gebelik kilolarınızdan kurtulmak için yalnızca emzirmenize bel bağlamayın yoksa yediklerinize dikkat etmez ve kilo vermek yerine kilo almaya da başlayabilirsiniz. Bu nedenle akıllıca beslendiğinizden, egzersiz yaptığınızdan emin olun, işin kalan kısmını doğa halleder nasılsa,

* Bebeğinizi emzirirken de sağlıklı, yağ oranı düşük bir zayıflama rejimine başlamamanız için bir neden yok. Ne varki, emzirirken, günlük 1800 kalorinin altına düşmemelisiniz.

NOT: Standart bir yağ oranı düşük diyette 1800 kalori demek her gün normal diyet listesine ekstradan bir 500 kalori eklemek anlamına gelir. Bu da aşağı yukarı 1 porsiyon süt ürününe, 1 porsiyon tahıl, 1 porsiyon meyveye ve 1 porsiyon yeşil yapraklı sebzeye denk geliyor.

BEBEĞİNİ EMZİRİRKEN REJİM YAPMAK İSTEYENLER İÇİN

Doğumdan hemen sonraki dönemde kilo kaybı son derece normaldir.

* Doğumdan önce, gebelik için önerilen 10-15 kilodan fazlasını almadıysanız, süt verirken de sütün kalitesinde veya miktarında herhangi bir azalma olmadan rahat rahat haftada yarımşar kilo verebilirsiniz. (Eğer kilo alımınız daha fazlaysa bu miktar haftada 1 de olablir.)
* Ancak yukarıda da belirtildiği gibi günde 1800 kalori tüketiyor olmalısınız.
* Günlük kalori tüketiminizi istenen 1800 kaloriye çıkartabilmek için abur cubura yüklenmemelisiniz. Yediklerinizin besin değeri olduğundan emin olmalısınız.
* Siz ve doktorunuz hazır olduğunuza inandığınızda spor yapmaya başlayın.

SPORUN YENİ ANNELERE FAYDALARI

Doğumdan hemen sonraki dönemde aldığınız gıdaların miktarı ve kalitesinin kilonuz ve sağlığınız üzerinde büyük etkisi vardır. Aynı şey spor için de geçerli. Tabii aşırıya kaçmadığınız ve başlamadan mutlaka doktora danıştığınız sürece.

 • Spor, doğum sonrası kilo kaybını hızlandırır.
 • Spor, doğum sonrası depresyonunun azalmasına yardımcı olur.
 • Spor, yeni ortamınıza alışmanıza yardımcı olur.
 • Spor, emzirmenizi engellemez, sütünüzü etkilemez.

BİR AN ÖNCE FORMA GİRMEK İÇİN KENDİNİZE BİR PROGRAM YAPIN

Kilo verip formunuzu yeniden kazanmanın en hızlı ve etkili yolu kendinize diyet, spor ve genel yaşam tarzı değişikliklerini içeren bir program hazırlamaktan geçer. Aşağıda bir kaç öneri bulabilirsiniz:

VÜCUDUNUZA İYİ BAKIN
Bedeniniz ağır ve yıpratıcı bir dönemden yeni çıkmıştır. Ayrıca, bebeğiniz, bundan sonra da bulabileceğiniz her tür enerjiye ihtiyacınız olacağı anlamına geliyor. Bu nedenle düzgün beslendiğinizden ve sağlığınızı koruduğunuzdan emin olmalısınız.

SAĞLIKLI BESLENİN
Amerikan Tıp Birliği, besin değeri yüksek gıdalar tüketmenin önemini vurguluyor: örn. yağ oranı düşük (tamamen yağsız değil), sağlıklı (vitamin ve mineral yüklü) ve lifli gıdalar açısından zengin bir diyet.
Bu, kilosu ne olursa olsun tüm yeni anneler için geçerlidir. Bu dönemde yapabileceğiniz iki büyük hata: 1) abur cubur yemeye başlamak, 2) şok diyete girmek olacaktır. Her iki hareket de sizi şişmanlatıp sağlığınızı bozmayı garanti edecektir.

BESİNLER HAKKINDA BİLGİLENİN
Kendinizi, zayıflama yöntemleri, rejimler yerine sağlıklı beslenme konusunda eğitin.

DOĞUM SONRASI NASIL SAĞLIKLI ZAYIFLANIR?
Aslında hamilelik son derece normal ve fizyolojik bir süreçtir vücudunuzda mevcut olan yağ hücrelerinin iki yada üç katı büyüklüğüne çıktığı doğal bir süreçtir önemli ayrıntı bu sürecin çok kısa olmasıdır yani dokuz ay gibi bir sürede karın çapı 5 yada 6 katına çıkmakta bu gerilimi cildin taşıması içinde kişi gerekli önlemleri hamilelik boyunca yapmalıdır sağlıklı zayıflama konusuna gelince internet yoluyla binlerce ulaşılabilir diet listesine rastlanılabilir ve uygulanmaya çalışılabilir ama sonuçta yanlışları düzeltmek ve doğruyu göstermek hekimin işidir zaten burda doğru söylem ya da yönetim gereklidir.

HEM HIZLI HEM SAĞLIKLI ZAYIFLANIR MI?

Elbette mümkündür vücut matematik gibidir kaloriyi fazla alırsanız kilo alırsınız kaloriyi düşürürseniz zayıflama kaçınılmazdır ama önemli olan düzenli ve dengeli beslenme ile bu sorun çok rahat çözümlenebilir vücut ritmi 6 öğüne programlanmıştır 3 ana 3 ara öğün ve düzenli beslenildiği sürece kolorinizide kısıtlarsanız sağlıklı bir şekilde zayıflayabilirsiniz hız biraz da kişinin metabolizması yaşı kaçıncı hamileliği ile de yakından ilgilidir.

NEDEN BAZILARI DOĞUM SONRASI HIZLI KİLO VERİR?

Burda vurgulanması gereken en önemli ayrıntı düz mantıkta düşünmeleri ve vücutlarını iyi tanımadan geçer sonuç itibariyle BMI yani vücut kitle oranınızın normalin altı ve normal sınırlarda hamile kalır ve hamilelik boyuncada kendinizi kontrollü bir şekilde kadın doğum uzmanınızın uygun gördüğü şekilde kilo alırsanız doğum sonrası da hızlı bir şekilde kilo verebilirsiniz ama bunların tam tersi durumda yani hamile kalmadan vücudunuzdaki yağ fazla ve hamilelik boyunca çok fazla kilo alırsanız sonrası elbette kilo vücudunuzda kalacaktır.

DOĞUMDAN NE KADAR SONRA SPORA BAŞLANABİLİR?

Normal doğumu takiben 1. ay sezeryanı takiben 3. ay içinde spora başlanabilir.

YENİ ANNELERE SPOR TAVSİYESİ

Yeni anneler için en güzel spor vücutlarındaki ödemi de atmalarını sağlayacak kısa süreli yürüyüşlerle başlamaları.

HANGİ YİYECEKLER SÜTÜ ARTIRIR?

Halk arasında çok yanlış inanışlar vardır çok kalorili ve çok şekerli gıdaların süt yaptığı sanılır oysaki Somali’de açlık sınırında yaşayan annelerde sadece buğday ve bulgur lapasıyla beslenmelerine rağmen sütleri olmaktadır ama popüler bilgiler vermek gerekirse havuç, siyah üzüm ve özellikle rezene çayı sütü arttırır.

DOĞRU BİLDİĞİMİZ YANLIŞLAR

En büyük yanlış, annenin emzirmeyi kısa sürdürmesidir vücudunun daha fazla deforme olacağını ve kilo alacağını düşündüğü için emzirmeyi erken keserler oysaki hormonlar tamamen bu süreç için programlanmıştır, bir diğer yanlış da az önce belirttiğim gibi yüksek şeker içeriği olan gıdaların süt yapacağına inanılmasıdır

DOĞUM SONRASI DEFORMASYON NASIL GİDERİLİR?

İlk deformasyon elbette kilo fazlalığı ve oluşan çatlaklardır bunları gidermek çok da kolay değildir ama düzenli beslenme ile kilo fazlalığı giderilebilir.

SARKMALAR İÇİN ÖNERİLER

Hamilelik öncesi selülit ve fazla kilosu olanlar bir an önce bu problemlerinden kurtulmalılar hiçbir vücut deformasyonu kader değildir sadece kişinin kendini iyi tanıması ya da onu tanıtacak bir doktoru bulması gerekliliğidir. Bağ dokunuz ya da vücut profilinizdeki bozukluk ne olursa olsun bunları minimuma indirerek hamile kalmak en önemli koruyucudur.

ÇATLAKLAR, SELÜLİTLER VE VARİSLER

Çatlakların oluşmaması için özellikle son 3 ayda badem sütü ve yağı ile her gün karın çevresi masaj yapmak ve düzenli nefes egzersizleri başlangıç tedavileridir oluşan selülit için hamilelik boyunca yapılan düzenli yürüyüş sonucu etkiler.

VÜCUDU DİRİ GÖSTERECEK FORMÜLLER

Mevcut olan fazlalıklardan kurtulduktan sonra vücudu daha fit ve sıkı gösterecek formül ve gıdaları tüketmek gereklidir. Tüketilen taze sebze ve meyveler aynı zamanda kepekli gıdaların bağırsak hareketini arttırmasıyla çok da sıkı bir karın elde edilebilir.

ZAYIFLADIKTAN SONRA FORMU KORUMAK

Vücudunuzun istediği zor olan değil kolay olandır, yapılacaklar bellidir yağ fazlanızı hesaplayıp ona göre danışmanlık almanızdır
...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Diyet

Etiketler:, , ,


Yorumlar "DOĞUM VE KİLO SORUNU"

Trackback | Comments RSS Feed

 1. Nesrin Baltacıgill dedi ki:

  Teşekkürler faydalı olacağını umuyorum…

 2. duygu aksu dedi ki:

  merhaba ben duygu ben ılk cocugumda 82 kıloyla dogum yaptım ikıcıdi ıse 95 kıloyla yaptım diyet yapmak ıstıyorum ama cocugmu etkıler sutum azalırsa dıye korkuyorum evde spor aletlerım var kosu bandı mekık cekme aletım ve sauna esortman var dıyet yapmadan verebılırmıym acabaa bana cevap verırmısınız

 3. nurgül özkonuk dedi ki:

  ben nurgül aralık 2011 doğumlu bir kızım var kilo vereceme alıyorum ne yapmam gerek

 4. sema dedi ki:

  merhaba benimde 10 kilo fazlalıgım var ve 2 ay oldu dogum yapalı cocugumun sütümle doydugunu dusunmedigim için hazır mamada veriyorum ve sütüm artsın diye yemek yemek zorunda kendimi hissediyodum simdi ise bu kilolar baya moralimi bozuyo nasıl kurtulacam bunlardan

 5. dilek özdal dedi ki:

  merhaba ben dilek bebeğim şuan 10 aylık ve ek gıdalarla birlikte anne sütü veriyorum.Doğumum sezeryan.Doğum yapmadan önce 63 kiloydum doğumun son 9.ayında 83 kiloydum şu anda spor,diyet uygulamadığım halde 71 kiloyum fakat bu kilolarımın çok fazla olduğunu düşünüyorum. İşin tuhaf kısmı diyet uygulamak istiyorum fakat yemek yemekten kendimi alamıyorum. Umarım şu anki kilolarımdan sağlıklı bir şekilde kurtulabilirim.kendime son derece güvenen bir insanım ve kendimle barışığım bu kiloları sağlıklı bir şekilde atmak için çaba gösteriyorum.işin güzel tarafı fındık gibi çiçeğe benzeyen yavrumu gördükçe ondan ddaha fazla enerji alıyorum.onun bir bakışı beni bu kilolarımdan kurtarır yeterki eşim ve yavrum hep benimle olsun.beni dinlediğiniz için teşekkürler.sağlıklı ve hep mutlu kalın.bir öneriniz varsa dinlemeye hazırım anneler.

 6. emel pamuk dedi ki:

  merhaba yüzünüzdeki lekelere karşı gelmek istiyosanız yazdıklarımı dinleyin bende yüzümdeki lekeleri göndermek istiyordum ve başardım yüzünüze sadece sabah ve akşam ağda sürerek kurtulabilirsiniz

 7. mervenur dedi ki:

  BiLgİlEr için teşekkürler deniycem bakalım

 8. s dedi ki:

  merhaba ben sultan doğum yapalı bir yıl olmasına ramen kilo veremiyorum
  bu olay benim pikolojimi çok kütü yonde etkiliyo ne yaptıysam olmadı yani kilo veremedim banada yardımcı olursanız çok mutlu olucam diyet listeleri çok ağır geliyor doyduğumu hissetmiyorum ne yapmalıyım cevabınızı bekliycem

 9. sule ince dedi ki:

  merhabalar bende yeni dogum yaptim hamileyken 22 kilo aldim dogumdan sonra 16 kilom kalmisti simdi üc ayda 8 kilo verdim yavas yavas veriyorum 8 kilom daha var onuda verecem insallah bence böyle zayiflayin. bana önceden cok kilo almisin kötü gözüküyorsun dedi tanidigim herkes ve aynanin karsisina gectim ve kendime iyice baktim eski kiyafetlerim olmuyordu cok sinir oldum ve kendime söz verdim bu kilolari vermem gerek diye hegün düzenli kepekli ekmekle kahvalti yaptim aksamlari sebse yemekleri ve bol bol su sabah aksam yarim saat spor hic kamadan yavas yavas kilo veriyoru yeterki kararli azimli olun zayiflayacaginiza inanarak diet yapin piskolojik bisey bu benim yorumum sizinle paylasmakistedim hepinize selamlar kafaniza takmayin hicbirseyi

 10. emel taşmaz dedi ki:

  öneriniz ne

 11. RamazanAKIN dedi ki:

  Merhabalar.
  Doğumdan sonra kilolarınızı veremediyseniz ve kilolardan sağlıklı ve kesin olarak kurtulmayı istiyorsanız lütfen bana mail atınız. Kilo kontrolü için kullanılacak ürünler kesinlikle bir ilaç değildir ve emzirmeye de mani değildir.
  RAKIN37@gmail.com